Nederland voor tiende keer Europees kampioen Revanche Müller op EK-honkbal titelhouder Vultink Oude blessure hinderde favoriet Gouden Zweep Samenwerking in cijfers honkbalbonden I In anker-kader 47-2 strijd in Noordwijk I MAANDAG 9 JULI 1973 11 EK 73 baseball r.:*' t fl I i.LH i MW)/ NIEUW TIJDPERK BEGIN HENK KNOL. Tweede duel tegen Italië formaliteit nam voor zijn afgang ts« (Van onze biljartmedewerker) 9 in Jello brak aspiraties Eland h ■e Hamilton Richardson wordt triomfante lijk binnengehaald na het slaan van een home-run. Mede hierdoor kwam hij in bezit van de prijs van beste slagman van het toernooi, terwijl hij bovendien nog werd uitgeroepen tot meest waar devolle speler. n o n n le n De ondergang van Eland tekende zich midden vorige week al af. Eland had weer eens last van een zwakke plek in zijn rechter-achterbeen en was ondanks koortsachtig Soigneren niet fit naar Hil versum vertrokken. Daar zou blijken dat zelfs de ijszakken die dr. Verhaar van de dierenkliniek uit Emmeloord ’s och tends had meegebracht, niet mochten helpen. een tijd van 1.20 op de klokken gebracht moeten zijn. En zelfs Eland is daartoe niet iedere week in staat. Dat gebeurde in het laatste rechte eind toen Jello samen met Gay Rodney met Wim van Duivenvoorden Henriette Signal aanpakte. In de eindsprint reken de jarige Job Van der Togt bekwaam af met Gay Rodney. lopen. Deze kritiek was niet terecht. Want woensdagmiddag nog was Komiek Olivier met een leerling-pikeur als derde geëindigd in ongeveer dezelfde kilome- tertijd die het paard nu noteerde. Uitslagen Hilversum: 1200 1200 796 526 13 13 19 17 92.30 92.30 41.89 30.94 370 238 186 226 FC ivia :bro -FC ’4 st n n it tri a i 7: 8: 3- cht AC ■g— mia zeer lent leb- end. Van igd- tige isen lUt- igs- >ve- >rde gen FC Den ISV V— Imö ir. 16 er ie sn et »n ig j- ts g~ ie in >b in et ie et vi- ist .0- ge ee 3» al is HILVERSUM. Stille treurnis heer ste er gistermiddag na afloop van de koers om de Gouden Zweep op de Hil- versumse renbaan in het kamp van de gebroeders Van Dooyeweerd. De grote favoriet Eland was halverwege de strijd roemloos ten onder gegaan na tot twee maal toe in de fout te zijn gesprongen. Waar de een huilt, daar lacht de ander. Giel van der Togt, juist gisteren 32 jaar geworden, kon zijn geluk niet op. Na een taktisch uitstekend gelopen draverij had hij met Jello de Gouden Zweep voor de eerste keer voor zich opgeëist. De prijs voor de beste werper werd toegekend aan Winneke Remmerswaal. Hamilton Richardson ontving twee prij zen, nl. die voor de beste slagman en die voor de meest waardevolle speler. Ho- merun-koning werd de Italiaan Castelli. Ron Fraser kreeg de prijs voor de beste coach en de prijs voor de meest onge lukkige speler ging naar de Belg Henri Hendrickx, die in de eerste wedstrijd van België al na enige innings door een gebroken vinger van verdere deelna me werd uitgesloten. Uitslag (punten, caramboles, beurten, moyenne en serie) golven van applaus over zich heen gaan en hij slikte enkele malen. Het was een groots moment tijdens die prijsuitreiking. De grote Ron Fraser (hij wordt ongetwijfeld een heel gro te in het beroepshonkbal, onthoudt u dat goed) toonde op deze wijze dat Charles Urbanus de man is achter deze successen. Terugkijkend op dit toernooi kan ik stellen dat een perio de in het Europese honkbal is afge sloten. Nederland en Italië hebben tijdens deze dagen vriendschap geslo ten. Hoe lang dat duurt, moet worden afgewacht, maar in ieder geval is binnen de CEBA het besef gegroeid, dat het op deze manier niet langer kan. Zelfs met 22 van de 24 wedstrij den als honkbaloperette werd het in honkbalstad Haarlem een groot suc ces, maar dat was te danken aan het mooie weer en de traditie. Na 54 caramboles miste Müller een eenvoudige trekstootje door te fel in te zetten. Hij liet de ballen voor Vultink in een gunstige positie achter, die daar een dankbaar gebruik van maakte en een raszuivere kaderserie van 202 carambo les scoorde. De serie brak af door een lichte klots waardoor de bal rakelings langs ging. In de derde beurt dacht Müller in één rush naar de finish te gaan, maar 42 caramboles voor het einde D. Muller, Duitsland 5 H. Vultink, Ned. 5 L. Dielis, België 1 J. Bessems. Ned 1 faalde hij. Ook Vultink ging met dezelf de gedachte zijn derde beurt beginnen, maar strandde 37 caramboles voor het einde. Müller, fel belust op revanche, faalde in de vierde beurt niet meer en scoorde de resterende 42 caramboles. Vultink wist in de nabeurt remise te forceren, maar eindigde als tweede. De Belg Ludo Dielis en Jean Bessemi hebben beiden onder hun kunnen ge speeld. Eerst zondagmiddag toen zij te gen elkaar speelden kregen zij het juiste kader-ritme te pakken. Deze partij ein digde in remise. Voor het begin van de zondagpartijen speelden de Belg Raymond Ceulemans en Rini van Bracht een de- monstratiepartij driebanden, welke door Ceulemans in 64 beurten werd gewonnen, moyenne 0.937. Van Bracht kwam niet verder dan 47 caramboles, moyenne 0.734. bal ver over het hek van het rechtsveld, wat 3-0 betekende. Armellino herstelde zich daarna bijzonder knap en wist Ne derland tot de vijfde inning van scoren af te houden. In die vijfde inning was het Charles Urbanus, die deze middag met drie uit vijf de beste Nederlandse slagman was, die met een honkslag opende. Met daarop volgende honkslagen van Richardson (.500) en Beckers liepen de honken vol, waarna twee keer vier wijd niet alleen het einde betekende van Armellino, maar een korte tik van Wim Hageman op reliefpitcher Silva leverde Nederland opnieuw drie runs op. In deze 6-0 voorsprong kwam echter in de gelijkmakende slagbeurt al veran dering. Nol Beenders leek even zijn controle kwijt te zijn en wierp twee keer vier wijd. Een tweehonkslag van Giorgio Castelli betekende toen twee Italiaanse runs, waardoor de stand op 6- 2 werd gebracht. Zowel de Italiaanse werpers, Glorioso (41 jaar!) en Scerra- to, die na Silva nog als werper in de arena kwamen gaven evenals Nol Been ders met behulp van de foutloos spelen de velden, weinig kansen meer weg. Hierdoor ging de wedstrijd als een nachtkaars uit. Dat deed echter allemaal geen afbreuk aan het prachtige succes, dat Nederland in dit toernooi heeft be vochten. Een succes waaraan eigenlijk niemand na woensdagavond meer twij felde, maar dat toch niet was voorspeld. De sombere voorgevoelens van toen werden niet alleen veroorzaakt, door het Zoals geschreven, een periode is afgesloten- Een nieuw tijdperk breekt aan. In de toekomst zullen Nederland en Italië in vijf wedstrijden beslissen wie er Europees kampioen wordt. Dat is al een hele winst. Voor de eerste keer zal dat gebeuren in Spanje. In 1975. Wanneer Nederland de Europese titelstrijd weer toegewezen krijgt, is nog niet bekend, maar ik kijk al weer met belangstelling uit naar de volgende Haarlemse honkbalweek. Daarin zullen weer ploegen van we reldformaat meedoen. Waarom trou wens Nederland en Italië hun voor genomen serie van zeven wedstrijden het volgend jaar niet tijdens de Haarlemse honkbalweek spelen, is mij een raadsel. Het zou een veel publiek trekkend onderdeel zijn van de week en bovendien ben je op die manier van het probleem af, welke tegenstanders je voor het Nederlands team moet aantrekken. Maar wie weet? Voorlopig ben ik bijzonder gelukkig met het tiende Europese kampioenschap dat gisteren op magi strale wijze werd behaald. goed functioneren. En de stemming was perfect. Dus ook mannen als Hennie Jenken, Jimmy Sieval, Carel de Vries, Bart Seidel, Paul Smit en Frank Smit verdienen hulde. De grote man in dit dertiende Eu ropese kampioenschap was natuurlijk de Amerikaan Ron Fraser. Deze ge weldige honkbalkenner was er regel recht verantwoordelijk voor dat het Nederlands team weer karakter kon tonen. Het is voor ons honkbal bij zonder jammer dat Ron Fraser zo goed is dat hij in het Amerikaanse amateurhonkbal tot de hoogste ran gen is toegetreden. Daarom heeft hij geen tijd meer om ooit nog eens naar Nederland te komen. En dat spijt hem zeer, maar hij zou een dief van eigen zak zijn. Ron Fraser deed veel om het Nederlandse honkbal omhoog slag waren geweest, onmiddellijk tegen een 36' achterstand aan. Openingshitter Hans Augustinus kreeg het eerste honk toegewezen, nadat hij door een geworpen bal was geraakt, waarna Charles Urbanus met een mag nifieke stootslag-honkslag volgde. Toen de Italiaan daarna op Hamilton Ri chardson wierp was het bekeken. Met zijn machtige klap sloeg Richardson de te brengen. Maar hij beseft zeer goed dat zijn kennis uitdragen gedurende enkele jaren niet de enige reden is van de grote vooruitgang van het Nederlandse honkbal. Veel collega’s uit de VS hebben daarbij geholpen, maar het was steeds een man die hier achterbleef en jaar in jaar uit bleef doceren. Dat deed hij soms wel met een zwart gezicht, maakte daar bij fouten, maar meer dan tien jaar absorbeerde hij alle door Amerikanen ingebrachte kennis. Hij is de man achter het tiende Europese kampioen schap dat gisteren in Haarlem werd verdiend. En daarom wilde Ron Fraser gis termiddag tijdens de prijsuitreiking de kampioensbeker niet aannemen. Hij wenste dat Charles Urbanus die beker zou aannemen. Urbanus had het er duidelijk moeilijk mee. Hij liet Hetzelfde bleek trouwens te gelden voor de overige favorieten uit het veld van veertien, als Christiaan de Wet en Flamingo Six, die een handicap van vijfentwintig meter moesten over winnen. Dat bleek te veel, doordat Hen riette Signal met Piet Strooper op de sulky in duizelingwekkende vaart van start ging met in het kielzog Helios Ch. met de Hoofddorper Jan de Leeuw en zijn zoon Kees met Ilina. Dat was een kolfje naar de hand van de sterke Jello. Het paard houdt ervan in een straf tempo met het veld mee te gaan om dan rustig aan de railing af te wachten tot de kansen komen. Jaime en Marguerita-prijs. 2040 m.: 1. Life Plgh H (H. Pools), 3 00, pl 1.40 1 60 2.40, kopp 5.30, trio 91.40. Johan Frlso-prljs 2440 m: 1. Hilda Z (B. Dapper), 2. Keen Speed, 3. Hispano. Wlnn. 3 50, pl 1.40 1 50 2.90. kopp 7.30 trio 167.40. Pieter Christtaan-prljs. 2000 m; 1. King Hol- landia (M Vergay) 2. Keizerlng Myria, 3. Ka Bond. Wlnn, 3 20 pl 1.90 6.10 2.20, kopp 6.90 Constantijn-prljs. 2000 m: 1 Karei Duke (Buiten weddenschappen) (G. Bosschieten), 2. Julius Caesar, 3 Ike Padua B, 4. Jacob Areta Winn 100, pl 140 S.20 1.60, kopp 6.10, trio 179.80. De Gouden Zweep 2440 m: 1 Jello (M. v.d Togt), 2. Gay Rodney, 3. 'Jenriette Signal. Winn. 14.50 pl 2.90 8.90 1 80, kopp 25.30. Willem Alexander prijs 1600 m: 1. Jacob R (M. Bouwhuis) 2. Josje W, 3 Generique Belwln.l 50, p) 1.20 1.90 7.40, kopp 4 90, trio 231.50. Maurits Willem-prljs. 2000 m: 1. Jorno Be- roona (J. Berendsen), 2 Kitty G 3. Joop Hollandla 21nn 8 10, pl 3.10 3.20, kopp 30.60. Bernard Lucas-prijs. 2920 m- 1. Jannemarie (M. Bouwhuis), 2. Jasper 3. Janneke Prinses. Winn 3 30, pl 2.10 4.9c 2.70. kopp 9.00, trio 290.40 Carlos Hugo-prljs. 2440 m: 1. Lidya du Bols (A. de Regt), 2 Kinglet O 3. Joke Signal Wlnn. 3.70. pl 1.60 1.40 1.30, kopp 8 40. Totalisator-omzet 470 779. Nu moet gezegd worden dat het zelfs voor een Eland in optimale vorm een zwaar karwei had geweest de Zweep voor de derde achtereenvolgende keer in de wacht te slepen. De razendsnelle kilometertijd van winnaar Jello in acht nemend, 1.21.6, en bedenkend dat Eland vanuit de achterhoede buitenom het veld had moeten passeren, zou toch tenminste Van Dooyeweerd had zaterdagmiddag op Duindigt meer succes gehad dan op Hilversum. Met Komiek Olivier won hij daar vrij gemakkelijk de strijd om de stal Rustburchtprijs. Aardig om te we ten is nog dat Van Dooyeweerd na zijn overwinning een fluitconcert van het publiek in ontvangst mocht nemen. Ko miek Olivier werd tevoren zeker geen kanshebber geacht en nu hij toch won verdacht het publiek Van Dooyeweerd ervan zijn draver in het verleden onder de werkelijke kracht te hebben laten Frankrijk 0-0-0-1-0-3-0-0-1 5 Zweden 0-2-0-0-0-0-3-1-0 6 Werpersresultaten: Frankrijk J. Ku- netz 11.7.5 (9 inn.); Zweden S. Lind berg 7.4.1 (6 inn.), K. Lindberg 2.1.3 (3 inn.). Fouten: Frankrijk 5, Zweden 7. Nederland 1-3-2-2-0-0-0-1-1- 10 Spanje 0-0-0-0-0-1-0-0-1 2 Werpersresultaten: Nederland Neute- bedanken voor de nationale selectie van een aantal prominente spelers, maar vooral ook, door de enorme moeite, die de Italianen zich hadden getroost om hun team in optimale conditie te krijgen en door de grote sommen geld, die zij hadden besteed om een groot aantal van hun spelers een stage bij prof-clubs in Amerika te doen lopen. In de ochtenduren hadden Spanje en België hun laatste wedstrijd voor de derde plaats gespeeld. De Spanjaarden, die al zeker waren van die derde plaats, lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij betere honkballers zijn dan de Bel gen. Moeiteloos wonnen zij met 11-3. De wedstrijden die zaterdag werden ge speeld, waren niet meer dan een forma liteit. Nederland toonde zich in een te leurstellende wedstrijd, waarin Ron Fra ser 15 spelers liet meedoen, met 10-2 de meerdere van Spanje, terwijl Italië in zeven innings een monsterzege (17-1) behaalde op het povere België. De eindstand van het tournooi luidt: 1. Nederland, 2. Italië, 3. Spanje, 4. België, 5. Zweden, 6. Frankrijk. Ron Fraser wordt na het veroveren van de Europese titel door zijn spelers op de schouders genomen. HAARLEM. Het is weer gelukt. Wat woensdagavond als enigszins gestalte kreeg, werd zondagmiddag in een mooie finale bereikt. De wedstrijd was niet zo spectaculair als het eerste treffen, maar er vielen fraaie staaltjes honkbal te genieten. Het be gon al voor de wedstrijd: Bill Arce liet de Italianen een vlekkeloze veld- training afwerken, maar Ron Fraser troefde hem af door met een perfecte show in zeer hoog tempo het Neder landse veld veel zelfvertrouwen te geven. Veel is er gediscussieerd over de finale. Dat Nederland Europees kam pioen zou worden, was wel duidelijk, maar men trachtte te raden naar Frasers strategie. Wie zou zondagmid dag als beginnende werper worden aangewezen? Nol Beenders of Winne ke Remmerswaal? Het werd Nol Beenders die al eerder deze week door Ron Fraser werd aangemerkt als Nederlands beste pitcher. Nol Beenders lange tijd uit de roula tie had het ook zondag moeilijk tegen de Italianen. Hij wierp gedu rende de gehele wedstrijd maar twee maal 3slag, maar omdat zijn controle NOORDWIJK AAN ZEE Het eerste internationale biljarttoernooi anker-ka der 47-2, dat de Koninklijke Nederland- sche Biljartbond dit weekeinde in hotel „Huis ter Duin” heeft georganiseerd is gewonnen door de Duitser Dieter Müller. Wel is deze winst in de slotpar ty tegen de wereldkampioen Vultink lange tijd een onzekere factor geweest. Bij het ingaan van de slotpartij waren beide rivalen nog ongeslagen en was hun moyenne met 88.88 ook gelijk. Vul tink moest winnen om Müller van de eerste plaats te verdringen. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De Italiaanse en de Nederlandse Honkbalbond hebben tot een nauwere samenwerking besloten, in een poging om het Europese honkbal op hoger peil te brengen. Besloten werd, om in de jaren waarin geen Europees kampioenschap wordt verspeeld, de teams van beide landen in een serie „best of seven” tegen elkaar uit te laten komen o. de Trophy of Friendship. De eerste serie zal in 1974 in Italië worden gespeeld, de daaropvolgen de in 1976 in Nederland- Ook stelt men zich tot doel de ont wikkeling van honkbal te bevorderen in die landen, waar deze sport nu nog in de kinderschoenen staat. goed was, kregen de Italianen niet de kans om veel verre klappen te geven. Nol Beenders werd perfect ge steund door zijn velders. Wat mannen als Boudewijn Maat, Charles Urba nus, Arnold Smith en Fred Beckers presteerden, was van zeer grote klas se. Niet minder dan 23 nullen werden gemaakt door het binnenveld! Wim Crouwel verdiende de schoonheids prijs in de tweede inning met een spectaculaire vangbal op een door Argentieri geslagen bal. Maar niet alleen de mannen die in het veld stonden, verdienen hulde. Ook die spelers veelal jongeren die alleen maar tegen de zwakke broe ders in het veld kwamen en dan nog vaak pas in tweede instantie, hebben hun aandeel in de tiende Europese titel. Als de stemming in de dug-out niet goed is, dan kan een ploeg niet (Van onze redactie) HAARLEM Uitgerekend Nol Beenders, de man die woensdagavond op de werpheuvel nog moest capituleren voor het Italiaanse slaggeweld, devalueerde gistermiddag het tweede duel tegen de enige serieuze concurrent tot een formaliteit. Zelfs de herhaaldelijk verkeerde beoordelingen van de Belgische hoofdscheidsrechter Vermeulen konden niet verhelen dat Beenders, getuige de uiteindelijke 62 overwinning, volledig revanche o van woensdagavond. Hij hielp Nederland aan zijn tiende Europese titel. Niet alleen Beenders werd door de Belg gedupeerd. Ook de startende pitcher van de Italianen, Armellino, werd de dupe van de zeer variabele slagzone van Vermeulen. Voor Armellino kwam daar nog bij, dat hij een zeer ongelukkige start had. Waarschijnlijk was hij niet goed losgegooid, want hij keek, nadat de eerste drie Nederlanders aan boom 7.0.11; Spanje Nef 1.2.3 (1 2/3 inn.), Osario 0.3.1 (1 inn.), Fuentes 0.4.5 (6 1/3 inn.). Fouten: Nederland 3, Spanje 6. België 0-0-0-0-1-0-0 1 Italië 2-4-1-1-1-8-0 17 Werpersresultaten: België Regnier 3.2.16 (5 2/3 inn.), Peerens 1.0.2 (1 1/3 inn.); Italië Paganelli 11.2.9 (7 inn.). Homeruns: Castelli, Petrone, Argen- tiere (allen Italië). Fouten: België 3, Italië 3. België 0-1-2-0-0-0-0-0-0 3 Spanje 2-0-3-0-2-1-1-0-2 11 Werpersresultaten: België Weyenberg 5.6.12 (9 inn.); Spanje Garcia 9.5.3 (9 inn.). Homeruns: Spanje Hervas, Martinez, België Aerts. Fouten: België 2, Spanje 2. Italië 0-0-0-0-2-0-0-0-0 2 Nederland 3-0-0-0-3-0-0-0-0 6 WerpersresultatenNederland Been ders 2.6.8 (9 inn.); Italië Armellino 2.3.8 (4 1/3 inn.), Silva 1.1.1 (2 2/3 inn.), Glorioso 0.0.1 (1 inn.), Scerrato 1.0.0 (1 inn.). Homeruns: Nederland Richardson. Fouten: Nederland 0, Italië 0. fewl test r-.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11