BEJAARDE AMATEURS IN KAARTENBAK Anti-autoritaire basisschool komt in Utrecht van de grond EEN KIND KAN DE INMAAK DOEN druk Het grote nut van goede ventilatie Supermarkt: verwarrende plaats voor kleine kinderen I. lem G G ff GEZINFORMATIE Wat oudere handen kunnen maken” i I Lino- SM tips voor vrije tijd I w ff z 'W IUIS .EM IUIS .EM Ml i j IUIS -EM lem f I te ïAr-Ï 17 1 - 1 1 riem 1 Jn - M M i i MM 1 - - i OW 1 gg SM ’pi® I IM Pm ai® een >ns het l van h Na veel denken en praten heeft een groep Utrechters aan Burgemeester en Wethouders toestemming gevraagd in deze stad ;t tot i met H.R. n het jle I n het het eefkerk, 1 31, d en eld. d en imen. groter zakelijk de eerste anti-autoritaire basisschool van Nederland te mogen beginnen. Ze vinden dat het huidige onderwijs niet ideaal is en willen daar verandering in brengen. Geert Koefoed, Ed Brouwer en Louis des Tombe vertellen op ons verzoek hoe zij die nieuwe school zien. kort aroma Deze zorgt voor een maxi maal „opruimen” van vieze luchtjes: 95 pct. van de on gewenste geuren en dampen verdwijnt. Juist deze beide door de geënquê teerde dames genoemde motieven spelen geen rol meer bij het ge bruik van geleisuiker want het inmaken gaat bijzonder eenvoudig Zó kan zelfs een kind inmaken Men hoeft niets meer af te wegen en niet in te koken. Men werkl volgens de duidelijke gebruiksaan wijzing en is dan verzekerd van een goed resultaat. „Wat oudere handen kunnen maken” is de titel van een boekje dat J. Combrink schreef o.ver activiteiten op het gebied van handenarbeid voor bejaarden (uitge verij Zomer en Keunings, Wageningen) Combrink zegt: „dat vele oudere mede burgers geen behoefte hebben aan hulp van mensen, die mogelijkheden zoeken om hen de oude dag te helpen doorbren gen, en deze hulp zelfs pertinent, afwij zen is hun goed recht. We zouden dan ook iedereen, die meent daaraan „iets-te- moeten-doen” willen vragen: mogen ze?” benauwdheid slaan je steeds meer om het hart naarmate je dit hoofdstuk doorleest. Combrink wil niet alleen, dat er regelmatig door de bejaarden wordt gehandenarbeid, hij vindt het ook nodig dat er kaartsystemen worden aangelegd, waarin ik weet niet wat allemaal van de deelnemers moet worden vastgelegd. En hij merkt op: „Vooral niet geheimzinnig doen met rapporten”. Ook hier is in spraak belangrijk. Aan de hand van deze administratie zal het steeds mogelijk zijn om te weten, waar men met een bepaalde persoon aan toe is”. De schrij ver besluit: „We gaven dan ook slechts een aantal ideeën voor een registratie”. Arme, lieve bejaarden, denk je, als je dit alles leest. Als je, omdat, je voor de lol wat wilt knutselen, in een kaarten- Van Combrink (van ons trouwens ook) mogen ze zeker. Combrink evenwel meende toch een schriftuur te moeten maken om bejaarden te helpen de oude dag door te brengen enz. Na wat alge meenheden over de bejaarden en hun problemen te hebben neergepend komt Combrink al redenerende tot de conclu sie dat het goed is —het boekje is voor begeleiders van bejaarden in de eerste plaats bedoeld om een goede registra tie en administratie van de bezigheden van de hobbyisten op te zetten. Hij zegt: „We moeten er namelijk rekening mee houden, dat er dikwijls geen sprake is van een regelmatig, op dezelfde dag. plaats en uur, werken”. De schrik en Als de autoriteiten het willen komt in Utrecht de eerste anti-autoritaire basisschool van Nederland. Daar moeten de kinderen zoveel plezier heb ben, dat ze beter leren dan op een „normale” school. Als alles gaat zoals het hoort te gaan, zullen ze ook zelfstandiger, creatiever en kritischer wor den en wat het belangrijkste is het helpen van de zwakkeren zal in de ogen van die kinderen niet langer een vorm van liefdadigheid maar een nieuwe norm zijn, een vanzelfsprekendheid. Een groeiende groep Utrechtse ouders is ervan overtuigd dat het huidige onderwijs niet deugt. Veel kin deren van een jaar of tien hebben al een afkeer van „leren” omdat ze op de basisschool door een veel te strak leerplan op van tevoren vastgelegde tijdstippen van tevoren opgelegde opdrachten moeten vervullen. Niet wat hen boeit, maar wat op het programma staat, moet worden gedaan. Door het inpompen van kennis krijgt het kind bijna geen kans zelf iets te ont dekken. En helemaal geen kans om dat samen met andere kinderen te doen. Ze worden afhankelijk gemaakt van mensen die het allemaal denken te weten en het voor het zeggen hebben. wel in eensgezinswoningen als in hoogbouw met sukses kan worden toegepast. Het betreft een centraal geplaats te afzuigventilator, waarop alle „natte” vertrekken van de woning via een „kanalen stelsel” kunnen worden aan gesloten. De installatie zorgt ervooi dat mechanisch de vereiste hoeveelheid lucht die no dig is om de vertrekken goed te ventileren con stant wordt afgezogen. die anti-autoritaire school er ook echt komtvoor het nieuwe cursusjaar zit het er in ieder geval nog niet inis er al gepraat met de ouders en onderwij zers van de school die ervoor in aan merking komt. Dat is de door een te gering leerliingental met opheffing be dreigde Montessorischool aan de Utrechtse Mgr. Van der Wateringstraat. Zo’n school staait of valt met de on derwijzers. Die moeten niet alleen ach ter de idee staan, o.a. niet afwijzend staan tegenover het deelnemen van de ouders aan het onderwijs, maar ook bereid zijn er buitensporig veel tijd aan te besteden. In de groep zitten twee Om te laten zien hoe eenvoudig het inmaken met geleisuiker is, laten we hier het standaardrecept voor jam, zoals het op de verpak king staat, volgen. Janrn voor gebruik gedurende het gehele jaar dus alle soorten Neem 1 kg. vers rijp fruit (bv. aardbeien, frambozen, rode bessen) en 1 kg geleisuiker. Was het fruit zorgvuldig maak het fijn of snijd het in kleine stukjes. Indien het fruit niet genoeg sap bevat, voeg dan vijf lepels water toe. Meng het fruit met de geleisuiker en breng het mengsel al roerend aan de kook. De pan slechts voor de helft vullen. De massa moet vier minu ten borrelend doorkoken. Afschui- I men en kokend in glazen potten j gieten. Deze daarna afsluiten met cellofaanpapier of een metalen deksel. VXAA/VWV'AAAAAA/VVVVVVVVWVVVVVVWVtA/VVVVVVtAAAAAAA/VtArjVVWVVtAA/Vt.WtAA/VVVVVVtAA/VVVVVVVVt bak wordt gestopt door J Combrink. Het boekje wordt pas aardig, als de auteur zich gaat bezig houden met dat gene, waar de titel op wijst: de handen arbeid zelf. Dat begint bij hoofdstuk tien. Er worden allerlei technieken ter sprake gebracht. Niet uitvoerig, maar dat is ook de bedoeling van dit boekje niet. Aan het slot geeft Combrink nog wat tips aan de leiders zoals deze: „Han del steeds met tact, de bejaarde is een volwassen individu, dat aangehoord dient te worden”. Het is maar dat men het weet. Nog een tip onderzij ds: wel licht kan er in de herdruk uitvoerig inge gaan worden op het vervaardigen van kaartenbakken door bejaarden. Dat is nog lekker nuttig ook. Fruit zelf tot een jam, confiture of gelei maken is nu helemaal niet moeilijk meer. Vroeger in groot moeders tijd was het een tijdro vend werk omdat inkoken noodza kelijk was. Later kreeg men de kans om pectinehoudende vloeistof of poeder te gebruiken waardoor de inmaaktijd wérd bekort. Nu is er geleisuiker. Daarin heeft men in de fabriek de kristalsuiker, de pectine en het citroenzuur reeds zo gemengd dat wanneer de vruchtenmassa aan de kook is ge komen, men deze slechts vier mi nuten borrelend hoeft door te ko ken om de jam klaar te hebben voor het vullen van de potjes. In het buitenland was deze ge leisuiker reeds bekend. Een plezierige vrije-tijdsbeste- ding is onder meer het beoefenen van de linodruk, het linoleumsnij- den. Aan de hand van Margrit Winkelmaan kunt u de eerste be ginselen van de linodruk leren Ze vertelt ook beeldend hoe het alle maal gaat en wat voor materiaal u moet of kunt gebruiken. Er zijn in het kleine, handzame en van veel illustraties voorziene boekje „Linoleum snijden” (bewerkt door A. Duyser, uitgeverij Zomer en Keunings, Wageningen) kostelijke voorbeelden te vinden van wat men zelf allemaal kan vervaardigen. Dn dat met simpele middelen. De hele procedure wordt van het be gin tot het eind duidelijk uiteen gezet. Ook de meerkleurendruk krijgt alle aandacht. Op die ma nier kan men allerlei zaken zelf fabriceren, zoals gelukwenskaar- ten, plakkaten, demonstratiepam- fletten (ook aardig voor actiecomi- té’s) koppen van schoolkranten enz. enz. Het systeem werkt niet alleen voortreffelijk in de keuken (waar het luchtver- bruik groot is) maar ook in toiletten en badkamers-dou ches). Zo fabriceert de afdeling „Woonhuisventilatie” van SF een normaal gemechani seerd afzuigsysteem voor keuken, toilet en douche, waarbij eventueel als „ex tra” een speciaal ontworpen wasemkap kan worden aan gesloten. Van Gilse Kandijfabriek in Roosendaal brengt nu in ons land deze geleisuiker omdat uit een on derzoek is gebleken, dat de dames en ook culinair aangelegen man nen best wel weer de geliefde bezigheid van onze grootmoeders willen navolgen. Waarom men niet meer zo veel inmaakt, bleek uit het zo juist genoemde onder zoek: het „zelf-jam-maken” wordt door velen gerangschikt onder tijd rovende arbeid en onder „een- niet-eenvoudig-werkje”. Door het kort koken blijven kleur en aroma beter behouden. Met de geleisuiker kan men ook zeer snel ijs maken. „Een bezoek aan de supermarkt blijkt voor heel wat moeders een probleem”, consta teert (in Ladies’ Home Journal) de Amerikaanse kinderpsycholoog dr. Bruno Bet- telheim. Hij haalt uitspraken aan van moeders die hem hebben verteld dat ze in een supermarkt hun kleine kinderen „voor ae eerste en enige keer in hun leven” ge slagen hebben, omdat vrijwel ieder bezoek met het kroost aan de winkel in huil- en brulpartijen eindigt. Bettelheim gelooft dat de grote supermarkten voor kleine kin deren „verwarrende” plaatsen kunnen zijn en niet alleen vanwege de stapels ver leidelijke dingen die er liggen uitgestald. Ze zijn bovendien vol lawaai en beweging en vol haastige kopers, die geïrriteerd raken als een klein kind hen voor de voeten loopt. Ook moeder verandert in de ogen van het kind opeens in de supermarkt: Ze is niet meer geconcentreerd op de kleuter, maar uitsluitend op de spullen die ze vaoet kopen. Scènes ontstaan ook vaak doordat een kind de moeder in de winkel- drukte kwijt raakt. Het kan daarom nuttig zijn om kleine kinderen instructies te Seven over wat ze in geval van „verdwalen” in zo'n enorme winkel moeten doen. De kans is dan groot dat ze zich achter het gezag verschuilen. Ze zijn gezagsgetrouw, omdat ze niet geleerd hebben situaties te overzien, zelf beslis singen te nemen, moeilijkheden te over winnen in plaats van ze te omzeilen. De deelnemers aan het project, niet- autoritaiir basisonderwijs Utrecht” kwa men naarmate ze langer over hun idieale school nraatten, tot de conclusie dat het realiseren ervan geen kleinigheid is, maar ook geen onmogelijkheid. Ze meenden dat iedereen die ook maar iets met hun project te maken zou kunnen krijgen, erbij betrokken moest worden. Hoewel nog helemaal niet vaststaat dat De andere mogelijkheid is het toepassen van een zelf denkend ventiel, waardoor de rookgasafvoer van een centrale verwarmingsinstal- latie en/of geiser) kan wor den gecombineerd met het mechanische ventilatiesys teem. De afvoer van rookgas en ventilatielucht is dan con stant. Dat is niet alleen een waarborg voor (altijd) frisse lucht, maar betekent ook minder geld uitgeven voor onderhoud van muren, pla fonds en vloeren. Het S F- systeem voorkomt namelijk ook vochtaanslag. Wat doen we met de ver vuilde lucht in de ruimten waarin we moeten leven, wonen en werken? In de keuken zetten we een raam open om allerlei dampen en geurtjes af te voeren en hopen door deze gebrekkige manier van ven tileren dat er zuurstofrijke, frisse lucht binnenkomt. Met de aromatische milieu verontreiniging in toiletten en douches wordt het na tuurlijk moeilijker, wanneer er alleen maar een luchtko kertje zit zoals algemeen het geval is in flats. De luchtvervuiling binnenska mers is een probleem. Het Amersfoortse bedrijl SF dat zich beweegt op het terrein van lucht-en warmtetechniek heeft een gemechaniseerd ventilatie systeem ontwikkeld dat zo- onderwijzeressen die door halve dagen te werken samen voor een „hele” leer kracht willen zorgen. Ervaringen met zulke scholen in Sum merhill (Engeland) en Frankfurt (Duits land) hebben geleerd dat kinderen die je min of meer gericht laat aanrotzooien uiteindelijk zelf orde op zaken gaan stellen. In toenemende mate gaan ze vragen stellen aan de onderwijzers, want elk kind wil leren. Wanneer er moet worden ingegrepen, hangt van de situatie af. In ieder geval zal het moeten als de kans op „licham- leijk of geestelijk letsel” bestaat. Wel is het nodig uit te leggen waarom er in dat geval dwang wordt gebruikt. Er zal ook gelet moeten worden op verschijnselen als agressie, discriminatie en competitie. Als een kind het slecht doet in de groep en daardoor agressief is of de agressie van anderen opwekt, of als het kind ten koste van andere kinde ren „beter” wil zijn (competitie), of als de groep een van de kinderen links laat liggen (discriminatie) moet er door de volwassenen worden ingegrepen. „Je moet de oorzaken proberen te achterhalen en weg te nemen. In ieder geval moet je er zo met de kinderen over praten dat ze er zelf over gaan praten. Dat ie niet gemakkelijk, zelfs niet voor pedagogen en psychologen van wie er gelukkig nogal wat deelnemen aan het project”, zegt Louis. Het aansluiten van de leerstof op de belangstelling van de kinderen en op dingen die gebeuren (tv, krant, straat, school, thuis) is ook gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Het is daarom belang rijk dat het contact tussen kinderen, ouders en onderwijzers groot is, dat iedereen openstaat voor iedereen- Daar om is er één keer per week een verga dering met de kinderen, een algemene vergadering. „Een van de vooroordelen die de meesten tegen dit soort onderwijs heb ben is: de kinderen leren er niks omdat ze met klei gooien en propjes schieten. Dat is een misverstand. Het is niet waar dat de kinderen niets leren, integendeel. Trouwens, er is niet één kind dat er lol in heeft voortdurend met klei te smij ten. Natuurlijk zullen we zorgen dat aan de wettelijke onderwijsdoelen (lezen, schrijven, rekenen) wordt voldaan. En wat het lesmateriaal betreft...Om zoveel mogelijk keus te kunnen maken zal er van allerlei onderwijsmethoden materi aal voorhanden moeten zijn. Veel mate riaal zal in ieder geval zó zijn dat er tenminste twee kinderen nodig zijn om ermee te werken. Leerstof in de vorm van gezelschapspelletjes zou je kunnen zeggen”. „Een ander vooroordeel is dat velen bij anti-autoritair onderwijs onmiddellijk aan links-radicaal denken. Natuurlijk zijn de mensen, die voor dit soort onder wijs zijn, voor een andere maatschappij. Pas als dit onderwijs algemeen aanvaard is, wordt de maatschappij ook anders. Alleen is er een verschil tussen linkse mensen die anti-autoritair (of misschien zou je beter zeggen: socialistisch) onder wijs willen of dogmatici die dit systeem willen gebruiken om kinderen op te leiden tot marxisten”. ..De deelnemers aan ons project zijn redelijke mensen, dacht ik. Trouwens je moet wel redelijk zijn, anders mislukt het. Anders wordt het of een chaos of een zweverige toestand, of weet ik wat je moet redelijk zijn en met je beide benen op de grond blijven”. Louis geeft toe dat de meeste deelnemers komen uit wat de middenklasse wordt genoemd. Dat vindt hij jammer. „Als het over drie jaar nog zo elitair is als het nu begint, dan kappen we ermee”. Of het nooit begint, hangt van de autoriteiten af. En van andere Utrechtse ouders. Die zullen het moeten aandur ven hun kind voor dit onderwijs op te geven. In iedier geval komt iedereen ervoor in aanmerking, want het is open baar onderwijs. Geert:„Het is te hopen dat we het komende schooljaar wat mogelijkheden krijgen in de marges die het Montessori- systeem ons laat. Dat Is wel een heel wat voorzichtiger begin dan we ons hadden voorgesteld maar misschien is dat juist wel beter zo”. i*”—'jg gg fH .fc ij SS>. '■’■V.a en te I -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17