Romantiek van voorbij in de pr BOSAREAAL IN EUROPA ONDANKS VRAAG NAAR HOUT TOEGENOMEN 1 Einde aan het kappen tl» I t r Samenwerking •4 Welvaart HUIS LEN Zes maal Nederland KW I JS ill I >2 23 4r Erbij 7 19 7 3 ZATERDAG JULI Hen fd 2, Het stekende gezoem van de duizenden muggen wordt ineens overstemd door het snerpend gejank van een kettingzaag. Een luide brul en met krakend geweld stort een woudreus ter aarde. Een be klemmend gezicht wanneer je net Nederland verlaten hebt waar miljoenen bomen zijn omgewaaid en waar boomchirurgen alle moei te doen om oude opgeleefde bomen op te lappen. Hier worden bomen geveld die we in Nederland in een nationaal park zouden onderbrengen, machtige stammen vallen, efficiënt en meedogenloos. De romantiek van de houthakker is voorgoed voorbij. De bijlsla gen zijn opgeborgen in stoffige geschiedenisboekjes. Hier wordt de stilte verstoort door benzine walmende motorzagen. Een boom sterft hier in een ogenblik. Alleen de mannen lijken niet veranderd. Norse, zwijgende mannen alleen met de bomen en met de muggen en soms een nieuwsgierige eland, waar ze ook al een hekel aan hebben. Een groot deel van Zwedens verkeersdoden vallen bij botsingen met die grote lompe beesten met hun grote lippen; waarmee ze tot grote ergernis van de bosbouwers de jonge loten uit de aanplant vreten als reusachtige dennescheerders. il r f a ff TM ■O t SB alarii in het is. De houtprijzen zullen snel snden tol Tegenwoordig is de bosbouw in Zwe- teling te Vela ;eouf//ta nte Vein De bosbouwers zijn verplicht gebieden die gekapt zijn onmiddellijk te herbos- sen. Bovendien subsidieert de Zweedse overheid de bebossing van onrendabele landbouwgronden. De boseigenaren in Zweden werken nauw samen zowel op technisch gebied als in economisch opzicht. Ze helpen elkaar bij het kappen, het herbebossen, maar zij financieren ook gezamenlijk de verwerkende industrie. den aan strenge wettelijke bepalingen gebonden. Er mag per jaar niet meer gekapt worden dan er jaarlijks bijkomt. De belangrijkste houtpro- ducerende landen zijn: Rus land, Canada en de Ver enigde Staten. Zweden is een belangrijk hout-expor- terend land. Zeker de helft briek voor doe-het-zelf houten huizen, nog wat kleinere bedrijven, waarin on der andere verpakkingsmateriaal wordt gemaakt en zelfs nog een fabriek waar vorkheftrucks uit komen, die in de eigen fabrieken weer gebruikt kunnen worden. gaten te houden en af en toe op een knopje drukken. eiding vt deze n wij in srpleging aloma ireefker 1 31, van al het in Nederland ge bruikte gezaagde hout komt uit Zweden. Eén van onze redacteuren reisde een paar lagen door Zweden. Hij be kocht pulpfabrieken, zaag molens, papierfabrieken en hij zag het bos, de grond stoffenleverancier van Zwe- dens grootste exportindu- strie. Hij kwam tot de con clusie dat er voorlopig in Zweden nog hout genoeg is. Om u in staat te stellen dit te lezen, zouden er zeker 250 volwassen Nederland se dennebomen omgehakt moeten worden. Zoveel hout is er nodig om de krant één dag te laten verschijnen. Zweden is na Frankrijk en Spanje het grootste land van West-Europa. Meer dan de helft van Zwedens oppervlakte en dat is altijd nog zes keer zo groot als heel Nederland, bestaat uit bos. Ander bos dam dat wij in Nederland hebben. De Zweedse bossen leveren hout van een zeer goede en gelijkmatige kwa liteit. Ruim de helft van de Zweedse bossen is in handen van particuliere eigenaren. In Zuid-Zweden is Zelfs vier vijfde van de bossen particulier bezit. Het zuiden van Zweden is aantrekke- Een fabriek waar de bomen aan de ene kant in gaan en aan de andere kant als nette pakken geperste pulp weer uitrollen. Een fabriek vol monsterachti ge lawaaischoppende machines, hakkers, wassers, centrifuges, en waar de enige mensen die je ziet, achter televisie- seherrnpjes zitten om het procédé in de De bosbouwers in de SSSF beschikken samen over bijna 33 procent van alle Zweedse bossen, de beste Zweedse bos sen, want die 33 procent levert bijna de helft van de jaarlijkse aanwas, de maxi male hoeveelheid die per jaar gekapt mag worden. Een hoeveelheid hout, die lang niet gehaald wondt, want zo vertelt dr. Len nart Schotte, directeur- generaal van SSSF, de jaarlijkse aanwas kappen we lang niet, ondanks dat onze fabrieken de vraag nauwelijks kunnen bijbenen. Een vraag die Skogcell, één van de dochters van SSSF er toe bracht in Vaero Bruk, in Zuid-Zweden, de modernste pulpfa briek ter wereld te bouwen- - Volgens cijfers van de FAO, de voedsel- en landbouw-organisatie van de Verenigde Naties bezat Europa rond 1950 ongeveer 127 miljoen hec- De twee orkanen die over ons land raasden en een wa re slachting onder het Ne derlandse bosbestand aan brachten, veroorzaakten daardoor een zware druk op de houtprijzen. Toch is er niemand in de Nederlandse houtwereld die er aan twij felt dat dat niet een tijde lijke zaak zal zijn. Nog af gezien van het feit dat het in Nederland omgewaaide hout van niet zo’n beste kwaliteit is en eigenlijk al leen maar geschikt is om tot spaanplaat verwerkt te wor den. ren zakdoeken, boeken, toi letpapier, we pakken ons brood in papier en deze op somming is gemakkelijk uit te breiden met tientallen andere dagelijkse dingen. Al die zaken vergen hout, in gigantische hoeveelhe den. Zoveel, dat hout naast de olie is ingezet in het rij tje grondstoffen, waar we zuinig mee om moeten springen, willen we tenmin ste na het nu zo langzamer hand wel macabere jaar 2000 nog enigszins comfor tabel zittend in een groten deels houten stoel en een papieren krant kunnen le zen. tare bos. In 1968 was dat toegeno men tot 148 miljoen hectare. De Rus sische bossen Rusland beschikt waarschijnlijk wel over de grootste hoeveelheid bos in de wereld. be sloegen in 1950 ruim 650 miljoen hectare, in 1968 was dat aangegroeid tot 765 miljoen hectare. Niet alleen werd het bosoppervlakte groter, ook de kwaliteit en produktiviteit verbe terden. Daarom duurt het veel langer voor de bossen in Noord-Zweden kaprijk zijn, nog afgezein van de moeilijkheden om in dat dunbevolkte gebied aan voldoende capabele arbeidskrachten te komen. In eerste instantie was de Zweedse bosbouw georiënteerd op de binnenland se markt. Hoewel, je kon toen nog nauwelijks van bosbouw spreken. Er werd maar lukraak gekapt en het hout werd verkocht in de vorm van houts kool aan ertssmelterijen. Pas de komst van zagerijen en de verkoop van ge zaagd hout aan de omringende Oostzee- landen gaf aanzet tot een verstandiger manier van bosbouw. Het is vooral dankzij de houtverwerkende industrie, die verzekerd wilde zijn van een gere gelde niet stagnerende aanvoer van grondstoffen, dat aan de ongebreidelde kap een eind kwam. Dag en nacht worden de bomen ver malen want de vraag is enorm, stijgt met de welvaart ,want hoe welvarender we worden, hoe meer we weggooien. Verpakking, zakdoeken, papieren borden, papieren bekertjes, de economische groei lees je af aan het papierverbruik. Toch maken ze zoals bij Skogcell geen Eén jaargang van de krant betekent een bos van zeker 75.000 bomen. En dat is dan nog maar één krant. Over de gehele wereld ver schijnen dagelijks kranten, die iedere dag honderden hectaren bos opslokken. Al leen maar kranten. Maar we gebruiken ook heipalen, lucifers, deuren, kozijnen en houten meubels. Of papie- De gehelmde mannen horen niets, oor doppen beschermen hen tegen het geraas van de zagen, praten doen ze niet, daar is geen tijd voor, ze werken, de ene boom na de andere. Ze worden betaald per boom, geschild en in handelbare stukken gezaagd. En worden goed be taald, zelfs naar Zweedse maatstaven: 3.000 tot 4.0000 gulden per maand. Maar de prijs is hoog, na hun veertigste halen ze dat al lang niet meer, ze lopen krom, hun rug is versleten. De industriële behoefte aan hout in Europa is in twintig jaar bijna ver dubbeld. Werd er in 1950 nog 178 miljoen kubieke meter gekapt, in 1970 was dat al opgelopen tot 340 miljoen kubieke meter. Van die laat ste hoeveelheid werd 270 miljoen ku bieke meter in Europa zelf gekapt, 43 miljoen kubieke meter werd inge voerd en 27 miljoen kwam uit op nieuw gebruiken van oud materiaal. Eén van de allergrootste groepen sa menwerkende bosbouwers is de Zuid- Zweedse Boseigenaren Associatie, of in goed Zweeds, De Soedra Sveriges Skog- saegares Foerbund (SSSF). De 44.0000 leden exploiteren broederlijk een twaalftal zaagmolens, een aantal pulpfa brieken. Pulp is de grondstof die de papierfabrikanten oplossen en na toe voeging van water, wat chemicaliën en wat roeren, persen tot bijvoorbeeld krantepapier. Ze hebben fabrieken waar spaanplaten worden gemaakt, een fa- zorgen dat het bos, het hout waar alle» op en om draait, opraakt. Opraken doet het nooit, ze kunnen kappen wat er jaarlijks bijkomt en nooit meer. Wil je meer, dan zal ge moeten wachten tot het volgend jaar. Tenslotte kun je niet inte ren op je kapitaal. Bosbouw is een vak van vooruitzien en geduld. Want geduld moet je hebben. Een boom die je van daag plant is pas over veertig jaar kaprijp, in Noord-Zweden pas in 2053. Daarom praten ze in Zweden niet over het jaar 2000. Daar zijn ze al veel verder. In die twintig jaar werd Europa van een hout exporterend werelddeel een hout importerend. In 1950 werd nog een hoeveelheid van 4 miljoen kubieke meter geëxporteerd. Ondanks het groeiend houtverbruik, en on danks dat Europa tegenwoordig hout moet importeren om aan die groeien de behoefte te kunnen voldoen, is het bosareaal in Europa de laatste jaren sterk toegenomen. Jarenlang was er in Europa aan de lopende band ge kapt. Bossen maakten plaats voor landbouwgronden, voor industriële ontwikkelingen, of werden gewoon opgestookt. Aan het begin van deze eeuw trad een stabilisatie op, maar pas na de tweede wereldoorlog werd het bosareaal weer wat uitgebreid. Ondanks de toegenomen vraag, zelfs meer hout dan twintig jaar geleden, want de bomenvretende motor zagen ten spijt, komen er steeds meer bomen bij. stijgen. Er zijn nu al lieden die menen dat het niet lang meer zal duren of het is goedkoper om maar plastic deuren en kozijnen te ma ken in plaats van hout te gebruiken. De houtprijzen stijgen en de vraag neemt toe en gelijk daarmee de geruchten over voor de deur staande tekorten en vi sioenen van kaal gekapte woestijnen. lijker voor bosbouw dan het Noorden. Hoe verder je naar het Noorden komt hoe langzamer de bomen groeien. Tussen Noord en Zuid wel een verschil van vier kubieke meter per jaar per hectare. Die cijfers illustreren duidelijk de toenemende houtvoorraden in de we reld ondanks de, al die jaren, snel stijgende vraag. Een verbetering, die een gevolg is van nieuwe, verbeterde technieken, herbebossing, nieuwe aanplant met alleen de beste zaden, kustmest en insektenbestrijding. Ver beteringen die ook voor de toekomst nog allerlei mogelijkheden inhouden omdat zowel Rusland als Noord- Amerika nog over geweldige maagde lijke bossen beschikt, bossen die nog niet geëxploiteerd worden. In 1965 bevatte het Europese bos aan hout een hoeveelheid van 7710 miljoen kubieke meter. In 1968 was dat al bijna verdubbeld tot ongeveer 13.300 miljoen kubieke meter. Ook het Russische bos verbeterde, van 58.700 miljoen tot 80.000 miljoen ku bieke meter. Voor andere traditionele houtgebieden als Canada en de Vere nigde Staten geldt dat eveneens. K 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Ml k' 'w r® Xv'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23