t Duke Miezerig einde voor voor voort veiligheidsgesprek Watersnood in Karatsji: 35 doden 7 Prins Charles maakte zich boos Italië heeft een nieuwe regering Chili laat vijf samenzweerders vertrekken Windhoos treft Mexico Luchtverkeer in Bondsrepubliek weer normaal „PRESIDENTIELE DOCUMENTEN” HET WITTE HUIS NIET UIT Onthullingen Ulster „vrijheidsstrijders" Dansgroep uit de pas Onderscheiding aanse Ellington Cam bod j strijd duurt MOEILIJKHEDEN OVER SLOTCOMMUNIQUÉ MARIANO RUMOR WEER PREMIER e Al 28 doden geteld Ontzenuwen (Van onze redacteur in Londen) „Ongedierte” (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) WASHINGTON. Hoewel 81 percent van de Amerikanen volgens een recent opinie-onderzoek er zeker van is dat president Nixon actief be trokken was bij de pogingen om het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen, is maar 18 percent van mening dat hij af gezet moet worden. President Nixon heeft inmiddels verklaard dat hij zal weigeren voor de Watergate-commissie van de Senaat te getuigen. Ook zal hij geen „Presi dentiële documenten” ter beschikking van de commissie stellen. LONDEN De nieuwste gangsterbende in Noord-Ierland, die van de protestantse Ulster Freedom Fighters, heeft via twee van zijn aan hangers enige achtergrond en over haar bloedige moordpartijen ont huld. Twee gemaskerde mannen spraken met een correspondent van de Sunday Telegraph in Belfast. De journalist werd een in blokletters geschreven verklaring voorgelezen waarin wordt gezegd dat de we reld de Freedow Fighters weliswaar als moordenaars beschouwt maar dat ze in feite patriotten zijn die vechten voor Ulsters vrijheid. Contacten - 1 i{ i- Nixon weigert medewerking (Van onze redacteur in Bonn) ROME (Reuter). Italië heeft zater dag zijn 35ste na-oorlogse regering ge kregen. Ze bestaat uit een coalitie van de vier partijen de christen-democraten, de socialisten, de sociaal-democraten en de republikeinen en wordt geleid door premier Mariano Rumor die al drie keer eerder regeringsleider was. uit De drie hoge drie uit ger- f er icht, Iks- op ■ink izen end van )or- van KARATSJI. Door hevige regenval op zaterdag en in de nacht van zaterdag op zondag zijn in Karatsji (Pakistan) 35 mensen om het leven gekomen. Duizen den inwoners zijn dakloos en de tele foon- en telegraafverbindingen met de stad zijn verbroken. In de nieuwe coalitieregering van pre ttier Mariano Rumor zijn 16 christen democraten, zes socialisten, vier sociaal democraten en twee republikeinen opge nomen. De verslaggever, de 29-jarige Ameri kaan Tom Oxley, had' de prins al onaan genaam getroffen met zijn opmerking dat men polo niet moest verwarren met „polio”, „hoewel polo een tak van sport is die voor de liefhebbers een ziekte kan worden”. Met uitzondering van Nixon-bescher- mer senator Guerny, schijnt de commis sie volledig geloof te hechten aan de getuigenis van John Dean, die in een week lang durende zitting voor de presi dent zeer belastende feiten produceerde. Nu morgen de zittingen hervat worden, met ex-minister van justitie John Mit chell als getuige, is de vraag dan ook In LONDEN. Prins Charles van Enge land, prins van Wales en troonopvolger, is gisteren in Nassau op de Bahama- eilanden van zijn paard gestapt om de verslaggever die de polowedstrijd ver sloeg waaraan hij deelnam, te verzoeken op te houden met zijn „flauwiteiten". hoeverre hij en andere getuigen erin zullen slagen om Deans verklaringen te ontzenuwen. De president zei in zijn brief aan senator Ervin dat hij mettertijd, gedu rende het senaatsonderzoek, op de een of andere manier zou reageren op de ver klaringen van de getuigen. Maar Nixon zei niet hoe hij dat zou doen: door middel van een persconferentie, televi sietoespraak, opnieuw een s chriftelijke verklaring, door middel van zegsmannen, of door middel van een „gesprek” met de senaatscommissie. Senator Ervin, een van de juridische experts van het land op het gebied van de grondwet, heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij de president al in overtreding acht met betrekking tot de opdracht ervoor te zorgen dat de wetten van het land worden nageleefd. Ervin heeft echter ook laten weten dat hij voorlopig weinig heil ziet in het oproe pen van de president als getuige. toll een /er- het ge ëer de euk ka- GUADALAJAR (AFP). De dorpen Mezcala en San Pedrito by het Chapa- la-meer op 75 kilometer van de stad Guadalajara in Mexico zijn gisteren ge troffen door een waterhoos- Achtentwin tig dorpelingen zijn om het leven geko men, vijf zijn gewond en een onbekend aantal wordt vermist. ing- een n de op- ;alk- .ïets, ■eid, lind i op gen In ;en- staf zijn de leze laar leb- nts- be- tge- icht uur de irift be itste de ge- •ok- ior- het op nen d is In 1973 lin- dan ode jwe 000. de ate- of wo- van .000 ;ta- uur ■er- i in on- de gen ur- -uls ing bU de rige de nse itse Eén •of- za- lij- de- De nieuwe regering heeft op papier een meerderheid van 115 zetels in het Huis van Afgevaardigden en 57 in de Senaat. Deze sterke parlementaire basis moet haar in staat stellen greep te krijgen op de belangrijke problemen waarvoor het land zich ziet gesteld zoals de voorthollende inflatie, een kwijnende economie, chronische arbeidsonrust en politiek geweld. De voornaamste porte feuilles gingen naar Aldo Moro, Buiten landse Zaken, Ugo la Malfa, Financiën en Mario Tanassi, Defensie. In het 28 leden tellende kabinet het grootste dat Italië ooit heeft gekend zijn twee nieuwe ministeries opgenomen. Voor de Ecologie en voor de Kunst. De 58-jarige Rumor heeft slechts 16 dagen nodig gehad om de coalitiepart ners tot overeenstemming te brengen over het regeringsprogram. Dit is niet zo verwonderlijk omdat de terugkeer naar een centrum-linkse regering al gedegen achter de coulissen was voorbereid door Amintore Fanfani. Deze „sterke man” van de christen-democraten zal naar verwachting straks ook de macht achter de schermen uitoefenen. vechten nu voor niets minder dan ons naakte bestaan en met de rug tegen de muur. We hebben meer gemeen met de staat Israël dan al leen de Davidster op onze vlag. Die dapperen vochten en wonnen de slag om het naakte bestaan”. De Freedom Fighters zeggen ver antwoordelijkheid te zijn voor de moord op de katholieke politicus Paddy Wilson en zijn vriendin, die met tientallen messteken levenloos in Wilsons auto werd aangetroffen na een moordaanslag op 25 juni. De Freedom Fighters noemden dit een BONN. Het luchtverkeer boven de Bondsrepubliek Is in het afgelopen week einde weer normaal geworden. Char termachines met vakantiegangers liepen vertragingen op die niet groter waren dan drie kwartier. Het binnenlandse luchtverkeer had echter nog met vertra gingen tot twee uur te kampen. Hoewel het ultimatum van de Westduitse rege ring in de nacht van zaterdag op zondag afliep, heeft de bond van Westduitse verkeersleiders laten weten dat de stipt heidsactie zal worden voortgezet. „rituele moord” en „het was een ge schenk van God dat we ons van dit ongedierte konden ontdoen”. Paddy Wilson was de naaste medewerker van Gerry Fitt, de leider van de katholieke sociaal-democratische en labourpartij, die kort na de moord met een opzienbarend aantal aanhan gers in de nieuw-gekozen regionale volksvertegenwoordiging voor Noord- Ierland werd gekozen. De Freedom Fighters ontkenden in hun verklaring nog eens iedere rela tie met de Ulster Defence Organisa tion. Aanvankelijk werd aangenomen dat ze als een afsplitsing van deze protestantse extremistenbeweging moesten worden beschouwd. In de stad, die onlangs op een congres van de Unesco in Bangkok „de vuilste ter wereld” werd genoemd, is binnen 24 uur meer dan tien centimeter regen gevallen. De meeste wijken zijn onder gelopen. Dergelijke hevige regenval heeft zich sinds het begin van de eeuw In de stad niet voorgedaan. SANTIAGO (UPI). Onder zware politiebewaking zijn zaterdagavond de vijf burgers die beschouwd worden als de aanstichters van de mislukte militaire staatsgreep in Chili van vorige week vrijdag, per vliegtuig naar Ecuador ver trokken. Nadat het Chileense leger de coup had verijdeld, hadden de samen zweerders hun toevlucht gezocht in de ambassade van Ecuador, welk land hen later politiek asiel verleende. De vijf zijn de 33-jarige advocaat Pablo Rodriguez, voorzitter van de be weging „Vaderland en Vrijheid” en vier vooraanstaande figuren van deze mili tante rechtse organisatie, die ongeveer duizend leden zou tellen. Met de regering-Rumor is een einde gekomen aan een gezagsvacuüm van 5 maanden. Dit was ontstaan door het heengaan van de regering Andreotti die slechts een jaar heeft bestaan. In die regering waren voor het eerst ‘-■''■ia- listen niet van de partij. Nixons weigering was vervat in een brief aan senator Sam Ervin, de voorzit ter van de Watergate-commissie. Omdat de senaatscommissie nog geen officieel verzoek om te getuigen aan de president had gericht, leek Nixons reactie voorba rig en was dan ook vermoedelijk be doeld als een signaal aan de getuigen die in de komende weken voor Nixon beslis sende verklaringen kunnen afleggen. Dit signaal zou dan kunnen betekenen dat deze getuigen (Mitchell, Haldeman, Ehr- lichman) erop kunnen rekenen dat zij gesteund zullen worden door de presi dent en niet hoeven te vrezen dat hun verklaringen ontzenuwd kunnen worden door compromitterende bewijsstukken uit de archieven van het Witte Huis. IRA probeert contacten te leggen met haar opponent, de protestantse UDA. De IRA heeft een gevoelige neder laag geleden in de recente verkiezin gen, doordat maar een handvol van haar oorspronkelijke aanhangers de oproep van het IRA hebben gevolgd om haar stembiljetten te verscheuren. De IRA zou zich min of meer ver slagen voelen en haar drie „batal jons” in Belfast hebben volgens in lichtingen van de Britse geheime dienst opdracht gekregen hun activi teiten voorlopig te staken. De gevechten tussen de Cambodjaanse strijdkrachten en de Rode Chmer-troe- pen rond de hoofdstad Phnom Penh duren onverminderd voort. Op de foto een Cambodjanase militair, die gewond raakte bij de strijd rond de voor de hoofdstad vitale hoofdweg 5. Tegelijk met deze onthullingen van de Freedom Fighters komt uit Noord- Ierland het bericht dat de „voorlopige” In zijn weigering om te getuigen be riep Nixon zich op het vage, en in gevallen van nood vaak aangewende principe, dat de scheiding tussen de uitvoerende en wetgevende macht ge handhaafd dient te blijven. Deze schei ding zou, aldus Nixon, opgeheven wor den wanneer de president als vertegen woordiger van de uitvoerende macht zich inlaat met activiteiten van de wet gevende macht die belichaamd is in het Congres, en dus ook in de Watergate- commissie van de Senaat. De reacties van de senatoren van de commissie op Nixons brief komen erop neer dat zijn getuigenis niet noodzake- lijk wordt geacht voor het werk van de commissie, maar dat het nuttig zou kun nen zijn voor de president zelf. Met andere woorden, de senatoren schijnen erop te duiden dat men ook zonder het verschijnen van de president zal door dringen tot de waarheid omtrent de Watergate-schandalen. De beroemde Amerikaanse jazzpianist Duke Ellington zit samen met Jacques Kosciusko-Morizet (rechts), de Franse ambassadeur bij de Verenigde Naties, aan de piano. De foto werd gemaakt na dat de ambassadeur Ellington in New York had onderscheiden met het Le gioen van Eer. Hij kreeg deze hoogste Franse onderscheiding voor zijn bij drage aan de jazzmuziek. HELSINKI. Door het misbruik dat Malta, als enige van de 35 deelnemers, heeft gemaakt van het recht van veto is de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking zaterdag in Helsinki, op een miezerige, weinig spectaculaire wijze geëindigd. Minister Van der Stoel sprak van een heel vervelend slot van de eerste fase, nadat Malta vier maal zijn veto had uitgesproken over voorstellen die beoog den niet slechts Algerije en Tunesië te horen over de toestand in het Middel landse Zeegebied, maar bijvoorbeeld ook Israël. Het optreden van Malta heeft ertoe geleid dat de conferentie in feite een dag langer heeft geduurd dan strikt noodzakelijk was. Reeds vrijdag tegen het middaguur hadden alle ministers het woord gevoerd. Zaterdagochtend leek het enige tijd, dat in het geheel geen slotcommuniqué zou kunnen worden gepubliceerd, omdat Malta bleef staan op het horen van Algerije en Tunesië met uitsluiting van andere landen. De formule waarover ten slotte, na talrijke commissie- en besloten voltallige vergaderingen, overeenstem- Een vakbondswoordvoerder zei dat het tot dusver elk weekeinde zo is geweest dat de toestand normaal werd. Hij sprak persberichten tegen dat de helft van de verkeersleiders de actie zou willen beëindigen. De vakbonden waarbij de verkeerslei ders zijn aangesloten zullen morgen een gesprek voeren met de ministers van Binnenlandse Zaken. De cao voor de verkeersleiders, die in de Bondsrepubliek de status van ambtenaar hebben, zal het onderwerp van gesprek zijn. De West duitse minister van Verkeer had de verkeersleiders een ultimatum gesteld tot zaterdagnacht 24.00 uur. De verklaring gaat verder: „De af gelopen vier jaar hebben we gewacht op enige autoriteit die positieve acties zou ondernemen tegen de gangsters die ons land hebben verwoest en verkracht. Maar we hebben helaas tevergeefs gewacht”. Uit de verklaring ontstaat de in druk als zouden de Freedom Fighters niets te maken hebben met de prote stantse Ulser Defence Organisation, dat is de protestantse tegenpool van de katholieke en „voorlopige” IRA. De UDA wordt in de verklaring met zoveel woorden van laksheid en niets-doen beschuldigd. De Freedom Fighters zich met de ...oden in Israël. l“ vergelijken „We Voor de prins van Wales deed Oxley de deur dicht met zijn opmerking: „Prins Charles, zoon van..uh, wie ook weer?O, ja, koningin Elizabethen van uh, prins Philip, geloof ik”. Oxley schrok blijkbaar zó van de reprimande van de prins dat hij niet alleen niet meer versloeg, maar wegging. Overigens had hij het al eerder bij de prins verbruid door tijdens een vorige wedstrijd aan hem te refereren als „het jongetje van de koningin”. Naar de twee van de visvangst en landbouw levende dorpen in de staat Jalisco zijn tweeduizend soldaten ge stuurd om te helpen bij reddings- en opruimingswerk. Het Rode Kruis deelt voedsel en medicamenten uit. ming werd bereikt, maakt het mogelijk dat ook andere landen dan Tunesië en Algerije hun mening kenbaar kunnen maken, waarbij Nederland in het bijzon der aan Israel denkt. Overigens was minister Van der Stoel niet erg gelukkig, dat nu ook de toe stand in het Middellandse Zeegebied in de veiligheidsconferent'ie is geïntrodu ceerd. Vooral zuidelijke Europese staten en niet-gebonden landen steunden tot op zekere hoogte het Maltese standpunt. In de slotverklaring wordt officieel bevestigd dat de tweede fase van de conferentie, waarin in commissies de eigenlijke onderhandelingen zullen wor den gevoerd, op 18 september in Genève zal beginnen, en dat de voorbereiding van deze tweede ronde reeds op 29 augustus aanvangt. De mandaten voor de commissies waren reeds op de eerste dag van de veiligheidsconferentie goed gekeurd. De twee gemaskerde Freedom Fighters vertelden de correspondent van de Sunday Telegraph dat alle negen in het parlement gekozen LSDP’ers met Gerry Fitt aan het hoofd op hun lijst stonden om afge maakt te worden. Het initiatief tot de wapenstilstand werd bekend gemaak door William Graig, de leider van de protestantse Vanguard-beweging. Aangenomen wordt dat de IRA la eerder pogingen had gedaan om met de UDA in contact te komen. Van extremistische protestantse zijde wil men echter van gesprekken met het even extremisti sche IRA niets weten. „Wij denken er niet over om met bandieten en moor denaars te praten!”, aldus de wat overgevoelig aandoende reactie van de gemaskerde UDA-mannen. AMSTERDAM. Een uit zes mannen en twee vrouwen bestaande Engelse zang- en dansgroep, genaamd „Welfare State”, heeft het zaterdagmiddag op de Dam in Amsterdam aan de stok gekre gen met de politie. Ter illuminatie van het optreden stak de groep op straat een zestig bierblikjes met petroleum in brand. Deze veroor zaakten volgens de politie dikke rook wolken en gevaar voor het publiek. De Engelsen, die officeel vergunning hadden om op de Dam een voorstelling te geven, weigerden het vuur te doven. Dat was trouwens niet eenvoudig. Daarop ging de politie ertoe over de voorstelling krachtdadig te onderbreken. De hele groep werd ingerekend en mee genomen naar het posthuis van het detachement. Daarbij gedroeg één der Engelsen, een 22-jarige filmmaker uit St. James Burley zich recalcitrant. Hij trapte een agent in het gezicht. Deze liep dientengevolge een blauw oog op. Op haar beurt stelde de politie de film maker in arrest. De overige leden van de groep konden na verhoor huns weegs gaan. Inmiddels was de brandweer te hulp geroepen om de brandende blikjes te blussen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3