Amsterdam vierde afscheid van het Holland Festival het dier van over Gedrag bij mensen en dieren heel goed in WEINIG ZELFKRITIEK BIJ JACQUELINE BRANDLIGT Twee nieuwe encyclopedieën het rijk Barend Servet ENCYCLOPEDIE ÏW «n MEHEBUK I I nu ook op de planken f rJ i Engelse show I Paul van Vliet s 1 eg GEVECHT OM „DIERENHEGEMONIE BULGAARS ENSEMBLE CHOUMEN i IP 1 i i s s s f i. CONCERTGEBOUW EN OP HET MUSEUMPLEIN Trance-kunst in Galerie El Lotus ZOMERAVONDVOORSTELLINGEN F EIGENER IN Rotterdamse première 1 8 Toneelgoep Sater naar Hamburg Voor toeristen 7 JULI 1973 lucht op MAANDAG 23 JULI VOLKSDANSEN uitgevoerd door het I TOEGANGSKAARTEN VERKRIJGBAAR IN: In samenwerking met het Openlucht theater te Bloemendaal organiseren uw eigen HAARLEMS DAGBLAD - IJMUIDER COURANT - BEVERWIJKSE COURANT een zomeravondvgorstelling in de open 8MIWM HET LIJKT ER OP, dat er in de uitgeverswereld een strijd om de „dierenhegemonie” is uitge broken. Vlak na elkaar zijn er om iets te noemen twee ency clopedieën over dieren uitgeko men. En, sterker nog, ze heten allebei hetzelfde: „Encyclopedie van het dierenrijk”, de een uit gegeven bij Elsevier-Amsterdam (een zesdelige) en de ander bij Keesing NV ook in Amsterdam (een tweedelige). De Elsevier-uit- gave is een Nederlands-Engels- 'Frans-Belgische co-productie. Het Keesing-naslagwerk is van Duitse origine (Enzyklopadie der Tiere). MAAND AG 9 w i i Plezierig buitengebeuren w-g. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Ruim 15.000 mensen hebben zaterdagavond I rondgezworven over het Museum- I plein in Amsterdam, dat voor de manifestaties ter ere van het slot van het Holland Festival voor alle I verkeer was afgesloten. Jongeren j waren duidelijk in de meerderheid op de platgetrapte gazons tussen Rijks-, Van Gogh- en Stedelijk Mu seum en het Concertgebouw, waar zich gratis-evenementen af speelden. Talloze buitenlanders waren op de culturele feestelijkheden afgeko men. De 20 marechaussees met bri gadier en inspecteur konden ver na middernacht, toen na de grandioze finale het plein weer verlaten lag, rapporteren dat „het geheel ordelijk was verlopen”. i 1 i - ogr. (se- itival (serie). kantie- iaadse- HANS ROMBOUTS HEIN DIK aan d» ZO van 5, HEIN STEEHOUWER. igskind Idspoor BLOEMENDAAL t Aan de loketten van het Openluchttheater (alleen kaarten - - - f de rest was buitenlands. En iedereen kon en is lekker ontspannend. Je hoeft niet voor uit het buitenland te komen om het leuk te vinden. Ze maakt ook voorstellingen van ge vonden stukjes schroot, verteerd hout en dergelijke zaken en komt dan soms tot een goed resultaat. Mooi is zelfs haar HILLEGOM Haarlems Dagblad in het V.V.V.-kantoor. IJMUIDEN t IJ mulder Courant, Lange Nieuwrtraat 427 BEVERWIJK t Beverwijkse Courant, Zeestraat 18. blauw» programma is niet de Engelse versie van HAARLEM Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat M - Soendaplein (Noord) - Califomiëplein M (Schalkwijk) 12.50 terber. elren- 15.00 Weeg, daten, js we- 18.57 ;rmez- Licht» muz. Nws. SA. Ma- HdffÊ- NPe TElrtK- HAt> j van s. 19.02 20.02 razz i van ;en op Tom 1. Koffer- HAARLEM. Het werk van Jacque line Brandligt plaatst de beschouwer voor veel vraagtekens. Ze is een Bra bantse, die in België in 1914 is geboren Een deel van haar jeugd bracht ze door bij een oom in Spanje, die haar aanzette tot het schilderen. Daar begon ze dan te aquarelleren en veel later, in Eindhoven, ging ze weer schilderles nemen. Dergelijk werk heeft slechts zelden artistieke kwaliteiten. Toch kan het boeien, door het bizarre karakter ervan Er komen vanuit het onderbewustzijn beelden en invloeden vrij die anders vaak niet naar buiten komen. En om die reden zijn de scenes van Jacqueline Brandligt, dan ook merkwaardige tafere len, veel vreemde maskertjes, gedrOchte- lijke figuurtjes en andere verbeeldingen, die uit een nachtmerrie schijnen te zijn gestapt. Maar van een opleiding merk je wei nig in haar werk, nl feite is ze autodi- dacties gebleven. Ze kent geen enkele beperking, want ze maakt ook assembla ges, objecten, aluminium plastieken en nog wat ze „scenes” noemt, taferelen van uit hout gesneden en gekleurde poppetjes in wonderlijke decors. Het op merkelijkste is echter, dat ze in vee) werk een zogenaamd trance-medium is. Dat wil zeggen, dat ze in een toestand van een sterk verlaagd bewustzijn „bui ten zichzelf om” dingen maakt, onder meer die scenes. Als ze daarmee klaar is, weet ze pas wat ze heeft gemaakt. Ze veronderstelt, net eender als andere trance-werkers dat ze in haar bewust- zijnsschemer door iets buiten haar wordt gedwongen zo te werken. jolein werd in de pauze door een en thousiaste burgemeester Samkalden op gezocht. Ook Holland Festival-directeur Den Daas kwam haar complimenteren. Zondag is Marjolein de Sterke naar Zwitserland vertrokken waar ze bij haar leermeester Nathan Milstein een zomer cursus volgt. In het Rijksmuseum traden het en semble „Les Ménestrels” uit Wenen en het Nederlands Kamerorkest op, onder het motto „Muziek rond de Nacht wacht”. „Les Ménestrels” ontroerden met een gezongen fabel uit het begin van de 13e eeuw over de betoverende macht van de liefde. Het Nederlands Kameror kest bracht onder leiding van Goldberg een programma met werken van We bern, De Fesch, Strawinsky en Haydn. In het Rijksmuseum Van Gogh (dat sinds het op 1 juni zijn deuren opende al meer dan 52.000 bezoekers heeft ge trokken) bracht Jules Croiset een to- neelportret van Vincent van Gogh, sa mengesteld uit Van Gogh’s correspon dentie met zijn broer Theo: Een zekere Vincent”. Het Stedelijk Museum was tot 12 uur verzekerd van bezoekers door het „in- en uitloopconcert met muzikale acties” van het ensemble „M. W. 2” uit Krakau, dat instrumentaal „Belle époque”, een compositie van voor werpjes uit oma’s tijd. Van veel werk gaat een wat morbide sfeer uit. Ze vertelt dan ook, dat ze altijd met de dood bezig is, geen wonder overigens voor een medium. In een deel van haar werk is geen enkele kwaliteit te vinden, omdat ze geen zelfkritiek kent. Zo hebben haar aluminium plastiekjes absoluut niets te zeggen. Ook haar aquarellen dragen weinig over. Sommige van haar merk waardig eobjecten boeien wel. Ze had veel zorgvuldiger moeten bepalen wat wei en wat niet te exposeren valt van werk, dat op zo’n ongecontroleerde wijze tot stand komt. cises’’ bijvoorbeeld, waarin hij de offi ciële handelingen van de koningin aan- éénsmeedde tot een trimoefening. leek nog wat ingestudeerd. Hij moest bij dat I nummer nog te veel denken aan wat hij theater van Boguslaw SSchaeffer uitvoer de onder leiding Kacynski. Niet alleen was er erg veel te horen op het Museumplein, er waren ook heel wat vreemde zaken te bezichtigen, zoals de lichtvlag, de Nederlandse vlag van 90 bij 30 meter, diie het grasveld voor de Amerikaanse ambassade bedekte en ver lichtte. De reuzenballons van Klaus Göhling ondervonden grote belangstel ling en enthousiasme van het talrijke kinderpubliek. Het Flup en Ju-bedrijf uit Zeeland was aanwezig met de meest vreemdsoortige attributen uit eigen sme derij. En de stichting Multimedia, die begin vorig jaar het paleis op de Dam tot leven bracht met haar immense acts, bouwsels en bewegingen, trok nu veel aandacht achter het Stedelijk Museum. De twee uitvoeringen van de „Super Colour Glitter Show” van „The Angles of light” uit San Francisco sprak veel mensen wel het meeste aan van alle gratis evenementen. De Engelen van het licht, die tijdens het Holland Festival al grote bijval oogstten in het Mickery- theater, kregen bij de voorstellingen ruwweg 700 man enthousiast publiek, voor „Moeder natuurs verhaal aan een kind over de geschiedenis van de we reld.” Het renaissance muziek- en dansfeest van Studio Laren in samenwerking met de NOS-radio bracht meer dan 250 mu sicerende liefhebbers mee en lange stoe ten muziekmakers en dansers trokken de hele avond rond over het plein. Behalve toen „Het vijfde seizoen” van Peter Schat onder vrij grote belangstel ling uitgevoerd werd. Toen werden de overige activiteiten in de omgeving stil gelegd, zodat men de aandacht kon be palen bij de muziek en de lichtbeelden en tekst die daarbij op de opblaasbare koepel van Floris Guntenaar verschenen. De leiding van het Holland Festival was zeer tevreden over de belangstelling voor het slot van het 26e festival. En terecht. j- Aan Keesing’s Encycopedie werkten wat de teksten betreft zeven Duitse bekende geleetrden mee (voor de Nederlandse uitgave spandie zich nog een drietal Nederlandse weten schapsmensen in)- Elsevier zette een enorme mankracht in. Ondier leiding van dr. Maurice Burton en Herman Friedhoff werkten een redactieraad van negentien deskundigen, een raad van advies van zestien wetenschaps mensen en dan nog eens een twee honderd specialisten. Wie in beknoptere mate het dieren rijk gevangen wil hebben kan zijn keus laten vallen op „Keesing” (het zijn tenslotte twee delen. Het eerste bevat de gegevens over lagere dieren, insekten, weekdieren, vissen, amfibie ën en reptielen). Wie uitgebreider geïnformeerd wil zijn, zal voor de „Elsevier” kiezen. Maar dan moet hij natuurlijk wel voor zes delen betalen. Wat overzichtelijkheid betreft, geniet Elseviers Encyclopedie wel de voor keur, hoewel Eigeners werk weer het voordeel telt, dat men de hele „fami lie” van dieren steeds bij elkaar heeft. Elsevier heeft dat ondervangen door overkoepelende artikelen over de soorten en ondersoorten. Een goed idee is het geweest om regelmatig kadertjes met aardige wetenswaardig heden tussen de tekst te voiegen. mee. In „The truth behind the dykes” zitten heel weinig zwakke punten. Als er een nummer tussen zit dat niet helemaal overkomt, ligt het voor een belangrijk deel aan Van Vliets wat onzekere hou- SK s-ï' EA Er is ook verschil in illustratie. Keesing’s naslagwerk is geheel en al geïllustreerd door Wilhelm Eigener. Op zeer knappe wijze heeft Eigener, die de uitgave ook ontwierp, maar liefst ruim 4000 tekeningen van die ren in de natuurlijke kleur gemaakt. Je kunt het natuurlijk eens zijn met professor dr. Grzimek, die zegt: „Jammer genoeg is de kunst om die ren natuurgetrouw weer te geven zo goed als uitgestorven. Eigener be heerst deze kunst als weinigen”. Elsevier zocht het hoofdzakelijk in vaak zeer fraaie kleurenfoto’s met daarnaast tekeningen, zoals de infor matieve weergave van de gebieden, waar bepaalde diersoorten voorko men. GEDRAG VAN DIEREN vergelij ken met dat van mensen is sinds een paar jaar flink in de mode. „Agressie b(j dier en mens” van Lorenz is een klassiek werk op dit gebied. Het gen re wordt ondertussen steeds verder gepopulariseerd. Een recent voorbeeld in Nederland is Haanstra’s film „B(j de beesten af”. ROTTERDAM. Bezig struint thea terproducent Adriaan Pieterse uit Utrecht door de catacomben van De Doelen in Rotterdam. Het is zaterdaga vond en in de zaal wachten 1200 lief hebbers van het fenomeen Barend Ser vet op de dingen die komen gaan. Vicky, een van de presentatrices van de eerste Barend Sevet-show voor het theater, krijgt van Pieterse haar laatste instructies. „En dan ga ik dus weer af?”, vraagt ze, wellicht ten overvloede. „Dan ga jij dus af, ja”, zegt Pieterse, „als het ware”. een flard tekst de mist in gaat (bij „Cursing” en „The fary tales” bijvoor beeld). Hoogtepunten in dit programma zijn I het liedje „Girls of thirteen”, het muziek loze nummer „Humans of lafting inte- I rest”, „The uncomplicated countrylive” en vooral „Wife-swapping” een pracht stukje solotoneel waarin Paul van Vliets niet weg te vlakken acteertalent door komt. Muzikaal blijft „The sea” hierbij en in Pool” naar „Het vijfde seizoen’ door het Amsterdams Elektrisch Circus. Maar het bleef tenminste droog. E K Tegen inlevering vam dez» advertentie kunt u bij onderstaande adressen toegangskaarten kopen tegen de gereduceerde prijs van f 4,— (Normale prijs f 5,-). Telefonisch kunnen geen kaarten worden gereserveerd AANVANG 20 UUF „In memoriam” heet dit object van Jacqueline Brandligt. L”-' W:- zo zouden hebben geleend voor het fla neren van de voorstelling van „The Angels of light” naar die van Toneel groep Sater, van de „Instant Composers I doet. Dat is ook de enige reden dat soms 'H’J L x_7__x «^«4- /RJi 103-11 Willem Breuker (met saxofoon) en le den van de „Instant Composers Pool” door publiek omringd op het grasveld van het Museumplein. BEHALVE HET FEIT, dat er ver schil is in het aantal delen, waaruit de encyclopedieën zijn samengesteld, zijn er nog meer duidelijke verschil punten. De belangrijkste: de systema tische indeling en verwijzing van de dieren en diersoorten en ten tweede de illustraties. De Keesing-uitgave heeft als ver trekpunt de wetenschappelijke syste matiek in die zin, dat men de dienen niet alfabetisch terugvindt, maar eerst de familie, orde, klas en stam van het te zoeken dier opslaat. Wil men bijvoorbeeld de duizendpoot hebben, dan moet men zoeken bij de geleedpotigen, met als onderstam de buisademers. Uitvoerige schema’s met afbeeldingen vindt men steeds aan het begin van de hoofdstukken. De Elsevier-encycopedie, opgezet door Elsevier International Projects in Londen, gaat uit van alfabetisch gerangschikte trefwoorden. Als men hier de duizendpoot wil hebben, vindt men dit veelpotige diertje ondier de noemer duizendpoot. Vooral voor de leek is deze classificatie-methode ge- makkelijfcer. AMSTERDAM. Toneelgroep Sater gaat vandaag naar Duitsland. De groep zal op uitnodiging van het Ham burger Schauspielhaus een aantal voor stellingen geven van het zomerstraatpro- gramma ter gelegenheid van de E.G.A (Europaische Garten Ausstellung), een tentoonstelling die te vergelijken is met de Floriade. Sater zal een week lang in de Duitse taal in Hamburg optreden. De Duitse televisie besluit de tournee met een televisieregistratie. Wat de schare Servettofielen uit Rot terdam en omgeving te zien kreeg, was overigens slechts een probeersel. Pieter se: „We kijken of het kan. En dan gaan we beslissen of we ermee kunnen gaan werken in de provincie. Maar dat zal niet voor september zijn. Ik moet hiet na deze voorstelling nog overleggen met Willem van Kooten (Joost de Draayer), die er ook bij betrokken is. Maar die zit op het ogenblik nog aan het Comomeer vakantie te vieren”. De Servet-show in De Doelen bestond uit twee delen. Voor de pauze een recla- meprogramma, gepresenteerd door Harry Touw, Gerrit Dekzeil, voornoem de Vicky en gelardeerd met de al vertrouwde „gezonde dosis sex”. Na de pauze is het dan de beurt aan de echte „Servet-show”, geregiseerd door Ruud van Hemert en in elkaar gedraaid door het kwartet Schip pers, Van Hemert, Jaspars en Van der Linden. Het moet gezegd, dat „Barend op to neel” even vrolijk overkomt als de Ha- ché-shows op de televisie. Alleen blijkt een act als die van Sjefke van Oekel („waar heb dat nou voor nodig?”) op de bühne meer overeind te staan dan de wat minder wijdlopige fratsen van Ba rend zelf. Maar met een schaafje hier en een likje daar moet dat in de uiteinde lijke show te verhelpen zijn. Het bij Bruna uitgekomen boek „Natuurlijk overwicht” borduurt ver der op dit schijnbaar onuitputtelijke thema. De schrijvers, Knipe en Mac- lay, zijn bij kauwen, kippen, apen en halfapen gaan kijken om domi nant gedrag van mensen te kunnen beschrijven. Tot verrassingen leidt deze methode nauwelijks. De lezer krijgt het gevoel een jukebox te be dienen; kwartje in de gleuf en je hoort de laatste hit. Open deuren worden in dit boek op vrijwel elke pagina met grote kracht ingerapt. Twee (willekeurige) voor beelden. Op pagina 87 melden de schrijvers: „De ontspannen houding van de dominante figuur is waar schijnlijk het gevolg van zijn zelfver trouwen, hij vertrouwt erop alle mo gelijke problemen aan te kunnen. De nervositeit die we met lage-dominan- tie associëren, spruit voort uit gebrek aan zelfvertrouwen van het invidu.” Zo leer je er elke dag iets bij. Een andere „ontdekking” van de schrijvers vinden we op pagina 189: „In een moderne industriële ge meenschap bezit de dominante man zowel rijkdom als titels. Als gevolg hiervan geeft zijn ereplaats in de rangorde hem ongeveer dezelfde prio riteiten en privileges als een aristo cratische afkomst hem in een erfelijk klassensysteem zou hebben gegeven. Het meest in het oog vallende aspect van de positie van een dominante man is de zwerm ondergeschikte functionarissen waardoor hij doorlo pend wordt omringd.” Ook hiervan zal de lezer staan te kijken. De door Lorenz en Tinbergen ont wikkelde methode biedt vaak moge lijkheden op een nieuwe manier naar mensen te kijken. De schrijvers van „Natuurlijk overwicht” laten zien dat het genre bij te grove popu- lairsering en simplificering leidt tot lachwekkende clichés. In het Concertgebouw werd het Hol land Festival klassiek-muzikaal afgeslo ten door het Concertgebouworkest onder leiding van Hans Vonk. Het orkest speelde de suite uit Strawinsky’s Vuurvo gel en Rossini’s ouverture uit de Wil helm Teil. Na de pauze was Jan Wijn solist in Liszts eerste concert in es voor piano en orkest. Voor de pauze riep de jonge violiste Marjolein de Sterke zeeën van applaus 1 op met haar vlekkeloze spel in Mendels- I sohns concert voor viool en orkest. Mar ket liedje „Ben je gek” goochelt de cabaretier virtuoos met Engelse en Ne derlandse grappen. Van actualiteit loopt zijn programma niet en nooit trouwens over maar in de roos is zijn „Watergate-song” I waarin hij op muziek en half de tekst aanhoudend van Frank Sinatra’s ..My way" Nixon heel geraffineerd in de maling neemt: „I did it my way. I face the final curtain. I travelled each and every sly way. Don't blame John Dean he did it my way”. Van Vliets show over Holland (,,je hebt er wel een dag voor nodig om het zijn lopende theatershow. Nee, hij heeft alleen de nummers in het Engels omge zet die herschepping kunnen verdragen, jn (se- In „The truth behind de dykes” zoals de show he>et, zitten ook nieuwe, speciaal voor de Engelse toerist geschreven num mers. Hij heeft daarbij steun gehad van Floriëntius Kist, vroeger zijn collega en nu diplomaat in Washington. Dat Paul van Vliet fundamenteel goed zit met zijn programma gaven de spon- I tane reacties aan bij de première. En er I zat geen publiek van louter intimi, geno digden en collega’s. Misschien een kwart I bestond uit Nederlandse kennissen. <1- I rest was buitenlands. En iedereen kon de cabaretier op de Engelse tour op de voet volgen en iedereen had er plezier 1 il ding die hem bij de première af en toe I toch wel parten speelde. ..Morning exer- H (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Paul van Vliet heeft vooral met het oog op de j toeristen een one-man-show gemaakt in ’t Engels. In de rug gedekt door het kwartet van pianist-componist Rob van Kreefeld is hij daarmee deze zomer in het Amsterdamse Nieuwe de la Mar- theater te zien. En, het moet maar meteen gezegd worden, hij is in het Engels minstens even leuk als in het Nederlands. En dat is een hele verdienste want dit gaf hij j maar n van te zren is wervelend, staat op hoog peil ikkerig en *s lekker ontspannend. Je hoeft er ie weg er laden Met het Museumpleinfeest werd af scheid genomen van het 26e Holland Festival. De drie musea, de concertzaal en het openluchttheater-voor-één-avond I werden verbonden door het feit dat mensen zich er steeds bezighielden met alle mogelijke vormen van „vorm”. De organisatoren wilden ook de sfeer on- I derstrepen van „Amsterdam in de zo mer”. Het was jammer dat de avond te I koud was voor mooie toiletten, die zich

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7