Wereldrecordhouder met een treurige techniek ILLUSIES SABREURS VERBRIJZELD ren TO UWr c EN VIA Cruijff toch niet van wereldklasse r --e Ik wacht nog altijd op een bedankje van Keino Sprookjesprins Drie sterren m 21 ZATERDAG 14 JULI 1973 20 -i r 4 Op straat Stijlloos Uit schaduw [P HEKEN n 10 jr. Erbij Ben Jipcho L (Van onze sportredactie) klasse: Kremers en H’LEM wereldklasse: STOPPER —1 68 01 verking. ij werk- nt. wor- zetlijden d. 60 mud 125,- 187,- 249,- 372,- 496,- Voor de Nederlanders, die nog steeds onder gebrekkige omstandigheden (ver geleken bij de mogelijkheden van veel buitenlanders) hun sport moeten beoefe nen, is zo’n doorbraak zeker „op afzien bare tijd” niet te verwachten. Janssen: „Gotenburg heeft ons een morele klap bezorgd. Wat de anderen daar precies van denken weet ik nog niet, ik ga zelf in ieder geval door. We hebben nu pas een nieuwe bondstrainer, de Hongaar Lajos Nagy, die tevens de zaal van de gepensioneerde Béla ovemeemt. Voorlo pig reken ik dan maar op een mogelijk heid om me in West-Europa naar de top te werken. Alle hoop heb ik nog niet verloren.” 1 Jipcho liep vorig jaai met zijn tweede plaats op de steeple chase nog in de schaduw van Keino. Hij vertoefde daar niet graag. De relatie met Keino was er een van gewapende vrede. De kiem daarvoor werd gelegd tijdens de Olym pische 1500 meter finale in Mexico (1968). Jipcho zelf tiende verrichtte daar het vuile werk teneinde het Olympische goud te laten stralen voor Keino. Jip- cho’s woorden over toen zijn woorden van verbittering: „Ik heb toen voor het eerst en voor het laatst voor een ander gelopen. Ik wacht nog altijd op een dank je wel van Keino.” Jipcho tijdens zijn recordrace op de 3.000 meter steeple chase op de wereld- spelen in Helsinki met links van hem Evans Mogaka (40), die derde werd, en de Zweed Anders Gaerderud die als tweede aankwam. ten eerste- En in de tweede plaats nekt het de prestatiedrang als er voor een amateurclub geen weg omhoog meer is. Vroeger werd je ook kampi oen van Nederland bij de amateurs zonder dat er nog een nadere belo ning aan vast zat, maar de amateur- kampioenen heetten toen Ajax of Feyenoord, het kampioenschap was werkelijk het eindstation. Wat zegt het tegenwoordig nu nog, dat je kampioen bent bij de ama teurs? Met 38 betalende clubs boven je, kan je je er alleen op beroemen dat je in de Nederlandse voetbalcom petitie als 39 ste geëindigd bent. RBC is nu gedoemd een soort Fe der den Hertog-rol te spelen. Den Hertog had met zijn capaciteiten al lang over moeten gaan naar de pro fessionals, maar hij voelt zich kiplek ker bij de amateurs, kan spelender wijs een dominerende rol vervullen en ondertussen verdient hij ook nog aardig als wieleramateur. Fedor den Hertog, en nu ook RBC, zijn als die jongens die in de vijfde klas zijn blijven zitten en hun gevoel van lulligheid nu compenseren door de baas te spelen over hun jongere klas genoten. Het pleit voor RBC dat het die rol niet wil vervullen en liever probeert hogerop te komen. Wie zegt bovendien dat dat een uitzichtloze zaak is. Wie weet be schikt RBC wel over een „wonder- trainer" die in staat is het kleine clubje jaar na jaar een tree hogerop te brengen? Nog niet zo heel lang geleden was George Knobel, nu trai ner van ’s werelds beste club, de trainer van RBC! Het zou niet voor het eerst in de voetbalgeschiedenis zijn dat een club in korte tijd om hoog stoomde. Oud-bondscoach Jaap van der Leek was van 1941 tot 1946 trainer van de Volewijckers. In 1941 promoveerde de Volewijckers naar de tweede klasse, in 1942 naar de eerste klasse en in 1944 werd de Volewijc- en lieten die het Russische schermen op poten zetten. Gevolg: Rusland kwam snel bij de top. Ook Polen profiteerde van de Hongaarse kennis, middels de beroemde maitre Kevey die talloze ve detten naar voren bracht. Later vertrok dezelfde expert naar Italië om daar met behulp van schier onbeperkte subsidies Italië omhoog te helpen. Het lukte hem wonderwel. Na vier jaar intensieve trai ning stootten de Italianen in München vanuit het niets direct door naar het goud. In Gotenburg continueerde Mario Montano dit succes gedeeltelijk door de eerste plaats bij de sabreurs op te eisen. verbazing en anderzijds tot pure ellende drijft. In de stijl van Jipcho zitten namelijk geen schoonheidselementen. Hij rent en neemt onderweg de obstakels, de houten horden van ruim negentig centi meter en de waterkuil, die ruim 3.60 lang is. Aangezien de eerste vierhonderd meter van de 3000 meter steeple wordt gelopen zonder hindernissen, komt hij de obstakels achtentwintig keer tegen. Be gin dit jaar evenaarde hij het wereldre cord, dat toen op naam stond van de Zweed Gaerderud met 8.20.8. Jipcho liep zijn eerste wereldrecord in januari in Lagos tijdens de Panafrikaanse spelen. Vorige maand verbeterde hij die tijd tweemaal. In het Europese atletiekmek- ka dat Finland heet, kwam hij uit op 8.19.8 en 8.14.0 Ik kan nu al onthullen dat bij de scheidsrechters de eerste drie plaat sen door Corver, Van der Kroft en Boosten worden ingenomen en dat bij de trainers de eerste vijf plaatsen worden bezet door: 1. Spitz Kohn, 2. Stefan Kovacs, 3. George Knobel, 4. Ernst Happel en 5. Kees Rijvers. Daarbij heeft de keuzecommissie zo veel mogelijk rekening proberen te houden met de geweldige handicap waarmee sommige trainers te kam pen hebben, bijvoorbeeld een elftal dat niet zo goed kan voetballen. Overigens is het wel aardig te be denken dat het „actuele Nederlandse elftal" van Kick er als volgt uit zou zien: Schrijvers; Suurbier, Graau- mans, Hulshoff en Krol; Neeskens, Mühren en Van Hanegem; Van de Kerkhof, Brokamp en Keizer. RBC uit Roosendaal, de kampioen van Nederland bij de amateurs, heeft geen toestemming gekregen naar het betaalde voetbal te „promoveren”, omdat de sectie betaald voetbal vindt dat er niet te weinig, maar te veel betalende clubs zijn. Is dat een rede lijk besluit? Ik vind van niet. RBC had via de gemeente en andere bron- nen drie jaar betaald voetbal weten te garanderen, was bovendien schul denvrij en stond er daarom beter voor dan menige eredivisieclub. Dat Daar, op een hoogte van 2500 meter, woont zijn vrouw met drie dochtertjes, wordt een vierde kind verwacht en daar heeft Jipcho zijn toekomst gedacht. „Ik heb daar grond, die door negen mensen ia vaste dienst bewerkt wordt. Mijn vrouw heeft daarvan de leiding, maar ik probe er zo vaak mogelijk te zijn om te helpen.” Voorlopig is die nederzetting op de Mont Elgon een onderdeel van zijn be staan, die door zijn vrouw gerund moet worden, Lillian Billia Cherolich, die I een discus vijfendertig meter kon wer pen en daarmee in Kenia bijna aan de top stond, heeft haar atletiekaspiraties moeten opgeven teneinde die van haar I man mogelijk te maken. Jipcho: „Ik wil nog vier jaar actief blijven en in die tijd houd ik mijn baan in Nairobi aan. Daarna wil ik boer en leraar worden, daarvoor heb ik mijn opleiding en mijn mogelijkheden”. Ben Jipcho heeft net een Europese toemee achter de rug, die hem grote successen heeft gebracht. Hij werkte de eenenzeventig kilogram, die zijn 1-70 meter lange lichaam weegt met een ontstellend gemak over de drieduizend meter steeple chase. Met een techniek, die de Europese trainers enerzijds tot Walter Janssen Haarlem, maar Het Nederlandse voetbalweekblad Kick heeft op zijn beurt het grote toeval van de bijna gelijkluidende naam aangegrepen om ook gedurende de voetbalarme weken zijn lezers be zig te houden met een soortgelijke spelersbalans. Ook hier wordt de ranglijst gebaseerd op de prestaties van het afgelopen seizoen, ongeacht de reputatie van de spelers. De uit verkoren spelers worden in volgorde van verkiezing opgesomd, waarbij de uitblinkers drie sterren (wereldklas se), twee sterren (internationale klas se), één ster (nationale top) of hele maal geen sterren krijgen toebedeeld. Ik zal alleen de gesterde spelers even voor u opsommen. Keepers: Schrijvers (2 sterren), Stuy (2), Van Beveren (2) en Does burg (1 ster). Rechterbacks: Suurbier (2), Schnei der (2) en Van lerssel (1). Linkerbacks: Krol (3). Centrale verdedigers: Blankenburg (2), Aty Graaumans (1), Israel (1) en Mansveld (1). Daarmee kwam een einde aan de illusies die de Nederlandse sabreurs drie jaar hebben mogen koesteren. In ’70 stelde de technische commissie van de KNAS deze sabelploeg samen, teneinde onder leiding van Kasper Kardolus aansluiting met de internationale top te bewerkstelligen. „Binnen afzienbare tijd,” stelde men toen optimistisch. De Olympische Spelen werden nog als tus senstation gezien, maar het jaar daarop zouden op de wereldtitelstrijd toch de eerste resultaten moeten komen. In Gotenburg kwamen de leden van de ploeg echter bijna zonder uitzonde- Jipcho’s, voor vakmensen gebrekkige, stijl kan het beste geïllustreerd worden door het verhaal van zijn recordverbete- ring tot 8.19.8 op 19 juni in Helsinki- Kenia had een interland tegen Finland en Italië. Jipcho kwam eigenlijk doorlo pend verkeerd uit om de horden vlekke loos te nemen. Bovendien bleef hij lang naast zijn landgenoot Mogaka (die twee de werd) lopen. Waarom? „Dat is beter dan erachter lopen: ik heb ruimte no dig.” Maar de sterkste moet dan toch aan de binnenkant lopen? „Vooruit, de volgende keer dan maar.” Jipcho blijft beminnelijk bij dit soort discussies, waarbij hij gesprekspartners in opperste verbazing brengt met zijn trainingsverhalen. „Voor mijn Europee trip heb ik veel op straat gelopen. Steeds met Juma (een lange afstandsloper). Als ik terugkwam, trainde ik nog wat met gewichten. Ik wil sterk in de schouders zijn om een krachtige armbeweging mo gelijk t e maken. Verder maak ik ge bruik van een waterbak met sintelaan- loop op het gevangenisterrein van Nai robi. Lang niet ideaal natuurlijk, maar om te oefenen is het net goed.” Dergelijke verhalen slaan de internati onale atletiekwereld met stomheid. Jip cho vermoedt het, maar weet zich ook de snelste. „Als mijn techniek beter wordt, kom ik gemakkelijk aan de 8.10.0”. Op de prestatielijsten van de internationale atletiekwereld prijkt halverwege dit seizoen Ben Jipcho met de opmerkelijkste troeven. Lang was hij de meesterknecht met wrok ten opzichte van zijn kop man. Dit jaar kwam de plaats aan de top vrij, omdat Kipchoge Keino, de vedette, de status van prof aannam. Jipcho vulde de leemte die in de atletiek van Kenia dreigde; wierp zich op als een bedachtzaam lei der van Afrikaanse atleten op Europese tournees en pakte wereld records op de drieduizend meter steeple chase met een soepel gemak en een techniek, die niet „af” is. Internationale Heynckes. Opvallend in deze lijst is de onge bruikelijke bescheidenheid van de medewerkers van Kicker, die alleen libero Beckenbauer tot de wereld klasse willen rekenen en zelfs Netzer en Muller die eer niet hebben waar dig gekeurd. Er is nog wel een twee de Duitser die zij het predikaat „we reldklasse” hebben gegeven, namelijk Horst Blankenburg in een apart com mentaar. Daarin wordt bondscoach Helmut Schön de gedachte aan de hand gedaan Blankenburg en Bec kenbauer samen de rol van voorstop- per en ausputzer te laten vervullen, waarbij zij elkaar zouden moeten af wisselen in verdedigende en aanval lende zin! Het leven, van Benjamin Jipcho ver loopt voorspoedig, maar kent zijn nega tieve opwindingen- Dit jaar nog weiger de de atletiekfederatie in zijn land in ternationale uitnodigingen, omdat ze al leen Jipcho golden. Jipcho mocht gaan, maar in. gezelschap van anderen. Wan neer de organisatoren van internationale wedstrijden, zoals die er buiten het atle tiek gehucht dat Nederland is, bestaan, geen geld over hadden voor een groepje Kenianen, wel dan kon Jipcho ook thuis blijven. Wat dat betreft werd de lijn doorgetrokken, die bestond toen Keino de natie aanvoerde. Keino,- die zijtr-fa- meuze lijst met prestaties in de ama- teurwereld met oorkleppen vorig jaar afrondde met een tweede plaats op de Olympische 1500 meter en een gouden medaille op de 3000 meter steeple chase. Het Duitse voetbalweekblad Kicker heeft al enkele jaren de goede ge woonte na het seizoen een spelersba- lans op te maken. Op zichzelf houdt het natuurlijk niets in, maar een oude gouden journalistieke wet wil dat artikelen waarin veel namen voorkomen gretig gelezen worden en dat ook cijferlijstjes met een compe- titie-element de aandacht van de le zer trekken. De spelersbalans van Kicker weet beide smaakopwekkers te verenigen, dus men zou wel gek zijn om niet van zulke lijstjes samen te stellen in het windstille, voetballo- ze zomerseizoen. Kicker heeft voor elke plaats in het elftal een onderverdeling ge maakt in Weltklasse (wereldklasse), Internazionale Klasse en lm weiteren Kreis (wat misschien het best ver taald kan worden met: tegen interna tionale klasse aanleunend). Daaronder bevindt zich dan nog een uitvoeriger lijst met spelers die „immer noch oder schon im Blickfeld" zijn, dus spelers die zich binnen het gezichts- bereik van de „weitere Kreis” bevin den. Benjamin Jipcho heet dertig Jaar te zijn. Als geboortedatum staat 1 maart 1943 op zijn lijst met wetens waardigheden, maar dat is een slag in de lucht. „Het moet ongeveer dertig zijn,” zegt hij zelf, „Mijn ouders heb ik niet gekend; ik heb in mijn jeugd veel te danken gehad aan een Engelse Men tor”. Dat wil zeggen: Jipcho kreeg de kans om zich te ontwikkelen op scholen, zo dat hij nu ais leraar Engels en geschie denis te boek staat. Het is oveaigens een hoedanigheid, die zijn tegenwoordige levensloop niet dekt. Ben Jipcho is at leet, een topamateur, die zijn land kan vertegenwoordigen met voortreffelijke prestaties en mede daardoor als beambte van de gevangenis in Nairobi geld ont vangt. „Mijn gezin woont zo’n vijfhon derd kilometer, ongeveer achteneenhalf uur reizen, van Nairobi, dicht bij de grens van Oeganda”. Ik som nu even alle Duitse bundes- liga-spelers op die volgens Kicker in de eerste twee (hoogste) categorieën thuishoren. Keepers: wereldklasse: geen. Inter nationale klasse: Maier, Franke, Nig- bur, Kleff en Welz. Buitenverdedigers: geen. Internationale klasse; Breitner, Vogts en Kapellmann. Voorstoppers: wereldklasse: geen. Internationale klasse: Cullmann. Libero’s: wereldklasse: Beckenbau er. Internationale klasse: Cullmann. Middenveldspelers: wereldklasse: geen- Internationale klasse: Netzer, Wimmer, Overath en Flohe. Centrumspelers: wereldklasse: geen. Internationale klasse: Muller. Linkerspitsen: wereldklasse: geen. wereldkampioenschappen scher- die op het ogenblik in het Gotenburg worden gehouden, Voorstoppers: Hulshoff (3) en Wil lem de Vries (1). Verdedigende middenvelders: Nees kens (3), Schilcher (2), Wim Jansen (1). Aanvallende middenvelders: Gerrie Mühren (2), Van Hanegem (2), Haan (2). Rechter spitsen: René van de Kerkhof (2), Rep (2), Heijerman (1), Ressel (1), Swart (1). Linker spitsen: Keizer (3); Pahl- platz (1). Centrum spitsen: Brokamp (2), Cruijff (2), Jeuring (1), Cas Janssens (D- Tegenover die ene Westduitser van wereldklasse (Beckenbauer) van Kic ker, stelt Kick dus vier Nederlanders van wereldklasse: Krol, Hulshoff, Neeskens en Keizer. Cruijff is net als Netzer „teruggezet”, kennelijk omdat zijn totale seizoenprestatie niet met „wereldklasse” gehonoreerd kon wor den. Vier Ajacieden lijkt misschien wat veel, maar aan de andere kant: ik persoonlijk zou ook Gerrie Mühren nog drie sterren hebben ge geven. In die dingen moet je niet kinderachtig zijn, vind ik. De lijsten van Kick zijn overigens veel langer, maar die moet u dan zelf maai bestuderen. Kick heeft ook nog soortgelijke lijsten opgesteld van de trainers en de scheidsrechters, die in de komende nummers aan de beurt zullen komen. kers eerst afdelingskampioen en daarna landskampioen /Allemaal met een nagenoeg ongewijzigd elftal! Iets dergelijks presteerde de Ko- penhaagse club Hvidovre 20 jaar la ter. In 1962 speelde Hvidovre in De- nemarkens vierde divisie, in 1963 pro moveerden zij naar de derde divisie, in 1964 naar de tweede en in 1965 naar de eerste divisie en in 1966 waren ze kampioen van Denemarken! De Van der Leek heette daar Mario Astori. Goed, zal men tegenwerpen, dat is allemaal leuk en aardig, maar zowel de Volewijckers als Hvidovre speel den in het amateurvoetbal. In het betaalde voetbal zijn zulke sprookjes uitgesloten. Zodra RBC zichzelf in de kijkert speelt, worden zijn talentvol ste spelers immers weggekocht, dus de Volewijckers-situatie waarbij alle spelers jarenlang bijeen bleven, krijg je toch niet meer terug. Dat is inder daad een feit. RBC was zijn midvoor- goalgetter Verstraaten al aan een Belgische club kwijt, nog voordat be kend werd dat de sectie betaald voet bal RBC er niet bij wou hebben. Sprookjesprinsen als Jaap van der Leek en Mario Astori kunnen geen wonderen verrichten als hun beste spelers onder hun handen vandaan worden weggekocht. Maar het huidi ge betaalde voetbal kent andere sprookjesprinsen. De sprookjesprins van AZ’67 bij voorbeeld heeft de romantische naam Gebroeders Molenaar, roepnaam Was- tora- Wie weet welke gebroeders in Roosendaal als sluimerende rente lig gen te wachten op hun kans om het sprookje waar te maken? Als je As- sepoestei al met de blote handen wurgt op het moment dat zij nog pas onderweg is naar het bal, waar zij haar sprookjesprins zal ontmoeten, geef je het sprookje geen enkele kans meer. De men, Zweedse zijn voor de Nederlandse sabreurs (de enige volledige equipe van vijf man, op floret en degen was er geen team) op een deceptie uitgelopen. Van de vijf deelnemers drongen er slechts twee, Hans Sauerbier en Jan Dijksman, door tot de tweede ronde, waarin ze kansloos zonder een enkele overwinning werden uitgeschakeld. Lang voordat de Russen en de Hongaren in een briljante finale om het goud streden (eindstand 8-8, maar met het aantal treffers in het voordeel van de Hongaren) stond de hele Nederlandse equipe werkeloos aan de kant. ring tot de conclusie dat de top nog altijd even ver weg is, sterker nog, dat die hoogte voor een Nederlandse equipe misschien nooit te bereiken zal zijn. (24 jaar), wonend in lid van de Utrechtse school van Adam Béla, is één van de jongere spelers (met Eddy Ham en Rob Ligteringen) die aangevuld met wat er varen krachten (o.a. Jan Dijksman en Frans Mesman) voor de race naar de top moesten zorgen. Hij vertelt: „In *70 werd gesteld dat we in drie, vier jaar aanslui ting met de internationale top moesten krijgen. Daar hebben we al die tijd wekelijks met elkaar voor getraind. Na drie jaar moet ik nu echter toegeven dat we een stelletje dwaze dromers zijn geweest. In de huidige situatie zullen we die top nooit kunnen halen. Het is vechten tegen de bierkaai, want wij moeten het opnemen tegen staatsama- teurs uit de Oostbloklanden, en Cuba, of tegen vertegenwoordigers uit Italië. Duitsland of Frankrijk, waar de over heid of het bedrijfsleven voor de nodige steun zorgt.” De beste sabreurs ter wereld zijn van oudsher de Hongaren. Zij gaven jaren lang de toon aan. Rusland haalde na de Tweede Wereldoorlog eenvoudig acht van de beste leraren uit Hongarije weg ,-S: S3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21