Granaat in Verenigingsnieuws üte [Whw Centrum ontplooide zich tot trefpunt voor IJmond-onderwijs Bankrovers gestrand in de Meer Jongetjes op Luchtverkenning nachtelijk naar moede avontuur aardappels Finalisten bekend voor Syp Sterktoernooi Polen werkt aan vloeibaar maken van steenkool duinen bij IJmuiden I Adrichemlaan Valpartij op igt Informatie- en documentatiecentrum groeit uit internaats-vleugel Bromfietser dook woonkamer binnen Actie vanuit tentenkamp om vervuiling tegen te gaan STRANDVOETBAL IN IJMUIDEN Gemeente-ontvanger J. Sierhuis nam afscheid KLACHTEN BEZORGING 4 5 HAANDAG 16 JULI 1973 Velsen-I Jinuiden Informatie Beverwijk Subsidie Heemskerk s Mi - r UK BEVERWTTKSF COURANT I - - - 'Mafcr - - «li,1 Sip Bezinning S I - f - UT IF 19 met voor Honden bevuilen strand Huijgens- Bi LJ ■’3 De uiumihi': ■r - iis iiiiiilrJ.ii iiliiiiifduiüiiiiifliiiliiiiiilliiiiitih: (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ie vol- i (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het informatie- gmarkt .450 kg i kisten kisten kisten kisten loonstel- le kunst en zon. documentatie- in april 1972 gebruikte leermethoden of combinaties van methoden moet opleveren. Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord 19- 21.30 u; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden- West 19-21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat; in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden 19-20 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Bel Canto, Velser operakoor, 20 u. repetitie in Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen 22, IJmuiden. Velsens Gemengd Koor, 20 u. repetitie in gebouw Abeelenstraat 1, IJmuiden- Oost. I (Hout- sten’’ 23 everven. 7 juli. 3216’7). van di- 1 na tel. 1). Oud« •leeuwse cunstnij- uur en Van 8 tot Een be- bij- mde ig 9,65- 10.78- twee 0.15. manente ihes van John t.m. za. 0, KW TM 44 f 3.800. rK 148 VD 24 00, VD 10. si.: ren, doordat deze ploeg de tegenstanders met maar liefst 6-0 volkomen wist te overdonderen. Dinsdagavond zal nu mo gen blijken of Tic Tac het Rol vink Bouwboy’s even moeilijk kan maken. Finale In de periode van zaterdag 14 juli tot en met zaterdag 28 juli voor klachten over de bezorging bellen: 0251027166. Dit geldt van maandag tot en met vrijdag van 18 tot 19 uur en op zaterdag van 17 tot 18 uur. Ook voor het centrum ziet hij in deze taak: is er landelijk al een initiatief ontplooit (in de werkgroep Documenta tiecentra, waarin mede voor de KRAB de didacticus van de onderwijsbegelei dingsdienst Heemskerk zitting heeft ge nomen) om tot een waardering van de diverse methodieken te komen, het Be- verwijkse informatie- en documentatie centrum zou mettertijd de onderwijzers vrijblijvend over de meest gewen ste methoden kunnen gaan informeren. Overigens blijft Den Ouden wel van mening, dat zich de meest ideale vorm van doceren nog steeds niet heeft uitge- kristaliseerd: het „intelligente” kind ver keert, wat voor methode dan ook wordt gekozen, altijd in een bevoorrechte posi tie. ile ten- 1 de 20e en enz. uur ie Door deze uitslagen kon ook de inde ling voor de finale worden vastgesteld welke, zoals wij reeds hebben bericht, vrijdag 27 juli zal worden verspeeld. Het programma hiervan luidt als volgt: Schoonenberg als nummer een tegen het als vierde geëindigde Rolvink Bouw boy’s, met als tweede wedstrijd de num mers twee en drie: ZeedistelPoort van Velsen. De overwinnaars van deze wed strijden hebben zich hiermee dan voor de finale geplaats, terwijl de beide ande ren elkaar de derde en vierde plaats mogen betwisten. men een permanente leermiddelenexpo sitie. Om deze expositie, die nogal wat be langstelling trok, ook voor niet-Acade- mie-studenten beter toegankelijker te maken, werd door het bestuur in de persoon van mej. Lieneke Kleine een permanente kracht aangetrokken. En zo kon het informatie- en centrum van de KPAB officiéél van start gaan. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door de explosieven opruimingsdienst van de Koninklijke Landmacht is vrijdagochtend in de dui nen bij IJmuiden een granaat tot ont ploffing gebracht. De granaat, die een lengte van zestig en een diameter van 25 centimeter had, was eerder op de dag daar gevonden. MAANDAG 16 JULI Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening 20-23 uur. en Amstelstraat 44: 19-21 u. '6, haai tarbot w één kabel- vier chelvis iol één 96-71, 5, wij- ng één 10, ma- 1 drie s 31. De tweede wedstrijd van deze dag, Diana Boy’sTic Tac mocht een spre kende overwinning voor Tic Tac opleve- De opnemingen zijn nodig ter uitvoe ring van het normale jaarlijkse aktle- programma ter bestrijding van de door het aardappelcystenaaltje veroorzaakte ziekte. Binnen 20 30 jaar zou de carboche- mie een van de belangrijkste industrie takken van de wereld kunnen worden, hetgeen voor Polen met zijn rijke kolen voorraden van grote betekenis zal zijn. DEN HAAG. Boeren in het veen koloniale gebied het land van onder meer de fabrieksaardappel zullen de zer dagen met enige verwondering een helicopter gadeslaan die enkele minuten boven de velden stilhoudt, en daarna dit schouwspel boven naburige percelen herhaaldt. Op die momenten is de opne mer van de plantenziektekundige dienst bezig, op zijn kaarten de eventuele zoge noemde „valplekken” in te tekenen die door de aardappelmoeheid wordt veroor zaakt. Tot dusver is dit opncmingswerk op de grond geschied door opnemers die zich daartoe in de velden begaven en zo goed mogelijk van ooghoogte hun werk verrichten. MAANDAG 16 JULI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden. Ge sloten tot en met 19 augustus. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale vestiging, Plein 1945, IJmuiden 19-21.30 uur. filiaal Wüstelaan 79, Santpoort- Noord 19-21.30. De Ring. 19.30-21.30 u. boksen en con ditietraining in gymzaal Ossendorp- school, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. Operettegezelschap Vides, 20 u. repeti tie in Cultureel Centrum. 3). Geo- nderdag ssembla- :en van In de nacht van donderdag op vrijdag Is. naar eerst nu bekend is geworden, in gebroken in een kappers-annex sigaren aak aan de Boeweg. Uit twee geldkist jes werd door de inbrekers, die via een toiletraampje naar binnen waren ge klauterd, een geldbedrag van 8000 ontvreemd. Een plastic zak met aanste kers werd in de etalage achtergelaten. Tijdens het weekeinde is ingebroken la een aan de Breestraat geparkeerde auto. Uit een in de auto achtergelaen colbertjasje werd een portemonnee met een inhoud van circa 80 en wat Franse muntstukken ontvreemd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 17-jarige Inwo ner van Nieuw Vennep is zondagmiddag met een hersenschudding in het Rode Iruisziekenhuis opgenomen. De jonge nen, die met twee vrienden op z’n brommer over het rijwielpad van de Adrichemlaan reed, kwam te vallen en kon door z’n gemotoriseerde vrienden niet meer worden ontweken. „Zo gauw mensen daar boven bij de trap komen om hun hond hier uit te laten”, vertelde een van de bewoners, „worden die beesten losgelaten en dik wijls kan je de poep al op de traptre den vinden. En als je die mensen dan vraagt de rommel op te ruimen, zeggen ze van: Dat kan mijn hond nooit gedaan hebben, en ze laten je met de troep zitten. Op het strand ook, overal vind je de hondenkeutels. Die beesten kunnen er niets aan doen, maar wel hun eige naars”, aldus een van de verontwaardig de bewoners. sevaart). n oude .m. vrij. tnstede). dag 9-12 Kleine ;e voor- en za- *1: Van heet personeel ontving de heer Sierhuis een boekenbon. Ook wethouder Schipperus, die de schooltandartsen dienst vertegenwoordigde, had een boe kenbon voor de scheidende gemeenteont vanger meegenomen. Pater J. den Ouden, de met een fraai Brabants accent sprekende beheerder van het centrum, is zeker niet ontevre den over de sindsdien geboekte resulta ten. „We willen onszelf niet op de borst slaan, maar bij geen enkele pedagogische academie in Nederland tref je zo’n cen trum aan. Het academie-bestuur heeft er de afgelopen jaren zo’n f 70.006 in geïn vesteerd, een bedrag waarbij de salaris kosten van de assistente nog eens moet worden opgeteld. Dit alles drukt uiter aard nogal zwaar op het schoolbudget: we hopen dan ook dat de gemeente komend jaar bereid zal zijn een subsidie aan het centrum toe te kennen”. De plantenziektekundige dienst Is er van overtuigd dat met de dit jaar voor het eerst geïntroduceerde opneming uit de lucht niet alleen veel sneller, maar vooral ook betrouwbaarder resultaat kan worden verkregen dan van de grond af mogelijk is. Men hoopt het gehele kar wei, dat zich uitstrekt over de veenkolo niale gebieden in Groningen, Drente en het noordoosten van Overijssel, in 40 vlieguren te klaren. s en documentatiecentrum van de Katholieke Pedagogische Academie Beverwijk, dat jik een jaar geleden officieel van start png in de rechtervleugel van het voor malige academie-internaat aan de Baan- itraat, groeit uit zijn huidige behuizing. De permanente leermiddelen-expositie, de modelbibliotheek voor basisscholen, de eigen gereorganiseerde academie-bi- bliotheek plus de vele naslagwerken, tijdschriften, dag- en weekbladen slok ken vrijwel alle nu beschikbare ruimte op, Wanneer de besprekingen over de omvorming van het centrum dat mo menteel onder het academie-bestuur re- oorteert tot een zelfstandige stichting eind dit jaar worden afgerond, hoopt men tevens voor dit ruimteprobleem een oplossing te kunnen vinden. Het door onderwijzers uit de hele regio druk bezochte informatie- en do- oumentatiecentrum heeft zich ontwik kelt uit de vroegere academie-schoolbi- blfotheek. Deze bibliotheek, die van oudsher in de lerarenkamer was onder gebracht, omvatte naast romans en lees boeken ook nog wat „geeigend” pedago gisch studiemateriaal. De academie-leer- ïngen maakten weinig gebruik van hun schoolbibliotheek: slechts de in het in ternaat ondergebrachte studenten leen den ter verpozing af en toe wat brokjes niet al te zware literatuur. In later jaren bracht de huidige directeur, de heer Ettema, de door leraar Van Oor- sauw uitgebreidde schoolbibliotheek over naar de leegstaande vleugel van het internaatsgebouw. Onder leiding van pa ter J. den Ouden, die het bibliotheekbe heer van de heer Ettema overnam, werd de bibliotheek verder georganiseerd, ge moderniseerd en uitgebreid en creëerde In het tentenkamp zelf heeft het pro bleem wel of niet honden op het strand al veel onderlinge ruzie veroorzaakt om dat ook verschillende bewoners van de huisjes hun honden hebben meegeno men. Niettemin schijnt de vrede mo menteel weer getekend te zijn, ook doordat onderling verschillende afspra ken gemaakt zijn. Zo worden de honden zoveel mogelijk aangelijnd gehouden en alle rommel die de beesten achterlaten zal door hun eigenaars worden opge ruimd. Zij zijn dan ook geadviseerd steeds een schepje bij de hand te hebben (zie foto) om uitwerpselen onder te spit ten. Mensen die hun honden op het strand gaan uitlaten wordt hetzelfde ge vraagd. Pater Den Ouden: „Het centrum be perkt zich, uit ruimtelijke overwegingen, nu nog tot het basis- en het kleuteron derwijs. In de toekomst willen we daar zeker ook het middelbaar onderwijs bij betrekken. Verder denken we aan een permanente tentoonstelling van audio visuele leermiddelen, naast het bestaan de wiskunde-rekenlokaal waarin zich een overzicht van de bestaande leer- en hulpmiddelen voor het moderne reken onderwijs wordt geboden. Deze plannen kunnen in het huidge, veel te kleine centrum, echter niet worden verwezen lijkt”. RB DINSDAG 17 JULI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19-21.30 u. HAARLEMMERMEER. De ge meentepolitie van Haarlemmermeer heeft zondag drie Belgen gearresteerd, die gezocht werden voor bankovervallen in Belgie en Frankrijk. Tijdens een routine controle bij de Schipholtunnel hield de politie een 21- jarige man aan in wiens auto vuurwa pens werden gevonden. De arrestatie leidde even later tot de aanhouding van een 24-jarige man, die uit een vliegtuig op Schiphol werd ge haald. In de loop van zondagavond werd de derde Belg, ook 21 jaar oud, in Den Haag aangehouden. JA. -yg dat de Rolvink Bouwboy’s hun krachten daarvoor teveel hadden aangesproken, zodat Schoonenberg erin slaagde een overwicht te bereiken. Bij een der doel- worstelingen, welke hiervan het gevolg was slaagde Tjeerd Kort erin met een fraaie kopstoot de leiding voor Schoon enberg te reserveren en omdat zijn ploeggenoten zich daarop vooral tot een verdedigende houding bepaalden, bleek dit doelpunt tevens voldoende voor de overwinning. nn,, IJMUIDEN. Een 21-jarige brom fietser die zondagavond in de Popel- straat reed, werd bij de Eikenstraat plotseling gehinderd door een hond. De hond rende op de bromfietser af en hapte naar hem. De man verloor daar door de macht over het stuur, raakte de trottoirband, vloog uit de bocht en schoot over het stuur van zijn brommer de woonkamer van een perceel in de Eikenstraat binnen. Het slachtoffer kreeg glas in het rech ter deel van zijn borst en enkele hoofd wondjes. - ■’"ïiS'1 Terugkijkend op het afgelopen jaar is het pater Den Ouden, die zich zeker niet als een onderwijskundige betiteld wenst te zien, opgevallen dat de uitgevers van leermiddelen zo weinig nieuws op de markt hebben gebracht. Rolden andere jaren foldertjes van de zich zeer leven dig in het overigens beslist niet com- merciëel opgezette centrum interesse rende uitgevers bij pakketjes tegelijk de academie binnen: vorig jaar verscheen er van het uitgevers-front bitter weinig nieuws. Pater Den Ouden houdt het er maar op dat ook in de uitgeverswereld een periode van bezinning is aangebroken: moet er niet gewerkt worden aan een zekere mate van vereenvoudiging e- nige variatie blijft altijd gewenst van het aantal methodieken, is het wel nodig steeds maar weer een nieuwe methode uit te geven of aan te schaffen. In dit verband is de pater bijzonder nieuwsgie rig naar de resultaten van een door academiestudenten op de IJmondiale ba sisscholen te houden onderzoek, dat een kathalogisering van de in de IJmond BEVERWIJK. Vrijdagmiddag heb ben tientallen vrienden en kennissen in het Stadskantoor afscheid genomen vann gemeente-ontvanger J. P. Sierhuis, die wegens ziekte zijn ambtelijke loopbaan moest beëindigen. Burgemeester J. G. S. Bruinsma bood namens het college de heer Sierhuis een bandrecorder aan. Me vrouw Sierhuis kon wegens ziekte het afscheid van haar man niet bijwonen. Zij kreeg thuis een fraai bloemstuk overhandigd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Twee Beverwijkse jongetjes, 12 en 13 jaar oud, hebben hun ouders in de nacht van zaterdag op tondag danig in hun rats laten zitten. De jongens besloten, na een bezoek aan het circus te hebben gebracht, nog een eind je te gaan wandelen. Rond 3 uur ’s nachts werden ze in de Biillerlaan gesignaleerd, waarna ze een patatkraam op het Marktplein binnen klommen en er met sigaretten en snoep goed vandoor gingen. De politie, die door inwoners van Wijk aan Zee werd getipt dat twee jongetjes nogal opvallend siga retten en snoepgoed stonden uit te delen, wist de ondernemende knaapjes rond 9 uur In de badplaats in de kraag te grijpen. Ze zijn aan hun ouders overge dragen. IJMUIDEN. Verschillende bewo ners van strandtenten hebben een ver zoek aan het gemeentebestuur van Vel sen gericht om de stranden van IJmui den voor honden te verbieden. Zij mo- tieveren hun verzoek door er op te wijzen dat vooral de mensen van de strandhuisjes veel ongemak hebben van de hondeneigenaars die hun beesten vrij laten lopen met alle nare gevolgen van dien. s - IJMUIDEN. Een groot aantal toe schouwers is zondagmiddag op het strand van IJmuiden getuige geweest van de ontmoeting tussen Schoonenberg en Rolvink Bouwboy’s, welke voetbal wedstrijd in het kader van het „Syp Sterktoernooi” moest worden gespeeld. Beide elftallen staan hiervoor hoog op de ranglijst genoteerd zodat, met de finale in het vooruitzicht, deze wedstrijd van het grootste belang is geweest. Wel nu, het werd inderdaad een uiterst span nende krachtmeting, vooral omdat beide partijen tot de rust niet aan doelpunten zijn toegekomen. Na de thee werd het echter duidelijk MAANDAG 16 JULI Zwembad Waterrakkers, Kerkweg. Geopend op werkdagen en zaterdag 7- 18.30 u., op zondag 10-17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen 16-12.30 en 14-17 u., op zaterdag en zondag 10-12 en 14-17 u. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45 en Ruijsdaelstraat 7: 19-21 u. DINSDAG 17 JULI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag 7-18.30 u„ op zondag 10-17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen 10-12.30 en 14-17 u., op zondag 10-12 en 14-17 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Ruijsdaelstraat 7: 15.30-17.30 u. Velsen-Noord «1' s* n ff Het centrum heeft een jaar van con solidering achter de rug, waarin het zich, aldus pater Den Ouden, volledig heeft ontplooit ten dienste van de acade miestudenten zelf en het in deze regio verstrekte onderwijs. In de komende ja ren zal het centrum een ontmoetings centrum voor onderwijskundigen moeten worden, waarin niet alleen adviezen worden verstrekt, maar ook kunnen worden ingewonnen. k Ki (J. Jr,n, - -V, "r" 1 :- - 1 .n: -n,. ...uk! iiihii WilÈili DINSDAG 17 JULI Velserbad, Gesloten tot en augustus. Openluchtbad De Heerenduinen. Van 6.30 uur ’s morgens geopend. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, spreekuur leidster van 9.30 u. tot 12.30 u. in Willebrordstraat 102, IJmuiden. Telefoon 10715. Federatie Bejaardenzorg Velsen, Cen trale bibliotheek 10-12.30 u. en 14.30- 17.30 u. Centrale jeugd- en tienerbiblio- theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden- Oost, 15.30-17.30 u. filiaal Wüstelaan 79, 'Santpoort-Noord, 14.30-17.30 u: filiaal WARSCHAU. In Polen werkt men op het ogenblik aan het vloeibaar maken van kolen. De Poolse steenkool- voorraden (84 miljard ton) zouden het beste en doelmatigste kunnen worden benut door toepassing in de chemische industrie. DINSDAG 17 JULI Hulpdienst Help een handje, maandag tot en met zaterdag van 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend 9-12 en 12.30-16.30 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: 15-17.30 u. - - «’J "“Xj11' ^llu^rjjllllWit ■‘ffiJsgAl1, “A:. .iF-nr- q;‘ BMpr 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5