Chaos op luchthaven van Frankfort r JOHN MITCHELL IN WIEK GESCHOTEN J ournalistenstaking bij krant in Rome Sfeer Turkije verbeterd in NVJ-bestuur wil aansluiting bij vakcentrales Helikopter van marineschip in zee gestort „Al meer rapporten over massamoord” g Klappa/ 2 achtergrond iag JANBROEK vjico dé autobandenspecialist bovag Witte Huis neemt zes advocaten in dienst voor Watergate ANGOLA COMITé OVER MOZAMBIQUE: Hoofdredacteur barricadeerde deur Luchtmacht zendt reparatieploeg naar Senegal DONDERDAG 12 JULI 1973 3 mt (Van onze redacteur in Washington, mr. H L. Leffelaar) Ehrlichman Excuses Kampen Verbijsterd (Van onze redacteur in Istanboel) Voor herstel Troopship ISTANBOEL Er zijn nogal wat tekenen die erop wijzen dat de actieve bemoeienis van de Turkse generaals in de binnenlandse po litiek ten einde loopt. De in mei verkozen president Koruturk schijnt een voorstander te zijn van een spoedige terugkeer van alle mili tairen in de kazernes. Dezer dagen ondertekende hij een besluit waarbij maar liefst 35 generaals werden overgeplaatst, merendeels naar functies van minder betekenis. Kies voor zekerheid KINGm CARS OO Keus uit meer dan 300 wagens BOVAG gar. bewijs - ANWB keuring RIJKSWEG - NAARDEN TELEFOON 02159 - 40041 „Tegen de staat” Nieuw! i65xim SIAALGORDEL OA.TOOR roro-OPEL-BMW OS BR (Van onze redacteur in Bonn) in Alleen „Lufthansa” moest de Daarna, zei Mitchell, had hij met op- ADVERTENTIE iet ver- ïlayeerd renzend voor sedig ’onds enen s erg doen ilijk- n het ver- bete- Inmiddels is bekend geworden dat het Witte Huis zes advocaten in dienst heeft om verschillende aspecten van de Wa- tergate-affaire te behandelen. De senaatscommissie schijnt geen ge noegen te nemen met Nixons brief van enkele dagen geleden, waarin hij catego- Wanneer het Witte Huis echter blijft weigeren, zal de commissie genoodzaakt zijn om de kwestie aanhangig te maken bij een rechtbank. derd miljoen mark. De grote reis bureaus in de Bondsrepubliek ,die hun schade becijferen op 30 tot 40 miljoen mark, hebben aangekon- digd een schadeclaim bij de West- duitse regering te zullen indienen. De acties van de luchtverkeersleiders zijn ook in Nederland merkbaar. De KLM heeft gisteren de dage-, lijkse retourvluchten Amsterdam- Frankfurt moeten annuleren. Op Schiphol stond tevens een machine van de Lufthansa met bestemming AMSTERDAM WEST-NOORD OOST-ZUID HAARLEM PURMERLNP-KAVWUK HILVERSUM^ Hiermee werden de herhaalde verkla ringen van de bevrijdingsbeweging „Fre- limo”, dat massamoord aan de orde van de dag is, bevestigd. De uitroeiing van de bewoners van het dorpje Vila Victoria werd anderhalf jaar geleden al het My Lai van de Portugezen genoemd. In het gebied rond Mekumbura wordt de bevolking systematisch gedeporteerd Frankfurt te wachten tot de situa tie zich op de thuishaven van deze Duitse luchtvaartmaatschappij zou wijzigen. en per 400 gezinnen samen gedreven in zogenaamde „hergroeperingskampen”, die dag en nacht bewaakt worden door het Portugese leger. j minu- in Te- ;enomen rklarin- ■eekblad iter) U-afge- :h giste- nentaire elt naar Ijn twee and en atio- uit- la de ■ning anaf- gram 1976 een leven is de anale anaal eiten cans- nog a de is de R. Nu moet de rechter uitspraak doen of de benoeming van Barzini legaal is ge schied. Maar legaal of niet, het ging de honderd journalisten er gisteren om of ze in dit nieuwe klimaat hun werk wel kunnen voortzetten. ken dat n „ver- zo de Willy wensde- m werd geleden le coör- ratische De presidenten van deze rechtban ken kunnen onder bepaalde omstan digheden zelfs de pers gelasten, ver klaringen van verdachten „die zich Steeds meer kranten in Italië verdwij nen in hand—i van industriëlen (enkele weken geleden nog de „Comere della Sera”). En daarnaast blijft de staatstele visie het machtigste Instrument om in Italië alles bij het oude te laten. Daarom werd er nu opnieuw geprotes teerd: omdat tal van journalisten in Italië de vrijheid van meningsuiting on- bij een eer dan nd ge- igruimte ;heidene in dt tie ont- r dat de aan. De e tijd te het hele land zijn begonnen aan de campagne voor de oktoberverkiezin- gen, zou in een speciale zitting bijeen moeten komen om haar nog weer voor twee maanden te verlengen. De sfeer in het land mag dan zijn verbeterd, gelijktijdig heeft het parle ment de laatste maanden onder het etiket „hervormingen” (als door de legerleiding in 1971 geëist) betrekke lijk geruisloos een hele reeks wetten aangenomen die mogelijk in de toe komst onder een rechtse regering, minder liberaal dan die van Demirel, repressief gebruikt kunnen worden. Het internationale verkeer van en naar Schiphol dat via het gebied van de Duitse verkeersleiders loopt ondervond gisteren aanvankelijk nog weinig hinder. Wel is Frankfurt als tussenstation voor verschillende in tercontinentale vluchten te komen vervallen. DEN HAAG. In de haven van Diego Suarez op Malagasi is gisteren de boordheiicopter van Hr. Ms. Van Galen bij het afvliegen in zee gestort en op 50 meter afstand van het schip ge zonken. De beide inzittenden mankeren niets, zo heeft de marinevoorlichtings- dienst meegedeeld. Over de juiste toedracht is nog niets bekend. Samen met de Franse marine- autoriteiten worden de mogelijkheden tot berging onderzocht. De commissie schijnt er in dit stadium van de zittingen weinig voor te voelen om de presidentt officieel op te roepen. Wel wordt overwogen om het Witte Huis te dwingen de presidentiële docu menten die betrekking hebben op het schandaal vrij te geven. end dat reden i« >n van kenman le DDR op een i kwam i boom md van het salaris van deze verkeersleiders ingehouden voor de dagen dat ze niet op het werk verschijnen. Ook zullen de verkeersleiders door de politie worden verhoord, zodra men na kan gaan of ze al of niet de wet hebben overtreden. De rechtbank in Hannover heeft begin deze week de bond van verkeersleiders verbo den de stiptheidsacties te leiden en te stimuleren. De schade, die is ontstaan door de stiptheidsacties, bedraagt al hon- WASHINGTON Ex-minister van Justitie John Mitchell werd gis teren het vuur na aan de schenen gelegd over de bijna dagelijkse telefoon gesprekken die hij na de Watergate'inbraak met president Nixon heeft gevoerd, zonder dat daarbij volgens Mitchell de affaire ooit ter sprake werd gebracht. Mitchell bleef volhouden dat de Amerikaanse president niet op de hoogte was van de ware toedracht van het schandaal. Hij was de meest dynamische van de vier topgeneraals die in maart 1971 premier Demirel tot aftreden dwongen. Als in augustus ook de opperbevelhebber van de luchtmacht, Batur, zal zijn afgezwaaid wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, zal er van deze vier geen meer over zijn. Algemeen wordt aangenomen, dat de nieuwe legertop onder Sancar geen bezwaar zal maken tegen een nieuw premierschap van Demirel, als die in oktober de parlementsverkie zingen wint. zet vermeden de Watergate-affaire in aanwezigheid van de president ter spra ke te brengen. Senator Weicker was niet enthousiast over Mitchells versie van zijn contacten met de president en benaderde het on derwerp vanuit een andere hoek. „Op 17 april verklaarde de president”, aldus Weicker, „dat hij op 21 maart vernomen had dat er grond was voor ernstige beschuldigingen jegens stafleden van het Witte Huis. De president zei dat hij op basis daarvan een nieuw en diepgaand onderzoek aan het instellen was”. „Dat is juist”, antwoordde Michell. „Volgens uw eigen verklaring”, ging Weicker verder, „had u op 22 maart een bijeenkomst met Haldeman, Ehrlichman, John Dean en de president”. „Dat is juist, senator”. „En u heeft verder verklaard dat op die bijeenkomst, een dag nadat de presi dent volgens zijn eigen verklaring voor het eerst hoorde van ernstige beschuldi gingen jegen stafleden, met geen woord werd gesproken over de Watergate-af- faire?” „Dat is juist, senator”. SENATOR WEICKER was kennelijk verbijsterd. Na afloop van de zitting zei hij tegen verslaggevers: „Er zijn twee mogelijkheden. Of het was een voorop gezette strategie om Watergate niet te bespreken, zodat er geen verslag van dat gesprek zou bestaan. Of ze hadden el- Deze mutatie, de ingrijpendste sinds de militaire staatsgreep van 1960, gaat hoofdzakelijk ten koste van fi guren uit de entourage van de ex- opperbevelhebber van de strijdkrach ten, Gurler, die in mei al zo deerlijk tussen stoel en tafel was gevallen bij zijn poging om zich tot president van de republiek te laten kiezen. der hun voeten Zien wegslippen. Toen uitgever Ruskoni ook nog verklaarde dat het kapitaal om de helft van de aande len van de Messagero te kopen, uit het buitenland afkomstig was, nam de on rust onder de Italiaanse journalisten snel toe. Aan de nieuwe regering Rumor is nu gevraagd ervoor te zorgen dat de persvrijheid in Italië gagarandeerd blijft. Belangrijk is verder dat van de jongste mutaties niet alleen „Gurler- generaals" het slachtoffer zijn gewor den, maar ook figuren die schijnen te zijn gecompromitteerd in verband met de vele folter-aantijgingen van de laatste maanden. Zo werd, naast enkele generaals uit de leiding van de inlichtingendienst, ook de chef-staf van het commando van de staat van beleg van Istanboel, Koknar, naar de provincie verwezen. Zijn naam wordt genoemd in verband met de organisa tie „Contra-Guerrilla” die verdachten onofficieel en hardhandig verhoorde alvorens zij voor militaire tribunalen verschenen. Parallel met deze ontwikkeling wordt op het ogenblik hevig gespecu leerd over de vraag of de staat van beleg in de laatste vier provincies waar zij nog heerst eind deze maand zal „doodbloeden”. Het parlement, dat op reces is en waarvan de leden over Het gaat hier in het bijzonder om de wet die zogenoemde „Veiligheids- gerechtshoven” mogelijk maakt. Dit worden (waarschijnlijk zeven) colle ges van drie burgerlijke en twee militaire rechters, indirect door de staat aangewezen, die zich moeten bezighouden met zogenoemde „mis drijven tegen de staat”, een begrip dat natuurlijk nogal ruim kan wor den opgevat. Gisteren werd ook bekendgemaakt dat John Ehrlichman, ex-lid van de staf van het Witte Huis, een jaar geleden uitkeringen goedkeurde aan de zeven mannen die in verband met het afluis- terschandaal in hechtenis genomen wer den. Ehrlichman heeft ook tegen zijn on dervragers van de Senaat gezegd dat bij de affaire hoge functionarissen in Nixons herverkiezingscomité betrokken waren. Dit was hem kort na de inbraak in het Watergategebouw duidelijk ge worden. Een samenvatting van Ehrlichmans getuigenis, afgelegd op 4 mei, werd gis teren ter beschikking van de pers ge steld. Ehrlichman moet nog verschijnen op de door de televisie uitgezonden se- naatsverhoren. Het geld dat met Ehrlichmans goed keuring aan de zeven mannen werd uitbetaald was bestemd voor hun verde diging. Ehrlichman heeft gezegd dat hij van mening was dat de uitkeringen een wens van Mitchell waren. Maar de oud- minister heeft ontkend dat hij machti ging tot betalingen aan Watergate-be- klaagden gaf. misdragen” niet te publiceren. Een aantal afgevaardigden van de links georiënteerde oppositiepartij heeft de wet voorgelegd aan het Constitutio nele Hof, omdat zij in strijd zou zijn met de scheiding van Uitvoerende en Rechterlijke Macht. Het is ook deze wetgeving die de sociaal-democratische afgevaardigden in de Politieke Commissie van de Raad van Europa met vooral de Nederlander Dankert ertoe brengt, Turkije „in de gaten te willen hou den”, ook na de verhoopte opheffing van de staat van beleg en de verkie zingen van oktober. Het perspectief op uiterlijke normalisering heeft ech ter op de jongste zitting van deze commissie, in Florence vorige week, uitgesproken gunstig voor de Turkse regering gewerkt. Weliswaar slaagde de leider van de Turkse delegatie, prof. Feyzioglu, er niet in Turkije van de agenda van de volgende zitting in september afge voerd te krijgen, maar Ankara is toch zeer tevreden dat de subcommis sie die nu zal worden gevormd, zich niet speciaal met Turkije zal bezig houden. maar met alle aangesloten landen. Ook zal zij niet alleen moe ten waken over de naleving van de mocratie en mensenrechten, maar zich ook moeten verdiepen in de rol die terroristen in de betreffende lan den spelen. De stelselmatige onderdrukking en terreur, die de Portugezen in hun kolo niën uitoefenen is er de oorzaak van dat de orde van de witte paters in 1971 en bloc Mozambique verliet. Een rapport van de witte paters over de maanden april, mei, juni 1971 maakte melding van massamoord. UTRECHT. Het Algemeen Bestuur van de .Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) zal 1 september aan de Verenigingsraad, het hoogste orgaan van deze vakorganisatie, voorstellen een contract van samenwerking aan te gaan met het overlegorgaan van de vakcen trales. Wanneer tijdens de looptijd van dit tweejarig contract de Federatie van Vakcentrales wordt opgericht, zal het contract van samenwerking worden om gezet in een rechtstreekse aansluiting van de NVJ bij de federatie. De NVJ is geen lid van een van de drie vakcentra les. Het NVJ-voorstel is het resultaat van uitvoerige besprekingen met het overleg orgaan die in het voorjaar werden afgerond. Over de resultaten hebben de beleidscolleges van NW, NKV en CNV zich reeds positief uitgesproken. Het verzet van de bevolking tegen deze gedwongen opsluiting wordt door het leger met grote wreedheid onder drukt. Dezelfde gruwelijke represaille maatregelen, worden volgens het Angola comité genomen tegen dorpelingen, die ervan verdacht worden contact met de bevrijdingsbeweging te onderhouden. Van de legercommandant in Mekum bura is de uitspraak bekend: „De dorpe lingen zijn schuldig, want wat water is voor de vissen zijn zij voor het terroris me”. De plaatselijke bevolking wordt geter roriseerd en uitgemoord, omdat de Por tugezen niet in staat blijken te zijn, de opmars van de bevrijdingsbewegingen tegen te houden. Deze afgrijselijke prak tijken maakt eens temeer duidelijk, aldus het Angola comité dat de steun van de NAVO-landen aan Portugals oorlogen in Afrika onmiddellijk behoort te worden beëindigd. In plaats daarvan zal ook Nederland on voorwaardelijke steun moeten gaan verlenen aan de ware ver tegenwoordigers van Angola, Mozambi que en Guinee-Bissau, de bevrijdingsbe wegingen, aldus het Angola comité. risch weigerde ooit voor de commissie als getuige te zullen verschijnen, of om persoonlijke documenten de affaire be treffende ,vrij te geven. Voorzitter Sam Ervin voerde gisteren opnieuw voorbeelden uit de Amerikaan se geschiedenis aan van presidenten die wel vrijwillig voor senaatscommissies waren verschenen en hij vroeg Mitchell of deze geen oplossing wist voor het dilemma. Mitchell suggereerde dat de president er misschien toe bewogen zou kunnen worden om de voorzitter en vice-voor- zitter (de Republikeinse senator Howard Baker) voor een gesprek op het Witte Huis te ontvangen. BONN. De toestand in het West- duitse luchtverkeer heeft zich gis teren weer verslechterd. Nadat slechts 14 van de 36 verkeersleiders tijdens de ochtendienst in de con troletoren van de luchthaven van Frankfort verschenen, ontstond op dit grootste vliegveld van het Eu ropese continent een chaos. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Italië beleefde igsteren weer eens een staking, maar dit keer ging het niet zomaar om een hoger loon of betere arbeidsvoorwaarden. De jour nalisten van de Romeinse krant „II Mes sagero” vrezen dat ze niet langer kun nen werken zoals ze dat al jaren ge wend waren: onafhankelijk, met een grote mate van vrijheid, niet al te nauw verbonden met een partij en tameljjk los van het Vaticaan. Weicker toonde verder aan dat na talrijke van deze conferenties telefoon gesprekken werden gevoerd tussen Mit chell en Nixon. „En u wilt beweren dat u in geen van deze gesprekken ooit de Watergate-affai- re ter sprake bracht?”, vroeg Weicker ongelovig. „Dat is juist”, zei Mitchell. „Ik weet niet hoe vaak u met de president getele foneerd hebt, maar dan weet u mis schien dat wanneer de president opbelt het gespreksonderwerp door hem wordt bepaald’. Frankfurt 105 vluchten van haar programma schrappen. Veel reizi gers werden met bussen naar uit- wijkvliegvelden gebracht en kon den uren later dan was gepland hun reis beginnen. De Westduitse minister van Verkeer, Lauritzen, heeft disciplinaire maat regelen tegen de 22 verkeersleiders, die niet kwamen opdagen, aanga- kondigd. Bovendien heeft hij, met een beroep op artikel 73 van het Westduitse ambtenarenreglement, De vrees bij de journalisten ontstond toen enkele weken geleden uitgever Ruskoni, een vriend van de meest con servatieve politici in Italië, 50 percent van de aandelen van de „Messagero” opkocht. Snel werd er een nieuwe hoofdredacteur benoemd zonder dat de redactie daar iets van afwist. De beken de schrijver Luigi Barzini, die zo’n in dringend portret heeft geschreven van het Italiaanse volk, zou de koers van de krant naar rechts moeten ombuigen als nieuwe hoofdredacteur. Maar de oude hoofdredacteur, Perrone, bleef gewoon zitten en barricadeerde de deur van zijn kantoor. kaar niets meer te vertellen, omdat iedereen alles van elkaar afwist”. Mitchell was zo in zijn wiek geschoten door de scherpe ondervragingen van Weicker, dat hij vlak voor het verdagen van de zitting hoorbaar in de microfoon mompelde: ,,’tls een fijn proces dat hier gevoerd wordt”. VOLGENS MITCHELL was de in braak maar één keer in een gesprek met Nixon ter sprake gekomen, en dat was enkele dagen erna, toen Mitchell zijn excuses aan Nixon aanbood voor het „niet in de hand houden” van zijn staf van wie op dat ogenblik James McCord bij de inbraak was gearresteerd. AMSTERDAM. De gruwelijke slachting in Wiriyamo die dinsdag be kend werd, is volgens het Angola comité geen op zichzelf staand incident in de wrede onderdrukkingsoorlogen, die Por tugal voert in zijn afrikaanse kolonies. Het comité wijst erop dat een soortge lijk gedetailleerd rapport in mei vorig jaar werd gepubliceerd door pater Luiz Afonso Dacosta op grond van zijn erva ringen in de missiepost Marara in Tete (Mozambique). Voor de Republikeinse senator Lowell Weicker was dat kennelijk te veel ge vraagd. Aan de hand van nauwkeurig bijgehouden dagboeken, waarin Mit chells secretaresse alle bezoekers en te lefoongesprekken noteerde, somde Weic ker tientallen bijeenkomsten op van Mitchell met stafleden van de herver- kiezingscommissie, waar de Watergate affaire en de door de commissie te ontwikkelen tegen-strategie werd be sproken. Een verlaten vliegveld: Zo zag de luchthaven van Frankfort er gisteren uit. Verlaten op een kluitje staan de vliegtuigtrappen bijeen. De luchthaven werd gesloten als antwoord op de actie van de verkeersleiders. DEN HAAG. Vandaag is een Troopship van de Koninklijke Luchtmacht met vijf technici aan boord naar Sene gal vertrokken om daar op het vliegveld van Dakar een andere Fokker F-27 Troopship te repareren. Zoals gemeld werd dit toestel dat de Nederlandse regering heeft Ingezet voor de leniging van de hongersnood in centraal Afrika, maandagmiddag tijdens een storm be schadigd. De ministers Vredeling van Defensie en Pronk van Ontwikkelingssamenwer king hebben besloten het Troopship met de technici aan boord gedurende de Periode, dat het beschadigde vliegtuig wordt gerepareerd, in te zetten bij het uitvoeren van voedseldistributievluch- ten. Zodra de schade is hersteld, zal dit toestel met de reparatieploeg naar Ne derland terugvliegen. - S Ég

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3