Nieuwe Europese formule 1 1 FAO-functionaris in Genève: wereld blijft ver Weer twee militairen omgekomen DE CITRO-BENZ acties in beroofd verkoopt met Tunesië Suriname Nederlanders in Middellandse Zee verdronken plantage in Britten verscherpen Ulster Jordanië breekt „Rubber” Man in „taxi” ii jr iiiii achter” Israel start proces tegen tien Arabische guerrilla's hen, de 25-jarige Jamal Asjkrat uit Jor danië, wordt voorts beschuldigd van het volgen van een opleiding in het gebruik van wapens en explosieven tijdens een verblijf in China in de jaren 1970-1972. „Voedselproductie in derde I i I 1 „_S BROEK ©Klapper/ j Wfaanbieding 56OX15TUB. I H I WOENSDAG 18 JULI 197 3 r Waldheim produktie met vier percent tot 1980, zo heeft een functionaris van de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) der Verenigde Naties, Char les Weitz, gisteren meegedeeld in Amnesty International COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN een bijeenkomst van de Economi sche en Sociale Raad van de Ver enigde Naties (Ecosoc) in Genève. GENÈVE De voedselproduk tie in de ontwikkelingslanden wordt kleiner in plaats van groter ondanks plannen van de Verenigde Naties voor een toeneming van de Weinig demonstranten I I tl v Ar Wilson haalt uit naar Caetano i s van dominee n rinvra*Aw»v.w$^iwAa in naar 3 ADVERTENTIE waren t 1 het kre- een stro iade :hat. uit stige lens trof De over ock- nen. ern- zoor Iden weg. igen met sver ;nd ilag ien lale een i, De tien Arabieren worden beschuldigd van het voorbereiden van oorlogsactivi- teit tegen Israel en lidmaatschap van Arabische guerrilla-organisaties. Een van De voorzitter van Amnesty Internatio nal, Sean MacBride, heeft in een tele- AMSTERDAM. Een 39-jarige be lastingconsulent uit Muiderberg is bij het Ajaxstadion in Amsterdam beroofd van zijn portefeuille met 2000 gulden. gent geadresseerde bombrief openmaak te. De brief was onbestelbaar geretour neerd. Simpson werd gewond aan ge zicht en benen. Een strafpeloton van het IRA heeft tenslotte in Belfast nog twee jongeman nen in de benen geschoten. op benade- voor de het :eft er- VD) ■vet- gus- in- ’ele- ilin- ken. Vre- iftig net- rens van ond Dit rei de i de an- ede- lRP) tdu- leeft wijs rden ring’ van leel- la- van van chte jcht in mde iden de Ja de ge- ?ve be de bes gs- ;en an, dat ge- lals Wffl DAG Hï DAG In Belfast zijn gisteren twee Britse soldaten om het leven gekomen en drie burgers en twee soldaten gewond toen in een blok huizen in de rooms-katholie- ke wijk Lower Falls een bom explodeer de. De bom was vermoedelijk verbonden aan een transformator bij een lift. In Londonderry werd gisteren de 38- jarige postsorteerder Samuel Simpson gewond, toen hij een aan een politiea- AMMAN (AFP). De Jordaanse re gering heeft gisteravond besloten de di plomatieke betrekkingen met Tunesië te verbreken. Dit heeft een regerings woordvoerder in Amman meegedeeld. gram aan premier Caetano toestemming gevraagd om twee Spaanse priesters te mogen bezoeken, die in de gevangenis van Machava, Mozambique, zitten. De twee paters, Martin Hernandez Robles en Alfonso Valverde Leon zitten zonder proces gevangen omdat ze inlichtingen wilden publiceren over een andere moordpartij op dorpelingen in Mozambi que, ruim anderhalf jaar geleden. In 1971 is de voedselproduktie van de ontwikkelingslanden met twee per cent toegenomen, verleden jaar nog maar met één percent. De bevolgings- groei bedraagt 2,5 percent per jaar zodat duidelijk is dat de produktie per hoofd van de bevolking kleiner is geworden, zo zei Weitz. De maatregel is een gevolg van uitla tingen van Tunesië’s president Habib Bourguiba die Jordanië in een vraagge sprek met een Libanees blad een „kunst matige eenheid” had genoemd. Bourgui ba had gezegd dat Jordanië het konink rijk zou moeten opheffen en een Pales tijnse staat zou moeten stichten. recht toestaat dat iemand die de veilig heid van de staat bedreigt, in Israel kan worden berecht, ook als hij actie voerde buiten dat grondgebied. en degenen die hem voor zijn dood hebben gezien, verklaarden dat hij ge folterd was, aldus het rapport van de jurist Van Nierkerk. Amnesty International herinnert eraan dat de voorzitter zich al twee keer tot de Portugese autoriteiten heeft gericht met inlichtingen over martelingen en slechte behandeling van gevangenen in Machava en andere gevangenissen, maar hij had nooit antwoord gekregen. Amsterdam Rubber is al enige tijd bezig om een gegadigde te vinden voor de Peperpot. „Er is interesse voor deze plantage, ook bij de Surinaamse over heid”, zo voegde hij er aan toe. Mocht de nieuwe eigenaar, die uiteraard nog mbekend is, niet van plan zijn om het personeel over te nemen, dan zullen de werknemers van de Peperpot, „indien ze riet geplaatst kunnen worden op de suikerplantage Mariënburg, worden af gevloeid onder inachtneming van de voorgeschreven wettelijke regelingen”, aldus de woordvoerder van Amsterdam Rubber. De plantage ,De Peperpot” produceert onder meer koffi een cacao. In de jaren tot 1980 zou de produktie met tenminste vijf percent per jaar moeten toenemen om het gemiddelde van vier percent te halen waarnaar de Verenigde Naties streven. Als oorzaken van de achteruitgang noemde Weitz door mensen veroorzaakte rampen, slecht weer, traag binnenko mende hulp van de industrielanden en de onzekerheid van de handel. Van gro tere invloed is naar zijn mening moge lijk dat de landbouw in veel ontwikke lingslanden niet kan rekenen op de overheidssteun en de zakelijke ring die van groot belang zijn economische ontwikkeling. De FAO stelt een onderzoek de sleutelproblemen en probeert ze dui delijker te definiëren. Dat geeft regerin gen, ontwikkelingsorganisaties en instel lingen van de Verenigde Naties betere mogelijkheden tot bevordering van de agrarische o ntwikkeling van de derde wereld, aldus Weitz. dé autobandenspecialist bovag LOD (UPI). Voor een militaire rechtbank in Lod, Israel, is gisteren het proces begonnen tegen tien Arabieren die bij een actie in Libanon tien maan den geleden, door Israëlische militairen gevangen waren genomen. Hun advocaat betwistte de rechtsgeldigheid van het proces omdat de beklaagden geen mis daad in Israel hebben begaan. LONDEN (DPA, Reuter en AFP). Tijdens een stormachtig debat in het Britse Lagerhuis zijn gisteren de meningen van regering en oppositie over het bezoek op dit ogenblik van de Portugese premier Marcello Cae tano aan Londen in botsing gekomen. Het debat vond plaats op verzoek van de Labour-oppositie na de recente beschuldigingen in de Times over een massamoord op honderden dorpelingen in Mozambique door Portu gese militairen. Te midden van geroep „humbug" door de Conservatieven zei Labourleider Ha rold Wilson dat premier Edward Heath, alvorens premier Caetano te ontvangen, erop had moeten staan dat de Portugese regering een onderzoek instelt naar een „walgelijke en beestachtige wreedheid.” Minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home gaf ten antwoord: „Het annuleren van het bezoek van premier Caetano op basis van een arti kel in de Times, waarachter op zijn best een vraagteken gezet kan worden en dat uit de tweede of derde hand is, zou betekend hebben dat wij voortijdig con clusies trekken en bij voorbaat oordelen over een oude en trouwe bondgenoot. In een door boe-geroep onderbroken rede zei Wilson dat Portugal geen recht heeft op Britse gastvrijheid. De Labour leider richtte zijn bijtendste persoonlijke aanvallen tot premier Heath toen hij zei dat Portugal meer dan enig ander land de sancties tegen Rhodesië gesaboteerd had. „Wij zouden u voor een enkele keer wel eens woedend willen zien bulderen tegen het blanke racisme.” Heath antwoordde: „Ik heb de afgelo pen acht jaren van mijn leven tegen het racisme in dit land gestreden.” In een storm van protesten van Conservatieve zijde antwoordde Wilson: „Maar niet met dezelfde kracht als tegen het racis me in Rhodesië.” Aan het slot van het debat in het Lagerhuis werd een Labourmotie om te protesteren tegen het bezoek van pre mier Caetano met 299 tegen 271 stem men verworpen. VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim zal de gemelde massamoord op meer dan 400 Afrikanen bespreken met pater Adrian Hastings die daarover in de Times een rapport gepubliceerd heeft. Pater Hastings wordt morgen in New York verwacht waar hij op verzoek van de speciale dekolonisatiecommissie van de Algemene Vergadering zal getuigen. De Wereldraad van Kerken in Genève heeft zijn ontzetting uitgesproken over de massamoorden in Mozambique. Een woordvoerder zei in een radiogesprek dat de raad voorstander is van het onmiddellijk instellen van een onderzoek door de dekolonisatiecommissie van de VN. Hij zei dat de berichten over de ter reurdaden in overeenstemming zijn met de algemene politiek van Portugal in zijn Afrikaanse gebieden welke politiek door de Wereldraad herhaaldelijk werd veroordeeld. BELFAST (UPI en Reuter). Het Britse leger in Noord-Ierland heeft in Londonderry gewaarschuwd dat zijn sol daten geen onderscheid meer zullen ma ken tussen de sluipschutters die het vuur op hen openen. Tot nu toe werden vrouwen en jonge jongens gespaard en werd alleen het vuur van mannen be antwoord. Voor het stadhuis in Kopenhagen werd deze eend met een dure neus gefotogra feerd. Een vorm van face-lifting met opvallend resultaat. De (Labour) Lord Mayor, Lord Mais, uitte in zijn tafelrede twijfel aan de beschuldigingen inzake massamoord en betreurde de acties tegen de Portugese premier. Een feestelijk diner op Buc kingham Palace besloot gisteravond de tweede dag van het bezoek van Caetano. AMSTERDAM WEST NOORD OOST ZUID HAARLEM PüRMEREND- KA1WUK HILVtRSUM, Dit toekomstbeeld, volgens ingewijden louter theoretisch en alleen bedoeld ais afschrikking, betekent dat er voor West- Europa geen enkele ontsnappingskans meer bestaat op het moment dat het gebruik van tactische atoomwapens wordt gevolgd door zwaardere troeven uit het atoombomarsenaal. Dat is immers onherroepelijk het geval, zodra een van de partijen het op andere wijze niet meer redden kan. Het droevige lot dat West-Europa beschoren is, kan in een paar woorden worden uitgedrukt: iedere toekomstige oorlog wordt op Europese ruggen uitgevochten. Niet Europa zelf, maar de oostelijke macht met haar on afzienbare achterland zal partij zijn in de oorlog en aan de andere kant staat de Amerikaanse macht met haar achter land aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan. Daartussenin gaan de Europese part ners het allerminst vrolijke lot tegemoet van graankorrels tussen molenstenen. Maar men moet zich toch verdedigen? Zeer zeker, alleen moet men zich in de eerste plaats inspannen om te zorgen dat het niet zover komt. Verdedigen bete kent voor Europa sterven. De eerste Europese verdedigingslinie ligt niet meer aan de Elbe, maar aan de conferentieta- fel waar de Europese veiligheid met woorden en verdragen moet worden ge smeed. En hoe meer men zich op de atoomoorlog voorbereidt, hoe minder die woorden zullen uithalen. Een vastbeslo ten Europese houding tégen een eventu ele atoomoorlog bevat Europa’s enige behoudskans. Ook in Frankrijk begint men dat nu gelukkig in te zien. Daar is het conflict tegen een atoomdorstige re gering uitgebroken en neemt het verzet tegen de kernmachtillusie toe. Als de grote mogendheden er niet toe kunnen komen hun atoomwapens op te geven, laten zij zich dan noodgedwongen, onder druk van een ferme Europese afwijzing, bepalen tot de lange-afstandsraketten waarmee zij elkander kunnen raken, en zich niet met zogenoemde „schone en kleine atoombommen” begeven in een machtsstrijd op het betrekkelijk kleine, drukke, kwetsbare gebied waar zij zelf de minste schade lijden. Het Europese besef dat het tijd wordt, de traditionele theorie te toetsen aan de rauwe praktijk en de eigen overlevings kansen voorop te stellen, begint nu door te breken. Een nieuwe formule voor de Europese veiligheid moet niet in Moskou of Washington worden opgesteld, maar in West-Europa zelf, waar mensen ge noeg voorhanden zijn die de werkelijk heid onder ogen kunnen en durven zien. De Portugese minister-president heeft inmiddels zijn bezoek aan de Britse hoofdstad vervolgd. Sterk beveiligd te gen demonstranten was hij in de middag eregast aan een lunch van de Londense bank- en zakenwereld op de residentie van de burgemeester van Londen. Een vijftigtal demonstranten riep vijandige opmerkingen toen hjj aankwam. Evenals eerder bij het verschijnen van Caetano in het openbaar was het aantal politie mannen te voet, te paard en op motor groter dan dat van de demonstranten. Namens een groot aantal linkse groe peringen is gisteren op de Engelse am bassade in Den Haag een petitie over handigd, waarin de gruweldaden in Mozambique worden gehekeld. Verder wordt solidariteit betuigd met de En gelse oppositie tegen het bezoek van Caetano aan dat land. In Haifa heeft de politie gisteren vijf Arabieren gearresteerd die verdacht worden van het plaatsen van granaten in twee bioscopen in deze stad maandag. Zij drong er bij de bevolking op aan waakzaam te zijn en op te passen voor pakjes die er verdacht uitzien. Een van de granaten was geplaatst in een nylon zak met groenten. Amnesty deelt mee dat de Zuidafri- Hij was op het Damrak in aangescho ten staat ingegaan op het aanbod „taxi meneer?”, dat kwam uit een gewone personenauto. Wel werd hij naar de door hem gewenste plaats gebracht, maar bij het uitstappen werd hij gesla gen en beroofd door chauffeur en bijrij der. De politie heeft geen duidelijk sig nalement van de daders. kaanse jurist Barend van Nierkerk twee maanden geleden namens Amnesty en de Internationale Commissie van Juris ten Mozambique heeft bezocht om de omstandigheden waaronder de paters worden gevangengehouden, te onderzoe ken. Hij had de indruk dat die Omstandig heden weliswaar na zijn komst verbe terd waren, maar toch beneden interna tionaal aanvaarde normen waren. De twee priesters zitten al anderhalf jaar in voorarrest. Van Niekerk heeft tevens een onder zoek ingesteld naar de dood van de Zedequias Toen de zeilboot tijdens slecht weer vijf mijl uit de kust was omgeslagen, trachtte het drietal zwemmend aan land te komen. Slechts Ineke Hogendijk slaagde erin uitgeput de rotsen te berei ken. De stoffelijke overschotten van de jongens zijn gisteren door een reddings helikopter geborgen. AMSTERDAM. De Rubber Cultuur Maatschappij Suriname, dochter van Rubber Cultuur Maatschappij „Amster dam” zal op 15 augustus in Paramaribo op een openbare veiling haar plantage „De Peperpot” te koop aanbieden. Deze verkoop heeft te maken met „accijns verplichtingen die de tot de maatschap pij behorende suikerplantage „Mariën burg”, eveneens in Suriname, heeft tegen over de Surinaamse overheid”, aldus een woordvoerder van Amsterdam Rub ber. De advocaat, Aharan Barkay, zei dat het voor het eerst sedert het proces tegen Adolf Eichmann in 1961 is dat in Israel iemand terechtstaat op beschuldi ging van een misdaad die hij buiten dit land heeft begaan. De rechtbank ver wierp de argumenten van de advocaat en verklaarde dat Eichmann een prece dent was en dat het wetboek van straf- Het valt te verwachten dat zowel in het parlement als in de boezem der regering een toenemende af keer zal rij zen tegen medewerking aan de voorbe reiding van een nucleaire oorlog. Binnen het kader van de NAVO zowel als in strikt Europese kring zal Nederland of ficieel steeds meer dwars gaan liggen op de stroom, die militair-strategisch uit mondt in de aanvaarding van atoomwa pens op Europese bodem. Dat kan ook niet anders, want eigen lijk kan geen enkele regering in Europa de verantwoordelijkheid dragen voor een dergelijke oorlogsvoorbereiding, zelfs als die voorbereiding met louter defensieve oogmerken geschiedt. Verantwoordelijkheid ten opzichte van het eigen volk zowel als tegenover de buurvolken in het dichtbewoonde Euro pa verbiedt de bereidheid, atoomwapens te gebruiken ook al zou dat uitgelokt worden door dreigende aanvallen of in- valsmanoeuvres. Het gebruik van atoom bommen kan slechts binnen de verant woordelijkheid vallen van een regering, die er bijna zeker van kan zijn dat de strijd niet op haar eigen grondgebied zal plaatshebben, zoals dat met de Ameri kaanse regering het geval is. De Ameri kaanse regering aanvaardt tenvolle de verantwoordelijkheid en bereidheid van een atoombomoorlog.op Europees ge bied. Daarom is zij van plan de Ameri kaanse eenheden in Europa uit te rusten met tactische atoomwapens van handiger formaat, „die minder radio-actieve neerslag veroorzaken en dus niet opti maal gevaarlijk voor de burgerbevolking zijn”. Niet optimaal gevaarlijk, maar men behoeft zich maar even voor te stellen wat er in de dichtbevolkte en engbebouwde Westeuropese agglomera ties zou gebeuren, als daar atoomwapens zouden worden gebruikt. Maar die atoomwapens zijn bedoeld voor de Rus sische agglomeraties, niet ovor de West europese? Dat klinkt als een troostrijke theorie, althans voor degenen die er geen been in zien een burgerbevolking van Russische nationaliteit in radio-ac tieve wolken te smoren. De praktijk ziet er anders uit: de tactische atoomwapens van de Amerikaanse eenheden, opgesla gen in Nederland en elders, hebben een kleine reikwijdte en dienen uitsluitend voor gevechtshandelingen op korte schootsafstand. Dat wil zeggen: als een beweeglijke oorlog zou worden gevoerd tussen de Russische grens en de Noord zee zou de zich daartussen bevindende burgerbevolking opgesloten zitten op het slagveld, waar atoomwapens de strijd moeten beslissen. Een legerwoordvoerder zei gisteren dat de opheffing van het onderscheid nodig was omdat het Ierse Republikeinse Leger zich hoe langer hoe meer bedien de van jonge jongens en vrouwen om opengevallen plaatsen van mannen in te nemen. Presbyteriaanse Manganhela in december 1971 in de gevangenis van Machava. Volgens de Portugese autoriteiten had hij zich in zijn cel opgehangen. Maar mensen uit zijn omgeving geloven niet in zelfmoord BANYULS-SUR-MER. Twee Ne derlandse jongens, de 16-jarige Rob Ho gendijk en de 18-jarig« Ebo Pheifer, uit Appingendam zijn maandagavond in de Middellandse Zee ter hoogte van Arge- les-sur-Mer in Frankrijk verdronken, nadat de zeilboot waarmee zij met Robs zusje Ineke een tochtje waren gaan maken, was omgeslagen. J::---- n.i..nümWhtr—

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3