Zanger van „She’s not there" nu op solo-toer Colin Blunstone wil na Zombies andere toekomst )5 5 Winsemius uitstekend Burtons weer 97; fauteuils, 5; 5.- Leven en werken Roy Bean als vakkundig kijkspel bij elkaar 5.- op Alkmaars concert Fü IJMUfDEN KEUKENS B.V lil I JOHN HUSTON MAAKTE GEÏDEALISEERD PORTRET VOS wint veel leden van legale omroepen Orgeltocht ’".T'—'iX 13 VRIJDAG 13 JULI 19 73 gevolg „Ugly” Teleurstellend 2 50 09 ROY BEAN is een van de vele kleurrijke figuren die tijdens de stormachtige ontwikkelingen in de Verenigde Staten gedurende de tweede helft van de vorige eeuw bij de grote trek naar het Westen zijn opgetreden, naam hebben gemaakt en inmiddels weer legende zijn geworden. Hypocriet AMSTERDAM Magnifieke Londense Linda. Colin Blunstone ontmoette haar een paar jaar ge leden op een feestje en wist niet wat hij zag. Helaas bleek Linda als van Colins dronkenschap dubbel zo mooi en zei onze pop zanger „too much, too soon”. Dat werd dus niks, zij het dat Colin zich the morning after the night before aan tafel zette om de eerste song van zijn leven te schrijven: „Too much too soon last night”. Neergeslagen N achtvoorstellingen Tuschinski Slechte behandeling in Amsterdam igs Tl F „too much, too soon”. ADVERTENTIE akking. Elvis Presley in „Elvis on tour”. KENNEMERLAAN 159-165, IJMUIDEN (bij Marktplein) Telefoon (02550)-11428-10770, s avonds alleen na afspraak Geopend: maandagmiddag t.m. zaterdag van 8-18 uur lisers - it nooit bijzet- is hon- Slavo- dmeubel, Met luxe Maar voor de Elvis-fan is het een unieke gelegenheid om hun zangidool in al zijn ijdelheid showmanship en geweldige vitaliteit .vanuit alle denk bare hoeken te kunnen bekijken. Vlaak hem werkelijk uwmeubel glasvitrine,, laden en 350 cm br. I en stoelen lart stelen. HAARLEM. Niet de orgels in Alk maar zullen aanstaande zaterdag cen traal staan tijdens de Toer-in orgeltocht zoals wij dezer dagen vermelden, maar vier orgels in West-Friesland, te weten Moeilijkheden, die gezien het resul taat van haar spel, haar concentratie waarneembaar hebben beïnvloed. Door het voorbijgaan aan Caesuren kwamen de vormgeving en het teken van de melodische contouren in het gedrang en de neutraliteit van de registratie belette het verkrijgen van een muzikale inhoud. >rn, mooi I. Van de u in een ïoonsbed, van het en e. ruitstöP euils. bert Abel (die ook „Mad Dogs and Englishmen” maakten) is in de be kende documentaire stijl opgenomen, met ingelaste interviews, kijkjes ach ter de schermen, historische terug blikken en zaal-opnamen, waarbij het fenomeen Elvis van alle kanten be licht wordt. De makers maken oervloedig ge bruik van het „split-screen”, zodat het doek bijna voortdurend gevuld is met drie en meer gelijktijdige hande lingen, wat enkele malen functioneel werkt, maar op den duur als ver moeiend en overbodig ervaren wordt. Het waren Elly Kooiman, Jan Jansen en Bernard Winsemius, die op dit con cert uitsluitend werken van Johann Se bastian Bach ten gehore brachten. Elly Kooiman opende de avond met de vertolking van het Praeludium en Fuga in D grote terts. Zij had zich met deze keuze, gezien haar toch nog vrij oppervlakkige kennis van de register- dispositie, van de werking van de orgel- klank in al zijn verscheidenheid in de ruimte van de kerk en van de tractuur- bediening van het orgel, voor niet gerin ge moeilijkheden geplaatst. NEW YORK (UPI). Acteur Richard Burton verzoent zich vandaag over een week in Rome met zijn vrouw, de actri ce Elizabeth Taylor, na een korte proef- scheiding. Dit berichtte donderdag co lumnist Earl Wilson in New York, de man die ook de proefscheiding van de Burtons op 3 jufi wereldkundig maakte. De film van Pierre Adige en Ro- teit, die de inmiddels de veertig na derende rockster nog altijd bij het Amerikaanse publiek geniet. In die rij van beruchte beroemdhe den die op een of andere wijze, meestal in nogal negatieve zin, naam hebben gemaakt en in allerlei wes terns al schurkachtige helden of heldhaftige schurken voort zijn blij ven leven, slaat rechter Roy Bean geen slecht figuur. WAT ER HISTORISCH van hem bekend is, tekent hem als een nogal obscuur en hypocriet karakter die in een streek van Texas ten westen van de rivier de Pecos het recht in eigen handen nam en zijn onrechtmatig rechterschap nogal lucratief wist te combineren met het exploiteren van een saloon, annex bordeel. Hij leefde tussen ongeveer 1825 en 1902 en volgens de kronieken van tijdgenoten was hij een lelijke, dron ken racistische figuur die echter door welbespraaktheid en een zekere char me steeds het pleit wist te winnen en in ieder geval een natuurlijke dood stierf, wat in die tijd van geringe overlevingskansen al een bijzondere prestatie was. Zijn levenslange liefde voor een Engelse actrice, Lily Langtry, die in Amerika optrad, maar die hij alleen van afbeeldingen kende, wordt door geen historicus onvermeld gelaten evenmin als het feit dat het pioniers- dorp waar hij „law and order” bracht door hem naar haar genoemd werd en nu als Langtry op de kaart van Texas voorkomt. Judge Roy Bean, zoals hij in de annalen van het wilde westen opgete kend staat, is als bijfiguur betrokken geweest in films als William Wyler’s „The Westerner” uit 1939 en jn Budd Boetticher’s „A time of dying” uit '69, maar John Huston heeft hem tot centrale figuur gemaakt van „The life and time of Judge Roy Bean”, een film die nu zijn Nederlandse première in het Amsterdamse Tu- schinski beleeft. De openingstekst is tekenend voor de film: „Misschien is het niet zo gebeurd, maar het zou zó wel hebben moeten gebeuren”, een uitspraak die bij voorbaat alle idealisering van Roy Bean excuseert en de filmmakers vrij spel laat om werkelijkheid en legen de naar eigen smaak te mixen. En gezien de voorkeur die John Huston in zijn vroeger werk aan de dag legde voor uitzonderlijke, maar sympathieke figuren van formaat, kan het haast niet anders of rechter Bean komt er op het witte doek beter af dan op het portret dat historici en tijdgenoten van hem maakten. wel „The life and times of Judge Roy Bean” geheten) draait. De eerste titel is alleen wat mislei dend, omdat in de western lectuur een „Hongin Judge” voorkomt, waarmee dan echter de psychopati- sche rechter Parker uit Arkansas be doeld wordt. Historisch staat het namelijk hele maal niet vast dat Roy Bean zoveel terechtstellingen op zijn naam heeft staan dat hij de bedoelde bijnaam zou verdiend hebben. UIT DIT OMVANGRIJKE materi aal heeft John Huston een warrige film gemaakt die nooit kleur wil bekennen, d.w.z. nooit het genre waartoe hij wil behoren verraadt. Er is een half-harde, half-humoristische, half-sentimentele western ontstaan die geen enkel aangeroerd thema uit werkt en tussen alle klaarstaande stoelen komt te vallen. Het beste wat men er van kan zeggen is dat er een vakkundig kijkspel is ontstaan dat echter na het magnifieke „Fat City” van dezelfde Huston alleen maar een teleurstellende indruk kan achterlaten, ten. Paul Newman in een manhaftige houding als rechter Roy Bean. Colin Blunstone, 28 jaar oud, ex-zan- ger van The Zombies, nu onder eigen naam regelmatig te gast in Nederland, glimlacht bij het vertellen van deze gebeurtenis en erkent dat deze episode kenmerkend is voor zijn persoon: een laatbloeier op compositorisch gebied; een voorliefde voor vrouwen („ik heb nog nooit zoveel mooie bij elkaar gezien als in Amsterdam”) en op muzikaal gebied miir'h Mn ennn” Meer bevrediging gaven de uitvoerin gen van twee koraalbewerkingen „An Wasserflüssen Babylon” en „Allein Gott in der Höh sei Ehr”, al bereikte Elly Kooiman hiermede toch nog niet het vertolkingspeil, waartoe zij in staat ge acht moet worden. Jan Jansen vervolgde het concert, eerst met de voordracht van vier duet ten uit Bachs ,Clavier-übung” en daar na met de uitvoering van het Praeludium en Fuga in G grote terts. Ook hij had moeite met het vinden van de gewenste registratie, hetgeen voor de duetten on geslaagde dynamische verhoudingen en zelfs kinderlijke parallelitei’tsverschijn- selen ten gevolge had en voor het Prae ludium en Fuga een inhoudsloos kil verloop met oneffenheden in de pedaal- bediening. Zowel Elly Kooiman als Jan Jansen acht ik in staat om deze ervaring bij het begin van hun loopbaan in positieve zin te gaan benutten. De organist Bernard Winsemius be sloot de avond met de vertolking van Bachs Partita over het koraal „Sei Gegrüsset, Jesu gütig”. welke een voor treffelijke indruk maakte. Zijn spel on derscheidde zich door een uitnemende ritmische continuïteit, een uitstekend bij het wezen van de muziek aangepaste registratie, die in zichzelf al bijzonder goed voldeed, en verder door een melo dische profilering, die mede de muzikale spanning handhaven deed. Bernard Winsemius heeft de talrijke toehoorder op dit concert met zijn Par- tita-voordracht zeer aan zich verplicht P. ZWAANSWIJK. VOLGENS DE SCRIPTWRITERS van John Huston was Bean een door de politie gezochte bankrover die in een klein stadje arriveert, daar aan de bar opschept over zijn heldenda den, maar in plaats van applaus te krijgen neergelagen, beroofd en ach ter een paard gebonden wordt. Een Mexicaans meisje zorgt ervoor dat hij niet aan zijn verwondingen sterft, waarop Dean terugkeert naar de mis dadige pioniersnederzetting en in een eenmans-vuurgevecht zijn tegenstan ders doodt, waarna hij zichzelf ui troept tot rechter, en de saloon waar alles gebeurde, tot zijn eigendom ver klaart. Enkele outlaws die langsko men benoemt hij tot zijn lijfwacht en een wagenvol reizende prostituees wordt geconfisceerd, waarna de meis- tkamer in en uitvoe- '°i is ook dralonve- sssin. De rmd, zijn atief hoog, als afge- „Tevreden? Het is erg gevaarlijk om tevreden te zijn, maar ik ben het wel enigszins. Vooral m’n songwriting gaat erg goed. Laatst had ik weer een van die zeldzame gevallen dat ik een song in tien minuten neerschreef; alsof het zó uit de lucht kwam vallen. Maar dat gebeurt zelden. Meestal schrijf ik over dingen die mijzelf overkomen zijn- Een verhaaltje dus. Maar nooit geen „ugly” woorden; die haat ik. Woorden als „ug ly”, „blind” en „hung” vind ik vreselijk. Die kan ik niet zingen. Wanneer merkte je dat je zo’n aparte stem had? „Pas toen mijn stem voor het eerst was opgenomen. Het gekke is, ik heb een zachte, doodgewone stem die pas iets speciaals krijgt als hij door een microfoon geleid wordt. Net zoiets als met meisjes die op foto’s ineens iets hebben dat je normaal niet aan ze af ziet. Ik heb altijd gezongen, als kind al, maar ik ergerde er meer mensen mee dan dat ik ze plezier deed”. Colin Blunstone heeft het sterke ge voel dat hij de mensen nu via de microfoon wel degelijk een plezier doet. Hoe lang nog? „Als iemand mij tien jaar geleden had gevraagd wat ik over tien jaar zou doen, had ik nooit kunnen voorspellen dat ik zou doen wat ik nu doe. Hè, hè. Het gekke is: hoe ouder ik word, hoe minder zorgen ik me maak over de toekomst Je kunt er toch niets van zeggen. Ik beleg m’n geld en ik zal wel zien. Misschien een winkeltje, alhoe wel: als het even kan zou ik graag m’n hele leven willen blijven zingen”. FERRY TROMP DE ELVIS-REVIVAL in het Rem- brandtplein Theater heeft een stroom reprises van gefilmde pop-festivals opgeroepen. Die conclusie zou men tenminste geneigd zijn te trekken als men ziet dat De Uitkijk voor zijn nachtvoorstellingen „Gimme SHEL TER” heeft gekozen, het Leidseplein Theater „Woodstock” terugbrengt, Ci neac Reg. Breestraat „The concert for Bangla Desh” gepronlogeerd heeft en Kriterion „Joe Cocker: „Mad dogs and Englishmen” (Van dezelefde ma kers als „Elvis on tour”) op het nachtelijk repertoire heeft genomen. Niet-muziekliefhebbers kunnen dan nog terecht in Calypso bij „Get Car ter” van Mike Hodges met Michael Caine, in Studio K bij Brian Hutton’s X, Y and Zee” met opnieuw Michael Caine, geassisteerd door het vrouwe lijke deel van het nu gescheiden duo Burton-Taylor en in Rialto, waar John Hustons „De nacht van de Le guaan” met de mannelijke partner van genoemd ex-echtpaar plus Ava Gardner te zien is. In Hallen nog altijd „The French connection” en in Nöggerath „Thomas Crown” met Ste ve McQueen en Faye Dunaway. jaar teleurgesteld op een kantoor had doorgebracht. Rod Argent en Chris Whi te (zijn huidige producer) brachten hem na een jaar muziek onder de schuilnaam Neil McArthur terug in het spoor. Nog één jaar muzikaal nadenken resulteerde in de LP „One year” die goed genoeg bleek te zijn om als basis te dienen voor een nieuwe start. Colin erkent dat zijn Zombie-zang de zaken jongens mild maakte ten opzichte van zijn talenten, „maar zoveel betekende het nu ook weer niet. Men vergeet snel en bovendien moet je minstens twintig zijn om ooit van The Zombies gehoord te hebben”. Je brengt nog steeds „She’s not there”. Teren op oude roem? „Nou nee- „She’s not there” is nog steeds een erg goed nummer, het heeft de tand des tijds doorstaan zoals dat heet. Was dat niet het geval geweest, dan had ik het niet meer gezongen. Trouwens, we zijn nu tien maanden met deze groep (Pete Wingfield, piano; Terry Poole, bas; Jim Tuomey, drums en Derek Griffiths, gi taar, red.) in de slag en het wordt tijd dat het optreden weer eens veranderd wordt”. Colin Blunstone is met zijn groep deze week voor de vierde keer binnen een half jaar in Nederland, ditmaal voor een kleine toernee, een vorige maal voor een optreden in VARA’s Popgala. Paradiso in Amsterdam is zijn vaste standplaats. Colin toont zich verrast en blij met de impact van zijn muziek in ons land maar kondigt aan voorlopig te zullen wegblijven: „Je moet je gezicht niet al te veel laten zien; dan worden de men sen moe van je”. Bovendien heeft hij wel andere zaken de Ned. Herv. Kerk te Spanbroek (11 u.), uur), de Doopsgez. Kerk te Nieuwe Nie- dorp (14 uur) en de Michaelskerk te Oosterland (15.30 uur). D eorgeltocht staat onder leiding van Cornells Klein. De orgels in Alkmaar zullen zaterdag 21 juli onder leiding van Jan Jongepier bezichtigd en beluisterd kunnen worden. wordt hij neergelagen en van zijn geld beroofd. Thuisgekomen blijkt hij vader te zijn geworden van een doch ter, maar de moeder, het Mexicaanse meisje dat hem destijds van de dood redde (Victoria Principal) sterft in het kraambed. Als er dan verzet begint op te steken tegen zijn hard vochtig bewind, verlaat de rechter het stadje, een groot kerkhof, maar tegelijk ook veel genegenheid van de op rust gestelde bevolking achterla tend. Huston heeft dit klassieke einde van een western waarschijnlijk teveel als anticlimax gevoeld en er nu een onwaarschijnlijk slot aangebreid, waarin Roy Bean na twintig jaar terugkeert in Langtry (het is inmid dels ongeveer 1920 geworden) om er een oliestad met verderfelijke zeden en politieke corruptie en moorden aan te treffen. Samen met zijn doch ter en enkele getrouwen van zoveel jaar terug roeit hij de zondige ge meenschap te vuur en te zwaard (in dit geval met het pistool) uit, waarbij hij zelf ook in de vlammen omkomt. Waarna een sentimenteel bezoek van Lily Langtry aan het nu dode stadje dat haar naam draagt en aan het Roy Bean-museum de film aan een waar dig slot helpt. jes eerlijk verdeeld worden onder zijn adjudanten. Misdaad wordt snel gestraft met de strop en de gehange ne blijft dagenlang als afschrikwek kend voorbeeld aan de galg hangen. Dit alles gebeurt in de beste tradi ties van de moderne, wat hardere western, al blijft Huston voortdurend aarzelen tussen de enscènering van een mogelijke werkelijkheid en de komische overdrijving die tegenwoor dig vaak gebruikt wordt om een te veel aan geweld te relativeren. Roy Bean’s liefde voor de actrice Lily Langtry (Ava Gardner) die op dat moment een tournee door de VS houdt, demonstreert zich in een per manent affiche in de bar dat met de grootste omzichtigheid behandeld moet worden. Een bezoeker die er in een speelse bui een schot op afvuurt en de geliefde in haar papieren borst treft, wordt zonder pardon opgehan gen. Als Lily in de buurt van Vinega- roon, zoals de nederzetting oorspron kelijk heet, een voorstelling geeft, gaat rechter Bean (gespeeld door Paul Newman) stijlvol in pandjesjas en met hoge hoc«J erop af, maar als blijkt dat er geen kaartjes meer over zijn en als hij zich inlaat met een dubieuze figuur die hem alsnog aan een plaatsbewijs zou kunnen helpen, (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM By de verschil lende omroepen motiveren tien tot honderdtallen leden hun opzegging met de mededeling dat ze lid willen worden van de Veronica Omroep Stichting. Alle omroepen antwoorden schriftelijk op de bedankjes met een nadere uiteenzetting waarom Veroni ca moet verdwijnen. De AVRO schrijft dat ze nooit tegen Veronica is geweest. De KRO wekt ex-leden met een antwoordkaart op lid te blijven van ,de omroep waar nog meer muziek inv zit”. „Als Rob Out op de zender zegt dat de mensen hun lidmaatschap maar moeten opzeggen, dan merk je dat natuurlijk”, aldus een woordvoer der van de TROS. „Maar het valt mee. Het is moeilijk te bepalen in hoeverre de groei van het ledenbe stand bij de diverse omroepen door de VOS wordt aangetast. Van een stijging ten opzichte van de cijfers van het vorig jaar is in elk geval geen sprake”. NA AFGELOPEN WOENSDAG NACHT een tien uur durende mara thon van Elvis Presley-films georga niseerd te hebben, komt het Rem- brandtplein Theater deze week met een compilatiefilm over enige recente optredens van de zingende filmster die „Elvis on tour” heet en een goed beeld geeft van de enorme populari- ALKMAAR Drie jonge Nederlandse organisten hebben donderdagavond het orgel van de Sint-Laurenskerk te Alkmaar bespeeld op een concert, dat opge nomen was in het programma van de Haarlemse Orgelmaand. BEHALVE TWEE karate-films, „Kung Fu, de ijzeren man” in City en „Karate-kolos Lee Kueng” in Flora, is er nog een Amsterdamse première te signaleren en wel in Tuschinski, waar de hierboven behandelde film „Roy Bean, the hanging judge” (ook aan zijn hoofd. Net terug van een drie maanden durende lente-toernee door Amerika moest Colin in Londen pijlsnel de studio in om de LP op te nemen waar ze met name in Engeland reeds lang op zitten te wachten. Het werkstuk dat nu bijna klaar is zal medio septem ber in Engeland en waarschijnlijk ook in Nederland uitkomen. Een titel weet Colin nog niet: „Daar denk ik altijd erg lang over na. Ik hou ervan om er een betekenis aan te kunnen geven. Net als met m’n teksten. Ik ben geen bood schapper, maar elk lied moet wel een klein verhaaltje zijn. Wat de nieuwe LP betreft: misschien noem ik hem wel „The End of Dreaming”. Zo voel ik me op het ogenblik, aan het eind van een periode waarin het nieuwe begin en het eerste succes voor dromerijen zorgden; nu voel ik me langzaam terugkeren tot de realiteit, met alle heisa vandien”. Colin Blunstone temidden van twee van zijn begeleiders. Links gitarist Derek Griffiths, rechts drummer Jim Tuomey. Dat laatste slaat dan op zijn dominan te deelname in de groep The Zombies (leider: Rod Argent) die in ’67-’68 in Engeland en over de gehele wereld mil joenen hits scoorde met „She’s not the re” en „Time of the seasons”. Colin: „Ondanks dat we al op school als groep bij elkaar waren en in totaal zeven jaar hebben bestaan, kwam het succes te vroeg. Het was teveel, we konden het gewoon niet aan. Zakelijk zijn we onge looflijk slecht, zeg maar gemeen behan deld door allerlei mensen in onze omge ving die ons wilden „helpen”. Je moet het meegemaakt hebben om te kunnen geloven wat voor niets en niemand ont ziende figuren er in die popbusiness rondlopen. Op een gegeven moment was het zo erg dat ik moest oppassen niet in de schuld te raken. Dat was het moment december 1968 waarop we zeiden: we kappen ermee”. Geen wonder dat Blunstone enkele jaren later de song „I don’t believe in miracles” schreef, die notabene prompt een hit werd. Toch bevindt deze sympa thieke Engelsman zich onder de top, een situatie waarvan hij zich bewust is, maar die hij wél wil veranderen; eerder door gestaag kwaliteit af te leverendan met een razendsnelle superhit, want daar heeft hij nare Zombie-ervaringen mee. „Wil je geloven dat ik nu meer verdien dan in de tijd van The Zombies? Niet dat ik dat zo verschrikkelijk be langrijk vind. Muziek is in eerste instan tie mijn hobby; dat het ook mijn vak is kunnen worden is een meevaller”. Colin Blunstone weloverwogen pratend in prachtig Engels is aan de andere kant toch wel blij met zijn Zombie-tijd. De bekendheid van die groep bij publiek en platenmaatschap pijen werd zijn springplank naar een nieuwe carrière, maar niet nadat hij één

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13