PARAFRASE OP MICHELANGELO zwepen, geld: bijna Alice Cooper jrea :s *p-|'inpkaas Sotheby veilt Mantegna voor recordprijs Kleinzoon Picasso overleden Expositie kunst oude Pompei naar Den Haag mariette ROOIER PARIS? Robert Ryan overleden mascara, Ronny Bierman in musical van Annie M. G. Schmidt Slangen, VERONICA'S TOP-40 SOOSAGENDA TOP DE POP POP DERTIEN ELPEES Zero's zomer onder redactie van Ferry Tromp „STRAKS DOLLE PRET MET CONNY STUART” 1! 13 DONDERDAG 12 JULI 1973 (Van onze Amsterdamse redactie) Moederrol Gezellig kaas en wijn proeven Veel gevraagd Na zelfmoordpoging is het aan de lopende band: „Ik weet het niet”. Later als het blok noot weg is komt Ronny los. Dan praat ze over „Mensen in de oor log” van Siegfried van Praag waar voor ze aan het repeteren is met re gisseur Willy van Hemert en die in het nieuwe seizoen worden uitge zonden. AMSTERDAM Ronny Bier man zit op het scherm (Citroentje met suiker) en witte doek (Blonde Greet) nooit zonder woorden. Maar thuis geïnterviewd is ze haar tekst kwijt. En dat heeft ze nou altijd als er iemand komt om haar uitspraken te noteren; dan slaat ze dicht, dan T 'Wo- ?en wij >TE 316896 7//////A a il ADVERTENTIE 1 RONNIE BIERMAN Gen. Cronjéstraat 87 ADVERTENTIE Grote Houtstraat 26 5TE igels ZATERDAG 14 JULI MARKTFESTIVAL CRONJÉ pagne in Italië, laat God de Vader zien die de naakte Adam met een spijker broek wil kleden. DEN HAAG. In het Gemeentemu seum in Den Haag zal van half septem ber tot begin januari een tentoonstelling te zien zijn van kunst- en gebruiksvoor werpen, die te voorschijn zijn gekomen bij de opgravingen in Pompei'. Aanvan kelijk zou de expositie alleen in Parijs en Essen te zien zijn, maar de Italiaanse regering heeft nu ook toestemming ver leend de kostbare verzameling in Neder land ten toon te stellen. Liesje Schilp, 13 jaar oud, in haar Alice Cooper-creatie. De zesmans werkgroep van NOS en CCGC voortgekomen uit een initi atief van producer Joop de Roo zal op zeer korte termijn naagan wat de mogelijkheden zijn bij Hilver sum III om een minstens gelijkwaar- dige hitlijst samen te stellen. De pla tenhandel beschouwt de huidige top- dertig van Hilversum III niet als gelijkwaardig. I Pablito Picasso had op 12 april, enkele dagen na de dood van zijn grootvader, een zelfmoordpoging ondernomen door bleekwater te drinken. Hij was verbit terd omdat hij en zijn zuster Marina geen toestemming hadden gekregen het stoffelijk overschot van hun grootvader de laatste eer te bewijzen. Pablitö’s vader, Paul Picasso, en diens tweede vrouw zouden al zeven jaar elke ontmoeting tussen de schilder en zijn kleinkinderen hebben verhinderd. LONDEN. Een schilderij van An drea Mantegna voorstellende „Christus’ nederdaling in het voorgebergte”, een van de mooiste Italiaanse renaissance- werken die na de oorlog zijn verkocht, heeft bij Sotheby’s in Londen een re cordbedrag voor een Mantegna van 3,5 miljoen gulden opgebracht. Het werk van de 15de-eeuwse Itali aanse schilder en graveur ging van een onbekend gebleven persoon over in de handen van de Londenaar Colnaghi. Zaterdagavond aanstaande de laat ste muzikale avond in Zero op de Haarlemse Bakenessergracht van dit seizoen. Het sluitingsfeest wordt „om lijst” zoals dat zo gloedvol heet, door de Zandvoortse groep Crypto (aanbe volen) om negen uur, het Midnight Circus (om half twaalf) en „Night in Casablanca een film van de Marx Brothers die vanaf half twee ’s nachts draait. Het eethuis „De Winkel” blijft nog de gehele maand juli open, maar gaat in augustus ook dicht. De openingsda tum is 4 september, maar voor het zover is moet er in Zero nog heel wat gebeuren, zowel op huishoudelijk als inhoudelijk gebied. Voor volgende week dinsdag 17 juli is dan ook in Zero een bijeenkomst uitgeschreven voor iedereen die over de voortzetting van het centrum wil meedenken en praten. Een commissie van NOS en CCGC (Commissie Collectieve Grammofoon platen Campagne) gaat na hoe Hil versum III het gat zal kunnen vullen dat zal ontstaan als Veronica verdwe nen is en Veronica’s hitlijsten niet meer kunnen verschijnen. Al in sep tember zou men de nieuwe Hilver sum IH-lijsten willen uitbrengen. Men beschouwt de huidige „top-der- tig” van Hilversum III als niet zo „officieel”. Maar goed. Je kunt niet de hele avond bezig blijven de vraag te stel len in hoeverre het verantwoord is het verschijnsel „helemaal-waus-wor- den-van-Alice Cooper” te propageren. Er moest door de jury onder leiding van Oor-hoofdredacteur Barend Toet ook nog gekozen worden. De keus was alles behalve eenvoudig. Hoe kun je nu verschil in waardering uitdruk ken voor enerzijds een twaalfjarige Alice Cooper met nog jongere bege leiders waarvan één een meisje bleek te zijn dat ontroerend naïef met twee stokjes op de zitting van een stoel sloeg en anderzijds een 25-jarige woesteling met een levensechte slang en drie begeleiders waarvan er één in slaagde drie wild geworden vrouwen in een opwindend gevecht van „Alice Cooper” af te houden? Daar tussenin lag dan een scala van imitators die bijna zonder uitzondering monopolie- geld of dropmunten de zaal in slin gerden en zich hadden bewapend met een rubberen slang. Twee uitzonde ringen: John Fresco (17 jaar) die onderwijl „Elected” playbackend zijn begeleider met messen doorstak én Liesbeth Schilp (13 jaar), een zeer potig meisje dat rond zichzelf een complete show had ingebouwd inclu sief foto’s geld en cadootjes voor de zaal. ontwerpen van bovenstaande reclame- affiche. De poster, die onderdeel vormt van een groots opgezette reclame-cam- De beroemde Italiaanse renaissancist Michelangelo inspireerde de Amerikaan se spijkerbroekenfabrikant Levïs tot het Enfin, na zes keer „Hello, Hurray”, vier keer „Elected”, twee keer „School’s Out” en één keer „No more mr. Nice Guy” had de jury met Veronica’s Lex Harding toch niet zo lang nodig om woesteling Joop Wiersma met zijn slang tot winnaar te verklaren. Tom de Jonge (21) kreeg een tweede prijs vanwege de gelijkenis met de echte Alice en de sex die hij in zijn show deed door zijn gulp twee centimeter open te trekken en prijs nummer drie was voor de kleintjes rond Paul Iske (12 jaar). Eervolle vermeldingen waren er voor messen-John Fresco en vrouwtje Alice, Liesje Schilp. Over „Wat een planeet”, de Annie M. G. Schmidt-musical waarin Ronny met Conny Stuart en Willem Nijholt gaat spelen ontbreken haar nadere gegevens. „Ik kan er geen zinnig woord over zeggen”. PARIJS. De 23-jarige Pablito Pi casso, kleinzoon van de in april overle den Spaanse schilder Pablo Picasso, is in de nacht van dinsdag op woensdag in een ziekenhuis in Antibes overleden. In de kringen van de platenhandel hebben de lijsten van Veronica gnote autoriteit. Ze gelden als een inkoop- gids voor de grammofoonplatenwin keliers, die er hun voorraden op af stemmen. Men was er daarom ook zeer verbolgen over toen Veronica de lijst vorige week niet liet verschijnen in haar protestactie tegen de anti- piratenwetten om te laten zien van hoe grote betekenis haar activiteiten op dit punt zijn. Veronica gaat bij het samenstellein van haar lijsten ui terst grondig te werk en zet op maandag een hele rij telefonisten naast elkaar om stad en land af te bellen teneinde verkoopcijfers bij de platenhandel en de platenindustrie zo secuur mogelijk in een representatie ve hitparade om te zetten. Je begrijpt inmiddels dat het er vorige week op de Scheveningse Pier om ging wie de beste imitatie van Alice Cooper kon geven. En voordat ik nu serieus inga op het voor en tegen van de deelnemers en het spannende verloop van de strijd, lijkt het verstandig even stil te staan bij de vraag waar zo’n wedstrijd nu eigenlijk goed voor is. Promotie na tuurlijk van het fenomeen Alice Cooper en derhalve van de platen die zijn maatschappij bij tijd en wijle op de markt brengt. Verder wat span ning (alleen bij de deelnemers, want de bomvol met vakantievierders ge vulde zaal liet de uitslag koud) en erg veel plezier om de „mafkikkers” die met on veranderlijk veel bravour en Cooperachtige kledij hun show opvoerden. Soms liep dat de spuiga ten uit. Twaalf- en dertienjarige jon getjes in volle yervoering met vuur spuwende ogen een zweep te zien hanteren vond ik persoonlijk nogal griezelig. Aan de andere kant was er ook de heerlijke lomperd die met vervaarlijke passen over het toneel indruk probeerde te maken maar steeds op het beslissende moment van „Hello Hurray” zijn grote zwarte hoed over zijn ook al inktzwarte ogen zag zakken. Van Alvin Lee’s Ten years After is een dubbelalbum uit: „Ten Years Af ter Recorded Live”. Hoezeer pla tenmaatschappijen en groepen en soms terecht een hekel hebben aan witte platen blijkt uit de tekst op de achterkant waarin uitdrukkelijk wordt verklaard dat dit album onver valste live-opnamen bevat van con certen in Amsterdam (Help me), Frankfurt en Parijs, zonder overdub ben en toevoegingen. „Dit in ant woord op de inferieure live-opnamen die illegaal worden verkocht”, staat er letterlijk. Goed, de kwaliteit is inderdaad voortreffelijk, de sfeer uit stekend en TYA-fans zullen deze op namen met onder meer „Good mor ning little schoolgirl” „Hobbit”, „I can’t keep from cryin’ sometimes” (ruim zestien minuten!) en „I’m going home” niet graag missen. Creedence Clearwater Revival is alweer een tijdje dood maar soloal bums van Doug Clifford en Fogerty hebben de heimwee naar de groep nog niet kunnen wegnemen. Platen maatschappijen zijn er dan om te troosten, dit keer met „More Creeden ce Gold”, een LP met veertien Clear- water-hits waaronder „Hey Tonight”, „Who’ll Stop the rain”, „Good Golly Miss Molly”, „I jut a spell on you” en „Up around the bend”. I t bij onze kraam waar U bovendien een goed advies krijgt op al uw KAAS en wijnwensen. U komt toch ook. TROMP-KAAS 160 soorten binnen- en buitenlandse kaassoorten. Mariette wordt geheel verbouwd. Vanaf dinsdag 17 juli is de verkoop van Rodier- artikelen bij Vogelzang. Deze restantvoor- raad wordt verkocht tegen „als het ware” cadeauprijzen. 1. Do you love me Shariff Dean; 2. We were all wounded Redbone; 3. The free electric Band Albert Hammond; 4. Late Again Stealers Wheel; 5. Ring ring Bjórn, Benny, Frieda Anna; 6. Goodbye, my love, goodbye Demis Roussos; 7. Hé, kom aan Dimitri van Toren; 8. Goin’ Home The Osmonds; 9. Easy, boy Greenfield Cook; 10. Ginney come lately Albert West; 11. Kodachrome Paul Simon; 12. I want some more Colin Blunstone; 13. The Tandem Smyle. Zero, Bakenessergracht 8-10, zater dag: Midnight Circus. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open 8 tot 11 (14-17 jaar). De Krocht, Zandvoort, vrijdag: CRYPTO (Met excuses aan de groep, ’t Plein en de voor niets gekomen bezoekers voor de foute vermelding van de afgelopen twee weken) De Weiman, Hoofdstraat 248, Sant poort; elke dag behalve maandag open; vrijdag, zaterdag en zondag; disco. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr., zat. en zon.; bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr. ie dere avond; bar-dancing, disco; do. av.; levende muziek. De Huif, Gen. De la Reijstr. 4, di. av. en zat. mid.: discosoos. EI Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vr. av. en zo. mid.: discosoos. Deining, Ripperdastraat 13a, wo, do, en vr. theehuis. Riverside, Spaarne 91, wo.: soos; vr. aanloop; za. disco. New York. De Amerikaanse film acteur Robert Ryan is woensdag op 63-jarige leeftijd in een ziekenhuis te New York aan kanker overleden. Ryan, die doorgaans onbehouwen en ruwe personages vertolkte, heeft aan meer dan 90 films meegewerkt. Bekende daarvan zijn onder meer Bad day at Black Rock, God’s little acre, The lon gest day en The Wild Bunch. Vlak voor zijn dood werd nog een andere film met Ryan in één der hoofdrollen voltooid, The Outfit getiteld. „Wat een planeet” speelt zich af in een cultureel centrum waarin Conny Stuart een soort gastvrouw is die overal om de hoek kijkt. Willem Nijholt heeft er ook een rol in die ’t hem mogelijk maakt dat hij op de vreemdste plekken opduikt. Ronny Bierman hoort ’t voor het eerst. Ze weet alleen dat ze een moederrol moet spelen. Eerst vond de producer (John de Cra ne) nog dat Ronny daar nog te jong voor was. Maar, riep Ronny: „Onzin”. En tegen mij: „Moeders hoeven toch niet altijd oud te zijn. Bovendien vind ik moeders sowieso interessanter dan doch ters”. Waarmee ze niets wil zeggen over Jennifer Willemse die in „Wat een pla neet” haar dochter is. Want Amsterdam se Ronny ként Haagse Jennifer niet eens. Ze kent trouwens op Willem Nij holt na niemand van de musical waarmee ze vanaf de première begin november een seizoen lang op stap is. Conny Stuart heeft ze inmiddels al wel een paar maal ontmoet en ze vind het „een enig mens”. Maar dat had ze al van iedereen gehoord. „Ik denk dat het dolle pret wordt”, zegt Ronny Bierman. Is er iets wat Ronny erg graag zou willen doen in de nieuwe musical? Blinkt ze ergens in uit? Ronny Bierman: „Ik oefen nooit er gens op. Ik ben niet zo leergierig. Nou ja, ik heb zangles. Maar dat doe ik omdat ik het een lolletje vind”. WMIIIIH Ze bekent dat bij het kijken naar zichzelf in „Citroentje met suiker” het zweet wel eens in haar handen staat. Dan denkt ze wel eens „Het móet beter kunnen”. Maar ook wel eens: „Dat valt me toch mee”. Waar half Neder land zich gierend op de dijen kletst als Tilly opkomt in „Citroentje” kan Ronny Bierman zich niet herinneren dat ze ooit om zichzelf heeft gelachen. Ze is geregeld op het scherm; in „vermomming” (Citroentje), maar ook zoals ze er thuis uitziet (als pannellid in de BBkwis). Over herkenning heeft ze daarom niet te klagen. Of eigenlijk wél. Want ze zegt zich niet uitsluitend aan „meeklappubliek” te ergeren maar ei genlijk over ’t algemeen aan mensen. Voorla aan die mensen die haar herken nen: „Ik vind het prima dat ze me herkennen als ze het maar niet laten merken”. Ronny Bierman bezigt als Tilly in „Citroentje” een heel curieus taaltje. Nieuwendij k wordt Niewandijk, meteen wordt peteen. Voor Ronny is het gewoon plat Amsterdams. En dat hoeft ze niet ver van huis te halen. Ze woont nu in de keurige Amsterdamse Jacob Obrecht- straat maar ze is geboren in de buurt van Haarlemmerdijk en heeft er jaren gewoond. Ronny Bierman heeft in series ge speeld op de TV. Citroentje komt het najaar weer terug. Ze heeft in films gespeeld, „Wat zien ik”. Toneel: „The owl and the pussycat” en „De babysit ter”. Wat vindt ze het moeilijkst? „Alles is moeilijk als je er tegenaan kijkt. Later valt het wel mee. Ik maak er nooit zo’n probleem van. Maar er is altijd wel iets dat niet deugt. Zeker bij TV. Dat kan niet optimaal zijn. Daar heb je zo kort tijd. Ik heb eigenlijk altijd een inwerkperiode nodig”. In termen van roem, macht en geld gesproken is het natuurlijk belache lijk om te veronderstellen dat Alice Cooper aanwezig had moeten zijn bij de imitatiewedstrijd die vorige week donderdagavond in Club Veronica werd gehouden. Maar menselijk ge zien had Alice daar veel kunnen leren over hoe zijn image bij zijn publiek overkomt en wat er van overkomt. Om kort te gaan: elf jon gens en één meisje tussen de 12 en 25 jaar bleken Alice’s sadistische en sek suele trekjes nauwelijks opgevallen; des te meer zijn kleding en gezichts- make-up. En om met een jurylid te spreken: ze zijn in ieder geval beter dan Alice Cooper zelf. Op de expositie zullen tachtig wand schilderingen, bronzen en marmeren beeldhouwwerken, munten en een grote variatie aan huisvlijtprodukten uit het oude Pompeï te zien zijn. Ook een reconstructie van een huisinterieur in Pompeï, uit de eerste eeuw van onze jaartelling, behoort tot de tentoonstel ling. De kunstwerken zijn afkomstig uit het Nationaal Museum in Napels en aangevuld, met materiaal uit musea in andere plaatsen in Italië, België, Duits land Engeland en Frankrijk. 1 T in

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13