GEEN OVEREENSTEMMING OVER TOELATING MEDITERRANE LANDEN Ook kobalt in t HP komt volgende week niet uit irs Heroïnefik American Airlines gaf Nixon geld Na guerrilla-aanval op missiepost Rhodesische kinderen na overval ontvoerd meer rs ien nik Voor elf mille aan effecten gestolen Minder winkels Uittocht uit Boeroendi houdt aan Nederland bij vakantiegangers in trek Rijnmondlucht Personeel van OESO staakt „baksteen" Griekse „toetssteen" 3 VOOR HERVERKIEZING si Maand voorwaardelijk voor Surinaamse STADSGUERRILLA’S LATEN ONTVOERDEN VRIJ LIBIë LEGDE MIJNEN VOOR EIGEN KUST uitgever SATERDAG 7 JULI 1973 Bedrijf op vingers getikt Niet leuk Na ontvangen van losgeld Führer-principe Per dag 300 vluchtelingen Onheil i k m slip Maltezen blijven dwarsliggen gezinde Akropolis, een „totalitair” be wind kunnen worden. Omsier den bij i inbra- 000 aan irdnen- staats ecretaris irgebie- aanwij- de na- eit een agavond in geia- sterdam iet huis it onge en op 1 kaats- :s reikt is twee ien van in zijn moest zieken as haar :oen het juni in :s buit- ran hun :enteken s identi- ulde. voortdu- boven- fs vlieg, ast han- ellectue- zouden »e West- in zaken van on- iilaterale ie Staten de afge- e onder- jur is de fronteerd ie bezoe- 1 werdei rdoserin. verricht kunnen Buiten- i wereld- Rogen dan een officieel in Praag BUENOS AIRES (Reuter en AFP) De ontvoerde Amerikaanse zakenman John Thompson is gisteren in Buenos Aires vrijgelaten nadat voor hem een record-losgeld van 3 miljoen dollar was betaald. De 51-jarige Thompson is presi- dent-directeur van de Argentijnse vesti ging van een Amerikaanse bandenmaat schappij. Hij werd op 19 juni ontvoerd door het Revolutionaire Volksleger, een groepering van stadsguerrilla’s. OSLO (AFP) De Noorse minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren drin gende boodschappen verstuurd naar de Noorse schepen in de Middellandse Zee met de informatie dat Libië mijnen heeft gelegd in een groot deel van zijn kustwa teren. Dit is in Oslo vernomen. De minis ter vraagt de schepen voornamelijk twee bepaalde zones te mijden. AMSTERDAM. De directeuren K. Stolk en A. H. Spain van drukkerij Boekhoven-Bosch in Utrecht en NRC- Handelsblad in Amsterdam hebben gis termiddag bevestigd dat Bonaventura- directeur H. ten Brink hen telefonisch heeft bericht dat zij er rekening mee moeten houden dat de komende week de Haagse Post niet zal verschijnen. PARAMARIBO De kantonrechter in Paramaribo heeft de uitgever/redacteur van het gestencilde blad „Onze Natie”, de heer Cyril Karg, veroordeeld tot één maand voorwaardelijk en een geldboete van 100 wegens „het verspreiden van geschriften die beledigend zijn voor de regering en het wettelijk gezag”. De of ficier van Justitie had een gevangenis straf geëist van tien maanden. Cyril Karg die tijdens de woelige da gen van februari de geschriften had ge publiceerd, werd toen door de politie aangehouden en twee weken in hechtenis gehouden. DEN HAAG. Het aantal winkels en andere verkoopplaatsen als hallen, geslo ten huizen, rijdende winkels enz. is in het afgelopen jaar weer verminderd, al dus het hoofdbedrijfschp detailhandel. de achteruitgang is niet aan te geven, omdat in het afgelopen jaar een niet bekend aantal al bestaande zaken werd geregistreerd. Door de inwerkingtreding van de vestigingswet detailhandel kon den al bestaande, maar nog niet geregi streerde vestigingen, worden gelegali seerd. Volgens Spater heeft American Airli nes haar illegale bijdrage willen onthul len voordat de feiten de regering uit andere bron zouden hebben bereikt. Cox bevestigde dat het inderdaad redelijk is te veronderstellen dat een vrijwillige bekentenis een verzachtende omstandig heid kan worden. De betrokken wetten voorzien in het geval van illegale bijdra gen aan politieke campagnes in boetes tot 10 000 dollar en gevangenisstraf tot twee jaar. Overigens is nog niet bekend of er een aanklacht tegen American zal worden ingediend. Een andere buitenlandse zakenman, Debrit Charles Lockwood, is nog steeds in handen van Argentijnse ontvoerders. Ook Mario Baratella, vice-president- directeur van de Banco de Italia y del Rio de la Plata, die op 17 juni uit zijn woning in een voorstad van Buenos Aires door onbekenden werd ontvoerd, is weer vrijgelaten. Zijn familie zou een bedrag van 400.000 a 500.000 dollar voor zijn vrijlating hebben betaald. De ont voering zou niet om politieke redenen zijn geschied. RIJSWIJK. Uit een transportauto, die stond geparkeerd voor een filiaal van de Nederlandse Middenstandsbank in Rijswijk is gisteren voor elf en een half duizend gulden aan effecten gesto len. 24-jarig, fork, die lijk dood g vond oesstraat ners een de vloer, ilp tegen Jellinek- Ook de plaatsvervangend chef zetterij van het NRC-handelsblad, waar HP ge zet pleegt te worden, verklaarde van zijn directie opdracht te hebben gekre gen het werkschema van de zetterij aan te passen aan het niet-verschijnen van HP. Het stakingscomité van HP heeft deze daad scherp veroordeeld als zijnde „in scherpe tegenstelling met de verbale be reidheid van de directie tot overleg”. „Door al deze activiteiten probeert de directie H P om zeep te helpen. Een iternati- Rusland ien ver- olsjenit- szen dat Lernatio- is Hein- >11: „Alt veroor- i dat er otest en WAT NOG bedenkelijker is: het regime is begonnen, op grote schaal (uitverkoren) ambtenaren in te scha kelen bij de stem- en tellingsproce- dure op 29 juli, in plaats van de rechterlijke vertegenwoordigers, die tot nu toe altijd toezicht hierop hiel den. Het is nu al zonneklaar, dat, juist omdat het aantal nee-stemmen aanzienlijk lijkt te gaan worden, het regime al een eigen „uitslag” heeft gefixeerd en deze door zal drijven met alle totalitaire middelen die het ten dienste staan. van de n giste- van het overval- Nice. keloze referendum over de terugkeer van koning George II in 1946. grafenis-tinten uitgevoerd: grijs op zwart. Het voorspelt alleen maar on heil. Het regime laat er, in het onder zijn monopolie staande radio- en te- levisie-apparaat, geen twijfel over be staan wat er zou gebeuren in het theoretische geval dat het „nee” de overhand zou behalen: dan wordt het allemaal veel strakker, opheffing van de staat van beleg en amnestie voor de politieke gevangenen kan men wel vergeten, enzovoort. DE TEKST waarvan de Grieken op 29 juli geacht worden hun fiat te geven is, zoals ook oud-premier Ka- nellopouios heeft gezegd, de constitu tionele vastlegging van het Führer- principe, en het is nogal verrassend dat iemend als Van der Stoel de verkiezingen voor het schertsparle- ment, die pas over anderhalf jaar worden gehouden, een „toetssteen” heeft genoemd voor de bedoelingen van het bewind. n Rogen j de eer- ie inter- irijswin- ren voor aanval van de e inlich- tad ont- If schrij- zijn tot it zeven het Midden-Oosten in deze veiMgheids- conferentie alleen maar betekent dat er meer zand wordt gestrooid in een ma chinerie waarvan nog niemand weet of die hoe dan ook wel soepel zal werken. Mintoffs vermaan, dat men de moei- Ijkheden niet kan oplossen door die te omzielen, heeft niet gebaat. Hij heeft veel publiciteit bereikt voor wat in we zen een diplomatieke nederlaag is, die zijn Arabische vrienden hen niet in dank zullen afnemen, omdat het hun isolement in het Middellandse-Zeegebied slechts vergroot- GENEVE (DAP) Dagelijks vluchten er 300 mensen uit het door een stammen- oorlog geteisterde Boeroendi naar het buurland Tanzania, zo heeft een woord voerder van het Hoge Commissariaat van de VN voor de vluchtelingen gisteren in Geneve meegedeeld. In Tanzania wonen nu 40.000 vluchtelin gen uit Boeroendi. Naar Roeanda vlucht ten 10.000 inwoners van Boeroendi en naar Zaire 35.000. Boeroendi is het toneel geweest van •en massale afslachting van de Hoetoes door de Toetsi’s, die al eeuwen de macht in dit land uitoefenen. In het naburige Roeanda waar ook Toetsi’s en Hoetoes leven, hebben laatstgenoemden de macht van hun lange heersers gebroken. DEN HAAG. De hotels zijn in Nederland goed bezet. Gebleken is dat heel wat buitenlanders hun grote vakan tie hier komen doorbrengen, maar er zijn ook veel Nederlanders die hun vrije dagen in eigen land wensen te slijten. In enkele kustplaatsen zijn de hotels en pensions nagenoeg helemaal vol, aldus gegevens van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Inmiddels is gistermiddag definitief beslist dat de tweede fase van de Euro pese veiligheidsconferentie op 13 septem ber in Genève zal beginnen. Een coördi natiecomité begint a,l negen dagen voor dien met vergaderen. SALISBURY (Reuter). Een groep van 20 a 30 Afrikaanse guerrillastrijders is donderdagavond een RK missiepost in het noordoosten van Rhodesië binnenge drongen en heeft 244 schoolkinderen en 34 personeelsleden van de post allen negers ontvoerd. Rhodesische strijd krachten hebben echter al 190 kinderen opgespoort. Zij zijn op weg terug naar de missiepost. Het nieuws van de over val en de ontvoering is afkomstig van pater Egon Rogek, het hoofd van de missiepost waaraan Westduitse jezuieten verbonden zijn. Pater Rogek verklaarde dat de guer rillastrijders jongemannen waren in ca mouflage-uniform en uitgerust met au tomatische wapens. Zij drongen de klas- sekokalen binnen waar de kinderen hun huiswerk maakten of avondlessen volg den. „Wij hebben de guerrillastrijders Dit lijkt toch werkelijk te veel eer, en men hoeft, nadat de dictatuur zich zes jaar heeft ingegraven, echt niet meer zó lang te wachten op een toetssteen”; die doet zich als op 29 juli voor, maar men kan het ook een baksteen noemen waarmee de demo cratie naar de bodem van de zee verdwijnt. Papadopoulos mag 20 van de 200 afgevaardigden aanwijzen in het, ui terijk 1975 de tijdslimiet i< alweer opigeschoven te kiezen parlement. Een „Constitutioneel Hof” waarvan de leden door het regmie worden aangewezen moet vooral de aan de verkiezingen deelnemende partijen toetsen op n.ationale gezindheid”; hun programma’s mogen niet indrui sen tegen het „heersende sociale be stel”. Maar zelfs het „parlement a la Iran”, dat uit deze procedure te voor schijn komt, zal nog bijna geen be voegdheden hebben. Papadopoulos behoudt de wetgevende bevoegdheden op het gebied van defensie, buiten landse zaken en openbare orde. Mocht het parlement, in een wilde bui, een wet aannemen bijvoorbeeld :hl heb- /orming 3rd. De jr trok Bungalows en appartementen zijn eveneens zo goed als allemaal verhuurd, maar op de Veluwe en in Limburg is nog voldoende plaats. Kampeerterreinen zijn eveneens goed bezet, al zijn er toch nog wel plekjes open voor tent of caravan. De Maltezer premier Mintoff, die de roi van „de muis die brult” op het lijf geschreven lijkt, heeft gistermorgen in zijn toespraak kennelijk tevergeefs ge dreigd met het feit dat zijn Arabische vrienden, zoals de Libische machthebber, het in hun macht hebben de Europese oüevoorziening ernstig in gevaar te brengen. Tussen Oost en West bestaat in grote lijnen eensgezindheid over het feit dat de introductie van de problematiek van (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Het nietige Malta heeft ervoor gezorgd dat de eerste fase van de Europese veiligheidsconferentie in de Finse hoofdstad een dag langer duurt dan nodig leek. Mintoffs eis om de Middellandse-Zeelanden Algerije en Tunesië tot de conferentie toe te laten heeft dagenlang tot ver- op onderwijsgebied die niet naar de zin van de president is, dan kan deze de zaak terugverwijzen. Hij kan ook een „manifest” richten tot het parlement waarover typische houwdegen-passage ,geen discussie mogelijk is”. Brengt het parlement dan toch de euvele moed op, de wet andermaal aan te nemen, dan kan de president de kwestie bij referendum voorleggen aan het volk. Toppunt van democra tie, aldus de toelichting; het volk krijgt de unieke kans te kiezen tus sen twee instellingen, het parlement en het presidentschap. WASHINGTON (Reuter). American Airlines, een binnenlandse luchtvaart maatschappij, heeft toegegeven dat ze illegaal heeft bijgedragen aan de cam pagne tot herverkiezing van president Nixon. Ze was er toe gekomen onder druk van de vroegere advocaat van Nixon, Herbert Kalmbach. Dit is giste ren in Washington bekend geworden. Een vrijwillige bekentenis van dit soort is nog nooit eerder voorgekomen. De ver schillende kieswetten verbieden het maatschappijen bijdragen te leveren aan campagnefondsen. De bekentenis van American Airlines werd aangekondigd door de speciale aanklager in de Watergate-zaak Archi bald Cot, die een onderzoek instelt naar het feit dat de geheime campagnefond sen groter werden voordat in april 1972 strengere kieswetten van kracht werden. Volgens sommige schattingen beliepen deze fondsen tussen 20 en 25 miljoen dollar. Cox wilde niet onthullen hoe groot het bedrag was dat de op een na grootste binnenlandse luchtvaartmaat schappij had bijgedragen. Maar de directeur George Spater zei dat de officiële donaties tot een totaal van 75.000 dollar reikten. Hij vertelde: „Ik werd benaderd door Herbert Kalm bach, die zei dat wij tot degenen be hoorden van wie 100.000 dollar werd verwacht”. In het kader van de Watergate-affaire is gisteren gedeeltelijke onschendbaar heid verleend aan oud-medewerker van het witte huis, Gordon Strachan, als hij voor de senaatscommissie moet getuigen. Strachan was de belangrijkste medewer ker van oud-adviseur Bob Haldeman. De uitvoerige tekst die de Griekse wordt voorgelegd, komt voornamelijk neer op het verlenen van bijna onbe grensde bevoegdheden aan de heer George Papadopoulos. Papadopoulos wordt nu ook op perbevelhebber van de strijdkrachten zowat het enige baantje naast dat van aartsbisschop dat hij nog niet had. Of de man die dit tot nu toe bekleedde, generaal Anghelis, dit wel zo leuk vindt is de vraag, maar deze wordt gepaaid met het vice-presi- dentschap, ook zonder teigenkandida- tuur. verzocht de kinderen niet mee te ne men”, aldus pater Rogek, „maar zij wil den niet luisteren. Zij zeiden dat zij gekomen waren om Rhodesië te bevrij den en de kinderen zouden meenemen om hen op te leiden. De jezuiet Clement Freyer is met de guerrillastrijders meegegaan. Men weet niet of hij dit vrijwillig of onder dwang heeft gedaan. Pater Rogjek zei nog dat de guerillastrijders 2 uur op de missie post zijn gebleven. Daarna zijn zij in de richting van Mozambique getrokken. Nadat zij verdwenen waren had pater Rogek geprobeerd de autoriteiten te bel len. De telefoonlijnen bleken echter doorgesneden. Leden van het personeel hebben toen 5 km moeten lopen om vanuit een boerderij te kunnen bellen- De missiepost ligt op 35 km van de grens tussen Rhodesië en Mozambique. (Van onze redacteur in Instanboel, Frans van Hasselt) ISTANBOEL Naarmate het Griekse referendum van 29 juli nadert, wordt het duidelijker dat deze „volksraadpleging” tenminste een even grote aanfluiting gaat worden als die van 1968 waarbij het volk een grondwet moest aannemen die nooit in werking is gesteld. Weliswaar kan er deze keer, anders dan in 1968, op bescheiden schaal in de pers worden geijverd voor het „nee”, maar dit „nee” kent geen organisatie. Met andere woorden de nee-zeggers zullen niet zijn vertegenwoor digd op de stembureaus en bij de telling van de stemmen, zoals bij voorbeeld nog wel het geval was bij het overigens ook verre van vlek- ROTTERDAM Uit het onderzoek naar de schapensterfte in het Rijnmond gebied is gebleken, dat de Chemische nl- dustrie Rijnmond niet alleen verantwoor delijk is voor de aanwezige hoeveelheid koper in de lucht, maar ook voor een percentage kobalt. De monsters, die van het gras van de omliggende weilanden zijn genomen, zijn in Petten gecontro leerd. Deze komen overeen met de emis sies van het bedrijf. De schapen overleden enige tijd gele den aan het koper, dat zich op het gras had afgezet. Volgens de directie van de Dienst Centraal Milieubeheer is de aan wezige hoeveelheid kobalt in de lucht ter- plaatse ongevaarlijk. Het zou slechts een geringe hoeveelheid zijn. Het chemische bedrijf heeft inmiddels, zo blijkt uit het zojuist verschenen kwar taalverslag van Rijnmond, toegezegd, de gevaarlijke emissie tot de helft terug te brengen. In november zal een installatie worden aangebracht, waarmee al het ko per en kobalt uit de afvoer in de lucht gehaald kan worden. weekblad dat niet wekelijks verschijnt, ligt al gauw uit de markt”, aldus het comité. Het schriftelijk protest van de rerso- neelsraad van Bonaventura tegen heit standpunt van de directie blijkt te zijn ondertekend door de voorzitter ervan, drs. R. E. M. van den Brink, tevens president-directeur van het concern. Het bestuur van D’66 heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de ontwikkelingen rond het week-opinieblad. Het is van mening, dat „De Haagse Post” naast andere weekbladen een eigen en belang rijke functie heeft in de openbare me ningsvorming en deze functie ook in de toekomst dient te behouden- Het hoopt daarom dat een oplossing van het han gende geschil kan worden gevonden, die zowel het voortbestaan van „De Haagse Post” als de onafhankelijkheid van de huidige redactie garandeert. PARIJS (AFP-DPA). De ongeveer 1800 werknemers bij de organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) zijn gisteren voor onbe paalde tijd in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de eis voor de invoe ring van pensioen. Tot nog toe krijgen pensioengerechtig den bij hun vertrek een uitkering in eens. De invoering van een pensioen voor werknemers bij de OESO zou op verzet stuiten van de Duitse Bondsrepu bliek en Frankrijk. Deze landen willen één pensioenregeling voor alle Europese organisaties. Op die basis was overeenstemming mogelijk geweest, maar op het allerlaat ste moment verrasten de Maltezen de vergadering toch weer met een tekst, die inhield dat een land de mogelijkheid zou moeten hebben om met een veto het verschijnen van bijvoorbeeld een land als Israel te kunnen tegenhouden. De ministers zijn dan ook niet verder geko men dan de vaststelling dat op dit punt geen overeenstemming werd bereikt. Staatssecretaris Kooymans noemde dit betreurenswaardig voor de sfeer van de conferentie. Zaterdagmorgen zullen de bewindslie den nu een lotcommuniqué moeten aannemen, dat niet verder reikt dan de feitelijke vaststelling van de gebeurte nissen die hier sedert dinsdag hebben plaatsgehad. DE OPKOMST is verplicht voor personen tussen 21 en 70 jaar. Elke stemmer krijgt in principe twee for mulieren waarvan hij er één in de stembus moet werpen (in gesloten enveloppe). Het „ja” prijkt in vrolijke Griekse kleuren: blauw op wit. Het nee-formulier daarentegen is in be moeiend heen en weer praten geleid maar allerminst tot resultaten. In het voetspoor van de Nederlandse delegatie bekeerden steeds meer landen zich tot het standpunt dat dan ".11e Middellandse-Zeelanden op de een of andere manier de kans moesten hebben om hun visie op de relatie tussen Euro pese en Mediterrane veiligheid te ge ven, met andere woorden dat ook een land als Israel dan voor het forum van de 35 landen moest kunnen treden. De bevolking, die hiermee wordt gechanteerd, heeft in ieder geval to taal geen mogelijkheid om zich uit te spreken over de kwestie monarchie- of-republiek. Wint het „nee”, dan blijft de republiek, Papadopoulos blijft er de president van, maar het zou dan wel eens, aldus de regime- Een pikante bijkomstigheid in deze zaak is dat in de tijd dat American Airlines haar bijdrage stortte, de lucht vaartmaatschappij streefde naar een fu sie met Western Airlines. Fusies tussen binnenlandse luchtvaartmaatschappijen vereisen de goedkeuring van de rijks luchtvaartdienst. Als ze ook op het bui tenland vliegen, is tevens het fiat van het Witte Huis vereist. Zowel American als Western vliegen ook op het buiten land. Begin juli vorig jaar verwierp de rijksluchtvaartdienst de fusie-aanvrage en dit besluit werd later bekrachtigd door het Witte Huis. Onder grote publieke belangstelling werd gisteren in Saigon een partij van honderden ponden zuivere heroïne in brand gestoken. Het vuur betekende het einde van een campagne die twee jaar heeft geduurd en die de naam had „Het volk tegen narcotica”. Het partijtje dat hier in vlammen opgaat had een han delswaarde van zo’n twee miljoen gul den. De 56-jarige chauffeur van de wagen bemerkte de diefstal, nadat hij het fili aal had verlaten. De rovers waren via de achterdeur binnengekomen. De chauffeur maakte een ronde langs ver schillende filialen in Den Haag, Voor burg en Rijswijk. Van de daders ont breekt elk spoor. 11

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3