Duikende brandweerlieden al paar maal in actie totatovishal IUST Haven Anti-fluorcomité ontevreden over antwoord van Velsens college 6,48 Co Stout en Telstar nog niet akkoord NU HALVE PRIJZEN LUST uw stoffenzaak 13,95 14,98 8,95 13,95 Wegens reorganisatie gaan wij IJmuiden verlaten. 1 f® IF FLUOR NOG STEEDS ONDERWERP VAN DISCUSSIE Chauffeur zocht appeltje en ramde auto’s hl 5 1 o IJMUIDER COURANT JULI 197^ 4 (Van een onzer verslaggevers) Kostbaar STOFFENSPECIAALZAAK HAARLEM-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) i Gevonden voorwerpen OP AL ONZE NIET AFGEPRIJSDE STOFFEN 50% korting. Ook op onze nieuwe najaarskollektle. VELSEN Het gemeentebestuur van Velsen blijkt zich inmiddels reeds uitvoerig te hebben beraden over de consequenties van het arrest van de Hoge Raad, inzake de fluoridering van het drinkwater. B. en W. hebben dit namelijk meegedeeld aan het actiecomité „Anti-fluoridering Kenne- merland” in antwoord op de brief, waarmee door het comité enige weken geleden op onmiddellijke stopzetting van de fluoridering werd aange drongen. Onbevredigend DE TIJD DRINGT, ONZE ZAAK MOET LEEG IJMUIDEN: LANGE NIEUWSTRAAT 471 TEL. 1 36 72 Niet tegen betaling VELSEN Recente gebeurte nissen hebben aangetoond, dat het een officiële status zo al niet als een nijpend gebrek, dan toch wel in ontbreken van een duikteam met elk geval als een gemis beschouwd moet worden. Enkele leden van de Velsense beroepsbrandweer, aan gesloten bij het Duikteam IJmond, hebben recentelijk op verzoek bij stand verleend zowel bij het boven water halen van het verdronken Turkse meisje in Velserend, als bij het instellen van een onderzoek naar te water geraakte auto’s in Beverwijk. Dit laatste op verzoek van de politie ,uit deze nabuurge meente. Hun optreden echter staat in geen enkel verband tot hun dienstverband bij de brandweer, doch is zuiver gebaseerd zowel op vrijwilligheid, als op hun kennis van het zogenoemde sportduiken. ENKELE VOORBEELDEN: Prachtige JERSEY van zuiver scheerwol 160 cm breed, normaal per meter 27,95, nu per meter Fantastisch mooie kollektie TREVIRA 2000 jacquard met lurex 160 cm breed, normaal per meter 29,95, nu per meter TREVIRA 2000 160 cm breed, normaal per meter 17,90 nu per meter TERLENKA KAMGAREN in héél veel kleuren, ook in zwart 150 cm breed, normaal per meter 24,95, nu per meter JAPON JERSEY van zuiver scheerwol 140 cm breed, normaal per meter 12,95, nu per meter PlNSD AG r- 1 K I In Veisen is behoefte aan een duikteam Sïïiw voor snsstr. jgens- ;traat- traat- straat Maandag vertrokken uit IJmuiden: Dinsdag gearriveerd: (Van onze sportredactie) Dinsdag vertrokken: o IJmuiden. Maandag arriveerden in IJ- muiden VELSEN Co Stout en het Telstar- bestuur zijn het gisteravond nog niet eens geworden over een nieuw contract. De heer De Nijs, secretaris-penningmeester van Telstar: „Op korte termijn vindt een nieuw gesprek plaats, uiterlijk woens dagavond. De situatie is beslist niet uit zichtloos, maar na woensdagavond neemt Telstar geen initiatief meer tot een ge sprek”. Inlichtingen kan men inwinnen bij het hoofdbureau van politie. laar met ii de met „Waarom een eigne brandweer-duik- team en geen beroep doen op het duik team IJmond?” vroegen wij de brand weercommandant. „Om meerdere redenen”, was het ant woord „.allereerst is er geen enkele ver zekeringsmaatschappij welke sportdui- kers zal verzekeren. Komt er echter een duikteam bij de brandweer, dan behoeft de bestaande verzekering slechts met een clausule te worden aangevuld. Voor mij hoeft het niet persé een brandweer- team te zijn, het kan ook bij de politie Bij monde van de heer J. van der Kuijp werd ons namens het anti-fluoride- Volgeno dit antwoord acht het college heit niet juist thans dergelijke maatrege len te treffen of voor te stellen, of schoon men wel voortgaat met de voor bereiding van een pre-advies met be trekking tot de door het comité aan het gemeentebestuur gezonden brieven. Het argument van het college luidt letterlijk als volgt: „Op grond van het feit dat de Hoge Raad heeft bepaald dat alsnog door de rechter die over de feiten oordeelt, zal moeten worden beslist over de vraag tot welk bevel zijn uitspraak gelet op alle betrokken belangen en de gevolgen van dit bevél zal moeten leiden en mede in aanmerking nemende dat de regering zich voorstelt op zeer korte termijn de totstandkoming te be vorderen van een wettelijke voorziening, waardoor het door de Hoge Raad gecon stateerde gebrek in de wetgeving wordt opgeheven, achten wij het niet juist thans maatregelen te treffen of voor te stellen”. ringscomité meegedeeld dat, hoewel deze brief aan het gemeentebestuur op een redelijke toon is gesteld, men met een dergelijk antwoord toch allerminst is bevredigd. De heer Van der Kuijp ves tigde in dit verband ook nog eens de aandac’ op de eigen verantwoordelijk heid van de gemeente, vooral nu de uitspraak van de Hoge Raad aan duide lijkheid toch niets te wensen heeft over gelaten. Volgens hem had het college hier zelf reeds de enig mogelijke conclu sie uit moeten trekken. Bovendien wordt het door het comité onjuist geacht dat de gemeente een wet telijke voorziening als basis hanteert, w 'ke in feite nog moet komen. Er is trouwens ook geen enkel j zekerheid dat deze door het parlement zal worden aanvaard. Daar komt nog bij dat het meestal negen maanden duurt alvorens een dergelijke wet van kracht is gewor den, zodat er op deze manier nog lange tijd geen enkele zekerheid bestaat. 5. Ge- ■an 7- it 44: nstel- ngord 3 It nog achter i hem racht- lelijke it hij witser ineens an de oos- ;unnel tserse teren, a-brui- otsing uur em- niet als licht ram Ge- ran 7- aege eeft md- 'km- het ling, men >ben aur- aaar 13,18—1,227, 7.61—6,69, Geo- >n 14- 10-12 ■opend ■17 u., »n 14- i de een wee mu Tenslotte heeft het comité met be langstelling kennisgenomen van het feit dat door het college een pre-advies wordt voorbereid, alleen hoopt men dat B. en W. hier niet opnieuw vijf maan den mee zullen wachten. Julien Delmas ,La Pallice; Shorthorn Express, Ostende; Memel, Dagenham; Vlistborg, Mantyluoto; Cortia, Utansjoe; British Merlin, Valvik; Francis B. Lon den; Kabona, Leningrad; Topaz, Zee- brugge, IJmuiden; Arten, Ventpils; Si belius, Husum; Emsland, Santerson, Vel sen; Louise, Klaipeda; Blatence, Londen; Scheldeborg Soernass; Brage, Larvik; Golina, Swansea; Saga .Gloucester; temperatuur van het water bij blijven houden. Als je dat niet doet en na een paar maanden opeens te water moet, kun je in grote moeilijkheden komen. Onze duikpakken zijn water-doorlatend. Dat is prettig want de lichaamstempera- turu verwarmt het laagje tussen het pak en de huid, zodat je nooit te koud wordt”. Zonder enige ophef verklaart hij, dat de drie gebrevetteerde .brandweerman nen al op een behoorlijke buitenervaring kunnen bogen. In feite zijn zij aan het brevet tweede klasse toe. Op het mo ment zijn drie brandweermannen in staat om te duiken, maar het is zeker, dat zodra er een team bij de brandweer gevormd wordt meerderen zich zullen aanmelden. Brandweermannen, die zeer geïnteresseerd zijn, doch wie het aan liquide middelen ontbreekt om het zo maar voor de lol te doen. (Van een medewerker) IJMUIDEN Aan de maandagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 13.500 kg tong, 111 kisten tarbot, 188 kisten ka beljauw, 4 kisten koolvis, 320 kisten schelvis, 988 kisten wijting, 2183 kisten schol, 157 kisten schar, 159 kisten ma kreel, 49 kisten varia. Gereed voor de duik onder water. Als het zicht bijzonder slecht is, wordt ge doken met twee man, verbonden met een lijntje of „buddy”. Verder is er dan ook nog een lijn naar de kant, waarmee richtingsignalen gegeven worden. .5: 14- at 7: Wij spraken ook met gebrevetteerd duiker-brandweerman A. J. Gouda, eveneens lid van het duikteam IJmond. Een vereniging van zeer enthousiaste sportduikers, waaronder een politieman en mensen van de Ongevallendienst. Hij onderkende de moeilijkheid van een particulier duikteam, mede op grond van de verzekering en de sociale voorzienin gen. Duiken tegen betaling verwierp hij totaal. „Neemt u nu eens, wat laatst in Amsterdam gebeurd is, toen men niet wenste te duiken omdat er geen finan ciële regeling was. Ik vind dat schande. Dan kun je beter niet duiken” was zijn oordeel. „Buiten dat, is het wel zo, dat de brandweer veel meer apparatuur heeft bij bepaalde ongevallen van ni veau, dan een particuliere vereniging kan aanschaffen. Niettemin wordt het duiken bij het Duikteam IJmond voor treffelijk geleerd. Regelmatig wordt ge oefend in het overdekte, doch daarnaast ook in buiten water, want je moet de of een ander gemeentelijk apparaat zijn. Maar vergeet niet, dat indien er een alarm gegeven wordt, bij ernstige onge lukken met auto’s te water, of een tankauto welke een sloot of kanaal is ingereden, wij moeten uitrukken. Het is dus doeltreffender werken met een team van brandweerlieden, die ook kunnen duiken. Op dit moment heb ik bij elke ploeg een gebrevetteerd duiker zitten, zodat in geval van nood nimmer ge wacht behoeft te worden. En u weet, dat juist in dergelijke gevallen snelheid een eerste vereiste is. De wens om over een duikteam bij de brandweer te kunnen beschikken be stond reeds geruime tijd bij de comman dant brandweer, de heer J. de Jong en hij diende dan ook onlangs een rapport in by de gemeente, behelsende het op richten van een duikteam en het aanto nen van de behoefte aan zulk een team. De recente gebeurtenissen hebben dat nu weer nadrukkelijk onderstreept Hamburger Michel, Antwerpen; IJ muiden; Helena Oldendorff, Lulea, IJ muiden; Arsenyi Moskvin, Leningrad; Comtesse, Hull; Kathe Marie, Karls- hamm, Berby, Rotterdam; Fürstenburg, Bremen; Memel, Dagenham; Capricor- ner, Rotterdam; Tod Head, Grimsby; Telena, Napels; Shorthorn Express, Cork; Emsland, Lier; Velsen; Levern, Londen, IJmuiden; Dania, Rotterdam; Haithabu, Fixborough; Kargit Bagenkop, Hamburg, Velsen; Ti” Katrin Schulte, Rotterdam; Pallas, Rotterdam Africa, Safi; Aurora, Rotter dam; Achilles, Antwerpen; Kroonborg, Hamina; Audrey Jahanna, Tananger, IJ muiden; Zaanstroom, Felixtowe; Vecht stroom, Hull; Luzyca, Stettin; Djatisari, Huil; In Beverwijk hadden op 17 juni tijdens een nachtelijke achtervolging drie duis tere figuren hun auto in het water van de Pijpkade geduwd. De Velsense brandweer-duikers werd gevraagd de auto op te sporen. Dit lukte zaterdag morgen. Het comité is voorts van mening dat op deze wijze de opvatting van de Vel sense burgerij te weinig wordt gerespec teerd, vooral omdat destijds bij de be handeling van de fluoridering in de gemeenteraad veertien tegenstemmers nog altijd, bijna dertigduizend burgers vertegenwoordigen. Perickes, Rotterdam; Havelet, Belfast; Foxtongate, Flixborough; Sibelius, Ant werpen; Artem, Ventspils;. VELSEN. Van 30 iuni tot en met 6 juli 1973 werden de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: Schakelarmband, bankbiljet, bril in koker, kettinkje met parel en hangertje met steen, damespolshorloge, kinderbiki- ni, autoped, twee sleutels aan hanger, twee contactsleutels, kinderportemonnaie met inhoud, kinderjack, geldstuk, tasje met, inhoud, herenpolshorloge, konijn, bankbiljet, shirt, damesschoen, dames- vest, zakmes, schakelarmbandje, huis sleutel, herenpolshorloge, hoes, bedkussen met sloop Lipssleutel, colbertjasje, za- kradio, iongensiack. pakje shag in etui, naar sandalen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Omdat de chauffeur tijdens het rijden naar een appeltje zocht, raakte hij met zijn vrachtauto van het rechte pad. De wagen reed daardoor in de Fahrenheitstraat tegen een geparkeerde vrachtauto op, welke uitgerust was met een dieselmotor. De motor sloeg door de botsing aan en de vrachtauto sukkelde tegen een daarvoor geparkeerd staande personenauto. De eerste vrachtauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, de andere twee auto’s liepen lichte schade op. BESOMMINGEN: Aan de maandagmarkt werden de vol gende besommingen gemaakt: KW 11 22.000, 34 20.800, 51 14.000, 80 14.500, 87 13.000, 113 14.800, 117 16.300, 132 8.800, 149 13.800, 152 11.800, 174 18.200 185 14.600, 187 12.900, 189 14.700, 194 18.600, 205 4.700, 209 9.400, 213 8.750, 214 20.000, 215 11.500, 217 9.200, 221 15.800, 226 19.800, SCH 256 18.400, VL 121 2.500, WK 45 5.900, 57 19.100, IJM 15 2.300, 18 20.700, 29 24.890, 30 25.800, 154 17.800, UK 1 13.500. DEN HELDER. Omdat op Texel in Oosterend een feestweek werd gehouden, kwamen de Texelse kotters al vroeg in de week aan de markt, terwijl een belangrijk deel van deze vloot de gehele week niet is uitgevaren. Hierdoor was er wel alle dagen een aardige aanvoer, die echter in mindering moest worden gebracht van de aanvoer in het weekeinde. Door de weer uitzonderlijk goede prijzen voor alle vissoorten en ondanks de tijd van het jaar met over het algemeen niet grote vangsten, konden de meeste kotters die de gehele week visten nog een zeer redelijke tot goede besom ming maken. De hoogste besommer voerde van de afgelopen week zelfs 9.722 kg vis aan, waarvan 2567 kg Tong met een gem. prijs van f 10,67 per kg, voor een be somming van ruim f 36.500,-. De besommingen van de andere grote kotters varieerden van 25.000,- tot 32.000,-. Ofschoon elke duiker zichzelf kan kle den wordt een helpende hand op prijs gesteld. PRIJZEN: in guldens: grote tong 9,709,23, grootmlddel tong 9,519,29, kleinmiddel tong 11,11—10,31, tong 1 tong 2 10,89—10,06 tarbot zalm 6,00; per 50 kg: kabeljauw 1 10460, kabel jauw 2 9399, kabeljauw 3 7566, kabeljauw 4 7463, kabeljauw 5 5730, tarbot 300120, griet 217—110, schelvis 4 5830, koolvis 2 37, koolvis 4 49, schol 1 8360, schol 2 8265, schol 3 7560, scho 1 4 6753, makreel 2 6530, ma kreel 3 2521,50, poontjes 128, haring 2 25,50, steenbolk 21—18, wijting 3 39— 27, wijting 4 38—16,50, haai 85—5,1 tong schar 101—75, schar 38—38,50, krabbepo- ten 5347. Natuurlijk heb ik niets tegen het Duikteam IJmond, integendeel, doch een particuliere vereniging bestaat nu een maal uit mensen, die her en der ver spreid hun dagtaak verrichten. In geval van nood moet dan stad en land afge beld worden om de duikers op te sporen. Lukt het, dan moet eerst nog blijken of de man In conditie is. Stel daar nu tegenover, dat de brand weer een duikteam bezit, dan zijn de mensen direct bij de hand en is één van hen niet in conditie, dan kan een ander onmiddellijk inspringen. Het komt soms op een paar minuten aan. Daarnaast is de uitrusting voor een duiker zeer kost baar. Wil men het goed voor elkaar hebben, dan komt dat op ongeveer twee duizend gulden. De sportduikers moeten bij het aanschaffen van hun uitrusting nu eenmaal rekening houden met al dan niet bescheiden geldmiddelen, doen hun keuze uit de diverse in de handel zijnde uitrustingstukken, zodat drie man soms met drie verschillende apparaturen ko men opdagen. Voor een goed functione rend team zijn uniforme duikuitrustingen belangrijk. Ook wat btereft het onder houd, dat dan in eigen beheer bij de brandweer kan gebeuren”. De commandant staat op het stand punt, dat de leden van het duikteam op vrijwillige basis aangesteld moeten wor den, echter wel hun werk moeten doen binnen de norm van de lastgeving zoals ■die voor de brandweerlieden geldt. Dui ken is naar zijn vaste overtuiging ook niet iets, wat tegen betaling gedaan moet worden. Evenmin kunnen de dui kers ingezet worden voor allerlei kar weitjes, zoals een kabel in een scheeps schroef of een mankement bij de slui zen. Raakt er echter een tankauto te wa ter, die leeg loopt, dan is het een specifieke brandweertaak, omdat het dan aankomt op deskundigheid. Dit laatste pleit eveneens voor een brandweer-duik- team - T - 'TT T TTjTT' i T... ll r i i- jiiaul ‘•ii *U<; '-fvt

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5