Rogers Nederlands vliegtuig op vliegveld van Dakar beschadigd en tweede geheime Paddestoel 9 kilo van Stap op weg naar normalisering Erkenning Bangladesj i pas na vrijlating Amerikanen mogen uit Oeganda socialisme Chinese weg naar Abernathy trekt zich terug Acht doden bij overstromingen in Turkije Washington en Praag verbeteren relatie „Haldeman had zwarte lijst” I I tekenen achtergrond lAK Breznjev eind 1973 naar Cuba Bhutto krijgt machtiging: lil 3 DINSDAG 1 O JULI 197 3 Jack Anderson: SNV tF King bleek onopvolgbaar Ruïne Wild paard I I W MM» (Van onze redactie buitenland) A q Minister van Buitenlandse Zaken Wil liam Rogers van de Verenigde Staten (links) en zijn Tsjechoslowaakse collega Chnoupek (rechts) tijdens de onder tekening in Praag van het consulaire verdrag tussen de twee landen. Er werden drie voorstellen gedaan: Ze wisten wat het risico was, en water de vis hen de e week stofver- an on- k moet oordeel g wor- staf in ring. ie ver- i bera- tiet ge- 1, dezt rdt ge en mag zijn er ie kun- op dat kt: Een Volgens Anderson was het geen infor matieve lijst, maar een actieve. De op de zwarte lijst voorkomende republikeinse senatoren moesten worden gestraft, va riërend van vernederingen tot politieke represailles. Op de lijst zouden de na men staan van de senatoren Jacob Javits, Mark Hatfield, Lowell Weicker en an deren. Het chartervliegtuig met de Amerika nen, die in Zaire onderwijs zullen gaan geven, is gisteravond op het vliegveld van Kinsjasa geland. heeft i het Mexico ijn de nensen itoffers lapala- noord- isteren op de rich 17 i boor- oloegen :n, een ffelijke >eman- ISALAMABAD (AP). De Nationale Vergadering van Pakistan heeft presi dent All Bhutto machtiging gegeven om Bangladesj te erkennen „als dit in het nationale belang van Pakistan is”. tduitse Ameri- irdeeld en 300 •’rd op ■xpress smok- Volgens de SNV stagneert de nieuwe aanvoer door de lucht vanuit andere bevoorradingspunten. Zodra de voorraad bij het vliegveld van de hoofdstad Oua gadougou weer is aangevuld, zal een ander team van vijf man worden ingezet om hulp te bieden bij het transport. MOSKOU (Reuter). De Russische partijleider Leonid Breznjev zal in de cember of volgend jaar januari een vriendschapsbezoek aan Cuba brengen. Dit heeft radio-Moskou maandagavond meegedeeld. Breznjev maakt de reis op uitnodiging van de Cubaanse leider Fidel Castro. De door Nederland ingezette Fokker F-27 Troopship van de Koninklijke Luchtmacht is voor enkele dagen uitge schakeld. Het toestel, dat zaterdagmor gen van Soesterberg vertrok en zondag middag in Dakar aankwam, heeft op het vliegveld van de Senegalese hoofdstad Een team van vijf man van de „Stich ting Nederlandse Vrijwilligers” heeft in Boven-Volta zijn hulpverlening in dit gebied voorlopig gestaakt. Het team heeft de afgelopen week bijna zeventig ton hulpgoederen en voedsel op het platteland gedistribueerd. Slechte wegen, zandstormen en het toestromen van vluchtelingen uit het ook door droogte getroffen buurland Mali bemoeilijkten het werk, dat tot stilstand kwam omdat de voorraden op zijn. houding van mensen tot hun arbeid en tot de maatschappij. Dat kan niet van de een op de andere dag. „Revo lutionair elan is voor de maoïsten het punt waar het om gaat, en als dit verslapt, wordt het nodig om een permanente revolutie door te voeren”, aldus de auteurs. Ze wijzen er steeds op dat deze nadruk op morele moti vatie uitgesproken Chinees is: „Tradi tioneel stellen de Chinezen politiek, regeren en moraal gelijk; een steeds terugkerend thema is dat als de lei ders goed zijn ook het bestuur en de moraal goed zullen zijn. In het Wes ten ziet men de politiek ongetwijfeld op een andere manier”. In China, zo hebben de schrijvers ondervonden, wordt de benadering om alles samen te doen steeds ster ker. Het wordt van hogerhand aange- moedigd: mensen worden van een bepaald gebied naar andere gebieden gestuurd om daar te leren. De ster ken helpen de zwakkeren en probe ren ze niet te vertrappen. land met zijn grote demieën, analfabetisme sen meer nerende inzet van de Chinezen constateren leven in toepassing te brengen. Uit de verklaringen van de Tsjecho- slowaken bleek echter niet dat er wat betreft het vrije verkeer van mensen een beleidswijziging valt te verwachten. In zaken als gezinshereniging zullen de Tsjechoslowaakse autoriteiten elk geval op zijn eigen merites beoordelen, zo zei de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, Miloslav Ruzek. Rogers is in Praag ook ontvangen door partijleider Husak premier Strougal. Hij bezocht Praag de terugreis uit Helsinki naar de n een e Oak- gedaan brede tussen t-Unie, •as de de po- De Amerikanen werden sinds zaterdag in Entebbe vastgehouden omdat presi dent Amin de mogelijkheid niet uitsloot dat het huurlingen waren voor Roeanda. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse journalist Jack Anderson heeft gezegd dat de voormalige medewerker van het Witte Huis Bob Haldeman er een zwarte lijst op na hield van republi keinse senatoren die president Nixon niet bevielen. va en Tsjechoslowakije in Washington en Chicago. Ruzek zei verder dat de toekenning van de status van „meestbegunstigde na tie” aan Tsjecho-Slowakije een wezen lijk deel uitmaakt van de handelssameh- werking. Als het Amerikaanse congres daarmee niet zou instemmen zou een toekomstig handels verdrag Washington opnieuw op de helling moeten. Voor de oplossing van de nog resterende proble men in de betrekkingen tussen de twee landen is een termijn van twee jaar gesteld. ATLANTA (AFP). Dominee Ralph Abernathy, de opvolger van dominee Martin Luther King als voorzitter van de SCLC (Southern Christian Leadership Conference), de beweging die met ge weldloos verzet gelijke burgerrechten voor de negerbevolking wil verkrijgen, is gisteren afgetreden. Abernathy heeft de beweging sinds de moord op King in april 1968 geleid. Hij verklaarde gisteren dat de SCLC in geldgebrek verkeert en dat hij de beweging niet kan leiden zonder bijdragen van de aanhangers. aft een ’rijkste lis van r lang len de “n be- ig vijf- is de keer en. De nd, die zongen, )0. PRAAG (DPA en AFP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers en zijn Tsjechoslowaak se collega Bohuslay Chnoupek hebben gisteren in Praag een consulair verdrag tussen beide landen ondertekend. Chnoupek sprak van het „begin van een proces van volledige normalisering van de betrekkingen tussen de twee landen”. Ook Rogers noemde het verdrag van groot belang en zei dat het „vrije ver keer van mensen en uitbreiding van de handel hierdoor vergemakkelijkt zullen worden”. De SCLC heeft in de jaren zestig een grote rol gespeeld in de strijd van de negerbevolking om gelijkberechtiging, maar sinds de beweging het bezielend leiderschap van Martin Luther King moest missen is haar invloed sterk ver minderd. Abernathy’s Mars der armen, naar Washington werd geen groot suc ces, evenmin als de door hem georgani seerde manifestaties tijdens de confen- ties van de Democratische en de Repu blikeinse partij. Bovendien bleek bij verscheidene gelegenheden dat het op treden van Coretta King, de weduwe van de vermoorde dominee, meer werd gewaardeerd dan dat van Abernathy. Volgens Ruzek is het grootste pro bleem waarschijnlijk de Tsjechoslo- waakse eis tot teruggave van het goud van de Tsjechoslowaakse Nationale Bank, dat in 1939 door de Duitsers in beslag werd genomen en sinds 1945 door de Amerikanen in bewaring is gehouden. Ruzek zei te hopen op een compromis dat de teruggave van 28 van de in totaal 45 ton goud aan Tsjechoslowakije zou inhouden. sprake is van het berechten van een aantal van hen in Dacca of waar dan ook buiten Pakistan, de tijd nog niet rijp is voor een erkenning”, aldus Bhut to. De rede van Bhutto kreeg het karak ter van een tegen India gerichte toe spraak. „Ik zal Bangladesj niet erkennen voordat wij een volledige en redelijke overeenkomst hebben bereikt”, zo zei hij en hij voegde eraan toe: „Ik zal Bangladesj niet erkennen voor wij de Indiërs uit Bangladesj hebben verdreven”. De opmerkingen van Bhutto worden gedaan drie weken voordat India en Pakistan hun vredesonderhandelingen zullen hervatten. ISTANBOEL AP). In de Turkse provincie Riza aan de Zwarte Zee zijn gedurende de laatste dagen acht mensen omgekomen tengevolge van zware over stromingen. V(jf mensen worden vermist. Aan de wateroverlast is nog geen einde gekomen. De provincie, is de voor naamste theeproducent van Turkije. ie staf Eindho- i more- loor de tot de lgen in i:.' Tenslotte nog dit over uitgeverij Van Gennep: in korte tijdruimte ver schenen in de „Kritiese Bibliotheek” „Artikelen” van Mao Tse Toeng en het hierboven genoemde boek. Bin nenkort volgt bovendien Jaap van Ginnekens „De linkse stroming in China 1967-’71”, een China-boek van eigen bodem, waar al met grote be langstelling naar wordt uitgekeken Initiatieven die niet genoeg geprezen kunnen worden. één worden en wij moeten hier nauwgezet aan werken”. De spreuk wordt afgedaan als ’’literair” of „aar dig gevonden”, maar onbruikbaar in de praktijk. Daarmee is dan meteen de kloof getekend tussen het Westerse denken en Mao's instructies aan het Chinese volk. NAIROBI (UPI). Oeganda 1 gisteren de 111 vrijwilligers van Amerikaanse vredeskorps toestemming gegeven het land te verlaten. Amin heeft de Amerikanen toegestaan te vertrekken nadat president Moboetoe van Zaire hem telegrafisch had laten weten dat de vrijwilligers inderdaad in Zaire en Boeroendi werden verwacht. De betrokken Afrikaanse landen wor den nu ook bedreigd door een cholera- epidemie. In verband hiermee heeft de Zwitserse regering de Wereldgezond heidsorganisatie twee vliegtuigen ter be schikking gesteld die entstof, medicijnen en chemische middelen voor de water zuivering naar deze landen moeten brengen. De weg tussen Riza en de stad Hopa aan de Russische grens en theeplantages in de provincie hebben aanzienlijke schade geleden ten gevolge van de over stromingen. Een voorbeeld: een commune be sloot een wild paard te verkopen, omdat men geen tijd had het te temmen. De gemeenschap die het paard had gekocht slaagde er ook niet in het dier tam te krijgen en moest het met verlies doorverkopen. De eerste commune besprak de zaak. beschadigingen aan de rechtervleugel opgelopen. Tijdens een stormvlaag werd het toestel geraakt door een uit de blokken gelopen Canadese DC-3, die eveneens voor de hulpverlening is inge zet. De reparaties zullen naar verwacht wordt enkele dagen duren. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan bij de botsing. In Den Haag werd bekend dat er inmiddels voorbereidingen worden ge troffen om een tweede transporttoestel van de Koninklijke Luchtmacht naar Dakar te sturen. Anderson zegt dat deze „geheime zwarte lijst” een andere was dan de „lijst met vijanden” waarvan John Dean voor de senaatscommissie-Ervin het be staan had onthuld. Bhutto heeft in een toespraak, die 22 minuten duurde, tegenover de Nationale Vergadering verklaard, dat hij geen ge bruik zal maken van die machtiging zolang niet alle 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen uit de oorlog met In dia in 1971 naar Pakistan zijn terugge keerd. Bovendien moet Bangladesj de plannen opgeven om 197 van hen te berechten. „Het is duidelijk dat zolang als onze krijgsgevangenen nog vastzitten en er De twee Australiërs, op zoek naar het geheim van het Chinese „Wirt- schaftswunder”, kwamen tot verras sende conclusies die ze vastlegden in een gezamenlijk geschreven boek: „Chinese weg naar het socialisme”. IN HET WESTEN zijn we volko men vertrouwd geraakt met het prin cipe van „ieder voor zich” en „pak wat je krijgen kunt”, zodat al gauw het woord „vrijheid” ervoor in de plaats komt. Vrijheid in het econo misch handelen: dat wil zeggen voor de enkelen. Op polititek terrein rea geert men op de circulatie van elite groepen met „één pot nat” om ver volgens uitbundig de zegeningen van- het vrije kiesstelsel te prijzen. Ook sociologisch weten we ons ingedeeld: werkezels of luxepaarden. Doordrenkt van deze moraal („waar particuliere zonde publieke deugd werd”) heeft men er uiteraard moeite mee als men de slogan hoort „Alle mensen die één kunnen zijn, moeten De EEG heeft inmiddels twintig vlieg tuigen beschikbaar gesteld voor het ver voer van hulpgoederen en voedsel. De Verenigde Staten stuurden drie toestel len. Uit dit land en uit Canada worden nog meer vliegtuigen verwacht. In juli en augustus zullen, zo werd in Brussel gezegd, in totaal vijftig vliegtuigen nodig zijn voor de hulp aan de getroffen gebieden. en op Verenigde Staten. De Verenigde Staten zouden consula ten willen openen in Praag en Bratisla- De Zwitserse familie Dieri in het plaats je Eschholzmatt is erg trots op de paddestoelenoogst van dit jaar. Twee reusachtige paddestoelen schoten boven alles uit: Een exemplaar van meer dan negen kilo en een van vijfeneenhalve kilo (links). Hulpverlening aan Afrika stokt cl™oupek - BRUSSEL (AFP, AP en DPA) De Europese Commissie heeft de NAVO verzocht meer militaire vliegtuigen van de lidstaten in te zetten voor de hulpverlening aan de zes miljoen inwoners van de Sahel-landen, de lan den ten zuiden van de Sahara die door droogte worden geteisterd. De voorzitter van de commissie, Ortoli, bracht dit verzoek gisteren aan se- cretaris-generaal Luns van de NAVO over. Twee Australische economen, Wheelwright en McFarlane, be zochten aan het einde van de zestiger jaren China. Ze onderzochten elk apart het verrassende wonder van de economische genezing onder de Chinese Communistische Partij. Vóór 1949 ging het enorme mensenmassa gebukt onder hongersnoden, epi- en burgeroorlogen. Nu sterven er geen men door ondervoeding. Op sociaal gebied kan men een fasci- i om het begrip collectief moesten zelf opdraaien; We delen het verlies; We geven al het geld wat we aan het paard verdient hebben terug. Toen iemand Mao Tse Toengs „Ter herinnering aan Norman Bethune” had voorgelezen, waarin staat hoezeer Bethune rekening had gehouden met de belangen van anderen „besloten we het paard terug te nemen, het geld terug te geven en we stuurden overdrukken van de „drie voortdu rend gelezen artikelen”. Zo kruiden Wheelwright en McFarlane hun onderwerpen met kleurrijke voorbeelden waardoor zij „verre van droge kost’ 'bieden, zoals prof. Wertheim in zijn nawoord on derstreept. Om tenminste enig gefun deerd begrip te krijgen van het ma oïstische experiment is „De Chinese weg naar het socialisme” onontbeer lijk een plezierige bijkomstigheid is dat het allemaal zo duidelijk door de Australiërs wordt verteld. VOOR WHEELWRIGHT en McFarlane was daarmee de kous niet af. In hun studie van de economische en sociale organisatie sinds de Chine se Culturele Revolutie (uitgegeven door Van Gennep in Amsterdam in een vertaling van Yvonne Scholten) volgen zij aandachtig de ontwikkeling in de afgelopen kwart eeuw. De Chinese communisten, na de val van Tsjang Kai Sjek met een econo mische ruïne geconfronteerd, beoog den diepgaande veranderingen in het menselijk zijn, in de verhoudingen tussen mensen onderling, in de ver- maar voor de strop -1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3