INTERNATIONALE ARBEIDSORGANISATIE IN RAPPORT: Bedrijvigheid ondernemingen neemt toe 'EN VEILINGGEBOUW IN TIEL IN DE AS IESSE Weer economische welvaartsslag Messen slijpen voor NSM breidt voor 11 miljoen uit Dollarkoers weer lager Zn België komt met anti-inflatieplan maatregelen in VS □Sr ie PRIJSSTOF VOEDING OPGEHEVEN AME 1? DONDERDAG 19 JULI 1973 12 Kinderen s. ITEUR Reacties Geschrokken Vertraagd ouw 1935 Forse sommen ..Wi 1.5 medewer- argaderin- nieuwe zaken op door een ie vereist: ■ding een goed het >3 - 326119 augustus oij: JOHN BINDELS zal optreden Volgens voorlopige schat tingen wordt de schade aan de veiling geschat op twee miljoen gulden. DAAL afspraak gustus a.s. van ante- :raat 18 te opleiding. 1053,- of id (salaris van vele acten. e huidige igster die. i 3 27 tyglas ten verloren. Gevreesd wordt dat in de aan- en afvoer van fruit - nu het sei zoen in volle gang is - ernstige stagnatie Een ander probleem is de vaak vijan dige houding van de autochtone bevol king tegen grote concentraties gastarbei ders in hun woongebied. Men vreest dat de klassen overvol raken en het onder- wijspeil voor de eigen kinderen ongun stig wordt beïnvloed. De welvaart moet redelijk worden verdeeld. Dèt moet het uitgangspunt zijn. En wie daarover wil onderhan delen moet de tegenpartij niet willen vastnagelen aan cijfers, die dat „eigen deel” al bij voorbaat onaantastbaar verklaren. ie merken :hten Turkse 400 rgen van ‘otocopiën jehorende Het is natuurlijk een werknemers- belang dat niet aan de lopende band bedrijven het loodje leggen. Maar dat de enige manier om dat te voorko men een achteruitgang in positie zou moeten zijn, dat heeft de werkgevers- nota niet overtuigend kunnen aanto nen. Met dit anti-inflatieplan (het tweede, want in februari van dit jaar kwam er al een ander plan in werking) hopen de Belgen de omhoog vliegende prijzen een beetje te kunnen beteugelen. De prijs stijging dit jaar wordt nu al geraamd op ruim acht percent, terwijl gehoopt werd ze tot zes percent te kunnen beperken. Het belangrijkste uit het plan, aldus financiële deskundigen, is dat prijsver hogingen aangemeld moeten worden en drie maanden op goedkeuring moeten wachten. In feite betekent dit een prijs bevriezing per produkt van drie maan den. Persoonlijke leningen en het kopen op afbetaling zullen voorts duurder ge maakt worden. Begrijpelijk heeft de vakbeweging op al deze redeneringen gereageerd als een stier op een treiterende tore ro. Vooral toen ze de werkgevers erbij hoorden zeggen dat men moet ophouden met „zijn” deel bij de an- nieuw slachtoffer zoekt, waardoor de afwenteling zichzelf versterkt. Het komt er op neer dat de vakbe weging zegt wat er allemaal „moet” in 1974, op straffe van massale ob structie en dat de werkgevers opsom men wat er allemaal niet kan. Daar tussen zou dan het onderhandefings- veld liggen, maar dat is deze keer zo gering van afmetingen, dat de stoelen van de delegaties er om zo te zeggen maar nauwelijks kunnen staan. ling esse en/of n van de Volgens de Amerikaanse president zal het nieuwe stelsel van toezicht gepaard moeten gaan met een beperking van de overheidsuitgaven met enkele miljarden dollars zodat er in het lopende begro tingsjaar een evenwicht kan ontstaan op de b egroting. Er zal onmiddellijk een aanzienlijke stijging van de voedselprij zen optreden, aldus Nixon, maar zulks is ■rbetering, geestelijke n andere Het ziet er niet naar uit dat de vakbeweging het deze keer snel eens zal worden met de werkgevers bij het verdelen van de koek voor 1974. Uit beide kampen zijn er discussienota’s gekomen, die zo wel in de maatschappij-kritische benadering van de knelpunten ftïs in de materiële vertaling daarvan zoveel van toon verschillen, dat eenstemmigheid er nauwelijks in zit. Nu is dat in de voorpostenstrijd nooit een ongewoon verschijnsel. Partijen maken zich sterk voor de beslissende slag en gebruiken daarbij allerlei methoden om de tegen stander vooral moreel te vellen. In Tiel heeft een felle brand gister nacht het veilinggebouw in de as ge legd. Bij de brand gingen duizenden kis- Van deze reacties zijn de werkge vers kennelijk nogal geschrokken. En inderdaad, wie het „remedie-lijstje” van de welvaartsbrengers er kritisch op naleest, ziet daar een aantal zaken onder elkaar staan, die niets minder FRANKFORT. De onder grote druk staande Amerikaanse dollar heeft giste ren op de Europese valutamarkten zijn laagste koers sinds ruim een week be reikt. Tegen het einde van de dag trad echter een herstel in. De dollar verloor terrein niettegen staande het feit dat de Westduitse cen trale bank steun bood. Verder werd bekend dat de Amerikaanse centrale bank sinds 10 juli de dollar steunt op buitenlandse valutamarkten. De Deut sche Bundesbank moest miljoenen dol lars aankopen om de koers van de Amerikaanse munt te steunen. Sinds de revaluatie van de mark met 5,5 percent op 29 juni heeft de Bundesbank inter- ventie-aankopen ten bedrage van 16,65 miljoen dollar moeten doen. De stemming op de valutamarkten bleef evenwel onzeker. Volgens valuta handelaars is meer vastbesloten inter ventie nodig om de dollar aanzienlijk in koers te doen stijgen. In Frankfort sloot de dollar op 2,300 D-mark nadat de officiële koers ’s middags was vastge steld op 2.2880 mark. De slotkoers lag evenwel nog altijd 9 pfennig onder de 2,3900 waarop de dollar verleden week vrijdag sloot voordat er deze week op nieuw een koersdaling intrad. miljoen kinderen van gastarbeiders in de „gastlanden” wonen, in West-Duitsland alleen al 800.000. Dit feit vormt niet alleen een extra belasting voor scholen en onderwijzers, ook de kinderen moet op zijn minst tijdelijk, worden geleerd binnen twee totaal andere cultuursferen te leven. In hun eigen land hebben ze vaak onvoldoende vooropleiding gekre gen om zonder kleerscheuren te kunnen aanhaken, maar de extra complicerende factor Is, dat de kinderen een nieuwe taal moeten leren, wat bijzonder moei lijk is voor de leeftijdsgroep van 14 jaar en ouder. De bevroren reserve bij banken en financiële instellingen wordt opgevoerd van 2,45 miljard tot 2,8 miljard gulden om leningen te bemoeilijken. Speciale conjunctuurpremies voor investeringen en export worden voor een groot deel afgeschaft en het sparen zal worden aangemoedigd. Men zal proberen dri» percent van de exportopbrengst te be vriezen. Aan de vakbonden en de werk gevers wordt een nieuwe oproep t ot matiging gedaan. In het rapport, dat gisteren is gezon den naar de 127 leden van de IAO, staat dat er in West-Europa alleen al onge veer 11 miljoen gastarbeiders uit Spanje, Joegoslavië, Portugal, Turkije, Grieken land en delen van Noord-Afrika werk zaam zijn. In de Verenigde Staten werken onge veer 4,2 miljoen gastarbeiders onder wie een groot aantal illegale immigranten, bijvoorbeeld uit Mexico. Kort geleden is in West-Duitsland een rapport verschenen waarin stond, dat het aantal ongelukken dat overkomt aan gastarbeiders tweeëneenhalf maal zo hoog is als dat welke Westduitsers treft. De voornaamste oorzaak is wel, dat men de buitenlanders gevaarlijke, moeilijke of ongezonde dingen te doen geeft waar de eigen arbeiders wel voor passen. Het rapport schat dat er rond Vaak hebben clandestiene arbeiders forse sommen moeten betalen aan „or ganisaties” om naar een land te komen waar men, illegaal, werk voor hen had. Er zijn gevallen bekend dat Mexica nen 300 dollar moesten betalen om Noord-Amerika in te kunnen en dat mensen uit Mauretanië 5.000 frank (1.300 SLUISKIL. De Nederlandse Stik stof Maatschappij in Sluiskil, producent van vaste en vloeibare kunstmeststoffen, gaat haar haveninstallaties uitbreiden. De kosten worden geraamd op elf mil joen gulden. De kade van de NSM zal met 120 meter verlengd worden tot 494 meter. Hierdoor zullen twee zeeschepen tegelijk behandeld kunnen worden. Verder wordt een van de vier bestaande laadin- stallaties vervangen door een nieuwe met een capaciteit van 10.000 ton per dag. De totale laadcapaciteit komt dan op maximaal 15.000 ton per dag. Voor de uitbreiding zal ruim 175.000 kubieke meter grond weggebaggerd moeten worden. De vaardiepte langs de hele kade wordt elf meter. Met de werkzaamheden zal begin volgend jaar worden begonnen. Men hoopt er ander half jaar later mee klaar te zijn. De NSM verwacht binnenkort de vergun ning voor de uitbreiding. Er is al over eenstemming bereikt met het havenschap en de gemeente Terneuzen. dollar) hebben neergelegd voor illegaal vervoer naar bedraagt het nationale hoofd der bevolking ongeveer vende van die 5.000 frank. Deze nieuwe maatregelen - de vierde fase van het Amerikaanse economische beleid- stellen verder een maximumli miet aan loonsverhogingen van 5,5 per cent per jaar plus 0,7 percent in de vorm van een verbetering van secundai re arbeidsvoorwaarden. Cement-aankoop Voor het eerst sinds de oorlog van 1967 en het verbreken van de diplomatieke banden tussen Israel en de Sovjet-Unie, heeft Israel een transactie verricht met de Russen: het gaat hier om een aankoop van 100.000 ton cement. Frankrijk. In Mauretanië inkomen per een-ze- Daarom moet een eerste stap in 1974 zijn, aldus de werkgevers, een „vertraagd volgen” van de loonont wikkeling in het concurrerende bui tenland. Gaan we uit van een volu- WASHINGTON. President Nixon heeft gisteren de beëindiging bekendge maakt van de prijsstop voor voedings middelen, met uitzondering vlees. De prijzen van andere produkten moeten bevroren blijven tot 12 augustus. Dan wordt een serie beperkende maatregelen van kracht, waardoor de groot- en kleinhandel in de Verenigde Staten in staat wordt gesteld de toeneming van hun kosten door te berekenen aan de consument, zonder dat daarbij echter sprake kan zijn van een extra verhoging of winst. Dat kan door de AOW niet meer structureel te verhogen, de kinder bijslag voor het tweede kind te be vriezen en die voor de andere kinde ren te matigen, de volksverzekering arbeidsongeschiktheid uit te stellen een nieuw anti-inflatieplan voorgelegd. In dit plan (dat uit negen punten be staat) is geen sprake meer van een huurbevriezing die de Belgische minister van Economische Zaken, Willy Claes, eerder had aangekondigd, maar waarte gen een storm van protest van de huis eigenaren was gerezen. niet te vermijden zolang het aanbod niet is toegenomen. In 1974, zo voorspelde hij, zal de inflatie „een veel bescheidener vorm” hebben aangenomen, want dan zal het voedselaanbod 'groter zijn terwijl de to tale vraag minder snel zal toenemen dan in 1973 het geval was. Als tegenprestatie voor dat laatste heeft de regering beloofd de zogeheten indexering van de belastingschalen op 1 oktober al te laten ingaan in plaats van op 1 januari volgend jaar. Op die ma nier wil men voorkomen dat loontrek kers in België in een hogere belasting klasse terecht komen als gevolg van een aan de index gekoppelde verhoging van hun loon. vertellen de werkgevers in hun „dis cussienota” alvast onverbloemd wèèr ingegrepen zou moeten worden om aan de „nominale kosten- en inko- mensinfaltie” een eind te maken. Ze hebben alle vertrouwen in het kabi- net-Den Uyl als het gaat om het overleg over de internationale com ponent van de geldontwaarding, maar zouden daarnaast graag zien dat het op inflatiebestrijding gerichte binnen landse beleid onderbouwd zou wor den met de conslusies van het voor gestelde onderzoek, waarvan zij de vermoedelijke uitkomsten al in de discussienota hebben verwerkt. Met andere woorden: de analyse van de werkgevers zelf kan nauwelijks des kundiger en de remedie die zij aan bevelen betekent de juiste weg naar redding van onze welvaart. De werk gevers lopen in hun nota dus hard vooruit op de resultaten van het onderzoek dat zij zelf aanbevelen. En dat is gebeurd op een manier, die de vakbeweging in de gordijnen heeft gejaagd. BRUSSEL. De Belgische regering heeft gisteren aan de sociale partners (werknemersorganisaties en patroons) megroei van 4 en trekken we daar een half percent af aan verlies door ruilvoet-verslechtering, dan neemt het totaal besteedbaar nationaal inko men in de jaren 1974 en 1975 maar met 3,5 toe. Zonder drukstijging gaat daar al de helft van naar de collectieve sector: 1,75 Voor de particuliere sector blijft 1,75 van het nationaal inkomen over. Per jaar stijgt de sociale premiedruk met 0,75 en de belastingdruk met 0,6 samen 1,35 Trekken we die ook nog eens van die 1,75 af, dan blijft er 0,4 °/o over. Daaruit zou dan moe ten worden gefinancierd: uitbreiding werkgelegenheid, incidentele en con tractuele loonverbeteringen en de handhaving of het herstel van de rendementen. Die 0,4 komt neer op een bedrag van 600 miljoen totaal. Het is duidelijk, aldus de werkgevers dat dit niet kan. Daarom willen ze ook nog snoeien in de sociale premies en de belastingen, door de drukstij ging af te remmen. In Zwitserland ontving een „bemiddelaar” van landgenoten frank (130 dollar) als hij hen veilig dat land kon inloodsen. Er zijn gevallen bekend van clandes tiene arbeiders die door de mensen die hun vervoer regelden letterlijk leeg zijn geschud voor zij eindelijk op weg kon den gaan, de vermeende fraaie toekomst tegemoet. Ongeveer de helft van de in West- Europa werkzame gastarbeiders heeft, aldus het rapport, het gezin moeten achterlaten. Dit betekent voor hen en voor de achterblijvers „moeilijkheden en spanningen”. In Zwitserland, het land dat de meeste gastarbeiders heeft van allemaal, laat men de „seizoenarbeiders” toe die negen maanden mogen blijven, een termijn die verlengbaar is. Maar ook deze mensen mogen, zelfs al zijn zij jarenlang werk- zeggen als: Wees nu eindelijk eens tevreden. Blijf niet steeds méér vra gen. Integendeel, versober eens wat. Dan gaat het beter in de bedrijven, dan kunnen we beter concurreren op de wereldmarkt. En dan is jullie werkgelegenheid beter beveiligd, dan op dit moment dat de onmogelijkheid aantoont kostenstijgingen moeiteloos op te vangen en waarvan de tragi sche illustratie een werkloosheidscij fer van boven de 100.000 is. Dan hebben we nog niet eens gesproken over die krankzinnige investerings- hefflng, die weer eens tot additionele kostenverhoging leidt en die wel eens als negatief effect zou kunnen heb ben dat de werkloosheid nog verder toeneemt. De heffing geeft dan niet meer armslag aan het kabinet-Den Uyl, maar de opbrengst moet dan weer dienen om werkloosheid-be- strijddende maatregelen te nemen, al dus de werkgevers. Wie daar tegenover zou stellen dat het met de winsten in 1972 toch maar flink is meegevallen leest in de nota: „De in 1972 opgetreden winstverbete- ring betekende maar een beperkt en lang niet algemeen rendementsher stel. Niet meer dan een tijdelijke onderbreking in een trendmatige da ling”. En het kwartaalverslag van de Nederlandsche Bank mag dan wel een aarzelend herstel memoreren, daar komt volgens de werkgevers niets van terecht als die lijn verder tegen de toekomst wordt afgezet. Want daarvan zegt het Centraal Plan Bureau dat de groei zal afnemen tot 4 dat de groei van de export (7 flink achterblijft bij die van de wereldhandel (9 °/o), dat de prijsstij ging niet onder de 7 zal komen (dit jaar wordt het wel 8,5 en dat de investeringen afnemend stijgen totdat er in 1976 zelfs een daling optreedt. Veel gastarbeiders uitgebuit - GENÈVE (AP). Gastarbeiders spelen een voorname rol in de econo mieën van een aantal van ’s werelds hoogst-geïndustrialiseerde landen. Ofschoon er vooruitgang te bespeuren is moet toch worden vastgesteld, aldus meldt een nieuw rapport van de Internationale Arbeidsorganisatie, dat grote aantallen gastarbeiders in wat naar zij hoopten hun beloofde land zou worden, slecht worden behandeld of uitgebuit, dat zij leven onder voorwaarden van juridische onzekerheid en dat er jegens hen wordt ge discrimineerd. Ook in Zuid-Amerika werken talloze buitenlandse arbeiders in Argentinië ongeveer één miljoen Paraguayanen en Bolivianen en in Venezuela omstreeks 700.000 Colombianen. Het aantal in Afrika werkende gastar beiders, onder meer in Ivoorkust en Ghana, bedraagt vermoedelijk 1,5 mil joen. Er zijn veel mensen bij uit Opper- Volta. N Op wereldschaal gezien werken de meeste gastarbeiders clandestien en ille gaal. Zelfs in hoog-öntwikkelde landen is de administratieve controle op deze mensen gezien het grote toerisme en het drukke verkeer aan de grenzen zeer moeilijk geworden, aldus het rapport. Een kwalijk voorbeeld van illegaal gebruik van buitenlandse arbeiders kwam verleden jaar aan het licht toen werd ontdekt dat Afrikaanse arbeiders via Italië naar Frankrijk werden ge smokkeld, het laatste deel van de reis werd afgelegd in afgesloten vrachtwa gens. Men vreest evenwel dat deze ont dekking slechts te zien is als „het topje van de ijsberg”, met andere woorden dat het kwaad er zeer verbreid is. zaam in Zwitserland, hun gezinnen niet meenemen. Dit leidt dan vaak tot het illegaal laten komen van die gezinnen, hetgeen dan weer betekent dat bijvoorbeeld schoolplichtige kinderen geen onderwijs kunnen krijgen omdat hun verblijf clandestien is. In Frankrijk is een van de voorwaar den dat een gastarbeider zijn gezin kan laten overkomen, dat hij moet kunnen zorgen voor „voldoende woonruimte". Dit leidt ertoe dat veel buitenlanders iets woonbaars gaan zoeken of ma ken in krottenwijken of dat zij een „adres kopen” in de streek waar zo’n „stad” ligt. En dan is er het gezondheidsprobleem. De illegale arbeiders lopen uiteraard veel kans zich een ziekte op het lijf te halen zoals bijvoorbeeld tbc, zulks als gevolg van de primitieve en vaak harde levensomstandigheden, nog afgezien van het zware lichamelijke werk op hun baan. DEN HAAG. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) ver wacht voor de maanden juli, augus tus en september een toeneming van de bedrijvigheid bij Nederlandse dernemingen. Iln de maand juni dat ook het geval, aldus de uitkomst de CBS-conjunctuurtest over en alle gezondheidsinstellingen pas op de plaats te laten maken. Vul je deze maatregelen nog aan door de loon stijging af te remmen, de prijscom pensatie te beperken, de investeerder wat belastingvoordeeltjes toe te spe len en zorg je er verder voor dat er niet meer gezeurd wordt over ver kleining van inkomensverschillen, dan zal het met de economie (lees: het rendement van de ondernemers) veel beter gaan, luidt het vernietigen de oordeel van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond. „Het werkge- versprogram is doordrenkt van louter ondernemersbelang, waarbij de zorg om de werkgelegenheid als al te doorzichtig camouflage-net wordt ge bruikt. Tussen deze nota en de maat schappelijke visie van de vakbewe ging gaapt een enorme kloof. Dat hieruit een felle botsing zal ontstaan, wanneer straks het beleid moet wor den bepaald, spreekt voor zich”, zo besluit het NKV. Het het NVV reageerde in de zelfde geest: Als op basis van die werkgeversnota dit najaar serieus moet worden onderhandeld, dan kun nen wij nu al zeggen dat de vakbe weging er geen enkele behoefte aan heeft de ondernemerskassen te spek ken ten koste van vooral de lager betaalden. Het arbeidsvoorwaarden beleid van de vakbeweging en de wensenlijst laten duidelijk zien dat ook bij ons de inflatiebestrijding hoog genoteerd staat. Maar dan wél ten gunste van hen die het meest door de geldontwaarding getroffen worden en met het voorop gezette doel collectie ve voorzieningen in stand te houden en waar nodig uit te breiden. En zeker niet in de eerste plaats met het oog op een inkomensherverdeling ten gunste van de ondernemingen. Wat is nu de oorzaak van deze nieuwbakken verwijdering? Minister president Den Uyl heeft een brief gekregen van de werkgeversvoorzit ters Bartels (VNO) en Van Boven (NCW), waarin de heren van hun bekommernis met de wankele econo mie van ons land doen blijken. Een aantal deskundigen zou een onpartij dig onderzoek moeten instellen naar de oorzaken van de inflatie en een remedie tegen dit destructieve ver schijnsel moeten bedenken, opdat de bronnen voor werkgelegenheid en in komen, voor particuliere en collectie ve bestedingen niet de grond in wor den geboord. Onder die bronnen ver staan de werkgevers een „gezonde rendementsontwikkeling” en betere winstmarges, die de inflatie hun naar eigen bevinding onthoudt. Daarom moet er inzicht komen in de oorza ken. En wanneer die bekend zijn, willen de werkgevers constructief overleggen met regering en vakbewe ging. Want, aldus de discussienota van de werkgevers, „het Nederlandse volk moet overtuigd zijn van de schade, die niet alleen de „vergeten groepen” treft, maar ook brokken maakt in het bedrijfsleven en in de sfeer van de overheids- en andere collectieve voorzieningen. Intussen Enkele reacties van die kant: Die werkgevers weten al lang hoe het in ons land zou moeten. De oorzaak van het kwaad ligt, zo vinden zij, in de te snelle uitbreiding van de collectieve voorzieningen. Daar moet het mes dan maar eens in. on- was van de CBS-conjunctuurtest over deze maand. Het onderzoek vindt plaats vol gens de conjunctuurtestmethode over de gang van zaken bij de Nederlandse in dustrie. De uitkomsten hebben betrek king op 80 percent van de gehele indus trie, exclusief de voedings- en genotmid delenindustrie. De beoordelingen van de voorraden gereed produkt was in juni gelijk aan die van de vorige maand; 78 percent van de ondernemingen sprak van een nor male voorraad, 11 percent vond de voor raad te groot en eveneens 11 percent oordeelde de voorraad te klein. De orderontvangst vertoonde voor de industrie als geheel in juni per saldo een stijging, die vrijwel geheel toe te schrij ven was aan een per saldo toeneming van de exportorders. Het oordeel over de totale orderont vangst geeft ten opzichte van de vorige maand een geringe verschuiving te zien van de oordelen klein en normaal naar het oordeel groot. Zij luidde bij 71 pet (vorige maand 72) der ondernemingen normaal, bij 14 pet (vorige maand II) groot, en bij 15 pet (in mei 17) klein. Het indexcijfer van de orderpositie, uitgedrukt in aantal maanden werk, (ba sis ultimo januari 1972 is 100) steeg in juni 1973 van 101 naar 102. Ultimo juni 1972 was dit cijfer 99. Het oordeel van de orderpositie gaf in juni een geringe verschuiving te zien van de oordelen klein en normaal naar het oordeel groot. Zij luidde bij 68 pet (vorige maand 70) der ondernemingen normaal, bij 17 pet (vorige maand 14) groot en bij 15 pet (vorige maand 16) klein.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13