Nieuw wetsontwerp tegen militaire inmenging in buitenland Ziekenfondsen röntgenologen Geurtjes op Busramp eist leven strand van van 43 Belgen Nice Massa-executies in Afghanistan NS willen metro wel Meijnderts hoeft niet FRANK h«*ntme«le DiCHBAmreis weg ontslaan” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 8 1 Bartels zomert met z’n prijzen. 3,45 E Het woord is aan... Meynderts blijft BIJ FRANSE PLAATS VIZILLE Verder in de krant Commissie adviseert: HET WEER Morgen opent Frank. Ga je kijken Natuurlijk^ ik heb zijn etalage al gezien Zoveel aantrekkelijke aanbiedingen Vrijdag en zaterdag reklame Voor ENGELSE en DEENSE tuinmeubelen naar MYRIANTHA Fa. Paul van Ewijk en Zonen In Eindhoven de week Vrij koel Uit onze bontcollectie 73/74 deze naturel beverhoed, die normaal 225,- kost. Gedurende de zomermaanden tijdelijk 175,-. (keuze uit meer dan 500 modellen) Bontmodehuis Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark), Haarlem Tel. 023-316529 Taartje van KERSENTAARTJE met veel slagroom 11 11 13 15, 17, 19 19 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 8 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 8 Beurs Radio en tv Strips Kunst Poprubriek Economie Sport Weg en wiel ZONWERING INTERLUX’’ Profik ’vond KantoorLange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Umuider Courant - bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. iaat 106,20. Losse nummers 40 cent. Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning CONGRES WIL NIXON INTOMEN ADVERTENTIES ADVERTENTIES voor maar Slechts zes passagiers, van wie enke- Al 40 jaar een begrip voor u. het KNMI tot AAN HET STRAND O’ DONDERDAG 19 JULI 1973 63e jaargang nummer 216 Barteljonsstraat t> Haarlem en zal aan- De NS zouden, blijkens een brief aan het Amsterdamse gemeentebestuur, de Oostlijn willen opnemen in een eigen spoorstelsel. Men zou er de „Sprinter” op willen gebruiken, een nieuw treintype dat nu in ontwikkeling is en dat in 1977 gereed zou zijn. De Oostlijn is tegen die tijd nog niet helemaal klaar, maar de Spoorwegen menen er dan toch al op uit de voeten te kunnen. Het zou betekenen dat Amsterdam van het bestellen van metrotreinen kan afzien. Reddingsploegen uit het Franse plaatsje Vizille in volle actie om verongelukte Belgen uit de autobus te halen. De bui VOOR AL UW Voor op strand of voor uw vakan tie diverse verpakte artikelen. VIZILLE. (AFP, Reuter en UPI) Voor het merendeel van de 49 Belgi sche toeristen en hun chauffeur die met een autobus van een achtdaagse vakan tie aan de Franse Rivièra op weg waren naar huis is hun uitstapje fataal verlo pen. De bus schoot gisteravond op een sterk hellende weg bij de Franse plaats Vizille door zijn remmen en stortte twintig meter omlaag in de door de regen van de laatste dagen sterk gezwol len rivier Romanche. lelfbedianlngtBtuincentfun^ju ■aams^w?g>1aLarlermt?54 328: KARATSJI (AP). De opperbevel hebber van de strijdkrachten van Afga- nistan, generaal Abdoel Ali Sjah en tientallen officieren, die aanhangers van de koning waren, zijn na de staatsgreep van dinsdag terechtgesteld. Volgens het Pakistaanse persbureau hebben ooggetuigen gemeld dat aanhan gers van de afgezette koning Zahir Sjah op grote schaal zijn gearresteerd. Stam leden uit het gebied rond de Afghaanse hoofdstad Kaboel hebben volgens het persbureau de wapens opgenomen tegen Daoed, de leider van de dinsdag uitge voerde staatsgreep. Daoed is vandaag tot president uitgeroepen. 7 ,9 9 stortte twintig meter omlaag in een snel- stromende rivier. Zes van de 49 inzit tenden hebben het ongeluk overleefd. Leden van het plaatselijke gezondheids- bureau in de Franse stad Nice be sproeien het (kiezel-jstrand met citroen en lavendelgeurtjes, nadat tevoren mid delen om vervuiling tegen te gaan wa ren aangebracht. Naar de gezichten van de geurtjessproeiers te oordelen zijn ook citroen en lavendel in geconcentreerde vorm weinig aangenaam. Aanvankelijk op de meeste plaatsen regen, morgen af en toe zon, maar ook plaat selijk een bui. Matige, tijdelijk krachtige zuidweste lijke wind. Minimumtempe raturen ongeveer 14, maxi ma morgen rond 20 graden. EINDHOVEN. —De vier Eindhovense ziekenfondsen hebben besloten, de aan sluiting als ziekenfondsmedewerkers- specialisten van de twee röntgenologen in het St. Josef ziekenhuis in Eindhoven die in 1972 ten onrechte 675.000 aan honoraria en kostenvergoedingen hebben gedeclareerd, per 1 januari 1974 te beë indigen. Nic. v. d. Laanstraat 2A, tel. 326372 M a c a u le y Een beschaafd mens kan men al tijd herkennen aan drie stem pels: Beleefdheid, humaniteit en oorspronkelijkheid KOKOSMAKRONEN 10 voor 1,89 Het voorstel werd door het Huis aan genomen met 244 tegen 170 stemmen, te weinig voor een tweederde meerderheid die nodig is om een presidentieel veto te kunnen negeren. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat, die er morgen over zal stemmen. Het voorstel, de „war powers resoluti on” is een produkt van langdurige en heftige polemieken tussen tegenstanders van Amerikaanse militaire inmenging in het buitenland en twee achtereenvolgen de presidenten. Het Huis van Afgevaardigden nam de resolutie aan nadat enkele uren eerder een telegram was bezorgd waarin Nixon met een veto dreigde omdat de maatre gel naar zijn mening „gevaarlijke en ongrondwettige beperkende bepalingen” bevat. Inmiddels woedt in Zuidoost-Azië de oorlog met grote heftigheid voort: O Ondanks de vrijwel onafgebroken bombardementen door Amerikaanse mi litaire vliegtuigen zijn de strijdkrachten van de Cambodjaanse guerrilla’s langs verkeersweg nr 4 tot vlak bij de hoofd- stad Pnom Penh en de luchthaven Po- chentong opgerukt. De guerrilla’s kun nen vanuit hun stellingen de luchthaven beschieten O In het gebied van Phoe Giao, circa vijftig kilometer ten noorden van Sai gon, heeft gisteren twaalf uur lang een van de zwaarste gevechten sinds het Vietnambestand gewoed. Saigon meldde voorts de voortzetting van gevechten en talrijke guerrilla-aanvallen ten westen en ten noordwesten van de stad Kou- tum. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De commissie-Lange- meijer, die is ingesteld onder het vorige kabinet-Biesheuvel om de positie van generaal Meijnderts in het defensiecon- flict te onderzoeken, heeft premier Den Uyl geadviseerd om de commandant Eerste Legerkorps niet te ontslaan. De onafhankelijke commissie heeft deze conclusie woensdag in haar rapport aan de minister-president aangeboden. De commandant van de parate troe pen Meijnderts kwam vorig jaar herhaal delijk in conflict met de generaals van de staven in Den Haag. De Chef Gene rale Staf, IJsselsteijn, en drie van zijn aanhangers hebben toen gedreigd om zelf op te stappen als Meijnerts, die over tal van technische problemen anders dacht dan zij, niet de laan uit zou worden gestuurd. Om het al te zeer op de spits drijven van deze zaak te voorko men, heeft de toenmalige premier Bies heuvel een commissie ingesteld onder leiding van de jurist van naam Lange- meijer. Alle betrokkenen zijn toen ge hoord. len zwaargewond zijn, hebben het onge luk overleefd. Vanochtend waren 27 lij ken geborgen. Zestien werden uit het kort na middernacht uit het water geta kelde wrak van de bus gehaald. Kik vorsmannen hebben tot nog toe elf lij ken geborgen uit het water van de snel stromende rivier. De meeste stoffelijke overschotten haalde men uit het water bij een zes kilometer van de plaats van het ongeluk in de rivier gelegen dam, waarvan men de doorlaten haastig had gesloten toen de ramp bekend werd. De ramp heeft zich in luttele seconden voltrokken. Een automobilist die achter de touringcar reed, verklaarde dat deze plotseling sneller de sterk hellende berg weg een helling van 14 graden afreed, uit de bocht schoot en bij een brug in de twintig meter lager stromen de rivier verdween. Het voertuig kwam ondersteboven in het water terecht. Al leen de wielen staken nog boven het water uit. De touringcar, van een bedrijf in Soignies, was op de terugrit uit Nice om de Belgische toeristen naar hun haard steden in en bij de Belgische plaats Bergen te brengen. Waarschijnlijk is er tijdens de afdaling bij Vizille een defect aan de remmen ontstaan. De weg daar is zeer berucht door het grote aantal onge vallen. Sinds 1946 zijn er zeker 35 men sen omgekomen. De sterke helling is in 1956 ook een bus met Nederlandse toe risten noodlottig geworden. Het voertuig stortte in het naast de weg gelegen ravijn waarbij zeven Nederlanders om het leven kwamen. Langs de weg staan borden waarop twee doodskoppen zijn geschilderd en de waarschuwing „gevaarlijke afdaling. Rem op de motor, niet uw remmen gebruiken”. De meeste ongelukken die op deze plaats zijn gebeurd waren na melijk het gevolg van warmgelopen remmen. Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-O Telefoon 1 46 40 Canopusplein 5 - Zeewijk Telefoon 1 20 06 AMSTERDAM. De Nederlandse Spoorwegen dringen er bij de gemeente Amsterdam op aan snel tot een besluit te komen over de metro-aanleg. De Spoorwegen staan in beginsel niet afwij zend tegenover een overneming van de nu in aanbouw zijnde Oostlijn van de Amsterdamse metro tussen de Bijlmer meer en het Centraal Station. WASHINGTON (UPI en Reuter) Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteravond een wetsvoorstel aanvaard dat de be voegdheden van de president om troepen voor oorlogshandelingen naar het buitenland te sturen be perkt. Men verwacht dat president Nixon er zijn veto tegen zal uit spreken. De besturen van de fondsen hebben deze beslissing genomen omdat „de ver trouwensrelatie tussen de twee röntge nologen en de ziekenfondsen door het gebeurde in hoge mate is geschokt.” De datum van 1 januari is gekozen om het bestuur van het ziekenhuis de gelegen heid te geven „adequate maatregelen te nemen opdat het ziekenhuis zijn functie naar behoren kan blijven vervullen”. De besturen hebben verklaard, dat hun maatregel voortvloeit uit de administra tieve handelwijze van de röntgenologen en dat zij geen enkele kritiek hebben op hun medische kundigheid. De waarnemend directeur van het centraal ziekenfonds drs B. Weustink, verklaarde desgevraagd dat de zieken fondsbesturen met het „ontslag” van de specialisten absoluut geen oordeel willen uitspreken over de goede of de kwade trouw van de röntgenologen. Zoals ge meld stelt de officier van Justitie daar naar een onderzoek in. „De hele handel wijze van de röntgenologen en het re sultaat daarvan is voor ons voldoende reden om het medewerkerschap op te zeggen”, aldus de heer Weustink. ROOMBOTER AMANDEL KANO’S en RONDO’S 5 stuks van 2,60 voor 2,10 Het ontslaan van een hoge militair als straf op het feit dat hij zijn werkgeef ster de regering voorstelde de structuur van het leger te vereenvoudi gen en niet zoveel geld over de balk te gooien, zou een onbevredigende gang van zaken zijn geweest. Dat is ook niet gebeurd, maar het heeft wel i n de bedoeling van het kabinet-Biesheuvel gelegen. Het betrof hier luitenant-gene- raal Meijnderts, commandant van het eerste legerkorps in Apeldoorn. Zijn no ta aan de premier wekte zodanig de wrevel van Haagse topfunctionarissen op. dat zij dreigden heen te gaan als Meijnderts niet ontslagen zou worden. De commissie-Langemeijer kreeg toen de opdracht „na te gaan of het ontslag van Meijnderts in de gegeven omstan digheden juist en noodzakelijk” was. Procureur-generaal Langemeijer en zijn mede-commissieleden hebben geconclu deerd dat luitenant-generaal Meijnderts niets heeft gedaan dat zijn ontslag zou rechtvaardigen. Eigenlijk zou de rege- ring-Biesheuvel die conclusie veronder- stellenderwijs ook in haar vraagstelling aan de commissie hebben moeten ver werken. aangezien de aandrang tot ont slag uitging van wrevelige „collega's” van Meijnderts. Stappen die collega’s nu op? Eén van hen. Van Rijn, is al opge stapt om andere redenen. De overige drie zullen hun dreigement nu moeten uitvoeren, waarmee een belangrijk on derwerp in de nota van Meijnderts al meteen gehonoreerd zou worden: Uit dunning van de te zware Haagse defen- sietop. 1 Verwachting van vrijdagavond Vooruitzichten: De koele wisselvallige westcirculatie zeker tot het weekeinde houden. Achter een regenfront wordt morgen licht onstabiele lucht aangevoerd met enkele opkla ringen, maar mogelijk ook een bui. Frisse zeewind bij 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. aF' u r 4, ik MbMmI .„na.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1