GOLDEN RAINBOW TRAVESSTIE-SHOW Pieter Blauw tekenaar van schepen Duys stopt met zijn Johannes Tavenraat: nog sterk boeiende romantiek Vuist” BW™ Andrew Grima Sieraden van GEOPEND TIJDENS DE DOUWVAKVAKANTIE vragen bedrag met veel nullen op bankrekening 1 sééHI o »s PJ j. .^2 - 9 EXPOSITIE IN HOORNSE BOTERHAL ZWEEDS GOUD Donderdagavond première in Carré Westfries Museum VOOR EKSEPTION Chagall-museum in Nice geopend noord-hdland DINSDAG 10 JULI 1973 9 N ED O „Amateurs 99 lige A’S HOORN Wie een van de Toer-in dagtochten maakt langs de vele toe- toer-in ristische evenementen die Noord_Holland te bieden heeft, zal Hoorn om allerlei redenen niet willen over slaan. Een van die reden is de tentoonstelling van werken van Johannes Tavenraat, die door het West- fries Museum is ingericht in de Boterhal aan het Kerk plein. Het is, voor wie van romantische schilderkunst houdt, een heel bijzondere expositie met een apart ka rakter, omdat Tavenraat een heel eigen taal spreekt binnen de schilderkunst van zijn tijd. Omdat zijn werk voor een groot deel in particuliere handen is, en dan nog bovendien vaak in het buitenland, is Tavenraat ten onrechte onbekend. Ook het nu in Hoorn aan- EEN AANTAL stoere mannen van de heilige Hermandad heeft me nog nooit zo scherp in het oog gehouden als dezer dagen, toen ik in De Groote Club „Doctrina et Amicitia” in Amsterdam maar liefst met een twintig karaat dia mant van bijna anderhalf miljoen gulden op mijn hand balanceerde. Ik voelde mij voor even een Liz Taylor, zo nonchalant vermocht ik dit loepzuivere, blauwwitte juweel laten flonkeren dat het een lieve lust was. Aanraken mag u hem beslist niet, maar be wonderen des te meer, zeker als u in deze zonnige vakantietijd een uitstapje naar de hoofdstad gaat maken. Trefzeker wezige werk is particulier bezit en daardoor niet vaak te zien. WaÉ&ï-R - - JF HEIN STEEHOUWER. naar rEG tijgers (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE EUR B.V 1 onder redactie van Bé ter Maat looi De show van travestieten (als vrouw verklede mannen) is op poten gezet door de Antwerpenaar Flor van Noolen, die in 1967 een soortgelijke revue in Carré bracht. Maar toen waren alle sterren Belgen; nu zijn het allemaal Hollanders. Drie uur lang zullen 13 door pruiken, Fraai platina horloge dat asymme trisch op de pols ligt. Ie Clerq jongens Den Haag, Den Bosch en Keulen, maar ook in Amerika, Londen en natuurlijk in Van Noolens eigen Antwerpen. Gouden collier met schelp van goud, bezet met diamanten. HAARLEM. Als de Nederlandse groep Ekseption op 15 juli in Gotenburg een foernee door Zweden begint, wordt de musici een gouden langspeelplaat ge offreerd voor hun vijfde lp, waarvan er meer dan 25.000 over de Zweedse toon banken gingen. Terug uit Zweden gaat Ekseption wer ken aan een zesde album, dat Trinity zal heten. In september zal de groep een bijna drieweekse trip door Canada ma ken. Een romantisch landschep van Johan nes Tavenraat. Als voorbeeld noemt Flor een van de travestieten die voor 1500 een paillet- tenjurk heeft laten maken. Zelf zal hij verschijnen in een door een bevriende Belgische couturier gemaatke japon. Hij hoopt dat het gezelschap mannen dames meer dan één keer in Carré kan optreden en ook dat er in de provincie contracten kunnen worden agesloten. Met Den Haag wordt al onderhandeld. Over de opbouw van de show is de Belgische Amsterdammer nog wat te rughoudend. Het worden allemaal scenes uit bekende en onbekende musicals. Er komt onder andere een stukje uit No, no Nanette (het tapdansnummer I want to be happy), waarop de medewer kers zich blauw hebben geoefend. Flor heeft een scene gemaakt dfe Parijs-New York-Londen-Amsterdam heet en waar uit zijn liefde voor de hoofdstad spreekt. Het pauzenummer is niet alleen maar voor de uiterlijke kant gemaakt. F’or van Noolen wil er zelfs een soort bood schap in leggen. „Dat wordt Dear World. Ik heb het laten vertalen in de geest van een gewonde wereld een wereld die zich ziek voelt. In dat nummer gaat het minder om show, maar meer om de tekst. De jongens hebben dan allemaal een klederdracht aan. Ik breng de lan den bi’ elkaar. Ik heb dat symbolisch bedoeld. De volkeren zouden onderling wat meer vriendschap moeten tonen”. Flor van Noolen en Natascha Emanuel» voor het aanplakbiljet van de Golden Rainbow-show. ook weer door een paar fonkelende briljantjes wordit verlevendigd. ZO BEWONDERDE IK voor u een wonderschone collectie uurwerkjes verscholen in ringen, hangers, bro ches en armbanden. Stelt u zich voor een uurwerkje, diep weggedoken in een hoogopgewerkte ring met een opaal die cabochon is geslepen. Wilt u zien hoe laat het is, dan drukt u een minuscuul knopje in weggewerkt onder de opaal, die dan op znjn beunt als een dekseltje openklapt. De klok jes in de hangers, broches en arm banden worden evenmin beschermd door glas, maar door zeer fraai gesle pen stenen, zoals maansteen, opaal, citrien, tourmalijn, saffier, granaat en rookkwarts. Zeer exclusieve omlijs tingen kregen de horloges. Zo zag ik een hanghorloge dat een schorsachtig platina manteltje kreeg met hier en daar een rijtje klein briljanten. Deze horloges, die hun tijd ver vooruit zijn, mogen we wel zeggen, kregen van Grima als verzamelnaam „About Time”. OP DE EXPOSITIE zult u voorts een collectie sieraden aantreffen die ondier de zeer toepasselijke naam Su- perhells uw bewondering afdwingen. Inderdaad, ook ontwerper Andrew Grima liet zich door de schelpen inspireren, gefascineerd als hij was door de prachtige natuurlijke vor men, oneindig variërende kleuren gamma’s en adembenemende tekenin gen. De exemplaren die hij voor zijn collectie gebruikte, zijn even sprook jesachtig en mysterieus als de zeeën waar zij vandaan komen. Hij voorzag ze van uitzonderlijk mooie versierin gen en omlijstingen van goud en edelstenen. Soms krijgt de gehele schelp een gouden omhulsel en hier en daar een briljant, gelijke en sprankelende waterdruppel- Een an dere keer slingert zich een dunne gouddraad om de schelp, die dan toch meen een type schildersromantiek die men eerder in Duitsland situeert, dan in ons land. Natuurlijk was Tavenraat toch niet vrij van Hollandse invloeden. Hij heeft onder meer een tijdje bij Barend Cornells Koekkoek gewerkt en deelde met hem zijn voorliefde voor bomen en bossen. Toch werkte hij geheel anders, veel vrijer. TER ERE VAN HET tienjarig be staan van het juweliershuis Schaap, Citroen, Van Gelder zijn er in de vestiging aan de Kalverstraat in Am sterdam, behalve deze unieke dra in'nt, de meest luisterrijke juwelen van Andrew Grima uit Londen te bezichtigen. Mocht u in opperste ex tase tot aankoop van een van die verrukkelijke kostbaarheden willen overgaan, wel, niemand die het u zal beletten. Bovendien kunt u ervan verzekerd zijn, dat u dan de enige in Nederland bent die met zo’n ontwerp van Grima mag pronken. Meester Andrew heeft namelijk bepaald, dat er per land maar één exemplaar van een ontwerp verkocht mag worden. Sieraad en exclusiviteit vragen op het banksaldo evenwel een juweel van een cijefr met daaracther een respec tabel aantal nullen. Blijf daarom voorlopig eerst maar eens rustig kij ken- regels, die in zijn tijd voor schilders golden. Hij is een non-academicus bij uitstek en daarom in zijn trant een beetje tijdelozer dan de meeste collega’s in die tijd. HILVERSUM. De AVRO stopt voorlopig voor de tijd van een jaar met het populaire televisieprogramma „Voor de vuist weg” van Willem Duys. Dat gebeurt volgens Siebe van der Zee, tele- visiedirecteur van de AVRO, op verzoek van de zich thans als Tour-commentator in Frankrijk bevindende Duys zelf. NICE (Reuter). Frankrijk heeft za terdag een museum geopend ter ere van een van haar grootste nog levende schil ders: Marc Chagall, de in Rusland gebo ren jood wiens werk voornamelijk is geënt op bijbelse thema’s. De opening van het museum in Nice had plaats op Chagalls 84ste verjaardag. De artiest, die er bleek en moe uitzag na een recent bezoek aan de Sovjet-Unie het eerst in meer dan 50 jaar woon de samen met zijn dochter Ida de ope ningsplechtigheid bij- Het museum, omgeven door olijfbo men en cypressen om de gedachte aan het heilig land op te roepen, bevat 440 werken van Chagall die tezamen een geschatte waarde vertegenwoordigen van ongeveer 6 miljöen gulden. De officiële naam luidt „het nationale museum van de bijbelse boodschap van Marc Chagall”. Het idee is afkomstig van de vroegere Franse minister van Cultuur, André Malraux. jurken en schmink op betoverende vr< wen lijkende jongemannen oogverb dende musicalscènes uitvoeren op grote Carré toneel. Zij worden af en door vier dansers bijgestaan. Om de de travestie-show een be uit de sfeer van de homofilie te ha werkt aan Golden Rainbow ook dansgroep van Helen waarin elf meisjes en zijn. Uit wat Flor vertelt over het spel kiel krijg je de indruk dat het showbiz-nacht van internationale al] gaat worden. Van Noolen is al sei november vorig jaar bezig met het lecteren van de kandidaat-travestie-s ren. Niemand van de mannen had zi dans- of toneelles gehad, maar 1 begonnen eind 972 de repetities Eerst werden de travesti>eten-in-de- door Van Noolen de beginselen van „play-backen” bijgebracht. Want alle luiden die er in de show te horen staan op de band. Hij is van oordeel, dat hij de laatste tijd wat erg veel is ingezet, waardoor volgens Duys het gevaar gaat ontstaan, dat de mensen op hem uitgekeken ra ken. „Duys wil het eens een jaartje wat rustiger aan doen teneinde de accu weer wat bij te laden”, aldus Van der Zee. Overigens zal de AVRO het komende seizoen nog wel een paar speciale „Vuis ten” uitzenden, waaronder waarschiin- lijk een programma rond de jaarwisse ling- Het programma „Voor de vuist weg” is vele jaren met wisselende frequentie (tot tweemaal per maand) door miljoe nen mensen bekeken. De laatste tijd is de kijkdichtheid gedaald onder invloed van de oncurrentie van het TROS-pro- gramma op het andere niet op de vrijda gavond. Overigens houdt de stopzetting van „De Vuist” hier volgens Van der Zee geen verband mee. Duys blijft wel zijn gesprekken met bekende Nederlanders voortzetten, zij het niet als „Duys op zondag”, maar met ingang van het winterseizoen als „Duys op donderdag”. seerde vergelijkt met zijn eerste landse dan roemt hij het groepsverband van de Holllandse travestieten. „Ze wer ken veel harder. Ze gooien zich er helemaal in”, heeft hij ondervonden. En dat terwijl niemand van de medewer kers iets aan al die inspanning verdient. Sterker nog, het kost de medewerkers van kantoorbedienden en kappers tot caféhouders juist geld- De jurken worden geleend (van René Sleeswijks Snip en Snap-revue) en gehuurd. Maar de toiletten di e sommigen in solo- nummers aanhebben, worden uit eigen zak betaald. De belangstelling voor de Golden Rainbow Show is groot. En niet alleen in kringen van mensen die voor traves tieten niet op- of omkijken. Ook figuren uit society-kringen en gewoon belang stellende burgers willen komen kijken, heeft Flor gemerkt. En niet alleen uit Amsterdam. Er zijn kaarten verkocht in Bij rorpantici prevaleert de stemming in een landschap boven de preciese weergave, althans als het goed is. Veel Nederlandse romantici zijn dan ook am per werkelijk romantisch, het zijn eer der realisten met een gevoel voor sfeer. Bij Tavenraat is dat dan anders. Hij is in zijn werken op en top een gevoels mens. Er zijn in Hoorn een paar prach tige landschapjes, waarin de directe pen seelstreek, een ruige toets opgedeven kleuren en groot gehouden vormen veel sterker aanspreken dan de precisie, waarmee het onderwerp in beeld is ge bracht. In heel veel werk treft een spontane expressie ,die in zijn tijd niet zo vaak bij Nederlanders voorkwam. Veel is schetsmatig, maar zeer trefzeker en raak neergezet en heel weinig heeft hij van anderen overgenomen. Als zijn werk veel bekender zou zijn geweest in zijn eigen tijd, dan zou men hem voor een voorganger van veel lateren onder de impressionisten hebben kunnen hou den. Hij liep in zijn natuurimpressies niet alleen vooruit op anderen, maar ook in de uitbeelding van de mens, jagers, her ders, ruiters en andere figuren, die hij in landelijke omgevingen plaatst en die met zo’n omgeving meer dan bij velen een eenheid vormen. Zijn bijzonder mooie paneeltje van een ’s avonds in een sneeuwbui terugkerende jager, gebogen voortlopend achter zijn hond is in het opzicht van die eenheid een juweeltje. Geen triomferende jager met buit, maar een verkilde strompelaar, die is opge gaan in het totaal van het natuurbeeld. Er spreekt uit dat type werk vaak ook een merkwaardige humor, vooral als hij zich laat gaan in zijn bijzonder rake schetstekeningen. Door dat alles is Ta venraat eeen romanticus, die bijzonder levend overkomt, ook nog in deze tijd. En dat komt dan, omdat hij zich eigen lijk nooit heeft onderworpen aan de Johannes Tavenraat (1809-1881) was aanvankelijk een zondagsschilder, lid van een Rotterdams gezelschap „Hier door tot Hooger”. Op zijn dertigste jaar maakte hij zich los van zijn aanvanke lijke handelsloopbaan en ging als schil der studiereizen maken door Europa. Hij woonde van 1842 tot 1846 in België en vanaf dat laatste jaar in Materborn in Duitsland. In 1860 keerde hij naar Rot terdam terug. Door zijn vele zwerftoch ten in die jaren stond hij eigenlijk buiten het officiële kunstleven. Hij was een buitenman, een toegewijde jager en observator van de natuur, zowel dieren als hun omgeving. Hij was een overtuigde romanticus, die in zijn schetsboeken verzen over schreef van Goethe, Schiller, Victor Hu go en Robert Burns. Hij hield van het romantische en bizarre zowel in de cul tuur als de natuur. In zijn schilderijen is dat terug te vinden in omgeknakte bomen, een voorliefde voor mistige rode zonsondergangen, een eenzaam vluch tend hert in de schemer, in het alge- HOE DAN OOK, woorden blijven tekort schieten om deze prachtige verzameling van aparte juwelen (waarde ruim tien miljoen) te be schrijven. Neem er eens de tijd voor om ze in al hun schoonheid te be wonderen. Dat kunt u doen tot eind augustus. Hopelijk zult u er net zulke fijne herinneringen aan blijven be houden als ik. ANDREW GRIMA IS ’s werelds meest bekroonde juwelenontwerper. Voor het Britse koningshuis creëert hij alle juwelen, maar ook andere vorstenhuizen, Jacky Onassis en Pat Nixon kan hij tot zijn steeds weder kerende cliëntèle rekenen. In een ge sprekje met hem zei hij mij onder andere: „.Jarenlang zijn juwelen voornamelijk als investering gekocht. Nu gaat het ontwerp als kunstuiting gelukkig een steeds belangrijkere rol spelen. Voorts moeten juwelen een mooie vrouw nog mooier maken. Het sieraad dat zij kiest, moet bij het dragen haar schoonheid accentueren als een verlengstuk van haar per soonlijkheid.” Niet dat uw modere dactrice zich nou bepaald een schoonheid zou willen noemen, maar zij zou haar persoonlijkheid best een extra dimensie willen geven met een Grima-juweel. En bdj het aanschou wen van die collectie zal het u even zo vergaan. AMSTERDAM- Mies Bouwman wilde, maar kón niet. Adele Bloemen- daal kon niet en zei het toch ook niet aangedurfd te hebben. Maar cabaretière Natascha Emanuels wilde wel en kon ook. Net voor ze op vakantie gaat, presenteert de Amsterdamse de eerste grote Nederlandse travestie-revue, Gol den Rainbow, in Carré op donderdag 12 juli ’s nacht om kwart over twaalf. De opbrengst gaat in de spaarpot voor een hartoperatiezaal in het Wilhelmina Gast huis. Gouden armbandhorloge beschermd door een geslepen peridot van 42,46 karaat en bezet met diamanten van 10,09 karaat. Ontwerp Andrew Gri ma. I HOORN. Het Westfries Museum in Hoorn is een juweel. Het Gouden-eeuw- 1 se karakter is er bijzonder gaaf be waard. Dat nogal prachtlievende Karakter heeft het te danken aan de (vroegere functie. Het Statencollege was er in gevestigd. Er zijn vrij veel ver lekken in, die nog aan die functie herinneren door de grote schilderijen Ivan Jan van Teijlingen, die Hoomse (magistraten in vol tenue en grote groe pen vereeuwigde. Het museum bezit een [schat aan oude Westfriese herinneringen i in allerlei vorm, zowel kunst- als ge bruiksvoorwerpen Alleen al om die za ken is dit museum een bezoek waard. I Maar op het ogenblik is er meer. In (verband met de Toer-in is er, met de hulp van hfet Helderse Marinemuseum leen tentonstelling ingericht van werken van Pieter Aartz. Blauw, een Hoomse tekenaar van schepen, die van 1744-1808 leefde. Van hem is weinig bekend, maar wel, dat hij aan de marine verbonden was in een burgerfunctie en dat hij enorm veel schepen heeft getekend, meestal dobberend of uitvarend voor Hoorn en Enkhuizen. Pieter Blauw was geen groot tekenaar, maar wel een goed observator. Hij ken de alle typen schepen uit zijn tijd, de tuigage en de uitrusting. En dat alles is dan wel knap, maar nogal droog op Papier gezet in heel veel tekeningen. Daarnaast schilderde hij ook behangsel- ontwerpen voor de „Vaderlandse Maat schappij van Reederij en Zeevaart ter liefde van ’t Algemeen” in Hoorn, die onder meer ook geschilderd behang le verde. Het is een kleine, maar heel aardige expositie, die vooral belangstelling waard is van liefhebbers van oude scheepstuigen, die ze bij tientallen heel bekwaam „geportretteerd” zullen vinden. Als Flor van Noolen de Mf .i', i DF

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9