Utrecht haalt hartrenwagens uit de vaart verbrand Gesprek met Nixon in ziekenhuis i Voorzitter Landbouwcommissie: ook schadelijk Dictatuur in Irak Regering: „voorschot oorlogsslachtoffers voorlopig van de baan Legerarchief in Amerika Sabena vervangt Caravelles door Meer inbraken maar minder arrestaties Boeings Conjiwè kinderbescherming Omroepstaking afgewend „Recirculatie soms Redpogingen van gravin KW Is 99 iï r BEZETTING IN DEN HAAG OPGEHEVEN j- ZATERDAG 14 JULI 1973 2 Z/ NOS-bestuur aanvaardt eisen I Lood Onder vier ogen (Van onze correspondent) Ervin wijkt niet (Van onze correspondent) DEN HAAG. Dit is douarière M. H. gravin van Limburg Stirum geb. (Van onze Haagse redactie) 4.30 16.00 C f I 1 1 „Ik hoop dat de president wijzer is wanneer ik hem morgen spreek”, aldus Ervin. Hij corrigeerde dit later en zei dat hij Nixon in de loop van volgende week, waarschijnlijk in het marinezie- kenhuis van Washington, zou ontmoeten. 22 21 20 19 21 20 19 21 21 21 30 28 20 25 22 22 26 26 22 21 24 22 22 24 31 32 20 28 24 24 28 28 23 23 24 25 27 20 37 uur uur uur uur uur uur 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 o 3 0 0 2 0.5 0 0 0 0 0 0 0 o o o 26 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o Het amendement, waartoe besloten is door de regerende Revolutionaire Raad maakt de president van de republiek staatshoofd, eerste minister en opperbe velhebber van de strijdkrachten. Haldemans getuigenis is in strijd met beëdigde verklaringen die John Dean, Jeb Stuart Magruder en John Mitchell tegenover de senaatscommissie hebben afgelegd. BEIROET (AP). De Iraakse presi dent Ahmad Hassan al Bakr heeft zich gisteren d ictatoriale bevoegdheden toe geëigend na de amendering van de voor lopige grondwet. Dit heeft radio-Bagdad bekend gemaakt. Tot het zover is, zo kwam men ook overeen, zal niet op de oude voet (een Moore zei dat de president de niet nader aangeduide advocaat in het paas- weekeinde in zijn huis Key Biscayne in Florida raadpleegde. Pasen viel op 21 april, precies een maand nadat Nixon over de omvang van het schandaal was ingelicht door John Dean. Dean werd op 30 april ontslagen. Op de vraag of het ook met aftreden zal dreigen wanneer de ledenvergaderin gen dwars zullen gaan liggen, zei waar nemend voorzitter Van Raalten van de Gemeld werd dat de troepen van Boe- roendi hebben getracht het grensgebied, dat op een afstand van 75 km van de stad Kigoma ligt te passeren. Men vraagt zich in Heerlen af op de problemen in Utrecht niet mede te maken hebben met het feit dat er verplicht een arts op de cardu- lance moet meerijden, hetgeen wel eens tijdverlies met zich mee kan brengen. Het NOS-bestuur betreurt overigens dat de bonden niet wilden ingaan op de oorspronkelijke voorstellen. DAR ES SALAAM (AP). Aan de grens met Boeroendi zijn gevechten ge leverd tussen de troepen van Tanzania en Boeroendi. Dit is gisteren in Dar Es Salaam bekend gemaakt. s t t 1 c j i gil ve co lij aa P ha bi St( aa dr ka va w be I. ui op in kt te h< Hoog Laag Hoog Laag Haldeman legde deze verklaring af in «en verhoor op 4 mei. De „Times” schreef in het bezit gekomen te zijn van een afschrift van het twintig bladzijden tellende rapport wan de onderzoekers. Het eerste kwartier en zeker het eerste uur na een hartaanval vormen de gevaarlijkste periode. Als de car- dulance of ambulance aankomt, is die Haldeman, die als hoofd van de staf van medewerkers in het Witte Huis direct toegang tot de president had, weigerde met de onderzoekers te spre ken over de gesprekken met de presi dent of te spreken over informatie die hij op verzoek van de president had DEN HAAG. Om de grote onrust onder oorlogsslachtoffers weg te nemen heeft de regering besloten aan 7.000 betrokkenen, die hun aanvragen indien den voor 1 januari 1973 en aan 4.500 die dit het lopende jaar deden voorschotten te verlenen op periodieke uitkeringen. Voorts zal een voorschotuitkering wor den verstrekt op 14.000 aanvragen om vergoedingen van strikt medische kosten. Tenslotte zal het personeelsbestand van de vijf organisaties die belast zij l met de uitvoering van de wet uitkering ver- volgingsslachtoffers met 111 medewer kers worden uitgebreid. WASHINGTON. De voorzitter van de Senaatscommissie, Sam Ervin, verklaarde gisteren in een televisie-vraaggesprek dat hij vastbesloten is president Nixon tot terbeschikkingstelling van de documenten in het Witte Huis te dwingen. Aangezien president Nixon even vastbesloten lijkt te zijn het niet te doen, bestaat de mogelijkheid van een confrontatie tussen Congres en president voor het Amerikaanse opperste gerechtshof. Nixons voormalige medewerker Hal deman heeft tegen Watergate-onderzoe- kers van de Senaat gezegd dat hij geen aandeel had in de inbraak in Watergate en ook niets wist van pogingen de zaak „in de doofpot stoppen van iets wat in de gisteren gemeld door de „New York Times.” licht bew. half bew. half bew. licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zw. bew. motregen on bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zwaar bew. onbew. half bew. licht bew. geh. bew. onbew. half bew. onweer licht bew. licht bew. half bew. zw. bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. uur 12.19 uur DEN HAAG. Recirculatie van af valstoffen, het bewerken ervan zodat ze opnieuw kunnen functioneren, is niet altijd zonder nadelen. Tegenover het voordeel dat door recirculatie minder gebruik hoeft te worden gemaakt van nieuwe grondstoffen, staat het nadeel dat de afval schadelijke stoffen kan bevatten die bij het recirculatieprocédé niet worden vernietigd, zodat zij op nieuw in omloop komen. zw ono zo zzw z wzw verand. 21 o o o o zzo o nnw nw zo nno no w ono nnw nnw windst. 27 z ono wnw nw zzw nno o wnw ono z zw z wnw ono wnw no nw o wachten dus nog op een uitkeringsbe- slissing. Op grond van de nieuwe wet zijn sinds 1 januari 1973 nog ongeveer 4.500 aanvragen ingediend. Een klein deel hiervan werd al in behandeling geno men. Verwacht wordt dat de komende tien jaar nog bijna 17.000 personen zich voor een periodieke uitkering zullen melden en ruim 36.000 aanvragen voor een aanvullende uitkering zullen worden ingediend. VOORUITZICHTEN TOT MAANDAG: Vrij warm met enkele regen- of onweers buien. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimumtem peratuur: 0 tot 4 graden boven normaal, maxi mumtemperatuur: ongeveer normaal tot 4 gra den boven normaal, kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent, kans op •en geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperatuur tot 19 juli: minimum 14, maximum 19 graden. WEFRRAPPORTEN Weer tn binnen- «n buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blancac Istanboel Las Palmas Tunis DEN HAAG. Op de kop af drie weken na het begin van de bezetting van het gebouw van de Nationale Fe deratie voor Kinderbescherming in Den Haag is het bestuur van die NFK over stag gegaan voor de eisen van de bezet tende partij, de Belangenvereniging Min derjarigen (BM). In een gezamenlijk slotcommuniqué, opgesteld door bemid delaar mr. Erik Jurgens (PPR-kamerlid), werd gistermorgen vastgesteld, dat de sanering van het kindertehuizenbestand in Nederland vanaf 1 januari 1974 door een projectgroep zal worden begeleid, waarin de BM ook een aantal vertegen woordigers heeft. BRUSSEL (AFP). De Belgische re gering heeft besloten de Caravelles van de Sabena niet meer door toestellen van dit merk te vervangen. De Belgische luchtvaart maatschappij zal haar vloot uitbreiden met tien Boeing-737 vliegtui gen. Dit is gisteren in Brussel bekendge maakt. -•-♦h In de grote steden is het aantal inbra ken naar verhouding vier tot zqf~ ina*) zo groot als op het pla' ophelderingspercentage laatste tien jaren werden bijna 1 waarvan 10.^ en 6.800 jo@p|B i I COPENHAGEN /’rigen vei f f f 1 De overeenstemming tussen Federatie bestuur en Belangenvereniging kan overigens nog worden doorkruist door de ledenvergadering van de federatie, die in augustus wordt gehouden. Federatie na een gesprek met de Belan genvereniging: „Dat wil ik nu nog niet zeggen, maar u begrijpt dat wij volledig achter de nu gemaakte afspraken staan. Laat ik het zo zeggen: als men het niet met ons eens is, dan zal het heel moei lijk worden.” Hij zei ook van de overtuiging te zijn toegedaan, dat de conflictsituaties bin nen de kinderbescherming alleen kun nen worden opgelost, wanneer een ande re organisatievorm wordt gevonden. Daartoe is al in 1969 door de federatie een rapport opgesteld, waarin o.a. ophef fing van de verregaande autonomie van de ledenverenigingen en tehuisbesturen werd bepleit. De uitvoering daarvan is evenwel door, aldus de heer Van Raal ten, „die zware organisatiestructuur ver traagd”. Als, zoals bij melk en kaas, de koe de bron van de gevonden radioactiviteit is, kan ook de koe worden geholpen door aan haar voedsel stoffen toe te voegen die de schadelijke stof in de mest brengt, zodat zij niet in het vlees ach terblijft. En hoe gaat dat met lood in de melk van koeien die langs de wegkant hebben staan grazen? „Dat lood zit bij de »oe niet in de melk, maar aan de spenen. Het lood hoeft niet in de melk te komen als tevoren de uiers worden gewassen, vooral de spenen”, aldus dr. Wilmink. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Het NOS-bestuur heeft gisteren in een besloten spoedver gadering de beslissing genomen in te gaan op de voorstellen van de vakbon den inzake een omroep-cao voor 1973. Dat betekent dat het stakingsultimatum van de vakbonden is ingetrokken. De stemverhouding was 14 vóór, 7 tegen en 3 onthoudingen. UTRECHT. De twee Utrechtse hartrenwagens exploitatiekosten 250.000 a 300.000 gulden per jaar gaan voorlopig uit de vaart. De in 1970 gestartte cardulancedienst wordt met ingang van 15 juli tijdelijk ge staakt omdat is gebleken dat er wei nig of geen verschil bestaat in sterf tecijfers bij patiënten die per cardu- lance naar een ziekenhuis worden vervoerd en patiënten die met een normale ambulance worden vervoerd. In de eerstkomende paar maanden wordt bekeken of beter gebruik van de cardulance mogelijk is, bijvoor beeld door vroegere alarmering. In die tijd zullen de normale Utrechtse ambulances het volledige vervoer van hartpatiënten verzorgen. OVERLAND. (AP). Een enorms vlammenzee vrat gisteren zijn weg door de militaire gegevens van miljoenen Amerikanen die in het leger hebben gediend. Brandweerlieden deden hun ui terste best om de al een dag voortwoe dende brand te blussen. DEN HAAG. In 1972 zijn ruim 65.000 gevallen van diefstal met braak ter kennis van de politie gekomen. Dat is ruim tweeëneenhalf maal zoveel als vijf jaar geleden en ruim 5 maal zoveel als tien jaar terug. In 1949 kwamen 4000 gevallen voor, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gemeld. Hoeufft van Velzen, commissaris van MIKS ’73, de Maatschappij tot Instand houding Kurhaus-Scheveningen 1973, die zich deze week heeft geopenbaard en die beweert dat Amerikaanse financiers belangstelling hebben voor over neming van het Scheveningse bezit van Zwolsman EMS. Sinds 1 november 1972 zijn in Utrecht 650 ernstige hartpatiënten vervoerd, de ene helft per cardulance, de ander per normale ambulance. Een voorlopig onderzoek van alle ge registreerde gegevens heeft uitgewe zen dat de manier waarop de cardu- lances tot nu toe zijn gebruikt, niet geleid heeft tot duidelijk waarneem bare verschillen voor de patiënt. Het besluit voorlopig te stoppen is geno men in overleg met alle betrokkenen, zoals huisartsen, cardiologen, zieken huizen en subsidiegevers als de Zie kenfondsraad, de Nederlandse Hart Stichting en het Preventiefonds. De brand brak donderdag kort na middernacht uit op de zesde verdieping van het gebouw in Overland waar per soonlijke gegevens over militairen wor den bewaard. De blussingspogingen verliepen niet vlot omdat de dichtopeen gebonden sta pels papier open en bloot op rekken stonden zodat het vuur er gemakkelijk bij kon. Het gebouw, dat twee blokken beslaat en waarin de gegevens van 56 miljoen voormalige Amerikaanse militairen zijn opgeslagen, is het enige centrum waar de complete documentatie van alle on derdelen van de strijdkrachten waren ondergebracht. De brand wordt met twintig corpsen uit de omgeving van St. Louis bestreden. Een woordvoerder van deze enorme legeradministratie vertelde dat de FBI een onderzoek instelt naar de oorzaak van de brand. Vooral omdat de afgelo pen jaren meer dan tien maal branden op verdachte wijze in dit gebouw zijn ontstaan. Het besluit met de speciaal uitge ruste hartrenwagens voorlopig te stop pen is genomen op grond van een uitgebreide vergelijkende studie, die door deskundigen uniek in de hele wereld wordt genoemd. De experimentele cardulancedienst in Utrecht is drie jaar geleden gestart in de verwachting dat betere opvang van mensen met een hartaanval le vens zou kunnen redden. Nadat na aanvankelijk optimisme toch twijfel rees aan de doelmatigheid van de kostbare hartrendienst, is vorig jaar besloten tot een vergelijkend onder zoek, omdat niemand over nauwkeu rige gevens beschikte die keihard aantoonden dat de cardulances tegen over de jaarlijkse exploitatiekosten redding van mensenlevens op hun credit konden schrijven. ingewonnen. Haldeman beriep zich hier voor op de presidentiële privileges. President Nxon heeft in het voorjaar een vooraanstaande, neutrale advocaat over zijn Watergateproblemen geraad pleegd, nadat onder zijn aandacht was gebracht dat hij medeplichtige aan het „inde doofpot stoppen van iets wat in de doofpot was gestopt” zou kunnen wor den als hij zijn mond zou houden. Dit heeft Nixons persoonlijke raadsman, Moore, bekendgemaakt. De foto toont de gravin op de openluchtmarkt, die gedurende de zo mermaanden donderdags wordt ge houden op Nederlands sjiekste laan, het Lange Voorhout in Den Haag. Op de ene helft, vlak voor het paleis van wijlen koningin Emma, waar nu prins Claus kantoor houdt, staan kra men met antiquiteiten en rariteiten. Op de andere helft proberen bohe- mièn jongeren kunstzinnge snuisterij en als leren tassen en riemen, siera den e.d. aan de man te brengen. Op die ambachtsmarkt zit de gravin met zelf vervaardigde schilderijen en met een in eigen beheer uitgegeven ge dichtenbundel. Premier Edmond Leburton deelde na het kabinetsberaad hierover mee, dat de regering zich heeft laten leiden door overwegingen als concurrentie, kostprijs en technische faciliteiten. De Franse Mercure-100 kwam voor de Sabena niet in aanmerking om redenen van doeltreffendheid en rentabiliteit. De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France” heeft geen Mercure’s besteld en een binnenlandse maatschappij heeft er slechts tien in bestelling. In antwoord op een vraag bevestigde premier Leburton dat economische com pensaties zijn voorzien voor de aankoop van de Boeings. Deze compensaties zijn voorzien voor de aankoop van de Boeings. Deze compensaties, waartoe de Amerikaanse maatschappij zich heeft verbonden, liggen op verschillende ter reinen. Het is aan de Belgische regering om te beslissen waar die economische compensaties zullen plaatsvinden. Deze kwestie is gisteren niet afgehandeld, al dus de eerste-minister. Hij verklaarde verder dat de beslissing over de vervanging van vliegtuigen van de Belgische luchtmacht is uitgesteld. De president kreeg onder meer het recht om direct te benoemen of te ontslaan: vice-presidenten, ministers, rechters, goeverneurs, regeringsfunctio narissen, legerofficieren en diplomatieke afgevaardigden. De gravin heeft geen geld- Het hoeft geen verbazing te verwekken dat Haagse wethouders verklaren niets af te weten van MIKS’73 of van haar commissaris, ofwel haar direc teur, de heer A. Velt, die zegt finan cieel adviseur te zijn, maar die in de bouwen exploitatiewereld niet bekend is. EMS-commissaris Zwolsman zegt niet meer gebonden te zijn aan de offerte aan de combinatie van drie grote bouwconcerns, die Scheveningen wil len overnemen, maar het Haagse ge meentebestuur houdt het er voorlopig maar op dat dit een onderhandelings- element is. door de BM gewraakte werk- en beleids groep) worden doorgegaan, maar zal men pas-op-de-plaats maken en waar dat niet mogelijk is, zal een ad hoe overlegorgaan, waarin de BM ook mee kan doen, worden ingesteld. Huig de Groot, één van de bezetters: „Het be stuur van de federatie is het daarmee nu eens. We hopen, dat de leden ervan dat ook zijn.” gevaarlijkste periode toch voorbij en het verschil in uitrusting, dat juist in die allereerste periode beslissend had kunnen zijn, blijkt dan weinig of geen rol meer spelen. Daarom zal in de eerstkomende maanden vooral be keken worden of het mogelijk is tot een vroegere alarmering te komen. Lukt dat, dan krijgt het inzetten van cardulances weer zijn. Voorlopig worden de hartrenwagens (die onge veer een ton gekost hebben) in gevet en de apparatuur wordt nagekeken en gereviseerd. Het extra personeel in Utrecht twee verplegers en twee chauffeurs blijft voorlopig nor maal in dienst van de GGD, die 18.000 vervoeren per jaar verzorgt, verwacht dat de ongeveer 1.000 hart- vervoeren er zonder moeilijkheden bij verzorgd kunnen worden. Een en ander is gisteren in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld door de minister van Cultuur, recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. H. W. van Doom en staatssecretaris W. Meijer. Premier Den Uyl zei na afloop van het kabinetsberaad dat zijn kabinet een gro te achterstand aantrof bij de uitvoering van de wet. Het ontstaan van de achterstand heeft diverse oorzaken. Op aandrang van de Tweede Kamer trad de wet al op 1 januari 1973 in werking. Deze snelle inwerkingtreding en de moeilijke over- gang van de bestaande Rijksgroepsrege ling Vervolgden 1940-1945 naar deze wet zijn belangrijke oorzaken van de ontsta ne vertraging. Indertijd is ook veel te lage schat ting van het aantal potentiële aanvra gers gemaakt. Men verwachtte ongeveer 4.000 aanvragen, het werden er 14.500. Volledig afgehandeld zijn er 7.500. 7.000 Ervin zei dat zijn gesprek met Nixon onder vier ogen zou zijn en dat hij er niets over zou meedelen. Alleen zal hij Nixons definitieve besluit over het al of niet terbeschikking stellen van de Wa- tergatedocumenten in het Witte Huis, bekend maken. Ervin herhaalde dat de Watergatepa- pieren in het Witte Huis zijns inziens aan het volk toebehoren en niet aan de regering. Op de vraag of hij dacht dat de president bij de inbraak in Watergate of het in de doofpot stoppen van het schandaal daarna betrokken is geweest, antwoordde de senator dat hij de on schuld van de president aanneemt en geen oordeel zal vormen voordat alle feiten bekend zijn. Hij voegde hieraan toe dat de president de „meest compe tente getuige is om te zeggen of hij erbij betrokken was”. Hij sprak opnieuw de hoop uit dat de president op de een of andere manier getuigenis zou afleggen. 67V '-C oBj do ->s ds 6U t al De heer Wilmink vindt dat wij ons niet ongerust hoeven te maken over de aanwezigheid van radioactiviteit in voedsel. Wat erin zit, is niet schadelijk meer. Intussen blijft zijn commissie voortdurend attent op de mogelijke aan wezigheid van radioactiviteit in voedsel. Wordt nochtans radioactiviteit in voedsel gemeteiï in een hoeveelheid die de vast gestelde norm zou benaderen of te bo ven. gaan, dan wordt het voedsel vernie tigd. Dr. G. F. Wilmink van het ministerie van landbouw en visserij, voorzitter van de onlangs ingestelde landbouwadvies- commissie milieukritische stoffen, noemt als voorbeeld het polychloorbi- phenyl (PCB) bevattende carbonpapier Zou dit met ander papier mee worden gerecirculeerd en vervolgens worden ge bruikt als verpakkingsmateriaal voor voedingsmiddelen, dan komt deze scha delijke verontreiniging in de voedings middelen terecht. PCB is een dubbel- benzeenverbinding. Zon op Maan op Zon op 4.39 uur Maan op 21.08 uur onder ZONDAG 15 JULI water 3.33 uur en water 11.41 uur en MAANDAG 16 JULI water 4.09 uur en 16.35 water 0.03 uur en Met het wegvallen van de cardu lances in Utrecht is een groot deel van het landelijk experiment, dat zich uitstrekte over Utrecht, Nijme gen en Heerlen, lamgelegd. Nijmegen was al eerder gestopt. Alleen in Heerlen wordt de proef voortgezet, maar dan dan ook met succes. De wagen wordt daar gemiddeld twee keer per week gebruikt. Bij de Heer- lense GGD bestaat de indruk dat de hartrenwagen daar goed voldoet. ZONDAG 15 JULI 4.37 uur onder 20.54 20.46 uur onder MAANDAG 16 JULI 4.39 uur onder 20.53 5.39 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2