de grote onbekende ONTDEKKINGSREIZIGER WORSTELDE MET HET PROBLEEM: WAT DOEN WIJ BLANKEN IN FEITE? Bridge-kronikeur Herman Filarski: wandelende speelkaart” „Ik zag mezelf als een 1 DAGBOEKEN Gigolo n pF- OVERLEG VADERFIGUUR TIEN MAN OPGEGETEN SMERIG BATAVIA Omar Sharif 'i JUET 1973 Sir Erbij 19 De kruidenier in Deil, het Betuwse dorpje dat zowel een volksge richt tegen woonwagenbewoners als de gijzeling van een boerengezin overleefde, laat er geen twijfel over bestaan waar Herman Willem Filarski woont. „In het zwarte huis”, klinkt het mysterieus. Dat blijkt een fraai verbouwde boerderij te zijn waar de internationaal erkende schrijvende bridge-grootmeester met zijn vrouw en zoon het Amster damse de rug hebben toegekeerd. i, k M Hij VVVVVVWtAHAA/WVVVVWVUVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVUVVVVWWVlArVVU JAMES COOK J in/Vra de HANS ROMBOUTS dist” we Het lukte MaeLean niet achter Cooks privé-gedachten te komen. Toch is zijn boek „De ontdekkingsreizen van Kapitein Cook” een boeiend werk geworden, omdat Mac- Lean veel interessante zaken boven water haalde en natuurlijk de beschrijving van de reizen op zich al meeslepende lectuur is. Daar komt bij, dat in dit boek (uitgegeven door Elsevier) illustraties voorkomen, die tijdens de Cook-reizen zijn gemaakt. Want dat is ook weer zo’n opmerkelijk aspect: De Britse navigator-bij-uitstek („de beste ter wereld uit de hele historie” zeggen de Engelsen uiteraard hooghartig) had aan boord schilders en tekenaars, die bijna alles op papier of linnen vastlegden: Nieuw-ontdekte planten en dieren, vreemde mensenrassen of opmerkelijke zaken (zoals de stenen monumenten op het Paaseiland of nachtelijke dansen van de inlanders op de Ha’apai-eilanden). Maar niet Cook was de grote held, maar de wetenschappelijke onderzoekers Banks en Solander, die met ontelbare trofeeën en veel materiaal over onbe kende dieren en planten waren terugge- De admiraliteit had Gook ook ontdekt. Hij was in de ogen van de hoogmogen- den de aangewezen man voor een zeer geheime (imperialistische) missie: Cook moest gaan uitzoeken of het Zuidland- continent bestond. Daarom werd hij ij lings tot luitenant ter zee gebombar deerd. de ing rdt sen Nadat hij na Australië ook Nieuw- Zuid-Wales in naam van de kroon in bezit had genomen vond hij een nieuwe doortocht naar Oost-Indië. Cook had tot dan toe wonderlijke zaak nog nie mand door ziekte verloren. en Sla- □nder g isterda' een RPS. derd en kreeg in het geheim al weer een opdracht voor een nieuwe ontdekkings tocht. da, so- Bijna tweehonderd jaar geleden maakte de Engelse ontdekkings reiziger James Cook zijn drie legendarische wereldreizen, waarbij hij het Britse imperium even uitbreidde met ontzagwekkende hoe veelheden land. Die tochten maakten een einde aan veel gedachten spinsels en speculaties, die met name gekoesterd werden door leden van de Royal Society zoals ene Alexander Dalrymple, een astro noom van dat eerbiedwaardige gezelschap. Deze Dalrymple en velen met hem meenden dat er een groot Zuidland bestond, een continent aan de boorden van het zuidpoolgebied. De geleerde nam het James Cook kwalijk, dat deze met de bewijzen kwam, dat er geen sprake was van een zuidland, maar wel van een Australië, Nieuw-Zeeland, en grote groepen polynesische eilanden. De geo grafen, die uit hun fantasie kaarten hadden gemaakt, waarop dat geweldige Zuidland-continent prijkte, konden met beschaamde kaken afgaan. Het merkwaardige met deze kapitein James Cook is, dat er privé vrijwel niets van hem bekend is, wel alles over zijh leven als gezagvoerder en navigator. De schrijver Alistair Mac- Lean, bekend door een heel ander type boeken, boog zich daarom juist over deze Engelse held, speurend en zoekend naar de achter gronden, vanwaaruit Cook leefde. alleen verder brengt dan enig ander mens voor mij is geweest, maar zo ver als ik het voor de mens mogelijk acht te gaan, had er geen spijt van deze hinder nis te ontmoeten.” Kan men nagaan, hoe verschrikkelijk de ontberingen waren. De reis blijft een van de ongelofelijkste die de mens ooit heeft ondernomen. Cook, die op de afgesproken plaats de Adventure trof (in een idyllische, warme omgeving had de commandant Fur neaux, die rechtsstreeks naar het ont moetingspunt was gevaren in tegenstel ling tot Cook, zich „genesteld”) trok onmiddellijk verder met beide schepen. Tot Cooks ergernis bleek, dat er op de Adventure geen zuurkool meer gegeten werd en er dus lieden stierven. Cook zelf had op de Resolution geen enkele zieke. James Cook, zoon van een dorpsmeisje en een landbouwersknecht, startte zijn loopbaan op een boederij, vervolgde die in een kruidenierswinkel en een manu facturenzaak, alvorens hij op zoek ging naar het avontuur. Hij belandde bij een kolenreder in Whitby. Daar leerde hij de kolenschepen kennen, een kruising tus sen een vergrote Hollandse klomp en een doodskist met zeilen erop. Met zulke schepen zou James Cook later voor de admiraliteit op ontdekkingsreis gaan. Hij had de nadelen, maar vooral de voorde len ervan uit en te na leren kennen. Cook deed er niet alleen praktische kennis op. Hij studeerde ook optimaal. Toen hem door de rederij het bevel over The Friendship werd aangeboden be dankte hij en nam hij als volmatroos dienst bij de Royal Navy. Cook zelf heeft nooit gezegd, waarom hij deze merkwaardige stap nam. Met de „Eagle” trok hij ten strijde tegen de Franse blokkade. Bij zijn intrede bij de marine begon hij nauwgezet zijn dagboeken bij te houden. In oktober 1769 kwam men bij oostkust van Nieuw-Zeeland aan. Het werd duidelijk, dat er wel eilanden wa ren, maar geen zuidland. Toen hun taak vervuld was en ze dus naar huis konden gaan, riep Cook zijn democratische raad van officieren bijeen en nam zoals ge bruikelijk zijn eigen beslissing. Hij ging Australië ontdekken. Het was mooi weer en Cook was in zijn element. Hij kon zich bezighouden met wat hij het liefste deed, prachtige kaarten tekenen en alles wat hij in het oog kreeg een naam geven. In dat laatste was hij ook een meester. De kansen schenen echter ten ongunste te keren, toen de Endeavour lek stootte. Cook bleef koelbloedig en redde boot en bemanning. bemanning zeer dronken en vrolijk, toen men in de Zuidamerikaanse wateren was. Op 30 juli 1750 arriveerde Cook met de Resolution (na drie jaar en achttien dagen) in Engeland. De grootste ontdek kingsreis in de geschiedenis was ten einde. ’Cook was nu een nationale held. Hij werd erelid van de Royal Society. De Admiraliteit vond dat hij recht had op eervolle rust. Cook wilde van geen rust weten. Toen de Admiraliteit een expeditie ging uit rusten om de legendarische Noordwes telijke Doorvaart open te breken rond Noord-Amerika werd Cook natuurlijk de aangwezen man om als leider op te treden. Op 12 juli 1776 ging Cook onder zeil. Het zou zijn laatste reis worden. Hij ontdekte de Hawaii-eilanden, waar hij later door de inlanders zou worden gedood. Cooks stoffelijk overschot werd op 22 februari 1776 in zee begraven. De naam van Omar Sharif valt, de filmacteur die kettingrokend nach tenlang kan doorspelen. Is hij echt zo goed? „Ik heb hem meegemaakt toen hij in Nederland was. Een zeer ple zierige en bescheiden man, die zich niet op zijn filmroem laat voorstaan en dank zij een helder verstand een goede bridgespeler is geworden. Ik denk dat hij bij de 300 besten van de wereld behoort.” De clou van het bridgen? „Je moet vele keren per minuut tot dertien kunnen tellen.” En van een partner? Twee schepen de Resolution en de Adventure, werden er voor aangewezen. Banks begon moeilijkheden te maken. Het liep zo hoog op, dat Banks, die de expeditieleider had willen zijn, zich te rugtrok. Er moest een nieuwe weten schappelijke staf worden gezocht. Op 13 juli 1772 voeren de schepen uit. Cook was van plan voor eens en voor altijd uit te maken, dat er geen Zuidland bestond. Hij zeilde naar de zuidpoolgebieden. Op 17 januari 1773 passeerden de sche pen de Zuidpoolcirkel, als eerste ooit in de geschiedenis. Ze bogen later naar het noorden af en verloren het contact met elkaar. Oook had inmiddels bewezen: het Zuidland lag in ieder geval niet tussen Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland. Hij moest nog uitzoeken of het misschien in het zuiden van de Grote of Atlantische Oceaan gesitueerd was. De omvang van de tweede speurtocht, die hem van diep in het ijselijke zuidpoolgebied tot bijna aan de evenaar zou brengen, vele dui zenden mijlen van Nieuw-Zeeland tot het oosten van het Paaseiland, is haast onbegrijpelijk. De ellende begon pas, toen in feite Oooks eerste ontdekkingsreis voorbij was. In Batavia, waar hij aanlegde om het schip te laten nakijken en voorraden in te nemen, verloor Cook zeven beman ningsleden en werden er veertig ziek door de erbarmelijke hygiënische toe standen in de Nederlandse nederzetting. Een kwart van de bemanning stierf tenslotte onderweg. Op 12 juli 1701, na twee jaar en elf maanden, was Cook weer thuis, in Engeland. Cook filosofeerde inmiddels wel over wat ze aan het doen waren. Ze drongen zich ongevraagd op aan mensen, die voor hun komst gelukkig waren. De blanken eigenden zich met geweld an dermans bezit toe. Ze brachten verval. Deze gedachten schijnen Cook oprecht te hebben gekweld. Hij worstelde met de eeuwenoude strijd tussen plicht en ge weten. Na wat eilandengroepen te hebben ontdekt (o.a. de Vriendschapseilanden) raakte de Adventure weer zoek. Later bleek, dat bij een landing een patrouille van tien man werd vermoord en opgege ten door de Maori’s. Furneaux had er genoeg van en ging terug naar Engeland. Cook dook weer de zuidpoolysvlakten in. Pas toen hij niet verder kon door het pakijs zocht hij weer warmere streken op. Hierover schreef Cook in zijn dag boek: „Ik, die hoop, dat ambitie me niet De commandant van de Eagle had al snel door, dat hij een fameus zeeman, cartograaf en navigator aan boord had. Cook belandde in de wateren rond Ca nada, waar hij als cartograaf zijn hart kon ophalen. Terloops vermeldt de ge schiedenis dat Cook in 1762 trouwde met Elizabeth Batts. Ze is altijd een schim mig en onstoffelijk wezen gebleven aan de buitenkant van Cooks leven. Cook studeerde en studeerde inmiddels als maar. Na flink wat intriges voer Cook in augustus 1768 met de Endeavour uit, een plomp schip, waarvan de hoogste snel heid onder de gunstigste omstandigheden met vol zeil ongeveer zeven knopen was. De Endeavour zat vol voorraad en mu nitie (er was een bemanning van hon derd koppen en een flinke wetenschap pelijke staf). Voor de officieren was er zelfs een geit aan boord, die verse melk moest leveren. Een nieuw maar wellicht het belangrijkste voedingsmiddel aan boord was zuurkool. Cook stond er op dat er regelmatig zuurkool gegeten zou worden om scheurbuik te voorkomen. Hij liet een paar bemanningsleden gese len, toen deze zich niet aan de dieet- Een tekening van Maori’s, die strijdbaar hun tong uitsteken, van de Britse kun stenaar Solander, die met Cook mee reisde. Cook riep zijn officieren en man schappen bijeen en legde him zijn plan nen voor. Koers zetten naar Paaseiland, de Grote Oceaan in westelijke richting oversteken, bijna tot aan de kust van Australië, dan naar Nieuw-Zeeland, weer de Grote Oceaan over, langs Kaap Hoorn, de Atlantische Oceaan onderzoe ken en koers zetten naar Kaapstad en dan naar huis. Er waren geen afwijzen de stemmen. Het is moeilijk te schatten, welke invloed Cooks persoonlijkheid op zijn bemanning had, maar die varieerde van reusachtig tot enorm. Cooks gezondheid, die altijd uitstekend was geweest, gaf echter ineens reden tot ongerustheid. Hij leed aan een acute ontsteking van de galblaas. Cook her stelde. Voor het publiek van zijn tijd en vele generaties daarna leek Cook een strenge, gereserveerde, teruggetrokken man. Voor zijn officieren en manschappen was hij een vaderfiguur, die ze op aanbidding af eerbiedigden. Na ronding van kaap Hoorn landde Cook op 13 april 1769 op Tahiti, waar de ontvangst door de inlanders voortreffe lijk was. Er heerste daar zo’n arcadische sfeer, dat niemand eigenlijk wilde op breken, toen het zover was. Twee mari niers deserteerden zelfs en vluchtten met hun nieuw verworven vriendinnen het binnenland in. Cook reageerde op een manier, die hij later meer zou gebruiken. Hij gijzelde een aantal dorps- autoriteiten en liet ze pas vrij, toen de Tahitianen de twee mariniers weer te rugbezorgd hadden. Herman Filarski (rechts) oud-wereldkampioen Bob venburg flankeren Omar Sharif tijdens een bridge-toernooi, dat een jaar of wat geleden in ons land werd gehouden. Het eerste wat opvalt aan Filarski op doktersadvies heeft hij zijn medewerking aan de bridgerubriek in onze bladen moeten staken opvalt, is zijn opmerkelijke lengte. Op dat punt doet hij zijn naam (Filar bete kent in het Pools lang) alle eer aan. Hij vertelt dat het nageslacht van de eerste Filarski, die zich eind van de 18de eeuw met een houten been in ons land vestigde, zonder uitzondering rijzige mannen heeft voortgebracht. Herman Filarski, zestig jaar nu, is free-lance journalist en dankt zijn broodwinning sinds ruim veertig jaar aan het bridgespel, waardoor hij al vroeg gefascineerd raakte. „Ik was een goede speler en kon aardig ana lyseren en schrijven. Van mijn laat ste geld heb ik toen briefpapier en postzegels gekocht en de kranten ge schreven of zij geen interesse in een bridgemedewerker hadden. En rea geerde er één: de Nieuwe Apeldoorn - se krant, waar ik voor 12,50 gulden per maand kon werken- Dat was in die tijd ik ben een typische crisis figuur; bang om mijn baan te verlie zen hélemaal niet zo gek.” Het zou echter tot na de oorlog duren voordat de naam Filarski een begrip werd in de bridgewereld. Dat was in de periode dat hij met de broers mr. Frits (vader van Kamerlid Anneke) en Ernst Goudsmit alsmede Martijn Cats als speler grote succes sen behaalde en bij een wereldkam pioenschap in 1962 op de tweede plaats terechtkwam. Aan het begin van de jaren zestig zette hij een punt achter de wed strijdsport om zich helemaal aan het schrijven te kunnen wijden» Waar om? Filarski: „Ja, ik heb het team in de steek gelaten. Je was met die mensen veel op reis en dat kostte veel geld. Zelfs meer dan ik als journalist verdiende en daardoor dreigde ik te vervallen in de status van gigolo. Dat vond ik geen basis om ermee door te gaan.” Hij richtte in Amsterdam een brid geschool op en trok kort daarna naar Zwitserland om de internationale pers een paar jaar met verhalen te bestoken. Hij schat het aantal kran ten, waarvoor hij heeft gewerkt, op veertig en spreekt daarbij over „mijn kleine patat-friteskraampje.” Bridgespelers, wat zijn dat roor mensen? „De top bestaat over het algemeen uit intellectuelen. Vooral Hoe verklaart hij het succes van de Italiane? „Ja, waarom zijn de Ne derlandse voetbalclubs zo goed? Je moet het zien als een uitschieter. Het heeft natuurlijk ook wel iets te maken met de Napolitaanse professor Chia- radia, die een nieuw biedsysteem heeft ontworpen, dat erop is gericht zeer grote resultaten uit het spel te halen.” Hoe staat het met de cowboys on der bridgespelers? „Je hebt ze wel: het zijn voornamelijk de Amerika nen. De Dallas Aces Idat zijn profes sionals) zijn destijds opgericht, omdat de Amerikanen het niet konden ver kroppen, dat ze steeds van de Italia nen verloren.” Wat boeit Filarski, die toch ook een redelijk schaker is, het meest in het bridgen. „Dat het zo sprekend op het leven van alledag lijkt. Het spel heeft ook een sociale taak. Je zou er vreemd van opkijken als je zou on derzoeken hoeveel bejaarden het spe len en het jeugdbridgen hebben we toch ook maar van de grond gekre gen. Het is erg populair. Ook bijvoor beeld achter het Ijzeren Gordijn. Daar wordt het meer gespeeld dan men zou denken.” Een spel om verslaafd aan te ra ken? „Stellig. Er zijn bijna geen fa cetten in het dagelijks leven die deze mensen er vanaf kunnen brengen. TV is geen concurrent voor bridgers. Ze zijn er helemaal gek van- Dat is ook mijn probeem geweest. Op een gege ven moment heb ik mezelf voor me gezien als een wandelende speel kaart.” ROLF STALLINGA komen. Daar speelde natuurlijk ook de afkomst een grote rol bij mee. Bank, een man uit de hogere kringen, vond het heerlijk bewierookt te worden. Cook, ge reserveerd, vermeed zoveel mogelijk alle openbaarheid. Niettemin werd ook Cook grote lof toegezwaaid. Hij werd bevor- ben, maar het belangrijkste is dat je elkaar goed kunt verdragen. Je moet de beperkingen van jezelf en het spel weten, want het is geen volmaakt spel”, aldus de bridge-kronikeur, die door zijn vele publikaties pok in boekvorm veel aan de populariteit van dit spel in ons land heeft bijge dragen en daarmee voorlopig nog niet denkt op te houden. Die bestraffingen lieten iets dóórsche meren van het karakter van Cook. Alles moest tot in de puntjes nagekomen wor den om dat ene doel te bereiken, waar voor men stond. Toch liet hij af en toe (maar alleen als dat kon) de teugels vieren. Zo was met Kerstmis 1768 de singen te nemen zoals advocaten en geslaagde zakenlieden. Het Italiaanse team, dat nog steeds de absolute top vormt, bestaat uit een rechter, bank directeur, reclameman, jurist en een zakenman”. Hij ratelt de namen op alsof het die van zijn buren betrof. „Inderdaad, ik ken ze erg goed- Het prettige van deze mensen is dat ze zowel aan als buiten de speeltafel uitermate hoffelijk en vriendelijk zijn.” ff

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19