StafmedewerkerMensen in Nood geldtekort VAN ALI BHOETTO Stuur Portugese vluchtelingen Waldheim gaat naar het Midden-Oosten ar Geen akkoord over nieuw In Griekenland hangt nee-stemming Brandt weigert gesprek met verkeersleiders geldstelsel Hard optreden van Peron verwacht 8> „Dennesnuiter” bedreigt bos niet weg” bedreigd ia 531 Arnhem door LIJFWACHT Brekelmans: ing achtergrond igt ij.\' I 1 1 Ismail moest wachten op Breznjev I BUNDESBANK KOOPT OPNIEUW DOLLARS Griekse journalisten dreigen met staking Beschuldigingen van „Volksleger" tb ZATERDAG 14 JULT 1973 nsen Pax Christie en Amnesty: I 1 Salarisverhoging geëist Vraag Giro: 1111222 Averoff Personenauto Weerstand Grote kindersterfte in Afrika Overigens is er nog steeds een gebrek (Van onze redacteur in Istanboel) ngsbe- als je En Verenigde Staten op het Griekse >ord. slissing en van teld. side na dat de n door ostprijs che re- les van len van elgische ;r vloot 'liegtui- kendge» «h enorm» eg door iljoenen hebben hun ui- ortwoe- ’erigen» 1 op de den dat er een alleen in de i platteland. de het hebben al hun vee verloren. De boeren hebben geen zaaigoed meer omdat de zonodige regen uitblijft of onvoldoende valt en de gewassen zijn verbrand. Mis sionarissen menen nu al dat de ramp in 1974 veel groter zal zijn dan dit jaar. „Nai” betekent „ja” in het nieuw- Grieks. Met deze foeilelijke lichtre clame probeert het kolonelsregime op een van de mooiste plekjes van Athene, de Lykabettosberg zieltjes te winnen voor het komende referen dum. ruim braak n. Dat iel als zoveel n 4009 ntraal corpsen streden, enorme de FBI oorzaak afgelo- randen uw zijn beslaat miljoen en zijn n waar ille on- waren bestuur ledver- in te akbon- r 1973. imatum en. De >gen en voor de redenen teit. De „Air iteld en leeft er :t zijn r 4.500 i deel geno- mende *n zich zullen i voor vorden WASHINGTON. De besprekingen die deze week in Washington zijn ge voerd door de op monetaire gebied des kundige plaatsvervangers van de minis ters van Financiën van de twintig lan den die zijn belast met de voorbereiding van de vernieuwing van het internatio nale geldstelsel hebben niet tot overeen stemming geleid. Dit is gisteren na af loop van de conferentie in Washington vernomen. Ook geeft deze verdubbeling van de stembureaus Papadopoulos het voorwend sel, deze keer op grote schaal ambtena ren in te zetten bij de telling; zij worden door de provincie-prefekt aange wezen. De advocaten en notarissen die bij de telling aanwezig zijn, zijn deze keer geselecteerd door de besturen van hun eigen beroepsorganisaties en deze besturen op hun beurt zijn weer aange wezen door het regime. De pers zal hier en daar stembureaus worden binnenge leid, maar vrije waarneming voor Grie ken of buitenlanders zal deze keer on mogelijk zijn. Niet toevallig is het aantal stembu reaus deze keer verdubbeld, op elk stembureau komen nog maar 750 kie zers, hetgeen overzichtelijker is vooral ook met het oog op de ambtenaren die een aparte kleur enveloppe hebben zodat hun eventuele nee-stem er makkelijk uit te lichten zal zijn. EROFF HEEFT in een concentra- utt gezeten. Vanwege zijn latere ■tr -t- hij was acht jaar minister Juitenlandse Zaken onder Kara- ISTANBOEL. Het klimaat in Griekenland wordt met de dag slechter, naarmate het referendum van 29 juli nadert dat Papadopou los’ alleenheerschappij ook constitutioneel moet bevestigen. Als dit referendum doorgaat en als het „ja” een feit wordt, zal dit over de hele linie een succes zijn van het apparaat dat Papadopoulos heeft opgebouwd, met voorop natuurlijk het controle- en tel-apparaat. EN TOCH heerst in heel Griekenland de vraag: zal het referendum doorgaan? Buitenlandse waarnemers weten te mel- i nee-stemming hangt, niet steden maar ook op het '“l nu dat Arnhems gemeentebestuur binnen peer maanden een financieel sane ringsplan op tafel legt. Anders zal Ayn- hem van Op het gironummer van de stichting „mensen in Nood” (1111222) dat sinds 17 juni openstaat voor giften voor de ge troffen bevolking is tot nu toe f 750.000 binnengekomen. „Een gedeelte is be stemd voor de aankoop van melkpoeder en medicamenten als een aanvullende hulp op het programma van de FAO, een andere gedeelte zal direct worden overgemaakt om organisaties op de Amerikaanse markt de hulpgoederen te laten kopen, aldus de heer Brekelmans. m niet len sta- rekken ikkelijk •estigd» ie com- ankoop les zijn an de rtoe de heeft de ter- egering imische i. Deze eld, al- NEW YORK (AFP en AP). De secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Kurt Waldheim, zal een bezoek bregen aan Egypte, Israel en Jordanië. Hij wil overleg plegen met regeringslei ders en de toestand in het Midden- Oosten bestuderen. Dit heeft een woord voerder voor de Verenigde Naties giste ren bekendgemaakt. De secretaris-generaal is uitgenodigd om een bezoek aan het gebied te bren gen en is van plan de uitnodiging aan te nemen, aldus de woordvoerder tegen journalisten op de dagelijkse persconfe rentie. De data voor het bezoek zullen in overleg met de regeringen worden vast gesteld. De woordvoerder weigerde te zeggen welke regering de uitnodiging heeft ver strekt: „Waldheim heeft het bezoek met de ambassadeurs van alle drie landen besproken en de drie landen verwelko men zijn bezoek.” vanuit het buitenland bepleit, ongeldig te stemmen. Zigdis is een kleine schakel in een ketting van unieke lengte die ijvert voor het nee en die loopt van de rechtse oud- premier Karamanlis via het „midden” onder oud-minister Mavros en de linkse, nu verboden partij EDA tot de Moskou- gezinde communisten. Andreas Papan dreou vormt de enige „missing link” in deze ketting, maar zijn invloed binnen Griekenland lijkt af te nemen. bijvoorbeeld wat in Griekenland veel voorkomt een dorp hebt dat collectief „nee” heeft gestemd en het krijgt ’s avonds te horen dat het „ja” heeft gestemd, dan krijg je toch een rare toestand. Dit was één van de argu menten in een uitvoerige boodschap van oud-minister Zigdis in de Griekstalige uitzending van Radio-Keulen voorgele zen om toch een nee-stem uit te bren gen en niet, zoals Andreas Papandreou Buenos Aires een periode van harder optreden tegen de uiterst linkse figuren in de peronistische partij inluiden. Secretaris-generaal Breznjev van de Russische Communistische Partij, heeft gisteren de speciale adviseur van presi dent Sadat van Egypte, Hafez Ismail, verzekerd, dat de Russisch-Amerikaanse samenwerking niets wijzigt aan de Rus sische steun voor de Arabische landen. Tijdens een persconferentie die hij gistermiddag op Schiphol heeft gegeven vertelde de heer Brekelmans dat de coördinator van de Belgische ploeg, Fe lix Verhoeven, die daar werkzaam is, aan hem heeft gevraagd een „schip vol grote Nederlandse trucks” om de in de havens opgeslagen melkpoeder naar de binnenlanden te brengen. FRANKFORT. De Westduitse Bun desbank is ook gisteren, bij de officiële vaststelling van het koersgemiddelde van de dollar, tijdens de deviezenhandel tus senbeide gekomen. Volgens handelaren kocht de centrale bank voor een bedrag van vier miljoen dollar. Eergisteren Opmerkelijker nog zijn de doorlopen de arrestaties, onlangs nog die van de op Kreta legendarische loannis Badouvas, leider van het verzet tegen de Duitse bezetters van het eiland, en zijn dochter, een bekend micro-biologe in Athene. Niet bepaald geschikt om de „ja” stem ming op het tóch altijd al lastige Kreta aan te wakkeren. Hetzelfde geldt in Noordwest-Grieken- land voor de arrestatie twee dagen eer der van o.a. oud-minister Averof, die ook romanschrijver is en op zijn beurt een reputatie heeft opgebouwd in het verzet tegen de Italiaanse bezetters die probeerden het volksdeel waartoe hij behoort, de Romaans-sprekende Vlachen, in te palmen. SCHIPHOL. Een van de groot ste problemen bij de hulpverlening aan de bevolking van de door droogte geteisterde landen in Afri ka is het transport van het voedsel vanuit havensteden naar de pro bleemgebieden Dit is een van de belangrijkste conclusies die de heer I. F. M. Brekelmans heeft getrokken uit een twaalfdaagse reis, die hij in opdracht van de stichting Mensen in Nood, waarvan hij stafmedewer ker is, naar de Westafrikaanse sta ten Niger, Mali en Opper-Volta heeft gemaakt. De dennesnuiter loert vooral op jonge douglassparren. Hij krijgt in 1975 een grote kans omdat er sedert 1 juli niet meer met DDT-bestrijdingsmiddelen mag worden gewerkt en omdat er een tekort aan jong plantmateriaal ontstaat in 1975 als gevolg van de grote vraag na de beide stormrampen van november en april. Het gebruik van DDT is nu vol ledig verboden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om in 1973 alleen DDT- gebruik te verbieden in de fruitteelt omdat hiervoor inmiddels goede alterna tieve middelen bestaan. Bij de bosbouw is dit nog niet het geval. Tot nu toe werden jonge douglassparretjes door Staatsbosbeheer eerst in een DDT-oplos- sing gedompeld voor ze grond ingingen. AVEROFF HEEFT in een concentra- .llrkam” WriM van Bi manlis (1955-’63) zou men hem een Griekse Luns kunnen noemen. Hij wordt er nu van beschuldigd verbindingsman te zijn geweest tussen de revolterende marine-officieren en Karamanlis in Pa rijs. Drie reusachtige figuren in para-pakken gekleed beheersten het beeld gisteren op de luchthaven van Rome. Het was de lijfwacht van president AU Bhoetto van Pakistan, die een bezoek aan Italië brengt. Belangrijke meningsverschillen blijven bestaan. Daarvoor zal mogelijk een poli tieke oplossing worden gevonden als de ministers zelf eind deze maand in Was hington bijeenkomen. Van een verdere „intensivering van de discussies is wel sprake geweest”. De Amerikaanse deelnemers aan het overleg zouden de indruk gewekt hebben dat ook zij geïnteresseerd zijn in een compromis, al is het niet duidelijk hoe dat compromis er zou moeten uitzien. In de loop van de besprekinge n heb ben zowel de Amerikaanse onderminis ter van Financiën voor monetaire zaken, Paul Volcker, als de vice-president van de Westduitse centrale bank, Otmar Em minger, verklaard dat behoefte bestaat aan nader overleg over het scheppen van een nieuwe monetaire eenheid als basisbetaalmiddel in het hervormde in ternationale geldstelsel. BONN (DPABondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland zal niet on derhandelen met de Westduitse lucht verkeersleiders die met hun stiptheidsac tie die nu al ruim zes weken duurt, hogere salarissen willen afdwingen. Regeringswoordvoerder Armin Grüne wald die dit gisteren meedeelde, zei dat men van de bondskanselier niet kan vergen dat hij met Wetsovertreders gaat onderhandelen. Alle fracties van de Bondsdag zijn het erover eens dat de stiptheidsactie in strijd met de wet is. Ook gisteren had het luchtverkeer in de Bondsrepubliek weer met vertragin gen te kampen. inbra- ARNHEM. Niet de dennescheerder maar een ander kevertje, de dennesnui ter vormt een grote bedreiging voor de naaldhoutbossen die tot tweemaal toe door stormrampen werden getroffen. De dennesuiter krijgt in 1975 zijn grote kans, aldus houtvester Ir. G. W. Mulder van Staatsbosbeheer. aan voedsel, aldus deheer Brekelmans. „Van de 851.000 ton levensmiddelen die er voor dit jaar te weinig zijn is 452.152 ton toegezegd Daarvan is pas de helft aangekomen. Dan blijft er nog een drin gende behoefte aan tenminste 248.000 ton.” Naast een grote behoefte aan voedsel kampen de bewoners van de zes door aanhoudende droogte getroffen landen met een enorm tekort aan medicamen ten. „Er heerst op grote schaal cholera, diarree, malaria, pokken en slaapziekte. Vooral in de grotere plaatsen zoals Tim- boektoe, Gao en Tessalid, waar de bevol king verdrievoudigd is door de grote trek van de nomadenstammen naar deze plaatsen, vindt een ware explosie van epidemieën plaats. Meer dan 70 percent van de kinderen tot 4 jaar sterft”, vertel de de heer Brekelmans, die tijdens zijn verblijf in de drie landen met verschei dene vertegenwoordigers van landelijke en overkoepelende instanties op het ge bied van de hulpverlening heeft gespro ken. Dr. M. Mensah, een landbouwdeskun dige uit Dahomey, die namens de FAO de noodhulp coördineert heeft erop ge wezen dat deze hulp noodzakelijk zal blijven tot eind 1974. Vele nomaden :ort na .’dieping ar per- m wor- ATHENE (DPA). —Journalisten in Athene hebben gisteren unaniem beslo ten een staking voor onbepaalde tijd te houden om eisen tot salarisverhogingen met 35 percent kracht bij te zetten. De staking zal maandag beginnen. De heer Brekelmans heeft in Opper- volta ook gesproken met zes daar werk zaam zijnde Nederlandse vrijwilligers. „Deze mensen werken in Ivoorkust maar hebben vakantie opgenomen om in de droogtegebieden te gaan helpen. Met een niet op het vervoer van vracht ingerichte personenauto hebben zij in totaal 70 ton voedsel naar de hongergebieden overgebracht.” Van diverse kanten heeft de heer Brekelmans vernomen dat de Neder landse hulp „erg laat” is gekomen. De eerste Nederlandse „friendship”, die door de regering beschikbaar is gesteld voor het vervoer en eventueel droppen van voedsel, heeft een schade opgelopen en kan nog niet worden gebruikt. Een tweede „friendship” is voor reparatie on derweg. „Sinds 10 juni onderhouden zes tien vliegtuigen een luchtbrug voor voedseltransporten. „Vijf Canadese in Niger, een Belgische en twee Franse in Opper-Volta, drie Amerikaanse, twee Engelse en een Italiaanse in Mali”. BUENOS AIRES (DPA). De terug keer van Juan Domingo Peron als presi dent van Argentinië, achttien jaar na zijn val, zal volgens waarnemers in Tijdens het korte bewind, slechts zes weken, van Perons „Stadhouder”, de 64- jarige tandarts Hector Campora, namen de meningsverschillen tussen de rechter- en linkervleugel van de peronistische beweging scherpe vormen aan. Hoewel Campora eerder tot de rechtervleugel gerekend moet worden, gelukte het ui terst linkse aanhangers van de beweging belangrijke posten te bezetten, in het bijzonder op het ministerie van Binnen landse Zaken en in de universiteiten. Tegen deze ontwikkeling verzette zich vooral de vakbeweging die Peron is toegedaan. Campora was klaarblijkelijk niet op gewassen tegen de toenemende politieke onrust in de eigen gelederen. Daarbij kwam het conflict met de stadsguerril- la-organisatie „revolutionair volksleger”, die het peronisme tijdens de verkiezings campagne steunde. Het „volksleger” be schuldigde Campora en Peron er van dat zij in het „burgerlijke kamp” van het oude regime terecht waren gekomen en de „revolutionaire beloften” vergaten. Nadat Campora na zijn ambtsaanvaar ding een amnestie voor politieke gevan genen, onder wie talrijke leden van het volksleger, had afgekondigd, distantieer de Peron zich later van de Marxistisch georiënteerden die hij de strijd aanzegde. De stadsguerrilla-organisatie kondigde aan de regering te zullen bestrijden. Tegenover de marxistische en de andere, zeer linkse, opvattingen stelde de 78- jarige nog altijd strijdvaardige Peron een „vreedzame revolutie” van sociale hervormingen. Volgens sommige waarnemers was Pe ron na zijn terugkeer in Argentinië van plan „de man achter de macht” te blijven, maar hij zou nu zijn gezwicht voor de druk van zijn naaste volgelingen die van mening zijn dat alleen hijzelf door zijn prestige en politieke behendig heid in staat is de binnenlandse moei lijkheden op te lossen. Behalve Campora hebben ook alle mi nisters hun ontslag ingediend. Deze week hadden de vakbonden geëist dat Campo ra zou plaatsmaken voor Peron. Zo niet dan zou een landelijke staking uitbre ken. Peron werd in 1955 verdreven na elf jaar aan de macht te zijn geweest. Zijn terugkeer ging gepaard met bloedige rel len waarbij tientallen doden en gewon den vielen. HET „NEE” lijkt echter niet beperkt te blijven tot deze ketting van de oud- politici. Er zijn toenemende tekenen dat ook binnen het regime veel weerstand bestaat tegen de bestendiging van Papa dopoulos’ persoonlijke dictatuur. De houding van generaal Odysseus Anghelis, die vice-president moet wor den in de nieuwe constellatie, is nog altijd ondoorgrondelijk. Het opperbevelhebberschap over de strijdkrachten, dat hij na 29 juli aan Papadopoulos zal moeten afstaan, heeft hij nog steeds niet neergelegd, en hij heeft ook nog met geen woord van enig enthousiasme voor Papadopoulos’ repu bliek blijk gegeven, wat des te pikanter wordt omdat hij geldt als de favoriet van de Verengde militate» schMhia AMSTERDAM. Pax Christi Neder land, Amnesty International en de Stichting voor Vluchtelingen-Studenten hebben de hoofdcommissaris van politie in Amsterdam gevraagd disciplinaire maatregelen te nemen tegen ambtenaren van de vreemdelingenpolitie. Door het onjuist optreden van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie, zo stellen beide organisaties in een brief, zijn drie Portugese politieke vluchtelin gen uitgewezen en op het vliegveld van Lissabon aangehouden door de politieke politie. Zij zullen ongetwijfeld als straf verlengde militaire dienst in de vuurlijn moeten vervullen in de oorlogen die de Portugese regering in de Afrikaanse ko loniën laat voeren. De organisaties vinden het onbegrijpe lijk dat deze uitzetting heeft plaats ge had. Er zijn geen redenen aangevoerd waarom deze drie Portugezen niet op de reeds enige tijd gebruikelijke wijze op humanitaire gronden tot Nederland zijn toegelaten. Ook hebben zij niet de tijd gekregen om na te gaan of zij in een ander land zouden worden toegelaten, zoals in de vreemdelingenwet wordt be paald, aldus de organisaties. Zij vragen de hoofdcommissaris herhaling te voor komen. De voorzitter van de Griekse vereni ging van journalisten, Panos Troumb- gunis, had de tegenvoorstellen van de uitgevers van de hand gewezen. Naar verluidt hadden zij een verhoging van 15 percent voor salarissen tot 5.000 drach men per maand en een verhoging van 10 percent van de hogere salarissen voorge steld. Twee jaar geleden waren de inko mens van journalisten voor het laatst verhoogd. De bond van technisch personeel bij de ners in Athene had vorige week na Ismail is de eerste hoge Arabische persoonlijkheid die na de recente Russi sch-Amerikaanse top in de Verenigde Staten in het Kremlin wordt ontvangen. Volgens Tass, het Russische persagent schap, hebben Breznjev en Ismail bei den ook hun vaste geloof in het Russi- sch-Egyptische verdrag beleden. In Ara bische diplomatieke kringen in Moskou circuleerden de laatste tijd geruchten volgens welke Cairo het belang van het verdrag met Moskou niet hoog meer aanslaat. Het is opgevallen dat noch Tass noch Breznjev noch minister van Buitenland se Zaken Gromiko de laatste tijd resolu- tie-242 van de Veiligheidsraad en bemiddelingsmissie-Jarring voor Midden-Oosten hebben genoemd. De re solutie beoogt terugtrekking van de Is raëlische troepen uit bezette Arabische gebieden. Ook is het opgevallen dat Ismail pas 46 uur na aankomst in Mos kou door Breznjev werd ontvangen. Het vreemde is dat hij tot voor kort juist de reeputatie genoot, een verzoening na te streven met het kolonelsbewind (de zogenaamde „brug-theorie”) en dat hij zelfs werd genoemd als minister van Buitenlandse Zaken of premier van een na het referendum optredend „burger lijk” kabinet. De vraag rijst of arrestaties als deze niet het werk zijn van krachten die niet alleen de oude politici op dood spoor willen laten maar die ook Papado poulos niet de alleen heerschappij en het monopolie van hun „Nationale Revolu tie” gunnen. Zij zouden een sfeer kun nen scheppen waarin het referendum een „onbegonnen zaak” wordt. Als exponent van deze krachten wordt over het algemeen gezien de duistere figuur onlangs van kolonel eindelijk tot brigade-generaal bevorderd die nu al sinds de staatgreep de machtige Mili taire Politie beheerst: Dimitris Joannidis. ARNHEM. Arnhem zit financieel in het slop. Als er geen ombuiging in het beleid komt, zit de stad met een tekort van meer dan 20 miljoen. Dit wordt voorspeld in een prognose over de budgetaire ontwikkeling van de gemeen te Arnhem voor de periode 1973 tot en met 1977. Het provinciebestuur verlangt het i-.-.-.— een paar niet hoeven te rekenen op het fiat de provincie op de gemeentelijke huishouding. uit de markt genomen. ’kingen een loonsverhoging van 10 tot 'ercent gekregen. J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3