Problemen tussen staf en bestuur ondermijnen experiment 1 Mitja Ribicic vice-president in Joegoslavië MASSALE VISSTERFTE BIJ KERNCENTRALE BORSSELE trans-Amazone weg door wildernis Hattem weigert betaling van milieubelasting Ln. Brazilië begint met aanleg tweede „In 1974 beslist tweede dag vorming” dit mi i! dit o Jonge vrouwen werken aan snelweg oaoEnoOsBD Verhaal in beeld ZIEKENHUISSTAF BETREURT DECLARATIE-ZAAK Jonge aanhangers van IRA kapen stadsbussen Oorzaak mogelijk zuurstofgebrek TRIO AANGEHOUDEN NA INBRAAK IN KAZERNE ONGEVEER 30.000 INDIANEN IN ONVERKENDE GEBIEDEN IN GEVAAR IJ f Er r BB. DINSDAG 10 JULI 1973 2 dat volgens alle betrokkenen een beter lot verdiend had. Ji y. Werkschema Minister Van Kemenade In Eindhoven Schuld I Rechten Probleem AMSTERDAM Na een slepend en diepgaand conflict tussen bestuur en team van de Stichting Afasiecentrum Amsterdam heeft het bestuur besloten het dagbehandelingscentrum, gevestigd in een van de paviljoens van het voormalige noodziekenhuis Zeeburg in Amsterdam, met ingang van 1 september te sluiten. Daarmee komt een einde aan een experiment, a I o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Kanaal stinkt te erg BRASILIA (AFP) Brazilië gaat deze maand beginnen met de aanleg van de tweede trans-Amazone-route, de „noordelijke route”, waardoor de toekomst van ongeveer 30.000 indianen, die nog in deze grotendeels onverkende streken wonen, in gevaar komt. Als een nieuwe fase in de ontsluiting van het Amazone-gebied zal de noordelijke route door 4.000 kilometer onbetreden oerwoud dringen langs de noordelijke grens van Brazilië en in 1977 een verbinding tot stand brengen tussen de Atlantische Oceaan en het Andesgebergte. •I r jb - Afasiecentrum na conflict dicht „In het door het bestuur voorgestelde (Van onze correspondent) VOORUITZICHTEN TOT DONDERDAG: z n WOENSDAG 11 JULI 1 1 Met afasie wordt een stoornis in het taalgebruik en in de mogelijkheid tot communicatie aangeduid, die wordt ver oorzaakt door beschadiging van de her senen, bijvoorbeeld door een beroerte of door een verkeersongeval. Drie jaar lang heeft een team van 5 vrouwelijke lo gopedisten, bijgestaan door 2 fysiothe rapeuten, 2 bezigheidstherapeuten, een psycholoog, een maatschappelijk werker en een gastvrouw dagelijks in het cen trum 25 patiënten behandeld, maar het bestuur van de stichting was met dit werkschema niet tevreden. Het meende, dat het team dagelijks 48 patiënten moest kunnen behandelen. Het drietal heeft bekend en is overge dragen aan de marechaussee in Leeu warden. Hoe zij de wapens hebben ge stolen is nog onbekend. Weinig verandering. Aantal uren zon: 5 tot 13. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal90 percent. Normale temperaturen tot 14 juli: minimum 14, maximum 19 graden. WEERRAPPORTEN z zzw ozo z z z 32 26 23 29 20 36 uur uur Het optreden van deze individuen, gaf de generaal toe, blijft een van de grote problemen voor de Funai. De stichting heeft in de afgelopen maanden haar werkzaamheden ter afbakening van de territoria der indianen opgevoerd en niet geaarzeld kolonisten te onteigenen. Zo werden vorige maand 200 gezinnen, die zich al geruime tijd geleden hadden Gisteren overleed een vrouw aan de gevolgen van brandwonden, die ze vori ge week woensdag bij een soortgelijke IRA-actie had opgelopen. Toen dwongen de IRA-aanvallers met het geweer in de aanslag de inzittenden in de bus te blijven totdat deze in lichterlaaie stond. dagelijks deelnemen aan een groepsbe handeling. na weer via de overloop in ondiep water terecht, dan is de toestand voor de vis verre van aangenaam, mede gezien de hoge temperaturen van de laatste week en de daarbij optredende zuurstofver- warming van het water, zeker van on diep water”. ki vs e« k< ni Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven 11 8 9 9 9 10 10 7 16 10 13 22 18 12 17 12 11 13 11 11 15 15 14 19 22 15 13 20 15 14 21 23 15 13 19 19 14 20 m zv se ri re m M de D p n ai n 1 J I x i 2 i I I 1 I 1 I S 1 l IX „1 v< st BELGRADO (UPR). Het staatspre- sidium van Joegoslavië heeft gisteren de vroegere premier Mitja Ribicic gekozen tot vice-president, een voornamelijk re presentatieve functie. De benoeming van de als liberaal-progressief bekend staan de 54-jarige Ribicic volgt na een maan denlange zuiveringscampagne tegen „a- narco-llberale elementen", zoals Tito de weggezuiverde partijleden noemde. Twente VUsslngen Z.-Limbi Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki De resultaten van het onderzoek moet worden afgewacht, alvorens een oordeel over de betrokkenen kan en mag wor den gegeven, aldus de medische staf in een gisteravond uitgegeven verklaring. De medische staf kondigt in de ver klaring aan rich grondig te zullen bera den over de consequenties van het ge beurde. duren, en die niet altijd verloopt; zonder slachtoffers te maken”. Vervolgens, aldus generaal Ismarth, voordat men de indianen stap voor stap kan integreren in de Braziliaanse sa menleving, moet men hen en hun gron den beschermen tegen de onvermijdelij ke komst van gewetenloze avonturiers en kolonisten, die in het spoor van de wegenbouwers zullen volgen. werkschema moet ieder van ons dage lijks 6 in plaats van 4 patiënten behan delen”, aldus mevrouw Jansen, „maar dan is de tijd die wij aan een patiënt zouden kunnen besteden zo kort, dat nog nauwelijks van een behandeling kan worden gesproken. Daarnaast moeten zij te hulp (economisch, educatief, medisch, e.d.) aan ongeveer 80.000 van de 180.000 indianen in Brazilië. „Bovendien neemt nu voor de eerste keer sinds blanke mensenheugnis de indiaanse bevolking van Brazilië toe, hoewel bepaalde stam men zijn uitgeroeid door ziekten van de blanken”, aldus de generaal. Tenslotte versnelt de Funai., om het integratieproces van de Indianen tot een goed einde te brengen, de vorming van reservaten en parken. Juist op dit punt rijzen controverses tussen de etnologen van de stichting. Een van de grootste pleitbezorgers van de Braziliaanse india nen, de etnoloog Francisco Meirelles, de „oude chico”, zoals hij genoemd wordt, die onlangs overleed, was van mening dat deze parken noodzakelijk zijn, maar alleen om de indianen snel voor te bereiden op de „beschaving”, de enige kans voor hen om te overleven. dode visjes voor de inlaat van het koel watersysteem van de beide centrales „een normaal verschijnsel”. De PZEM, zo liet hij weten, denkt aan twee maat regelen om de aantallen dode vis te beperken: 1. een verlenging van de pijp, waardoor de vis wordt afgevoerd tot in diep Westerschelde-water; 2. het aan brengen van een elektrisch afschriksys- teem, dat moet voorkomen dat de vis dicht bij de koelwaterpompen komt. Dr. K. Vaas, directeur van het Delta- instltuut voor hydro-biologisch onder zoek te Yerseke, zei desgevraagd „Het is nu de tijd dat grote scholen van derge lijke visjes trekken. Het is niet onmoge lijk dat zo'n school voor de koelwaterin- laat terecht is gekomen. Komt die daar- geviestigd op hert grondgebied van de Xerentesstam, in het noorden van de staat Doias, verdreven. Hun gronden werden teruggegeven aan de indianen. De inboorlingen zijn ook vastbesloten hun bezittingen te verdedigen- In febru ari hebben de „Waymiris Atroaris”, die zich gekwetst achtten door een avontu rier, drie ambtenaren van de Funai ge dood. Vorige maand kwam een lid van de Chavante-stam naar Brasilia om op een meer diplomatieke wijze aan de autoriteiten te vragen het grondgebied van rijn stam te beschermen en om te klagen over de „te grote autoriteit” waarvan sommige missionarissen in hun gebied blijk geven. Tegen deze redenatie trekken de logo pedistes fel van leer. „Het is heel duide lijk een prestigekwestie geworden”, zegt een van hen, mevrouw Ellen Jansen- Kramer uit Venhuizen. „Het bestuur van de stichting heeft absoluut geen belang stelling voor afasie en de patiënten. Daarom wordt aan dit prachtige experi ment een abrupt einde gemaakt, daarom alleen. Het is zonde. Wij praten niet voor ons zelf. Het werk ligt voor ons overal opgeschept. Maar wij vinden het Om de indianen „voor te bereiden” moet men eerst contact met hen leggen. „Dat is een delicate taak”, verklaarde de directeur van de Funai, generaal Is marth. Hert is een ware diplomatieke operatie die maanden soms jaren kan Hierover ontstond maanden geleden een conflict, dat zelfs tot het ontslag van de logopedistes leidde. Deze dames verweerden zich en wisten te bewerk stelligen dat het ontslag werd ingetrok ken. Nu echter heeft het bestuur de knoop doorgehakt en het team medege deeld, dat het hele centrum per 1 sep tember zal worden opgeheven. Na deze aanvallen, die plaatsvonden in of bij katholieke wijken, werd de bus dienst stopgezet zodat Belfast voor de tweede keer binnen een week zonder openbaar vervoer zat. Een compleet verhaal in beeld, deze borden op de Furkapas: Er wordt ge werkt, dus is de rijweg smaller en mag er niet ingehaald worden. Soms zijn er explosies die steenval ten gevolge kun nen hebben. Een cynicus merkte op dat er nog een bord in feite ontbreekt: Een met een verpletterde auto. Hoog water 0.24 uur en 13.03 Laag water 8.21 uur en 20.58 WOENSDAG 11 JULI 19 20 21 20 22 19 19 windst. 20 20 23 19 34 28 22 27 22 24 uur uur In de Haagse Rex-bioscoop is de afgelopen nacht voor de derde keer binnen een jaar brand uitgebroken. De oorzaak is nog onbekend. De brand, die binnen twintig minuten was bedwongen, richtte een schade aan van 10.000. Een Noorse helicopter heeft gisteren een noodlanding moeten maken op de Noordzee. Aan boord bevonden zich 17 inzittenden, de bemanning van een boor eiland in de Noordzee. Reddingsploegen hebben 14 mensen kunnen redden, een wordt nog vermist, terwijl de stoffelijke overschotten van de drie andere beman ningsleden geborgen zijn. nw n regenbui ono bew. nno windst. 29 no Dit wilde het bestuur ook wel. Geble ken is echter, dat dit niet haalbaar is, aldus een der bestuursleden, de heer J. M .Molenaar. Hij sprak tegen, dat de opheffing het gevolg is van een gebrek aan geld. De behandeling der patiënten werd betaald door de ziekenfondsen. Met 48 patiënten zou een sluitende begroting zijn verkregen, met 25 is dat onmoge lijk. Er is dus een schuld, maar die heeft met de opheffing weinig of niets te maken. „Men moet dus de voorzorgen bij het delicate proces van integratie der in boorlingen vergroten, in overeenstem ming met de bepalingen van het „sta tuut van de indiaan”, aldus generaal Ismarth. Dit statuut bepaalt dat elke indiaan, als hij eenmaal geïntegreerd is. dezelfde rechten en plichten heeft als elke andere Braziliaanse burger en dat het bezit van zijn grond hem gegaran deerd wordt. De generaal is tevreden over de resul taten die de in 1967 opgerichte Funai al bereikt heeft: de organisatie geeft dlrec- Dit besluit is gevallen nadat een be- middelingscommissie, bestaande uit de hoogleraren prof. dr. B. J. J. Ansink, prof dr. N. H. Frijda en prof dr. B. Th. Tervoort een onderzoek had ingesteld en een rapport had uitgebracht, waarin werd voorgesteld het centrum te hand haven, echter met een goede weten schappelijke begeleiding en liefst in gro ter verband. De minister heeft een werkgroep inge steld die bestaat uit vertegenwoordigers van de vakbeweging, de organisaties van werkende jongeren, het vormingswerk, de landelijke en regionale leerlingenstel sels, de streekscholen en verschillende ministeries. De werkgroep moet een „programma-kader” maken dat de plaat selijke vormingsinstituten kunnen „in vullen”. Minister Van Kemenade heeft verklaard dat het ministerie de vormingsinsti tuten tijdig de noodzakelijke vergunnin gen zal geven voor de uitbreiding van personeelsbestand en ruimten in verband met de tweede vormingsdag voor 15- jarigen. Wanneer dat precies zal gebeu ren kan hij nog niet zeggen. De datum zal mede afhangen van het tijdstip waarop de aanbevelingen van de werk groep klaar zijn. Volgens „Ruim Zicht” vindt de minis ter het huidige aantal (acht) experimen tele streekcentra voor vorming en oplei ding onvoldoende. Op het ministerie lig gen nog drie aanvragen om met een dergelijk experiment te mogen beginnen. De minister streeft ernaar, in de loop van 1974 vergunningen voor deze streek centra af te geven. De Amerikaanse recherche heeft een einde gemaakt aan de omvangrijkste mensensmokkel uit de geschiedenis van het land. Ten minste een jaar lang werden per dag vijftig Mexicanen de grens overgebracht. De Mexicanen be taalden voor de grensoverschrijding vijf honderd gulden per persoon. In Noord-Vietnam wordt hard gewerkt om de schade van de oorlog te herstel len. Jonge vrouwen worden ingescha keld bij het herstel van de snelweg die vanuit Hanoi naar het zuiden voert. De organisatie heeft in de afgelopen maanden al verscheidene verkennings- missies naar he<t gebied gezonden en zal zeven „pacificatiefronten” vestigen, elk samengesteld uit een etnoloog en ver scheidene indianen, die al „gepacifi ceerd” rijn. Langs deze route wonen 52 indianen stammen, waarvan 27 tot nu toe elk contact met de industriële wereld heb ben geweigerd. Voor de „Nationale Stichting voor Indianen” (Funai) is het probleem deze indianen „voor te berei den” op het nieuwe offensief van de blanken. BORSSELE. Tienduizenden jonge vissen zijn de afgelopen dagen waar schijnlijk als gevolg van zuurstofgebrek gedood in een ondiepe kreek in de Westerschelde bij Borssele. In de kreek komt de overlooppljp uit van de inlaat voor het koelwater van de beide PZEM- centrales. Aangenomen wordt dat een school jonge vis door de speciale afvoer pijp in de kreek is terechtgekomen en daar is gestikt door gebrek aan zuurstof, dat als gevolg van de warmte van de laatste tijd in het ondiepe water kan zijn opgetreden. Directeur ir. A. Tiktak van de kern centrale noemde de aanwezigheid van UTRECHT. Het staat nu vast, dat de tweede dag vorming van werkende jongeren van 15 jaar wordt ingevoerd op 1 augustus 1974. Er zal in de begroting 1974 rekening mee worden gehouden. Dit heeft minister van Onderwijs dr. J. A. van Kemenade toegezegd, zo meldt het NKV in zijn officiële orgaan „Ruim Zicht”. EINDHOVEN. De medische staf van het St. Josephziekenhuis in Eindho ven betreurt diep de materiële en more le schade, die veroorzaakt is door de gang van zaken met betrekking tot de claraties voor röntgenonderzoekingen in het ziekenhuis. Leonard Moore, eigenaar van een recreatie-oord in het Californische Oak land heeft een mislukte poging gedaan om per badkuip de 60 kilometer brede Beringstraat, de natuurlijke grens tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, over te steken. Slecht weer was de oorzaak van het mislukken van de po ging. In Strabane, aan de grens met de Ierse republiek, zijn gisteren twee bom aanslagen gepleegd: op een bank en op een wasserij. eeuwig zonde, dat dit behandelingscen trum wordt opgeheven. We waren daar mee eindelijk op de goede weg”. Zij grondt dit oordeel ook op de wetenschap, dat het stichtingsbestuur nooit pogingen heeft gedaan om subsidie van de overgeid te verkrijgen. De gebroeders Villas Boas daarentegen beweren dat het doel van deze parken moet zijn de cultuur en de tradities van de indianen in stand te houden. „Voor hoelang?” was daarop het antwoord van Chico. Eén ding is zeker: niets zal Brazilië tegenhouden bij de verovering van Amazonia. Nu al hebben ongeveer 60.00 0 kolonisten zich gevestigd langs de eerste trans-amazone-weg. AMELAND. De rijkspolitie op Ameland heeft drie jongelui gearres teerd, die twee geweren uit een kazerne in Zuidlaren hadden gestolen. Zij had den de wapens willen ruilen voor verdo vende middelen, aldus de politie. ZWOLLE. Een groot aantal inwoners van het Veluwse plaatsje Hattem (bij Zwolle) weigert zuiverings- lasten te betalen, uit protest tegen de stank die het sterk verontreinigde water van het Apeldoorns Kanaal verspreidt. De mensen hebben vooral bij windstil weer last van hoofdpijn en keelpijn. Volgen* een woordvoerder van het Zuiveringsschap Veluwe is de stankhin- der moeilijk te bestrijden, omdat deze het gevolg is van overbelasting van de zuiveringsinstallatie bij Apeldoorn. Hier door komt niet of nauwelijks gereinigd water in het kanaal terecht De bemiddelingscommissie is het met ons eens, dat 6 patiënten per persoon te veel is, aldus mevrouw Jansen. „Wij waren dus erg blij met het rapport, maar het heeft niet mogen baten. Het bestuur heeft gebruik gemaakt van de laatste en enige manier om ons kwijt te raken, namelijk door de hele zaak te liquideren”. Een rechtbank in het Westduitse Düsseldorf heeft een 24-jarige Ameri kaan wegens handel in hasj veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf en 300 mark boete. De man had geprobeerd op 1620 gram hasj in de Riviera-express van Amsterdam naar Keulen te smok kelen. 32 0.2 5 0 0 0 20 1 0 0.24 uur en 8.21 uur en Gisteren ging de gastvrouw vati het team naar de GGD-keuken van het paviljoen en kreeg daar te horen, dat van hoger hand de order was gegeven voor de afasiepatiënten geen koekjes meer beschikbaar te stellen, aangezien het met de behandeling binnenkort toch afgelopen zal rijn. BELFAST (UPI). Jeugdige leden van de „provisional” IRA hebben giste ren in Belfast zeven bussen gekaapt en in brand gestoken. Ze lieten de chauf feurs en passagiers uitstappen voor ze benzine over de bus goten en deze in brand staken. Zon op 4.33 uur onder 20.57 Maan op 18.08 uur onder 0.58 Partij kringen in Belgrado zijn echter van mening dat nu een eind is gekomen aan de zuiveringen. Daarop zou ook het recente ontslag wijzen van generaal Ivan Miskovic, de voornaamste adviseur voor veiligheidsvraagstukken die als conservatief van de harde lijn bekend stond. Ribicic was van 1969tot 1971 premier van Joegoslavië. Toen hij werd opge volgd door Dzjemal Bijedic bleef hij wel lid van het staatspresidium. Het vice- presidentschap, dat voornamelijk bestaat uit het vertegenwoordigen en assisteren van president Tito bij voorkomende ge legenheden en het ontvangen van bui tenlandse bezoekers, rouleert onder de 22 leden van het staatspresidium. Bij aardverschuivingen in Mexico als gevolg van zware regens zijn de afgelopen dagen zeker veertig mensen om het leven gekomen. De slachtoffers komen uit twee dorpjes bij het Chapala- meer, vierhonderd kilometer ten noord westen van de hoofdstad. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. nnw Den Helder geh. bew. Rotterdam licht bew. licht bew. onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt ono zw. bew. wnw licht bew. wnw licht bew. nno half bew. zw. bew. wnw onbewolkt zw. bew. zw. bew. onbewolkt Kopenhagen licht bew. wzw onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt regenbui licht bew. regi half licht bew zw. bew. regen wzw mist nnw geh. bew. windst. 24 mist no Las Palmas licht bew nnw onbewolkt w ozo no windst. 23 ozo 23 19 windst. 27 windst. 26 zw 22 windst. 33 windst. 27 windst. 33 20 27 18 26 Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich Casablanca Istanboel Tunis ME: Gag- 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2