meester van IRA-boek in beslag [ïïfehnïiWI Jo na av Koersen trokken eindelijk aan fe^vishal Auto gestolen, daders gepakt Honderdvijftig kinderen namen deel aan wedstrijd zandvormen genomen I Marilyn Monroe-rage maakt zich nieuwe najaarsmode I Ul - ^3 F lïï ^3 Op kleine strand van IJmuiden nfoi STEUN AAN DOLLAR WERKTE POSITIEF I MAANDAG JULI 1973 4 MAA Velsen-IJmuiden c Suikerstrijd HVA A 4i® AMSTERDAM Vorige week stond de beurs weer in het teken van de valuta’s en het fusiever- schijnsel. Beide hadden een posi tieve invloed op de koersvorming. De pogingen de dollar te steunen deden de Amerikaanse munt op de belangrijkste deviezenmarkt flink in herstel treden, hetgeen zowel op Wall Street als op de internationals in Amsterdam een gunstige uitwer king had. Wall Street, al eerder tot 870 afgegleden, kon hierdoor weer boven de 900 komen. Deels overigens ook door de zeer gunstige start van de bekend wordende half jaarlijkse cijfers. ROME Terwijl miljoenen vakantiegangers in het grootste deel van Europa nog van prach tig vakantieweer genieten, den ken de Italiaanse modeontwer pers nu al aan de winter. In het tropisch, warme Rome waar de couturiers zondag met hun tra ditionele naj aarsshows begon nen, lanceerden zij de Marilyn Monroe-look als een nieuwe modelijn, die de komende herfst het internationale straatbeeld zal beheersen. O Heemskerk In en om Haarlem Beverwijk 9^ 1 (Va eerste prijs (V •v<. HaveiteMö Speciale ten- Agenda (Van een medewerker) (Const. (Van een onzer verslaggevers) onder redactie van Bé ter Maat Zaterdag in IJmuiden aangekomen: Fulstar, Sinoe; Merc Mariner, Antwer pen. Wiss, Duinkerken. Thekla, Parr. Andre, Halmstad. Amstelborg, Hunne- bodtrand, Beverwijk. Helice, Flixstowe. Ectonia, Gunness. Wijmers, Parr. Pom- mern, Gunness. Penquer, Gdansk, IJmui den. Tor Hollandia, Gothenborg. Jean E., Londen. Kuntsevo, Leningrad. Tor Scan dia, Gothenborg. Sagacity, Gdansk. Pal las, Hamburg. Hilvarenbeek, Archangel. Otto, Bremen. Solstraum Hull. Mette Skou, Gent. Maandag vertrokken: Martha Friesec- ke, Rochester. Hierin geeft het Ierse Republikeinse Leger de geschiedenis van de strijd in Noord-Ierland weer. DE TERUGKEER van de sexy jur ken, waarin Marilyn in de jaren vijf tig haar grote successen vierde, werd door modefans enthousiast ontvangen. Voor de Romeinse ontwerpers, die de afgelopen dagen onder hoogspanning moesten werken, om ondanks de sta kingen bij de stoffenfabrikanten, hun collecties op tijd af te krijgen, bete kende dat een goed begin. UK ’37 2 700 '100 VD 9 730 VD 24 1.200 VD 77 6 100, VD BEV ner va net e Kruisz min, bromn Adricl ion <1 liet rr BE jonge ouder zonde jonge clrcui ie te Roi Bülle patat klom: goed inwoi dat t rettei wist uur grijp dragt DUBLIN (Reuter). De Ierse politie heeft gisteren in een drukkerij in Drog heda, een plaatsje ten noorden van de hoofdstad Dublin, ongeveer tienduizend exemplaren in beslag genomen van het door de „provisionals” van de IRA uitge geven boek „De vrijheidsstrijd”. Het regio c turnen t kelt ui bliothei oudshe gebracl boeken gisch s lingen schoolt lernaat den ter niet a jaren heer I huw u naar interne ter J. heer v de bib noden Hetzeffde dus wat de HVA eerder dit jaar heeft gedaan met zijn samenwer kingspartner Socfin In België, dat een flink pakket HVA-aandelen geoffreerd kreeg. Het suikerspo~>k heeft voor de rest van de beurs echter heel wat fusie- Voordat de politie bij de drukkerij arriveerde, waren al ongeveer 2000 exemplaren van het boek de deur uit. BEVI iocume Pedago; dik eer ging in nalig® straat, Do pei de moi de eige bliotheo tijdschi ken vr: op. Wa omvoro mentee sorteer! eind d men te oplossii BANGKOK (Reuter). De politie in de Thailandse provincie Chiang Rai zoekt naar een man die van een lid van de Karenstam een olifant heeft gekaapt. Voor de teruggave eist hij een losgeld van 3.000 gulden. Man en olifant waren toen ze voor het laatst gesignaleerd werden, op weg naar Laos. JE ZOU DUS ZEGGEN dat het met de nieuwe mode niet meer mis kan gaan. En dat werd tijd. Want de Franse en Italiaanse couturiers maakten de afgelopen paar jaar de moeilijkste periode van hun bestaan door. Dankzij Marilyn ziet de toe komst van de ontwerpers er nu roos kleuriger uit want de confectie fabri kanten zoeken naar een draagbare vertaling van de Vamp-loOk en die kregen zij zondag bij diverse Itali aanse boetiekontwerpers te zien. Ook het zetsel werd in beslag geno men. Vrijdagavond was het boek op een geheime persconferentie in een hotel in Dublin door de „provisionals” ten doop gehouden. Hierbij waren ook aanwezig de gezochte IRA-leiders David O’Connel en Seamus Twomey. Zij verklaarden dat de IRA ondanks de arrestaties door het Britse leger zowel wat manschappen als wapens betreft nog sterk genoeg is om de strijd in Ulster voort te zetten. Voor de juryleden A. Toonen en Ben van der Kolk was het geen gemakkelij ke taak o m voor elke categorie de prijswinnaars aan te wijzen, maar na veel wikken en wegen werden eerste prijzen toegekend aan Monique Boef (4- tot 6-jarigen), Klaas van Beek (7-8). Jacqueline Verdikt (9-10), Bart Rouwen dal (11-12) en Marjon Sparrius (13 jaar en ouder). INKOPERS VAN ’s werelds groot ste warenhuizen voorspelden zondag, na af1oop van de eerste shows, dat de Marfilyn Monroe-jurkaen, met sexy zijsplitten, dit najaar onverbiddelijke bestsellers zullen worden. En daar is alle kans op want de Marilyn Mon- roe-rage neemt steeds grotere vormen aan. In Tokio stonden onlangs hon derden fans in de rij voor een boe tiek in de hoop er voor f 500,- een exclusieve noster van hun idool te kunnen kopen. Het Amerikaanse weekblad Time wijdde deze week een „cover-story” aan het boek dat Nor man Mailer over Marilyn Monroe schreef. VELSEN. Voor een woning aan de Belijenhoeflaan is in de nacht van don derdag op vrijdag een Simca 1000 gesto len. De auto is later teruggevonden in Amsterdam. De daders waren twee jon gens, een van zestien jaar uit Leidschen- dam en één van zeventien jaar uit Groningen. Zij zijn door de politie aan gehouden in Wassenaar. Memel, Dagenham. Vechtstroom, Huil. Helice, St. Nazaire. Otto, Norrsundet. Leda, Stavanger. Joan C, Londen, IJmui den. Amber Pacific, Buchanen, IJmui den. In d Is nas gebrol zaak t jes w< toiletr klaute ontvrt kers v Tijd la eei auto, colber een in munts DE ROMEINSE COUTURIER Mar- tieri, die verreweg de beste collectie showde, hield net als zijn collega’s, de zoom van zijn nauwe seiy kokerrok- ken boven de knie. De kokerrokken en bloeses met grote puntkragen wa ren overigens niet de enige typerende A De lokale markt werd vorige week weer grotendeels beheerst door het fusiever- schijnsel, dat door de ongekend felle suikerstrijd deze zomer onverwacht tot nieuw leven kwam. Het touwtrekken om de Centrale Suiker is tot voor Nederland ongekende heftigheid uitgelopen. Zelfs premier Den-Uyls bemoeienis met deze zaak is al gevraagd nu vorige week het Scholte-Honingconcern zijn eerder uitge bracht bod van 950 tot 1100 verhoog de en daarmee de eenwording van de Centrale Suiker met Gist Brocades en de Meelfabrieken trachtte te torpederen Dat aandelen-CSM ter beurze niet tot dit laatst niveau zijn opgelopen, maar zelfs tot rond 1000 afbrokkelden, komt voort uit de beursovertuiging dat Schol- te-Honig uiteindelijk toch achter het net zal vissen. Daarbij gingen geruchten de ronde doen als zou vanuit de combinatie reeds dusdanig met aandelenpakketten- CSM zijn gemarchandeerd, dat voor een buitenstaander geen hoop meer aanwezig lijkt. Een creatie van La Mendola: Een veelkleurige met bloemenmotief be drukte jersey avondpyama met bij passende tot de grond reikende mantel. Zaterdag uit IJmuiden vertrokken: Nordkyn, Flixborough. Katowice, Ant werpen. Ardea, Klaipeda. Linda, Noord zee. Gniecno, Antwerpen. Ljusne, Kings- lynn. Brinda, Poole, IJmuiden. Blauwe Tulp, Bremen, IJmuiden. Tor Anglia, Gothenborg (Immingham). Maritta Jo hanna, Bremen. Coral Meandra, Antwer pen, IJmuiden. Barok, Oslo. Capella, Mantyluoto. Breitenstein, Christobal. Jo hannes Fritzen, Lulea, IJmuiden. Rolf Behrmann, Londen. Katwijk, Londen. Zaanstroom, Felixstowe. verwachtingen losgemaakt. Het werd daarbij gesteund door een aantal berich ten die de speculatieve verwachtingen alleen maar verder konden opblazen. Zo berichtte de Verenigde Touw met een Engels concern in bespreking te zijn, terwjji de EMS zich in contact gebracht zag met een Amerikaanse gegadigde. Aandelen Verto stegen vorige week van 185 tot 225, maar de EMS moest weer van 20 op f 17 terug, omdat verschil lende voorwaarden voor een overdracht van de bezittingen nogal duister z(jn. Vele aandelen echter die in de afgelopen maanden zijdelings bij ge ruchte bij fusie mogelijkheden ter spra ke kwamen konden zich vorige week opmerkelijk verbeteren. Belangrijk on der deze waren vooral Naarden en de Nutricia, die beide zes gulden konden oplopen. Ook de tapijtaandelen waren vast, omdat Verto ook een dergelijk produkt maakt. De KVT steeg er zelfs tien gulden door. Behalve het herleefde fusieverschijnsel, deed ook het eerste gunstige halfjaarbericht de beurs goed. Océ-Van der Grinten berichtte in de eerste helft van 1973 ruim 37 percent meer te hebben verdiend, hetgeen de koers met tien gulden deed oplopen. Leidsche Wol kon eveneens tien gulden stijgen op de dividendhandhaving en een meevallende winst. Maar de herrie om de Haagse Post deed Elsevier f 30 terug lopen. Ook het vast-goedconcern Hel lingman lag vorige week flauw in de markt met een verlies van f 7. De obli- gatiemarkt gaf de indruk naar een soort stabillsatienlveau te zoeken. Vorige week bleef het koersniveau behoorlijk op peil. De Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft voor haar nieuwe 8 percentTlening een emissiekoers van 99 percent opgege ven. Converteerbare obligaties echter ontmoeten nog altijd zoveel belangstel ling, dat zij met een aanzienlijk lagere rente kunnen volstaan. Vorige week bleef de inschrijving voor 7,25 percent in aandelen te converteren obligaties. Furness tegen 100 percent was weer zulk een succes, dat de toewijzing tot grote puzzels aanleiding gaf. De pu blieke belangstelling w- aandelen is dus nog altijd heel wat groter dan voor vaste rentedragende stukken. Het al dan niet krachtdadig steunen van de dollar door de Amerikaanse re gering zou daarbij gekocht moeten wor den met wat voor Amerika aantrekkelijke handelsvoorwaarden. Vooral met het steeds groter en machtiger wordende handelsblok van de EEG, ligt Amerika de laatste tijd nogal overhoop. Hoe dan ook, zowel voor Wall Street als de belangrijkste Europese effectenbeurzen verliep vorige week heel wat florissanter dan de afge lopen tijd het geval was. de fluctuaties van dit fonds dan ook doorgaans heel wat forser dan de aande len in de grote internationale concerns. Heineken herstelde zich vorige week bij voorbeeld met tien gulden, maar voor Philips en de Koninklijke Petroleum bleef het herstel bij twee gulden steken. Unilever kwam per saldo zelfs helemaal niet vooruit, gezien de grote pondenbe- langen van het concern en de enorme prijsstijgingen van vele van 2’n grond stoffen, die maar moeizaam en in ieder geval zeer vertraagd aan de consumen ten kunnen worden doorberekend. In navolging van Heineken was ook Bols fors in herstel, met een winst van acht gulden. Zondag aangekomen: Tod Head, Flix borough. Grille, Blexen. Stain Less War rior, Antwerpen. Antje Oltmann, Sla. Gdynia 2, Las Palmas. Dania, Aarhus. Nora, Halmstad. Kungsbron, Gothenborg. Ambience, Gainsborough. Reind, Aal borg. Herman Helene, Foor. Mitera Assi- mina, Antwerpen. Joan C, Londen. Rewi, Kopenhagen. Ignition, Greenwich, IJ muiden. Granit, Flixborough. Rosa B, Rotterdam. Marine Electric, New Port News. Leda, Bergen. Leidang, Brevig. Grada Westers, Boston, Gazelle, Boston. Tower Conquest, Londen. Cadence, Gainsborough. Martha Friesecke, Whit by, IJmuiden. Maandag aangekomen: Clio, Karls- hamn. Aegean Monarch, Monrovia, IJ muiden. Ciudad De Medelin, Antwerpen. Audrey Johanna, Dundee. Badenstein, Bremen. Berta Morgenroth, Rahja. Finn- reel, Kotka. Rijnborg, Hamina. Zaterdag vertrokken: Tor Hollandia, Gothenborg. Rijnstroom, Shoreham. Tor Scandia, Gothenborg. Otto, Bremen. Grille, Hamburg. Solstraum, Liverpool. TENTOONSTELu NGEN Tentoonstellin;:s,ei><>iiw. (Const. Huijgens- straat). Expositie .Duin cn water”: geopend tot en met 16 aupw-as. IJMUIDEN. Op het kleine strand van IJmuiden is zaterdagmorgen een wedstrijd in zandvormen gehouden, waaraan door zo’n honderdvijftig jon gens en meisjes werd deelgenomen. De opdracht was vrij en al spoedig ontston den er na de start om tien uur onder het waakzame oog van tientallen ouders aan de kant en een deskundige jury de meest schitterende creaties, zoals dolfij nen en inktvissen, honden en katten, kastelen, waterforten en racecircuits. Teylers Museum (Spasme). Speciale ten toonstelling schilderijen uit de IPe en de 20e eeuw tekeningen, mineralen, fossielen enz. Geopend dinsdag t.e.m. zaterdag 10-17 uur le zondag v.d. maand 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstr. 79). Oude religieuze kunst, schilderijen middeleeuwse beeldhouwwerken handschriften en kunstnij verheid Geopend dl. t.m. za. 10-12.30 uur en 14-17 uur. Kathedrale Basiliek St, Bavo (Leidsevaart). Tot 1 oktober de schatkamer van oude religieuze kunst. Geopend van ma. t.e.m. vrij. 9-17 u. za. 9-12 u. en van 14-17 u. Cruquiusmuseum (Ringvaart bij Heemstede). Geopend ma. t.e.m vrij 9-17 u. zaterdag 9-12 uur zondags gesloten. De Preekstoel (ingang Gasthuispoort, Kleine Houtstraat). Tentoonstelling religieuze voor werpen. Geopend dinsdag donderdag en za terdag van 10-12.30 en 14-16.30 uur. Vis- en vleeshal (Gr. Markt). Tentoonstel- lingswerken op het gebied der moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dag. 10-17 u. en zon. 13-17 u. t.em. 13 augustus. Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen (Hout plein 13). Expositie .Haagse gquarellisten” 21 kunstenaars met aquarellen en olieverven. Geopend dag. beh. zondag 10-17 u. t.m. 7 juli. Galerie T (Bakenessergracht 67. tel. 3216’7). Expositie schilderijen en tekeningen van di verse kunstenaars, geopend uitsluitend na tel. afspraak. Galerie Mare (Wolstraat 18). Permanente expositie beelden van Nic. Jonk gouaches van Ans Wortel, Joop van den Broek John Verberk en Mare Jonk. Geopend dl. t.m. za. 11-17 u. zon 14-18 u. Galerie El Lotus (Pieter Kiesstr. 13) Geo pend di., wo„ vrij, en za. 12-17 u. Donderdag van 16-21 u. Tentoonstelling scènes, assembla ges objecten aluminium en plastieken van Jaqueline Brandllgt. T.e.m. 25 juli. mannequins, terwijl de temperatuur ver boven de 30 graden kwam, onder hun wijde wol ven jassen toonden. Er waren ook doorknoopjurken met gro te Schillerkragen bij en kleurige pop- art-polojurkjes waarin Marilyn Mon roe zich bij voorkeur liet fotografe ren. Tenslotte zorgden de Italiaanse schoenfabrikanten voor de terugkeer van de klassieke pumps met vrij smalle vijf centimeter hoge hakken met nauwelijks zichtbare plateau-zo- creaties uit de jaren vijftig, die de len. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt 23). Dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Anton Helller (Oostenrijk). BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 19 en 21.30 u.: Zo gezegd, zo gedaari”, Louis de Funes a.l. Dinsdag 13.30 u...Peter Pan”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: Apen grijpen de macht”, 14 j. Lido (Houtplein) 14 19 en 21.15 u.: „De vier vuisten de lucht in", 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14 en 20 u.: „The sound of music” a.l. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 U.: .Bloot aan boord”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: ,,Toch een toffe meid”, 14 j Dag. 14 u. ,Dik Trom en zijn dorpsgenoten”, a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) per manente tentoonstelling van Hals’s meester werken en Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw. Prentenkabinet wisse lende exposities van moderne kunst uit eigen bezit van het museum. Zondag 13-17 uur, ma. t.e.m. za 10-17 uur. Het meest profiteerde in Amsterdam het aandeel Heineken, dat van de grote internationaal bekende waarden echter ook het minst courant is. Hierdoor zijn IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt’ werd te IJmuiden aangevoerd: 12.450 kg tong, 64 kisten tarbot en griet, 459 kisten kabeljauw, 210 kisten wijting, 4 kisten schelvis, 939 kisten schol, 132 kisten schar, 29 kisten makreel, 494 kisten haring, 33 kisten varia. Prijzen, in guldens. Per 1 kg: heilbot 6,99, grote tong 9,65- 8.91, grm. tong 9.70-9.19, kim. tong 10.78- 10.12, tong één 12.25-11.05, tong twee 10.63-10.12, tarbot 8.10-7.10, zalm 10.15. Per hoop: roggen 64. Per 50 kg: rode poon drie 108-96, haai 71, hake twee 153, hake drie 130, tarbot 287-197, griet 176-125, kabeljauw één 121-108, kabeljauw twee 132-110, kabel jauw drie 138-98. kabejauw vier 133-103, kabeljauw vijf 101-76, schelvis één 190-155, schelvis drie 165, schol één 95-80, schol twee 93-78, schol drie 96-71, schol vier 88-63, wijting drie 88-55, wij ting vier 90-78, schar 55-22, haring één 55,20-41,20, markreel één 73,80-46,20, ma kreel twee 36,20-31,40, makreel drie 38,80-23, tongschar 115-61, poontjes 31. Aan de vrijdagmarkt werden de vol gende besommingen gemaakt: K W15 13.000, KW 44 f 9.300, KW 117 4.500, KW 178 7.000. IJM 44 18.000. GO 18 ƒ12.000. UK 56 3.800. ’K 107 ƒ3.100 UK 137 2 700 TTK 148 8100. *rE 25 19.000, VD 25 89 2.400. EB 28 en UK 20 15.000. BIOSCOPEN City Theater, maandag en dinsdag 20 uur: „Een vuist vol karate”. DIVERSEN Museum „Beeckestijn”, Rijksweg, Velsen- Zuid diverse stijlkamers dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur: zondag alleen van 14 tot 17 uur. In het park (steeds geopend) tot 31 augustus expositie van staalplastleken. In het Noordelijk Koetshuis tot 19 augustus expositie van werk van Jan van Herwijnen. Pieter Vermeulen museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks (behalve zaterdag en zondag) geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord. Elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur; ook na telefonische afspraak 02510-94159 Of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945, dagelijks (behal ve zaterdag eh zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Telefoon 19000. Oude Raadhuis. Velsen-dorp dagelijks van 13 tot 17 uur en zondags van 10 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur, tentoonstelling ,.Flevum en de Romeinen in Velsen”. Ook donderdags van 19.30 tot 22 uur geopend. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat), 19 en 21.15 u.: „Een vuistvol karate” 19.30 u.: „Lawrence of Arabia”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21. 15 uur: „De vernietiging van de Alpha”. TENTOONSTELLING Kennemer Oudheidkamer (Huize Schey beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14.30 tot 17 uur en op donderdag van 19 30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbes aan "'3 Beverwijk ;e’. <>2510 25120. Galerie Bot.i-s (Breestraat 122). Expositie „Jazz en Gr>f.ek’, geop-nd tot 4 augustus van dinsdag tot en e et zaterdag tan 9 tot 18 uur. Niet vergeten mag worden dat de aanhoudende koersdalingen van de Amerikaanse dollar in de afgelopen maanden voor Amerika’s exportpositie bijzonder gunstig is. In internationale handelskringen is men zelfs van oordeel dat de koersontwikkeling van de dollar de Amerikaanse regering bijzonder gele gen komt nu de landen van de GATT in de komende herfst een nieuw groot internationaal handelsakkoord willen sluiten. De foto’s laten de wedstrijdactiviteiten op het kleine strand zien en de zesjarige IJmuidense Monique Boef die met haar zandtaartj eskasteel een wegsleepte. 7 s 'Iftïr, 'O

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4