Bij de staalproductie is het zweten Agenda Nog volop aardbeien VAKANTIEWERKERS ALS HARINGPAKKERS K| ■g 1 i L 4 5 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 7 JULI 19 7 3 (Van een onzer verslaggevers) Tropische temperaturen Rollen inpakken -1 Tevreden PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING normaal geen geld voor is, maar er zijn ook vakantie werkers die voor hun dure studie elke verdiende cent opzij moeten leggen. Ook in de IJmond zijn tientallen bedrijven die tijdelijk werk hebben voor vakantie krachten. Zij zijn te vinden op de strandterrassen, de tuindersbedrijven, bij de spoorwegen en de PTT, in de wasserijen of de visverwerkingsbedrijven. Hoogovens heeft bij elkaar zo’n twaalf honderden vijf tig krachten in tijdelijke dienst. In de verschillende produktie- afdelingen zijn ongeveer duizend jongens te werk ge steld en op de kantoren verdienen ruim tweehonderd jongens en meisjes een extra centje. J Beverwijk IJMUIDEN Het zou ongetwij feld buiten alle proporties zijn wan neer er in een plaats als IJmuiden voor vakantiewerkers ook in het visserijbedrijf niet een aardige grijpstuiver kon worden verdiend. Zoals bijvoorbeeld bij W. Kwakkel stein b.v. Diepvries en Scherfijsfa- briek aan de Kotterkade, waar iri dit seizoen dikwijls plaats is voor ongeveer twintig studenten of scho lieren. Hun dagelijkse activiteiten bestaan hier dan uit het tellen van haring en het verpakken daarvan in plastic emmers. Dit is nu niet be paald een klusje voor jongelieden die bang zijn voor vuile handen of de voorkeur geven aan onberispe lijke kleding, want voor dit werk komt uiteraard alleen het „oudste kloffie” in aanmerking. IJMOND Terwijl voor velen vooral in deze warme zomertijd het woord vakantie luieren, zonnen, reizen en kamperen inhoudt, is er ook een bepaalde categorie mensen die in de vakantie hard werkt om geld te verdienen. Het zijn de scholieren en studenten die na de laatste proefwerken en examens boeken en pennen aan de kant smijten om een paar weken, soms zelfs enige maanden wat extra geld te verdienen. Velen doen dit om dan later weer van een onbezorgde vakantie te genieten of om die dingen te kopen waar Heemskerk Velsen-IJmuiden - - IS) 1 f ..‘f Werken in je vakantie Geo- ;ens- Ge- Geo- !ens- Geo- Ge- Geo- ;ens- tweg (Van een onzer verslaggevers) vakantie. 1 ADVERTENTIE Scholieren aan de lopende band bij het verwerken van zeebanket. natie heer en r tot id ere ik. 14- 19-21 Een heel andere werksfeer is er op de produktieafdellngen. In de hal voor de plaatafwerking van koudbandwalserij 1 werkt de 22-jarige Leidse student in de medicijnen Sanwirkarja. Hij is slechts één dag in dienst en kan nauwelijks vertellen wat hij van zijn werk vindt. Zijn geld zal hij opsparen voor zijn studie. Een duidelijk oordeel heeft de acht tienjarige Fred Couzy uit Haarlem. „Ik vind het enorm geestdodend werk”, zegt hij, terwijl hij een rol staal voor verzen ding gereedmaakt. „Het is net uit te houden voor een maand.” Wel vindt hij het contact met de gastarbeiders leuk. „Je hoort er altijd zo veel over, maar nu kun je zelf met ze praten. Er zijn wel taalmoeilijkheden, maar met een beetje moeite kan je ze begrijpen.” Fred vindt het moeilijk als hem gevraagd wordt of hij volgend jaar terugkomt bij Hoogo- AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576 IJmuiden-Oost Begrafenissen en Transporten door het gehele land. Op deze manier verwerken zij per uur ongeveer drieduizend kilogram haring. gen, want tegenwoordig worden ook va- kantiewerkers door de wet als normale werknemers beschouwd. Als zodanig ge nieten zij bij ziekte en ongevallen de zelfde bescherming. vens. Ook Henk Valkenier uit Haarlem is niet zo te spreken over het werk. „Het wordt wel goed betaald en daar doe ik het tenslotte voor’,’ zegt hij. FRED COUZY „geestdodend werk" RUUD MEESTERS „leuk contact" NICO TERRA „warmtetoeslag" Geo- .4-17 15- traat VERA RUURDA Thea Pauëlsen gaat van haar geld op „Bij serveren loop je tenminste" De verschillen tussen de lonen van de vakantiekrachten en die van het eigen personeel van Hoogovens zijn gering. De studenten en scholieren hebben ook recht op een winstuitkering, op vakantie gelden en toeslagen. Ze zijn normaal sociaal verzekerd, zodat bijvoorbeeld bij ziekte doorbetaald wordt. De uitbetaling gebeurt op basis van weeklonen. Het eerste salaris wordt uitbetaald na twee weken werken. Hoogovens gaat er wel van uit dat iedereen minstens drie, vier weken blijft werken, anders is het vol gens het Centraal Planbureau dat de vakantiewerkers begeleidt, niet de moei te. In het directierestaurant werkt de 22- jarige Vera Ruurda uit Amsterdam. Ze is dit jaar afgestudeerd voor lerares kinderverzorging, maar omdat ze nog geen baan heeft en toch haar kamer moet betalen, werkt ze bij Hoogovens. Vorig jaar heeft ze hier ook geserveerd. Ze zegt: „Ik wilde niet op een kantoor stoel gaan zitten. Daarom heb ik ge vraagd of ik weer kon serveren, want dan ben je een beetje in beweging.” Ruud Meesters (19) staat in de haspel- put en legt stalen banden om rollen plaat. Het zweet loopt hem in straaltjes langs het gezicht. Ook hij vindt de extreem hoge temperaturen zeer ver moeiend. Zijn geld zal hij gaan gebrui ken voor een vakantie in Scandinavië. De werksfeer vindt hij verder „erg gun stig” en het contact met zijn cloleg’s „leuk”. Volgens de directie zijn het allen bij zonder bruikbare en ijverige werkers, terwijl ook de scholieren hun werk zaamheden als een plezierige bezigheid beschouwen. Op deze wijze is hier dus sprake van een wederzijdse tevreden heid. BEVERWIJK. Vrijdag was er op de Beverwijkse veiling nog een flinke aan voer van aardbeien; 5000 kistjes. Er was een flinke vraag, die de prijzen voor de eerste soort deed oplopen tot 630 cent per kistje. Maar ook de tweede kwaliteit ging vlot van de hand, soms voor een rijks- daalder per kistje, maar ook voor deze soort werd toch nog tot 550 cent per kistje betaald. Veel meer naar haar zin heeft de IJmuidense Lia Hoogeland het. Ze werkt al vijf weken op het hoofdbedrijfskan- toor, waar ze begonnen is toen zij voor haar Mavo-diploma slaagde. Ze werkt nog één week en dan gaat ze van haar geld op vakantie. Op 20 augustus komt ze terug, in vaste dienst. „Het bevalt me hier zo goed dat ik gevraagd heb of ik hier kan komen werken en dat was goed.” orm- sdag srten ieel- Icon- icert o de kerk uur H is tsbe- n dit Van ko- een NZH 'elijk kan ip de >ord- irden zon- der- g te >em- wa- icht- ende ver ruim rden ege- ims- veer bad. In de fabrieken verrichten de jongens (meisjes mogen er niet werken) onge schoold werk, al of niet in wisselende ploegendiensten. Daarvoor moeten ze dan wel de leeftijd van achttien jaar hebben. Ze zijn te vinden in de haspel- putten van de walserijen, ze werken bij de cokesovens of in de havens als kraamhulpen, ze verrichten corveewerk- zaamheden in de kantines en badloka len. Ook op de kantoren wordt schoon gemaakt, veel meisjes verrichten er een voudig administratief werk en in de verschillende restaurants werken meisjes als serveersters. Voor kantoorwerk kun je als zestienjarige terecht. Een tocht langs verschillende vakan tiewerkers geeft een bijzonder gevarieerd beeld. De een heeft het zo naar de zin dat na de vakantie een vast werk verband wordt aangegaan, een ander „baalt” en telt het nog te werken aantal dagen en weer een ander wil een actie ontketenen om een bepaalde toeslag te krijgen voor zwaar en warm werk. Op het hoofdbedrijfskantoor werkt de zestienjarige Thea Pauëlsen uit Heems kerk. Zij legt computervellen op volgor de, hetgeen ze aardig vindt voor de vakantie, maar meer ook niet. Ze is bij Hoogovens gaan solliciteren omdat haar vader bij het bedrijf werkte. Van haar geld gaat ze op vakantie. Frans Kuypers (16) uit Beverwijk gaat zijn geld (hij verdient ongeveer honderd gulden schoon in de week) „voor zich zelf uitgeven”. Wat dat precies inhoudt, wil hij niet vertellen. Over zijn admini stratief werk (kaarten sorteren) zegt hij „Als je er een tijdje mee bezig bent, gaat het wel vervelen. Maar ach, het gaat wel.” Zoals reeds eerder vastgesteld zijn schone handen er in dit geval beslist niet bij, want hun werkdag wordt ge heel gevuld met het aftellen van haring, die vervolgens in plastic emmers moet worden verpakt. Deze emmers dienen geregeld vijf kilo vis te bevatten, het geen naar gelang de afmetingen neer komt op een inhoud van dertig tot zeventig stuks. Hiervoor wordt de haring in grote tonnen van de afslag aangevoerd, waar na de vis in een stortput wordt gedepo neerd. Doormiddel van een roerijzer wordt de haring dan via een jacobslad- der naar de lopende band getranspor teerd, waar de aan beide kanten ge schaarde vakantiewerkers zich verder belasten met het tellen en verpakken. Toch overdrijft het aanbod van gega digden bij Kwakkelstein steeds de be schikbare arbeidsplaatsen, want de ver diensten zijn hier stellig niet gering. Vooral wanneer de leeftijden in aan merking worden genomen. Zo kan een knaap van vijftien jaar die niet te beroerd is een uurtje over te werken en af toe bereid blijkt afstand te doen van zijn vrije zaterdag, aan het eind van een werkweek in vele gevallen maar liefst ongeveer tweehonderd gulden „vangen”. Uiteraard met aftrek van loonbelasting en de premies voor sociale voorzienin- iHiiiiS Overigens werken zij hier bijna alleen met hetzelfde doel: een vakantiereisje of een brommer. Dit is 'bijvoorbeeld ook het geval met Frank Claesen en Kees Huigen uit IJmuiden, respectievelijk vijftien en zestien jaar. De zestienjarige Jack Kuyk, ook uit IJmuiden heeft voor het verdiende geld eveneens deze be stemming. Alleen hoopt hij ook een deel daarvan opzij te kunnen leggen voor verdere studiekosten. Kennemer Theater (Zeestraat). Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Een vuistvol karate”, 20 u „De Gendarme op drift”, 23.30 u.„Huwelijk in groepsverband”; zondag 14,15 u_: „Wonderbare reis", 16.15, 19 en 21.15 u.: „Een vuistvol karate” ,20 U; „De gendarme op drift”. Luxor Theater Breestraat). Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Timmer je kruis, Halleluja komt”; zondag 14.15 u Asterix en Cleopatra”, 16.30 u_: „Timmer jé kruis, Halleluja komt”, 19 en 21.15 u.: „Meisjes met extra Inkomen”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17 30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 u. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120 Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie „Jazz en grafiek”; geopend tot 4 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. In de warmbandwalserij heersen tro pische temperaturen. Terwijl buiten de zon zorg draagt voor temperaturen bo ven de dertig graden, worden gloeiende plakken tot platen staal gewalst. Bij de haspelput staat Ton IJlstra uit Haarlem die een half uur pauze heeft. Hij slaagde voor zijn eindexamen Havo en wil nog enkele jaren op een atheneum studerer Waarom is hij bij Hoogovens gaan wer ken. „De voornaamste reden is dat ik i de vakantie hard wil werken, gewoon lichamelijk hard. Je zit als scholier df hele dag in een schoolbank en na een jaar leren, is het best wel eens leuk om keihard bezig te zijn. Verder is het goed dat je nu eens met mensen buiten je eigen beperkte school- kringetje in aanraking komt.” Als mer ker van rollen staal verdient hij zo’n honderdzeventig gulden in de week, wat hij redelijk betaald vindt, omdat het zwaar werk is. „Die rollen hebben een temperatuur van zevenhonderd graden als ze voorbij komen en het is dus bloedheet werk. Ik vind dat ze hiervoor een warmtetoeslag kunnen geven.” Ton Mistra werkt hier al zes weken. Hij knoopt aan deze periode nog drie weken vast. Van zijn geld gaat hij fotoappara tuur kopen en als er nog wat overblijft, wil hij op vakantie. „Waardeloos” is het woord dat de IJmuidenaar Nico Terra gebruikt voor het werk in en bij de haspelput. „Het is hier krankzinnig heet en daar wordt te weinig voor betaald! Die rollen zijn zevenhonderd graden warm. Moet je mijn werkkleding eens zien, het is ge woon wit uitgeslagen van het zweét. Toen ik bij de gloeiovens werkte, kreeg ik tenminste nog een warmtetoeslag, maar hier niet. Dat vind ik asociaal. We hebben het al eens aan de ploegbaas verteld, maar die begrijpt er helemaal niets van”, vindt hij. wer- n nu NZH )men iesen is 38, een teits- Het uurloon van deze haringpakkers bedraagt f 3,50, terwijl voor overwerk een toeslag geldt van 25 percent. En ijverige scholieren die bovendien nog bereid zijn op zaterdag te werken, zien hun uurloon tot 150 percent verhoogd. Tentoonstellingsgebouw (Const. Huljgens- straat). Expositie .Duin en water" geopend tot en met 16 augustus City Theater, zaterdag, zondag en maandag 20 uur: „West Side Story” ;zondag 14.30 uur: „Django contra Sartana". Stadsschouwburg, zaterdag 20 en zondag 14.30 en 20 uur: „What’s up, doc’”. diversen Museum „Beeckestijn”, Rijksweg, Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur: zondag alleen van 14 tot 17 uur. In het park (steeds geopend) tot 31 augustus expositie van staal- plastieken. In het Noordelijk Koetshuis tot 10 augustus exposite van werk van Jan van Herwijnen. Pieter Vermeulen museum, cultureel Cen trum. Moerbergplantsoen, dagelijks (Behalve zaterdag en zondag) geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen Noord, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13 30 uur; ook na telefonische afspraak 02510-94159 Of 91022 Stadhuis Velsen, Plein 1945, dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur: telefoon 19000 Oude Raadhuis, Velsen-dorp dagelijks van 13 tot 17 uur en zondags van 10 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur- tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen” IJmuider strand, zaterdag 22 uur: luchtvuur- werk. L L ra UltiiiüaÜiiuiiiiuüi::;

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5