AMSTERDAM-SPITS TEKENDE BIJ TELSTAR Joop Zoetemelk komt tekort is hier niet mogelijk LOUIS OCANA: IK BEN GEWOON HARD DOOR BLIJVEN TRAPPEN Felix Lévitan beloofde beterschap Zoetemelk: „Ik dacht dat ik weg mocht blijven” „Combine tegen Ocana Tour de France (ta MAANDAG 16 JULI 1973 (Van onze sportredactie) vier minuten en Waanzinnig PAU Wraak Bijgeloof zeven seconden wegfietste. Even leek het erop of Joop Zoetemelk het prestige van de gele-truidrager kon deuken toen hij brutaal bij hem weg demarreerde, maar ook die laatste collega ondervond geen clemen tie. Vier kilometer voor de top van de Col du Portillon moest Zoetemelk, die voor een geweldig spektakel had gezorgd, lossen en stoomde Luis Ocana op naar de de finitieve bevestiging van zijn heerschappij. Hij was er zelf verlegen mee, de gele-truidrager, die bescheiden zei: ,.Ik had geen enkel aanvalsplan, ik ben gewoon door blijven trappen”. FLEURANCE 15eRIT 137 km LUCHON Luis Ocana draagt de gele trui met ere. Hij is op weg naar een Touroverwinning die impo neert door de soepele macht waarmee hij baas speelt over het peloton. Zijn toch al zo indrukwekkende op treden vond een hoogtepunt op de flanken van de Py- neeën, waar de mistroostige concurrentie hoopte op een verrassende instorting en van welk terrein José Manuel Fuente voorspelde dat het er oorlog zou wor den. Maar Ocana rekende onbarmhartig af met zijn strijdbare landgenoot, van wie hij V I JÉ Iw Stoop tegen contract Couperus /Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) s ntie- i de nder de roor PIERRE HUYSKENS luid de voor ia!ve ig in voor end- rden Pedro Torres, Thevenet, Van Impe en Martinez. De feiten hebben het bewezen, maar ze tonen tevens dat hij tot de beteren in de cols behoort al staat daar dan toch weer tegenover dat Zoetemelk toch niet presteerde wat na het wegvallen van Merckx werd verwacht: een rol in de eerste rij. „Ik tref het gewoon slecht,” zegt hij, „dat Ocana in zo’n superieure vorm steekt. Hij is een rasklimmer, ik Ocana lijdt aan bijgeloof. Het was hem soms te moede alsof boze gees ten hem bij zijn inspanningen vergezel den. Hij voelde het Noodlot voor zich uit, zonder te weten waar en hoe het De theorie der Tour-filosofen is, wat deze etappe betreft, niet uitgeko men. Wat een complete Spaanse show had moeten worden, tijdens het om metje op Spaans gebied, werd door de stoorzender Zoetemelk danig vertroe beld. Toen deze aan zijn allerindivi dueelste tijdrit begon (en opeens de allure kreeg van een schitterende at leet), gebeurde er óók iets in Ocana. Hij had zich wel degelijk op een triomftocht voor eigen volk geprepa reerd, hetzij in een krachtmeting met Fuente, hetzij in een solo tegen de Col du Portillon. Luis heeft zich boven dien ten doel gesteld Zijne Majesteit Merckx zeker in Spanje te doen ver geten. Daartoe heeft hij zelfvertrou wen nodig. En daaraan had hij in het begin van de Tour nog gebrek. Lavardens^*/ rvic-Fezensac 'Ardens 17-7-1973 (Van onze sportredactie) 1 1 „Aan de voet van die berg viel het tempo even stil, zodoende”, lichtte Zoe temelk zijn demarrage toe. Hij kreeg 20 seconden, toen zette Luis Ocana hoogst persoonlijk in. Maar de weerstand van Zoetemelk bleek niet te breken. Op nieuw maakte hij zich los van de fiere leider, die 20 kilometer voor de finish, in de beklimming van de Portillon, op zijn beurt kracht toonde en Zoetemelk ach terhaalde. „Ik liet hem gaan”, zei Ocana, „omdat ik er niets voor voelde me te forceren met een bruuske reactie op zijn demarrage. Ik wist dat ik hem geleide lijk aan weer kon inlopen.” Dé Stoop is het vanzelfsprekend volstrekt oneens met zijn ex-werkne- mer. „Het contract dat wij Couperus aanboden was, gezien zijn capacitei ten, zeer redelijk. Er zijn in Neder land minstens vijfhonderd prof-voet- ballers, die voor minder moeten spe len. Het is niet juist dat er slechts twintig percent van zijn salaris over bleef. Er is twintig percent afgegaan- Viervijfde deel bleef er over”, aldus Stoop, wiens verklaring door Coupe rus wordt afgedaan als „bluf”. „Er stonden vier getuigen bij toen Stoop me dat aanbod deed. Er is geen twijfel over mogelijk’’, vervolgt de aanvaller, die aanvankelijk van plan was met voetballen te stoppen, maar later toch op aanraden van de VVCS (de vereniging voor contractspelers) naar een nieuwe club ging zoeken. Couperus: „Ik hoorde dat Jan Rab Met slechts twee bergjes van de vier de categorie (de eerste na 28 km, de tweede na 57 km) is deze rit nagenoeg vlak. De aankomst ligt op een parcours, waar na binnenrijden twee km moet worden afgelegd plus een volle ronde Van 4,8 km. Kernpunten: de maaltijdvoorzieningen zijn slecht en de verplaatsingen bar en boos. In een ruim twee uur durende vergadering diende de Tour-directie de in opstand gekomen ploegleiders van repliek, waarbij Felix Lévitan het voor de hand liggende diplomatieke antwoord gaf dat hij de kritiek ter harte zal nemen en voor volgend jaar naar ver betering gaat streven. Met die snelle toezegging koelde Lévi tan de verhitte stemming handig af en bovendien repte hij slim als hij is met geen woord over de langzaam-aan- acties van de afgelopen week waarmee hij de discussie volkomen rustig hield. Ofschoon de ploegleiders er zich van bewust waren dat het resultaat van hun bespreking zich volgend jaar met minder glorie zal manifesteren dan Lévitan nu suggereerde, kwamen ze toch niet onte vreden uit de bespreking waarin Mauri ce de Muer als eerste woordvoerder optrad. De wraak van Jopie ontbrandde heel gemeen eigenlijk van zo’n bra ve borst uit Rijpwetering vlak voor de Spaanse grens. Met tien ver schrikkelijke pedaalslagen hees hij zich in een soort tijdrit, die Luis nog een spits zocht. Afgelopen maan dag heb ik hem opgebeld en zaterdag zijn we tot overeenstemming geko men”. Telstar ging er van uit dat Coupe rus (die nog steeds wordt bijgestaan door de VVCS )vrij was omdat het voorstel van FC Amsterdam niet se rieus genomen kan worden. De rege- lementen van de KNVB schrijven in zo’n conf licht situatie voor dat een door de voetbalbond en beide partijen gekozen commissie moet belissen of het aanbod inderdaad redelijk was. Couperus: „Ik wacht verder gewoon af. Voor mij is het geen punt. Mor gen begin ik met trainen bij Telstar. Stoop probeert gewoon een andere wending aan de zaak te geven. Hij zal daar in ieder geval niet mee bereiken dat ik weer bij FC Amster dam ga spelen. Telstar is voor mij een goede ploeg en daar blijf ik”. perus. Wij rekenen er gewoon op dat hij volgend jaar bij ons speelt. Ik neem tenminste aan dat de KNVB deze zaak binnen twee weken af zal handelen- Maar ook Stoop weet van geen wijken. Hij besluit: „Ik wacht met een gerust hart op de beslissing van de commissie. Daar worden mensen in gekozen die nuchter kunnen be oordelen wat wel en wat niet redelijk is. Couperus kan wel een contract tekenen, maar dat houdt nog niet in dat hij ook inderdaad overgeschreven wordt. Mijnheer Zwikstra (voorzitter van Telstar, red.) weet dat ook pre cies”. Behalve het winnen van nóg een etap pe, heeft Joop Zoetemelk zich in deze Tour tot doel gesteld de groene trui te veroveren. Hij staat in dat klassement (van de meest regelmatige finisher) 20 punten achter op de verrassend sterk rijdende Herman van Springel die zijn aspiraties duidelijk maakte door in de rit naar Luchon tijdens de afdaling van de col de Menté zo hard naar beneden te durven dat hij twee minuten achter stand op Zoetemelk goed maakte. Die vreugde duurde maar kort voor de Belg want zijn concurrent nam tenslotte toch weer voorsprong, wat Zoetemelk overigens slechts vier winstpunten op Van Springel opleverde. „Dat is de pest,” klaagde Zoetemelk, „in bergetappes ligt de puntenwaardering lager dan in vlak ke ritten w.siur Van Springel beter in is. Mwir ik geef het niet op. Ik blijf vechten voor de groene trui, liever dan voor de witte, die ik nu heb. Die zegt mij gewoon minder.” In het geldklassement van de Tour bezet Canada Dry-Gazelle nog steeds de voorlaatste plaats. Het verdiende prijzengeld staat op het schamele totaal van f 1.690. Aanvoerder van de financiële rangschikking is de ploeg van Luis Ocana, BIC die f 26.553 bij elkaar fietste, wat neerkomt op ongeveer 2.500 per renner. Stand financieel klassement: 1. BIC f 26.553; 2 Gan f 25.445; 3. Rokado 23.105; 4. KAS f '15.253; 5. Peugeot f 13.450; 6. Gitane f 10.800 7. Flandria 10.127; 8. Sonolor f 9.485 9. Whatney ƒ7.145- 10. Bahamontes ƒ7.130; 11. Canada Dry 1.690; 12. De Kova 1.241. beter klimmen. Ik voel me sterker dan vorig jaar, alleen nog niet sterk genoeg. Het gaat me nu o o k maikelkj Het gaat me nu ook makkelijker af. Misschien is het een kwestie van leeftijd en heb ik over een paar jaar dat beetje macht méér wat ik nu tekort kom.” Telstar heeft inmiddels officieel overschrijving bij de KNVB aange vraagd. Via het bondsbureau zal men dan uiteindelijk bij de FC terecht komen, waar zoals uit de woorden van Dé Stoop opgemaakt kan worden, om een arbitrage zal worden ge vraagd. Secretaris-Penningmeester De Nijs van Telstar: „Wij hebben daar verder niets mee te maken. Dat is een kwestie tussen Couperus en FC Amsterdam. Telstar heeft het volste vertrouwen in de woorden van Cou~ AMSTERDAM. Couperus, in het af gelopen seizoen spits van FC Amster dam, heeft zaterdag een éénjarig con tract bij Telstar getekend. Óf de 31- jarige Haarlemmer volgend seizoen inderdaad op Schoonenberg zal acte ren staat echter nog niet geheel vast. Het is namelijk zeker dat de over schrijving van Couperus, die voor de amateurprijs van f 3000 naar Velsen ging, bij FC Amsterdam op felle tegenstand zal stuiten. „Het staat voor mij vast, dat Couperus volgend seizoen niet bij Telstar zal spelen”, wist Dé Stoop, de af getreden voorzit ter van de FC, die de lopende zaken echter nog steeds afhandelt, gisteren reeds zelfverzekerd te melden. De kern van het probleem ligt in het onopgeloste geschil van Couperus met FC Amsterdam over het nieuwe contract van de spits. Couperus kwa lificeert het nieuwe salaris wat hem geboden werd als een fooi. „En daar ga ik niet voor spelen”, aldus de Haarlemmer. De moeilijkheden ont stonden toen FC Amsterdam gebruik maakte van een clausule in het twee jarig contract met Couperus, waarin de club het recht tot eenzijdige op zegging kreeg. Couperus: „Ik ontving een brief waarin stond dat het lopende con tract werd opgezegd. Ontslag dus ei genlijk. Kort daarop volgde een Amper bekomen van de waanzinnige achtervolging stortte Joop Zoetemelk, die geen seconde van Ocana’s zijde was geweken, zich in het avontuur. Het werd de genadeklap voor Fuente („Mijn ploeg werkte slecht vandaag. De jongens had den beter moeten afstoppen toen ik weg was”) en uiteindelijk ook voor Joop Zoetemelk. Aan de macht van Luis Oca na is in deze Tour niets te doen. Zo glorieerde de al dikwijls door rampspoed verraste Luis Ocana op de hoge bergen, waar hij behalve klasse ook moed toonde. Op de Col de Menté, die hem twee jaar geleden zijn kansten kostte, stortte hij zich met doodsverach ting in de afdaling omdat José Manuel Fuente daar vóór hem fietste. Dat maakte van Luis Ocana een duivel op de fiets. Hij joeg met het nemen van alle LUCHON. Joop Zoetemelk op de fiets lijkt een heel ander mens dan Joop Zoetemelk zonder fiets. Pratend in rusthouding, komt hij mij voor als een brave borst, die met bewonderenswaardige openhartigheid zegt dat hij tegen mannen als Fuente en Ocana toch niet genoeg fysieke macht heeft. Waaruit ik mag conclu deren dat Jopie er niet meer, in een nodeloze verspilling van zijn toch meer voor het vlakke gebouwde krachten, tegenaan zal gaan. Het is dus Hollandse spaarzaam heid, die zich soms openbaart bij Jopie-te-voet. Jopie-op-de-fiets is on berekenbaar. Hij heeft de reputatie graag bij een (andere) crack in het wiel te blijven zitten. Ocana heeft hem dat daags voor de rustdag in Font Romeu nog via het „cyclisme magazi ne” van l’Equipe min of meer verwe ten. En opeens trilde er bij Jopie iets los, een gevoelige snaar die aan het gloeien ging. Hij werd er helemaal warm van. En hij besloot zich op Ocana te wreken, mede onder in vloed van de geestelijke stimulantia, dewelke zijn schoonvader Jacques Duchaussoy hem tijdens de rustdag toediende. LUCHON. De ploegleiders in Tour de France hebben zich, een dag nadat de journalisten in het offensief waren gegaan, bij Felix Lévitan en Jac ques Goddet beklaagd over de wantoe standen in deze ronde. Onder aanvoering van Luis Ocana’s ploegleider, Maurice de Muer, werd een pittige brief met de klachten samengesteld (en door iedereen getekend). tweede schrijven waarin mij een nieuwe overeenkomst werd aangebo den. In een gesprek met Stoop bleek echter dat dit mij een salaris van twintig percent van het vorig jaar op zou leveren. Ik ontzeg de club niet het recht om dit te doen. Ik begrijp best dat Dé Stoop er geen geld meer in welde steken. Aan de andere kant heb ik echter het volste recht om tegen zo’n onredelijk aanbod „nee” te zeggen. Ik geloof dat niemand in loondienst op zo’n voorstel bij welke baas 'dan ook ingegaan zou zijn”. LUCHON. Met één overwinning (op een colletje in Nice) en drie tweede plaatsen in zware bergritten (Meribel, Pyrenees 2000 en Luchon), is Joop Zoe temelk ondanks alles (de gemiste slag in Les Orres waar Ocana ruim 20 minuten voorsprong nam) bezig aan een sterke Tour de France. Maar, hij leeft net als die voorgaande jaren in de schaduw van een nog grotere vedette: toen Merckx, nu Ocana. In Luchon, waar hij (tweede plaats achter Luis Ocana) in het algemeen klassement opschoof van de vijfde naar de vierde poisitie, constateer de Zoetemelk: „Ik kan in de bergen nog net niet genoeg geven om echt mee te spelen.” Ocana heeft dus maatregelen geno men ter versterking van zijn Ego. Hij rijdt zelfbewuster dan ooit. Hij rijdt, ofschoon in Franse dienst, voor de Spaanse kleuren. En het ommetje over de grens moest dus voor hem zijn. Toen Zoetemelk het trachtte in te pikken, brandde Luis los. In het gaafste staaltje wraakzucht dat ik ooit een sportman heb zien weggeven, nam hij Jopie te grazen. En verplet terde hem. Jopie kreeg de prijs voor de strijdlust. Ik noem het liever de prijs voor de vermetelheid. Overigens gaapt er tussen hem en de eerste andere Nederlander (Theo van der Leeuw) in het algemeen klassement een gat van precies twee uur en 57 seconden. Waarvan akte. Ocana aanvankelijk compleet over rompelde. Er waren er in de karavaan die de Zoetemelk coup ongehoord vonden. Het grote gevecht in deze etappe was immers gereserveerd voor de twee Spaanse hoogvliegers. Dagen lang is het grijzende en min of meer denkelde deel van de Tour bezig geweest de Tour nog lang niet voor afgelopen te verklaren, met verwij zing naar de verborgen plannen van die malle jongen, Jose Manuel Fuen te. Diens intellect is niet bepaald van de eerste categorie, waardoor zijn plannen wat onsamenhangend zijn en de verwezenlijkging ervan erg eigen aardig uitpakt. Maar juist omdat „gekke Fuente” zo veel hersens in zijn benen lijkt te hebben (en dus zo veel beenspieren in het hoofd) is hij gevaarlijk. Zelfs voor Ocana. Eén dwaas kan in deze ronde grotere gaten slaan dan tien schrandere man nen vermogen te dichten. Krijgt Fu ente bij al zijn rare fratsen ook nog de klim-koorts te midden van de dichte hagen zijner landgenoten, dan zou hij zelfs Luis Ocana nog wel eens kunnen inpakken. Joop Zoetemelk heeft zijn eigen zwak te van dit moment in een kritisch zelf onderzoek scherp geanalyseerd. De uit slag: „Ik mis gewoon de pure macht om te klimmen en ik ben gauw ontmoedigd wanneer ze me lossen. Ik kan me gewel dig vastbijten op een bepaald doel, een renner voor me bijvoorbeeld, maar moet ik uit het wiel dan krijg ik mentaal een geweldige klap. Net of ik te voet ga. Maar alles bij elkaar vind ik mez*5’ Wat dat betekende had de kleine José Manuel Fuente gevoeld als een zweep slag en was voor Joop Zoetemelk aange komen als een desillusie, waarover hij lang het hoofd schudde. „Ik dacht dat Ocana me wel zou laten lopen”, fluister de hij teleurgesteld. „Tenslotte sta ik bijna een half uur op hem achter. Dan reken je er toch niet op dat hij je terug komt halen? Toen Ocana van me weg ging, had ik de macht niet hem te volgen. Hij reed gewoon te sterk.” Fuen te, ontdaan van zijn grootspraak, prees met bewondering in de ogen: „Met Oca na in deze vorm zou ook Merckx het niet gered hebben. Dat weet ik zeker.” Joop Zoetemelk: „Het is werkelijk on gelooflijk zo hard als die Ocana fietst.” Daarbij past de aantekening, dat wat Zoetemelk onderweg naar Luchon on dernam bij Luis Ocana het effect van de rode lap op een stier had. Uitgerekend bij het binnentrekken van Spanje, waar de spandoeken in schreeuwerige kleuren om de Tour-zege van Ocana gilden, sprong Zoetemelk weg van de gele- truidrager. Het was de tweede keer. Zijn eerste moedige inspanning leverde Zoe temelk kort na de afdaling van de Col de Menté, waar hij de kopgroep vormde met zeven renners, die kort na de top waren samengekomen: Fuente, Ocana, risico’s die maar denkbaar zijn de ge vaarlijke berg af en hij kreeg wat hij wilde: zijn prooi, José Manuel Fuente, die zijn wanhopige poging om te laten zien wat hij beloofde inzette op de klim van de Portet d’Aspet. Hij ontketende er een chaos mee. Luis Ocana verspeelde er seconden, Raymond Poulidor miste daar een bocht en de Belgische kampioen Frans Ver- beeck klapte met een harde smak op de grond. Poulidor tuimelde met zijn hoofd tegen een stenen rand, duikelde vier meter diep in een dalletje en moest naar een ziekenhuis, waar men geen ernstige verwondingen constateerde. Verbeeck rugklachten ging verder in de ambu lance, terwijl Luis Ocana zijn dolle jacht steeds meer vaart gaf. In de be klimming van de Menté lag hij nog 35 seconden achter op Fuente, twee kilo meter na het hoogste punt pikte hij aan zijn wiel. hem zou treffen- Om die griezelfilms uit zijn gedachte te krijgen, heeft hij zijn liefste engelbewaarder laten aan rukken: zijn echtgenote Josiane. Geen spectaculair, maar wel een lief blondje. Het vergezelt hem al vanaf Divonne-les-Bains. En gisteren, tij dens de rustdag, zal zij ongetwijfeld op hem hebben ingepraat met haar overtuigende altstem en haar diepe geloof in haar „torero bravo”. Iedere dag staat zij sindsdien ergens langs de weg. Ocana alleen weet waar. En als hij haar passeert, dan flitsen even zijn donkere ogen in haar richting. Josiane flitst terug. Zo belicht en bederft zij dus iedere griezelfilm die mogelijk haar held frustreert. [DAGBOEK w fe w] De 23-jarige Haarlemse voetballer Hilvert Mensink heeft zijn contract met de FC Amsterdam inmiddels wel voor één jaar verlengd. Hij begint daarmee aan zijn tweede seizoen bij de hoofdstedelijke combinatie. Aanvankelijk was de Haarlemse halfspeler, die veel meer opkomt in de spits, door FC Amsterdam op de transferlijst gezet. Het Noordamster- damse De Volewijckers dat ook Van Slooten en Muller van FC Am sterdam overnam had belangstel ling voor Mensink. De onderhandelin- gen waren al in een ver gevorderd stadium, maar tenslotte is hij toch maar bij FC Amsterdam gebleven. Mensink kreeg een verbeterd contract aangeboden. Een hevig bloedende Raymond Poulidor beseft dat de Tour voor hem ten einde is. Behalve „Poupou” moest ook de Belg Verbeeck de strijd als gevolg van een val staken. De Belg Van Couter startte niet en de Fransman Hezard gaf op, waardoor het rennersveld tot 92 coureurs uitdunde. niet. Zoals Ocana nu fietst is er niets tegen te doen.” Ook niet als de verslagen vedetten zich haden gegroepeerd, of het nog doen, om gezamenlijk een aanval op de gele truidrager te ondernemen? Zoete melk: „Onbegonnen werk. Daarvoor rijdt Ocana te sterk en bovendien is het niet te doen om de kopmannen een combine tegen hem te laten maken. Iedereen denkt uiteindelijk toch aan zijn eigen plaats in het algemeen klassement of aan één van die truien die hij wil pakken. Dat legt in feite de koers stil. Niemand wil wat voor iemand doen, bang dat hij er zelf onderdoor gaat. Nee, een massale actie tegen Ocana is niet voor te bereiden. Maar ik geef toe dat het best tot succes zou kunnen leiden als het gebeurde. Wanneer wij één voor één op kop gingen en gaten zouden laten vallen, tja, dan zou ie wel eens kapot kunnen gaan. Maar dat zie ik er niet meer van komen”. MarciacÈ Lembaye Maubourguet

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9