HAARLEM PRODUKTIEF IN ZANDVOORT (11-0) Verplicht dragen autogordel van 4-0 zege tegen Auersmacher Softbalteam Telstar besliste tegen Italië oefenduel na rust Brouwer snelste Steeman-Huipen in merkenstrijd NIEUW GEZICHT VOOR R6 Vijfde zege Nico Rinkel bij Kennemerland Overwinning Van Gelderen een stap vooruit ct! !B9l 183 I» I 69 88 65 B5 I 55 55 09 851 k! 381 q 691 J Sparta tegen Nettimo „Bergrit” voor toerrijders WIEL- nai 119! na I S s nicols Experimenten met minibus I NIET ALLEEN IN NEDERLAND en Piet-Jan Drommel aan knie gewond 19 PONDER DAG 19 JULI 1973 18 Nieuws in '1 kort JIDEN LUYCKS GIANTS i aangeboden F ■Rk frisdranken &»*- Ivan BobVosmaer Bobby Vosmaer: produktief (Van onze softbalmedewerker) ADVERTENTIE (Van onze wielermedewerker) Metamorfose van HHC (Van onze softbalmedewerker) Vijf doelpunten tegen Toen Rietje Sleeswijk en Elly Zweers in de derde inning de achterstand tot 5- 3 verkleinden, moet Terrasvogels nog even geloofd hebben in een beter resul taat. Een niet overtuigende Jet Jonker en twee kostbare misgrepen in de vierde inning sloegen de laatste hoop de bodem in. Briljant veldspel van Rietje Slees wijk en Ellen Baartse voorkwamen aan vankelijk dat HHC verder kon weglo pen. In de laatste inning stonden ook zij echter machteloos tegen het slaggeweld De Italiaanse speelsters, die in Bloe- mendaal verblijven komen zondag 29 juli voor de eerste maal in actie in het Brabantse Veghel. Een dag later ont moeten de beide ploegen elkaar in Gro ningen, terwijl dinsdag 31 juli aangetre den wordt op het terrein van RAP in Amsterdam. De wedstrijdenreeks wordt besloten met een zogenaamde double header tussen beide landen op woensdag 1 augustus in Santpoort op het Elta- Sportpark. De eerste wedstrijd zal hier aanvangen om kwart voor zeven, terwijl het tweede duel een kwartier na afloop van de eerste wedstrijd zal beginnen. HAARLEM. De jonge Haarlemmer Ben van Gelderen wist tijdens de popu- laires op de Slotense wieleraab alle drie de onderdelen bij de aspiranten in zijn voordeel te beslissen. Zowel in de handi caprace, wedstrijd over onbekende af stand als de afvalrace was hij de snelste. In de handicaprace vertrok Ben van Gelderen als laatste man van de zeven deelnemers. Na een felle jacht wist hij al zijn eerder vertrokken strijdmakkers te achterhalen. De Haarlemmer Frits Dreyer net als Van Gelderen lid van HRC Excelsior werd in alle drie de onderdelen steeds tweede. Toch was het Terrasvogels, dat het eerst tot scoren kwam. In de tweede inning overmeesterden Gerda Treuren, Hanneke van der Werf en Rene van der Berg het werpen van Marian van Gin- hoven. Dat 'de Santpoortse ploeg slechts een run uit deze hits haalde, was het gevolg van te slordig honklopen. Het Haarlemse antwoord was echter over duidelijk. Conny Broere, Marian van Ginhoven, Janke Nijdam, Marijke Ver meer en Loes Buenting troefden werp ster Jet Jonker af. Stil werd het in het Santpoortse kamp, toen pas bij 5-1 Yo landa Barendregt als laatste nul sneu velde. HAARLEM. Zaterdag 28 juli zal in Nederland het Italiaanse softbalnegental arriveren, dat in een vijftal wedstrijden de directe tegenstander zal z\jn van de Nederlandse ploeg, die zich nu reeds voorbereidt op de trip naar de wereld kampioenschappen van 1974 in Stratford in Amerika. (Van onze sportredactie) VELSEN. 800 toeschouwers hebben Telstar gisteravond met 4-0 van de Duitse amateureersteklasser Spielverein Auersmacher zien winnen. Afie doelpun ten in deze wedstrijd, waarin trainer in Wijkermeer hield de Beverwijkse De minibusdienst, die in Londen opereert buiten de bestaande buslij nen, voldoet zo goed, dat men uit breiding tegen een lager tarief over weegt. Sinds september vorig jaar rijdt in de Londense wijken waar voorheen geen openbaar vervoer be stond, een aantal minibussen rond, die geen vaste haltes hebben. Passa giers kunnen in- en uitstappen waar ze willen. Deze kleine bussen, die geen winst hoeven te maken, blijken een waardevolle aanvulling op het geregelde openbaar vervoer te zijn. Hun populariteit is zeer groot. De stad Londen wil deze voorlopig nog experimentele busdiensten thans uit breiden en het tarief goedkoper ma ken. Eveneens zal het aantal zitplaat sen in de bussen worden uitgebried. SANTPOORT. Voor volgepakte tri bunes heeft HHC in het hol van de leeuw het Elta-Sportpark in Sant poort de laatste kans op de titel feilloos benut. Wie gedacht zou hebben, dat de nederlaag van de Reds zaterdag tegen Vodo SC, hard zou zijn aangeko men, is bedrogen uitgekomen. Met de weer herstelde Loes Buenting en derde honkvrouwe Els Spee in de gelederen, bleek HHC in enkele dagen tijd een metamorfose te zijn ondergaan. Tegen alle verwachting was het dit keer de Haarlemse aanval, die de strijd besliste. Spits Wytse Couperus kon wegens conditionele problemen nog niet spelen. Hij neemt echter normaal aan de trai ningen deel. In afwachting van de be slissing van de arbitragecommissie van de KNVB, die moet uitmaken of het contract dat Couperus bij Telstar heeft getekend rechtsgeldig is. Zoals bekend beweert Couperus van wel en de afge treden Amsterdam-voorzitter De Stoop van niet. Telstar vertrekt dit weekeinde naar Duitsland waar zaterdag en zondag twee oefenwedstrijden tegen Wilhelms- hafen en Schwerz Weissen op het pro gramma staan. Rab vijftien spelers uitprobeerde, wer den na de rust gemaakt. Helling was de eerste die het opmerkelijke verzet van de Duitse doelman, die in de eerste vijfenveertig minuten enkele keren knap reageerde op kopballen van Van Kooten, brak. Daarna liepen de Velsenaren mede op grond van een betere conditie door doelpunten van Van Kooten, Bischot en opnieuw Van Kooten vrij eenvoudig naar een 4-0 overwinning uit. in deze grote zege. Bij de rust leidde Haarlem al met 5-0. Zo’n 2.000 kijkers waren van de strijd getuige. dat ook op dit gebied in Europa geen uniforme regeling werd opgesteld. Elk land en elke auto-industrie pro duceert zijn eigen richtlijnen en on derzoeken. Een goed voorbeeld van het eerste is, dat West-Duitsland pas in 1974 komt met het voorschrift om gordels en wel driepuntsgordels in nieuwe auto’s te monteren. Amerika doet het weer anders: in de modellen voor 1974 moet een in stallatie komen, die het starten van de wagen onmogelijk maakt zo lang de autogordel niet i? omgedaan. Dit maakt uiteraard een wettelijk voor schrift om de gordel te dragen, onno dig. Evenmin hoeft men zich te be kommeren om de controle op de naleving van zo’n voorschrift. En dat kan in Nederland nog wel eens een probeem worden. In de loop van volgend jaar zal het dragen van de autogordel verplicht wor den. Dat wil zeggen, alleen voor de voorste inzittenden van personenauto’s, die na januari 1971 geregistreerd werden. Deze auto’s moeten nu immers beschik ken over autogordels voor de twee zitplaatsen voorin. Voor oudere wagens geldt deze eis niet. En men kan dus moeilijk voor deze oudere wagens wél het dragen van de autogordel verplicht stellen. Bovendien ontbreken in de wagens die voor 1971 op de weg kwamen, vaak de bevestigingspunten voor autogordels. (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. Op het parcours de 1.._, rennersclub Kennemerland gisteravond een onderlinge clubrit en die leverde bij de amateurs winst op voor Bas Brouwer. Na een fel betwiste eindsprint hield hij Jack van Hooff met een half wieltje verschil op afstand. Leo Haller ging als derde over de finish en greep daarmee de zege bij de nieuwelingen. Hij was overigens de enige in zijn categorie die de koers uitreed. Bij de veteranen was Chris Duyker weer eens onbetwist de beste. Als enige van de oud-gedienden wist hij gelijke tred te houden met de amateurs. Duyker kon echter met een ronde minder volstaan. De amateurs en nieuwelingen moesten het bijna negen kilometer lange parcours zeven keer af leggen. De uitslagen: amateurs: 1. B. Brouwer 2. J. van Hooff 3. J. van Lieshout 4. M. Kaandorp 5. L. de Vet Nieuwelingen: 1. L. Haller. Veteranen: 1. Chr. Duyker 2 J. Diekema 3. F. van Tongeren 4. H. Achterberg 5. H. van Zanten 5. P. Sieve- ling. De jeugdklassers van Kennemerland reden op het parcours in het sportpark Adrichem een tijdrit over twee ronden en die werd in 3.37,5 gewonnen door Leo de Vries. Tweede was Henk Brand in 3.41,5, derde Aad Hooning in 3.57,0 en vierde Rob Kelder in 4-06,6. De verplichting om de autogordel te dragen, wordt niet alleen in Ne derland van kracht. Frankrijk heeft deze plicht reeds eerder ingesteld. Het ziet er naar uit, dat ook overige Westeuropese landen binnenkort zul len volgen. Oostenrijk en Zweden zijn met de voorbereiding bezig, in Engeland werd onlangs voor de verplichting gepleit door de Automo bile association. Dit valt allemaal toe te juichen. Maar het blijft jammer De verplichting tot het dragen van de autogordels geldt evenmin voor vrachtauto’s, bestelauto’s en autobus sen. Zodat de nieuwe maatregel, waarvoor een wijziging van het we genverkeersreglement nodig is, slechts een beperkt deel van het totale Ne derlandse wagenpark treft. Toch is het een stap vooruit. Wan neer iedereen die een autogordel in de wagen heeft, deze ook onder alle omstandigheden zou omgespen, zou dat volgens een voorzichtige ra ming van de SWOV 700 mensenle vens per jaar schelen. Maar kennelijk moet er, zoals dat bij de motorhel men en straks ook bij de bromfiets helmen het geval is, eerst een ver plichting tot dragen komen, voordat men in het algemeen de statistisch bewezen waarheid onder ogen wil zien: helmen en autogordels sparen mensenlevens. Nu is met het verplicht dragen van de gordel, de passieve veiligheid van de autopassagier nog niet volledig verzekerd. Gebruikt men een twee- punts-gordel, dan blijft het gevaar bestaan met het hoofd tegen de voor ruit geslingerd te worden. Ontbreken in de wagen dan ook nog de hoofd steunen, dan kan het hoofd, dat in de nawerking van de voorwaartse schok terugslaat, zover naar achteren door geslingerd worden, dat de nek breekt. Een zo compleet mogelijke passieve beveiliging komt er dus op neer, dat men gebruik maakt van een drie- punts-gordel, gecombineerd met een hoofdsteun. Over hoofdsteunen spreekt de overheid echter niet, ter wijl ook de l$euze van de gordel aan de autobezitter wordt overgelaten. Er zijn inmiddels autogordels op de markt verschenen, die het de auto- passagiers bijzonder gemakkelijk ma ken. De nieuwe autogordel van Coe- nen bijvoorbeeld, die na gebruik au tomatisch oprolt. Deze praktische gordel stelt zich eveneens automa tisch in op de omvang van het li chaam en staat toe, dat de passagier mits dit geleidelijk gebeurt zich naar voren kan bewegen. Bij een plotselinge ruk blokkeert de auto maat en wordt de passagier door de gordel op zijn plaats gehouden. In de loop van augustus zal de 1974-uitvoering van de Renault 6 in ons land verkrijgbaar zijn. De nieuwe R 6 heeft nogal wat wijzi gingen meegekregen. In de eerste plaats kreeg de R 6 een brede, sterk naar buiten doorgetrokken rechthoekige grille, die de wagen een stoer uiterlijk geeft. De bumpers voor en achter werden ver zwaard, terwijl in de voorste bumper stadslichten en clignoteur ver zonken zijn aangebracht. De rugleuningen van de voorstoelen en van de achterbank werden verbeterd, zodat de nieuwe Renault 6 meer ruimte in de lengte richting heeft. De R 6 is verkrijgbaar met een 850 cc en met een 1100 cc motor. De „850”-uitvoering beschikt over 38 sae-pk en een top van ruim 120 km per uur. De „1100”-uitvoering brengt 50 sae-pk op, en een top van 135 km per uur. In de vijf jaar van zijn bestaan is dit de eerste carrosseriewijziging van de Renault 6. In totaal werden van deze wagen meer dan 950.000 eenheden geproduceerd. De foto toont de Renault 6 met gewijzigd BEVERWIJK. Op een parcours van 2250 meter in Vlaardingen wordt zater dagmiddag als derde en laatste onder deel van het nationale merkenkampioen- schap een criterium over 120 km. gere den. Daarin is ook de Kennemer Stee- man-Huipen-ploeg met zes amateurs van de partij. Door ploegleider Wim Zonneveld wer den Nico Hendriks en Jaap van Lieshout (Heemskerk), Bas Brouwer (Velsen- Noord), Rob Schelvis (IJmuiden), Martin Kaandorp (Oudorp) en Jan Metselaar (Beverwijk) voor dit karwei aangewezen. De Steeman-Huipen-ploeg, die volledig bestaat uit renners van de BRC Kenne merland, staat na twee onderdelen op de tweede plaats. „Ik hoop dat we in dat criterium een paar plaatsjes kunnen winnen en onder de eerste tien komen”, stelt Wim Zonneveld, „maar het zal niet meevallen, want alle ploegen komen met hun sterkste mannen aan de start. Toch verwacht ik vooral van Nico Hendriks een goede prestatie. Hij heeft de vorm te pakken.” Ford Amsterdam gaat een nieuwe serie zware trucks voor internatio naal transport leveren. Deze trucks zullen een totaal toelaatbaar gewicht tot 42 ton hebben. Zij worden uitge rust met diesels tot 336 rem-pk. Voordat met de produktie wordt be gonnen, zullen een aantal vrachtbe- drijven in Europa, waaronder ook Nederlandse ondernemingen, enkele van deze trucks ontvangen voor een test in het dagelijks gebruik. General Motors heeft machines be steld om een beperkte produktie van de rotatie (wankel)motor mogelijk te maken. Dit blijkt uit het jaarveslag over 1972. De research van de wan- kelmotor is overgebracht naar de Chevrolet division. Als alles volgens plan verloopt zal in 1975 een com pact-model van Chevrolet, uitgerust met een rotatiemotor, op straat ver schijnen. !S! sl SI 0» zondag 22 juli a.s. ^14.3Ouur «3 pim mulier J honkbalstadion Haarlem O/ SI 'Si 69 keweJtKJ tot 20 n i/den iS ■ardeel IV (Van onze wielermedewerker) LEIMUIDEN. De jonge Aalsmeer der Nico Rinkel van De Bataaf kwam in de ronde van Leimuiden, die door de Leidse Ren- en Toervereniging Swift- combinatie met vijf andere verenigingen in het dorp werd verreden, tot zijn vijfde zege van dit seizoen. Samen met de nieuweling Cees v.d. Wereld uit Nieuw koop, waarmee hij in het beslissende sprintje niet al te veel moeite had, bracht Rinkel een lange vlucht tot een goed einde. Hij kwam ook in het bezit van de leidersprijs. De renners van het Haarlemse De Kampioen reden op het parcours in het Van der Aartsportpark voor de zomera- vondcompetitie een klassementsrit en die werd bij de amateurs gewonnen door Henny van Leeuwen. Hij behaalde drie punten meer dan zijn jongere broer Hans. „Ubbeltje” Kuiper sleepte bij de nieuwelingen de meeste punten in de Hoewel zo’n twintig trouwe deelne mers zondag de Drentse rijwielvierdaag- se meereden, waren voor de twaalfde tocht van De Kampioen toch nog 71 rijders en rijdsters opgekomen. Aan vier van hen kon de bronzen 250 km-medail- le worden uitgereikt. De start van de .'„bergrit” is zondagmorgen weer tussen tien en elf uur op de parkeerplaats van het Van der Aartsportpark in Haarlem- Noord. Vandaat gaat het via Santpoort, Kopje, Brouwerskolk, Elswoutlaan, Kop je van Aerdenhout, Kraantje Lek en weer langs de Brouwerskolk naar de watertoren aan de Zeeweg, waar ditmaal de eindcontrole is. De afstand bedraagt 25 kilometer. „Als lastigste klim wordt het Bloemendaals Kopje als col van de (eerste categorie aangemerkt”, stelt Her- ‘inan Neeskens, „terwijl de vier andere n bergen van de tweede en derde categorie zijn.” Er kunnen zondag weer elf me- I (dailies verdiend worden. Alles bijeen zijn er nu al 62 „plakken” uitgereikt. Haarlem miste de nieuwe aanwinsten Cardno en Theo van Duivenbode. Zij waren in het duel met DSS geblesseerd geraakt. Aanvankelijk wist Zandvoort- meeuwen knap stand te houden, maar toen Vosmaer na twintig minuten spelen met een ver schot het eerste doelpunt voor Haarlem scoorde, was het verzet snel gebroken. Van den Berg na voorbe reidend werk van Wentink, weer Vos maer, Peys en Van den Berg uit een strafschop Fernandez was gevloerd voerden nog voor rust de winst tot 0-5 op. Voor de tweede helft werden keeper Lelieveld, De Haan en Fernandez' bij Haarlem vervangen door respectievelijk Poldervaart, Hoeben en de van Feye- noord overgekomen Feteris. Halverwege de tweede helft kwam Haarlem goed los en liep door achtereenvolgens Wentink, Vosmaer, Wentink, Nieuwenhuis en weer tweemaal Vosmaer tot 0-11 uit. Na het achtste doelpunt was Boszhard nog ge blesseerd geraakt en vervangen door Verheuvel. De opstelling van Haarlem was: Lelie veld (Poldervaart); Wentink, Marijt, Peys en Hessling; De Haan (Hoeben), Vosmaer en Nieuwenhuis; Boszhard (Verheuvel), Fernandez (Feteris) en Van den Berg. Haarlem speelt zaterdagavond tegen het naar de derde klas van het amateur voetbal gepromoveerde DCO. Het duel begint om kwart voor zeven. (Van een medewerker) HAARLEM. De dertiende rijwiel- toertocht van de toerafdeling van het Haarlemse De Kampioen wordt komende zondag zwaar en lastig. Door de „toerba- zen” Herman Neeskens en Nevil Schenk is namelijk in de geest van de Tour de France een „bergrit” uitgestippeld met vijf „cols.” Iedereen die deze zware tocht volbrengt, krijgt een bonificatie van tien kilometer. van Marijke Vermeer en Oonny Broere, Een met 11-3 achterstaand Terrasvogels wist zich verslagen. Zelden ook werd een overwinning in het HHC-kamp zo vreugdevol begroet. Voor Terrasvogels rest nu het likken van de wonden. Op 5 augustus zal DSS een tegenstander zijn, die weet dat verlies onherroepelijk af stand doen van de titel betekent. Stand: Terrasvogels 15-27, HHC 15-26, DSS 14-20, Vodo SC 14-17, Onze Gezel len 15-14, Bloemendaal 14-12, De Pin- guins 14-6, Edo 14-5 en UW 15-3. Zondag staan slechts drie wedstrijden oip helt programma. Edo bezoekt Vodo SC, terwijl DSS om half twaalf aan de Kleverlaan ontvangt. Twee duels, waarin de thuisclubs favoriet zijn. De Pinguins gaat op bezoek bij UW. Slagen de pogingen omalsnog een complete ploeg aan de start te brengen, dan moet ver wacht worden, dat de Heemsteedse ploeg de winst mee naar huis neemt. Een ernstig verzwakt de Pinguins daarente gen zal zonder al te veel optimisme naar Utrecht moeten afreizen. In de eerste klasse ontvangt EHS zondag om twaalf uur kanpioenkandi- daat Celeritas, terwijl een ernstig gehan dicapt Aktie ’68/Kinheim zonder Ka rin Kort en Ingrid Ruseler de verre reis naar Roef in Moergestel moet on- (Van een medewerker) ZANDVOORT. Na het minder ge slaagde oefenduel tgen het naar de vierde klas van het amateurvoetbal ge degradeerde DSS, waarin slechts een be scheiden 3-0 overwinning werd behaald, kwam eredivisieclub Haarlem gistera vond in de badplaats tegen tweedeklas ser Zandvoortmeeuwen heel wat beter voor de dag en boekte een ruime 11-0 overwinning. Vooral Bobby Vosmaer had met vijf treffers een belangrijk aandeel (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Zondagmiddag twee uur bindt landskampioen Sparta de strijd aan tegen de Europese bekerhou der, het Italiaanse Nettuno. Vorig jaar werd Sparta door hetzelfde team met niet minder dan 8-1 uitgeschakeld. In de competite komt een door de nederlaag tegen Feyenoord en de daarop volgende reacties geprikkeld Nicols-team in het véld tegen Luycks Giants. Juist daardoor zal het voor de Diemenaren moeilijk worden eenzelfde huzarenstukje uit te halen, als verleden week tegen Sparta. Bij Raak Nicols is men voorzichtig opti- Inistisch gestemd, ondanks het ook dit weekeinde ontbreken van Boudewijn Maat. Feyenoord, dat zes verliespunten heer heeft dan Sparta, maar de Sparta nen nog vier keer moet ontmoeten, zal er alles aan moeten doen om het verschil niet nog groter te laten worden. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. De veertienjarige Piet-Jan Drommel uit Zandvoort, keeper van het Haarlems jeugdelftal van zijn leeftijdsklasse, is tijdens een oefenweek op het sportcentrum in Zeist bij een sprong erg ongelukkig terecht gekomen. Hij verdraaide de knie van zijn rech terbeen zo ernstig dat hij van Zeist naar het Marinehospitaal in Overveen moest worden vervoerd voor een meniscusope ratie. De jeugdige sportman, die Neder lands skikampioen is, maakt het na de operatie goed. dernemen. - - f-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19