Kleurencombinaties beheersen Romeinse wintershows Magistraal orgelspel door Anton Heiller Mogelijke sporen Atlantis aan Spaanse kust Slot Orgelmaand Jeftoesjenko vandaag 40 jaar geworden Wereldomroep bekendste KG-station Nine v. d. Schaaf overleden Valse kunst van Delvaux in omloop POEZIE ALLEEN IS NIET GENOEG” Consumentenvoorwaarden van de Consumentenbond GRATIS SETS „Ik heb iets tegen die term” „Commerciële filmers door Jan van Hillo op TV geëerd 3 petri interieur i woensdag Bach in Sint Bavo Grote zomerexpositie bij Galerie Mare Alexander Astley in De Waag „Door mensen gemaakte wegen en zuilen” Tl 15 JULI 1973 1 8 een bijzonder attractieve opruiming voor alle mensen, die van deze tijd zijn brengen wij HAARLEM Op het orgel van de bouwer Christian Müller in de Grote of Sint Bavokerk, dat in 1738 voltooid werd, bracht de Weense organist Anton Heiller dinsdag avond op het gemeentelijk orgel concert meesterwerken van Johann Sebastian Bach ten gehore, die Bach in 1739 te Leipzig liet uit geven. Zij waren gekozen uit een verzameling, door Bach in alle be scheidenheid „Clavier-Uebung III” genoemd, waarin eenentwintig ko- raalbewerkingen in verschillende vormen zijn opgenomen, voorafge gaan door een Preludium en be sloten door een Tripel-fuga. TV-uitzending „Hier en Nu” i f (Van onze rtv-redactie) JAN VAN HILLO Lange lichte avondjapon, creatie P. ZWAANSWIJK (Van onze kunstredactie) ongeveer (Van onze kunstredactie ADVERTENTIE Zie pagina 13 15 oprecht en oude mensen zijn wijs als zij althans niet verkalkt zijn. „Als zij 40 zijn geworden hebben de mensen hun kinderlijke oprechtheid ver- Naast een collectie bodemvondsten die in de omgeving van Alkmaar werden opgegraven, worden werken geëxposeerd van Kees van Dongen, Herbert Fiedler, Harrie Kuyten, Ossip Zadkine, Kees Max en Marc Chagall. Bij het onderzoek gaven luisteraars uit 40 landen hun oordeel over honderd kortegolfstations. De Wereldomroep is bij dergelijke verkiezingen al vaker op de eerste plaats geëindigd, maar zelden was het verschil zo groot. De Wereldomroep schrijft het succes naast de kwaliteit van de programma’s in hoofdzaak toe aan de verbetering van de ontvangstmogelijkheden, die een ge volg zijn van de opening van relayzen- ders op Bonaire (1969) en Madagaskar (1972). zijlweg 36 38 haarlem tel.: 023 - 31 63 99 DEN HAAG. Radio Nederland We reldomroep blijkt volgens een recent onderzoek van de „American Shortwave Listeners Club’ veruit het populairste korte golfstation te zijn. De Wereldom roep scoorde 866 punten. BBS World Service kreeg 479, Radio Canada Inter national 4MS en de Voice op America 429 punten. BRUSSEL. In België zijn op het ogenblik valse tekeningen van de schil der Delvaux in omloop. Met name in Oostende habben enkele kunstgalerijen, evenals particulieren, het aanbod gekre gen om tekeningen van Paul Delvaux te kopen. Experts hebben vastgesteld dat het hier om vervalsingen gaat. De originele tekeningen van Delvaux hebben een waarde die op minstens 7.000 gulden geschat wordt. De vervalste tekeningen worden aangeboden tegen prijzen die rond de 2.800 gulden liggen. Bekend is dat in minstens twee gevallen mensen bedrogen zijn met deze vervalste teke ningen. De politie stelt een onderzoek in. MANILLA (AP) De Russische dichter Jefgenie Jeftoesjenko is vandaag veertig jaar geworden. Hjj zegt niet te houden van mensen tussen de veertig en vijftig. Jeftoesjenko, die voornemens is minder poëzie en meer proza te gaan schrijven, zegt zijn verjaardag te willen vieren met een feestje voor wat op straat opgepikte vrien den. Hij zei, dat veertig „een ernstige, een gevaarlijke leeftijd” is. Bij de bouw van dit orgel werd uitge gaan van de grote belangstelling die thans voor de klassieke Franse orgelmu ziek geldt. Het orgel is dan ook geschikt voor uitvoeringen met een Frans karak ter, reden waarom Kooiman werken zal spelen van Jacques Boyvin, Nicolas Lebèque, Guillaume Lasceu en André Raison, allen Franse componisten uit de 17e en 18e eeuw. waarvan de kleuren van blauw in grijs over lopen. Een rode roos op de linker schouder completeert deze creatie van Tiziani. Want juist door goed gekozen combi naties van kleuren kunnen vrouwen zich voor weinig geld veel origineler en daardoor ook veel beter kleden”, aldus de mode-ontwerper van Sofia Loren. door KIM te verkopen artikelen worden geleverd op de Consumentenvoorwaarden zoals deze zijn opgesteld door de Consumentenbond en gedeponeerd bij de K. v.K. te ’s-Gravenhage dd. 11 april 1973 onder nr. 500 en gepubliceerd in de Consumentengids van mei 1973. L. M. Ph. M. Slootmans President Direkteur KIM B.V. CADIZ. (AP)Een Amerikaanse we tenschappelijke groep die op zoek is naar het legendarische verloren conti nent Atlantis, heeft dinsdag belangrijke ontdekkingen gemeld. Een woordvoerder zei dat het wel eens de overblijfselen van de verdwenen beschaving op de zeebodem konden zijn, waarover ook de klassieke wijsgeer Plato in zijn werken heeft geschreven. Jeftoesjenko is voornemens in de ko mende vier jaar minder poëzie te schrij ven. „Ik ga proza schrijven”, zegt hij. „Ik moet eens wat anders. Ik heb zoveel ervaringen opgedaan waarover ik kan vertellen. Ik houd van het ware leven. Poëzie alleen is niet genoeg. Ik kan me zelf niet voldoende uitdrukken in ge dichten. Door proza krijg je de ruimte. In de poëzie verlies ik de details. Ik houd van details. Daarom fotografeer ik thans.” Maxine Asher mede-leidster van de expeditie vertelde dat twee Amerikaanse duikers maandag iets hadden ontdekt dat zij beschreef als „door mensen ge maakte wegen en zuilen”, ongeveer 22 km uit de kust bij Cadiz. De twee duikers hebben hun vondsten gefotografeerd, maar de films zijn nog niet ontwikkeld. Eén van de duikers zou een stuk steen hebben gevonden waarop MET ZIJN UITERST geraffineerde kleurencombinaties heeft Sarli veel invloed op de internationale confec- tie-industrie. Zo wist hij enkele jaren geleden het alom heersende taboe dat blauw niet bij groen kon worden gedragen te doorbreken door een hele collectie van blauw met groen afge werkte jurkjes te lanceren. Dat sloeg HAARLEM. In galerie Mare, Wol straat 18, wordt zaterdagmiddag om 4 uur een zomertentoonsteiling geopend die tot en met 4 september zal duren. westen dachten dat ik onder druk stond van de regering. Sommige Russische lei ders begrepen er niets van. Zij schreven brieven met de vraag waarom Jeftoesjenko werd beledigd. Maar wie kent mij beter dan ikzelf? Schrijvers zijn het niet gewoon zichzelf te kritiseren. Kunt u zich voorstellen dat Nabokov zoiets zou doen?” HAARLEM. Folkclub De Waag, Spaarne hoek Damstraat, laat zaterdag avond het duo Alexander and Astley vanaf 20 uur een programma van folk- liedjes verzorgen. Het duo bestaat uit Hugo van Vliet (Alexander) en de Engelsman Bruce Astley, die in De Waag geen onbekenden zijn. De entree bedraagt twee gulden. AMSTERDAM. „Ajax kent ieder één, maar mensen als Ruud Herblot en Joop Burcksen, filmers die regelmatig buiten onze grenzen eerste prijzen weg slepen voor hun werkstukken, daar heeft nog nooit een mens van gehoord. En dat exact is dan de reden dat ik die mensen achter de camera’s eens even in het zonnetje wil zetten. Want ze zijn het waard.” Jan van Hillo weet trouwens uit eigen ervaring waar hij over praat: vóór hij in 1961 bij de NCRV kwam, heeft hij enige tijd als zelfstandig filmmaker de kost verdiend. In die tijd maakte hij vier opdrachtfilms: één voor CRM (toen nog ROME Terwijl de toeristen dinsdag in het tropisch warme Rome, verkoeling in de fonteinen zochten, gingen in de boetiekjes van de Italiaanse couturiers, de show's van hun nieuwe winter collecties door. De inkopers van ’s werelds grootste confectie fabrieken toonden zich zeer ge ïnteresseerd in de nieuwe crea ties, die de Italiaanse ontwerpers voor de komende winter lieten showen. Ook Sarli, Tiziani, Cen- tinario en Balestra die gisteren hun collecties toonden, sloten zich aan bij de Marilyn-Monroe- look. OKW) één over de veiligheid in de Amsterdamse haven, één over Indische Nederlanders die geëmigreerd waren naar de westkust van Amerika en één voor de VVV in Brabant. Drie korte filmexpressies, met ge sprekken en werkstukken, heeft Jan van Hillo over deze zogenaamde commerciële filmers gemaakt. De eerste, over Ronnie Erends van Carillonfilm in Amsterdam, is inmiddels uitgezonden. De tweede over Philip Bloemendal en Piet Buis van Polygoon-Profilti komt vrijdag aan staande op de televisie. „Ik heb eigenlijk iets tegen de term commercieel. Opdrachtfilms, bioscoop journaals en informatieve films re gelmatig gemaakt in opdracht van de regering hebben vaak een niet-com- merciële inslag; ze zijn dikwijls zo alge meen dat het commerciële in het uitein delijke resultaat er nauwelijks uitkomt. Journaals rekent men gemakshalve ook BLOEMENDAAL. In Bloemendaal is maandag de schrijfster Trijntje (Nine) van der Schaaf overleden. Trijntje van der Schaaf is 91 jaar geworden. Zij werd 30 april 1882 in het Friese Terhor- ne (gemeente Utingeradeel) geboren. Na dat zij drie jaar op Ameland als onder wijzeres werkzaam was geweest, wijdde zij zich aan de letteren. DE INKOPERS zijn er dan ook van overtuigd dat de doorknoop jur ken met opvallend grote Schillerkra gen, klassieke broekpakken met wijd uitlopende pantalons en zwarte vamp-mantelpakjes met lange getail leerde jasjes en wijde showmantels met grote langharige bontkragen de bestsellers van d e komende maanden zullen worden. Rome is voor de Duitse en Ameri kaanse inkopers de laatste jaren als internationaal ideeënlaboratorium be- langrijker dan Parijs geworden. Door de schitterend gedessineerde Italiaan se stoffen werden niet alleen jurken maar ook herenoverhemden een stuk vrolijken. En de man, die er voor zorgde dat in alle grote wereldsteden het straatbeeld er een stuk vrolijken op is geworden, is de uiterst beschei den Napolitaanse modekoning Sarli. Zijn show in het Romeinse Grand Hotel was gisteren het hoogtepunt van een drukke modedag. pij liet zijn mannequins voor de komende winter chocoladebruine satijnen blou ses bij abrikooskleurige plooirokman- telpakjes dragen en combineerde ker- riekleurige doorknoopjurkjes met halflange beige jasjes. Een daverend applaus kregen korenbloemblauwe overgooiers met zwarte blouses. En mannen waren bijzonder enthousiast over Sarli’s klassieke dubbelknoops herenkostuums waarbij beige over hemden en vrije brede beige satijnen dassen werden gedragen. Gegrepen hebben de toehoorders ge luisterd naar de verrassende inleiding: het Preludium in Es grote terts, naar een reeks van koraalbewerkingen, getui gend v an een geniale contrapuntische beheersing en muzikale fantasie en ten slotte naar de monumentale Tripel-fuga in Es, welke een grootse bekroning van dit onvergetelijke concert werd. Exemplaren van de Consumentenvoorwaarden van de Consumentenbond kunnen gratis worden afgehaald bij alle onderstaanek KIM-filialen, ook als deze bedoeld zijn voor de aanschaf van artikelen, die niet door de KIM worden verkocht. AMSTERDAM: PRINSENGRACHT 151 J. V. Lennepstraat 125-135, Utrechtsestraat 54-56, Haarlemmerdijk 143, HAARLEM: Lange Veerstraat 23, LEEUWARDEN; Voorstreek 42, NIJMEGEN: Lange Hezelstraat 54, VEENENDAAL: Hoofdstraat 29, VOLENDAM: Kathammerstraat 19, ENSCHEDE: NETTOMARKT/K1M Nrd. Esmarkerrondweg421, GRONINGEN-MERKENMARKT/ KIM Wilhelminakadc 18, MAASTRICHT/ROTHEM: AU CIEL/KIM Kuilenstraat 71. ROOSENDAAL: KORTI/KIM Markt 33-37, ROTTERDAM: FINDING’S Rijnhaven, UTRECHTNETTOMARKT/KIM Croeselaan 16 Hij zei naar Rusland te willen terug keren om daar een tijdschrift, dat de naam „Werkplaats” meekrijgt, te gaan uitgeven. In dat tijdschrift wil hij de werken van jonge schrijvers en zelfkri tiek van oudere schrijvers publiceren. „Ik zal schrijvers uitnodigen kritiek op hun eigen werk te leveren. Mijn vrienden zeggen me, dat ik slechts lege pagina’s, krijg. Maar als de schrijvers niet willen, zullen wij schrijven dat zij geweigerd hebben en zullen wij lege pagina’s geven. Ik heb mijn eigen werk gekritiseerd. Ik deed dat in een vraaggesprek in Rusland. Sommige dagbladen in het HAARLEM. Maandag 23 juli zal met een dubbelconcert in Krommenie een einde komen aan de Haarlemse Orgelmaand. Jan Jongepier verzorgt op die avond (aanvang 20 uur) een recital op resp. het Batz-orgel in de Ned. Herv. Kerk aan de Heiligenweg en op het veel modernere Flentrop-orgel van de Gere formeerde Vredekerk aan de Eikenlaan. In een vraaggesprek voegde hij hier aan toe: „Ik houd niet van mensen tussen de 40 en 50 jaar. Ik houd van kinderen en oude mensen. Kinderen zijn Dichterbij huis vindt zaterdagavond (aanvang eveneens 20 uur) een concert plaats in de Bakenesserkerk. Uitvoeren den zijn daar de clavecinisten Willemien de Leeuw, Kenneth Gilbert, Bob van Asperen, terwijl het Amsterdamse barok- kenensemble Musica da Camera onder leiding staat van de claveciniste Ton Koopman. het zogenaamde „spiraal-motief van At lantis” was afgebeeld. Op de vraag of de vondsten een ge deelte van Atlantis konden zijn ant woordde mevrouw Asher, die als profes sor in de antropologie is verbonden aan de Pepperdine universiteit in Los Ange les: „Ik denk het wel. Ik denk dat we een zeer goede, hechte theorie kunnen opbouwen op basis van wat we hebben gevonden.” Ze vertelde niet precies waar de Ame rikaanse duikers waren afgedaald. Ze zouden hun vondsten hebben gedaan op ongeveer 25 meter diepte. De expeditie waaraan ongeveer 50 personen deelnemen staat onder leiding van dr. Julian Nava, hoogleraar in de geschiedenis aan de Universiteit van Ca- lifornië. De twee duikers, Harry Sears en Wil liam Farrel hebben een gebied van on geveer vier vierkante kilometer afge zocht. Het was de eerste keer dat er werd gedoken sinds de groep in Spanje arriveerde, ongeveer tien dagen geleden. bij de confectieindustrie geweldig aan, maar Sarli is er geen cent rijker door geworden. Dat heeft hem echter weinig kunnen schelen. „Het geeft mij al een geweldige voldoening”, zo zei hij, „als ik ergens een vrouw in een roze met oranje gedessinneerd jurkje tegenkom. Vijf jaar geleden liep zij daar nog voor gek in maar de mensen zijn gelukkig veel vrijer over kleuren gaan denken. En daarmee zijn we een geweldige stap vooruit. Dit muziekgezelschap zal de zelden uitgevoerde concerten voor twee, drie en vier clavecimbels en orkest van Joh. Seb. Bach ten gehore brengen. De hier niet onbekende organist Ewald Kooiman concerteert aanstaande vrijdag vanaf 20 uur op het nieuwe „Couperin”-orgel van de Vrije Universi teit in Amsterdam-Buitenveldert. De teksten van de koralen, waarvan de melodieën als kern van de bewerkin gen zijn toegepast, hebben een liturgi sche functie en zelfs een dogmatische betekenis voor de Lutherse erediensten, waar Bach als cantor, organist en com ponist bij betrokken was. De associatie van tekst en melodie heeft er ongetwijfeld toe geleid, dat aan de muziek een zelfde liturgische en dog matische inhoud werd gegeven en men er zelfs toe gekomen is om te spreken van Bachs „Orgelmis”. Men is zover gegaan om een „Grote Orgelmis” en een „Kleine Orgelmis” te gaan onderschei den: de eerste zo genoemd vanwege het opnemen daarin van de „grote” bewer kingen, de tweede als „klein” beschouwd door het bestemmen van de niet zo omvangrijke bewerkingen. Er is geen uitspraak van Bach bekend, die een buiten-muzikale betekenis van zijn „Clavier-Uebung III” zou aantonen. De meester schreef zijn muziek „ad mojorem gloriam Dei”. Daarom kunnen wij zijn werk horen in al zijn weergaloze muzikale schoon heid en in al zijn grootheid van wonder baarlijke ordening van tonen tot melo dische formuleringen, harmonische op bouw en ontwikkelingen, zijn ritmiek en dynamische spanning en het klankenge waad, waarin zijn muziek zich manifes teert. Anton Heiller heeft in een reeks ma toren, maar hebben zij nog geen wijs heid. Maar daar staat tegenover dat je op deze leeftijd met veel zelfbeheersing veel energie kunt opbrengen. Misschien ben ik niet bescheiden, maar ik weet dat ik oprecht ben. Wijsheid bezit ik niet...” Jeftoesjenko brengt een driedaags be zoek aan de Filippijnen. Hij is voorne mens vandaar naar Singapore en Malei sië te gaan om daar gedichten voor te lezen. In augustus, zegt hij, gaat hij naar Rusland terug om met vrienden een vlotreis over een Siberische rivier te maken. Als schrijfster behoorde zij tot de kring van de Beweging: haar werk had neo-romantische kwaliteiten en vond om zijn ideëel karakter grote waardering bij Verwey. Enkele van haar voornaamste werken zijn Santos en Lypa (1906), Amanie en Brodo (1908), De liefde van een dwaas (1937) en Een vrouw van Vlecke (1947). De crematie is donderdag in Velsen. gistrale vertolkingen Bachs orgelmuziek als een kostbaar geschenk aan talrijke toehoorders gebracht. Hij heeft het or gel, dat Bach zelf had kunnen kennen, prachtig doen klinken in het timbre- karakter, dat het eigenlijke wezen van het instrument bepaalt. Heillers uitne mende registraties werden steeds een waarborg voor een transparante orgel- klank, waarin elke stem als een zelf standigheid waarneembaar bleef en functionele betekenis kreeg. Een verrukkende stroom van muziek ging door de indrukwekkende ruimte van de eeuwenoude kerk en bevestigde de onvergankelijkheid van Bachs werk, onaantastbaar voor elk extravagant mu- ziek-sectarisme. maar tot de commerciële film niet terecht, vind ik. En afgezien van alles: journaals hebben een grote historische waarde; zonder die eindeloze archieven kon menig tv-maker, ik incluis, wel inpakken”. In de derde aflevering die over enkele weken wordt uitgezonden heeft Jan van Hillo gesprekken met de mensen van Mundo-film: Ruud Herblot en Joop Burcksen. Zij maken onder andere de verkerkeersspots voor Veilig Verkeer, die regelmatig op de televisie te zien zijn. Grote internationale waarde ring kregen zij in het verleden voor hun film over de mammoettankers in de Nieuwe Waterweg. Verbijsterend goed werk, vindt Van Hillo, die het daarom zo betreurt dat deze mensen in de publici teit over het hoofd worden gezien. Zijn gesprekken met deze mensen „achter de camera’s” zijn oprechte pogingen hierin verandering te brengen. 4^'4 -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15