Witte Huis met Sam Ervin verdaagd Auschwitzcomité zoekt Duitse moordenaars ONDERZOEK NAAR VLIEGRAMP BIJ PARIJS BEGONNEN Memoires Golda Meir 450.000 het eerst ter stembus Guyana or dollar waard voor d Teen als duim Gesprekken over ruimtevaart „Beleef dheidsgesprek achtergrond in Witte Huis onneembare vesting TREINRAMP IN ZWEDEN ff' it Mm3 3 VRIJDAG 13 JULI 1973 2 (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) In verlegenheid „Onjuist” Papier i i L COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN GEORGETOWN (Reuter en UPI) Maandag worden in Guyana algemene verkiezingen gehouden, de eerste sinds het land een re publiek werd. Verwacht wordt dat premier Forbes Burnham aan het bewind zal blijven. Guyana ligt aan de noordoostkust van Zuid- Amerika en grenst aan Suriname. In februari 1970 werd het land de tweede republiek van het Britse gemenebest de eerste was India. NIXON HAALT BAKZEIL (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redacteur in Parijs) Golda Meir de eerste Achter de schermen ging een ontwik keling hieraan vooraf .waaruit blijkt dat de Watergate-commissie de president in een positie heeft gemanoeuvreerd waarin een weigering om één of meer commis sieleden te ontvangen, tot een pijnlijke confrontatie kon leiden tussen het Witte Huis en het Congres. mmis- twee sex- geen Een aldus ïevaar s kin- isterie inister zicht te krijgen zodra het registratiema- teriaal ontwikkeld is dat in de zoge naamde zwarte doos zat opgeborgen. Die zwarte doos, die zich in de staart van het vliegtuig bevond, is ongeschonden te ruggevonden. Ten aanzien van onregelmatigheden die bij de vorige verkiezingen zouden zijn gepleegd heeft premier Burnham toegezegd dat het stemmen bij vol macht tot twee in plaats van drie stemmen per persoon wordt beperkt. Dr. Jagan zegt dat dit niets uithaalt omdat er dan meer stemmen per post komen, terwijl het verkiezingsappa- raat zowel als de posterijen onder regeringsgezag staan. Andere kwesties in de verkiezings campagne zijn de stijgende kosten van levensonderhoud, de ontwikke lingsstrategie. de economie, de werk loosheid en de misdadigheid. De PPP wil nationalisatie van sui ker- en bauxietindustrie en buiten landse banken. De Guyanese regeringsleider wijst in de verkiezingsstrijd vaak op de verhouding met de buurlanden die de laatste jaren aanmerkelijk is verbe terd. ingesteld te hebben naar de omvang van het schandaal, nooit tekst en uitleg had gevraagd van het hoofd van zijn eigen verkiezingscampagne. Mitchell wist het niet. Bij een treinramp ten zuiden van Stockholm zijn gisteren zeker vijf passagiers omgekomen. Circa dertig mensen werden gelvond. De forenzentrein raakte door onverklaarbare oorzaak op een dood spoor en raasde tegen een stootblok. Een wagon kantelde om. Kraanwagens en snijbranders moesten er aan te pas komen om de gewonden uit de wrakstukken te bevrijden. Men verwachtte gisteravond dat het aantal slachtoffers nog zou stijgen. W DAG W DAG dward ;aande ton landse een •s waj stituée Ern- e het d van i zou uiten- had- Maar aan het eind van zijn optreden voor de commissie werd Mitchell door Samuel Dash, een van de advocaten van de commissie, op pijnlijke manier in het nauw gedreven. nisaties voor alle rassen te zijn. Meer dan 50 percent van de bevolking bestaat uit Indiërs, 31 percent zijn negers en de rest bestaat in volgorde van grootte uit gemengd ras. India nen, Portugezen, Chinezen en Euro peanen. gin van de jaren 1960 in een burger oorlog tegen elkaar, maar het stre ven van Burnham naar integratie van de bevolking bleek de laatste jaren, minstens bij de verkiezingen, succes te hebben gehad. De 50-jarige Burnham, die de na druk legt op eigen werkzaamheid bij de ontwikkeling van zijn 212.000 vier kante kilometers grote land dat voor een groot deel onontgonnen gebied is, heeft zich de laatste jaren doen ken nen als een der grote leiders van het Caraïbische gebied en vurig voorstan der van een politieke unie van de voormalige Britse koloniën daar. Dit jaar zijn de jongeren tussen 18 een 21 jaar voor het eerst kiesgerech tigd. Het aantal kiezers is daarmee tot ongeveer 350.000 gestegen. De door de commissie unaniem ge volgde strategie bestond uit het zenden, per speciale koerier, van een brief van een alinea naar president Nixon. In deze brief werd gezegd dat er „een ernstige mogelijkheid bestaat van een fundamentele grondwettelijke confron tatie tussen het Congres en het Witte Huis”, wanneer de commissie niet de beschikking kreeg over de Witte Huis- documenten die betrekking hebben op het Watergate-schandaal. Gevraagd werd om een ontmoeting van een of meer senatoren met de president. Deze brief werd overgebracht in een envelop met de aantekening dat deze alleen door Nixon geopend diende te worden. In de tweede helft van de commissie- zitting verscheen gisteren als getuige de 59-jarige Moore ,een juridisch adviseur van het Witte Huis en een van de weinig overlevenden van de oude garde. Het was dit „onderzoek” dat tot de inbraak in het kantoor van Ellsberg’s psychiater leidden en op grond waar van Ellsberg van rechtsvervolging werd ontslagen het tegenovergsetelde van wat Nixon blijkbaar hoopte te bereiken. WASHINGTON President Nixon heeft gedeeltelijk bakzeil gehaald en erin toegestemd om op een nader vast te stellen datum senator Sam Ervin, de voorzitter van de Watergate-commissie te ontvangen voor een gesprek onder vier ogen over Nixons weigering om Witte Huis-docu- menten ter beschikking te stellen van de commissie. Het Witte Huis liet echter meteen na de bekendmaking van deze afspraak weten dat Nixon zijn weigering te getuigen zal handhaven en dat het gesprek wat de pre sident betreft alleen een „beleefdheidsgebaar” is. Wi« de berichtgeving over de „Water- gate-affaire” tot dusver nauwlettend heeft gevolgd en zowel de in de pers opgenomen verslagen en beschouwingen als de televisie-reportages heeft waarge nomen, zal tot de conclusie ziijn geko men dat president Nixon een goede kans maakt als onschuldige engel uit de rim ram der verhoren op te rijzen. Die kans wordt sterk bevorderd door de toenemende verwarring over de al of niet geloofwaardigheid van getuigenver klaringen en de kringloop van beschul digingen die deze getuigen samen hebben opgebouwd, een kringloop die zich steeds verder verwijdert van de plek waar de kwetsbaarheid van de president zich be vindt. De meest omstreden kwestie zal het verkiezingssysteem zelf zijn. De oppositie verwijt de PNC dit systeem sterk in haar voordeel gewijzigd te hebben. Beide partijen beweren orga- Koeweit. Koeweit wil tegen het einde van de maand onderhandelingen met de westerse oliemaatschappijen begin nen over een nieuwe overeenkomst voor deelneming in de exploitatie van zijn oliereserves. De oude overeen komst die het land een onmiddel lijk belang van 25 percent gaf dat geleidelijk zou worden uitgebreid tot 51 percent in 1982 is onlangs door de regering opgezegd. Koeweit wil nu meteen een balans van 51 percent. k dat tie de stond, uw de lander d. e vier niet Idigen deken in uit- chuld- etaald. ul een le jus- 't met niet bij woonde en zich vermoedelijk er gens in het zuiden ophoudt ,en die aan een afwijking schijnt te lijden die het haar ónmogelijk maakt langer dan en kele minuten geen telefoon in de hand te hebben, zei dat zij bleef bij haar in de afgelopen maanden gedane uitspra ken. Het land was al op 26 mei 1966 geheel onafhankelijk geworden maar werd tot 1970 nog bestuurd door een gouverneur-generaal. Burnham, die al sinds 1964 aan de macht is, moest een coalitieregering vormen met de partij „verenigde macht” totdat hij bij de algemene verkiezingen van decem ber 1968 met zijn Nationale Volks congres (PNC) de meerderheid be haalde. Bij de plaatselijke verkiezin gen van juni 1970 behaalde de PNC een grote overwinning. Beide zeges wezen op verscherping van de tegenstellingen tussen negers en Indiërs onder de bevolking. Burn ham was lang beschouwd als leider van de negers, terwijl dr. Cheddi Jagan, leider van de Marxistische Progressieve Volkspartij, beschouwd werd als leider van de Indische be volkingsgroep, die de meerderheid vormt van de 700.000 inwoners van Guyana. De twee groepen vochten in het be- Het was in dat telefoongesprek dat Nixon gisteren toestemde in een gesprek met Ervin, maar hij stond erop dat anderen daar niet bij aanwezig zouden zijn. Op de zitting van de commissie giste ren zette ex-minister John Mitchell met bestudeerde verveling, alsof het alle maal niet de moeite waard was erover te praten, zijn reeks van ontkenningen en ontwijkende antwoorden voort. Hij werd opnieuw ondervraagd waarom pre sident Nixon, die zei zelf een onderzoek PARIJS Het dodental van 122 pas sagiers van de Braziliaanse Boeing die eergisteren vlak bij Orly verongelukte, is niet meer gestegen. In het ziekenhuis van Créteil bij Parjjs was men gister avond optimistisch gestemd over de twaalf overlevenden, die zonder uitzon dering tot het boordpersoneel behoorden. Hun redding wordt verklaard uit de omstandigheid dat de stewards, stewar dessen en piloten in tegenstelling tot de passagiers, die met veiligheidsgordels in hun zetels zaten vastgebonden, over de bewegingsvrijheid beschikten om nog tijdig uit het toestel te kunnen springen. Bovendien was de brandhaard in de staart van het vliegtuig, waardoor de commandant en zijn mede-piloten in de cockpit niet onmiddellijk bedreigd wer den. Het onderzoek dat gisteren is begon nen heeft bevestigd dat praktisch alle passagiers in de kleine en hermetisch afgesloten ruimte van de vliegtuigramp door verstikking zijn bezweken. Onder hen was een 46-jarige man afkomstig uit Hilversum. Een van de punten van het verdere onderzoek raakt nog het materiaal van het binnenwerk van de Boeing, waarvan men zich al heeft afgevraagd of het wel voldoende brandvrij was. Opgemerkt is al dat de eisen in dat verband moeilijk te hoog kunnen worden gesteld, wanneer men in aanmerking neemt dat een groot verkeersvliegtuig over een elektrisch spanningsnet beschikt, dat met dat van AMSTERDAM. Het Nederlands Auschwitz-Comité doet in zjjn blad een oproep aan alle getuigen van door Duit sers bedreven moorden in bezet Neder land. „Alle andere misdaden zijn ver jaard. De namen zullen worden doorge geven aan een ambtenaar van het open baar ministerie in de Bondsrepubliek”, zegt het comité, dat er overigens aan twijfelt of tot vervolging zal worden overgegaan. een kleine provinciestad te vergelijken valt. Over de eigenlijke oorzaak van de ramp kortsluiting, defect aan de mo toren, brand in de bagageruimte hoopt de onderzoekcommissie meer in- BRUSSEL. De zesde Europese ruimtrevaartconferentie, die gisteren in Brussel werd gehouden, heeft besloten haar werkzaamheden te verdagen tot 31 juli. Op eenzelfde manier ontkende hij eer der dit jaar tegenover rechercheurs van de b’-’.-.cniandse veiligheidsdienst dat hij op de hoogte was van de doofpotcam- pagne terwijl hij voor de commissie deze week uitlegde dat hij op dat tijd stip al volledig was ingelicht. d Jel- ig dat ezoek zeer ti was en s van i ver- Hij werd namelijk geconfronteerd met verklaringen die hij eerder dit jaar on der ede heeft af gelegd, en die hij in zijn getuigenis voor de senaatscommissie de afgelopen dagen heeft tegengesproken. Zo zei Mitchell begin september verle den jaar onder ede niets afgeweten te hebben van de omstandigheden waarin Gordon Liddy werd aangenomen als em ployé van de herverkiezingscommissie. In de afgelopen dagen verklaarde Mit chell echter dat John Dean Liddy bij hem had geïntroduceerd, en dat hij zijn goedkeuring had gegeven om hem aan te nemen, hetgeen vervolgens door zijn tweede man Jeb Magruder werd gedaan. Maar de commissie zette het in de brief vervatte dreigement van een con frontatie kracht bij met een verkapt ultimatum namelijk dat senator Er vin de president tegen het middaguur telefonisch hoopte te bereiken over een antwoord op de brief. TOKIO (AP). Een Japanse arts heeft verklaard dat hij er in is geslaagd de grote teen van een 45-jarige vrouw ter vervanging van haar linkerduim die zij verloren had bij een bedrijfsongeval te transplanteren. Dokter Susumu Tamai van de univer- siteit van Kobe, zei dat de operatie op 28 juni plaats vond en negen uur duurde. Volgens dokter Tamai zal de nieuwe duim binnen zes maanden normaal functioneren. Bij de ondervraging van Moore kon hij zich niets herinneren, zelfs niet wat hij enkele uren eerder had verklaard in een besloten zitting met de advocaten van de commissie. Binnen enkele vragen sprak hij zichzelf verschillende keren tegen. Zijn optreden was zó verbijsterend, dat ook zijn eigen advocaat, die naast hem zat, duidelijk in verlegenheid raak te. Hij ontkende dat Dean, zoals deze heeft verklaard, al begin dit jaar met president Nixon uitvoerige gesprekken over het schandaal had, maar hij gaf weer toe dat Deans beschrijvingen van gesprekken die Dean en hijzelf hadden gevoerd, juist waren. Ook deed hij de opzienbarende mede deling, dat president Nixon hem op 19 april al had gezegd dat een Witte Huis onderzoek naar de achtergronden van Daniël Ellsberg (die de geheime Penta- gon-studie over Vietnam openbaar maakte) noodzakelijk was omdat de voormalige directeur van de binnenland se veiligheidsdienst, Herbert Hoover, zijn medewerking daarbij niet wilde verle nen. Het opschorten van de werkzaamhe den gebeurde op verzoek van de Franse minister Jean Charbonnel, nadat geble ken was dat Nederland, Zweden en ook Italië nog geen duidelijke positie kunnen innemen. De Belgische voorzitter, Char les Hanin, verklaarde dat geen enkel land zich definitief negatief heeft uige- sproken tegen een van de projecten zoals de L3S-raket waarover de confe rentie moet beslissen. Hanin zei echter ook niet te kunnen voorspellen of de bijeenkomst op 31 juli (eveneens in Brussel) een succes zal worden of niet. De bouw van de L3S-raket, een lan- ceerraket die grotendeels door Frank rijk gefinancierd zal worden maar die, zo vrezen de Zweden, ook gebruikt zal kunnen worden om wapens in de ruimte te brengen. Eén van die uitspraken was dat wat haar man John wist, president Nixon ook wist. Mitchell heeft toegegeven dat hij bekend was met de doofpotcampagne lang voordat Nixon zei ervan gehoord te hebben. kaanse natie op haar grondvesten doen schudden. Als die val zou moeten wor den toegeschreven aan heksenjacht van de senaatscommissie, loopt de democra tie in de Verenigde Staten een dodelijk gevaar. Want dan zou de eindconclusie van deze hele affaire zijn, dat de demo cratie, gepaard aan openheid en objectief onderzoek, een nationaal gevaar inplaats van een nationale zegen zou betekenen. Kenmerkend voor de hele stand van zaken is de mededeling van het Witte Huis, dat een ploeg van zes advocaten bezig is aan de uitwerking van Nixons verdediging. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat die zes advocaten hun sporen op het gebied van het juridische vernuft verdiend hebben. Evenzeer staat het vast dat die verdediging zal zijn gebaseerd op de bekentenissen van de tot dusver gehoorde getuigen en de schuldigverklaring van Nixons vroegere adviseurs, maar dan een schuldigverkla ring die slechts strekt tot hun in gebre ke blijven bij het informeren van de president. Wat Mitchell betreft, zal die schuld grotendeels komen te bestaan uit een te grote aanhankelijkheid tem op zichte van Nixon en dus een te grote vaderlandsliefde. Met zo’n soort schuld behoeft men zich in Amerika niet te schamen Het werkelijke slachtoffer van deze manier van verdediging is zonder twijfel de vroegere adviseur van Nixon Dean, die een verkeerde strategie heeft geko zen door als zijn vermoeden uit te spreken dat Nixon van alles afwist. Hij heeft dat vermoeden niet kunnen bewij zen en de senaatscommissie kan dit punt van zijn getuigenverklaring niet gebrui ken om de president op te knopen. Men kan merken aan de houding en bewoordingen van de oommissiesenato- ren dat zij langzamerhand huiverig wor den om zelfs maar te zinspelen op een mogelijk aftreden van Nixon. Zij leggen steeds meer terughoudendheid aan de dag en vestigen herhaaldelijk uitvoerig de aandacht op hun bedoeling om slechts te proberen affaires als „Water gate” en de „Horrors of the White Hou se” in de toekomst te voorkomen, iets waarvoor zij uiteraard de medewerking van de doodonschuldige Nixon onmid dellijk zullen kunnen verkrijgen. Een capitulatie van de senaatscommissie voor de knap opgezette en feilloos volgehou den verdedigingsprocedure van het Witte Huis is bijna onvermijdelijk, waarbij de uitkomst wellicht meer bewondering voor het juridische vernuft dan voor de honorering van het recht verdienen zal. Daarmee geconfronteerd zei Mitchell, zonder aarzeling, dat het rapport van de binnenlandse veiligheidsdienst dan on juist was. Deze twee tegenstrijdigheden, die tot de ongeloofwaardigheid van Mit chells verklaringen bijdroegen, kunnen als meineed worden geïnterpreteerd en gronden opleveren voor strafvervolging. Mitchell onthulde verder dat hij nog maanden na zijn aftreden als hoofd van de herverkiezingscommissie werkzaam was om, zoals hij het zei „vuren te blussen”. Hij doelde daarmee op activi teiten die erop gericht waren om te voorkomen dat het schandaal voor de verkiezingen in november verleden jaar zou uitlekken. Inmiddels had ook zijn vrouw Martha weer haar stuiver in het zakje gedaan in een telefoongesprek met een verslagge ver. Het maakte de verwarring weer groter. Martha Mitchell, die de zitting Een grensgeschil met Suriname, dat enkele jaren geleden nog hoog was opgelaaid, is nu in de ijskast gezet. Een commissie van regeringsverte genwoordigers uit beide landen draagt er zorg voor dat gemeenschap pelijke problemen door overleg wor den opgelost. Ook met Venezuela heeft Guyana jarenlang een grensgeschil gehad, dat zelfs voor het forum der Verenigde Naties is uitgevochten. Beide landen hebben nu besloten het probleem on opgelost te laten en de aandacht te richten op constructieve samenwer king. Een recente maatregel van minis ter-president Burnham die nogal for se kritiek heeft uitgelokt, is de beper king van de invoer van krantenpa pier. De regeringsleider rechtvaardigde deze maatregel met de opmerking dat dit gebeurde om buitenlandse devie zen te besparen. Algemeen was men echter van oordeel, dat men op deze wijze de persvrijheid in Guyana aan banden wilde leggen. Het dagblad „The Mirror” dat de politiek van oppositieleider Jagan steunt, was door deze maatregel genoodzaakt zijn ver schijning korte tijd te staken Het is merkwaardig dat de regeringsgezinde dagbladen wél over een voldoende hoeveel krantenpapier bleken te be schikken. „In het zeldzame geval dat er een oorlogsmisdadiger terecht staat, is een optredende hoofdpijn bij de verdachte al voldoende om het proces te stoppen. Als een veroordeling volgt en zijn gezond heid in gevaar komt, is de verdachte in Wij hebben geen commentaar en we zullen ons op geen enkele manier over dit onderwerp uitlaten aldus een woordvoerder van mevr. Meir. Dit is een persoonlijke zaak van de premier”. Het oorspronkelijke bericht in het Britse satirische weekblad „Private Eye” meldde dat de Brits-Israelische uitgevers maatschappij Weidenfeld and Nicholson een contract met mevr. Meir had gete kend. De memoires zouden in 1975 moe ten verschijnen. Het kantoor van de uitgevers in Jeru zalem weigerde eveneens alle commen taar Een van d« sterkste troeven van Nixon in het grote drama van de se- naatsverhoren is ongetwijfeld de vroege re minister van justitie Mitchell, die afgelopen week het middelpunt vormde van de vaak venijnige en soms wanhopi ge pogingen zijner ondervragers om hem te doen wankelen. Mitchell bekommert aich in geen enkel opzicht om zijn eigen reputatie, maar offert deze met onver stoorbare kalmte op het altaar van de presidentsverering. Alles wat hij deed (of naliet) in strijd met zijn plicht als minister van justitie kwam voort uit lijn overtuiging dat het heil der natie stond of viel met de herverkiezing van president Nixon. Mitchell heeft besloten tot deze vorm van verdediging, omdat de Amerikaanse publieke opinie met haar neiging tot persoonsverheerlijking uiterst gevoelig zal zijn voor deze vorm van martelaarschap. Het nationalistische ele ment in de houding van Mitchell is hetzelfde element dat de reacties van het Amerikaanse publiek kenmerkt. Een zo overweldigende meerderheid der kie zers heeft op Nixon gestemd, dat het volgens de blijkende opvattingen van Mitchell de moeite waard is alle onoir- bare praktijken van het herverkiezings- comité te schuiven naar de hoek van het „belang der natie”. Mitchell wil al die kiezers gelijk ge ven, omdat zij het als bitter en frustre rend zouden ervaren indien zij zouden worden geconfronteerd met het feit, een verkeerde keus gedaan te hebben. De senaatscommissie zelf worstelt kennelijk ook met de moeilijkheid, dat zij moet zien te voorkomen al te sterk te drijven naar een schuldigverklaring van Nixon, omdat zij zou kunnen worden beschul digd van staatsgevaarlijke praktijken. De eventuele val van Nixon zou de Ameri- JERUZALEM (AP). Premier Gold* Meir heeft geweigerd in te gaan op berichten in de Britse pers als zou zij haar memoires hebben verkocht voor 450.000 dollar. „Is mevrouw Israëlische premier geworden die tege lijk socialiste en miljonaire is?”, zo vroeg de Engelstalige Jerusalem Post zich af. Het blad noemde als bedrag 1.89 miljoen Israëlische ponden. 9t zegt het Auschwitz-Comité. St uaia!W’r'!W:i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3