van verkeerde voorlichting riE „Negentig percent klachten is gevolg „Er is in Spanje en Italië al veel Hollands maagdendom verloren” o» ■r f rrcT 1 jf I Service banken? Mensen ingeladen Engelbewaarder Bikini - foto’s j Jo Gebraje haan NW 9 Verbond I B j| ;eken ag sbew nige bestemming. Tegenover die redelijkheid van de prijs stond als conditie dat de vliegende vakantiegangers in groep moesten reizen en verblijven, zodat Jansen en gros vliegtuigstoelen en kamers kon inkopen en verkopen ver beneden de tarieven die weleer in de lucht vaart en in het gevestigde reiswezen golden. 600 ’71 es 2! t. me ak '7 TON JANSEN (57) heeft als Nederlands touroperator een niet onaanzienlijke reputatie. Hij geldt als een van de pioniers van het gevlogen toerisme; hij bracht zeventien jaar geleden het toen nog dure en exclusieve vervoermiddel-door-de-lucht bij de min of meer gewone man, die hij in staat stelde gevleugeld transport plus hotel te verwerven voor een redelijke prijs en met een gegarandeerd zon CAREL HAGEMAN (56) is zo Amsterdams als een Mokummer maar kan zijn. Hij baat een onafhankelijk boekingskantoor uit, dat zich inmiddels in de hoofdstad heeft vermenigvuldigd met enkele „midden onder het volk florerende dependances” (formuleert Carel zelf). Reizen verkopen is zijn vak. Hij doet dat voor grote tour operators als Centouri en De Magneet, maar hij behoudt zich met voortdurende nadrukkelijkheid het recht voor een belangrijk stuk van zijn assortiment te verkopen voor wie hij, Hageman, wil, ten einde zo zijn eigen identiteit op hoog peil te houden. DAG! kendi tten a HE I ICHT inrichtii j vant Martin Schröder directeur van Martin- TON JANSEN „Goed, CARELHAGEMAN verzor- vrouw e dienst gericht l - zen- ilitie te os - ze iten va: worde.' iren ks king te g wori Neder- liedenis elkaar zo gevonden in een machtig ver bond, dat uiteindelijk de consument, de vakantieganger, tot heil strekt. Want hij kan onder de beschermende paraplu van zo veel gecoördineerde belangen zeker zijn van een onberispelijke reis en een gewaarborgd verblijf. De samenwerken de organisaties op hun beurt garanderen de luchtreders, met wie zij commercieel verbonden zijn, de aanschaf van mate rieel en een ferm stuk afschrijving er van een wezenlijk onderdeel van de gevleugelde vakantiemarkt, die immers staat of valt met de beschikbaarheid van steeds grotere vliegtuigen en met, van de zijde der touroperators, de garanties, waardoor deze „gedragen” kunnen wor den. behalve hun gebreken, ook hun zwakte- tjes en je moet ze daarin elegant tege moet kunnen komen”. „Dat soort eerlijke en op de persoon gerichte informatie kon aan de balie van een bank niet worden gegeven, omdat het baliepersoneel van het bankwezen daar niet op is geprepareerd. Met lede ogen heb ik dan ook een paar seizoenen lang aangezien dat er wel meer reizen werden verkocht, maar met te weinig voorlichting; en dat er dus provisie ont houden werd aan de reisagenten, die dat soort voorlichting wel hadden kunnen geven. Met andere woorden: de samen werking met de bank leidde tot een devaluatie van ons produkt, de vakantie reis, en tot een aanmerkelijke schade voor degenen die wij in het reisvak zo hard nodig hebben: de reisagenten”. wat meer beweging een verlangen, dat je in het gehele dagelijks leven toch tegenkomt”? legioen van inmiddels bijna 700.000 men sen die een vliegvakantie boeken. id 107 97 verboi tbreidir ers-aa- •zorgsl iverzoj assists ihelps rgster; elijke •ge, toe- etoelagt ïrwegi 31), A'( ■126533 ergele; d. it ±l| agens ie-ople 1 Audi! ks v.a 1973. Het is een niet geringe bekentenis van Jansen. Hij riskeert er het ongenoegen mee van nog een paar reisverkopende bankinstellingen en hij breekt er een eigen visie van destijds mee af. Hij durft dat te doen, «egt hij, omdat nu de tijd gekomen is dat de cliënt inspraak krijgt. mtvaitë die re n adve numra dat nir vermei de do« i of maai lijk. Ve m stes de ais nmer vi e waan [eert, eigen te Jansen letterlijk: „We hebben nu 17 jaar lang mensen ingeladen, uitgeladen en op hotelkamers gezet, vaak bij stran den, soms ver van stranden vandaan. W< hebben de reisgelegenheid geschapen, de cliënten hebben er gebruik van gemaakt, maar nu lijkt mij de tijd gekomen om ons af te vragen of zij het allemaal wei zo plezierig vinden. Willen de mensen alleen maar naar stranden vervoerd worden om er doodstil liggend bruin te braden, of willen ze in hun vakantie aften ii loedea,: en. Bei MULE: nbinats imetpe MULE 3e wrat en. De er pijn, ’FOB! werkt dert w i en rat «n> „Ik wil de mensen eindelijk eens aan het woord hebben over zaken als de inhoud van een vakantie, de voorlichting die wij bedrijven en de rol van de professionele reisagent. Hij vooral kan ons van de wil des volks op de hoogte brengen, geloof ik. Dat kan een bank niet. Die registreert geen wensen en die kan op het gebied van reizen niet vol doende genuanceerde service bieden. Ik heb kortom de indruk dat het ons schort aan voldoende informatie uit dat Verwachtte Jansen, „In zijn onschuld”, zoals hij zelf bekent, een explosieve toeneming van het aantal boekingen, de praktijk mét de bank heeft i n twee seizoenen bewezen dat vooral de klant te kort komt. Hij is als gegadigde voor een gevleugelde vakantie aan de balie van de bank niet „slecht” behandeld („Banken behandelen niemand slecht”), hij is niet „professioneel” genoeg behan deld, meent Ton Jansen. geweten. Zij zijn voor ons, grossiers, de detaillisten die voeling hebben met de klant, die precies weten wat hij behoeft en wat hij niet pruimt, die de reisfolder op zijn waarde weten te schatten en behoorlijk vertalen want de zon schijnt niet altijd en overal zo mooi als zo’n folder de mensen wil doen geloven.” ir. A. 1 lofddor; >.m. (II pleidini P-® „Wie rechtstreeks zijn reis van de touroperators betrekt, loopt het risico dat de objectiviteit van de voorlichting vervalt; hij schakelt zijn engelbewaarder uit, en dat is de reisagent. Die laat zich, als er bij de touroperator sprake is van onderbezetting als er dus duizenden gulden meer of minder in het geding zijn niet lijmen door méér commissie. Daar trapt hij niet in. omdat hij oprecht wil blijven en omdat hij tóch de klacht te verwerken krijgt, als zo’n geforceerd verkochte reis niet bevallen is. Geld vergoedt nooit een verpeste vakantie dara gaat hij van uit. Dus ook al krijg je een schadeclaim voor een cliënt ver goed, dan nog heb je niets bereikt. Dat vinden wij. En „wij” zijn 500 bonafide reisverkopers, die er samen met de ANVR, onze belangengemeenschap, alles aan gaan doen om het personeel op zakelijkheid en menselijkheid voor zijn laak geschikt te maken”. ..En wat Jansen betreft- zijn ijveren voor het Toerist Fonds is streven naar de grootst mogelijke zekerheid voor het Nederlandse reispubliek Het siert hem en zijn medestanders dat zij branchever - vreemde medewerking in de verkoop van reizen zoveel mogelijk uitschakelen. Als zij de reisagenten daarbij in ere houden, hebben zij geen wetenschappe lijke cijferhufters nodig om er achter te komen wat die vakantieganger nou pre cies wil. Neem dat van mij aan”, aldus Carel Hageman. De reisboekingen bij de bank bena deelden bovendien een categorie „reis- professionals”, die een essentiële rol spelen in het grote spel van in- en verkoop van vakanties. „Kijk”, zegt Jan sen, „de touroperators kopen de accom modatie in: het transport en de hotels, de „reisagenten” moeten onze inkoop aan de man brengen. Zij doen dat be kwaam, tegen provisie, en naar eer en „Anderszijds moet je de jeugd niet willen betuttelen: geef ze, wat de va kantie betreft, vanaf hun zeventiende maar hun eigen verantwoordelijkheid, als je als reisagent hen zelf of hun ouders maar vertelt dat niet iedere Zuideuropese Adonis zo clean is op zijn lichaam, als je begrijpt wat ik bedoel Onze taak is lastiger dan je denkt. Toch doe ik dit werk liever dan met sokken op de markt staan, aan praten heb ik geen gebrek en een spraakgebrek heb ik ook niet, dat hoor je wel, en met die sokken op de markt zou ik goud kunnen verdienen. Maar ik kies toch dit vak. Al verdien ik er geen goud mee. De reisa gent leeft van de provisie. Hij heeft goed personeel nodig, dat hij behoorlijk moet betalen. Hij moet zijn assistenten geregeld op reis sturen om achter een paar dingen te komen, die toevallig niet in de folder staan, om eens te zien hor ver een strand werkelijk van het hotel ligt en of het balkon-met-uitzicht-op-zee in werkelijkheid niet uitziet op een stof fige achterbuurt, waar ze met de sloop van krotten bezig zijn”. „Ze moeten proefondervinderlijk kun nen vaststellen of een kopje espresso op de veelaangeprezen Via Veneto in Rome werkelijk zo betaalbaar is als de folder te geloven houden. En als je dat alle maal betaald hebt, dan schiet er voor het baasje zelf niet veel over. We lever van een commissie die ligt tussen ach* en tien procent van de verkochte reis som. Dat is even iets anders dan een herenmodezaak, die winstjes pakt var honderd procent en meer. Jansen var Centouri bedoelt het goed, als hij einde lijk eens grondig wil weten wat er aar de professionele balie los komt, maar let op wij, reisagenten, worden moeilijk op het punt van de beloning. We zijn een beetje waardebewust geworden”. Carel Hageman zegt het vriendelijk, maar de touroperators begrijpen zijn „Hij krijgt het heiligste geld van de mensen in handen geld waar ze 25 weken voor de vakantie al over spreken en 25 weken daarna nóg. Als dat niet goed is besteed, hebben die mensen voor 50 weken per jaar chagrijn. Dat weet een bankemployé, hoe keurig hij aan zijn marmeren balie de klanten te woord staat, nou mooi niet”. „Neem eens de jeugd, denk eens aan die heerlijke jonge Nederlandse vrouwen die samen met mekaar, dus zonder bege leiding van de ouwelui, met vakantie mogen. Ik zou hen willen voorhouden dat ze zich niet moeten laten inpakken Carel Hageman, ofschoon vrijgezel kent het leven. Hij zegt het in alle gradaties voor zijn balie te hebben ge had „en zoals het leven zich in hartje Amsterdam manifesteert, manifesteert het zich nergens”. Hij heeft derhalve als in haar omgeving iets weet, ook niet die vertrouwde vriendin. Het is me een gruwel, zegt ze nog met tranen in d’r ogen”. at., ten- ezit va: van eet jaar i een ge- woorden op hun juiste betekenis. Als zij ernst willen maken met de voorlichting en de professionele verkoop, en de reisa gent als onmisbaar hebben herontdekt, dan gaat hen dat geld kosten. Hageman profeteert dat. En hij werkt zijn argu ment uit, in de derde monoloog: „Negentig procent van alle klachten over vakantiereizen is terug te voeren tot verkeerde voorlichting aan de balie. Hoe meer niet-deskundige balies zijn ingeschakeld in het verkoopproces, hóe groter het aantal klachten. In dit ver band is het voor de klant belangrijken te weten, dat wij er zijn om voor zijn belangen op te komen bij de touropera tor. En als het ons niet lukt, dan is er nog altijd de geschillencommissie van de Nederlandse consumentenbond. Kijk een touroperator is iemand die en gros vliegtuigstoelen, hotelkamers en apparte menten inkoopt; wij zijn ervoor om deze inkoop door te lichten, op kwaliteit te beoordelen en haar dan al of niet over de balie aan de man te brengen”. air, heeft er zijn hele luchtvaartleven lang voor gewerkt om de belangen van touroperators en luchtvaartmaatschap pijen op één golflengte te krijgen, om zo een bolwerk tot stand te brengen waarin zowel touroperators en luchtreders als vakantiegangers zich veilig kunnen voe len. Jansen uit Haarlem speelde daarbij een niet onaanzienlijke rol. Hij was het die twee jaar geleden onder de indruk van de filosofie dat ook niet gekwalifi ceerde reisverkopers reizen aan de man konden brengen als er maar genoeg verkooppunten ter beschikking waren, met de Boerenleenbank in zee ging. Hij sloot een contract voor vijf jaar, dat inmiddels in der minne is verbroken. Gebleken is namelijk dat de bank, on danks al haar bijkantoren en balies, toch niet zo aan de ontwikkeling van de gevleugelde vakanties kan bijdragen dat én de touroperators én de cliënten er gelukkig mee zijn. Met andere woorden: Jansen ging op de charter-tour, hielp met andere pio niers een totaal nieuwe vakantiemarkt van de grond, verwierf zich met zijn Centouri een reputatie die de gerepu teerde reishuizen niet langer konden veronachtzamen („De nieuwlichter en beunhaas moest serieus worden geno men”), slaagde erin het vertrouwen te winnen van óók de lijndienstmaatschap- pijen, zodat hij niet uitsluitend meer met de notoire charterfirma’s behoefde te werken, en ontwikkelde zo een ver schijnsel dat uit de totale vakantiemarkt niet meer is weg te denken: het gevlo gen of het gevleugelde „sociaal toeris me”. Het zogenoemde Ité-pakket de all- inclusief tour, de reis waarin én vervoer door de lucht én verblijf in de zon voor één betaalbare prijs gewaarborgd zijn werd een zó populair artikel, dat ieder jaar meer mensen het aanschaften, dat busondernemingen begonnen over te schakelen op het nieuwe produkt en dat scheepvaartmaatschappijen zich bij luchtreders inkochten (of luchtreders voor 100 percent overnamen) teneinde die totaal nieuwe markt toch vooral niet te missen. Het is uiteraard niet de verdienste van Jansen alleen, dat het zover kwam. Maar zijn strategie, zijn visie en zijn .beleid zijn toch een norm geworden frivoor anderen. Jansen wist van de nood (want met Centouri stond hij wel eens aan de rand van de afgrond) een deugd te maken door tijdig te concentreren en te fuseren. Wat dat betreft heeft hij t voorbeeldig gewerkt, hebben althans an- 1 dere „groten” van de nieuwe markt zijn voorbeeld gevolgd, zodat er een Tourist Fonds kon ontstaan, een holding waar onder Eurotours, Fit, De Magneet, Cen touri en Silver jet samen werken met KLM en Martinair. Touroperators en vervoerders hebben perator verkoopt Majorca en gros; hij verkoopt het zomer en winter. Hij moet het verkopén a tort et a travers omdat die vliegtuigen vol moeten en omdat die hotelkamers, die hij heeft gereserveerd, wél gebruikt dienen te worden. Maar als hij het heeft over Arenal in de winter, dan zal hij er vaak niet bij zeggen dat het veelgeprezen Zuidenwindje dan uit het Noordwesten waait en dat je behal ve jam ook zand op je ochtendboter- ham krijgt. Dat zegt een goede reisagent wél”. overkomen is: twee dames van middel bare leeftijd willen met elkaar op reis, ’t zijn vriendinnen, maar ze staan erop dat zij allebei een éénpersoonskamer krij gen. Die kon ik op dat moment niet voor ze versieren, met de beste wil van de wereld niet. Ik zeg ze dat, ik smeek ze voor één keertje samen een riante tweepersoonskamer tenemen. Maar toen vraagt die ene dame of ze mij 'n ogen- blikkie privé kan spreken. Ik met ’r privé. Ik zeg:zeg u ’t es aan ome Carel, mevrouw. En ze onthult me, dat ze een afgezette borst heeft, waarvan niemand „Om dat tekort in eerste instantie te bestrijden, is een veel intensievere in schakeling nodig van de reisagent, van het gekwalificeerde boekingskantoor. We moeten ophouden met „branche-vreemd” te handelen, dat wil zeggen met het aan de man brengen van reizen via niet- professionele balies of kanalen. Dat gaat ten koste van de vakantieganger. En wat een reisagent voor hem kan betekenen, meet—je -maar eens vragen aan Carel Hageman”, aldus Ton Jansen van Cen touri. door een of andere vuilnisman uit Bar celona, die een avondje naar de Costa Brava komt in het éne aardige pakkie dat-ie heeft, daar op een terrasje tussen de blonde Hollandse bloemen de gebraje haan gaat uithanngen en zegt dat-ie filosofie studeert aan de lekker-linkse universiteit van Catalonië. D’r zijn te veel Nederlandse wichten die in zulke gosers trappen, dat kan ik je verzekeren. Onder het mom van uniyersiteiten is in Spanje en Italië al veel Hollands maag dendom verloren gegaan. Maar de klachten daarover aan mijn balie, kon ik niet verhelpen. Daar moet je meer voor wezen dan enkel reisagent. Ik kan wel waarschuwen. Doe ik ook”. Hij is zelfs zo brutaal een eigen krantje het licht te doen zien en daarin geeft hij „de grote heren regelmatig recht voor de bek” omdat zij het belang van de vakantieconsument wel eens in de versukkeling laten raken. Carel is vrijgezel, leeft zuinig, heeft niet zoveel voor zichzelf nodig (zegt hij), heeft een groot en „linksgericht” hart voor de gewone man en verdomt het reizen te verkopen die „gelogen” zijn. De monolo gen van Carel zijn altijd de moeite waard. Hier volgt de eerste: ,Nou ik heb die twee éénpersoons versierd met kunst- en vliegwerk, 't Is gelukt. Maar stel je nou eens voor dat die mevrouw voor haar reis op de bank is aangewezen. Aan wie moet ze dan haar verhaal kwijt? Kan ze d’r malheur zo maar effe over de balie aanreiken, terwijl achter haar een rijtje klanten te dringen staat”. „Kijk de reishandel is een zaak van diepmenselijk vertrouwen; niet in alle gevallen, maar toch in méér gevallen dan je denkt. Omdat er meer mensen dan je denkt afwijkingen hebben die een vertrouwvol beraad eisen. Je moet no den kunnen begrijpen, je moet een sprankje van toewijding hebben die een zuster in het ziekenhuis aan de dag legt. „Goed, Jansen heeft met de Rabo gebroken en wil terug naar de reisagent. Maar dan moet-ie wel terug naar de goeie, naar de kritische man, die durft te zeggen dat de folder wel ’r es liegt alsof het gedrukt staat. Kijk, zo’n touro- reisagent ook een boodschap voor en over de jeugd. Zijn tweede monoloog: „Neem nou eens een geval dat mij Maar je moet ook de vrouw Van de advocaat kunnen begrijpen die naar Ri mini wil enkel en alleen met het doel om na de vakantie haar bikini-foto’s te kunnen laten zien, omdat ze nou een maal vindt dat ze er nog best wezen mag en omdat ze vindt dat anderen dat ook moeten vinden. De mensen hebben p<-.- I 4 KlaASiJ ME *1 -Au -L J’ /MMS A i- mEIM EBBS

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15