Nixon ziek BEKENDMAKING VANDAAG VERWACHT Moeder en kind bij botsing omgekomen Protestdans B’52’s worden uit Vier maanden geëist Indo-China Londen weggehaald voor invoer wapens man bij Boeke Incident tussen Syrië en Israel over Portugese moordpartijen Turk kookte zijn vrouw FRANK toentmede Ontslag voor 16 Open de deur? Brits parlement houdt debat en Huidekoper k I 51 Br fl DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in AGENDA pagina 19 Het woord is aan... VERMOEDELIJK ZENDING VOOR IRA Verder in de krant TIJDENS BEZOEK CAETANO AAN ENGELAND HET WEER Frank, bedoel je. Volgende week vrijdag. Wanneer opent die nieuwe bontzaak? Winkelcentrum Schalkwijk t--«j-n rvj m buslijnen 2,70,71 1 F i o 18 4N b.v f ie RIJDAG 13 JULI 1973 63e jaargang nummer 211 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s iac.warninq edelsmid juwelier korte houtstraat 18 Haarlem zijstraat grote houtstraat ie straat links vanaf houtplein tel. 023-311982 >•- Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 15, 17 3 3 Scfii Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Medische diensten Beurs Radio en tv Strips Kunst Puzzel Schrijvende lezers Economie Sport 7 7 9 9 ...13 17 17 ...19 20, 21 BUENOS AIRES (AP) De Argentijnse president Hector J. Campora heeft vanmorgen vroeg bekendgemaakt, dat hij en vice- president Vicente Solano vandaag zullen aftreden om de weg te banen voor een nieuw presidentschap van oud-dictator Juan Peron. Campora deelde mee, dat binnen veertig dagen nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden om Peron het presidentschap te hergeven, dat do militairen hem achttien jaar ge leden ontnamen. Gematigde temperaturen kom over de drempel en zie eksklusieve sieraden vervaardigd op eigen ateliers, juwelen, bestek, de mooiste mineralen, de boeiendste edel* stenen.de beste horloges. Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Peron wordt opnieuw president (Van «en onzer verslaggeefster») Bm HALER ADVERTENTIES te Oud- KNMI tot het (21e verder pagina 1) Ferdinand de Lesseps: Onze tegenstanders zijn vaak onze beste helpers. g nog een WASHINGTON (AP). De Verenigde Staten zullen dit weekeinde beginnen met het terugtrekken van B52 bommen werpers uit de oorlog in Zuid-Oost Azië, zo hebben zegslieden binnen de Ameri kaanse regering gisteren meegedeeld. Het vertrek van 13 B52’s uit Guam zal het begin vormen van een geleidelijke terugtrekking van tenminste de helft van de 200 zware bommenwerpers die in Zuid-Oost Azië zijn ingezet, voordat op 15 aug. alle militaire activiteiten zullen worden stopgezet TEL AVIV (AFP/Rtr). Zes Syrische tanks zijn gisteravond de gedemilitari seerde zone ten oosten van Rafid in de heuvels van Golan binnengedrongen en hebben het vuur geopend op Israëlische stellingen, zo melden Israëlische militai re zegslieden in Tel Aviv. in ’t ma- jij ’n lek- tje. ■n wij nu Inmiddels heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat de regering niet over bewijzen beschikt voor de massa moord, waarvan pater Hastings melding maakte. om steun verzocht voor een internatio naal onderzoek naar de beweerde mas samoord. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. President Nixon is gisteravond met een lichte longontste king opgenomen in het marinehospitaal in Bethesda, een voorstad van Washing ton. Hoewel zijn lijfarts de president „enigszins verzwakt” noemde, wordt ver wacht dat hij het ziekenhuis over onge veer een week zal verlaten. Barteljorisstraat Haarlem 4 -w' 1174. geopend ,g- en za- er h n zo od, n R HAARLEM. De Haarlemse officier van justitie mr. Bredius heeft gisteren vier maanden gevangenisstraf geëist te gen de Amerikaanse wapenhandelaar die in oktober 1971 ons land opschrikte door met een grote partij wapens op Schiphol te arriveren. Men had toen het sterke vermoeden dat de zending, bestaande uit 116 kisten geweren, mitrailleurs, anti tankwapens en munitie, in totaal 3600 kilogram, onderweg was naar het IRA. Dat vermoeden werd nog versterkt door het feit dat een hoge legerautoriteit van het IRA destyds hier verbleef en spoor slags de benen nam, en de geadresseerde een niet bestaande firma was. -- - In Amersfoort is door de nieuwe com binatie Boeke-Heesters BV het leeggeko men complex van Pon’s Automobielbe drijven gehuurd. Pon is naar nieuwbouw in Leusden verhuisd. Behalve het hoofd kantoor van Boeke en Huidekoper in Haarlem zullen daarheen ook de vesti gingen van de onderneming in Gronin gen en Zwolle worden verplaatst. In Goes blijft Boeke een filiaal houden. RAU, LONDEN. De Britse regering is be zweken voor de druk in verband met de berichten over de Portugese moordpar tijen in Mozambique en akkoord gegaan met een parlementair debat over de politiek van Portugal en de verhouding tussen Portugal en Engeland. Door han dig manoeuvreren is Wilson, de leider van de Labourpartij er in gelaagd, het debat op de agenda van volgende week dinsdag te krijgen. Dan zal premier Caetano van Portugal in Engeland zyn. De Brtise regering wil het bezoek van Caetano niet afgelasten. Kort nadat hij gisteren was opgestaan, klaagde de president over pijn in zijn rechterborst. Zijn lijfarts constateerde een lichte koorts van ongeveer 38 gra den, maar wilde het besluit om hem op te laten nemen, laten afhangen van een röntgenologisch onderzoek. Het onder zoek bevestigde een voorlopige diagnose van „viral pneumonia” (lichte longont steking). ISTANBOEL De Turkse politie heeft een advocaat gearresteerd die zijn vrouw had doodgestoken, haar in stukken had gesneden en ver volgens had gekookt om bederf tegen te gaan. Daarna probeerde hij het in een motorboot naar zee te brengen. In de nacht van dinsdag op woensdag trof een politiepatrouille de 39- jarige advocaat, Hizir Ilyas Aktol- gali, op een kade aan met een houten kist. Hij probeerde een mo torboot te huren. Hij zei dat de kist extremistische publikatiee be vatte die hij in zee wilde werpen omdat hij bang was de bepalingen van de krijgswet te overtreden. Zij stonden er echter op dat hij de kist zou openen zodat wij de inhoud konden kontroleren, aldus één der agenten. Dat bleek een lijk van een vrouw, in acht stukken gesne den, en dat later geïdentificeerd werd als de 63-jarige vrouw van Aktolgali, Fatma Semiha. Het paar was twee jaar geleden ge trouwd. Aktolgali had in 1957 een psychiatrische behandeling onder gaan. De 43-jarige in Luxemburg wonende wapenhandelaar zal weinig van deze eis, en mogelijke straf die op dinsdag 24 juli wordt uitgesproken merken. Evenals tij dens eerdere rechtbankzittingen over de ze zaak (die twee keer werd aangehou den) schitterde hij door afwezigheid. Na hem een week te hebben vastgehouden stelde de rechtbank hem in 1971 op vrije voeten. De vervolging werd echter door gezet. De Belgische piloot, die het toestel van een Belgische chartermaatschappij vloog werd na zijn voorgeleiding bij de Demonstranten voeren een Maori-dans uit bij de Franse ambassade in Londen tijdens een protestdemonstratie tegen de op handen zijnde kernproeven in de Stille Oceaan. De betogers kwamen gistermiddag uit een pub in Knights bridge. waar veel Australiërs en Nieuw- Zeelanders plegen te komen. Er is Mg geen reactie van de militai ren op de maatregelen om de 77-jarige Peron weer aan de macht te brengen. Tijdens zijn langdurige ballingschap in Spanje is hij bij het Argentijnse volk steeds erg populair gebleven. Sinds de machtsaanvaarding van Campora op 25 mei is hij de maeht achter de schermen geweest. Peron, Argentinië’s dictator van 1946 tot 1955, mocht van de militairen niet mee doen aan de recente presidentsverkiezin gen. Hij keerde op 10 juni, na de inhuldiging van Campora, terug naar het land. President Campora zou vanmiddag (om vijf uur Nederlandse tijd) een radio- en televisietoespraak tot het volk hou den. Hij kondigde dat aan toen hij het De Londense Times heeft vandaag op nieuw berichten gebracht over moord partijen in Mozambique ,die de katholie ke priester Hastings heeft ontvangen van de congregatie van de missionaris sen van Burgos, in Spanje. Het rapport is opgesteld door twee missionarissen van de orde, die in 1971 en 1972 ten tijde van de vermelde massamoorden, verbonden waren aan de missie in Mu- cumura. Er ontstond een vuurgevecht van twintig minuten dat aan Israëlische kant geen slachtoffers eiste. Het was het eerste incident in de heuvels van Golan sinds 26 april, toen Syrische kanonnen een aantal granaten op de omgeving van Koeneitra op 20 kilometer ten noordwesten van Rafid afschoten. Hun verhaal begint met de moord op een dorpshoofd door leden van het Fre- limo (het bevrijdingsfront), waarna Por tugese veiligheidstroepen onmiddellijk tot repressailles overgingen. „Toen het moorden doorging wendden de paters zich tot een functionaris van het direc- toraat-generaal van de veiligheidsdienst en zeiden dat men de dorpelingen niet kon verwijten dat ze voedsel gaven aan het Frelimo omdat ze niet beschermd werden. Het antwoord luidde: „in een guerrilla-oorlog bestaat geen gerechtig heid” Een bevelhebber van een cóm- pagnie zei: „U -moet niet alleen de Afri kanen verdedigen, denk ook eens aan mijn manschappen die omkwamen door In het algemeen veel bewol king en voornamelijk mor gen overdag plaatselijk een bui. Weinig wind. Minimum temperaturen ongeveer 13, maxima morgen rond 22 gra den, bij wind van zee enkele graden lager. AAN HET STRAND reehtei-eommisiaru al vrijgelaten. Hij was te goeder trouw, meende dat hij machine-onderdelen, om precies te zijn drie ton kogellagers vanuit Praag naar Engeland vloog. Wat de lading werkelijk behelste bleek pas bij opslag in de douaneloods op Schiphol. De behandeling medio 1972 van deze zaak spitste zich toe op gebreken in de douaneformulieren. Ten laste gelegd was echter de overtreding van de vuurwa- penwet. Een getuige-deskundige ver klaarde dat het begrip „invoer” als be doeld in deze wet gehanteerd kan wor den als een lading wapens onze grens passeert. Op grond hiervan kwam mr. Bredius tot zijn schuldigverklaring. Mogelijke argumenten daartegen, zoals „doorvoer is geen invoer, douanetech- nisch gezien”, het feit dat verdachte maar een kleine schakel in het geheel is en dat de documenten niet klopten, wees hij van de hand. Hij meende dat Neder land er zich voor moet hoeden dorpspo litiek te bedrijven en was blij dat deze levensgevaarlijke lading onderschept was en daarmee mensenlevens gespaard waren. Overigens merkte hij wel op dat het punt van een strafmaat hier vrij zinloos is met een afwezige verdachte. Hij vroeg de wapens en munitie aan het verkeer te onttrekken. Jniuider Courant landmijnen van terroristen” aldus de Times. Later, vervolgt het rapport van de priesters, werden dorpen langs de rivier de Dack geterroriseerd. Negentien Afri kanen werden gedood. Een man werd gemarteld voor de ogen van zijn vrouw en kinderen. De vrouw kreeg een mis kraam. „Volgens de priesters ondernam een grote Rhodesische strijdmacht een represailleaanval over de grens, in Mo zambique. Eén van hun parochianen werd doodgeschoten en zijn handen en voeten afgesneden. Bij een aanval op een ander dorp wisten slechts twee kin deren te ontsnappen”. Het verslag gaat verder met een Por tugese commando-overval, ongeveer twintig kilometer van de missiepost. De Afrikanen vluchtten, maar zestien vrou wen en kinderen werden in een hut gedreven, waar hadgranaten in werden gegooid. De priesters spraken met de enige overlevende, een ernstig gewonde vrouw. „Het moorden ging door, en de pries ters bleven rapporten sturen aan hun overste, die ze negeerde. Toen wendden ze zich tot Madrid, en later tot pater Hastings, die ermee naar de Times stap te”. VINKE VEEN Vanmorgen zjjn een Japanse vrouw en haar kind bij een autobotsing op de weg Amsterdam Utrecht om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten botste op een parallelweg tegen een stilstaande Spaan se vrachtwagen. De slachtoffers zijn de 31-jarige mevrouw Kazuko Takizawa en haar kind. Zij woonden in Amsterdam. De vader, die de auto bestuurde, werd ernstig gewond. Verwachting van zaterdagavond Een zwak front dat ons zater dag passeert kan tijdelijk wat regen geven. Overigens droog en zwaar bewolkt. Matige zuid westen wind, temperatuur 18, zeewatei 17 graden. Vooruit zichten: Enkele opklaringen, maar in zijn geheel iets te koel. Zeer gematigd strandweer. De Anti-apartheidsbeweging heeft in Londen bekendgemaakt dat er zondag in deze stad een grote betoging gehouden zal worden. De Britse af deling van Amnesty International, de organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, heeft secretaris-generaal Wald heim van de Verenigde Staten president Kenenth Kaoenda van Zambia en de organisatie voor de eenheid van Afrika (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Boeke en Huidekoper, handelmaatschappij in landbouwmachi nes, gaat Haarlem verlaten. Na een vori ge maand doorgevoerde fusie met Hees ters en Zonen in Haaren worden in Amersfoort een centraal kantoor en ma gazijnen gevestigd. De centralisatie heeft tot gevolg dat personeel in Haarlem moet afvloeien. Twintig man zullen meegaan naar Amersfoort, veertien zijn vrijwillig naar een andere baan overge stapt en voor zestien mensen is bij het arbeidsbureau ontslag aangevraagd. Nixon gisteren bij aankomst in het marinehospitaal in Bethesda waar hij door personeel werd verwelkomd. huis van ex-president Juan Peron ver liet, waar hij met Peron en andere lei dende Argentijnen overleg had gepleegd. Volgens regeringskringen zal Campora zich in zijn boodschap bereid verklaren ten gunste van Peron af te treden, „als het volk dat wenst”. Een vooraanstaande vakbondsleider, die kort na Campora het huis van Peron verliet, drong er bij de peronistische arbeiders op aan geen stakingen en de monstraties te houden ten gunste van een machtsovername door Peron. Op een vraag aan vice-president Lima of hij de senaat zou verlaten antwoord de Lima dat het oongres vanmiddag in gezamenlijke zitting zou bijeenkomen om het ontslag van hem en Capora te aanvaarden. Hij voegde hieraan toe, dat de voorzit ter van het Huis van Afgevaardigden, Raul Lastiri, plaatsvervangend president zou worden totdat nieuwe verkiezingen zouden zijn gehouden. „Vandaag zullen dr. Campora en ik in het Rose Huis (het presidentiële paleis) gezamenlijk onze ontslagbrieven teke nen. Dat is een besluit, waarop wij niet meer zullen terugkomen”, aldus Lima. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij f Abonnement bij vooruitbetaling ƒ9,50 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1