In vernieling gereden bergkoning Afgang in Toekomstronde bleef voor Nederland uit Mattieu Dohmen verraste in zware etappe in Pyreneeën n Michels kan nu ook aal Monza wordt gesloten voor motorcoureurs Tour de France Nieuwe „dopinggevallen in ploeg van Vissers DAGBOEK F Müller wel vergeten .1) 1 I ZATERDAG 14 JULI 1973 3 t 4 Image 99 X LÜCHON PAU s I 5,1? Opvliegend Witte trui 14 RIT 227,5 km |X| Argeles- Dapper I (I Fuente’s aanval werd afgeslagen is ver- t landgenoot Fuente te zien winnen. ÏVOORD HO; prestaties leverden. ker) PIERRE HVYSKENS (Van onze sportredactie) d'Esljuillot en ker) 1 000 (fe Tour Izaourt iSarrancolin Zo kon Lucien van Impe zijn image weer wat opvijzelen en de Franse Bazen ompetitie m. Wan- Rood en t tweede iaat voor is er no; Wit kan jssens en Goosens is van de TSterking Flamin- dag van ardig in eers bat- waarvan ijn reke- Bij de 1-17, Van invoerder s beant- eleurstel- i bestaat ■Ned. XI- ■uns, Van Rijn 28, Engelse g de oe- e seizoen de Am- chouwen De doel- I, Gerrii Suurbier, Gerd Müller is daarmee de tweede voetballer die in een betrekkelijk korte over het contract van volgend jaar”, zei den ze. Zodoende ging Lucien van Impe de rustdag in als een innig tevreden man, blij met een restantje want veel meer valt er niet te verdienen nu Louis Ocana zo superieur regeert. Of de drie renners inderdaad zullen worden ontslagen kon Vissers nog niet bevestigen. „Ten eerste moet ik afwach ten hoe de contra-expertises uitvallen en ten tweede weet ik niet hoe mijn direc tie over deze zaak denkt. Ik zelf heb er geen moeite mee om ze te ontslaan, hoe hard dat ook is. Maar het staat in het contract, iedereen weet waar hij aan toe is en dan zou het naar mijn mening niet juist zjjn om op zo'n belangrijke bepaling clementie toe te passen.” ie af. h hadden aten aan jeteraars Robin leemacht eren dat oor niet! 30 meter ien jaar van een s wat de hadden record, in Lasse n de 28 es op de 1 Palace iterloper voor wie hij werkt tevreden stellen. „Ze hebben”, aldus Van Impe, „voor de start van deze etappe gezegd dat ze mijn tegenvallen in de ronde mij niet kwalijk zouden nemen als ik nog een ritje zou winnen. Maak je dan maar geen zorgen naar van de Italiaanse amateurgiro en nu de nieuwe drager van de leiderstrui. Middelink, die het ergste had gevreesd, was dan ook bijzonder tevreden over zijn zes coureurs, die allen redelijke 88 4. Verbeeck (Bel) 83. 5. Van Roosbroeck (Bel) 72. 6. Vianen (Ned) 70. De namen van de ploegleiders staan voor de volgende equipes- De Muer-BIC Gemlniani-De Kova, Caput-GAN, Mercier Desvages-Gltanes, Plaud-Peugeot. Stablinski-Sonoler Schotte- Flandrla Driessens-Rokado, Moreno-KAS, Barrutla-La Casera Bahamontes Vissers-Cana- dy Dry-Gazelle. RONDE VAN DE TOEKOMST: Uitslag derde etappe: 1. Julian Andlano (Sp) 2.59.11. 2. Rios (Col) z.t. 3. Thalmann (Zwits) 2.59.43. 4. Schmid (Zwits) 3.00.15. 5. Bourreau (Fr) 3.00.16 2.33. Knetemann (Ned) 3.00.44. 49 De Waal (Ned) 3.05.04. 54. Gevers (Ned) 3.06.13.' 60. Van Helvoirt (Ned) 3.08.9. 65. Van der Hoek (Ned) 3.09.29. Algemeen klassement: 1. Baronchelli (It) 11.32.06. 2. Schmid (Zwits) 11.32.09. 3 Bourreai (Fr) 11.32.16. 4. Kraft (W.Dld) 11.32.18. 5. Stein- mayer (Oost) z.t. 6. Bodler (Fr) 11.33.41. 7. Flamlnl (It) 11.35.51. 8. De Waal (Ned) 11.36.54. 24. Dohmen (Ned) 11.41.30. 27. Evers (Ned) 11.42.29. 39. Knetemann (Ned) 11.46.16. 44. Van der Hoek (Ned) 11.49.09. 53. Van Helvoirt (Ned) 11.53.41. Puntenklassment: 1. Rios (Col) 37 pnt. 2. Martinez (Sp) 30 pnt. 3. Gevers (Ned) 30 pnt. 4. Baroncelll (It) 25 pnt. 5. Bourreau (Fr) 23 pnt. geen concurrent is in witte trui (klassement delen) en Zoetemelk draagt) wel. en belan- dan doen verliezen pen. HBS itmoeting i op een Hercu- de Am in valleis ie weinig de eerste topwed- heeft de ien voor- s ook de en mooie iets ster- Daar, 2000 meter hoog in de luisterrij ke Pyreneeën, keek Luis Ocana vanaf bet erepodium minzaam neer op zijn uiihijgende collega's die niets waren op geschoten met hun acties, omdat hij, de gele -truidrager, vanuit zo’n comfortabe le positie de demarrages kon controle ren. En daar heeft Luis Ocana de hele week al geen moeite mee, want hij steekt in blakende conditie. De tijdrit, waarmee vrijdagochtend een pittige klimdag begon, bewees het weer eens en ontrafelde tevens de toch al zo minimale kansen die zijn ver achterop geraakte collega’s nog hebben op een verrassende coup. In het pure kruipwerk tegen de Col De Thuir (8,5 km steil omhoog) zette hij Bernard Thevenet op 1,29, Joop Zoete, temelk op 1.32, JoséManuel Fuente op 1.39 en Lucien van Impe verspeelde zelfs meer dan twee minuten. Alleen Ray mond Poulidor hield met een tweede plaats (op 30 seconden) aardig bij, doch later in de etappe naar Pyrénées 2000 moest „Poupou” de tol voor zijn inspan ningen betalen. Hij ging een paar flink uit de wielen maar eindigde ten slotte toch in het kopgroepje van 14, waardoor José-Manuel Fuente andermaal pijn had geleden. PYRENEES 2000 Ploegleider Ton Vissers van Canada Dry-Gazelle is in de Tour de France op de hoogte gesteld van twee dopingzaken binnen zijn ploeg. Ben Janbroers en Wim Kelle- ners zijn posotie bevonden bij de contro le die na het Nederlands kampioenschap werd uitgevoerd. Ze hebben een contra- expertise aangevraagd, maar valt ook die in hun nadeel uit, dan zullen ze naar de letter van hun contract direct ontsla- periode aan de neus van Michels, die naarstig naar versterking speurt, voor bijgaat. Hij heeft namelijk de afgelopen weken ook opnieuw alles geprobeerd om Johan Cruyff naar Barcelona te krijgen. Ajax wilde hier echter niets van weten. A jax-voorzitter Van Praag liet zijn Spaanse collega’s begin juni al vriende lijk maar duidelijk weten dat Cruyff onder geen enkele voorwaarde te koop was, welke gigantische bedragen Barce lona ook wilde betalen. Daarna heeft Barcelona nog overwogen om Cruyff dan maar van Ajax te lenen. Ook hier bij was Gerd Müller betrokken. Barce lona wilde Müller van Bayern kopen om hem vervolgens weer uit te lenen aan Ajax. Als Cruyff maar voor een jaar naar Spanje zou komen. Bovendien zou Barcelona bereid zijn om Ajax voor het lenen van Cruyff nog een enorm bedrag te betalen. Ook deze zaak is door de weigering van Müller om uit Duits land te vertrekken van de baan. Boven dien lijkt het niet waarschijnlijk dat Ajax ook op dit aanbod was ingegaan. Uitslag eerste gedeelte 12e etappe: 1. Ocana (Spa-De Mur) 37.24.11. 2. Poulidor (Fra-Caput 37.54.50. 3. Agostinho (Port-De Muer) 37.57.67. 4. Gonzales Linares (Spa-Barrutia) 38.26.28. 5. Manzaneque (Spanmoreno) 38.27.09. 6. Gross- kost (Fra-Caput) 38.28.19. 7. Van Springe! (Belg-Driessens) 38.50.74. 8. Thevenet (Fra- Plaud) 38.53.67. 9. Zoetemelk (Ned-Desvages) 38 56.59 10. Mendes (Port-Schotte) 39.00.75. 32. Krekels (Ned-Vissers) 40.59.62. 36. Oliveira (Port-Vissers) 14.10.12. 53 V. d. Leeuw (Ned- Vissers) 42.17.12. 69. Martins (Port-Vissers) 42.42.12. 74 Vianen (Ned-Desvages) 43.05.09. Uitslag '2e gedeelte 12e etappe. 1. Lucien van Impe (B-Stablinski) 2.35.02. 2. Joop Zoetemelk (Ned-Desvages) 2.35.2. 3. Luis Ocana (Sp-De Muer) 2.35.23 .4. Jose Fuente (Sp-Barrutia) 2.35.25. 5. Herman van Springel (B-Driessens) 2.35.34. 6. Mariano Martinez (Fr- Caput) 2.35.36. 7. Joaquim Agostinho (Port-De Muer). 8 Pedro Torres (Sp-Moreno). 9. Fran cisco Galdos (Sp-Barrutia). 10. Georges Pln- tens (Belg-Driessens). 11. Thevenet (Fr-Plaud) 2.35.36. 12. Perin (Fr-Caput). 13. Lopez-Carril (Sp-Barrutia). 14 Poulidor (Fr-Caput). 15. De lisle (Fr-Plaud) allen 2.35.36. 16. Alain Santy (Fr-De Muer) 2.35.46. 17. Martos (Sp-Barrutia) 2.36.00. 18. Martin (Fr-Desvages) z.t. 19. Ivon (Fr-Plaud) 2.36.14. 20. Genty (Fr-De Muer) 2.36.17. 24. Van der Leeuw (Ned-Vissers) 2.37.38. 47 Oliveira (Port-VIssers) 2.38.32. 65. Martins (Port-Vissers) 2.4111. 66. Krekels (Ned-Vissers) 2.41.41. 80. Vianen (Ned-Desvages) 2.43.34. Algemeen klassement: 1. Ocana (Spa-De Muer) 74 uur 56 minuten en 53 seconden; 2. Fuente (Spa-Barrutia) op 10.49: 3. Thevenet (Fra-Plaud) op 11.58; 4. Perin (Fra-Caput) op 22.39: 5 Zoetemelk (Ned-Desvages) op 24.42: 6. Van Springel (Bel-Driessens) op 24.46; 7. Van Impe (Bel-Stablinskl) op 25.40- 8. Poulidor (Fra-Caput) op 27.01: 9. Lopez Caril (Spa- Barrutia) op 27.56; 10. Agostinho (Port-De Muer) op 30.11; 27. Martins (Port-Vissers) op 56.31 Ohviera (P- Vissers) op 1.24,2; 57. Vianen (Ned-Desvages) op 1.36,12: 81. Van der Leeuw (Ned-Vissers) op MONZA De Italiaanse motor- sportbond heeft het circuit van Mon za gesloten verklaard voor het hou den van wedstrijden en trainingen zolang het gerechtelijk onderzoek van de vijf dodelijke ongevallen, die zich de laatste weken op het circuit heb ben voorgedaan, duurt. Op 20 mei kwamen de Fin Jarno Saarinen en de Italiaan Renzo Pasolini bij een val partij in de zogenaamde grote bocht om het leven. Op 8 juli verongeluk ten op dezelfde plaats de Italiaanse coureurs Renato Galtrucco, Renzo Colombini en Carlo Chionoi. In Italië vraagt men zich af waarom het zo lang heeft moeten duren voordat men het besluit nam het als een van de gevaarlijkste circuits ter wereld be kend staande Monza voor motorwed- strijden te sluiten. verschaffen, leken heel lang geleden. Maar die mensen zijn pas van don derdag. Toen lagen de wijnrijke con treien rond Roujan en Couzolles-les- Béziers te stoven in een temperatuur die zelf voor de wijnranken gortig is. Hetgeen overigens de pret van het reusachtige bal-champétre, waaraan de hele Midi scheen deel te nemen, niet vermocht te drukken. Redelijk vroeg in de ochtend al, rond een uur of tien, had de plaatselijke nectar al duidelijk ingewerkt op het goedlachse volk langs de route. Groepen zeer geanimeerde jongeren hielden ons aan en schonken ons flessen musca det, erkentelijk als zij waren voor onze komst van zo verre, en vooral voor onze begeleiding van Pou-Pou- lui-même!. Want de populariteit van Poulidor is in de Provence en de Midi zo ongelooflijk groot, dat zelfs zij die de lieverd vergezellen, mogen delen in de sympathie die hem als een mistral uit sloppen, stegen, avenues en boulevards tegemoet waait. Ik heb Tourmater 2 000-j- SOO-AV”! derlandsi indag 21- e minor- gekozen, r (HCC), an Laer el (HBS), ie (VOC), Hercules), de plaats openings- erkiezinj v.d. Vegt zijn van zondag. Populariteit van „Pou-Pou” schrikelijk groot. Maar José-Manuel Fuente ging door en toen hij even wilde uitrusten nam Joop Zoetemelk zijn taak over, waarna het opvliegende Spanjaardje opnieuw op de pedalen drukte. Alleen bij een ont snapping van Lucien van Impe, zes kilo meter voor het einde, bleef hij zitten, en daar had Joop Zoetemelk fit genoeg om moeiteloos naar een tweede plaats te rijden niet op gerekend. „Ik dacht”, zei Zoetemelk, „dat Fuente ook wel achter Van Impe zou gaan rijden. Dat hij het niet deed, viel me enorm tegen”. Korte verklaring van Fuente: „Van Im pe was vandaag beter dan ik”. Filosofie achter Fuentes houding: hij berustte in de situatie omdat Van Impe voor hem de strijd om de over alle onder- (die dat tricot Neutrale reactie van de Spanjaard: „Ik interesseer me inderdaad voor die Lucien van Impe op weg naar de overwinning in het tweede gedeelte van de twaalfde etappe van de Tour de France, die naar Pyreneen 2000 Pequere voerde. Hij verraste daarmee de vele Spaanse supporters die waren uitgelopen om hun PYRENEES 2000. Opnieuw heeft de Tour ons naar een hoog gelegen ski-station gevoerd, dat kennelijk ook eens een goede propagandabeurt moest hebben. Het is evenmin als dat van Les Orres afgebouwd en de be strating is nog niet gereed. Maar we zijn inmiddels veel gewend. Bijeenge dreven in een nog niet officieel geo pend chalet zijn wij warempel ver rast, dat hier een kachel brandt. Het is buiten meer dan fris. We ondervin den aan den lijve, hoe kil een hoogte van 2000 meter is. Beneden, in Per pignan en in Thour, hing de zomer met een loden, drukkende hitte in de eivolle straten. Halverwege de rit naar de top leek het november te worden. Mistig en kil. Een paar kilo meter verder, toen de auto’s hun koplichten ontstaken, braken een soort donkere dagen vóór kerstmis aan, waarin de coureurs zich wonder lijk wél voelden. Het vaste kopclubje begon heel koket te vlammen- Cou reurs als Theo van der Leeuw, die het klimmerschap niet afziet, dansten zonder veel moeite mee naar boven, weliswaar een eind achter de mannen, die de bergen en dus de Tour beheer sen, maar toch met een allure die alleen winterweer blijkbaar kon ver oorzaken. Als renner ben je blij wanneer je kunt wegklimmen uit de benauwende druk van de Zuidfranse zomer. Die maakt je kop duf en je benen zwaar, vooral als daar nog een paar kanjers van Alpen in zitten. De Pyreneeën zin in dit vroege stadium veel vrien delijker. Zij voelen aan als de koele meren des hemels. De luchtverdun ning die tijdens een rit naar boven op hete en door de zon aangebrande bergen zo ontzettend veel van je uithoudingsvermogen vergt, was vrij dag alleen maar als een verkwikking merkbaar. Je transpireerde je energie niet weg. En de mensen die in de Provence en de Midi met spuitende waterslagen wat soelaas poogen te retelling nden en 1.39.5, de naar de Ronde van de Toekomst gegaan in plaats van in criteria thuis een hoop geld t» jgepdienen. Want hier pas kun je naarh maken.”' Dohmen had de internationale wieler- wereld versteld doen staan over het grote verzet, dat hij op de moeilijkste ogenblikken van deze derde dag draaide. Voor de Nederlanders was het geen verrassing. Hij zat tot tien kilometer in de kopgroep, die na lichte schermutse lingen in de eerste 80 vlakke kilometers, waarbij onder meer Kneteman, De Waal en Van der Hoek betrokken waren ge weest, ontstond. Wat Nederland betreft waren toen groene-truidrager Adje Ge vers, Aad van der Hoek en Wio van Helvoirt al gelost. Ook de Waal en Knetemann hadden volgehouden tot tien kilometer voor de meet. Toen gingen ze er af. Toch voldeed ook Gerrie Knetemann, die in de ronde van Algerije (vijfde in het eindklassement) en in de ronde van Majorca (vierde) al kennis had gemaakt met echte cols, aan de verwachtingen. De Amsterdammer kwam in de laatste kilometers nog weer zover terug, dat hij niet ver achter de groep met Dohmen eindigde. Knetemann bleek ten slotte slechts 1.33 op winnaar Andiano achter te zijn gebleven. Verder terug vielen De Waal, Gevers, Van Helvoirt en Van der Hoek, die op achterstanden variërend van 6.53 tot 10.18 werden gefietst. Vooral Gevers was in de slotfase nog opgeval len. Hij immers was als een der eersten gelost, maar liet tenslotte Van Helvoirt („Het was veel zwaarder dan ik had gedacht”) en Van der Hoek („Ik ben in mijn eigen tempo omhoog gekomen in een groep forceer je teveel”) nog tamelijk ver achter. Gevers kreeg een complimentje van Middelink: „Je bent er nog lang niet, maar je leert het wel. Een echte grote klimmer zul je nooit worden maar een goede middelmaat zit er wel voor je in.’ 'De jonge Brabander, die zijn groene trui nu moest af staan aan de Columbiaan Rios, was dankbaar voor deze woorden. Hij leert snel en kijkt goed om zich heen naar alles wat er zich afspeelt. Nu leraarde hij: „Van daag heb ik belangrijk minder gedron ken dan gisteren.” Daaraan is ook Frits Schur kapot gegaan. Als ik zaterdag in de tijdrit, waarin ook weer een venijnig colletje zit, goed rijd, ga ik mezelf testen. Proberen met zo weinig mogelijk drinken verder te komen”. 16-7-1973 MÜNCHEN. Gerd Müller heeft be sloten om bij Bayern München te blij ven. De 27-jarige Westduitse koning- schutter heeft definitief gekozen voor Bayern en het Westduitse nationale elf tal. De laatste dagen heeft Rinus Mi chels, oefenmeester van de FC Barcelo na, verwoede pogingen bij zijn bestuur in het werk gesteld om Müller te con tracteren. Dit leidde in Duitsland tot scherpe protesten van supporters voetballeiders die na het vertrek van Günter Netzer naar Real Madrid niet nog een coryfee van het nationale elftal dat er volgend jaar als gastheer tijdens de wereldkampioenschappen voetbal al les aan gelegen is om de titel te be machtigen, wilden laten vertrekken. Müller kon van Barcelona een gigan tisch handgeld krijgen. „In ieder geval meer dan anderhalf miljoen mark”, (an derhalf miljoen gulden, red.), aldus Müliers-manager Nehl. 2.01,33; 82. Krekels (Ned-Vissers) op 2.01,58. Ploegenklassement: 1 Barrutla (Fuente, Gal dos en Lopez Carril) 7.46.37. 2. Caput (Matlnez, Perin en Poulidor) 7.36.48. 3 De Muer (Ocana Alain Santy en Genty) 7.47.26 (26 plaatsen). 11. Vissers (Van der Leeuw Martins en Oliveira) 7.57.21. Algemeen ploegenklassement: 1. De Muer 226 uur 53 minuten 58 seconden. 2. Caput 226.57.54. 3. Barrutla 227.05.56. 4. Plaud 227.13.01. 5. Driessens 228.00.02. 12. Vissers 230.15.21. Bergklassement: 1. Fuente (Spa) 135 punten 2 Pedro Torres (Spa) 114. 3. Ocana (Spa) 112. 4. Lopez Carril (Spa) 80. 5. Thevenet (Fra) 58. 6. Van Impe (B) 55. 7. Zoetemelk (Ned) 39. 'Puntenklassement: 1. Van Springel (Bel) 131 punten. 2. Zoetemelk (Ned) 107. 3. Ocana (Spa) PYRENEEëN 2000 De schade in de derde etappe van de Ronde van de Toekomst is voor Nederland meegeval len. Wél raakte Nederland de in de voorgaande dagen veroverde fraaie posities in de diverse klassementen op de eerste Pyreneeencol kwijt, maar de verwachte afgang van de Nederlandse ploeg bleef uit. Integendeel. In „Pyreneeën 2000”, zo ge noemd omdat hier op 2.000 meter hoogte een vakantie-oord is ingericht, waren er zelfs lichtpuntjes. In de allereerste plaats het opvallend goede rijden van de die na een korte inzinking in het steilste gedeelte van de klim keurig terugkwam 20-jarige Limburger Matthieu Donmen, en na de Spaanse winnaar Julian Andri- ano als zevende eindigde met een achter stand van slechts 1 min. en 7 sec. Dohmen eindigde in het kielzog van de taliaan Giambattista Baronchelli, win- gen worden. „Tenzij”, aldus Vissers, „mijn directie er anders over denkt, maar ik zal in elk geval niet gunstig adviseren.” Met Janbroers en Kelleners is het aantal „dopinggevallen” binnen de Canada Dry-ploeg gegroeid tot drie. Kort voor de start van de Tour werd bekend dat Harrie van Leeuwen de re glementen overtrad in de Ronde van Luxemburg. Flink onder de indruk van het nieuws, wenste Ton Vissers met nadruk te ver klaren dat zijn verzorger José Vidal en ploegarts Jessen buiten het gebeurde staan. „Er wordt nogal gauw gedacht dat die er iets mee te maken hebben”, aldus Vissers, „maar geen van tweeën zijn bij die drie zaken betrokken ge weest. In de Ronde van Luxemburg waren ze er niet bij en in het nationaal kampioenschap wensten Kelleners en Janbroers van hun diensten geen ge bruik te maken. Kelleners wilde Vidal niet om financiële redenen, hij vond de begeleiding te duur, en Janbroers bracht een eigen verzorger mee. Die twee heb ben bij de ravitaillering ook geen etens- zak van Vidal aangepakt.” In de tien jaar dat Ton Vissers nu ploegleider is, heeft hij vóór deze doping- zaak slechts één keer een overtreder van de wet op stimulantia binnen zijn ploeg gehad: Jos van der Vleuten. „En dat was eigenlijk geen overtreding in de zin van het woord”, aldus Vissers, „omdat Van der Vleuten gepakt werd voor het te laat op controle verschijnen.” Het feit dat er nu in korte tijd drie renners van zijn goed gepakt” zijn, maakte indruk op Vissers, die er in elk geval geen geheim van wilde maken te begrijpen dat er „met bepaalde preparaten” wordt ge werkt. „In de huidige wielersport kan het geloof ik niet anders of er moet weleens wat aan te pas komen om het allemaal op te kunnen brengen. Maar hoe dan ook, het mag niet en voor een nieuwe sponsor zoals ik die heb, is het natuurlijk een afknapper als er het eerste jaar drie worden betrapt. Ik zit er flinnk mee in.” Soufot (Van onze sportredactie) PYRENEES 2000. Van José-Manuel Fuente kan men zeggen wat men wil (bij voorbeeld: dat zijn benen sneller werken dan zijn koersverstand), maar niet dat hij pen vechter is. Op de Pyrénées 2000 - een 18 km. lange klim die uitkomt in een vakantieoord - toonde h(j zich weer eens de actiefste van de door Luis Ocana begin deze week zo duidelijk verslagen favorieten, maar de inspanningen van de kleine driftige Spanjaard rendeerden niet. Op het ogenblik van zijn inspanningen werd hij verrast door Lucien van Impe, de in de vernieling gereden bergkoning, die ineens toch nog kracht bleek te hebben en met 20 seconden voorsprong op Joop Zoetemelk als eerste boven kwam. Precies zoals hij het in de etappes naar Meribel en Les Orres deed, «gaf hij korte stoten op de pedalen en dat' zonder ophouden. Steeds aan het 'hoofd Van dé leidende groep die zich 20 kilometer voor de finish had losgemaakt, danste hij met wilde bewegingen vooruit. Dap per en bewonderenswaardig vechtlustig, maar de pogingen om een rit te winnen en, wat zijn grootste doel blijft („ik blijf ermee doorgaan.Ocana in moeilijk heden te brengen, liepen op niets uit. Ongenaakbaar en geen seconde in kracht verslappend, volgde de gele-truidrager de nerveuze demarrages steeds vanuit derde of vierde stelling. Hij wipte soepel naar voren als José-Manuel Fuente een gaatje sloeg en dat moet, naast de gede monstreerde macht in de tijdrit een ontmoedigende ervaring zijn geweest voor degenen die elkaar hoopten te vin den bij een verslappende gele-truidrager. witte trui”. Joop Zoetemelk lachend „Dan heeft hij er meer belangstelling voor dan ik, want mijn grote doel Is de groene trui”. Die echter levert financieel beduidend minder op. Zoetemelk: „Dat weet ik, maar ik vind de groene trui sportief gezien waardevoller. Toch ga ik natuurlijk in elk geval proberen die witte trui te houden. Ik geef de kans om die te winnen niet op vóór ik de groene te pakken heb”. Dat Luis Ocana op zijn beurt niet ingreep bij de demarrages van Lucien van Impe en de krachtig trap pende Belg de ruimte gaf om te winnen, liet zich verklaren door de rivaliteit tussen hem en zijn landgenoot Fuente met wie hij geen beste relatie onder houdt en die almaar roept dat hij hem in de Pyreneeën weleens op zijn num mer zal zetten. Bovendien, Felix Lévi- tan kreeg geen antwoord op zijn vraag of Ocana ook wel met de hersens kan werken, want elke inspanning zou over bodig zijn geweest nu de belangen van het klassement totaal niet op het spel stonden en er nog zware dagen genoeg komen. Luis Ocana hield zich heel ver standig koest. Soulor 'Tourmilet al twaalf dagen lang het gehim van Pou-Pou trachten te doorvorsen en ik geloof dat ik nu weet waarom iedere kilometer parcours in Zuid-Frankrijk met zijn naam gemerkt is. „Pou~Pou, dat zijn wij allemaal,” legde André Guy, kastelein te Couzolles, mij uit. Zelf lijkt hij sterk op Poulidor, hij kon een broer van hem zijn en hij is apetrots wanneer een vreemdeling die gelijkenis ziet. „En wat zijn jullie dan allemaal, als jullie Pou-Pou zijn”, vroeg ik. En André: „Luister vriend, wij hebben donkere vierkante koppen met een garnering van pikzwart haar. De zon heeft dat gedaan, de zon die ook de wijn laat rijpen. Wij zijn content en goedlachs, we houden van vrede, een voud en gerechtigheid, en we zijn niet verwend, hebben ook geen ve- detten-streken en wij houden van de grond waarop we verbouwen en waarin we begraven willen worden- Kijk, dat is Pou-Pou”. Alsof André wilde zeggen dat Poulidor de belicha ming is van de eenvoud des harten. En daar zit veel in. Het is een geluk dat aan deze bikkelharde Tour, die zo weinig kara- vaniers tevreden stemt, mensen als Pou-Pou hun charisma bijdragen. Hij rijdt met rugnummer 1, een speling van het lot welke in Frankrijk als een beschikking der voorzienigheid wordt uitgelegd. Want Raymond Pou lidor is volksvriend nummer 1 en wereldkampioen der beminnelijkheid. Voor de verwerving van die titel heeft hij zich niet hoeven in te spannen. Hij kreeg hem door zichzelf te zijn: goedlachs, vriendelijk en voorkomend deugden die zijn he lemaal niet zo knappe gezicht zo’n sprekende uitdrukking geven. Hij is in deze Tour de antipode van Lévitan, die zijn handen mag dicht knijpen omdat Pou-Pou zo gezeglijk Was hij meer revolutionair ingesteld en had hij zijn stem tegen deze Tour verheven, dan had je in Frankrijk wat beleefd. Maar Pou-Pou blijft op zijn leeftijd en in het latente cou- reursverzet liever wat op de achter grond. Juist omdat hij zo op de voorgrond staat. Hij wil niemand schade berokkenen. Ook de heer Lé vitan niet, die ons eindelijk een dag rust gunt. Matthieu Dohmen echter was de grote verrassing. Echte grote bergen had hij nog nooit meegemaakt. Op zijn conto stond echter een zege dit jaar in de ronde van de Henninger Toren in Frankfort, een zeer zware koers en bo vendien is Dohmen Limburger, zodat je van hem mag verwachten, dat hij niet tegen een hellinkje opziet. De jongeman uit Born, de het tot nog toe zo druk met fietsen heeft gehad, dat hij nog niet aan een beroep buiten de sport heeft kunnen denken, was zelf ook tevreden. „Het is mijn bedoeling om in de toekomst prof te worden. Daarom ben ik ■-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11