Waarschuwingen aan internationaal scheep- en luchtvaartverkeer Nieuw schandaal Belgen lijden aan Ijsland- Eban blijft tot c Grootste deel van ontvoerde kinderen terug v< minder-validen Geen tweede kerncentrale K in Dodewaard d< zeven ton Boeren winnen strijd Gevangenisrei in Vermont onderdrukt verkeersdoden Zaterdag geen Rellen bij de muur NS geven folder uit voor op komst in Bondsrepubliek gesprek met Bourguiba bereid Minister meent: Lege huizen niet verontrustend Nota röntgenologen te hoog „F I syndroom BifeSS i! iUI; Rokers aan schandpaal st na i» Achtergebleven de strijd I J ssii IN EINDHOVENS ZIEKENHUIS IN ITALIË M/ VOOR HET EERST SINDS LANGE TIJD EXECUTIES IN IRAK ■1 „SCHOONMAAK’’ kJ flMH 2 In Rhodesië I „Geen commentaar” Franse kernproeven op handen (Van onze redacteur in Bonn) '•z. 8 zw. bew. o In het ziekenhuis is een interne mede- 1 De Ki Evenmin werden die dag ernstige ver wondingen gemeld. De 46-jarige moeder van de bestuur der was op slag dood. m ht sl re lit 1» 20 23 24 SI 20 28 24 26 24 26 29 20 8 8 5 6 8 10 8 5 14 11 5 23 ie 13 11 15 15 17 17 9 12 16 17 18 13 20 12 20 16 18 19 14 20 uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o ren twee het Ir van ter uur gev; gele hee: in c licht bew. licht bew. 20 22 19 19 22 19 22 If. K OP 2 OP 2 men den foor itad R dat kr< de de de pn eei De rtriji pen durf een raak hoof 1 eei Hr Se: mc kri wa de tc< Po fei lai en le< da nii Ec da ne ov ve ee ac Ai va ve de o 13 0 25 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o Ï!i De Vietnamese slagvelden zijn verlaten. Zo ook deze Noordvietnamese tank bij An Loc in Zuid-Vietnam die als gevolg van de regentijd tot aan zijn gevechts- koepel weggezonken is in de modder. En passant vonden de agenten gesto len voorwerpen ter waarde van 120 miljoen lire en 150 gestolen auto’s terug. BONN. Een mislukte vluchtpoging van een drietal inwoners van de DDR b(| de muur in West-Berlijn heeft in de nacht van zaterdag op zondag hevige tumulten veroorzaakt. De drie vluchte lingen hadden de muur in de Franse sector reeds bereikt, toen Oostduitse grenssoldaten begonnen te schieten. Eén van de drie vluchtelingen werd getrof fen. Onmiddellijk na de schoten verza. melden zich 300 opgewonden Westberlij- ners aan de muur en riepen „Moorde- naars” en „Misdadigers”. Enigen van hen vernielden een meta len hek, dat voor een gat in de muur was bevestigd. De demonstranten wer den door Westberlijnse politieagenten in toom gehouden. Gisteren bleef het on rustig bij de muur. Bewoners van de Franse sector in West-Berlijn hingen spandoeken met het opschrift „Muur- moordenaars” en een groot zwart kruis uit het raam. De gebeurtenissen aan de muur wer den door de Westduitse regering en de Senaat van West-Berlijn als een inbreuk op alle pogingen tot ontspanning geka rakteriseerd. JERUZALEM (Reuter en AFP). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gisteren gezegd bereid te blijven tot een gesprek met president Bourguiba van Tunesië over de crisis in het Midden-Oosten. Hoewel Is rael het niet eens is met het standpunt van Bourguiba dat een oplossing van de crisis gebaseerd zou moeten zijn op de resolutie van de Verenigde Naties van 1947 inzake de verdeling, blijft de rege ring in Jeruzalem bereid tot directe besprekingen zonder voorwaarden voor af, aldus Eban. BAGDAD. Kolonel Nazem Kazzar, directeur van de Staatsveiligheidsdienst in Irak, en 22 anderen zijn zaterdag door een speciaal tribunaal ter dood veroordeeld en op het middaguur te rechtgesteld, meldt radio Bagdad. Volgens de directie brak de rel uit toen de inwoners na gymnastiek weiger den naar hun cellen terug te gaan. Of er slachtoffers zijn of schade is aangericht, is nog niet bekend. fensie Arthur Fawkner heeft gisteren gezegd dat het fregat Otago het Franse verbod zal negeren. „Wij zijn zeker van plan een stuk dichterbij te komen dan 60 mijl. De grens zal de Franse territoriale wateren (12 mijl) zijn, maar nog niet is besloten hoe dicht wij de territoriale wateren zullen naderen.” Op de weg Boxmeer-Oeffelt is vrijdag avond een motorrijder vermoedelijk door te hoge snelheid, uit de bocht ge vlogen en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 22-jarige R. van Caveye uit Helmond, overleed een half uur na het ongeluk in een ziekenhuis. ver. ver. o no bew. nno windst. 33 no Hoog Laag DEN HAAG. Het zal waarschijnlijk wel altijd een open vraag blijven in hoeverre de veertig mensenlevens die het vorige weekeinde het slachtoffer werden van het verkeer en de vakan ties de verkeersdeelnemers in het afgelopen weekeinde tot uiterste voor zichtigheid hebben gemaand. Want voor zover zondagavond bekend was, heeft zaterdag 7 juli aan niemand op Nederlandse wegen het leven gekost. SALISBURY. (AFP en Reuter)— Van de ongeveer 280 schoolkinderen en per soneelsleden die donderdagavond van een missiepost van Duitse jezuieten in het noordoosten in Rhodesië werden ontvoerd, waren er gisteren nog 21 in handen van de guerillastrijders. Het wa ren 15 kinderen twee leerkrachten en vier personeelsleden. De overigen zijn er tijdens gevechten tussen de ongeveer 20 guerrillastrijders en veiligheidstroepen in geslaagd te ontkomen en naar de missie post terug te keren. deling onder het personeel verspreid, waarin onder meer te lezen staat: Eind 1972 is de directie gebleken, dat zich op de röntgenologische afdeling „vragen van administratieve aard” voordeden. In overleg met het bestuur van het zieken huis, het bestuur van de medische staf en de twee betrokken röntgenologen zijn deze vragen ter kennis gebracht aan de besturen en directies van de vier in deze regio werkzame ziekenfondsen, die naar aanleiding daarvan een onderzoek heb ben doen instellen door de accountants dienst van de Ziekenfondsraad. De be vindingen van dit onderzoek zijn vastge- legd in een rapport, dat is uitgebracht aan de opdrachtgevers. Zowel bestuur als directie van het ziekenhuis, als de twee röntgenologen hebben een afschrift ontvangen. De interne mededeling be sluit met de opmerking, dat het bewuste rapport in studie is genomen en dat de conclusies te zijner tijd openbaar ge maakt zullen worden. De beide betrok ken röntgenologen, die vooralsnog nor maal hun werkzaamheden binnen het ziekenhuis blijven vervullen, zeggen op dit moment geen commentaar te kunnen geven. DEN HAAG. Dat 80.000 huizen leegstaan kan zeker niet verontrustend genoemd worden. Een zekere mate van leegstand is ten noodzakelijke voor waarde voor het goed functioneren van de woningmarkt. Rotterdam Twente VUssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Lissabon Locarno ponden - Luxemburg onbewolkt Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Zürich Casablanca tatanboel Las Palmas Tunis WINDSOR (Reuter). De staatspoli tie van Vermont heeft vandaag een opstand in de staatsgevangenis van Ver mont in Windsor onderdrukt. Uit het complex ontvluchtten zaterdag acht ge vangenen. MILAAN. De Italiaanse politie heeft in het weekeinde in het noorden van Italië grote schoonmaak gehouden. Duizend rijkspolitiemannen arresteerden 249 personen, stuurden 157 publieke vrouwen naar hun plaatsen van her komst en legden beslag op 250 vuurwa pens een twintigtal granaten vier en een halve kilo springstof en elfduizend patronen. De bekendmakingen wijzen er op dat Frankrijk blijkbaar op het punt staat zijn sterk omstreden serie kernproeven uit te voeren. In Wellington is gemeld dat het Nieuwzeelandse fregat Otago met 25 be manningsleden en een minister aan boord langzaam naar de atol opstoomt. Franse vliegtuigen houden het schip in het oog. Nieuw-Zeeland heeft de Otago vorige maand naar het gebied bij de atol gestuurd om de aandacht van de wereld te trekken uit protest tegen de Franse kernproeven. De Nieuwzeelandse minister van De- De affaire schijnt zo’n omvang te hebben genomen dat het hof van Karls ruhe heeft besloten op 16 juli in buiten gewone zitting bijeen te komen om de juistheid van deze informatie te onder zoeken. De CDU heeft in de persoon van haar voorzitter Helmut Kohl al verontwaar digd gereageerd, maar Horst Ehmke zelf heeft via zijn voorlichtingsman de ge wraakte verklaringen laten ontkennen. no bew. nno zzw n o windst. 21 no 22 windst,. 33 windst. 27 windst. 32 24 27 24 De 30-jarige Marokkaan M. Aisata uit Dieren, is gisteren omgekomen. De auto waarin hij zich met nog drie landgenoten bevond, vloog met hoge snelheid uit een bocht en ramde drie bomen. ~)e 18-jarige Jemke Kluin uit Bidding- huizen is in 'de afgelopen nacht in een ziekenhuis in Zwolle overleden aan de verwondingen die hij gisteravond op liep bij een verkeersongeluk in Balk brug. Hij zat achterop een bromfiets, die tegen een auto botste. BONN (AFP). In West-Duitsland schijnt zich een nieuw politiek schan daal te ontwikkelen. Althans, dat kan men concluderen uit onthullingen van verschillende bladen zoals de Frankfur ter Algemeine en Die Welt over de houding van een vooraanstaand lid van de SPD ten opzichte vao het hoogge rechtshof in Karlsruhe. „Wij zullen onze „Ost-politiek” niet laten verwoesten door die acht lammelingen van Karlsruhe” zou hij zich hebben laten ontvallen. Volgens Die Welt betreft het een uitspraak van de SPD-minister voor Wetenschappelijk Onderzoek Horst Ehmke. De Tunesische president had zaterdag nog in het Franse dagblad Le Monde verklaard dat een ontmoeting met Israë lische leiders over een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten hem „on waarschijnlijk en zinloos” lijkt. Bourguiba heeft met de gedachte aan een ontmoeting met de Israëlische lei ders gespeeld dat hij een wijziging in het standpunt van Arabische zijde had geconstateerd. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Zayyat had bij voorbeeld onlangs gezegd dat de Arabi sche landen bereid zijn Israel te erken nen en vrede te sluiten. Een Keniaanse boerenverzetsorganisatie heeft met succes gestreden voor een stuk eigen grond voor haar leden. Pre sident Kenyatta was aanwezig bij de officiële overdracht, die gepaard ging met een aantal symbolische handelingen. EINDHOVEN. Twee geassocieerde röntgenologen in het Sint Joseph zieken huis in Eindhoven hebben in 1972 aan de ziekenfondsen en aan particuliere ziektekostenverzekeraars onjuiste en te hoge rekeningen gestuurd. Het daarmee gemoeide bedrag is 675.000. Van dit bedrag heeft f 435.000 betrekking op ho noraria en 240.000 op kosten. Dit is gebleken uit een onderzoek dat de accountantsdienst van de Zieken fondsraad heeft ingesteld, zo hebben de vier bij het geval betrokken Eindhoven- se ziekenfondsen zaterdag meegedeeld. De fondsen hadden om dit onderzoek gevraagd nadat onregelmatigheden wa- geconstateerd in declaraties van de s röntgenologen. Een broeder van ziekenhuis, die röntgenologisch moest worden onderzocht, had bijvoor beeld zelf vastgesteld dat de rekening niet klopte. De röntgenologen hebben onder meer nota’s ingediend voor onderzoeken die zij op eigen initiatief hebben verricht. Volgens de overeenkomst met de zieken fondsen mogen röntgenologen echter al leen in opdracht van andere specialisten bepaalde onderzoeken uitvoeren. Verder is gebleken dat zij na onderzoek van patiënten met een aanvullende tweede klasse-verzekering zowel bij het zieken fonds als bij de particuliere ziektekos tenverzekeraar het volledige bedrag heb ben gedeclareerd. De besturen van de vier ziekenfondsen moeten het rapport van de accountants nog nader bestuderen .Vandaag zou de Justitie worden ingeschakeld. Dr. J. J. Hirdes, directeur-geneesheer van het ziekenhuis, wil geen commen taar geven op de mededelingen van de ziekenfondsen: „het is niet aan ons om vooruit te lopen op wat er gaat gebeu ren. Dat zou alleen maar kunnen door de opdrachtgevers voor het onderzoek, in casu de vier ziekenfondsen.” ARNHEM. Naast de kernenergie- oentrale in Dodewaard wordt een twee de elektrische centrale gebouwd, die in 1979 in bedrijf moet komen met een capaciteit van 600 Megawatt. Deze twee de centrale «al geen kerncentrale wor den, waarvoor de bevolking in deze omgeving vreesde, maar een conventio nele centrale, «o blijkt uit het jaarver slag 1972 van de Provinciale Gelderse Eieetricitelts Maatschappij. Aldus minister Gruijters van Volks huisvesting donderdag in antwoord op vragen van de Kamerleden Kombrink en Janssen (PvdA). Ook de toeneming van de leegstand is niet onrustbarend, zegt de minister. In de periode van 1 april 1972—1 april 1973 is immers een zeer groot aantal wonin gen (158.000) gereedgekomen, groter dan in enig eerder jaar. In dezelfde periode nam de korte leegstand van nieuwe woningen toe met ca. 6.000 tot 12.000. Eenzelfde toeneming valt echter bij de leegstand van langere duur te constate ren: de leegstand van 4 maanden of langer van pas opgeleverde nieuwe wo ningen nam in genoemde periode nl. van het zeer lage aantal van 1.000 tot 7.000 toe. Amsterdam De Bilt Deelen Eetóe Eindhoven Den Helder licht bew. nnw onbewolkt licht bew onbewolkt zw. bew zw. onbewolkt licht bew. onbewolkt wnw half bew. wnw onbewolkt zw. geh. bew. zw. bew zw. bew. onbewolkt De 41-jarige Duitser J. H. Jansen uit Brügelchen verloor gisteren het le ven toen hij in Echt met zijn brom fiets geen voorrang gaf aan een perso nenauto. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen hebben in overleg met de Neder landse Vereniging voor Revalidatie een brochure „Het reizen per trein door minder validen” samengesteld. In de brochure staat welke faciliteiten NS aan gehandicapten verleent, bijvoor beeld wanneer een invalide in aanmer king komt voor een speciaal NS-legiti- matiebewijs en hoe hij hulp kan aan vragen op een station. Van alle stations wordt verder vermeld of de perrons gemakkelijk, moeilijk, helemaal niet of alleen met begeleiding van een NS-er kunnen worden bereikt met een invali- dewagen. Tenslotte noemt de brochure die op alle stations verkrijgbaar is de trei nen waarin in 1973 en 1974 de balkons nog niet toegankelijk zijn voor rolstoe len. 63-jarige mevr. G. C. van Eldik Goedhart uit Nijmegen is gisteravond in Overasselt verongelukt toen zij als bestuurster v.an een personenauto geen voorrang verleende aan een au tobus. Haar echtgenoot werd ernstig gewond. Zij zijn schuldig bevonden aan de mislukte staatsgreep van het vorige weekeinde, waarbij de minister van De fensie, generaal Hamad Chehab, het le ven heeft verloren. ANTWERPEN Het personeel van het St. Maria-ziekenhuis in Ber- chem bij Antwerpen wordt de laatste tijd geplaagd door een ge heimzinnige „griep”, waarvan de oorsprong nog onbekend is. De in ternist van het ziekenhuis heeft verklaard dat ongeveer vijftien personeelsleden in de laatste maan den deze ziekte gehad hebben. De patiënten zijn drie tot vier dagen doodziek. Ze zijn duizelig, hebben last van hoofdpijn enzovoort, maar ze hebben geen koorts. Na enkele dagen bedrust zijn ze weer op de been en er doen zich verder geen nadelige verschijnselen voor. De artsen in het ziekenhuis, aldus de internist (die zelf ook aan deze geheimzinnige ziekte geleden heeft) denken met het zogeheten „IJs- land-syndroom” te maken te heb ben. Dat is een soort griep die zel den voorkomt en dan nog vrijwel alleen in Ijsland. In de laatste dertig jaar heeft men niet meer dan een dertigtal zeer kleine epi demieën van deze ziekte geteld. In België is het de eerste maal dat de ziekte zich manifesteert. Voor alle zekerheid heeft de zieken huisleiding de provinciale gezond heidsinspectie op de hoogte ge bracht van deze ziektegevallen. Doormiddel van laboratoriumon derzoek tracht men achter de juis te .identiteit" van het virus te ko men. Opvallend is dat de ziekte zich alleen voordoet bij het verplegend perso neel en dan nog alleen bij de jon geren onder hen. De verpleegde patiënten blijven er vrij van. Ouderen schijnen er immuun voor te zijn. PARIJS/WELLINGTON (AFP, Reuter en UPI). Frankrijk heeft het internationale luchtverkeer vandaag gewaarschuwd uit de buurt te blijven van het atol Moeroeroa in de Stille Oceaan, terrein van zijn kernproeven, vanaf 1 minuut over 1 morgenmiddag. De waarschuwing blijft tot nader order van kracht. Gisteren verstrekte Frankrijk een soortgelijke waar schuwing aan het internationale scheepvaartverkeer. Franse oorlogsbodems zijn uit Tahiti vertrokken, naar men daar ver onderstelt op weg naar het gebied rond Moeroeroa. De oorlogsschepen zijn de afgelopen vierentwintig uur een voor een uitgevaren. windst. 27 n licht bew. nnw onbewolkt nno windst. 29 no n no zw. bew nnw onbewolkt windst. 35 VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Droog en vrij zonnig met normale tempera turen. Aantal uren zon: 5 tot 16. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog •frnaalo 80 percent. Normale temperaturen tot 14 juli: minimum 14, maximum 19 graden. WEERRAPPORTEN half bew. wnw zw. bew. o m licht bew. windst. 21 w no Officiële zegslieden in Salisbury zijn van mening dat de guerillastrijders geen schijn van kans hebben de grens van Mozambique te bereiken. Men neemt aan dat zij zich daarom met hun overgebleven gevangenen in kleine groepjes hebben verdeeld. Mochten zij er wel in slagen de grens over te komen dan lopen zij de kans daar opgevangen te worden door de Portugese strijd krachten die van de acties van de Rhodesische troepen op de hoogte wor den gehouden. De ontvoerders hadden op de missie post verteld dat zij de schoolkinderen in Mozambique een guerrilla-opleiding wil den geven. DINSDAG 10 JULI water 11.53 uur en water 7.12 uur en 19.52 DINSDAG 10 JULI 4 32 uur onder 20.58 ZlSXl uur onder 0.26 Gisteren maakte de Franse Staats courant bekend dat met ingang van woensdag 11 juli de scheepvaart bin nen 60 zeemijl van het atol Moeroe roa is verboden. De bevelvoerende admi raal van het proefterrein voor kernbom men is opgedragen ten aanzien van schepen die dit verbod overtreden de nodige maatregelen te nemen. ZUTPHEN. In Zutphen is op 21 juli het roken taboe. Bij de vijf invals wegen van de stad zullen scholieren de gehele dag rokende automobilisten een halt toeroepen. Ook zullen in de stad allerlei manifestaties rond hetzelfde thema plaatsvinden. Op de zaterdagse markt zal snoep verkocht worden, een disc-jockey zal ex-rokers interviewen en er zal een schandpaal worden opgricht waaraan rokende Zutphenaren zullen worden „genageld”. Het is de bedoeling dat bezoekers het geld, dat zij op één dag aan roken besteden, deponeren in bussen ten bate van een ziekenomroep, die bij de inge bruikneming van het nieuw Zutphens ziekenhuis van start moet gaan. Volgend jaar wil men opnieuw een rookloze dag organiseren. - «p jicht bew. half bew onbewolkt mist HUW. onbewolkt mist zw. bew. zw. bew licht bew. m

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2