koelheid en weinig gevoel toer-in ANDERE SMYLE GOLDEN EARRING A VRO LIJDT FORS MINDER LEDENVERLIES POPULAIR? Afrika probeert antieke kunstschatten te redden m o ICA IES Romantische schoolmeester SOOSACENDA VAN MORRISON TOP DE POP POP DERTIEN onder redactie van Ferry Tromp noord-holland Voor radioprogramma’s miljoen bijgelegd «S Strijd tegen roof en smokkel op Curasao Speelgroep Trotto op Beeckestijn Opnamen „Dakota” TOER-IN-EXPOSITIE op beeckestijn X sten. Neo-romantiek 'ICA IR .VE JS OS g! VELSEN De Toer-in Noord-Holland heeft ook Beeckestijn niet on beroerd gelaten. Achter het gebouw, in het prach tige park, heeft de Stichting Felison een openlucht expositie ingericht „Vormen in staal”, monumentale plastieken van een vrij groot aantal bekende Neder landse beeldende kunstenaars. Het is min of meer een thema-tentoonstelling, omdat in bijna alle geval len sterk verroest staal het overheersende materiaal van de beelden is. Temeer lijkt het een thematische opzet, omdat vele van de tentoongestelde werken gebonden zijn aan de vormtaal van de minimal-art en aanverwante naar grote soberheid tenderende stijlen. HEIN STEEHOUWER IUIDEN ij reke- kunstvoorwerpen, /aren ver- den. A. cte va- studenten na; 7. Hé, kom aan Dimitri van Toorn; 8. Easy, boy Greenfield Cook; 1. Do you love me Sharif Dean; 2. We were all wounded Redbone; 3. The free electric Band Albert Hammond; 4. Late again Stealers Wheel; 5. Goin’ Home The Osmonds; 6. Ring Ring Björn Benny, Frieda An- stenver- s goede ins iets anische enings- r plaat- rijfslei- filiaal 1, tele Lange re voor itraat 6 1 91 11 n. 52 JES IES SES .antoor I van .00 u. Het gaat hier natuurlijk niet om kwa litatieve normen. „Alles mag” en alles Een monument van Wessel Couzijn, te recht centraal geplaatst in „Vormen in staal’’ op Beeckestijn. De voorwerpen schenken, blijven het gehele 1 and De Weiman, Hoofdstraat, Santpoort, alle dagen open behalve maandag; vr., zat. en zo.: disco. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open 8- 11 (14-17 jaar). Deining, Ripperdastraat 13a, wo., do. en vr.: theehuis. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing-disco; don derdag: levende muziek (toegang gra tis). 16 J Z.00 uur. 4 „We stellen geen verbod op de export van kunstvoorwerpen”, zegt Saboeri Bio- bakoe, die aan het hoofd staat van de commissie voor nationale oudheidkundi ge voorwerpen in Lagos, Nigeria. „We laten een voorwerp echter dan pas gaan :treding ir onze vorig jaar ruim 8,6 miljoen gulden be steed en aan het televisieprogramma ruim 12,5 miljoen gulden. Uit de om roepbijdragen kreeg de AVRO 7,6 mil joen gulden voor het radioprogramma en 12,25 miljoen voor het televisiepro gramma. Het jaar werd afgesloten met een batig saldo van bijna twee ton. (Van onze kunstredactie) Engeland beleefde zo’n geval een maand geleden toen de lp „Home Thoughts” van een zekere heer Clif ford T. Ward uitkwam. Niemand had ooit van hem gehoord en geen won der: hij sleet zijn leven als onderwij zer Engels in het landelijke Kidder minster in gezelschap van één vrouw, drie kinderen én een piano. Met alle respect voor de levende have, maar de piano werd erg belangrijk. Clif ford, langharig, romantisch en 28 jaar oud nu, ging spelen en schrijven: moderne balladen, soms heel roman tisch over een nachtegaal; soms met Hoewel ik in het algemeen niet geneigd ben overdreven veel waar heidswaarde toe te kennen aan de pop-enquetes die bladen als Muziek Express en Popfoto elk jaar houden (de enkele honderden uitslagen die binnenkomen zijn nauwelijks repre sentatief), toch valt in de enquete die Popfoto vorige maand hield de enor me terugval van Golden Earring op en dat op alle fronten. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr., zat. en z.: bar-dancing-disco. LAGOS. Tijdens het koloniale tijd perk zijn vele Afrikaanse cultuurschat ten geroofd, maar wat er is overgeble ven is voldoende om een bloeiende han del in gestolen kunstvoorwerpen gaande te houden. Het is daarom niet verwon derlijk, dat particuliere verzamelaars in Europa en de Verenigde Staten uitge breide tentoonstellingen kunnen organi seren van antieke Afrikaanse kunstvoor werpen, terwijl de musea in Afrika bijna leegstaan. zich daar bevindende antieke voorwer pen te kunnen registreren. „Wij willen alles goed documenteren opdat zij weten waar elk kunstvoor werp zich op een gegeven ogenblik be vindt,” voegt Biobakoe hieraan toe. Ondanks de aandacht die functionaris sen aan dit probleem kunstvoorwerpen uit verdwijnen. Biobakoe zegt dat die in de verzameling van buitenlandse particulieren of soms zelfs grote musea zijn beland, soms kunnen worden terug gehaald door aankoop op veilingen. Daar worden de kunstvoorwerpen dan terug gekocht door Nigeriaanse functionaris sen. ’t Plein, Balkanplein 4 alle avon den open plus vr., zat. en zo.middag. Maandags gesloten. EVNH-gebouw, Engeland/Italië laan, soos El Tora, vrijdagavond en zondagmiddag: disco Albatros. Vooral de aanwezigheid van de laatste is belangrijk, want de grote Beatle-gelijkenis in de sound van Smyle is voor het overgrote deel aan zijn stemgeluid te danken. Met „The Tandes” heeft de groep op het ogenblik een tweede Top-40-hit. Dit najaar komt een nieuwe single uit en daarna een LP waarop veel gewerkt zal worden met het pianotalent dat Bas Muys ook al schijnt te bezitten. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. De AVRO heeft het afgelopen jaar 17.750 leden verloren. Weliswaar meldden zich 69.830 nieuwe leden, maar 87.580 bedankten voor het lidmaatschap, waardoor het totale leden bestand aan het eind van 1972 kwam op 830.103. De losse verkoop van de AVRO- programmabladen is echter vorig jaar met tienduizend exemplaren per week gestegen. kan goed zijn, mits het binnen de stijl kwaliteit heeft en mits (maar dat is mijn persoonlijke mening) het kunstwerk boven de stijl uit duidelijk de signatuur van de zo compleet mogelijk tot ont plooiing gekomen geest van de maker op een zo eigen mogelijke wijze weerspie gelt. Met andere woorden: kunst, die mij niet vertelt wie de maker is en dus dus geen persoonlijke dialoog mogelijk maakt, stempelt zich tot een ontmense lijkt massa-produkt en hoeft voor mij niet. Er mag dan worden geschermd met begrippen als democratische en non-eli- taire kunst, dan wel met engagement of directe aanspreekbaarheid voor iedereen, maar dat snijdt allemaal weinig hout. Dit ene voorbeeld noem ik niet om Kor Dekker mee te discrimineren, maar omdat het een symptoom is. Er is veel meer van dit type werk, dat eruit ziet of de maker zo min mogelijk aan zijn hoofd wilde hebben om toch tot een resultaat te komen. Ik zal het allemaal maar niet noemen. Er is ook ander werk. Wessel Couzijn heeft hier een soort „spookmachine” staan, een constructie vol elkaar weer strevende vormpartijen en ruimtelijke gegevenheden. Het is een indrukwek kend monument, geladen met een agres sieve neo-romanttek, die de dreiging van het technocratische denken duidelijk overdraagt. Soberder, maar toch indrukwekkend door de tegenstelling van koele stalen vormen tegen rood polyester is een mo nument van Perry Abramsen. Hij toont een zin voor perfectie en ingehouden estetiek. Vanavond in Carré, Amsterdam; morgenavond in de Rotterdamse Doe len. Van Morrison, een legende al zo langzamerhand, die voor het laatst in 1967 in ons land was toen hij samen met Cuby een nog altijd befaamde toernee maakte. Dit keer komt Mor rison met de Caledonian Soul Orche stra, bestaande uit tien personen die onder meer de bas, piano, drums, gitaar, blazers en violen bespelen. Juist „het volk” is niet gediend met verstandelijke kunst, waaraan gevoelse lementen ontbreken en die aan de intuï tie geen voedsel geeft. Ik formuleer bovenstaand nog maals persoonlijk standpunt, omdat deze tentoonstelling daar aanleiding toe geeft. Een roestige zware buis in het gras, „versierd” met een paar even roes tige bouten is een gevonden voorwerp, zonder meer door Kor Dekker van een sloopwerf meegenomen. Los van die oor spronkelijke omgeving zou zo’n stuk ij- zar dan ineens betekenis krijgen. Maar het foefje is al weer zo afgezaagd, dat het niet alleen schokvrij werkt, doch alleen verveling oproept. Het blijft een stuk sloopstaal, „waarmee niet te praten valt”. De autokerkhoven liggen er vol mee. Kunststijlen kunnen wél, maar behoe ven niet parallel te lopen. Minimal-art en andere „kubische” of mathematisch gerichte stijlen zijn in de schilderkunst al weer enige jaren op de achtergrond geraakt, zoals overigens de gehele non- Eguratieve trend het veld heeft moeten ruimen voor figuratieve richtingen in vele soorten. De monumentale kunst die altijd wat trager volgtis nog sterk aan het non-figuratieve gebonden. Wellicht zal ze dat nog wel lange tijd blijven omdat het meer in de aard van de monumentale kunst ligt. Ze sluit eerder aan bij architecturale en con structieve vormen, dan met de veel min der tot stileringen leidende schilder- en tekenkunst het geval is. Met medewerking van de violiste Ag nes Houtsmuller worden composities uit gevoerd uit een tijdvak dat loopt van Telemann (1681-1767) tot Johann Chris toph Friedrich Bach (1732-1795). Trotto speelt voorts werken van Da- quin, Rameau, Francois Couperin, Vival di en Besozzi. Het ensemble is samengesteld uit An ne Dekker, gamba; Archie Arnold, alt- blokfluit; Lenneke de Vries, dwarsfluit en Jan Pieter Baan, klavecimbel. Smyle, de Haagse formatie die een aantal maanden ge leden zo geheimzinnig en tegelijkertijd verrassend door brak met „It’s gonna be allright” heeft zichzelf gedeelte lijk vernieuwd. De basgitarist en de drummer hebben plaats gemaakt voor de heren Ton v. d. Meer en Cees Meerman, maar Marc Boon (leadgitaar en zang) en Bas Muys (zang, piano, slag en componist) zijn gebleven. Beste zanger: Ben Cramer in plaats van Barry Yay. Beste groep: Focus tegen Golden Earring vorig jaar Earth Fire is tweede). Beste kompo- nist: Hans van Hemert in plaats van George Kooymans. Nog wat andere uitslagen: beste zangeres werd Jerney Kaagman (net als vorig jaar), terwijl Bonnie St. Claire en Mariska Veres stuivertje hadden gewisseld; beste single „Maybe tomorrow, maybe to night” van Earth and Fire evenals de beste Ip „Atlantis; beste radiostation Veronica met overweldigende meer derheid (64.4 tegen 22,8 voor Noord zee en 11,9 voor Hilversum 3) en beste tv-programma Toppop (74,2 pet). Beste musicus vonden de mees ten Thijs van Leer en zowaar wist Barry Hay zijn eerste plaats als pop- persoonlijkheid van het jaar te be houden. Wat het buitenland betreft: zanger Donny Osmond; zangeres Chi Coltra ne; groep The Osmonds; single „Down by the lazy river” (Osmonds); lp. „Osmonds Greatest Hits”; tv-per soonlijkheid David Cassidy; kompo- nist Gilbert O’Sullivan; musikus Gil bert O’Sullivan; poppersoonlijkheid Donny Osmond. WILLEMSTAD (Curacao). De op namen van de nieuwe Nederlandse speelfilm „Dakota” van Pirn de la Parra en Wim Verstappen zijn vandaag op Curacao begonnen. Op een persbijeen komst in Willemstad zei regisseur Wim Verstappen, dat het geen film over Cu racao wordt. „Ik wil beslist geen „Plan tage Tamarinde” nabootsen. Het kan al leen op Curacao beter georganiseerd worden en het eilandenrijk van de An tillen is uitermate geschikt voor het De naam van zijn orkest, Soul Orchestra, doet al vermoeden dat de Amerikaanse Ier Morrison de uiterste consequenties heeft getrokken van zijn voorliefde voor met name een Ray Charles. Zijn nieuwste LP die binnenkort uitkomt zal dat bevesti gen. Wat minder balladen en méér soul; ongetwijfeld ook in de concer- Zo heel af en toe wil er in het rijtje gevestigde elpees van gevestigde sterren nog wel eens een verrassing zitten. een lekker rocksausje over verloren liefdes en dergelijke. Uitgebreid met gitaar, drums en basbegeleiding staan nu dertien van deze huiswerkliedjes op de lp „Home Thoughts”, door Phonogram in Ne derland uitgebracht. Negram heeft in de serie „Original Rock Classics” wat interessante, niet meer te koop zijnde elpees uitge bracht: „Heavy” van Iron Butterfly; „Loaded”, laatste album van Velvet Underground met Lou Reed; „renais sance” van Vanilla Fudge, „Then play on” van Fleetwood Mac en een oude verzamel elpee met nu bekende men sen als Lovin Spoonful, Paul Butter field, Eric Clapton, Stevie Winwood en Al Kooper. Van Alice Cooper komt volgende week de single „Halo of Flies” van de lp „Killer” uit (duur 8.21 minuten) en de week daarna het dubbelalbum „Schooldays”, bestaande uit twee el pees die Cooper opnam voordat hij bekendheid kreeg. Neil Young schijnt nu eindelijk toe te zijn aan het uitbrengen van een nieuwe elpee die hij dan ook maar zeer toepasselijk „Time fades away” heeft genoemd. Ook de Rolling Sto nes bieden weer een werkstukje aan: „A Goat’s Milk Soup”. Komt in au gustus op tafel. meeste van de tentoongestelde i in het kleine museum van Benin, Nigeria, zijn kopieën. Vroeger was Benin het centrum van een groot koninkrijk, dat eens befaamd was om zijn bronswerk. De meeste van de ori ginele kunstvoorwerpen bevinden zich nu in Londen. Het verdwijnen van kunstvoorwerpen uit Afrika gaat nog steeds onverminderd voort. Handelaren steken in het geheim de slecht aangegeven en minder goed gecontroleerde grenzen over met talloze plastieken. Afrikaanse studenten die na de schoolvakantie terugkeren naar Parijs of Londen stelen kunstwoorwerpen uit hun dorp en verkopen deze later. VELSEN. De speelgroep Trotto geeft vrijdag 20 juli, aanvang half acht, een tweede concert op Beeckestijn in het kader van de Toer-in 1973. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de AVRO over 1972. Voor de ko mende jaren wordt geen spectaculaire groei van het aantal leden meer ver wacht. Voorzitter M. J. Keyzer gaat in het jaarverslag uitvoerig in op de deugden en vooral ondeugden van de NOS als samenwerkingsorgaan, „de AVRO ver wacht”, aldus de heer Keyzer, „dat reor ganisatie van structuur en werking van de NOS tot een zodanige kostenbespa ring zal kunnen leiden, dat wellicht reeds over twee jaar de omroep zelf een wezenlijke bijdrage kan leveren aan de beteugeling van het kwaad van de infla tie. De reorganisatie van de NOS zou echter niet beperkt dienen te blijven tot alleen het terrein van de technische dienstverlening en van de organisato rische onderscheiding van de drie hoofd taken .Coördinatie, techniek en het doen van uitzendingen. Gedacht wordt ook aan een mogelijke herziening van de bestuursconstructie binnen het kader van de wet, waardoor een efficiënter beleidsbepaling kan groeien en e en groter slagvaardigheid kan worden bereikt”, aldus de heer Key zer. NOS-voorzitter E. A. Schüttenhelm heeft er in het recente verleden al verschillende malen (maar vergeefs) bij de heer Keyzer op aangedrongen, een overzicht samen te stellen van de zijns inziens te realiseren bezuinigingen. De AVRO-voorzitter is verder van oordeel, dat de gezamenlijkheidsgedachte meer naar de letter dan naar de geest gehanteerd wordt. „De samenwerking op het gebied van programmavoorbereiding tussen de NOS en de omroeporganisaties beperkt zich in wezen tot de beraadsla gingen van het bestuur en de program maraden. In de televisieprogramma’s wordt in de uitvoering van de gezamen lijke programma’s weinig door de om roeporganisaties ingebracht”, aldus de Riverside, Spaarne 91, wo.: soos; vr.: aanloop; zat.: disco. Boeiend is ook een monument voor een omgehakte boom van Nico Betjes. Het is een vertaling in staal van hout en dat levert een groot aantal vormproble men op, die door Betjes boeiend zijn opgelost in een originele ruimtelijke beeldtaal. Het is rondom goed, een kwa liteit, die Betjes meestal zo ruimschoots aan zijn werk pleegt mee te geven. De stalen rots van Bart van de Weyer intrigeert ook door een rijker beeldend vermogen, dan bij velen wordt gevonden en zo zijn er meer monumenten, die tussen de al te koele ook gevoelswaar den weten over te dragen. Tot 1 augus tus kan men er terecht en zo heel vaak bestaat in deze contreien de kans niet om een grote verzameling plastieken in de open lucht in zo’n ideale omgeving te zien. De Toer-in is er goed mee. verhaal van de film dit muzikale natuurtalent dat al in het midden van de zestiger jaren met de groep „Them” een miljoenenhit als ..Here comes the night” scoorde. neel. Wanner we dat niet hebben, kopen we het origineel van de verzamelaar die het met zich mee wil nemen”. Biobakoe vertelt dat een federaal de creet noodzakelijk is om zijn commissie te machtigen alle heilige plaatsen en de 11. Goodbye my love, goodbye Demis Roussos; 12. The Tandem Smyle: 13. Yesterday once more The Carpenters. De AVRO heeft het afgelopen jaar uit éigen middelen ruim een miljoen gulden bijbetaald aan de kosten van het radio programma en rond de 275 duizend gul den aan de kosten van het televisiepro gramma. Aan het radioprogramma werd De hoofdrollen worden gespeeld door Kees Brusse, Rudolf Lucieer en Monique van der Ven. Verder spelen mee de Antilliaanse artiesten Diana Debrot, Frank Davelaar en Harcourt Nicholls.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11