Zilveren jubilaris bij Grafietachtige stof aangetroffen Van Gelder IJmuiden op balkons in varen Karei Hoogsteder richtte werkgroep op Mensen bewust maken van Derde-W ereldprobleem to^vishal Carillionklanken A Griekse kapitein mag nooit meer 1 Nog altijd veel belangstelling voor het oude circus -Mm 'P n. SAMEN staan We STERKER! I I 1! DE JONG: „JE MAAKT MIJ NIET WIJS DAT DIT SPUL ONSCHADELIJK IS Jaarverslag Staatsvissershavenbedrijf 1 Kort Vmondmeu: I I n i 4 19 73 V R IJ D A G JULI IJMUIDER COURANT 1 3 Stof onderzocht NA SCHEEPSBRAND TONI BOLTINI IN SANTPOORT (Van een onzer verslaggevers) Publiek n wice. Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? 70 70 72 ie sment Voor moderne COIFFURES Dameskapsalon NOO Y 171 •69 •71 70 70 69 VAN RIXEL zo’n drukker z.v. rdos; (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Evenals de opera zal waarschijnlijk ook het circus voorlopig over voldoende be wonderaars kunnen beschikken, om zich voor de eerstvolgende genera ties staande te houden. Een van de volhouders die onvoorwaardelijk in de toekomst van dit oude volksver maak blijft geloven is Toni Boltini, de directeur van het gelijknamige Nederlandse circus. Ongetwijfeld is hij mede door dit enthousiasme in staat geweest alle moeilijkheden en zorgen het hoofd te bieden. IJMUIDEN Volgens het zojuist gepubliceerde jaarverslag van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, is het aantal hier binnengelopen «chepen in 1972 geringer geweest dan in het jaar daarvoor. Het verslag vermeldt hierover namelijk 13.668 vaartuigen met een bruto inhoud van 5.199.599 m3 in 1972, tegen 14.573 schepen in 1971 met een inhoud van 4.995.882 m3. Hoewel het aantal schepen dus enigszins blijkt te zijn terug gelopen, kon er toch een toegenomen bruto inhoud van meer dan 200.000 m3 worden becijferd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „Ga lekker buiten zitten, in de frisse lucht zeggen ze altijd. Buiten frisse lucht? Die is er helemaal niet meer. Je kunt beter binnen blijven. En dan zeggen de mensen, ach die luchtvervuiling, dat is een teken van deze tijd, het hoort er nu eenmaal bij en iedereen zegt dat het vechten tegen de bier kaai is als je er wat tegen wil doen. Ik kan je wel zeggen: Het benauwt mij steeds meer, ik vind het werke lijk beangstigend”. t 1 (Van onze correspondent) .Als het zo doorgaat zal je een gasmasker moeten ADVERTENTIE (Van een onzer veslaggevers) (Van een medewerker) ADVERTENTIE I wel jaren nodig zijn. Hogere opbrengsten bij verminderde aanvoer van i der ti, 78 jr. deeltjes waren, ze dan vanzelf wel zou den oplossen. vrachtauto’s overgeladen, om vervolgens naar elders te worden vervoerd. nisch benaderd. Hem is toen gezegd dat die stof ongevaarlijk is. Verder is de stof in onze laboratoria onderzocht. Toen is werk voor minstens drie jaar op de hals heeft gehaald. ATHENE. De kapitein van de 11.674 ton metende autoveerboot Heleanna, die twee jaar geleden in brand vloog waar door 25 mensen de dood vonden, mag zijn leven lang niet meer als zeeman werken. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Hart; Edu- L M. •orrie •eert- van ■v. A. Zon; leep J. A. z.v. I. M. en L. I. G. ra A. van jlsma sn G. v. S. iimo. rank; 1. M. >a A. s en g en Ook bij de hoeveelheid van de in 1972 in IJmuiden verkochte vis (65.204.463 kilogram) moest een terugloop worden vastgesteld met bijna 5.000.000 kilogram. De opbrengst hiervan was echter weer aanzienlijk hoger, gelet op de cijfers 80.673.098 in 1972, tegen 74.066.956 in 1971. Ondanks het feit dat 3.096.745 kilo gram vis aan de vismeelfabrieken moest worden toegewezen, terwijl dit in 1971 1.256.818 kilogram is geweest. zo demonstrerend wat hij als een schrikbeeld ziet als de luchtverontreiniging komen vast te staan dat deze stof ten gevolge van droogte en hoge windsnel heid afkomstig kan zijn van het terrein Een zegsman bij Hoogovens deelde onze krant over deze zaak mee: ,.De heer De Jong is door Hoogovens telefo- Bovendien werd in IJmuiden nog 5.958.669 kilogram bevroren vis aange- Overigens verdient Boltini alle waar dering voor de manier, waarop hij de belangstelling voor zijn circus levendig weet te houden. Ook de voorstelling van donderdagavond had velen tot een be zoek gestimuleerd, waarbij door hen de specifieke sfeer rond de piste weer vol ledig werd ondergaan. Opgewekt door de schetterende en toch melodieuze circus- muziek, de geur van paarden en wilde dieren, de bonte kleuren en de dikwijls verbluffende verrichtingen van de optre dende artiesten. Geen spreekuur. De Velsen., houders van openbare werken en on derwijs, de heren C. Ockeloen en M. Roessingh zullen dinsdag 17 juli geen ipreekuur houden. Alleen beschouwt Boltini het als een schreeuwend onrecht dat zijn kostbare onderneming, in tegenstelling tot vele andere landen nog maar steeds niet voor subsidie in aanmerking komt en hij laat dan ook geen gelegenheid onbenut om van deze verontwaardiging blijk te ge ven. Ook donderdag bij de voorstellingen in de voor een dag opgebouwde grote tent aan de Hagelingerweg in Santpoort, liet hij via de „spreekstalmeester” nog eens de aandacht vestigen op deze, voor hem zo urgente kwestie, zodat een col lecte werd aangekondigd. Dit lijkt ons nu juist een minder elegante oplossing, want tenslotte heeft het publiek al een toegangsprijs betaald en wanneer dan bovendien nog met collectebussen wordt gemanipuleerd, is een lichte wrevel bij een deel van de toeschouwers wel enigs zins te verklaren. De tuchtraad van het Griekse ministe rie van Koopvaardij heeft de kapitein, de 33-jarige Demetrios Antypas, de ma chinist Vassilios Vourvopoulos en de kok, Spyridon Moschonas, verboden ooit nog als zeeman te werken. Twee andere officieren zijn voor vier jaar geschorst. Alle vijf hebben recht op beroep. Uit het onderzoek is gebleken dat de Heleanna, op weg van Patras in Grie kenland naar Ancona in Italië in augus tus 1971, ter hoogte van Brindisi in brand is gevlogen door een fout in de keukenafdeling die aan de kapitein be kend was. De kapitein is schuldig bevon den aan grove nalatigheid. Overigens moet bij de kwaliteit daar van een verbetering zjjn opgetreden, want door de keuringsambtenaren van het Staatsvissershavenbedrijf moest voor het gebied Haarlem in 1971 356.138 kilo gram vis worden afgekeurd. Tijdens het afgelopen jaar was dit 107.040 kilogram. Karei Hoogsteder gelooft in een bewust makings/,voces, waarvoor volgens hem van Hoogovens. Binnenkort zal de heer De Jong hierover nog een schrijven ontvangen.” Prijzen in guldens: per 50 kg: horsma kreel 45-8, rode poon 124, steenbolk 65, haai 50, bot 69, krab 86-65, tarbot 284-216, griet 191-155, kabeljauw één 212-90. kabeljauw twee 215-95, kabel jauw drie 168-113, kabeljauw vier 165- 124, kabeljauw vijf 105-71, schelvis drie 114-71, schol één 113-100, schol twee 125-103, schol vier 110-89, koolvis één 60, koolvis twee 60-59, koolvis drie 70-67, wijting drie 90-60, wijting vier 89-55, schar 90-47, haring één 46,20-38, makreel één 76,20, makreel twee 44-40, makreel drie 32.80-23, hake twee 168, tongschar 103. in te spannen. Als in de vakbeweging van onder uit die bewustwording door breekt. zullen de bonden bij de onder- handelingen met de regering en de grote bedrijven kunnen aandringen op maat regelen die de ontwikkelingslanden veel sneller en ook verder op weg helpen dan nu gebeurt”, zegt hij. In 1971 hebben de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Vakbeweging (SOSV) opgericht, Naast directe steun aan de ontwikkelingslanden wil de vak beweging in eigen land de bewustwor ding omtrent ontwikkelingssamenwer king stimuleren. Eind vorig jaar ging Karei Hoogsteder met zijn metgezellen in IJmuiden aan het werk en binnenkort zal besloten worden wanneer en waar een eerste discussiebij eenkomst gehouden zal worden. Verder staan tentoonstellingen en filmavonden op het programma. Heeft Hoogsteder bepaalde voorbeel den voor ogen die de mensen misschien een ander beeld geven van problemen in ongelijkheid in Zuidelijk Afrika en de riname. waar de werknemers door de bauxietmaatschappijen Alcao en Biliton (verbonden aan Shell en Hoogovens) te weinig uitbetaald krijgen en het land door een uitgekiend systeem van tarie ven en vastgestelde prijzen steeds meer kostbare grondstoffen ontnomen wordt tegen een uiterst geringe vergoeding. Hij praat over het koper van Chili, de ongelijkheid in Zuiderlijk Afrika en de slavernij in Brazilië. „Als de mensen zich eerst maar eens van deze dingen bewust zijn, dan zijn we al een grote stap in de goede richting”, vindt hij. Voor inlichtingen kan men bij hem terecht. Het adres is Schiplaan 86, IJ muiden, zijn telefoonnummer is 02550- 17165. Dit alles als entourage voor een pro gramma, waar alle aantrekkelijke facet ten van het circus in waren vertegen woordigd. Zoals de spectaculaire lucht acrobatiek van „The Flying Karoly’s”, de fraaie paardendressuur van Antoinette Boltini en het vertederend optreden van „De Chabre’s poedels”. Bij dit alles Voorts wordt er in het verslag nog aan herinnerd dat in 1972 de vangst van 9388 vaartuigen publiek werd verkocht, met inbegrip van het aantal schepen waarvan de vangst niet rechtstreeks uit zee, maar per auto van elders in IJmui den werd aangevoerd. Ook werd van een aantal vaartuigen de vangst geheel of gedeeltelijk niet publiek verkocht en wel tot een hoe veelheid van 20.905.033 kilogram. Deze vis bestond voornamelijk uit pekelha ring, afkomstig van in Katwijk en Vlaardingen thuishorende vissersvaartui gen. Deze haring werd in de havens van het bedrijf in binnenvaartuigen en op Tenslotte wordt in het verslag onder meer vermeld dat het personeelsbestand per 31 december 1972 in totaal uit twee ënzeventig personen bestond, met daar naast nog negen tijdelijke werknemers. Hoogsteder doet dit graag, omdat hij vast gelooft in de mogelijkheden van een mentaliteitsverandering en deze ook noodzakelijk acht voor een andere hou ding van het westen ten opzichte van de ontwikkelingslanden. De vakbonden kunnen volgens hem een belangrijke bijdrage leveren, vandaar dat hij het nodig vindt de leden van de drie grote Nederlandse vakcentrales als het ware te mobiliseren en zich voor „zijn” zaak In dit jaarverslag dat uiteraard veel cijfermateriaal bevat over aantallen schepen en hun uitkomsten, kan men ook nog lezen dat door de hal-politie inzake van overtredingen en misdrijven in 1972 vijfenvijftig processen-verbaal werden opgemaakt. In het jaar daarvoor bedroeg dit aantal eenenzestig. meldden zich maar liefst drie temmers van wilde dieren: Eugen Poludniak met zijn ijsberen, Bernard Spindler met zijn olifanten en Taras Bulba met zijn Ben gaalse tijgers. Allemaal nummers die door het publiek met bewondering en ontzag werden bekeken. Uiteraard telde het programma ook de traditionele clowns, equilibristen, jongleurs en acro baten, waarvan de meesten hun act van originele onderdelen wisten te voorzien. In zijn totaliteit dus een bekwaam samengestelde circusvariatie, waarmee Toni Boltini weer velen aan zich heeft verplicht. Vandaar dat wij er gaarne de aandacht op vestigen dat hij zijn grote tent voor vandaag aan de Büllerlaan in Beverwijk liet opslaan. Dat zegt de IJmuidenaar R. O. de Jong uit de Eenhoornstraat. Hij bewoont daar met zijn gezin een flat en ervaart dat bij een bepaaldewindrichting een voor hem verontrustende hoeveelheid metaalachtig stof op zijn zonneplatje neerdaalt. Begin juni om precies te zijn op 7 juni heeft hij zijn balkon eens helemaal schoon gemaakt. Twee uur later veegde hlij het weer aan en kon toen een luciferdoosje vullen met die zwarte stof. De Jong: „Dat komt omdat het die dag plotseling erg stonk. Daardoor werd mijn aandacht extra op die stofrommel gevestigd. Ik zat buiten en toen ik die troep had opgeveegd heb ik het alarm nummer van Hoogovens gebeld. Ze had den daar toen al een paar honderd klachten binnengekregen en de man die ik aan de telefoon kreeg vertelde dat er iets gebeurd was en dat het stankeuvel verholpen zou worden. Over dat zwarte spul zei hij dat het grafiet was. Dat het niet zo erg was, en dat als het kleine VELSEN-NOORD. Bij het haven bedrijf van Van Gelder Papier in Velsen Noord was de heer P. de Groot, werk zaam als planner en werkvoorbereider, donderdag vijfentwintig jaar in dienst van het bedrijf. Hiervoor werd hij met echtgenote en familileden in het haven kantoor ontvangen door de heren P. Vons, hoofd grondstoffenaanvoer. L. B. Steenmeijer en P. Snijders, respectieve lijk chef bedrijfsbureau en hoofdbaas. Bij deze jubileumviering herinnerde de heer Vons aan de komst van de jubilaris in de vroegere cellulosefabriek, 'waar hij als wikkelaar begon om bij het sluiten van deze fabriek in mei 1958 als cellulosemaker zijn taak te beëindigen. Direct hierna kwam de heer De Groot in dienst van het havenbedrijf, waarin hij van tijdschrijver af de volledige na oorlogse evolutie meemaakte met de moderne los- en laadmethoden. Vervol gens werd de grondstoffenadministratie aan de jubilaris toevertrouwd en is hij thans in zijn huidige functie al een aantal jaren werkzaam. De heer Vons kon dan ook namens de Raad van Be stuur van het Van Gelder-concern dank brengen voor de goede wijze waarop de jubilaris zijn werkzaamheden steeds heeft verricht en daarbij behalve schrif telijke gelukwensen de gebruikelijke jü- bileumgratificiatie aanbieden, terwijl mevrouw De Groot een tuil bloemen kreeg en een foto in lijst van haar man. In het kantoor van het bedrijfsbureau onderging de jubilaris vervolgens de huldiging van staf en collega’s, waarbij de heer J. Punt vooral de prettige sa menwerking en collegialiteit in het licht stelde. Een auto-imperial en een fraaie reiskoffer vormden de geschenken. In de woonplaats van de familie De Groot, Assendelft, was er ’s avonds een druk bezochte receptie. Het hoopje grafietachtige stof de inhoud van een luciferdoos je dat de heer De Jong op zijn „Ik zeg. ja dat kan ik me misschien voorstellen als het maar één dag ge beurt. Hij vroeg me een monster op te sturen. Dat heb ik gedaan met een briefje erbij. Maar tot nu toe heb ik nog niets gehoord.” „Maar ik ben er toch vreselijk onge rust over. Die man kan wel zeggen dat het niet schadelijk is, maar zulk lekker spul lijkt het me niet. Als de zon schuin op mijn balkon schijnt, glinstert het helemaal. Overal zie je die glimmers. Ik denk dan: wat moet ik niou? Kan ik hier nou zo blijven zitten, of kan ik maar beter naar binnen gaan? Als het zo doorgaat zul je een gasmakser moeten aanschaffen om buiten te kunnen zit ten.” De heer De Jong legt er de nadruk op dat hij beslist niet tegen Hoogovens is, maar hij vindt wél dat er eens serieus aandacht moet worden besteed aan een dergelijke grafietneerslag. „Het valt na tuurlijk in de hele omgeving,” zegt hij „Als wij het hiet hebben dan is de wind gewoon een andere richting op en dan valt het natuurlijk weer ergens anders. Om te bewijzen dat de grafietachtige poedersubstantie echt van zijn balkon komt, neemt de heer De Jong een krui- melvegertje en een blik. Daarmee veegt hij in enkele seconden een laagje van zijn ..glimmers” op. „Je maakt mij echt niet wijs dat dit onschadelijk is,” zegt hij. Als we weggaan: „Ik las laatst een artikeltje ih jullie krant over die kin dertjes die zo lekker in de zon speelden Maar wat ze hier in de buurt allemaal inademen, dat stond er niet bjj”. IJMUIDEN. Volgens Karei Hoog steder (28) uit IJmuiden zal het nog jaren duren voordat de mensen zich een beetje bewust zijn van de geweldige problemen die de ontwikkelingslanden in de zogenoemde Derde Wereld kennen en ook het verband zien tussen deze moeilijkheden en alle problematiek van de westerse wereld. Hij heeft met drie andere IJmuidenaren een werkgroep op gericht die dit bewustwordingsproces op gang wil helpen, waarmee hij zich bergen Per stuk: haai 138. Per 1 kg: gr. tong 10,39-10,10, grm, tong 10.49-9,74, kim. tong 11,61-10,90, tong één 13.37-12,24, tong twee 11,09- 10,32, zalm 7,50-6,99, tarbot 8,53-8,02. Aan de donderdagmarkt werden de volgende besommingen gemaakt: KW 123 ƒ8.900; KW 205 ƒ4.100; SCH 10 10.300; VL 112 11.600; EO 26 15.400; WR 71 1.300; IJM 4 ƒ11.000; VD 6 ƒ4.600; VD 9 ƒ1.400; VD 25 ƒ2.700; UK 70 2.400; UK 78 700; UK 245 2.400; UK 135 en UK 145 5.000; UK 196 en UK 234 8.800. aanschaffen”, zegt de heer De Jong uit de Eenhoornstraat, I blijft toenimen. IJMUIDEN. Aan de donderdag markt werd in IJmuiden aangevoerd: 2050 kg ton, 15 kisten tarbot en griet, 176 kisten kabeljauw, 14 kisten koolvis, 15 kisten schelvis, 87 kisten wijting, 161 kisten schol, 59 kisten schar, 184 kisten haring, 237 kisten makreel. 38 kisten varia. voerd, tegen 2.542.574 kilogram in 1971. Deze vis werd evenmin publiek ver kocht. Programma van de beiaardbespeling op zaterdag 14 juli 1973, van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscarillon in Velsen. 1. Preludium „de Koekoek”, M. v. d. Gheijn; 2. a. Charlie is my darling, b. Bonnie banks of Loh Lomond, c. Pack up your troubles. Engelse volksliedjes; 3. Intermezzo I, Leen’t Hart; 4. Sonatine I, Ign. Pleyel; 5. Intermezzo II, Leen ’t Hart; 6. Variaties op „Zeg Kwezelken”, Chris Bos; 7. Intermezzo III, Leen ’t Hart; 8. a. Pizzicati, Leo Delibes; b. Elizabethan serenade, Ronald Binge; c. When the Saints go marching in. Campbell. ks

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5