Nieuwe onthullingen in Britse kranten over moorden in Mozambique Peru dreigt met breuk Protesten tegen verhoging van Bevrijdingsfront laat gevangen Canadezen vrij in Boeroendi Karols „Cuba sinds de revolutie Israëliërs gaan volgend jaar korter dienen cursusgelden Duurtetoeslag in Vaticaan Schaam je niet voor lekker ijs „Weer slachtingen uit ia AMERIKAANSE MISSIONARISSEN: 99 Goeroe-boodschap is simpele vreugde: NIXON TOT VRIJDAG IN ZIEKENHUIS MAANDAG 16 JULI 1973 Franse kernproeven Weggevaagd Jezus Christus Koffie Bisschop (Van onze redactie buitenland) Solidariteit Che Guevara Witte voetenbank Er zijn boeken waar je niet omheen kunt als het er om gaat een bepaalde kwestie te leren begrijpen. Standaardwerken, die tenminste de volgende kenmerken moeten bezitten: Authenticiteit, kwaliteit, onpartijdigheid; ze moeten gedocumenteerd en liefst overzichtelijk zijn. Wie bijvoorbeeld zo veel mogelijk wil begrijpen van de Rus sische revolutie van 1917, zal John Reeds „Tien dagen die de wereld deden wankelen” lezen. Goddelijke bank f tlOHliscbél BETOGINGEN TEGEN CAETANO (Van onze redacteur in Londen) (AP). „De huidige (Van onze redacteur in Londen) Ji beschouwt Goeroe Mahari om Madja oor een Kipra wamen vuur- Cerig- mgeko- zondin- jriekse lehova- wegens ngenis- wegens 'oen de zy’s 20 ir haar in ver- i Span- n heeft vrouw evy, de vas tot minister earres- Londen rs over tty, de Ameri- chirurg in de en ont- e Itali- fen op n Mid- ter van andere woorden dat hij de Portugese autoriteiten te vriend wil houden. toe- vol- „Het feit dat er 250.000 doden zijn gevallen bij de stammentwisten in Boe roendi van vorig jaar is al onbegrijpelijk en onvoorstelbaar. Nog onvoorstelbaarder is het feit dat er opnieuw een slachting aan de gang blijkt te zijn in het kleine Afrikaanse land en dat de pers daar zeer geringe aandacht aan besteedt”, al dus de Jezuitenpaters in het blad. Volgens ooggetuigeverslagen, voorna melijk van missionarissen, ziet men in Boeroendi veelvuldig in stukken gesne den lijken, en afschuwelijk verminkte kinderen en vrouwen. Bij de hoofdstad nooit was van Cuba is sinds de revolutie in bewe ging, een koers die men dank zij lo Ros- ossella: voor da Marino zouden hebben iet los ren in rklaar- politie i geven ig- AMSTERDAM. Het Algemeen Ne derlands Jeugd Verbond (ANJV) en het NVV-jongerencontact hebben in een te legram aan minister Van Kemenade van Onderwijs geprotesteerd tegen de door hem aangekondigde verhoging van cur susgelden voor avondscholen en cursus sen met ongeveer 50 percent. 80 ki ll, zijn iorweg- i ont- id door vonden, eft za- ie vori- n drie ritsland de me- Neues JERUZALEM (DPA/UPI). De diensttijd voor mannelijke dienstplichti gen in Israel zal met ingang van 1 april volgend jaar worden verkort van 36 tot 33 maanden. Vrouwen zullen 20 maan den moeten blijven dienen. LIMA. (AP) Peru zal zijn diploma tieke betrekkingen met Frankrijk ver breken als de Franse regering de kern proeven bij het atol Moeroeroa in da Stille Oceaan zal doorzetten. Als deze week de Portugese premier Caetano in Londen is, zullen zich voortdurend honderd agenten onder het publiek beg’even om „oproerkraaiers” op te pakken. r man len. De lijk zal ng zijn De „Sunday Times” schrijft verder nog in de Andes in Peru een Portugese priester op het spoor te zijn gekomen. Hij heeft jarenlang als missionaris in Mozambique gewerkt. Deze pater Da Costa werd in mei 1972 uitgewezen en heeft geprobeerd de Verenigde Naties en de Wereldraad van Kerken te overtuigen van de gruweldaden. stok, waarop de ellebogen steunen als men het hoofd in de handen laat zinken. VATICAANSTAD (AFP). Om de voortdurende prijsstijgingen te compen seren hebben de gezinnen van werkne mers van het Vaticaan een duurtetoe- slag gekregen. In de mededeling van kardinaal-staats- secretaris Villot worden de gezinnen op geroepen vrijwillige bezuinigingen toe te passen, „omdat de toeslag een nieuwe WASHINGTON (AFP en UPI). In de gezondheidstoestand van president Nixon is gisteren een lichte verbetering ingetreden. De 31-jarige kapitein lan Patten en de kapitein Fletcher Thomson werden met een helikopter opgehaald van een rubberplantage. Zij zouden in goede conditie zijn. De Vietnamese chauffeur en tolk die met hen gevangen waren geno men, zijn eveneens in vrijheid gesteld. De vrijlating volgde na vijf uur onder handelen. „Wij hadden deze voortzetting van de politiek van de vorige regering niet ver wacht. Wij zullen ons, als het doorgaat, ten felste verzetten”, aldus ANJV en NVV-jongerencontact. Een enkel stijl uit een Guevara in Zijn scherpzinnige analyses „kwa men voort uit een geest van solidari teit met de Cubaanse revolutie”, maar aldus de inleiding „wij hebben ons ervoor gewacht toe te geven aan de mentaliteit van de bevooroordeel de partijganger.” Dat laatste heeft Karol heftige kritiek bezorgd van Fi del Castro die hem zelfs een „onbe twistbare CIA-agent” heeft genoemd, nadat het boek was verschenen. Een staartje van de barensweeën is overigens ook te bespeuren in de Nederlandse uitgaven van Van Gen- Pater Luiz Alfonso da Casta is in het bezit van documenten over verdere schietpartijen in Mozambique, aldus het blad. Zo zouden in mei 1971 in Mucumbura bij de Rhodesische grens 26 mannen, vrouwen en kinderen wegens samenwer king met het bevrijdingsfront Frelimo gedood zijn. In hetzelfde gebied had op 4 april 1972 eveneens een groot „strafge recht” plaatsgevonden waarbij 23 vrou wen en kinderen werden gedood. Da Costa zegt een lijst namen van meer dan 120 mannen, vrouwen en kinderen te hebben die na folteringen niet ver van het dorp Chipera op gruwelijke wijze om het leven werden gebracht. „De Verenigde Staten importeren vier vijfde van de koffie die Boeroendi pro duceert en levert daarmee drievijfde van het nationale inkomen uit buitenlandse bron. Kortom: Amerika heeft de hef boom om de Toetsi’s te dwingen een einde te maken aan het afslachten van onschuldigen.”, aldus het artikel in „Weekly America”. SAIGON (AFP en Reuter). De twee Canadese officieren van de inter nationale Controle-Commissie die bijna drie weken door het Zuidvietnamese Be vrijdingsfront werden vastgehouden, zijn gisteren opgehaald in het gebied van Xoean Loc, 60 km ten oosten van Sai gon. Dit heeft een Canadese woordvoer der meegedeeld. „De revolutionaire regering zal zich houden aan de belofte die zij in 1971 heeft gedaan”, aldus president Velasco in een korte verklaring voor de pers na een bespreking met de Braziliaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Mario Gibson Barboza, die op het ogenblik een bezoek aan Peru brengt. Verwacht wordt dat spoedig de eerste Franse kernbomproeven bij Moeroeroa zullen worden genomen. Het programma van dr. Caetano is niet bekend gemaakt. Men weet alleen dat hij morgen zal dineren met de koningin. Het Buckingham Palace en andere gebouwen waarin dr. Caetano zich zal ophouden worden hermetisch afgesloten. Duizenden demonstranten hebben al gevolg gegeven aan de oproep om gedurende het verzoek van de Por tugese eerste minister diens bewegingen daadwerkelijk te hinderen. Hoewel de beweging door de socialisten en liberalen wordt gesteund, verwacht de politie een groot aantal „beroepsdemonstranten”, die zullen trachten er een ware chaos van te maken. DE „L’EXPRESS”- en New States- man-medewerker bezocht het eiland vier maal,voerde vraaggesprekken met Castro en Guevara (als „contra punten” in het betoog verwerkt) reis de rond en keek daarbij scherp uit zijn ogen, verzamelde statistieken, cijfers, redevoeringen en getuigenis sen. Franse verschijning en na een bewer king door Jaap van Ginneken. Het mag allemaal niet meer hinderen, „Les guérilleros au pouvoir” is in het Nederlands (vertaling: Henne van der Kooy) te krijgen en het is goed zo. De bewerking van Van Ginneken beperkte zich tot het inkorten van het hoofdstuk over historische ver houding vóór 1935 en het schrappen van een aantal noten en bijlagen. Men mag aannemen dat dit met te genzin en grote aarzelingen is gedaan door deze kenner van de Cubaanse situatie. Bovendien maakte hij zijn „censuur”-werkzaamheden weer goed door het boek chronologisch bij te werken tot 1971 en in een kernachtig nawoord onder meer de zaak Padilla duidelijk te maken. Desondanks zijn er nog achterdochtige lieden die erop blijven hameren dat na de publikatie van pater Hastings Wiriya- mu nog steeds niet op de kaart is gevonden. Een journalist van de „Sun day Telegraph” is nu al vijf dagen in het gebied waar Wiriyamu zou moeten liggen, maar hij heeft nog geen spoor van het plaatsje of restanten ervan kun nen vinden. In de omgeving vertellen de mensen hem bovendien dat ze nog nooit van Wiriyamu hadden gehoord. Dezelfde correspondent meldde in zijn blad dat één van de belangrijkste be wijsstukken in de kwestie zou zijn ko men te vervallen. Drie geestelijken van de Burgos-orde in Madrid, dezelfde orde waarop pater Hastings zich beroept, leg den vorige week verklaringen af die erop neerkomen dat de Spaanse bisschop van de provincie Tete, Don Cesar Au gusto, het verbrande dorp en de lijken met eigen ogen zou hebben gezien. Hij zou er met een helikopter overheen zijn gevlogen. Nu heeft Don Cesar laten weten dat hij helemaal niets heeft ge zien en dat hij ook niet over het dorp heeft gevlogen, om de simpele reden dat hij in december niet in de provincie Tete was. Dit heeft de minister van Defensie, Mosje Dajan, gisteren bekendgemaakt na de wekelijkse kabinetsraad. De minister zei dat deze verlaging mogelijk zal worden door „de rustige situatie aan de grenzen en uitzonderlijk goede toestand van de strijdkrachten”. Bovendien, zo voegde hij eraan toe. deze verlaging is om budgettaire redenen nok wel nodig”. Experts in dit soort bewegingen zien Mahari Ji als de zoveelste opvolger van iets in de zin van de Hare Krishna- beweging. die naar hun zeggen weer even onopgemerkt zal uitsterven als ze eens begon. De meeste aanhangers zijn onder de 25 jaar en een groot aantal van hen beweert dat het geloof in de goeroe ze van de drugs heeft afgeholpen. In Alexandra Palace resideerde goeroe Mahari Ji hoog boven de menigte uit op een wit-blauwe zetel, omringd door de „heilige familie” (zijn moeder, twee broers en een oom) en met zijn voeten op een witte voetenbank. Boven zijn hoofd hing een reusachtig zelfportret. De aanhangers omringden zich met wie- blijkt ook niet uit Karols Cuba-boek. Maar wel kan men de sporen van die worsteling terugvinden: in het regis ter, in het overstelpende noten-appa- raat, en in de rangschikking van de gegevens binnen het tijdsbestek van tien jaar. die hij in zijn Latijns-Amerikaanse jeugd gekend had”): „Luistert u eens, begon hij (Che Guevara) langzaam en nadrukkelijk, iedere revolutie heeft of zij dat wil of niet, of haar dat bevalt of niet, een onvermijdelijk deel stalinisme in zich, omdat iedere revolutie met de omsingeling van het kapitalisme te maken heeft. Wij zijn gedwongen geweest in korte tijd te leren wat de economische blokkade, de ondermijning, de sabotage en de psychologische oorlog die het kapita lisme een revolutionair land kan aan doen betekent.” En verder deze profetie van Ca- stro’s rechterhand: „De Verenigde Staten zijn wel verplicht met de USSR en de volksdemocratieën te coëxisteren. Dat bevalt hen ook niet. Maar de wereld is veranderd. Er is veel dat de imperalisten gisteren niet willen accepteren en dat zij vandaag aanvaarden. Morgen zullen zij ge dwongen zijn nog verder te gaan. „Stop de Britse samenwerking met het fascistische Portugal’’ stond op een spandoek te lezen, meegevoerd door demonstranten in Londen. Zij protes teerden tegen het bezoek van de Portu gese premier Caetano die vandaag in de Britse hoofdstad zou aankomen. De mars werd georganiseerd door de anti- Apartheidsbeweging na berichten over massamoord in de Portugese kolonie in Afrika, Mozambique. e ver- i gaan e heb- in naar jewoon n mee- ;en aan Dit werd in beslag genomen in de zogenaamde „goddelijke bank”. De auto riteiten zeggen dat de „goddelijke bank” het land binnengesmokkeld is. De smok kelaarster, een volgelinge uit Amerika, vertelt dat ze eenvoudig vergeten was de goddelijke bank aan te geven. In de Britse hoofdstad onderzoeken de Engelse autoriteiten de achtergronden van de ruime middelen waarover de volgelingen hier beschikken. Het feest in Alexandra Palace kostte al f 400.000. Er is het „goddelijk hoofdkwartier” in High Gate, en nu is er een oude bioscoop gekocht voor f 600.000. Deze moet tot het belangrijkste ontmoetingscentrum in Engeland worden omgebouwd. Dan zijn er de „goddelijke winkels” en er is een blad, de „goddelijke Times”, dat een oplage heeft van 17.000. Omdat de organisatie in Engeland de status van charitatieve instelling heeft staat ze bloot aan extra controle. De goeroe en zijn volgelingen maken zich evenwel geen zorgen. Het geld komt uit vrijwilli ge bijdragen, waaruit ook de dure auto’s voor de goeroe en zijn straalvliegtuig zijn betaald. LONDEN. De Britse hoofdstad be reidt zich voor op de komst van de Portugese eerste minister, dr. Caetano. Dit gebeurde gisteren met protestoptoch- ten en, van de zijde van de politie, met het treffen van veiligheidsmaatregelen. Door Londen trok gisteren een stoet van naar schatting 4000 betogers, die op weg was naar Hyde Park en die onderweg de Portugese ambassade en de ambtswoning van premier Heath aandeed. De betoging verliep ordelijk. Ze had de steun van de Labour-oppositie en van de kleine Liberale Partij, die beide alle officiële bijeenkomsten met dr. Caetano hit de weg zullen gaan. De organisatoren van de protestop- tocht hadden gerekend op ongeveer 10.000 mensen, maar heftige onweersbui en hield hen van de straat. Een deel van de demonstranten blijft in Londen over nachten om aan een hele reeks van protestdemonstraties deel te kunnen ne men. De Britse dagbladen en het publiek zijn het inmiddels onder elkaar oneens over de vraag of de onthullingen van pater Hastings afgelopen week in de „Times” gedaan over de massamoord door Portugese militairen op de 400 inwoners van het plaatsje Wiriyamu in Mozambique, nu wel helemaal op waar heid berusten. Oppositieleider Harold Wilson heeft zich opgeworpen als leider van de groep die het bezoek van dr. Caetano wilde afzeggen. Hij bestudeerde dit weekeinde documenten die zijn geloof in de waar heid van Wiriyamu nog moeten verster ken. Bovendien worden er steeds meer van alle zijden nieuwe gegevens aange dragen over massamoorden door Portu gese militairen in anderen plaatsen in Mozambique. Boejoemboera zijn vrachtwagens vol lij ken gezien. In de afgelopen weken zijn naar is gemeld 26.000 leden van de Hoetoestam naar het aangrenzende Tan zania gevlucht. „De huidige golf van geweld begon met een opstand van de onderdrukte Hoetoe’s op 15 mei. Hoewel deze revolte is neergeslagen, was die aanleiding voor een nieuwe reeks represailles van de heersende Toetsi’s die. hoewel zij slechts vijftien percent van de totale bevolking van 3,5 miljoen mensen uitmaken, in feite de regering volledig beheersen. Evenals- vorig jaar 'is hun doel de ontwikkelde Hoetoe’s uit te roeien. Zij willen voorkomen dat die greep op de regering krijgen. Maar de moordpartijen beperken zich nu niet tot de ontwikkel den. voorbeeld van Karols vraaggesprek met Che 1961 („Che was communist geweest, maar hij bijna allergisch voor de uitingen Bisschop Cesar Augusto vertelde er ook nog bij dat hij niet in het drama van Wiriyamu gelooft. Nu sprak de bisschop niet rechtstreeks met de jour nalist van het Britse blad; maar met een man die hij had gemachtigd om het bericht aan de journalist over te bren gen. Men houden LONDEN. De goed gevulde en nog slechts 15-jarige Goeroe Mahari Ji en zijn „heilige familie” resideerde het afgelopen weekeinde in het Victoriaanse Alexandra Palace gadegeslagen en gezongen door naar schatting 8.000 gelingen. In het Britse zondagsblad „The Obser ver” werden meer mededelingen gedaan over soortgelijke moordpartijen in Cha- lowa, eveneens op dezelfde 16de decem ber va0 afgelopen jaar waarop Wiriya mu van de aardbodem zou zijn wegge vaagd. In feite zou Chalowa direct na Wiriyamu zqn uitgemoord. Terwijl de bewoners naar de rook van Wiriyamu stonden te kijken, werden ze zelf omsin geld en uitgemoord. zich sinds zijn achtste jaar als God, toen zijn vader overleed, van wie hij de goddelij ke functie overnam. Als incarnatie van God zou de jeugdige goeroe in staat zijn zijn godsgevoel op anderen over te bren gen. Wie met hem in aanraking komt, ziet het „licht”, zoals volgelingen dat uitdrukken. Drie jaar geleden in Engeland begon nen, kan de goeroe hier nu bogen op naar schatting 7.000 overtuigde aanhan gers en meer dan 25 communes. In India zegt de goeroe op vier tot vijf miljoen aanhangers te kunnen bogen. Zowel de Britse als Indiase autoritei ten willen wat meer weten van de achtergronden van de goeroe. De doua- ne-autoriteifren in India hebben geld en sieraden tot een bedrag van ruim f 100.000 onder hun hoede. moet natuurlijk ook rekening met de mogelijkheid dat de bisschop van alles probeert om het ge vaar te vermijden, dat hij met zijn hele orde uit Mozambique wordt gezet. Met Elke bibliografie over het onder werp zal althans voortdurend naar dit merkwaardige „ooggetuigenver slag” verwijzen. En wat is een studie van de Spaanse burgeroorlog zonder Orwells „Homage to Catalonia”? DE UITGEVER die het aandurft een standaardwerk in zijn fonds op te nemen moet niet ongeduldig zijn. Een bestseller zal het niet worden. Dat wil zeggen voorlopig niet. Er is een lange tijd voor nodig om het boek te laten „rijpen”. Maar uiteinde lijk zal zijn geduld beloond worden, want „in deze wereld kan de waar heid wachten, ze is er aan gewend”. „CUBA sinds de revolutie” van de Franse schrijver K. S. Karol is zo’n standaardwerk. Wie gefundeerd in zicht wil krijgen in de machtsoverna me van Fidel Castro en zijn guerril la’s, en de tien jaar politieke ontwik keling op het Caraibische eiland kan niel om dit lijvige, maar zeer leven dige document heen. De bezitter is trouwens een gelukkig mens, want hij blijft ervan proeven, vijfhonder- ddertig bladzijden lang en beslist niet in-één-hap, tenslotte gaat ’t niet om Maigret of Bruintje Beer. Een ander kenmerk van een stan daardwerk is de worsteling van de schrijver met zijn materiaal. Dat mag Éénmaal werd de rust verstoord door een opgewonden jongeman. Hij werd tussen twee goeroe-aanhangers wegge leid, terwijl hij woedend de zaal inbrul de: „Jullie zijn bedriegers. Enkel Jezus Christus is de ware”. De boodschap van de goeroe is er een van de simpele vreugde. Zo vertelt hij zijn volgelingen bijvoor beeld dat ze zich helemaal niet hoeven schamen als ze graag een lekker ijsje willen kopen en dat ze daarbij nog het grootste ijsje willen hebben dat er te krijgen is. Dit ondanks de goeroeleer van zuinigheid en zelfonthouding. Goe roe Mahari Ji is zelf echter een groot liefhebber van ijs. NEW YORK moordpartijen in de Afrikaanse staat Boeroendi zijn van een nog veel grotere wreedheid dan vorig jaar, toen er naar schatting 250.000 slachtoffers vielen.” Dit staat in de „Weekly America”, gepubli ceerd door Amerikaanse en Canadese paters. Het blad doet een beroep op de Verenigde Staten te trachten een einde aan de slachtingen te maken door de koffie-uitvoer van Boeroendi te boycot ten. Sinds hij donderdag met een virus longontsteking in het marinehospitaal van Bethesda, een voorstad van Was hington, werd opgenomen, heeft hij een „rustige nacht” gehad, aldus een gister middag uitgegeven medisch communi qué. Nixon zal volgens de arts van het Witte Huis, dr. Walter Tkach, zeker nog tot en met vrijdag in het ziekenhuis moeten blijven. XUBA' en in meditatie met behulp van een „bera- gon”, een horizontaal stuk hout op een 'zuid- AMERIKA zware belasting voor de begroting van het Vaticaan vormt en de inkomsten steeds verder verminderen”. fs==aPinor del Rio^ss 3E|3L Holguino VERENIGDE STATEN, SKmexicI

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3