Amerikaan ontkent leiding Meer zedenmisdrijven in reeks diefstallen in Velsen vorig jaar Kennemerland kreeg er Haven Verenigingsraeuws ïïbë fetaÉ z Officier stapelt celstraf op tbr duizend inwoners bij BULGAARS ENSEMBLE CHOUMEN Zo vindt u ons E m I f Aj F 1/ H 9 ZE SCHUIVEN ALLES OP MIJN SCHOUDERS Jaaroverzicht politie meldt: Verzending zeepost ■M Nu. To on kamer mode Hen voor hele zonnige prijsjes. Bij Meubel Drive-ln Nederland. ZOMERAVONDVOORSTELLINGEN x E VRIJDAG 13 JULI 1973 VIER MAANDEN GEËIST r (Van een onzer verslaggevers) Bacil BEVOLKINGSSTATISTIEK VAN 1972 GEPUBLICEERD Heemskerk ia Velsen-Noord lucht op MAANDAG 23 JULI VOLKSDANSEN uitgevoerd door het ADVERTENTIE i 5 Beverwijk VRIJDAG 13 JULI In samenwerking met het Openlucht-, theater te Bloemendaal organiseren uw eigen HAARLEMS DAGBLAD - IJMUIDER COURANT - BEVERWIJKSE COURANT een zomeravondvoorstelling in de open Mi 11 mu MMI HI1111 MMH 500 meter ten noorden van de Velsertunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden in de richting „Zaandam”. Let op de oranje borden „Meubel Drive-ln Nederland" IM’ hl>’_ 3 TOEGANGSKAARTEN VERKRIJGBAAR IN: Bloemlezing VELSEN Het aantal zeden misdrijven is in Velsen vorig jaar iets toegenomen. De Velsense po litie registreerde in 1972 twaalf aanrandingen tegen een aantal van acht voor 1971. Weliswaar nam het „ontucht plegen” iets af (33 geregistreerde gevallen), maar daar tegenover stond een toeneming van het misdrijf „openbare schennis der eerbaar heid”, waarvoor 81 keer proces verbaal werd opgemaakt (1971: 71). Het jaaroverzicht vermeldt eveneens dat vorig jaar zes men sen door verkeersongevallen om het leven zijn gekomen. In 1971 was dit aantal dertien, hetgeen een belangrijke afname be tekent. Over de oorzaken van deze dodelijke ongevallen en een bespreking van de „gevaarlijk ste” kruispunten in de gemeente hebben onze bladen reeds uitvoe rig gepubliceerd. Wie snel is, gaat voor hele zonnige prijsjes met puntgave showroom-modellen strijken. Met een bovenstebest bankstel bijvoorbeeld. Of met een droom van een slaapkamer. Of met een eethoek om van te smullen. Want onze najaarskollekties zijn onderweg. Dus moeten wij ruimte maken in onze showroom. Dus profiteert u! BEVERWIJK Parallelweg 43, Beverwijk, tel. 02510 - 3 9018 Geopend: elke werkdag van 9.00 tot 18.00 uur. Ook op zaterdag. 'sMaandags echtervan13.00-1800uur.Enopzondagzijnwijdicht. I Velsen oTWT r uil 44 Marktplein Huijgens- het Openluchttheater (alleen kaarten van f 5,—). Zaand.H” ijnxadrr' Mr. Van Cranenburgh wees er met klem op dat deze jongen hier met een schone lei weg moet gaan, opdat de Duitse justi tie niet met mogelijk volgende veroorde lingen in ons land rekening moet gaan houden, en hij met een gerust hart ons land langs legale wegen weer kan betre den. De officier stelde hem daarin ge rust: met deze zaak worden alle zaken die ter informatie gevoegd waren ook afgehandeld. De jongeman had een karakter vol fantasieën, en als het geen buitenlander was geweest, aldus de raadsman, dan was een reclasseringsonderzoek bepaald niet misplaatst geweest. Toen de officier opmerkte dat hij zich bijzonder geërgerd voelde over het feit dat de Amerikaan zich als dienstweigeraar had uitgegeven en daardoor geloof en hulp in bepaalde kringen had gevonden, zei de raadsman dat dat in de eerste plaats niet in deze zaak mocht worden meegerekend en dat het in de tweede plaats een argument temeer was voor een diepgaand onder zoek in ’s mans persoonlijkheidsstruc tuur. De rechtbank doet dinsdag 24 juli om kwart over negen uitspraak. Met de volgende schepan kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Rio Corrientes (18.7); Brazilië: ms Alapaevsk (19.7); Canada: t Tegen inlevering van deae advertentie kunt u bij onderstaande adressen toegangskaarten kopen tegen de gereduceerde prijs van f 4,(Normale prijs f 5,-). Telefonisch kunnen geen kaarten worden gereserveerd AANVANG M UU1» Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 19-21 u.; Kingford Smithstraat 110a: 18.30-20.30 u. i I I li f 4 Beverwijk Hoogovens HAARLEM ÜMriem.» Dagblad, Grots Houtstraat M - Soendaplein (Noord) - Califomiëplein JT Bohalkwijki BLLEGOM Haarlems Dagblad In het V.V.V.-kantoor. UMUIDEN f IJmuider Courant, Lange Niauwatraat 427 «VERWIJK t Bwerwijkse Courant, Zeestraat 18. «0EMENDAAL I de loketten van ms CP Voyageur (18.7); Chili: ms Cd de Guyaquil (20.7); Indonesië: ms Alcinous (19.7) ; Israel: ms Galila (19.7); Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms Albin Koebis (16.7) en ms Pongola (19.7); Ned. Antil len: ms Alkmaar (16.7); Suriname: ms Alkmaar (16.7); Verenigde Staten van Amerika: ms Sea-Land McLean (18.7); Z-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W-Afrika: ms Simonskerk (18.7). Het jaarverslag van de gemeente politie van Velsen is verlucht met foto’s en schalkse tekeningen. Zoals deze, waaronder staat: „Het aantal zedenmisdrijven nam toch weer toe”. Mr. Van Cranenburgh vocht de dief stal in het benzinestation op juridische gronden aan, noch diefstal noch heling leek hem juridisch bewijsbaar. Straf zou echter toch moeten volgen, zo stelde hij, want de twee andere feiten werden immers erkend. Hij vond dat de „bloem lezing” die de officier uit de reeks delic ten had gemaakt alleszins redelijk te noemen was, „juist die welke het alge meen belang raken”. Buiten beschou wing waren de delicten gelaten, aldus de raadsman, die voorkomen in de subcul tuur waarin buitenlanders maar al te makkelijk terecht komen en een opvang vinden die hen elders onthouden wordt. cember 1971 hun inwoneraantal sagen teruglopen. In de andere gemeenten nam de bevolking in aantal toe, in Haarlem mermeer zelfs met 2.414. De hele streek heeft volgens een door de provincie gepubliceerd oversicht er in een jaar tijd 953 inwoners bijgekregen. mr. O. H. van Wijk destijds), zag hij zichzelf veel meer als behulpzaam slacht offer. Er was ook nog gesproken over het openbreken van zo’n veertig, vijftig wagens en dat wilde de buitenlander ook even terugbrengen tot tien, waarbij hij wederom alleen chauffeursdiensten verrichtte. Dit was echter alleen ad informandum bij de zaak gevoegd. Ten laste gelegd was alleen diefstal of heling van de goederen in het benzinestation aan de Rijksweg, waarvan hij de beken tenis dus relativeerde. Verder nog twee diefstallen van auto’s, in Zevenaar en Amsterdam, wat hij wel toegaf. Hij was al eens eerder veroordeeld en wacht nu ook op uitlevering naar Duitsland voor enkele diefstallen. Pogingen van het kantoor van raadsman, mr. Van Cranen burgh, om dit te verhinderen strandden. De officier, mr. Van der Valk Bouman had de indruk dat de verdachte nu wel wat aan het terugkrabbelen was. Hij had wel degelijk het gevoel dat hij de leider was geweest. „Een duistere figuur, waar we weinig hoogte van krijgen”, zei hij, en „voor zover hij nog geen interna tionaal misdadiger is, is hij wel op weg dat te worden”. Hij vroeg een jaar. In Haarlem bestaat wel nog steeds een geboorteoverschot, maar er hebben zich 2099 mensen elders gevestigd zodat de totale bevolking toch is teruggelopen met 1415 inwoners tot een aantal van 170.667 per 31 december 1972. Ook Be verwijk werd door velen verlaten; 1108 gingen er weg. Er was een geboorteover schot van 223, zodat het totale aantal Beverwijkers terugliep met 885 tot 39.517 inwoners. Bloemendaal kende zo wel een negatief geboorte- als een vesti gingssaldo: respectievelijk -157 en -232 Het inwonertal bedraagt nu 18453. Van Velsen valt op dat er in decem ber 1971 nog meer mannen dan vrouwen woonden: 33.764 tegen 33.847. Eind vorig jaar was dat veanderd in een vrouwen overschot van ruim tweehonderd: 33.596 tegen 33.393 mannen. De Velsener bevolking nam af met 422 personen, ook door een groot vertrekkersaantal. Zandvoort, Bennebroek en Heemstede zijn naast Bloemendaal de enige steden die al een negatief geboorteoverschot hebben, wat dus wil zeggen dat er minder mensen worden geboren dan er in dezelfde periode overlijden. In deze steden vestigden zich echter zoveel per sonen van elders, dat de bevolking uit eindelijk toch toenam. De Bennebroe- kers zagen hun aantal vermeerderen met 198 personen tot 5868. In Zandvoort vestigden zich 293 mensen maar over leden 44 personen meer dan er geboren werden, zodat het inwonertal uiteinde lijk met 249 personen toenam, tot 16.268. In Heemstede woonden er aan het eeind van 1972 206 mensen meer dan aan het begin van het jaar: 26735 inwoners telde het, waaronder 297 nieuwkomers. In Heemskerk bestond net als In Haar lemmermeer en de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude zowel een ge boorteoverschot als een vestigingsover schot; vruchtbare en aantrekkelijke plaatsen kennelijk. Heemskerk nam toe met 855 inwoners tot een totaal van 30969, In Spaarnwoude kwamen er 68 nieuwelingen bij. Er zijn nu 4137 inwo ners. Haarlemmermeer spant in veel op zichten de kroon: er werden ruim dui zend kinderen gebaren, het geboorte overschot bedroeg 590, er vestigden zich maar liefst 1824 personen en de bevol king nam met 2.414 toe tot 63.293. Het zit nu Velsen, met een totaal aantal inwoners van 68.989, dicht op de hielen als de tweede gemeente in Kennemer land. Eind 1971 bedroeg het onderling verschil nog 6.532 inwoners. HAARLEM. Amper vier dagen was hij ontslagen uit de gevangenis, deae 20- jarige Amsterdammer, «f hij maakte zich alweer schuldig aan enkele diefstal len. Op 7 mei stal hij een auto in Zaandam, daarmee reed hij naar Haar lem waar h(j op de Italiëlaan f 400 stal en vijftig grammofoonplaten. Zijn raadsvrouw, mr. Boon-Niks merkte dan ook tegenover de Haarlemse rechtbank gisteren op dat de straf op dese manier wel bijzonder weinig effect had gehad. Op de tafel lagen rapporten van de reclasseringsinstelling waarin werd ge steld dat de jongen zo graag naar zee wilde. Hij had dan ook geld gestolen om zo aan de slag te kunnen. Alle rapporta ge in Haarlem werd echter alweer door kruist door een beslissing van de Leeu wardense rechtbank om een voorwaar delijke ter beschikkingstelling om te zet ten in een onvoorwaardelijke. Toen de officier van justitie in Haar lem, mr. De Goederen toch nog een ge vangenisstraf van vier maanden eiste, wat met aftrek op nog twee maanden cel zou komen, zei de raadsvrouwe dat ze, hoewel ze de straf voor dit feit op zich kon begrijpen, het toch jammer vond als haar cliënt buiten de tbr ook nog eens twee maanden de gevangenis in zou moeten. Liever zag ze een zo snel moge lijke uitvoering van de tbr, met op de achtergrond dat de jongeman na ontslag bij goed gedrag alsnog het ruime sop zou kunnen kiezen. Uitspraak dinsdag 24 juli om kwart over negen. Een omgekeerde rol dus: waar de Nederlanders hem af schilderden als de kwade genius (een bacil, een kwaad virus dat nu bezworen is, zei raadsman IJMUIDEN. Donderdag arriveerden InUmuiden: Samo, Leith; Transit, Kris- tiansand; Breitenstein, Antwerpen; Pe- relle, Gent; Blenheim, Kristiansand; Ca pe Horn, Poragrun; Eoxtongate, Flixbo- rough; Levern, Londen, IJmuiden: Aquacharni. Baltimore; Haitebu, Flixbo rough; Thea-K, Par; Granit, Hamburg; Katowice, Stettin; Kings Gate, Londen; Seahorse-Interzac 253, Cont. plat; Maria-S, Rio Grande; Gniezno, Stettin; Lone Loenbor'g, Rotterdam; Angarsk, Lenin grad; Barok, Oslo; Siegfried Lehmann, flixborough; Anita von Bargen, Flixbo rough; Tor Go this, Gothenburg; Cumu lus, Par. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Bend, Rotterdam; Baltiiskii 58, Rouaan; Claudia, Delfzijl; Gruno, Goole; Vecht stroom, Hull; Blenheim, Kristiansand; Africa, Bremen; Ingrid, Retzloff, Kotka; Tod Head, Flixborough; Mobil Lubchen, Gravenchon; Zaanstroom, Felixtowe; Ruthensand, Svensborg; Valny, Gagliari; Joan-C, IJmuiden, Londen; Bemard-S, Velsen, Karlsand. VRIJDAG 13 JULI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag 7-18.30 u., op zondag 10-18.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen 10-12.30 en 14-17 u, op zaterdag en zondag 10-12 en 14-17 u. Evelaer, Lutticie. 19.30 u. instuif (13-15 jaar). Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: 19- 21 u. Vrijdag gearriveerd: Neptunes, Ant werpen; Katwijk, Antwerpen; Here fordshire, Rio Grande; Memel, Dagen ham. de voortdurende groei van het wa genpark moet afstemmen. In verband hiermee zal vooral het verkeer ten zuiden van de Velsertun nel wanneer rijksweg 6 naar Schip hol opengesteld zal zijn, nauwlettend in de gaten gehouden en begeleid moeten worden. De afdeling algemene recherche van de Velsense politie constateert dat de schijnbaar tot stilstand geko men stijging van het aantal misdrij ven over 1971 geheel teniet werd gedaan door een grote stijging van dat aantal over 1972. Het aantal liep op van 1034 tot 1277, een stijging van meer dan 23 percent. ZATERDAG 14 JULI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 10-14 uur. Animal Farm, Willem Alexanderplant- soen. Geopend op zaterdag en zondag van 10.30 tot 17.30 uur. Openbare bibliotheek. Kerkstraat en Amstelstraat 44: 10-12.30 u. In het verslagjaar werden ten be hoeve van de verschillende politie diensten negen nieuwe motorvoertui gen aangekocht, deels voor de ver vanging van het oude materiaal en deels voor de uitbreiding van het wagenpark. Voor de afdeling Verkeer werd onder meer een BMW- touring aangeschaft ter vervanging van een patrouillewagen. Zoals be kend werd een van de auto’s uitge rust met radarapparatuur die ge bruikt kan worden bij snelheidscon trole. Alle daarvoor In aanmerking ko mende voertuigen zijn van mobilo- fooninstallaties voorzien. Van het in tergemeentelijk mobilofoonnet werd veelvuldig gebruik gemaakt. Het hoofdbureau van politie zal voorzien worden van een meldkamer, waarvan de uitvoering reeds vast staat op papier. Op de binnenplaats staat reeds een dertig meter hoge zend mast. De beveiliging van de binnen- nlaats zal geschieden door een geslo ten televisiecircu’t.Al deze maatrege len acht de politie nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds toenemende mobiliteit van de mis daad. die bovendien een agressiever karakter krijgt. Ook de stijgende ver keersintensiteit maakt goede verbin dingen dringend noodzakeliik. De politie schritft verder dat het afeet onen laar onvallend veel assis tentes verleend «Hn. In totaal werd ’.628 keer de huln van de nolltie ’nreroenen. hetgeen een vermindering ♦en mwlehte 1971 betekende n-n 48 2 percent. Toename van deze dik wijls tijdrovende wrekzaamheden gaat •n vel» «-evallen ten koste ’O vindt de nolltte van d» werkeUike sur- iwwiU PAn motief mag zün om de hulpverlening aan h»‘ nnh1’«k minder intensief te taan doen. Het aantal behandelde aenriidineen «teeg minimaal. Fv“nmtn als vorig varen heeft d» handhaving van de onenbare orde dit iaar voor grote nroblemen gezorgd. Het politietoezicht on het strand ver ben eveneens zonder schokkende ge beurtenissen. Voor do T.Tmuidense kust hebben zich in 1972 geen ver- drinkineseevallon voorgedaan. Tn to taal werden tachtig vondelingetjes bij de strgndnost gebracht. Ook in Velsen is het nersonenauto- herit toeoonomen. betaeen van belang is voor de overheid die uitbreidings plannen en verkeersmaatregelen op (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ik heb niet de leiding jehad, ze hebben alles maar op de ichouders van een buitenlander gescho ven”. Dat was het verontwaardigde ant woord van een 23-jarige Amerikaan gis teren voor de Haarlemse rechtbank op je beweringen van zijn mededaders over ie diefstallen die ze samen pleegden. Deze twee stonden twee weken geleden terecht en werden daarbij tot vier maanden gevangenisstraf elk veroor deeld. Zij hadden met z’n tweeën op 9 febru ari op de Parklaan een auto gestolen. In opdracht van de Amerikaan volgens hen. Daarna reden ze naar de Haarlemmer meer waar ze uit een bezinestation een brandblusapparaat, jerrycans, lampen, batterijen en schroevedraaiers wegna men. Er was echter volgens de Ameri kaan geen vooropgezet plan, en zijn aandeel hierin was alleen dat hij de wagen bestuurde. Op de Bakenesser- gracht had hij geholpen met uitladen, maar niets gekocht, ook niets cadeau gekregen. Wel had hij verwacht iets voor zijn diensten te krijgen. I meubeldrivem Nederland "M Vrijdag vertrokken: Seahorse, Ant werpen; Brage, Kirkeness; Twadika, Bre men; Tower Dutches, Londen; Achilles, Curasao; Foxtongate, Flixborough; Ba varia, Antwerpen; Ionian Mariner, Fort Portier; Georgina V Everard, Erith; Le vern, IJmuiden, Whitby; Helga S, Ko penhagen; Samo, IJmuiden, Harlingen. ZATERDAG 14 JULI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag 7-18.30 u., op zondag 10-17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen 10-12.30 en 14-17 u., op zaterdag en zondag 10-12 en 14-17 u. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45 en Ruijsdaelstraat 7: 10-12.30 u. II (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Haarlem, Beverwijk, Bloemendaal en Velsen zijn de vier plaatsen in Kennemerland die sinds de- VRIJDAG 13 JULI Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19- 21.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort- Noord, 19-21.30 u; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19-21.30 u. ZATERDAG 14 JULI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, Ge sloten tot en met 19 augustus. Openluchtbad De Heerenduinen, Hee- renduinweg, IJmuiden-Oost. Open vanaf 6.30 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, de Cen trale bibliotheek, centrale jeugd- en tie- nerbibliotheek in de filialen Santpoort- Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn geopend van 10 u. tot 12.30 uur. IJmuiden, kleine strand, 10 uur: wed strijd zandvormen. Wereldwinkel, IJmuider 12-17 uur. VRIJDAG 13 JULI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19-21.30 u. ZATERDAG 14 JULI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 10-12.30 u. WIJK AAN ZEE VRIJDAG 13 JULI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 19-21 u. ZATERDAG 14 JULI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 10-12.30 u. u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9