toer-in de f toer 1 i TIPS I ■■ff Noordholland op culturele noord-holland IP Sr’s -t j -2 17 I :F" ZATERDAG 7 JULI 1973 Paardentravalje in Midden Beemster. Erbij IEDER JAAR BELEEFT Noord-Holland in de zomer zijn eigen Holland Festival. Een bijna onafzienbare rij van kunstzinnige en toe ristische manifestaties wordt gedurende de maanden juli tot en met september samengebundeld onder de noemer Toer-in. Die naam heeft betrekking op acht tochten die lopen langs verscheidene interessante gemeenten. In die steden en dorpjes, vaak met een boeiende architec tuur, worden exposities gehouden, grijpen speciale folkloristische evenementen plaats of krijgt het ter plaatse geldende gemeenschaps leven een bijzonder accent. In dat laatste feit ligt het grootste verschil met het Holland Festival: Hier, in Noord-Holland, geen of vrijwel geen buitenlandse activiteiten, maar een blik gericht op de zelf ver worven identiteit. De Toer-in appelleert daarmee aan een moderne tendens: Het is cultuur van en voor het volk zonder al te veel sporen van elitarisme. i (■1 ili - 1 F A 1 - *5? 7 ''ft/' 'i Provincie laat eigen identiteit zien ER R. CEESSTRAUS ■MadVBEnanMR^is saai I Tussen de marktpalen in Midden Beem ster wordt iedere woensdag- en zater dagmiddag het steenwerpspel beoefend. ■en de wordt in het Helderse Marinemuseum herdacht. Water is dit jaar het belangrijkste thema van de Toer-in. En water, zoalt hier in Enkhuizen met de sluizen en dijkwerken op de achtergrond, is er in Noord-Holland in overvloed. Werkkamer van Betje Wolff (Midden Beemster) her- jr de rs in o zei ;roei- Mooi »r de van racht ver- voor bezlf eder- on naar d en lomi- If. ur- ae- ihi lan de ter sh- x>r is :je. t r jet ell an in- uit ind in ap. of lij den EO- ‘en iet de eft se- *en zei n- en ®- Bft er de iet en T- ke als 10- 5a- en ;e- aar ze- vi- ;en de is. tot )at ‘ve ie- ie- jr- ali ÏO- zal sh- le- /at ten tde m- ‘T- e- an ili, <n, lie ;n n- d- nt, le- 'se ils si er in de Kaasstad de zogenaamde „ont- zetfeesten” plaats, tijdens welke beletg en ontzet van de stad in 1573 worden herdacht en gevierd. Hoofdmoot is een tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Jammer genoeg was de beschikbare ruimte van de belegerde stad, de vele gravures en schilderen, kaarten en pen ningen niet groter dan de enige zaal van de Nieuwe Doelen. Zodoende kon slechts een bescheiden keuze worden gemaakt uiit het vele historische materiaal dat voorhanden was, maar het mag gezegd worden dat de expositie desondanks een verzorgde en afgewogen indruk achter laat. En om een einde te maken aan deze (onvolledige) opsomrrting: in Oosterland van 21 juli tot en met 3 september „Kinderen van het land”, een historische tentoonstelling over de ontwikkeling van de scheepvaart en visserij op Wieringen. Wel de historie, maar niet het water, staat centraal in Alkmaar. Als een soort vervolg op de expositie in de Hallen, „Men sagh Haerlem bestormen”, hebben In de Midden-Beemster staat de stolpboerderij Westerhem waar onder meer antieke boerengebruiksvoorwerpen zijn te zien. Ook zijn een aantal diorama’s ingericht die het boerenbedrijf in beeld brengen. De foto laat enkele gereedschappen zien waar mee kaas werd gemaakt. MET ALKMAAR EN ENKHUIZEN als begin- en eindpunt viel de nadruk op deze informele toertocht in het bijzonder op de gemeente Middenbeemster. Vanuit Alkmaar is bij mooi weer een schitte rende tocht te maken die eerst leidt door de Schermer, met maar liefst zeven verschillende waterhoogten, via Graft- De Rijp naar dit unieke kruisdorp met zijn centrum in romantische stijl. Wie een paar dagen extra vakantie heeft, zou die eigenlijk best in dit stemmige dorpje kunnen doorbrengen, want er is meer te zien en te beleven dan een dag lang is. Breng eens een bezoek aan het huis van Betje Wolff, één van de weini ge musea in Nederland dat aan een beroemde letterkundige is gewijd. Betje woonde hier van 1759 tot 1777, waarvan onder meer haar schrijf- en studeerka mer getuigt. Elders in het huis zijn Beemster stijlkamers te zien. Een mu seum voor de fijnproever, dat hopelijk niet bedorven wordt door de horden toeristen die in de regel onze nationale musea teisteren. VOOR LIEFHEBBERS VAN TEGELS wordt in de Nederlands Hervormde Kerk, grenzend aan het centrum van Midden-Beemster, de zogenaamde sto venkamer opengesteld. De schouw en de overige muren zijn hier nog geheel in stijl met fraaie antieke tegels bedekt .Te bezichtigen is voorts een als boerderij- museum ingerichte 19e-eeuwse stolp. Onder de vele festiviteiten die deze zomer in dit dorp zullen plaatsgrijpen, kan gerekend worden de paardentravalje (een smidse waar dit dier van hoefijzers wordt voorzien) en een steenwerpspel. Daartoe moet een steen met een fors uitgevallen keitje getroffen worden. Een spel dat niet zonder moeite resultaten oplevert, getuige de vele inspanning die sommige Statenleden zich moesten ge troosten. Niet zover van Midden-Beem ster staat de enige molen die de Beem ster rijk is, de Nachtegaal. Deze koren molen kan dagelijks bezichtigd worden. Er Zijn in het kader van de Toer-in trouwens nog meer boerderijen, kweke rijen, fokkerijen en wat dies meer zij te bezoeken. Voor adressen en bezoekuren wordt verwezen naar de speciale Toer- in-krant, die in een oplage van 110.000 exemplaren over de VW-kantoren is verdeeld. Of vraag hem aan bij het Toer-in-secretariaat, Postbus 163, IJmui- den (tel. 02550-16941). TOT SLOT EEN KLEINE opmerking. Wie zich op de Toerpaden begeeft en naast de cultuur binnenshuis ook van het landschappelijk schoon wil genieten (dat is tenslotte ook gecultiveerd) zou erover kunnen nadenken zijn auto thuis te laten en fiets of brommer te nemen. De afstanden zijn kort genoeg, het weer blijft hopelijk aangenaam. En voor wie de fiets ongeschikt is, rijden er bussen of treinen. Een keus die het milieu ten goede komt. Een standpunt ook, dat mij positiever voorkomt dan dat van het college van gedeputeerden dat Enkhui zen verliet in een aantal Amerikaanse limousines, waarmee het de bussen voor de helft onbezet liet wegrijden DE ORGANISATIE van de Toer-in heeft Noord-Holland voor de verschil lende tochten in de volgende regio’s verdeeld: Noord-Kennemerland met de' Beemster en Schermer; Westfriesland; Noordkop; Texel; Miidden-Kennemer- land; Zaanstreek-Waterland; Zuid-Ken- nemerland en de Meerlanden en Het Gooi. Je kunt dus zowel dicht bij huis blijven als fiets, trein of auto pakken om het wat verderop te zoeken. Twee bussen met de verzamelde Noordhollandse pers en gedeputeerden en Statenleden onder aanvoering van Commissaris der Koningin, mr. Kranen burg, mochten dezer dagen genieten van een speciaal voor hen opgezette toer die leidde langs Alkmaar, via Midden- Beemster naar Enkhuizen. Een tocht die vrijwel alle elementen van de Toer-in in zich had: historie, folklore, kunst en wat ons zo bijzonder bezighoudt: het milieu. Het is vooral het water dat in deze Toer-in bijzondere aandacht krijgt. Een voorbeeld daarvan is Enkhuizen. Deze IJsselmeerstad biedt in de Drom- medaris, bij watersporters bekend als een hoog boven het land uit torenend herkenningpunt, een tentoonstelling over de (al dan niet) inpoldering van de Markerwaard. Voor- en tegenstanders van de drooglegging hebben hier respec tievelijk de voor- en nadelen in kaart gebracht. Wie de waterwerken van nabij wil aanschouwen kan een tocht per bot ter maken of met de salonboot „Dolfijn’ naar Stavoren varen. Botters, maar dan als model, zijn ook te bezichtigen in het Zuiderzeemuseum, dat uitkijkend over de haven, in het historische Peperhuis is gevestigd. Er wordt tevens een tentoonstelling gehou den: Kappen, kapers en korvetten. ER IS, WAT HET WATER betreft, natuurlijk meer. In Heemskerk wordt een waterverhaal verteld, het thema heeft daar Duin-Waïter. In Westzaan kikkers in duizenden variaties, recente lijk nog aangevuld met vele in terraria levende kikkers. Monnickendam laat de geschiedenis herleven van het instituut met-de-lange-naam, het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennerland en Westfriesland. Heem stede wijst nog eens op de perma nente expositie over de Stormramp in 1953 in het Cruquius Museum. De roem ruchte zeeslag bij Kijkduin in 1673 T' g 1 b uit KRIJGT MEN IN bijgaand artikel de indruk dat de Toer-in vrijwel alleen uit exposities en folkloristische gebeurtenissen zou bestaan, het pak ket muziek wijst wel anders uit. Net als de vorige jaren zijn er weer de orgeltochten. U kent het recept: met eigen vervoermiddel wor den kerkjes bezocht met cultuur-his- tprische orgelinstrumenten, De toch ten worden steeds door verschillende organisten begeleid, die eerst een kor te uitleg geven, terwijl op het laatste orgel van de betreffende dag een wat uitgebreider concert wordt gegeven. In Broek op Waterland speelt het Amsterdamse Barokensemble Musics da Camera op 20 juli, zingt Marie Cécile Moerdijk (27 juli) en komt Antiqua Delphi op 3 augustus met minneliedjes uit Italië, Bourgondië en de Nederlanden. Belangrijke muzikale uitvoeringen in Toer-in-verband voorts in Castricum, Enkhuizen, Hoorn (dixieland), Den Oever (jazz), Oosterland en St. Pancras. In Alkmaar worden iedere vrijdag avond de kaasmarktconcerten gege ven. Organisten als Werner Jacob, Ton Koopman, Piet en Cor Kee en Wim de Ruiter worden voor de ko mende weken verwacht. Ook in Ber gen kan naar veel muziek worden geluisterd. Het kunstenaarscentrum doet zijn naam eer aan met uitvoerin gen van het Nederlands Kamerkoor (8 juli), Boy Edgar’s Bigband (17 juli en het trio Marjol Flore op 24 jul. F

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17