Mevrouw van den Berg uit Heemskerk over haar man: Verenigingsnieuws o® ofe Rug aan rug op zonneweide Bloemenhandel op laag pitje Chelsea-profs spelen gratis voor ADO’20 Drankgebruik en situatie thuis oefenden invloed uit W® (te politierechter Bejaarden voor half geld met de bus ri stand 'H SS»»® S*mal fciSSi ZATERDAG 7 JULI 1973 4 IJMUIDER COURANT ZAT1 Velsen-IJmuiden Heemskerk x Documenten Velsen-Noord Beverwijk Kort IJinondnieuws Les geven Karabijn I Belediging Me terugwerkende kracht ontvangt de Heemskerker Paul van den Berg militair invaliditeitspensioen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht bevestigde een eerder gedane uitspraak van het ambtena rengerecht in Den Haag, dat hij recht heeft op dat pensioen. De negen jaar durende strijd tussen de hardhorende en zo goed als blind door het leven gaande Van den Berg en het Ministerie van Defensie is nu in zijn voordeel beslist. (Zie onze krant van vrijdag jl.). Me vrouw Van den Berg kan het nog niet geloven. „Ik moet het allemaal eens rustig verwerken”. He Vel Be' (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Ik weet niet waarom ik het deed, ik was gewoon dron ken”. Deze woorden voerde gisteren een 18-jarige bijrijder uit Beverwijk aan als verweer tegen de hem ten laste gelegde diefstal van een personen auto. De diefstal pleegde hij samen met een 18-jarige leerling-slager uit Assendelft in maart van dit jaar. Beiden hadden de nodige drank in een bar in Beverwijk gebruikt waarna de leerling-slager de ruit van een ga ragebedrijf ingooide om de auto naar buiten te kunnen rijden. BEVERWIJK '■F - fel r..„ (Van een onzer verslaggevers) Huijgens- Geo- «ïïM Huijgens- Geo- Huijgens- Evertsen, (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) Twee jongens stalen zonder reden een auto Tht (Van een onzer verslaggeefsters) Bpn 84—Jarige procuratiehouder uit »- De heer en mevrouw Van den Berg: stapels documenten niet meer nodig. Orgelconcert. In de Ned. Hervorm de kerk van Castricum wordt woensdag 11 juli in de serie zomeravondconcerten door Jan Kleinbussink, Nederlands deel nemer aan het internationale orgelcon- cours 1973 te Haarlem, een orgelconcert gegeven. Het concert, waarvoor op de uitvoeringsdatum kaarten aan de kerk verkrijgbaar zijn, vangt om 20.15 uur aan. 14-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: 15- 17.30 en 19-21 u.; Kingford Smithstraat 110a: 15.30-17.30 u. MAANDAG 9 JULI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg 14.30-17.30 u. Tel •traa tot e Cit] 20 uu „Djai Sta 14.30 DIVE Mu Zuid, ken alleei geop plasti augui Herw Pie trum, zaten en vt Bei Velse 12 tol 02510- Stai ve za tot 15 Ouc 13 to' van 1 de R' IJir werk HEEMSKERK. „Mijn vader krijgt nu centjes”. De negenjarige Meriam van den Berg prikt die mededeling noncha lant in haar verhaal over de spannende geschiedenis op school, toen ze met de onderwijzer eventjes in de vierde klas mocht zitten. Zij weet alleen, dat haar vader en moeder wel eens naar „de rechter” gingen, maar het juiste van de zaak weet ze niet. Kei en 2 „De groei reis” karal Lu: 21.15 zond, u.: 21.15 TEN' Kei beeel van tot 5 Print 25120 Ga: „Jazj dinsc Met de slager achter het stuur zette men koers naar een bar waarvan de portier argwaan kreeg omdat de auto zonder nummerbord reed. Hij waar schuwde de politie die de bijrijder kon pakken terwijl de slager op de vlucht sloeg. De politierechter, mr. B. Swanen- burg, vond de daad van de bijrijder tamelijk vreemd zeker nu die beweerde ,90 ineens” tot de diefstal te zijn geko men. Bij de behandeling van de diefstal kwam ook het „kraken” enige tijd later van een sigarettenautomaat, met als buit 10 en dertig pakjes sigaretten, naar voren. Ze meent de uitspraak van de Centra le Raad van Beroep ook te moeten toeschrijven aan de mentaliteitsverande ring. „Negen jaar geleden stuitten wij op heel veel weerstand, toen we de zaak aanhangig maakten. Momenteel zijn er veel juridische deskundigen, die het fai- „Ifc ben ontzettend blij”, vertelt me vrouw Van den Berg, die toegeeft wel eens slapeloze nachten te hebben gekend als het ministerie weer eens om infor matie kwam. „Wij leefden ermee. Toch gaf het een zekere spanning aan je bestaan. Mijn man kon de eerste jaren nachts moeilijk in slaap komen. Je wil je recht nietwaar. Rechtvaardigheid. Nu. achteraf koester ik geen wrok tegenover Defensie. Ik vond ze niet reëel”. De raadsman ging uitgebreid in op het effect vande wapenwetgeving en sprak over zijn cliënt als een artistiek man die tamelijk problematisch leefde en van wie de vrouw zelfmoordneigingen ver toonde. Een gevangenisstraf zou daarom in vergelijking met de schade de rechts orde aangedaan, onevenredig veel per soonlijk leed veroorzaken. „Een gevan genisstraf is deze zaak daarom niet waard, hoogstens een voorwaardelijke straf”, zo besloot de advokaat. Voor deze woorden kon politierechter mr. Swanen- burg zich wel ontvankelijk verklaren en hij vonniste tenslotte de metselaar tot een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 200. De officier van Justitie, mr. Bijl de Vroe: „Ik twijfel aan de werkelijkheid van de zelfmoordpoging, het gedrag na de aanrijding duidde daar totaal niet op. In januari van dit jaar volgde reeds een veroordeling en daarom eis ik nu een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid"» Raadsman mr. Koz- Negen jaar geleden, toen hij samen met zijn vrouw een bedevaartsreis naar Lourdes ondernam, vertelde hij zijn ver haal aan een kennis, die hem aanried mr. Lettinga te raadplegen. Steeds maar weer opnieuw gaf hij tegenover de in stanties zijn lezing van de trieste ge beurtenis. Nu, na negen jaren, kan hij met recht de stapels documenten over de zaak tot curiositeit verklaren. re van onze zaak inzien. Dat standpunt van Defensie was wel keihard. Negen jaar lang. Ze zouden zich tenslotte bij de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep (de zaak Van den Berg diende al eens voor het ambtenarengerecht en de Centrale Raad, maar werd nu op een andere juridsche grond opnieuw bij de Raad gebracht) neerleggen. Wij zijn niet naar Utrecht gegaan. Veel hoop op een gunstige uitspraak hadden we niet”, ver telt mevrouw Van den Berg. „Mijn man is een doorzetter. Vooral in een zaak, die onrecht veroorzaakt. Hij is zelf recht vaardig tegenover iedereen. Hij kon het niet verkroppen, dat Defensie keihard neen tegen hem zei”. ZONDAG 8 JULI J. G. S. Bruinsma, Vondellaan 22. 10-24 u. open huis in verband met de 60ste verjaardag van de burgemeester. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend van 10.30 tot 17.30 u. muiden diende terecht te staan voor een aanrijding onder invloed en belediging van een politieagent op het hoofdbureau in Velsen. Op 1 mei van dit jaar bezocht hij met vrouw en kind een horeca- etablissement in Santpoort-Noord. Na enige glazen wijn stapte de man in de auto en hptste in de Hoofdstraat met een snelheid van 140 kilometer per uur tegen een geparkeerd staande kleine vrachtwagen. De procuratiehouder: „Ik reed hard en slipte. Het was bedoeld als een zelfmoordpoging want ik verkeerde in een agressieve, opgewonden toestand. De politie zegt dat ik in „kennelijke staat verkeerde maar ik betwijfel het”. BEVERWIJK. Bij het Samenwer kingsorgaan voor bejaardenwerk zijn nu 65-plus-reductiekaarten van de NZH verkrijgbaar. Om in het bezit te komen kan men zich met een pasfoto vervoegen bij de heer Adr. van der Plas, Schans 38, tel. 25605, Beverwijk. Daar wordt een aanvraagformulier voor een identiteits bewijs ingevuld en afgestempeld. MAANDAG 9 JULI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend van 7-18.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. pend van 10-12.30 en 14-17 u. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: 14- 17.30 en 19-21 u. Ruijsdaelstraat 7: 19-21 u. ZONDAG 8 JULI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend van 10-17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. pend van 10-12 en 14-17 u. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Duizenden mensen ontvluchtten donder dag huis en straat door verkoeling te zoeken in of aan de rand van de zwem baden. In Beverwijk en Heemskerk wa ren de zonneweiden van de openlucht zwembaden veranderd in een deinende mensenmassa. Het buitenbad in Bever wijk (zie foto) trok tot nu toe ruim 257.000 bezoekers. Donderdag werden daar ruim 1.200 bezoekers aan toege voegd. Bij de Waterakkers in Heems kerk verzamelden zich ongeveer 4.000 mensen in en rond het zwembad. man aantekende hoe zijn cliënt vrij ruw door agenten werd behandeld. Ook deze misstap zag hij daarom liever niet ge straft met een gevangenisstraf maar door een boete. „De daad van mijn cliënt is een noodkreet die niet met gevangenisstraffen kan worden veroor deeld”, besloot mr. Korrel. Politierechter mr. Swanenburg toonde zich begripvol voor de argumenten van de advocaat en achtte het rijden onder invloed niet bewezen, maar het hinderlijke optreden in het politiebureau honoreerde hij met een geldboete van 300. „HIJ IS EEN DOORZETTER’’ Een 33-jarige metselaar uit Haarlem kocht op 18 maart een karabijn en munitie op de Botermarkt en overtrad daarmee artikel 3 van de Vuurwapen- wet, dat wil zeggen het zonder vergun ning in het bezit hebben van een wapen. De metselaar: „Ik ben een liefhebber van wapens, zowel nieuwe als antieke, maar ik weet dat ik fout ben.” Die mening deelde de officier van Justitie, mr. Bijl de Vroe, die de aankoop „geen kleinigheid” noemde en het daarom dui delijk wilde bestraffen, dat wil zeggen met een gevangenisstraf van twee we ken. De raadsman van verdachte bracht zijn erkentelijkheid aan de officier over omdat deze een poging tot bedreiging met de karabijn door de metselaar, waar waarschijnlijk sprake van was geweest, buiten beschouwing liet in de tenlaste legging. Na de botsing liep de man terug naar de bar waar de politie hem inrekende. Op het politiebureau vielen de woorden „lui” en „klootzak” tegen een agent. Dat Paul Van den Berg van aanpak ken weet, bewijst zijn studie, die hij, ondanks zijn handicap in recordtempo volbracht. Hij is in het bezit van het praktijkdiploma Engels en Duits, behaal de zijn hoofdcorrespondentiediploma Nederlands en geeft thuis les in Han delscorrespondente Engels, Duits en Ne derlands. Zo verdient hij er wat geld bij om zijn gezin financieel meer armslag te geven. „Hij heeft altijd leraar Duits of Nederlands willen worden. Les geven vindt hij ontzettend fijn”. Paul Van den Berg maakt zich geen zorgen meer. Welk bedi’ag hij nu via het militair invaliditeitspensioen van de rijksoverheid in handen krijgt, weet me vrouw Van den Berg niet. „Dat is ook niet zo belangrijk. Belangrijker is dat een last van onze schouders is weggeno men”. Ze kan weer glimlachen. rel kon zich met die straf volstrekt niet verenigingen. „De man ontmoette in de bar, waar zijn echtgenote bij was, een vrouw met wie hij vroeger een verhou ding onderhield. Dat hij daarna in de auto stapte en een poging tot zelfmoord deed komt meer door de psychische toe stand van mijn cliënt dan door de drank. Daarom vraag ik voor het rijden onder invloed vrijspraak omdat de ach tergronden anders liggen dan in het proces-verbaal”. De belediging op het politiebureau bracht mr. Korrel tot de uitspraak dat „op het ene politiebureau de verhoudingen wat menselijker liggen dan op het andere”, waarbij de raads- Haar vader, de 42-jarige Paul van den Berg, werd zwaar gewond, toen hij als 14-jarige knaap in Amersfoort twee le den van de Binnenlandse Strijdkrachten de plaats aanwees, waar hij twee land mijnen had gevonden. De BS’ers demon teerden de mijnen. Eén ervan ontplofte en doodde de BS’ers en een boeren knecht. die samen meit Paul van den Berg was blijven toekijken. Hij heeft die nieuwsgierigheid duur moeten bekopen: hij is nu hardhorend en zo goed als blind. Met onverzettelijke hardnekkig heid drukte hij zich door het leven en spitte samen met mr. Lettinga de juri dische aspecten van zijn zaak door. De officier van Justitie, mr. J. H. Bijl de Vroe: „U had zeker niets van de politie geleerd na de autodiefstal. En de schade aan de automaat vergoedde u ook nog niet. Als ik u was zou ik maar een beetje voorzichtig met het drankge bruik zijn”. Een rapport van de reclas sering sprak van een „weinig denderende situatie” thuis bij de bijrijder en dat de jongen zich graag „groter” wil voordoen dan hij is. Daar tegenover stond de vermelding „uitstekende werkkracht”. De officier van Justitie, mr. Bijl de Vroe, vatte de bezigheden van de bijrjjr dar nog eens samen en merkte op d»t 4 j MAANDAG 9 JULI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9 tot 12 en 13.30 tot 15.30 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 20 tot 23 uur. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: BEVERWIJK. De bloemenhandel staat op een zacht pitje. Door de vakan ties is de vraag niet groot. Gezien het warme weer zijn de aanvoeren niet eens zo groot. Ook veel kwekers doen het rustig aan, maar bovendien is er al veel geoogst van wat volgens de berekenin gen eigenlijk pas over enkele weken aan de markt had moeten komen. HEEMSKERK. Derde klasser ADO’20 zorgt volgende maand weer voor een stuntje. De bevriende Engelse prof club Chelsea komt dan naar Heemskerk om op het ADO-veld tegen FC Den Haag te voetballen. De wedstrijd begint dinsdagavond 7 augustus om 6 uur 's avonds en belooft veel publiek te trekken. De eventuele baten zijn bestemd voor de bouw van een grote sporthal, die de voetbalclub zelf opzet. ADO’20 is goed bevriend met de Engelse club. Deze relaties leidden er al eerder toe, dat Chelsea drie jaar geleden gratis voetbalde in Hedmskerk tegen PSV. verdachte rustig doorgaat met het ple gen van strafbare feiten. De officier vond het nu wat te gortig en eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. Politierechter Swanenburg noemde de bijrijder meer een meeloper bij de autodiefstal en verminderde de straf tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf, een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 150. Wat de mededader van de autodiefstal, de slagers-leerling betreft: na bij de bar uit de auto te zijn gesprongen ging hij terug naar de garage en nam opnieuw een splinternieuwe auto weg waarmee hij even later in een sloot belandde. De schade aan de auto bedroeg 2500 en was door de slagersleerling nog niet vergoed. In het reclasseringsrapport werd gesproken over epilepsie welke zo nu en dan bij de jongen kon optreden en die eventueel invloed op de daden van verdachte zou kunnen uitoefenen. Mede gezien dit feit besloot de recht bank een nader rapport, met instemming van de slagersleerling, te laten uitbren gen. Nadat de aanvraag naar de NZH is verzonden krijgt men het identiteitsbe wijs thuis gestuurd. Op vertoon van dit bewijs kan men daarna bij de heer Van der Plas de gewenste reduktiekaart ko pen .Een kwartaalkaart kost ƒ6,50; een jaarkaart 20. Rechtstreeks bij de NZH kosten deze kaarten respektievelijk 8,50 en 25. Met de reductiekaart kan op alle lijnen van de NZH —ook op de voormalige NACO-lijnen in Noord en Zuidholland voor half geld worden gereisd, ook in de spitsuren en op zon en feestdagen. Eventuele verder gewenste informatie wordt gaarne verstrekt door de heer Van der Plas, op elke maandag en donderdag van ’s middags 3.30 uur tot 4.30 uur bij hem aan huis. Op andere tijden alleen na telefonische afspraak. Veel doordraai is er op de Beverwijkse veiling wat de bloemen betreft niet geweest. Van de tweede kwaliteit bleef een deel onverkocht, maar verder vond alles nog een koper, zij het tegen lage prijzen. Anjers noteerden van 3 tot 17 cent per stuk; rozen van 3 tot 20 cent. Trosanjers zijn ook goedkoop en komen niet boven een gulden per bosje. Chry santen haalden nog tot 125 cent per bos. Fresia’s zijn er bijna niet meer en ook de aanvoer van lelies is niet groot. De prijzen zijn matig. Daarentegen kwamen er enkele bossen tulpen aan de veiling waarvoor 450 cent per tien stuks werd betaald. De zomerbloemen laten het zowel in aanvoer als in prijs afweten. Er komen evenwel weer meer potplanten, onder andere al tamelijk veel cyclamen, maar ook daarvan vallen de prijzen tegen. MAANDAG 9 JULI Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945 nr. 8-12 volwas senen 14.30-17.30 uur, tieners 19.00-21.30. Centrale jeugd en tienerbibliotheek Wil- lemsbeekweg 96, 15.30-17.30 uur, Sant poort-Noord; volw. 14.30-17.30 uur, tie ners 19-21.30 uur. Velsen-Noord, Wijker straatweg 177, volw. tieners en jeugd van 14.30-17.30 uur, Zeewijkplein 14.30- 17.30. Velserbad, Briniostraat, gesloten tot en met 19 augustus. De Ring 19.30-21.30 boksen en condi tietraining in gymzaal Ossendorpschool Wijk aan Zeeërweg IJmuiden. Ópenluchtbad De Heerenduinen. van 6.30 af geopend. GEBOREN: Rebekca, d. v. T. C. Paap en J. H. E. van Velthuijsen; Sylvia M., d. v. N. P. J. Meijland en O. A. Sueters; Bastiaan W. N., z. v. P. C. Steeman en J. A. Orij; Bartholomeus J. J., z. v. A. J. A. Schu- chart en C. J. van der Kolk; Mickel, z. v. W. C. Rumping en J. A. Zouman; Jansje J. d. v. J. Bakker en J. V. I. Aalders; Nikolaos, z. v. M. Hiristopulos en M. Vermij; Jessica V., d. v. J. M. van der Linden en J. SoorsmajHermanus L., z. v. W. Bakkun en G. W. Quax; Amber C. C„ d. v. F. E. Lot en D. M. R. Rietkerk; Annelis, d. v. a. m visser en A. Koster. ONDERTROUWD: F. de Reus en G. S. Wester, F. Dieder- ik en F. W. Haak, T. Feenstra en E. D. Beentjes, A. J. van der Waa fen A. J. Jansen, M. A. Numan en M. K. Guit, T. H. Willemsen en C. Smit, A. B. Sigarlaki en J. van Gellekom. GEHUWD: K. Siccama en J. G. van Dijk, J. S. A. Schelvis en C. M. Schavemaker, L. L. Kort en A. F. Amse, B. Roos en C. M. Joosten, C. G. C. de Nijs en J. M. A. Verhoef, W. A. J. Antonisse en N. A. Evertsen, C. D. van ’t Hoff en M. Molendijk, F. S. Brasser en S. J. Gra- pendaal, A. Kingma en M. Dijkstra, A. P. Markx en G. Pel, J. C A. Oldenburg en C. E. Prudon L. L. van Staveren en M. A. Lange. OVERLEDEN: J. Kraak, oud 80 jaren; G. Duin, oud 79 jaren, geh. gew. m. de Winter W.; L van Zutphen, oud 73 jaren; G. Adri- chem, oud 70 jaren, ongh.; G. C. de Boer, oud 39 jaren, m. W. H. M. Hand- graaf; J. Ledegang, oud 88 jaren. ZATERDAG 7 JULI Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945, nr. 8-12, Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Willems- beekweg 96, filiaal Santpoort-Noord, Wüstelaan 79. Velsen-Noord, Wijker straatweg 177. IJmuiden-West, Zeewijk plein alle van 10-12.30 uur. Ópenluchtbad De Heerenduinen, Van 6.30 af geopend. Velserbad, Brioniostraat. Gesloten tot en met 19 augustus. Wereldwinkel, Marktplein 12-17 uur. PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat 20.30 uur: „Supersister”. ZATERDAG 7 JULI Zwembad Waterakker, Kerkweg. Geo pend tot 18.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen van 10-12.30 en 14-17 u., op zondag van 10-12 en 14-17 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. fl ft JT?' F jS .f I*# ■F- fi ijl” R i "iilliMitiiiiiiiiiiiiitni

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4