Ocana Forse achterstand voor Gerard Vianen t Scherpe kritiek beleid van Felix Lévitan Mecanicien en soigneur EENSGEZINDE ACTIE van Vissers VAN MURW PELOTON naar huis Tour de France Janssen: „Geen respect meer Strijd spitst zich toe tussen Nederlanders en Italianen BRABANDER GE VERS FIETSTE ZICH IN EEN DA G UIT DE ANONIMITEIT DAGBOEK voor coureurs” til s s 5 19 el b! 9f| Ï9| H| g „Dit niet verwacht” BI »l o w u - w to flW DONDERDAG 12 JULI Ï973 15 (Van onze sportredactie) Ampetant Comfort Beneden peil Prijzen 76 km 12eRIT 28.3 km PERPIGNAN] - THUIR *-v PYRENEES^’6 mm j j os (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Michael Wright juicht al. Hij heeft de wandeletappe naar Aubagne gewonnen. Niet i 1 500 I 000- De winst van de vluchters bedroeg 2.40 op de Cóte des Baux na 74 km, 3.20 na 90 km en schoot na de ravitaillering in Arles (92 km) plots omhoog naar 5.25. AUBAGNE Innerlijk moet Tour-directeur Felix Lévitan gekookt hebben van woede, want aan lanterfanteren heeft hij een gruwelijke hekel. Zijn optreden is immer driftig werklustig en zo verlangt hij het ook van zijn organisatie, die hem woensdag echter voor een niet onbe langrijk deel in de steek liet. Want degenen om wie het tenslotte allemaal draait deze fietsweken, gaven er voor de tweede achtereenvolgende dag de brui aan. Omdat, bijvoorbeeld deze Tour al een aantal opeenvolgende zware ritten heeft gehad die in combinatie met organisato risch ongemak een beslist onredelijke opdracht vormden. Dat, ander voorbeeld, er zo’n opeenhoping van cols is geweest en nog komt. De renners vinden van niet. Ze kla gen, terecht, over onverantwoorde op drachten waarvan het knelpunt zit in de afschuwelijk vroege vertrekuren (gemid deld rond half zes uit bed voor ontbijt) en de verre reizen naar startplaatsen. Lévitan, de armen ten hemel geheven: gen. was aan Ploegleider Lomme Driessens, erkende vakman, viel Lévitan ook fel af met zijn rap-Vlaamse uitdrukking: ,,’t Is ampe tant zulle”, wat vrij vertaald wil zeggen: dit kun je niet normaal meer noemen. Driessens: „Ik ben er niet een die gauw met de renners meeklaagt, maar nu geef ik ze groot gelijk. De stunten die Lévi tan uithaalt met zijn programma zijn zwaarder dan de koersen”. zijn dagelijks de kennelijk welkome gasten van de tourleiding en zij wor den met veel omhaal van woorden aan de journalisten gepresenteerd. En Felix Lévitan, de Tourdirecteur, sprak over de situatie in de Ronde: „Henri Desgranges had gelijk toen hij zei: je kunt een Tour alleen winnen met hoofd én benen. Ocana liet zien dat hij de benen heeft, aan hem de taak ook het andere te bewezen....”. Prades soo— THUIR I 13-7-1973 Lévitan, meewarig het hoofd schud dend: „Dat de moderne wielersport zo veel technische middelen heeft dat het steeds sneller gaat, daar kan ik ook niets aan doen. Men moet niet vergeten dat de coureurs door die materiaalverbete- ringen zo hard kunnen gaan, dat zij het zichzelf moeilijk maken. Daartegenover staat een enorm comfort. De renners hebben aan voorzieningen bij de hand wat ze bij de hand willen hebben. Dan moet dit toch allemaal wel op te bren gen zijn, dacht ik”. AUBAGNE. Luis Ocana heeft stralend van tevredenheid de eerste helft van de Tour de France afgesloten. Hjj maakte een heel wat zelfverzekerder indruk dan meteen na het ver overen van z’n gele trui. sterke wind in, langs de monddrogende zoutvelden van Salins zonder een drup pel vocht in zijn bidon, reed Gevers, de onbekende Nederlander, niet alleen naar de etappezege maar naar zijn eerste leiderstrui in een pas driejarige wieler- carrière. eens proberen”. Deze merkwaardige ver klaring kon worden opgetekend uit de mond van de 20-jarige militair Ad Ge vers nadat hij in de eerste echte etappe van de Ronde van de Toekomst tal van cracks met een slopende solo in de laatste 22 km had verrast. Tegen de Het peloton, suf gemaakt door zware etappes, vroeg opstaan en verre ver plaatsingen, kantte zich wederom tegen de Tourbaas en reed nagenoeg de hele dag gegroepeerd met een zó lage snel heid, dat alle schema’s in de war liepen. Bovendien leverden ze, tot besluit van hun protest, in Aubagne een winnaar af waar de rondeautoriteiten niet mee kon den pronken: veteraan (32) Michael Wright, die in een viermansgroepje zat dat enkele tientallen kilometers voor de finish gevormd was, de enige serieuze ontsnapping van de hele rit... De opstand van de renners droeg een opmerkelijk karakter, omdat de demon stratie voorbereid was en uitblonk door solidariteit. Het verzet van de dag er voor ontstond spontaan in de wedstrijd, maar nu groepten de coureurs voor de start samen om over te gaan tot degelijk protest. Joop Zoetemelk: „We waren het snel eens. Niemand zou vandaag wat ondernemen”. Uit welke hoek het initia tief om Lévitan aan te pakken, kwam viel niet te achterhalen. Als het daaro ver ging, zwegen alle renners resoluut. Joop Zoetemelk grijnsde erbij en zei: „Dat is toch ook niet belangrijk. We waren het eens, en daar ging het om”. Onder die uiting van misnoegen het peloton slenterde treiterend traag door de Var, waar de krekels een oor verdovend lawaai vanuit de plataanbo- men jagen hield Felix Lévitan zich groot. „Protest” riep hij met verbazing in zijn stem, „welnee. Ik weiger te geloven dat dit een geplande actie was. Waarom trouwens. „Ik had”, lichtte hij die opmerkelijke tenugval toe. „een te zwaar verzet staan. In het begin van een klim heb ik het altijd al moeilijk, maar nu ging het helemaal niet Mijn benen blokkeerden gewoon”. Op de Espigoulier (waar de listen met wat meer consideratie werd behandeld. De perszalen van de Tour zijn lang niet meer wat zij vroeger waren. Er is nauwelijks iets te drinken te krijgen. Er is geen sprake meer van ontvangsten of re cepties en als er op dit gebied iets gedaan wordt, dan doet een krant dat, in wier verspreidingsgebied wij tijdens de tweede rustdag verzeild raken. 2ooo-T'fJiiv.m De faciliteiten in Meribel waren beneden alle peil. De pers werd op een hoge berg in een loods gejaagd, waar zij in het halfdonker kleumend van de kou haar werk mocht doen. In Les Orres werd zij een in aan bouw zijnd hotel binnengeschopt, waar zij op een nog niet afgewerkte betonnen vloer te kijk mocht zitten voor de plaatselijke bevolking die „komt dat zien, komt dat zien” naar deze „perszaal” was opgetrom meld. te bekijken. „Ik voel me conditioneel goed en ik draag de gele trui met een flinke voorsprong. Het is nu aan de anderen om aan te vallen, ik heb me slechts te verdedigen. De ver slagenen zullen zich moeten gaan weren, als ze er tenminste de courage voor hebben. Ik wacht af. Het gaat er maar om dat ik attent blijf, vooral op Thevenet. Dat is de enige waar ik nog een beetje schrik van heb”. Met een voorsprong van 15 seconden overgehouden van een winst van bijna 2% minuut op de knarsetan dende Italianan, die nota bene een ge weldige macht in de vluchtgroep hadden gevormd, triomfeerde Gevers op de bou levard van Palavas-les-Flots temidden van duizenden bruin verbrande badgas ten. Hij vond het heel normaal, dat hij favorieten als de Zwitser Iwan Schmid, de Fransman Bernard Bourreau, de Ita liaan Giambattista Baronchelli en de Oostenrijker Wolfgang Steinmayr op zo’n simpele wijze in de boot had geno men. Gevers, oorspronkelijk bakker van beroep, maar voor zijn diensttijd in zijn woonplaats Schijndel in de bouw, mocht als vervanger van Fedor den Hertog mee naar de Ronde van de Toekomst. Dat de Brabander eind juni-begin juli in veertien dagen tijd liefst zes criteria had gewonnen, wist zelfs Joop Middelink niet eens. Niemand in de Nederlandse ploeg trouwens, behalve Gevers zelf. Dat niemand hem nog kende weet de Bra bander aan de militaire dienst.” „Toen ik vorig jaar mei onder dienst moest, bete kende dat zo’n terugslag voor mij, dat ik maar twee overwinningen boekte. Dit jaar pas ben ik er goed overheen geko men”. Gevers pronkte met de nieuwe gele trui en was allang naar het badhuis vertrokken toen ploegmakker Gerrie Knetemann, die na de door Nederland gewonnen ploegentijdrit het winstgeven de maillot had mogen aantrekken, ont redderd met een achterstand van ruim veertien minuten in het gezelschap van de montere Wil van Helvoirt over de eindstreep strompelde. Zijn landgenoot Roger Cneut, de nes tor van de Tour-journalisten (hij is er voor de 34e keer bij), die bekend staat om zijn gevoel voor scherpe analyses: „Lévitan is op de verkeerde weg. Hij offert te veel op aan de commercie. De Tour is natuurlijk een dure zaak, maar ze willen er hier te veel aan verdienen en dat gaat ten koste van de wedstrijd. Ik zie de Ronde van Frankrijk als sportevenement steeds verder afglijden. Als ik het vergelijk met de tijd dat ik begon, dan zeg ik: zo kan het niet lang meer goed gaan”. In het algemeen klassement bleek hoezeer de strijd zich voorlopig tussen Nederland en Italië had toegespitst: Ge vers was leider met een halve minuut voorsprong op drie Italianen, die op hun beurt weer op de hielen werden gezeten door Schür en De Waal. In het ploegen- klassement hadden de Nederlanders zich dankzij de voorsprong van Gevers ruim schoots gehandhaafd. Verdriet was er alleen over het verlies van Van der Hoek, Dohmen, Knetemann en Van Hel voirt. Maar een wielerploeg kan nu eenmaal niet alleen uit winnaars be staan. PALAVAS. „We kwamen door een dorpje, waar nogal veel mensen hard stonden te applaudisseren. De groep deed het op slag rustig aan, ging een beetje zitten paraderen en daarvan heb ik ge bruik gemaakt om er vandoor te gaan. Ik voelde me lekker en wilde het wel De Franse kampioen zelf echter heeft zijn hoop volledig begraven. „Er staan”, redeneert Thevenet, „twee superklim- mers vóór mij in het algemeen klassement. Wat maak ik nog voor kans? Geen enkele toch zeker! Tenzij de een na de ander instort, maar daar mag ik niet op rekenen”. Wie de strijdbijl nog zeker niet heeft opgeborgen, is José- Manuel Fuente, die ijverig verkondigt: „In de Pyreneeën zal ik weer eens wat laten zien. Ocana is met mij nog niet klaar”. „Nu ik alles eens goed overwogen en bekeken heb”, zei hij, „geloof ik dat me weinig meer kan gebeuren. Natuurlijk, pech is altijd mogelijk. Daar valt niet tegen te vechten, maar over tegenslag wil ik liever niet praten en denken”. De positie waarin hij verkeert, zo wil Ocana nu wel kwijt, is heel wat gunstiger dan hij zelf durfde hopen toen de Tour in Neder land vertrok. „Ik wist natuurlijk dat ik kanshebber was. maar dat het zó vlot zou lopen als het nu gegaan is. nee, dat verwachtte ik zeker niet. Het heeft me ook wel een beetje verbaasd dat het zo makkelijk ging. Ik stond ervan te kijken dat Zoete melk, Van Impe, Poulidor en Thevenet zo achterbleven. Dat verraste me”. Door die ontwikkeling kan Luis Ocana, zoals dat in wieler- taal heet, „op z’n gemak” naar Parijs en hij zegt het zo ook De Italianen tot dusver de groot ste rivalen van de Nederlanders maakten zich op om deze etappe op hun conto te schrijven en dan door de bonificatie meteen ook de leiding in het individueel klassement te nemen. Hun voornemens werden doorkruist door de vlucht van Gevers, in wie niemand ge loofde. Er restten immers nog 22 lange kilometers onder de brandende zon te gen de scherpe wind in. „Dat lukt nooit”,' werd er in de kopgroep gerede neerd door de buitenlanders. Frits Schür en Wim de Waal uiteraard hoopten, dat ze ongelijk zouden krijgen en deden alles om de gang uit de vlucht te halen. Het lukte. Een paar kilometer voor de eindstreep lag Gevers meer dan twee minuten voor. De eindstoot van de Itali anen kwam te laat. Wel zorgden zij er voor dat de winst van de Brabander terugliep, maar zijn zege met een voor sprong van 15 seconden konden de blau we rijders niet verhinderen. 2000 Herhaald verweer van Felix Lévitan: „Ik zit met organisatorische problemen. Willen wij de ronde financieel kunnen runnen, dan is het niet anders mogelijk. Het wordt steeds moeilijker om het geld bij elkaar te krijgen. Ik ben gedwongen een paar keer uit te wijken, maar ik dacht dat daarbij voldoende rekening is gehouden met het comfort van de cou reurs”. veel cracks in één vluchtgroep, de Zwit ser Schmid, die vorig jaar achter Den Hertog als tweede was geëindigd, Bour reau, die met een derde plaats in de amteurronde van Italië dit jaar zijn aanspraken op een eindzege in eigen land had ondersteund, Baronchelli, win naar van die amateur-Giro en de Oos tenrijker Steinmayr, enkele weken gele den met een groot vertoon van macht winnaar van de Ronde van Oostenrijk. Met Frits Schür, die vorig jaar een paar dagen de gele trui had gedragen en nu als meest geroutineerde man van de Nederlandse ploeg als favoriet werd ge tekend, was het stel compleet. 'I 15 5 e weekB tot20 N Iden iS ardeell™ De slag in de eerste etappe viel na 60 km en werd gemaakt door een paar Westduitsers en de Franse troef Bernard Bourreau, de man. die vorig jaar op de laatste dag door Fedor den Hertog was onttroond. In totaal 21 renners kwamen weg: vier Italianen, de Nederlanders Ad Gevers, Wim de Waal en Frits Schür, drie Zwitsers, twee Franse nationalen. twee Franse regionalen, drie Westduit sers, twee Oostenrijkers en twee inter nationalen. De definitieve scheiding in deze Ronde van de Toekomst was gevallen met zo- In die twee etappeplaatsen werden de journalisten de dupe van Lévitans commerciële spelletjes. Meribel en Les Orres zochten namelijk als win tersportplaatsen publiciteit. Zij heb ben die van de tourleiding gekregen en er duur voor betaald. Toen het geld in Parijs binnen was, heeft Lévi tan zich eerst afgevraagd waar hij renners, journalisten en andere vol gers moest opbergen. De oplossingen die hij gevonden heeft, die hij omwil le van het geld vinden moest, leken nergens op. Dus wordt er met wat nostalgie gekeken naar de oude heer Jacques Goddet, de grand seigneur van de tourpers, de man die zijn collega’s zozeer respecteerde, dat hij hen niet naar de Aspro-fabrieken leidde, maar naar stadhuizen, kathe dralen en befaamde wijnkastelen. De Tour van Goddet had stijl, die van Lévitan is bikkelhard. In alle op zichten. De prijzen voor de renners zijn allemaal gesponsord. Een chocolade fabriek betaalt de grote bergprijs en wil dat weten ook. Een firma in sportkleding financiert het algemeen ploegenklassement. Een bandenindus trie betaalt de groene trui en het prijzengeld van het' puntenklasse ment. De gele trui en alles wat daar financieel mee samenhangt, wordt door een ijsco-firma op tafel gelegd, die bovendien iedere dag een paar premie-sprints organiseert, welke zij met enige humor „point chauds” (warme punten) noemt- De prijs voor de elegantste renner komt van een horlogemerk, de prijs voor de strijd lust van een producent van tv-toe- stellen en de prijs voor de model- ploeg-van-de-dag is van een wereld firma in sportartikelen. Al die sponsors verdringen zich dagelijks op het erepodium rond de jongens die hun centen op welke wijze dan ook in de wacht hebben gesleept. De journalisten zien het allemaal met lede ogen aan. Zij zouden heel die commercie best als een noodzake lijk kwaad kunnen aanvaarden, als de pers door de heer Lévitan die nota bene voorzitter is van de inter nationale vereniging van sportjouma- In elk geval wilde Felix Lévitan naar buiten niet kwijt dat de protestactie als zodanig op hem af was gekomen, maar het kan hem, bekend om zijn scherpe opmerkingsgave, niet ontgaan zijn. „Och” zei Lévitan met een wrange trek rond de mond, „ik kan me best voorstel len dat ze het wat kalmer aandeden. Tenslotte was het erg warm van daag. AUBAGNE. De ploegen die een groot aantal uitvallers krijgen moeten ter voorkoming van overbodige luxe, c.q. onnodige kosten voor de Tour-orga- nisatie hun personeel inkrimpen. Zo heeft Ton Vissers van Canada Dry- Gazelle zijn soigneur Bloemhof naar huis moeten sturen (Vidal bleef) en mecanicien Six (Arie de Vries kreeg de voorkeur van het blijven). Na dit week einde gaat zijn zoon Jeannot, die assis- ten-ploegleider was. Dat die niet met een hoefde te vertrekken was te dan ken aan Watney-directeur Lacroix, die zijn tweede ploegleiderswagen van Lévi tan tot maandag in de wedstrijd mag houden, van welke uitzondering ook Ton Vissers kon profiteren. renners in gesloten peloton aan de voet waren gearriveerd) kwam ook Joop Zoe temelk in moeilijkheden. Hij liep in de afdaling een lekke achterband op, kreeg een wiel van zijn knecht Martin, maar verspeelde toch zoveel tijd, dat hij een gewaagde daling moest maken om weer te kunnen aansluiten. Van die lange afdaling (25 km) naar Aubagne konden Jan Krekels en Theo van der Leeuw niet profiteren. Hun in de klim opgelopen achterstand was daar te groot voor. Van der Leeuw: „Het gaat nog steeds niet zoals ik graag zou wil len”. En Jan Krekels: „Ik had last van een voetblessure. De dokter heeft die in de wedstrijd behandeld”. AUBAGNE. De hele Tour al valt Gerard Vianen op door goede klasserin- maar in de finale van de tiende rit het mis met hem. Nog sterk voor fietsend in een zware bergetappe, ging hjj 20 km voor Aubagne uit de wielen ii- de beklimming van de Col de Espigoulier. „Maar is er dan helemaal geen begrip voor onze organisatorische problemen?” Dat is er inderdaad niet. De renners klagen steen en been en Jan Janssen, die de Tour nu eens van een andere kant bekijkt, sprak de vernietigende woorden: „Ze hebben geen respect meer voor de coureurs. Het gaat om de poen. Voor de commercie laat Lévitan ze de zotste dingen doen. Wat hier allemaal gebeurt met die vroege starttijden en verplaat singen is funest voor de wielersport. Daar gaat een coureur aan kapot, zozeer die lastige ritten, al vind ik ze knap aan de zware kant, breken een renner, maar alle poespas er omheen”. AUBAGNE Niet alleen de ren ners hebben een appeltje te schillen met de heer Felix Lévitan- Ook de journalisten. Ze hebben het niet naar hun zin, ofschoon zij met hun ruim begrip voor het dynamische karakter van een moeilijk te organiseren Tour werkelijk niet veeleisend zijn. Dage lijks krijgen ze echter de indruk dat hun broederschap niet meer in zo hoge ere is bij de tourleiding, die zelf van journalistieke allure is. Althans behoort te zijn. De Tour is in beginsel een journa listiek produkt. Er ontstond rond 1903, toen een gewone verslaggever van het sportblad V Auto-Vélo bij zijn hoofdredacteur Henri des Gran- gels aanklopte met de woorden: „Chef, ik heb een idee.” Dat idee was het organiseren van een etappekoers door Frankrijk, met dien verstande dat de renners moesten koersen van onge veer zonsopgang tot ongeveer zonson dergang, dat hun aankomsttijden werden genoteerd en dat zij ’s mor gens volgens de genoteerde tijdsver schillen moesten starten. Was dat plan verwezenlijkt, dan zou Ocana vanmorgen het eerst heb ben mogen starten, Fuente 9,8 minu ten later, Zoetemelk eerst na 23,15 minuten, etc. Henri des Granges vond dat niet zo handig en kwam zelf op het idee alle renners tegelijk te laten starten op basis van een algemeen klassement, waarin hun dagelijkse aankomsttijden werden opgeteld. Zo is de Tour de France ontstaan. Een stunt dus van een sportblad. Zoals een krant de advertenties geenszins schuwt en nodig heeft, zo schuwde de Tour nooit de noodzake lijke hulp van de commercie. Maar opeens was er de merken-formule. En het was gedaan met de opper macht van de pure sport en de pure journalistieke begeleiding. De recla- mekaravaan werd net zo gewichtig als de karavaan van de schrijvende en audiovisuele pers. Fabrieks- en merkendirecteuren »l B >5| A H S 4 Él o

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15