BAIKAL-MEER GROOTSTE DRINKWATERBEKKEN TER WERELD I cultuureiland Siberië in 1 in Rusland voor de bijl Fabrieksdirecteuren a iê I i NIET TIJDIG VOOR ZUIVERINGSINSTALLATIES GEZORGD w liiii Kritiek s Ongerept ■IE M!,», :W. - MM1!?- Baikal-meer TO I- 1 S'! Tv ''•nw/'-' Vervuilers ■'■W, O ZATERDAG 14 JULI 15 1973 Erbij (Door An Salomonson) S lans nge- r de jeefs ame paus MOSKOU Een schoon land Zuivere lucht, helder water als je het vergelijkt met het vervuilde West-Europa. Die conclusie dringt zich op na een reis van 17.000 kilometer dwars door de Sovjet-Unie. Zelfs in de grote steden kunnen de mensen nog rustig in de rivier vissen en En op de strandjes aan de voet van het Peter-en-Paul-fort in de Newa midden in Leningrad (4 miljoen inwoners) is iedere vierkante meter bezet door bleekneuzige stedelingen die hier ontspanning komen zoeken. a 4 I I •j'-i - IRKOETSK In een verborgen hoekje van het grote stadsplein in Ir koetsk staat een kerk van rode baksteen. Een ongewoon gezicht, want in Siberië zijn alle gebouwen gepleisterd, voor zover ze niet van hout zijn. Ook de inburgerlijke neo-gotische stijl doet ietwat vreemd aan in dit wilde pioniersland, waar tot voor kort alleen waaghalzige goudzoekers, jagers en houthakkers woonden. En dan natuurlijk de politieke gevangenen, die zo wel door de tsaar als door Stalin en diens opvolgers naar Siberië werden gedeporteerd, zich er na hun straftijd vaak vestigden en kinderen kregen. zwemmen, al zoeken de Moscovieten hun strandjes bij voorkeur stroomopwaarts in de Moskwa boven de hoofdstad (7,3 miljoen in woners). Maar in Kiev (1,8 miljoen inwoners) zie je ook in het stads gebied overal aan de Dnjepr hele gezinnen genieten van zon en water. 1 «A - i» w IRKOETSK iiü! P.uli.. L?' tot 24 datum meen- 4, met ing”. aantal ?eltfk- :nlijke sgelei- len op shiele- selijke blijft deze ongerepte pracht van bossen, rotsen en water gespaard voor onze mo derne twintigste-eeuwse civilisatie? Dat laatste is geen onaantrekkelijk alterna tief, als je je aan deze oneindigheid zelf inter- streeft ndheid d van i twerp folder, wijs, aat uit m met hting”, )ok de mee ar ge- ;emene meer de lu- oeder- en de S 8 i ge- dat ns is .ge- •den” mmis- elopen ere fi- ‘nische enige door- t blij- >èl ’73" pastor e con- drage- uisbe- iteiten r de Vest- inaal chen, nd te sren- j ter aan zich nzet- Kortgeleden zijn bijvoorbeeld in Wol- gograd een paar fabrieksdirecteuren ver oordeeld. omdat ze niet tijdig voor af doende zuiveringsinstallaties hadden ge zorgd. Vanaf 1974 moeten alle industrie- ministeries concepten voor milieube scherming opstellen, die onderdeel van een theo- paus Küng I op- een gen, maar ook door de langzaam zak kende waterspiegel in een angstwekken de toestand van vervuiling. Dat komt hier extra hard aan, omdat dit een van de lievelingsmeren van de steur was. En de steur zorgt voor harde deviezen in de vorm van de beroemde grijze kavi aar, een van de meest begeerde delica tessen van onze planeet. Kaviaar is in de laatste jaren in Rusland dan ook steeds duurder gewor den en steeds moeilijker te krijgen. Dat treft de Russen op een gevoelige plek. Er is alarm geslagen en men is vrij drakonisch aan het werk gegaan om het water te saneren. Onder andere willen de Russen de rivieren Petschora en Sy- Een grote overwinning op het verle den is het feit dat het gewest Irkoetsk (770.000 km2, drie miljoen mensen) zich tegenwoordig voor een belangrijk deel zelf kan voeden. Een van de kernproble men van Siberië was en is namelijk nog steeds, dat men weliswaar de immigratie probeert te stimuleren om genoeg ar beidskrachten voor de exploratie en ex ploitatie van de grondstoffen te krijgen, meer terug. Door zijn diepte is het Baikal-meer het grootste drinkwaterre- servoir ter wereld. De mensen hier spre ken in alle ernst over een toekomst, waarin de hele bevolking van het ver vuilde Euraziatische continent zijn drink water uit het Baikal-meer zal tappen. Pau- inter- seter- hrijft ieme- Et de :hter- ippen n en n dit éder- den van onze aarde bevat, voor vervui ling te behoeden. De industrie vormt het kardinale pro bleem in de Sowjet-Unie. Want auto’s zijn in het vaderland van de revolutie geen massa-artikel en zullen dat volgens eensgezinde overtuiging van ideologen, economen en politici voorlopig ook niet worden. Het openbaar vervoer in de grote steden kost haast niets en is uit stekend georganiseerd. Zeventig percent ervan is elektrisch en veroorzaakt dus helemaal geen vervuiling. De autopro- duktie wordt zo laag mogelijk gehouden ten gunste van de zware industrie. In de grote stéden van de Sowjet-Unie adem je 's winsters dan ook heel wat frisser en vrijer dan in de miljoenenste den in de meeste andere landen. Ook de afvallawine heeft de Sowjet-Unie nog niet bereikt. Voor de verpakking wordt bijna geen synthetisch materiaal ge bruikt. In Moskou hoeft er per jaar slechts 1,3 miljoen ton vuilnis te worden opgehaald, tegen bijvoorbeeld 8 miljoen ton in New York, dat slechts weinig meer inwoners telt. In de jaren zestig is de milieubescher ming in de Sowjet-Uniet maar moei zaam op gang gekomen. Maar op het 24e partijcongres in 1971 zijn eindelijk duidelijke directieven ervoor uitgewerkt. In 1972 is een desbetreffende wet voor de hele Sowjet-Unie van kracht gewor den. Industrieën in bedreigde gebieden kregen concrete opdrachten om zuiver ingsinstallaties te bouwen en werden bij verzuim met boetes respectievelijk slui ting gedreigd. hebt kunnen laven. Laten ze van Siberië maar een gigantisch natuurreservaat maken, waar de overspannen mensheid kan komen uitrusten en haar grenzen kan leren kennen. Küng van Che- ■d De snen- moei- i het 1965 ng gere- 1 tot në Even oneindig als de taiga zijn de rijkdommen die in Siberië verborgen Liggen: goud, ertsen, diamanten en ande re kostbare mineralen, verder hout en bont. Maar voorals als energiereservoir zal Siberië in de toekomst een rol van eminente betekenis spelen. Het bezit aardgas, olie en dank zij het Baikal- meer en de Angara elektriciteit in vrijwel onuitputtelijke voorraden. Om die te exploiteren is geld en technische know-how nodig. Ook in Moskou zijn ze er inmiddels wel achtergekomen dat het met slavenarbeid alleen niet te doen is. Uit Japan, de Bondsrepubliek en nu ook uit Amerika, probeert partijleider Brezjnev steun en medewerking te krij gen. Maar de kapitalistische landen aar zelen nog. Ze hebben geen vertrouwen in de communistische plan-economie. Ondanks grote materiële voordelen is er een angstwekkend verloop onder de ar beidersbevolking in Siberië. Het logge bureaucratische apparaat werkt lang zaam en onefficiënt en het transport van de gewonnen grondstoffen in zo’n bar klimaat en over zulke enorme af standen maakt de ontginningskosten on evenredig hoog. Drinkwater is er in dit land dan ook nog in overvloed. De Sowjet-Unie heeft gigantische stuwmeren gebouwd —die de Assoeandam in Egypte in volume nog ver overtreffen en heeft daarnaast ook talloze natuurlijke meren. Zo krijgt de stad Leningrad uit het noordelijker gelegen Ladogameer drinkwater van zo uitstekende kwalieit, dat de Bondsrepu bliek dat wil gaan importeren om einde lijk weer eens een lekker kopje thee te kunnen zetten. Dat wil niet zeggen dat de Russen met het probleem van de milieuhygiëne hele maal niet worden geconfronteerd. De Kaspische Zee bijvoorbeeld verkeert door de industrie en door de olieborin- Het Baikalmeer in Irkoetsk is het grootste drinkwaterreservoir ter wereld. De vraag is of het ooit in exploitatie zal worden genomen ’•‘W R’Br 1 S KjeSii; De Russische economie bevindt zich op het ogenblik in een kritieke fase. In vele branches worden de plancijfers niet meer vervuld. In de landbouw is de situatie, doordat er niet voldoende kunstmest en machines zijn, nagenoeg catastrofaal. De uitgaven voor de ruim tevaart en voor snelle uitbreiding van het nucleaire en conventionele wapenar senaal verslinden het leeuwedeel van de begroting. Om de bevolking, die tiental len jaren tot op het existentiële mini mum is kortgehouden, tevreden te stel len, moeten de leiders de produktie van consumptiegoederen voortdurend verho gen. Er is maar één uitweg om de Sovjet-begroting toch sluitend te maken. Dat is het openbreken van Siberië. De eerste aanloop is al genomen. Maar alleen op eigen krachten lukt het de Russen niet. Dat heeft Brezjnev intussen gezien. Zal het Westen bijspringen? Zal dit reuzenland ontwaken uit zijn Doorn- roosje-slaap en met zijn rijkdommen de wereld voor een dreigende energie- en grondstoffencrisis bewaren? Of zal de natuur het hier van de mens winnen en I -■d.iü thans bestaande fabrieken is trouwens al een tekort aan arbeidskrachten van 130.000 a 150.000 man. Men wil een aantal industriën overplaatsen naar an dere delen van de Sowjet-Unie. De daardoor vrijkomende arbeiders, die natuurlijk liever in Moskou willen blijven, hoopt men dan in de dienstver lenende sector in te schakelen. Die sec tor is uit ideologische redenen zeer ver- ontachtzaamd met het gevolg dat het begrip „service” hier ook in de peperdu re hotels voor gasten uit het Westen totaal onbekend is. De Sowjet-Unie is nu begonnen al zijn afvalwater te reinigen, vóór het in zee wordt geloosd. In 1975 zullen alle filte- rinstallaties aan de zuidelijke kust in werking zijn, in 1980 ook die aan de noordelijke over. Maar dan zal de Balti- sche Zee ook schoner zijn dan vóór de revolutie, zeggen de specialisten. Want toen liet de tsaar immers alle afval via kanalen en rivieren gewoon naar zee afvloeien. Zelfs de milieuhygiëne wordt hier marxistisch verpakt. Maar schoon is schoon. het nieuwe vijfjarenplan zullen worden. De Russische massamedia zijn begonnen met een grote voorlichtingscampagne over maatregelen tegen milieubederf. De burgemeester van Moskou, Pro myslov, heeft voor zijn stad al een plan laten uitwerken. Moskou telt op het ogenblik 7,2 miljoen inwoners en zal tegen het eind van de eeuw volgens de statische prognose een bevolking van 8 miljoen mensen hebben. Die groei wordt niet door eenhoog geboortecijfer veroor zaakt, integendeel, gemiddeld hebben de gezinnen in de Russische hoofdstad slechts één kind. Onder de vele tientallen Moscovieten die ik tijdens mijn verblijf daar ont moette, heb ik geen enkele keer iemand met twee of meer kinderen aangetrof fen. Maar de trek van het platteland naar de hoofdstad is zo sterk, dat er grote bureaucratische barrières moeten worden opgericht, al heeft iedere Sow- jet-burger volgens de grondwet het recht te wonen waar hij wil. Anders zou deze toch al overbevolkte metropool to taal onbewoonbaar worden. De vrindelijk lachende Promyslov met zijn blauwe ogen en bruin krulhaar wil Moskou niet groter laten worden dan het nu is. Er worden daarom geen nieuwe industrieën meer gevestigd. In de üjti MM [HiulhitiHllIll maar dat men hun niet voldoende te eten kan geven. Van het gewest bestaat 75 percent uit taiga, het gevreesde Sibe rische oerwoud. Het barre klimaat maakt ontginning op grote schaal onmo gelijk. Tot in mei is de grond er bevroren en voor eind juli moet de oogst binnen zijn, omdat het dan 's nachts alweer te koud wordt. Door het ontwikkelen van snel rijpende graansoorten en door mechani sering van de landbouw probeert men nu de opbrengst te vergroten. Om de oogst in enkele dagen binnen te kunnen halen, moet de hele bevolking worden gemobiliseerd. Met graan en aardappelen kan deze streek zich nu zelf verzorgen, met groente voor een belangrijk deel en dat is een prestatie waar de plaatse lijke leiders met recht trots op zijn. Aan de vroegere gedeporteerden is niet alleen een stuk cultuur en naast de Poolse kerk nog een groot aantal andere bouwwerken te danken geweest; ook het Baikal-meer, 70 kilometer ten oosten van Irkoetsk, is door bannelingen voor het eerst ontsloten en onderzocht. Dit meer, waarvan de oppervlakte zo groot is als Nederland en België samen, is een van de merkwaardigste natuurfenome- nen ter wereld. Het scheppingsproces is hier nog steeds niet afgelopen. Het wordt steeds dieper de maximale diepte is 1600 meter en de bergen eromheen steeds hoger, dank zij meer dan 2000 aardbevingen per jaar. In 1862 verdween bij een grote aardbeving 200 km2 oever in het meer, waardoor het ook weer groter werd. In het Baikal-meer monden 336 rivie ren uit, maar zelf voedt het meer slechts één rivier: de 1850 kilometer lange An gara. Er zijn 600 plantensoorten en 1200 verschillende waterdieren, waarvan drie kwart in de rest van de wereld onbe kend is, bijvoorbeeld de Baikal-zeehond (50.000 exemplaren), de levenbarende olievis en niet in de laatste plaats de omoel, een delicatesse voor de fijn proever. En nog steeds ontstaan er hier door mutaties weer nieuwe soorten. Het water van het Baikal-meer is kristalhelder, je kunt het zo uit de hand drinken. Daarvoor zorgen speciale krab betjes, die alle organische stof naar hartelust verslinden. Verdrinkt hier ie mand, dan geeft het meer zijn lijk nooit schedga in het noordoosten van Euro pees Rusland omleggen naar het stroom gebied van Karna en Wolga en op die manier het niveau van de Kaspische Zee stabiel houden. ,,<v 11 - ■rh’ MU De roodstenen kerk is dan ook door gedeporteerden gebouwd. Poolse edellie den, die zich tegen de Russische over heersing verzetten en vochten voor een vrij en onafhankelijk Polen, werden door de tsaar naar Oost-Siberië verban nen. Er is minder veranderd in de Sov jet-Unie in de laatste twee eeuwen dan je soms denkt. Maar in tegenstelling tot nu konden die bannelingen zich wonder- vrij bewegen en een gedeelte van hun vermogen meenemen. Zo bouwen Po len, gedreven door heimwee, hun kleine rooms-katholieke kerk, die daar als een verdwaald brokje Europese cultuur mid den in Siberië is neergezet. Thans schijnt hij dienst te doen als filmstudio. Irkoetsk is meer dan 200 jaar oud en een van de oudste steden van Siberië. Dat is aan het typische en gezellige karakter van de stad goed te merken. Het stadsbeeld is hier nog niet doodge slagen door de gigantische betonnen nieuwbouw, die er van Leningrad tot en met Chabarowsk precies eender uitziet. Grote delen van Irkoetsk bestaan nog uit oude houten huizen, die weliswaar door de permafrost zijn scheefgezakt of een flinke deuk hebben gekregen, maar zo oerdegelijk zijn gebouwd, dat zij nog steeds bewoonbaar zijn. Gevel en ven sters zijn met kunstig, fantasievol hout snijwerk versierd. De Russen zelf generen zich voor deze blokhutten, omdat er geen centrale ver warming en sanitair in zit. Vóór het eind van het volgende vijfjarenplan ho pen ze die rommel te hebben afgebro ken, zeggen ze. Jammer van zo’n stukje Siberische geschiedenis, je zou het moe ten saneren, zegt de Westeuropeaan, die al wat voorzichtiger met zijn verleden heeft leren omspringen. Nieuwbouwwijken in Moskou, waar de auto nooit de kans heeft ge kregen het openbaar vervoer te ver dringen en de lucht schoner is dan in de meeste wereldsteden. fff a Lichte paniek is er in de "“'IÉ', Sowjet-Unie ontstaan over het feit dat de vangst van Jp steur door vervuiling van de rivieren steeds minder wordt. En steur is verantwoordelijk voor kaviaar, dat er ook bij de Rus hartstochtelijk ingaat. r':-. ‘'Ifb Maar ook tegen de industriële vervui lers wordt steeds strenger opgetreden. Een cellulosefabriek aan het Baikalmeer in Oost-Siberie werd op straffe van sluiting gedwongen dure zuiveringsin stallaties aan te schaffen om dit merk waardige meer, dat niet minder dan een vijfde van alle drinkwatervooorra- l'i - -4^

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15