RBC niet naar het betaalde voetbal Nederland had voor Belgen negen innings nodig REGEN KON DE HONKBALLERS NIET VAN HET VELD HOUDEN G EK honkbal SWT1 Te: Ondanks gedane toezegging aan trainer Knobel Honkbal Finale dames Wimbledon wacht op dag uitgesteld sponsors Vrienden van Houtrust geven het op 1 Hasil vertrok in cijfers F op Begrijpelijk Onvolwassenheid ZATERDAG 1973 7 JULI 12 ZAT EK 73 - !**- c Nachtwerk Hasil: naar Klagenfurt (Van onze honkbalmedewerker) V l i Heinz Schilcher niet op Ajax-training verschenen (Van onze sportredactie) 1 wedstrijden HENK KNOL i* Johan Heinz behaalde een dubbele overwinning op het nationale concours hippique in Nunspeet. (Van onze sportredactie) WIMBLEDON Gisteren hebben Bil lie Jean King en Chris Evert ruim vijf uur gewacht op het definitieve uitstel van hun finale op het centrecourt van Wimbledon. De Nederlandse equipe is als zesde geëindigd in de „E’reis der Nationen” op het CHIO te Aken. Een zwernr strijd, gedeel- daagse volgd dingen juli. I: beste i zodat gen w< De schap zijn d Eijk, HPC-c worde: haar 1 HA. werelc dusvei Wener iwenn groot worde de pg] interla rienly komt. HEA testma 20 mil Nieuw Hadlei 25 not een p door totaaa mee c out. F In de morgenuren speelden de Zweden en de Fransen tegen elkaar. Wat de laatste dagen al duidelijk was geworden werd nu bewaarheid. De Zweden schij nen in dit toernooi veel te hebben ge leerd en gaven de Fransen dan ook weinig kans. Met 10-7 trokken zij de overwinning naar zich toe en zetten daarmee de eerste stap op de weg naar de bezetting van de vijfde plaats. Of RBC nog beroep zal aantekenen tegen deze beslissing is nog niet be kend. Wanneer alle bestuursleden weer van vakantie zjn teruggekeerd, zal nagegaan worden of het nog zin heeft de nodige stappen tegen de KNVB te ondernemen. Op dat punt is RBC namelijk bijzonder voorzichtig, nadat het de afgelopen twee jaar zoveel tegenwerking heeft ondervon den om het twee jaar geleden geno men saneringsbesluit van de KNVB ongedaan te maken. Het Nederlandse sabelteam won tij dens de w.k. in de eerste ronde met 133 van Zweden. De acht van Njord is uitgeschakeld op de Royal Henley Regatta. Laga plaatste zich wel voor de halve finale om de Ladies’ Plate. Jan Hordijk is er als enige Neder lander in geslaagd door te dringen tot de halve finales van het tennistoernooi in Tilburg. Na Kela heeft ook Frisol de KNWU laten weten de firmanaam op het ren- nerstricot te willen voeren. De leiding van het Nederlandse honkbalte am heeft gisteren besloten om het spreekver bod dat de spelers van de nationale ploeg nog geen 24 uur eerder was opgelegd, weer op te heffen. de eerste divisie kan degraderen, zo dat op die manier nooit of te nimmer een plaats door de zondagamateur kan worden ingenomen.” (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL Het KNVB-be- stuur heeft de Roosendaalse amateur- landskampioen RBC vrijdag per tele gram laten weten dat het verzoek om toegelaten te worden tot het betaalde voetbal is afgewezen. Als reden voor het niet toelaten van RBC gaf het KNVB-bestuur te kennen dat er mo menteel slechts plaats is voor (de reeds aanwezige) 38 clubs in het be taalde voetbal. hanteert slaat nergens op. Twee jaar geleden, toen wij uit het betaalde voetbal werden weggesaneerd, was dat al bekend. Ik heb echter sterk de indruk dat RBC opnieuw afgewezen Al die tijd hoopten zij dat de gestadig neerstromende regen op zou houden. Dat gebeurde niet, zodat hoofdscheidsrechter I Mike Gibson de eindstrijd naar vandaag moest verschuiven. werd voor het betaalde voetbal, om dat de KNVB verzuimd heeft tijdig een degradatieregeling op te stellen voor de eerste divisie. Het is namelijk uitgesloten dat de nummer laatst uit Rusland veroverde de wereldtitel voor floretteams door in Gotenburg West-Duitsland met 97 te verslaan. Gisterochtend heeft Knobel voor de eerste keer uitgebreid kennis gemaakt met zijn spelers. Knobel: Ik heb ge steld: Ik ben op de hoogte van deze successen en die en die moeilijkheden die daarmee gepaard zijn gegaan. Zeggen jullie nu maar of er iets is dat ik nog moet weten. Dat bleek erg mee te val len. Natuurlijk ligegn er een aantal moei lijke punten voor mij als nieuweling waarover ik in dit stadium moeilijk kan praten. We zullen voorlopig maar eens gewoon aan het werk gaan.’ Ajax heeft een uitgebried oefenpro gramma, dat er als volgt uitziet: 9-7 WKE-EmmenAjax, 10-7 Hengelo’s elf talAjax, 12-7 Schuldorf (Duitsland)— Ajax, 13-7 ACV AchillesAjax, 14-7 DOS ’19Ajax, 17-7 NoordijkAjax, 21- 7 nationale elftal van AlgerijeAjax, 27-7 FCMetzAjax, 30-7 Sliedrecht Ajax, 38 tot en met 5-8 toernooi in La Coruna (Spanje), 8-8 afscheidswedstrijd Sjaak Swart AjaxAnderlecht in het Olympisch Stadion. Op 12 augustus be gint de competitie waarna de Amster dammers in het weekeinde van 25 en 26 augustus, als de competitie stilligt ter voorbereiding op de tweede kwalificatie wedstrijd tegen Ijsland, een lucratief toernooi in Cadiz (Spanje) afwerken. Ajax heeft besloten om in december of november tegen AC Milan voor de zoge heten supercup te spelen. Voor deze vrijblijvende wedstrijd moeten de juiste data voor 31 augustus bij de UEFA zijn ingeleverd. De data voor de verscheidene Europa- cuptoernooien luiden: De avondwedstrijd tussen Nederland en België, die welhaast een nachtwed- strijd kan worden genoemd, gaf twee teams te zien die een beetje aan honk- balmoeheid deden denken. De Belgen, die weinig tegen ons nationale team hadden in te brengen, keken in de vierde inning tegen een 8-0 achterstand aan. Het pleit niet voor het Nederlandse team, dat het toch nog de volle negen innings- moest uitspelen. De tweede inning was voor de Belgen rampzalig. Hun pitcher Peerens verloor toen alle controle en gooide toen niet minder dan 6 keer 4- wijd, waarvan vijf keer achter elkaar. Engi met B i langza I Collini L.B.W linge I begin Roope met E 70 we Boyco Een tweehonkslag van Richardson (.667) was met het falen van Peerens verantwoordelijk voor de 6-0 voor sprong, die toen ontstond. Het was zwak van het Nederlandse team, dat het daar na niet de slagkracht kon opbrengen om de wedstrijd in zeven innings te beëin digen. Hierbij dient natuurlijk wel wor den aangetekend, dat een dergelijk ge makkelijk verkregen voorsprong en de onbetekenende tegenstand niet bepaald inspirerend werken. Strand 4.6.5 (8 inn.). Frankrijk: Kadri 0.4.3 (21/3 inn.). AMSTERDAM Heinz Schilcher is gis terochtend niet op de training van Ajax verschenen. De Oostenrijkse verdediger die Ajax-trainer Georg Knobel woens dag via een telefoongesprek uit Oosten rijk nog verzekerde dat hij wel aanwe zig zou zijn heeft Oostenrijk woensdag wel verlaten, maar kwam toch niet opdagen in het stadion in de Meer waar hij vrijdagochtend acht uur werd ver wacht omdat hij later op de dag me disch gekeurd moest worden. Tijdens zijn verblijf in Oostenrijk heeft Schilcher nogmaals benadrukt dat wanneer Ajax niet op zjjn financiële eisen zou ingaan, hij beslist op non-actief zou gaan. Ajax-trainer Knobel: „Het is eigenlijk een beetje mijn schuld, omdat ik het Ajax-bestuur heb verzocht om ernaar te streven om deze groep bij elkaar te houden. Als Schilcher inderdaad zou be sluiten niet meer te voetballen dan vind ik dat wel een verlies. De aanvulling zal dan in de vorm van een jeugdspeler uit eigen gelederen moeten komen.” Schilcher liet het afgelopen seizoen al herhaaldelijk weten d/.t hij er niets voor voelde om nog langer als vaste reserve te fungeren. Ook de belofte dat hij vanwege Ajax uitgebreide nationale en internationale programma dit seizoen ze ker vaker zou spelen dan vorig jaar kon hem niet bevredigen. Hij wilde een vaste plaats. Die garantie kon hij niet krijgen. Brugge is de enige vereniging geweest die meer dan normale belang stelling voor Schilcher had. Later liet hij Ajax weten dat de gezondheid van zijn vrouw hem verplichtte om Ajax te verlaten. Knobel: „Van Praag en ik hebben in Belgrado voor de finale nog een gesprek met zijn vrouw gehad. La ter bleek die gezondheid geen beletsel meer te vormen om bij Ajax te blijven Trouwens Brugge of Amsterdam zou niet veel verschil hebben gemaakt. Nie mand heeft bij Ajax echter naar de vraagprijs voor Schilcher geïnformeerd. Zelfs Brugge niet. Ik hoop alleen maar dat Schilcher zo snel mogelijk komt opdagen.” Het Nederlandse jeugdwaterpoloteam heeft met 63 van Spanje verloren. Atletoco Madrid heeft een opvolger gevonden voor Max Merkel. De Argen tijn Juan Carlos Lorenzo zal nu de lei ding van de Spaanse ploeg op zich nemen. Met man en macht werd er gisteravond gewerkt om de gevolgen van de stortregens zo snel mogelijk uit te wissen. 'd.:- HAARLEM De talrijke toe schouwers bij de Europese honkbal- kampioenschappen zullen na een volle week honkbal nu wel een indruk hebben gekregen over het peil van het Europese honkbal. Elf jaar lang bleef de strijd om het Europees kampioenschap buiten onze grenzen en deze week hebben we kunnen zien dat het Europese honkbal in de breedte gezien nog maar weinig voor stelt. Toch zit er vooruitgang in, als we tenminste naar Zweden kijken. De Zweedse ploeg werkt keihard en behaalt dit jaar verrassende resulta ten. Zo werd België verslagen en dat was een prachtig succes voor de Zweden. Ik geloof niet dat het Zweedse honkbal beter is dan het Belgische, maar kennelijk hadden de Belgen zich een beetje verkeken op de kracht van de noordelingen. Het Europese honkbal staat nog op een laag pitje, uitgezonderd het Neder landse en Italiaanse honkbal. Inter nationaal gezien vallen deze twee landen ook weer in de laagste cate gorie, maar ze kunnen tegen elkaar zeer aanterekkelijke wedstrijden ver zorgen. Frankrijk (304 honkballers in totaal!), Zweden (200), België 459) en Spanje (680 senior- en 1963 jeugdspe lers) komen daar voorlopig niet aan. Als toernooi is dit Europese kampi oenschap natuurlijk niet interessant. Te veel wedstrijden zjn slechts trai ningen voor een van de partijen. Daar staat tegenover dat er veel vriendschappen worden gesloten tus sen de diverse spelers en ook de uiterst sportieve sfeer, waarin de wedstrijden worden gespeeld, is hart verwarmend. Als je dit toernooi ver gelijkt met een voetbaltoernooi om een EK, dan krijg je een kleur van het geweld der voetballers- Vooral het gebaar dat de Zweden steeds na afloop van een wedstrijd maken (men komt massaal uit de dugout om de tegenstanders a la ijshockey te felici teren), draagt veel bij tot de goede sfeer. Het RBC-bewtuur heeft de afwij zing met verbijstering vernomen. „Wij staan compleet voor joker”, al dus een verontwaardige vice-voorzit- ter Ingels. „Het is volmaakt stijlloos. Het argument dat de KNVB nu weer Het belangrijkste nieuws uit de afge- lopen transferperiode is niet een specta culaire aan- of verkoop van deze of gene club, maar het afspringen van wat dè transactie van 1973 had moeten wor den: die van Willy Brokamp van MVV naar Feyenoord. Voor velen, en niet in de laatste plaats voor het weer naar de successen van een paar jaar geleden hunkerende Feye- noord-legioen, is het feit dat Brokamp uiteindelijk toch in Limburg blijft wel- licht moeilijk te begrijpen. De aanhang van de Rotterdamse stadionclub had op tenminste één plaats in het elftal een sensationele versterking verwacht. Een versterking die de kritiek die er het vorige seizoen was zou moeten doen verstommen en die garant zou moeten staan voor een succesvolle jacht op de huidige monopolie-positie van Ajax in Nederland. Dat is een oppervlakkige benadering van de zaak, een te begrijpen benadering overigens. Maar de Feyenoord-leiding heeft nu eenmaal met de zakelijke as pecten van zo’n transactie te maken. Terecht gingen Brox c.s. ervan uit, dat het tegemoetkomen aan de extreme ei. sen van Brokamp (nooit bevestigde ge ruchten wileln dat de Limburger een jaarsalaris van maar liefst 160.000 gul den verlangde) tot moeilijkheden met de andere leden van de selectiegroep zou leiden. Hoe lang men in Rotterdam-Zuid voor deze houding van het Feyenoordbe- stuur heeft, valt of staat met de pres taties die Feyenoord zijn aanhang 't ko mende seizoen gaat voorschotelen. Ob jectief gezien is het Feyenoord-stand- punt in de „verwikkelingen” rond Bro kamp echter zonder meer te billijken- teel weinig mensen zjn die Charles Urbanus assisteren. De IJmuidenaar Cees Herkemij is een van de weini gen en hij richt zich vooral op de jeugd. Ook hij draagt al jarenlang bij tot verhoging van het spelpeil. Waarom dan toch regelmatig die waarschuwende artikelen? Die wor den geschregen door mensen (al dan niet honkbalkenners)die ‘t beste met deze honkbalsport voorhebben. Zij ontwikkelen gedachten die in theorie misschien prachtig zijn, maar er zijn een aantal factoren die uitvoering van die plannen onmogelijk maken. De eerste grote rem is het chronische gebrek aan geld. Als men eens wist, hoe de mannen van de honkbalbond moeten woekeren met de paar cen tjes, om toch maar iets te kunnen ondernemen, dan zou men zich af kunnen vragen, waarom doen ze het nog? Te veel ook richt men zich bij het plannen maken op de Ameri kaanse situatie. We zijn hier in Ne derland en dat mogen we nooit ver geten- Veel zou nog beter kunnen, als er maar wat meer geld zou zijn. Spon soring zoals in het buitenland, komt bij ons practised niet voor. Wel zijn een aantal bedrijven in de clubspon soring gestapt, maar voor grotere projecten heeft slechts een enkele firma belangstelling. Neem bijvoor beeld dit toernooi: dat de Stichting Sportinitiatieven Haarlem dit heeft kunnen organiseren, dankt het onder andere aan een grote sponsor. Er zouden meer grote bedrijven moeten zijn die bereid zijn om de honkbal sport te steunen. Niet met tonnen,, want honkbal is maar klein, maar zo af en toe een injectie om iets nieuws en iets meer te kunnen doen. Zodra dat gebeurt en dit gebeurt juist in de V.S. regelmatig) dan kan honkbal een grotere vlucht nemen in Nederland, al zullen we ook nooit mogen verge ten dat honkbal in Nederland altijd klein zal blijven. HAARLEM Het grootste compliment op de zesde toernooidag verdienen de verzorgers van het honkbal- stadion, die tot twee keer toe kans hebben gezien van een in een moeras veranderd speelveld een in prima staat verkerende arena van te maken. Door de enorme regenval trad er wel een grote vertraging op wat betreft de afwerking van de wedstrijden. Zo duurde de wed strijd tussen Italië en Spanje ruim vier en een half uur en kon de wedstrijd tus sen België en Nederland eerst om half tien aanvangen. DEN HAAG. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Den Haag heb ben de vrienden van Houtrust laten weten dat zij geen gebruik kunnen ma ken van het huuraanbod om Hout rust te gaan bespelen. De vere niging die zich heeft ingespannen om weer tot een tweede prof voetbalclub in Den Haag te komen vindt dat de huur- som van Houtrust van te grote invloed is op de exploitatierekening, die voor drie jaar was opgezet. De exploitatiere kening van een tweede prof voetbalclub vertoonde een tekort van honderddui zend gulden. Ie ronde EC I, II en III 19 september en 3 oktober; 2e ronde EC I, II en III 24 oktober en 7 november; 3e ronde EC I 27 november en 12 december; kwartfinales EC I, II en III 6 en 20 maart; halve finales EC 1, II en III 10 en 24 april; finale EC I 15 mei; finale EC II 8 mei; finale EC III 22 en 29 mei. Goede sfeer en gezelligheid mogen natuurlijk nooit de boventoon voeren in een Europees kampioenschap. Ge lukkig heeft de CEBA dit begrepen. Men heeft een nieuwe vorm gevon den voor het Europese kampioen schap. In 1975 worden slechts enkele onbetekende wedstrijden ge- jden gespeeld en dan komen Neder land en Italië vijfmaal tegen elkaar uit. Hetzelfde geldt voor de nummers twee uit de poules: ook zij zullen vijfmaal tegen elkaar spelen. En dat is dan het grote winstpunt van deze EK! Hoe staat het nu eigenlijk met het Nederlandse honkbal? Vaak zouden Nederlandse krantenlezers de indruk kunnen krijgen, dat het slecht zou gaan met ons honkbal. Dat is beslist niet het geval! Wat sommige jeugd- ploegen tegenwoordig presteren, presteerden de meeste eersteklassers in mijn honkbaltijd niet! De jaren lange lessen van Amerikaanse coa ches zijn goed doorgedrongen. Daar hebben de Amerikaanse coaches zei) voor gezorgd en vooral Charles Urba nus heeft die kennis jaar in jaar uit, uitgedragen. Als men in Groningen of Twente gaat kijken, ziet men knap honkbal en dat is een grote vooruit gang. Het is jammer dat er momen- Het begeleidingsteam van het Neder- I landse honkbalnegental heeft door het opleggen van een spreekverbod aan de spelers na de wedstrijd NederlandIta lië geen beste beurt gemaakt. Na een dag waarop Nederland opnieuw officieus Europees kampioen werd werd besloten tot een duidelijke parniekmaatregel. Ook al zou Italië morgen winnen dan is de gedachte toch wel gerechtvaardigd dat Nederland alleen al op grond van zijn I betere pitcherstaf in een beslissings- I wedstrijd de langste adem zou hebben. I Het argument waarachter Fraser en Kruys zich hebben verschuild doet daar- bij ongeloofwaardig aan. Het moreel van de Nederlandse ploeg zou door één ne- gatieve publikatie zo zijn aangetast dat de Europese titel op het spel stond. Afgezien van het feit dat de meeste publikaties nogal positief uitvielen had j een verhelderend gesprek tussen Kruys, Fraser en zijn spelers zonder dat daar een spreekverbod uit voortvloeide ook wel verhelderend kunnen werken. Nu kwam de maatregel over alsof men geen enkel vertrouwen had in de morele capaciteiten van de spelers die het woensdagavond toch hadden waarge maakt of dat men zonder verder na te denken een uiterst ongenuanceerde be slissing nam. Het getuigt in beide geval len van een zekere onvolwassenheid. Dat dit overhaast tot stand gekomen spreekverbod gisteren plotseling weer werd opgeheven maakte deze zaak al leen nog maar belachelijker. De middagwedstrijd tussen Spanje en Italië leek aanvankelijk een verrassing te gaan opleveren. In de derde inning hadden de Spanjaarden nog een 4-3 voorsprong op de wat uitgeblust aan doende Italianen. In de zesde inning kregen zij evenwel de genade slag toen werper Huertas achter elkaar twee ho- meuns moest toestaan. De stand werd hierdoor op 6-5 gebracht. De Spanjaar den konden toen niet de kracht meer opbrengen om terug te slaan, ondanks het feit dat ook de Italiaanse pitching niet overtuigend was. Niet minder dan vier pitchers had Bill Arch nodig om onheil te voorkomen. In de volgende innings wisten de Italianen nog drie runs aan hun aantal toe te voegen, daarmee de eindsand brengend op 95. ROTTERDAM Feyenoord en Au stria Klagenfurt zjjn het eens geworden over de transfer van Franz Hasil. De Oostenrijkse club heeft hem onder gun stige voorwaarden losgekregen. Hierbij is een vriendschappelijke wedstrijd, die Austria begin augustus in Rotterdam komt spelen. Feyenoord-bestuurslid Gerard Ker- kum: „Eerst dachten we aan 8 augustus, maar dat is op de dag van de afscheids wedstrijd van Sjaak Swart. Het zal nu wel 7 augustus worden.” Franz Hasil (op 28 juli wordt hij 29) jaar, kwam in 1969, tegelijk met zijn landgenoot Ernst Happel, bij Feyenoord. Aanstaande zaterdag speelt hij waar schijnlijk reeds met Austria Klagenfurt in de intertotocompetitie tegen Naestved (Denemarken). Zweden 23003002x= 10 Frankrijk 002200300 7 Werpersresultaten: Zweden: Thomas 4.3.4 (5 2/3 inn.). Fouten: Zweden 5, Frankrijk 2. Italië 2 1 0 1 2 1 2 0 x 9 Spanje 130010000 5 Werpersresultaten: Italië: Marazzi 1.1.5 (2 inn.). Corradine 2.2.5 (3 1/3 inn.). Scerrato 1.0.0 (12/3 inn.). Glorioso 2.0.1 (2 inn.). Spanje: Huertas 0.5.8 (6 inn.). Nef 1.3.2 (1 2/3 inn.). Osorio 0.1.0 (1/3 inn.). Homeruns. Italië: Rinaldi, Di Sanzo, Variale Nederland 0611000x 8 België 000000000 0 Werpersresultaten: Nederland: Boeren 14.1.3 (9 inn.). België: Peerens 1.7.1 (11/3 inn.). Aerts 2.0.7. (6 2/3 inn.). Fouten: Nederland 0. België 2.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 12