Küng weer in conflict met Rome C HERVORMDE KERK OP REIS OECUMENE VORDERT IN SPANJE Geestelijk Leven KANUNNIK BURGESS CARR OP BIJEENKOMST IN DEN HAAG PROTESTANTEN NODIGEN BISSCHOP UIT VOOR SYNODE NI Zeven kerken avondmaal en eucharistie „Tenminste” over gaan samen geld werven - KRUIS CENTRAAL - HULPVERLENING Bail - ONTKERSTENING MODERAMEN GAAT DE PROVINCIE IN air F r V F ZATERDAG 14 JULI 14 19 7 3 Erbij ZAT Het christendom heeft in Afrika een veelbelovende toekomst. Het is nu al het eerste christelijke continent in de wereld. Van de 367 miljoen Afri kanen zijn er 150 miljoen gedoopt en belijdend lid van een kerk. In totaal is 40,6 percent van alle Afrikanen christen en 41,7 percent moslim. En ter wijl de bevolking van Afrika jaarlijks toeneemt met 2,5 percent, stijgt het aantal christenen met 5 tot 6 percent per jaar. De protestanten en andere niet-katholieken in Spanje, die nog altijd een kleine minderheid vormen in dit land, merken de laatste tijd duidelijk de gevolgen van het „aggiornamento” in Spanjes katholieke kerk dat ten slotte, acht jaren na de sluiting van het elfde Vaticaanse Concilie, vaste voet gekregen heeft. Daarom maakte Spanjes Evangelische Kerk, een van de drie belangrijkste protestantse groepen in het land, dezer dagen het symbolische gebaar om voor het eerst een katholieke bisschop uit te no digen op haar driedaagse. 52ste synode, die eind juni gehouden werd in Logrono in Noordwest-Spanje. ÉS* Motto: „Kerkbalans 74” IRI koetsl Siber: Ook c pionit houth wel d gedep H De katholieke theoloog Hans Küng in Tübingen heeft tegenge sproken dat de Congregatie voor de Geloofsleer hem tienmaal vergeefs heeft uitgenodigd zijn stellingname tegen de onfeilbaarheid van de paus in geloofszaken toe te lichten. f TT T Ki c AFRIKAANSE KERKEN IN DE GROEI r PROF. HANS KÜNG De provinciale kerkvergaderingen hebben zeer enthousiast gereageerd op dit plan. Het heeft tot doel om de Mgr. Briva Miravent ging ook de pro blemen niet uit de weg en verklaarde dat de oecumene in Spanje bemoeilijkt wordt door „de angst en de stijfkoppig- enigszins verslechterde band tussen synode en provinciale kerkvergade ringen te versterken. Onderdrukking is geweld. De tegenac tie is bevrijding. En met die bevrijding groeit de christelijke kerk in Afrika, aldus Burgess Carr. Bij de samenstelling van deze schetsen is met name ook gedacht aan gespreks groepen, die in het komènd seizoen het thema „de maaltijd van de Heer” willen bespreken. Met het oog daarop is aan elk artikel een uitdaging tot gesprek toegevoegd. heiid van talrijke katholieken”, door „de algemene ontkerstening van de Span jaarden” en ten slotte door „het delicate probleem van de bekeerwoede van be paalde sekten”, een steek onder water naar de Jehovagetuigen. lijk leven in de Sowjet-Unie en de toestand van de joden aldaar. Beslo ten is toen dat gesprek in Moskou voort te zetten. Het program voor het bezoek zal in Moskou in onderling overleg worden samengesteld. De Nederlandse dele gatie hoopt in de gelegenheid te zijn om naast officiële contacten ook met Russische gemeenteleden in verbin ding te komen. Voorzitter van de delegatie zal dr. A. Kruyswijk zijn, voorzitter van de Nederlandse Raad van Kerken, en gereformeerd predi kant te Enschede. Verder maken er deel van uit prof. dr. H. Fiolet, secre taris van de Raad, mgr. M. Kok, aartsbisschop van de oud-katholieke kerk, drs. H. Bremer, van de sectie Burgess Carr typeerde de Afrikaanse protestantse kerken als goed fundamen teel in hun geloof in God en de Schrift, met naast nadruk op persoonlijk geloof veel zorg voor de samenleving, die evan gelische bevrijding behoeft. V ..De toename onder de protestantse gemeenten is de laatste tijd veel langza mer dan vroeger”, zegt dominee Navar- rete. „Dat is overigens niet zozeer te wijten aan tegenwerking van hogerhand of van de katholieke kerk, dan wel aan de algemene ontkerstening in de Spaan se consumptiemaatschappij. De Spaanse katholieken beginnen, natuurlijk sinds het Vaticaanse Concilie, maar vooral in de laatste jaren, sterk te veranderen in hun mentaliteit tegenover de niet-katho- lieken. Eer den i (770.0 tegen zelf l men steed: probe beid*! ploita Dr nog gigar de A ver ook de s gelej uitsti bliek lijk kunr Da het maal Kas; door Deze cijfers zijn afkomstig van ka nunnik Burgess Carr, secretaris-generaal van de geheel Afrika (met uitzondering van het Zuiden) omvattende Raad van Afrikaanse Kerken' Burgess Carr, die vorige week in Nederland was, bekleedt een hoge positie bij de Wereldraad van Kerken en werd bekend om zijn aandeel in de succesvol verlopen Soedanese vre desonderhandelingen. tussen katholieken en niet-katholieken. In hun gezamenlijke document over de kerk-staatbetrekkingen van verleden januari eisten de Spaanse katholieke bis schoppen niet alleen een duidelijke „los koppeling” van de staat, maar ook een verbetering van de Spaanse wet op de godsdienstvrijheid (ten gunste van de niet-katholieken) die uit 1967 dateert. Trouwens, kardinaal Enrique Y Taran- con, de vooruitstrevende aartsbisschop van Madrid en voorzitter van de Spaan se bisschoppenconferentie, had eerder al gezegd, dat zijns inziens de katholieke kerkleiders „zo mogelijk nog een grotere verantwoording hebben dan de regering om de godsdienstvrijheid en een eerlijke houding tegenover de niet-katholieken te verwezenlijken in heel Spanje”. De Afrikaanse kerken, zoals bekend ten dele ontstaan uit de activiteiten van zending en missie, zijn op weg hun eigen identiteit te vinden. Die identiteit ligt allereerst in het bewustzijn van de nati onale zelfstandigheid. De vrijwording van de Afrikaan van koloniale en neo- koloniale banden is de eerste en voor naamste eis- Een ieder die met een hulpprogramma komt dat niet wortelt in het eigene van de Afrikaanse volkeren, wordt gezien als een verlenger van het koloniale verleden, zo zei Burgess De opstanding van Jezus was Gods oordeel over het kruis, aldus Burgess Carr, en dat is de boodschap die de Afrikaanse christenen voor elkaar en voor de wereld hebben. Wie daarbij spreekt over „geweld” met betrekking tot de acties van de zich bevrijdende Afrikaanse volken weet niet, waar hij het over heeft, zei Burgess Carr. Mgr. Antonio Briva Miravent, de bis- schop van Astorga en voorzitter van het oecumene-seeretariaat in de Spaanse bisschoppenconferentie, verklaarde tij dens zijn toespraak in de evangelische kerk van Logrono: „Dit is ongetwijfeld een van de belangrijkste gebeurtenissen in de geschiedenis van de oecumene in Spanje, want voor het eerst in het 100- jarig bestaan van uw kerk hebt u een katholieke blsschop uitgenodigd”. Hij herinnerde eraan dat de oecume nische gedachte op grond van het Vati caanse Concilie langzaam vaste vorm begint te krijgen in Spanje. Dit is voor een groot deel te danken aan de om wenteling binnen de katholieke kerk, waar sinds kort de vooruitstrevende bisschoppen de meerderheid hebben en de sleutelposities bezetten. De nieuwe mentaliteit komt nu tot uiting in een duidelijke spanning tussen de katholieke kerk en het regime en een ontspanning Vlak voor zijn bezoek aan Nederland bracht Burgess Carr een bezoek aan Rome. Hij sprak daar onder meer met de paus. Carr zei in Den Haag, dat hij de paus om eenzijdige opheffing van het concordaat tussen de Heilige Stoel en Portugal gevraagd had. Hierdoor zou de Indruk moeten worden weggenomen dat de R.K. kerk achter het Portugese kolo niale optreden in Afrika staat. Het bezoek aan Rusland kan als een voorspel gelden van het voorne men van de Nederlands Hervormde kerk om in het komend seizoen de banden met de Oosteuropese kerken te versterken. Er is al een bezoek aan de kerken in de Duitse Democratische Republiek (DDR) geweest; een dele gatie van die kerken komt naar Ne derland en er is een bezoek aan Hongarije in voorbereiding. Ook daar hoopt men behalve met de kerkelijke leiders ook met het grondvlak van de kerk in contact te kunnen komen. De vragen rond het avondmaal en de eucharistie krijgen in het gesprek tussen de rooms-katholieke en de protestantste christenen steeds meer de belangstelling waar zij recht op hebben. Tot nu toe werd bij de viering van de maaltijd van Christus de gescheidenheid van de chris tenen vooral als een schrijnend kwaad ervaren. Maar in de laatste jaren wordt bij vele maaltijd-vierende christenen de hoop erkenning en hereniging van wat bljeenhoort, levendig. In die spanning is het belangrijk dat een commissie van de Raad van Kerken vorig jaar een diskus- sie-nota heeft aangeboden over de bij belse achtergronden van avondmaal en eucharistie. Wij hadden over een en ander een gesprek met dominee Francisco Navar- rete, van een kleine evangelische ge meente in het Barcelonese voorstadje Hospitalet. Enkele algemene gegevens: dominee Navarrete schat het totale aan tal protestanten in Spanje op 40.000 tot 50.000 van wie minstens de helft zich in en rond Barcelona bevindt. Internationale zaken van de raad en mevr. dr. K. Rozemond, Byzantijns specialiste. Hij citeerde in dit verband president Kenyatta van Kenya die bij de onthul ling van een gedenksteen in een kerkge bouw in Nairobi had gezegd, dat evange lie bevrijding betekent, ook van de „ge vestigde” westerse kerken. De bevrij dingsoorlogen zoals ze in Mozambique, in Angola en in Zuid-Afrika gevoerd worden, zijn dan ook een onderdeel van de evangelische strijd ter bevrijding van de mens, waarvoor het kruis centraal staat, zo zei Kenyatta. het tot ontwikkeling brengen van aller lei hulp- en bevrijdingsprojecten. Zij beogen daarmee wat anders dan de ont wikkelingshulp die de westerse landen bieden en die naar het oordeel van de Afrikaanse kanunnik de corruptie in de hand werkt. Echte hulpverlening vloeit voort uit de voorziening van de directe behoeften van de Afrikaanse bevolking. De kerken zelf, aldus Burgess Carr, laten zich daarbij van hun kant leiden door fundamentalistiche, piëtistische en of socialistische principes. Het moderamen (bestuur) van de Nederlands Hervormde Kerk, dat we kelijks In Den Haag pleegt te verga deren, gaat aan die situatie in de maanden na de vakantie een eind maken. Het gaat dan de provincie in om met de provinciale kerkvergader ingen bijeen te komen. Tot vier uur in de middag zo ligt het in de bedoeling wordt er vergaderd, daarna, zo nodig tot middernacht, kan er contact zijn met ambtsdragers en gemeenteleden uit de provincie die bezocht wordt. Het eerst is Friesland aan de beurt. Het dubbelnummer is verkrijgbaar voor 2 per exemplaar bij de admini stratie van Tenminste, Jodichemdreef 28, Odijk, tel. 03405-1870. Postgiro nr. 25214 t.n.v. Evangelische Maatschappij, Odijk. De groeiende betekenis van de Afri kaanse christelijke kerken zal volgens Burgess Carr niet tot Afrika beperkt blijven. Eens kwam het christendom In het komend seizoen zal de Her vormde kerk ook de banden met kerken in Oost-Europa aanhalen. Om te beginnen is afgelopen donderdag een delegatie van de Nederlandse Raad van Kerken naar de Sowjet- Unie gereisd, op uitnodiging van het patriarchaat aldaar. Het contact over dit bezoek dat tot 23 juli duurt, kwam tot stand op de vergadering van het centraal Comité van de We reldraad, vorig jaar in Utrecht ge houden. Daar heeft de Nederlandse Raad van Kerken een gesprek ge voerd met de Russen over het geeste- De Afrikaanse kerken, zo vertelde Burgess Carr, werken nauw samen bij Dezer dagen verscheen een extra nummer van het maandblad Tenminste, waarin twee auteurs, de Eindhovense studentenpredikant Ds. A. T. Besselaar en de gedelegeerde van de bisschop van Breda, Drs. A. Houtepen, een achttal toelichtingen bij deze nota schreven. fff- Er zijn 500 protestantse kerken in Spanje, waar 150 dominees werken. De drie belangrijkste groeperingen zijn de Evangelische kerk, de Plymouth Bro thers en de Baptisten; verder bestaat er nog een tiental soorten andere, kleinere gemeenten. Een kwestie apart zijn de Jehovagetuigen, wier aantal veel sneller toeneemt (van 121 in 1951 tot 16.000 vandaag de dag, en 40.000 als men de familieleden en sympathisanten mee rekent). Misschien een keerzijde van de me daille is dat de Spaanse protestanten in zekere zin het saamhorigheidsgevoel van de vroegere, moeilijke jaren laten ver slappen. De verschillende groeperingen komen verder uiteen te staan en het blijkt ook niet zo gemakkelijk de leden van een gemeente ervan te overtuigen dat zij deze door hun persoonlijke in spanning en samenwerking moeten handhaven. De gedept den, c heersi) vrij door c nen. E jet-Ur je son nu koi vrij b vermo len, g< rooms verdw den schijn Irkc een v Dat i karak Het S' slagen nieuw met C Gro uit oi door i een fl zo oei steeds sters mij we De blokh warm eind pen 2 ken, Siber: ten s; *1 Wi heeft Na de politieke dekolonisatie is geluk kig het besef gaan afnemen dat het christendom de religie van „de blanke man” zou zijn, zo zei Burgess Carr op een bijeenkomst in Den Haag. Maar, zo voegde hij daaraan toe, er zijn nog te veel en te grote hindernissen, waardoor veel Afrikanen aarzelen. Als voorbeel den noemde hij de apartheid en de Europese medeplichtigheid aan racisme, het Portugese optreden in Afrika en de militaire steun van Europese „christelij ke naties”. Inmiddels tot zeven vergroot aantal kerken zal ook in 1974 in januari gelijk tijdig en ondersteund door gezamenlijke landelijke materiaalvoorziening, begelei ding en publiciteit, een beroep doen op de eigen gemeente-, kerk- of parochiele den, tot versterking van de plaatselijke kerkelijke financiën. Als actieperiode is gekozen: 17 tot 24 januari 1974, met als centrale datum zondag 20 januari. Er is één gemeen schappelijk motto: „Kerkbalans 74, met als ondertitel „met meer verwachting”. De overkoepelende landelijke inter kerkelijke commissie geldwerving streeft zuinigheid en uiterste doeltreffendheid na en heeft de keuze bevorderd van slechts één gemeenschappelijk ontwerp voor een vignet voor) een folder, raambiljet, affiche en legitimatiebewijs. Het „Kerkbalans 74”-vignet bestaat uit een gestyleerd kruis met een bloem met het opschrift „Met meer verwachting”, het idee van groei symbolieren. Ook de doopsgezinden gaan aan de actie mee doen, zodat die begin volgend jaar ge voerd gaat worden door: de algemene doopsgezinde sociëteit, de gereformeer de kerken, de hervormde kerk, de lu therse kerk, de remonstrantse broeder schap, de oud-katholieke kerk en de rooms-katholieke kerk. De landelijke interkerkelijke commis sie geldwerving heeft de afgelopen maanden vastgesteld, dat het hogere fi nanciële resultaat en de oecumenische samenwerking kennelijk niet de enige factoren van belang zijn van het door- trekken van de lijn „Trouw moet blij ken” (herv., jan. 1972) „Kerkappèl ’73” (interkerkelijk, jan. 9173). Menig pastor heeft, aldus de commissie, aan de con tacten in het kader van de bijdrage- actie een volle jaaragenda van huisbe zoeken en andere pastorale activiteiten overgehouden. Küng zei dat hij steeds tot een ge dachtenwisseling bereid is, maar dat men het nooit over een datum eens is kunnen worden en zijn brief met .ge rechtvaardigde en faire voorwaarden” niet heeft beantwoord. Küng zei dat hij staat achter de pogingen van de voorzitter van de West- duitse bisschoppenconferentie, kardinaal aartsbisschop Döpfner van München, een .zakelijke uiteenzetting” tot stand te brengen. Hij zal de bisschoppenconferen tie „oprecht dankbaar” zijn als zij ter voorkoming van nog grotere schade aan de geloofwaardigheid van de kerk, zich in Rome voor een dergelijke uiteenzet ting inspant. Het Vatikaan sprak onlangs een scherpe veroordeling over Küngs theo rieën over de onfeilbaarheid van de paus uit. Kardinaal Döpfner nodigde Küng dringend uit aan het „bevredigend op klaren van de sfeer met Rome’ een bijdrage te leveren. In zijn artikel herinnert Hans Küng eraan dat de bekendste theologen van onze eeuw van Karl Adam tot Che- nu, Congar, van De Lubac, Teilhard De Chardin, Karrer, Rahner en Schoonen- berg tot Schillebeeckx ernstige moei lijkheden hebben ondervonden van het H. Officie, zoals de congregatie tot 1965 heette. Paus Joannes aldus Küng heeft enkele van deze theologen gere habiliteerd door hen te benoemen tot deskundigen op het concilie. Maar ondanks het feit dat paus Pau lus de index heeft afgeschaft, een inter nationale congregatie enigszins verbeter de, probeert deze instantie zo schrijft Küng toch weer oude inquisitóeme- thoden toe te passen. Vaak blijft de congregatie daarbij zelf op de achter grond, maar laat het werk opknappen door generale oversten van orden en congregaties en door bisschoppen. In dit verband noemt Küng met name Neder land. De vroegere vijandigheid is vrijwel verdwenen in de grote steden (in kleine dorpen kan dat vaak nog wel anders uitvallen) en wij protestanten merken ook weinig discriminatie meer in het bedrijfsleven of tenminste tot op zekere hoogte in overheidskringen. Een protestant kan nu heel goed staats ambtenaar worden. Er bestaan nu oe cumenische centra in de voornaamste steden en, evenals ikzelf, hebben vele protestanten goede katholieke vrienden. Ik zeg niet dat het nu alles rozegeur en maneschijn is, maar er is toch heel wat verbeterd”. -jierr. ».t bnathate ri’iol anitoissd-te's’o?! ■■>>- onooc via Noord-Afrika waar Augustinus leerde naar het westen. Afrika als grootste christelijke continent in de we reld zal weer een leraar der volken kunnen worden omdat het, aldus Bur gess Carr, de grens tussen de mensen niet ziet als die tussen welvaart en armoede, maar die tussen rechtvaardig heid en onrechtvaardigheid. onder redactie van Ronald Kraayeveld

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14