Portugese premier ontkent wreedheden E Egypte vreest moeilijkheden Sadat in het nauw door Libische mars B' Noord-Vietnam IRA-leider in Dublin gepakt Franse marine doden burgers Klandestiene stokerij in Bladel ontdekt Altmann wordt Subsidiestop op wellicht toch emigratie naar uitgeleverd Zuid-Afrika Hitte teistert Joegoslavië 1! ll i! I’ Nederland streeft naar ontwapening 9 d „Alle mijnen in Üiti met -123: opgeruimd” entert „Fri” „Speciale troepen 99 ©Klapper/ 2 JANZBROEK vaco dé autobandenspecialist bovag Smartegeld wegens gebrek aan liefde HOGE PORTUGESE OFFICIER Elektriciteitsplan op nationaal niveau ötó,r~- - VAN DER STOEL„AARZELEND BEGIN VAN SAMENWERKING” DONDERDAG JUEI 1 9 1973 2 DO PENTAGON Ierse republikeinen Protestjacht weggesleept Geen bezwaar Nieuw <i65x13iub. SWALfiORDEL 0/ «X» FORD OPEL BM1V - 1 r*' olio®: 1; t 1 Massamoorden zijn niet gebeurd (Van onze redacteur in Beiroet) DE 0.2 ADVERTENTIE ADVERTENTIE o 29 9 0 1 0 LONDEN (AP). De Portugese premier dr. Caetano heeft gisteren verklaard dat het eerste onderzoek van de Portugese gouverneur-generaal in Mozambique naar mogelijke massamoorden in dat land heeft uitgewe zen dat de Portugese troepen zich niet hebben schuldig gemaakt aan moordpartijen onder de zwarte bevolking. De Portugese leider, die een korte persconferentie hield, zei verder dat zijn land „niet akkoord kon gaan met het opgeven van de Afrikaanse gebiedsdelen, Mozambique, Angola en Guinee waar vrijheidsbewegingen de Portugese wetten op grote schaal schenden. onbewolkt zw. bew. zw. bew zzw zw zw zzw zzw zw zw zw zw z zzo 21 32 18.45 14.31 0 0 o o o De Ierse minister van Justitie Patrick Cooney heeft verklaard dat tijdens de eerste twee maanden van de regering- Cosgrave het aantal arrestaties in het kader van de Anti-IRA-wet is verdubbeld ten opzichte van de twee laatste maan den van de regering-Lynch. Het ging van 24 naar 48. De eerste fase van de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, die begin deze maand in Helsinki is gehouden, kan „in zekere zin worden gezien als de afsluiting van een tijdperk dat werd gekenmerkt door de koude oorlog en confrontatie”, en als „het aar zelend begin van een djdperk waarin wordt gezocht naar vormen van samen werking”. De politie is bezig het distilleermate- riaal van de klandestiene stokerij, die in Bladel werd ontdekt, uit een boeren schuur te slepen. EINDHOVEN. In een boerenschuur in Bladel hebben douane en rijkspolitie gistermiddag een illegale jeneverstokerij ontdekt. De stokerij was in afbraak. Voorts zei de premier op een vraag: „Als twee of drie katholieke priesters die sympathiseerden met het Ierse repu blikeinse leger Engeland ervan beschul digden massamoorden of gruweldaden te hebben begaan in Ulster, zou de Britse regering dan een internationaal onder zoek toestaan?” litie worden gehoord omdat hij thuis was. lijk de neiging, het formuleren van alge mene beginselen als voornaamste doel van de conferentie te zien, aldus minis ter van der Stoel. Hij doelde hierbij mogelijk op de Sovjet-Unie. Een lede zitte bev pati piel kon ach VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Af «n toe regen. Normale temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: omstreeks normaal. Amsterdam De Bilt Dealen Eelde Eindhoven WASHINGTON. (AP en UP) De Amerikaanse marine heeft haar mijnen vegers uit de Noordvietnamese wateren teruggetrokken. Het ministerie van De fensie in Washington maakte gisteren bekend dat de voor de Noordvietnamese havens gelegde mijnen zijn verwijderd met inbegrip van de radarschermen die op een aantal eilanden waren geplaatst. 13 13 13 12 14 13 15 12 15 14 10 25 18 13 14 13 15 14 18 12 15 14 12 15 15 17 13 17 13 16 20 15 13 15 22 16 21 uur uur AMSTERDAM WEST NOORD-OOST-ZUID HAARLEM PlIRMfRFNO-KATWJIK HILVERSUM 0.1 o o 0 2 0.2 0 0 1 0 0.4 2 0 0 1 2 0 Nederland heeft op zichzelf geen be zwaar tegen beginselen. Maar men kan niet volstaan met het uitsluitend of hoofdzakelijk, nog eens formuleren "an wat in menig opzicht al in het handvest van de Verenigde Naties is vastgelegd”. DUBLIN. (AFP) De Ierse politie heeft gisteren in Dublin een van de vijf belangrijkste leiders van de IRA-provisi- onals gearresteerd. Het is Earmonm Macthomais, hoofd van het orgaan van de provisionals „An Phoblacht”, die vo rige week in de nacht van vrijdag op zaterdag had deelgenomen aan de pers conferentie van het opperbevel van het IRA in een hotel in de Ierse hoofdstad. LONDEN (AFP). Een 50-jarige Britse verpleegster, mevr. Elizabeth Clif ford, die geen liefkozingen op het ge zicht meer kan verdragen als gevolg van verwondingen die zij opliep bij een au- to-ongeluk, heeft van een rechtbank on geveer 30.000 gulden smartegeld toege wezen gekregen. uur uur Een woordvoerder voor het hof ont kende dat het verzoek van Peru reeds zou zijn ingewilligd. In Peru wordt Alt mann beschuldigd van deviezensmokkel. De Franse regering heeft reeds her haaldelijk om de uitlevering van Alt mann gevraagd omdat men aanneemt dat het hier om Klaus Barbie gaat die in Frankrijk bij verstek ter dood veroor deeld is. Rotterdam Twente Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen half bew. Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich half bew. regen zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt licht bew. windstil zw. bew. wzw 23 half bew. regen zw. bew. Casablanca licht bew. Istanboel Las Palmas Tunis vooral na het gesprek tussen president Nixon en de Russische partijleider Brezjnev, hoopvol uit naar nieuwe po gingen om de kernwapenrace ook kwali tatief te beperken. wzw windstil wnw windstil windstil 24 ver. n wnw Sadat was bezig met het creëeren voor de Egyptenaren van het idee dat hij zich niet liet leiden door de druk van Gadaffi, maar integen deel de onstuimige kolonel dwong tot het toegeven aan de plannen van Sadat zelf. Omdat de mars op Cairo de Egyptenaren moet dwin gen de Unie met de Libiërs te accepteren, dreigt Sadats voorzich tige binnenlandse verkooppolitiek van zijn Unie erdoor in elkaar te storten. Dit moet dan ook de ver klaring zijn voor Sadats bijna dra matische oproep de mars op Cairo af te gelasten. Terzijde hiervan komt de mars op BEIROET. De Libische mars op Cairo kan voor Gadaffi het einde van zijn unie-droom met Egypte betekenen .Door de officieel in Cai ro gestimuleerde terughoudendheid tegenover de plannen voor de vor ming van de Unie met Libië, wilde Sadat tegenover zijn kritische ach terban elke indruk wegnemen dat hij Egypte aan het uitleveren was voor de grote geldhoop van Gadaf fi. Alleen een ketel met distilleerkolom en enkele vergaarbakken werden nog BELGRADO (DPA). Joegoslavië zucht onder tropische temperaturen. Het hitte-record werd woensdag bereikt in de Servische stad Kraljevo, waar het tegen de 40 graden in de schaduw was. In Macedonië en Montenegro waren de temperaturen enkele graden lager. In de hoofdstad, Belgrado, was het „slechts” 36 graden. De straten liggen verlaten. De inwoners hebben hun activiteit tot een minimum beperkt. Er doen zich in toe nemende mate gevallen voor van vergif tiging als gevolg van het eten van be dorven levensmiddelen en ijs. Minister Van der Stoel zei het woord „aarzelend” te gebruiken, „niet omdat niet veel delegaties er oprecht naar streefden de conferentie tot een succes te maken”, maar omdat nog „duidelijke verschillen van mening” bestaan over de toekomstige structuur van de Europese veiligheid. Enkele landen hebben name- aangetroffen. Er was geen voorraad illegaal gestookte drank aanwezig. De rijkspolitie vermoedt dat de dranksto- kers hun bedrijf aan het ontmantelen waren om het elders weer op te zetten. Van de jeneverstokers ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De boer, bij wie zij voor hun activiteiten onderdak hadden gevonden, kon nog niet door de rijkspo- niet LONDEN. Een hoge Portugese offi cier in Tete (Mozambique) heeft tegeno ver het Britse dagblad „The Guardian” toegegeven dat speciale legereenheden in de strijd tegen de Afrikaanse guerrilla bewegingen ook burgers gedood hebben. De officier, die in het blad niet met name wordt genoemd, gelooft echter niet dat deze speciale troepen vierhon derd dorpsbewoners tegelijk hebben doodgeschoten, zoals volgens de berich ten in „The Times” in het dorpje Wirija- mo gebeurd zou zijn. Hun tactiek was juist „drie of vier mensen hier, en drie of vier daar” dood te schieten. Dergelij ke gebeurtenissen hebben zich volgens de officier zonder enige twijfel voorge daan in de Portugese gebieden in Afrika, aldus „The Guardian”. Onder de demonstranten bevonden zich vakbondsleden, opposanten, employ ees van het museum en havenarbeiders. DEN HAAG. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat een heroriëntatie plaats heeft over de organisatie en subsidiëring van emigratie-activiteiten. De subsidie verlening ten behoeve van de emigratie naar Zuid-Afrika zal als algemene voor ziening worden beëindigd. Nederland, aldus minister Van der Stoel, acht het van groot belang dat het kernstopverdrag „zowel geografisch als qua strekking” wordt uitgebreid, dat wil zeggen dat het alle atoommachten en ondergrondse proeven omvat. Mevr. Clifford, die vier kinderen heeft, vertoont een afkeer van de lief desbetuigingen waarop zij als moeder en echtgenote aanspraak mag maken, aldus de overwegingen van een rechtbank in Londen. Caetano is naar Londen gekomen om de zeshonderdste verjaardag van het Brits- Portugese bondgenootschap te vieren. De verjaardag heeft echter geen feestelijk karakter want overal waar hij zich in het openbaar vertoont, ziet hij demon stranten die het Portugese beleid in Afrika krachtig veroordelen. Wanneer de Portugese premier van daag vertrekt, zullen zowel de Britse als de Portugese functonarissen voor zich zelf hebben geconcludeerd dat dit be zoek evenveel vijandigheid als eendracht in de Engels-Portugese verhoudingen heeft gebracht. De journalisten die werden uitgeno digd vragen te stellen aan de Portugese premier wilden voornamelijk antwoor den over de beschuldigingen van massa moorden door het Portugese leger in Mozambique. „De Portugese regering verwerpt alle beschuldigingen over genocide of syste matische wreedheden tijdens militaire operaties”, zei Caetano. „De regering ontkent ten stelligste dat zij ooit bevel zou hebben gegeven onmenselijke me thodes te gebruiken of dat zij het ge bruik hiervan zou hebben getolereerd.” Een zevental Noordvietnamese havens, waaronder de belangrijke haven van Haifong, werden meer dan een jaar geleden door de Amerikanen met mijnen versperd als represaille voor de gemelde Noordvietnamese invasie in Zuid-Viet- nam. De Amerikanen hebben in Noord- Vietnam materieel achtergelaten voor de zuivering van rivieren en kanalen, waar in Amerikaanse vliegtuigen mijnen heb ben laten vallen. VRIJDAG 20 JULI op 4.44 uur onder 20.48 op 22.14 uur onder 10.26 De conferentie over Europese veilig heid en samenwerking, aldus mr. Van der Stoel, moet de ontspanning voelbaar en merkbaar maken voor de gewone man, moet leiden tot „concrete afspra ken waardoor de contacten tussen de volkeren van Oost- en West-Europa ge makkelijker worden dan zij zo vele jaren zijn geweest." Nederland overlegt met gelijkgezinde Westeuropese landen over de mogelijk heid, gezamenlijk druk uit te oefenen op Portugal om een onafhankelijk interna tionaal onderzoek naar wreedheden in Portugese gebieden in Afrika toe te staan. Dit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag verklaard. Men zou zich kunnen voorstellen dat mr. Van der Stoel hierbij denkt aan de Scandinavische landen Zweden heeft ook een internationaal onderzoek bepleit en mogelijk ook de overige twee Benelux-landen. De berichten over een moordpartij in Mozambique komen uit een bron „die serieus moet worden genomen”, en het geen de officiële woordvoerder van de Portugese regering heeft gezegd kan moeilijk een ontkenning worden ge noemd, aldus minister Van der Stoel. Deze woordvoerder, dr. Freitor Pinto, heeft namelijk verklaard dat in Mozam bique een guerrilla woedt, en dat de regering „ervan op de hoogte is dat daarbij soms gruweldaden worden ge pleegd. De mogelijkheid bestaat”, aldus dr. Pinto, „hoewel hiervoor geen enkel bewijs is, dat door enige soldaten afzon derlijk misdaden zijn begaan. Wij zijn van mening dat dit niet het geval is, maar dergelijke dingen komen in een oorlog voor”. Weliswaar is er geen juridisch bewijs voor wat er is gebeurd, maar, aldus mi nister Van der Stoel, „wij zijn toch tot de conclusie gekomen dat wij er helaas van uit moeten gaan dat de berichten in hoofdzaak waar zijn en dat er iets afgrijselijks is gebeurd”. Over de om vang en de regelmaat van dergelijke gebeurtenissen bestaat nog onduidelijk heid. Wat betreft een onderzoek door de Verenigde Naties, is Portugal er zeker van dat de samenstelling van de groep onderzoekers zo zou uitvallen dat zij tegne de belange nvan Portugal zou blij ken te zijn. Caetano had geen tijd om uitleg te geven over het onverwachte terugroepen van generaal Kaulza de Arriaga, de opperbevelhebber van de Portugese strijdkrachten in Mozambique, na vijf- *'enhalf jaar dienst te hebben gedaan in dat gebied. Maar leden van zijn staf hielden vol dat Arriaga niet was terug geroepen in verband met de beschuldi gingen over massamoorden. Volgens Britse zegslieden zou Arriaga bovendien een man zijn die overtuigd was van de noodzaak „om harten te veroveren, en niet om mensen te doden.” Op de vraag of er een onderzoek zou worden ingesteld naar de specifieke be schuldigingen antwoordde Caetano dat zodra de beschuldigingen waren open baar gemaakt, de gouverneur-generaal van Mozambique, generaal Pimentel Dos Santos, opdracht had gekregen „het fei tenmateriaal voor een onderzoek te ver zamelen.” Hij heeft minister Lubbers (Economi sche Zaken) gevraagd te bevorderen dat het jaarlijks op te stellen elektriciteits plan van de Samenwerkende Elektrici- teitsproduktiebedrijven (SEP) wort on derworpen aan parlementaire behande ling en goedkeuring. De Franse marine wordt nu nog geconfronteerd met het probleem hoe op te treden tegen het Nieuwzee- landse fregat Otago dat op ongeveer 120 km uit de kust van het atol Mururoa, waar de proeven genomen zullen wor den, rond vaart. In Sydney heeft de Nieuwzeelandse premier Norman Kirk het wegslepen van de Fri een „aanslag op de vrijheid op open zee” genoemd. Tegelijk werd gezegd dat de „Otago” opgedragen is zich niet met de actie tegen de „Fri” te bemoeien. Hoog Laag Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 24 juli: minimum 14, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN PAPEETE. (AP) Een Frans oor logsschip heeft gisteren het in de Vere nigde Staten geregistreerde protestjacht „Fri”, dat een internationale bemanning aan boord heeft, geënterd en tot buiten de door Frankrijk afgekondigde geva renzone gesleept. Waarnemers geloven, dat het jacht Frankrijk er wellicht al toe heeft gedwongen de eerste van haar reeks controversiële kernbomproeven in de atmosfeer uit te stellen. Het ziet er volgens de waarnemers op het ogenblik naar uit, dat de kernproeven in ieder geval niet voor morgen zullen beginnen. De uitwerking van dit in regeringsver klaring reeds aangekondigde voornemen zal plaats vinden na overleg met betrok ken organen en met immigratie-autori- teiten. De subsidiebeëindiging als algemene voorziening sluit niet uit dat aan een emigrant naar Zuid-Afrika overheids hulp zal kunnen worden geboden. Dit zal geschieden op grond van zwaar we gende persoonlijke belangen, indien de betrokkene voor de realisering van die hulp afhankelijk zou zijn. Een en ander blijkt uit het ministeriële antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Tol man (C.H.U.). DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft het vaste voornemen, waar mogelijk impulsen te geven aan pogin gen om vorderingen te maken op het gebied van wapenbeheersing en ontwa pening, aldus heeft minister Van der Stoel gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag verklaard. Nederland ziet. 19 19 20 19 20 17 19 19 18 19 15- windstil 36 ono 26 w 22 windstil 24 Z 19 zzw wnw o w windstil z 20 windstil 28 nw 27 windstil 30 wzw nnw regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. Den Helder geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. regen regen onbewolkt licht bew. zw. bew. half bew. onbewolkt zw. bew. half bew. onweer DEN HAAG. Het Tweede-Kamer- lid Jansen (P.P.R.) meent dat de besluit vorming van het energiebeleid niet pro vinciaal, maar nationaal moet plaats vinden Caetano, die zijn persconferentie in de Portugese ambassade gaf. was omringd door talrijke veiligheidsgagenten. Na de conferentie vertrok hij naar het Britse museum waar hij werd opgewacht door vijftienhonderd met spandoeken „gewa pende” demonstranten. Ofschoon de be waking streng was, slaagde één van de betogers erin een rookbom te gooien naar de plaats waar Caetano enkele ogenblikken tevoren uit zijn auto as gestapt. Sinds het begin van de week woedt in het zuiden van de Spaanse provincie Gerona een bosbrand die naar schatting 1700 hectare heeft verwoest. Verscheide ne boerderijen zijn in allerijl verlaten. Het achtergelaten vee is in de vlammen omgekomen. Met ingang van 1 augustus zal me juffrouw C. van Hoytema de plaats innemen van mejuffrouw H. Lagendijk als kinderverzorgster van de kinderen van prinses Beatrix en prins Claus. Na de middelbare school heeft mejuffrouw Hoytema de opleiding voor kinderver zorging en -opvoeding gevolgd in Am sterdam. Mejuffrouw Lagendijk zal op haar verzoek, na twee jaar als kinder verzorgster werkzaam te zijn geweest, weer een functie in het onderwijs aan vaarden. De Nederlandse onderzeeboot „Zwaardvis” is gisteren in de haven van het Noorse Stavanger binnengelopen na een machinestoring tijdens een oefening op de Noordzee. Inbrekers hebben enkele vrij kost bare zilveren en tinnen schalen, bekers en kannen gestolen uit de hervormde kerk in Breda. De buit wordt geschat op negen mille. Ook is uit een huis in Breda voor ongeveer tien mille aan zilveren en koperen siervoorwerpen ge stolen. het moment dat Egypte via de eerste secretaris van de Arabisch Socialistische Unie de andere part ner in de federatie van Arabische staten, Syrië, aan het overhalen was de Unie tussen Libië en Egyp te te accepteren. Volgens de Egyp tische verdediging in Damascus van de geplande Unie, zou er in werke lijkheid niets veranderen. Niet alles hoefde gevat te zijn in de naam. Syrië is woedend op Gadaffi, omdat deze volgens de regering in Damas cus de conservatieve moslims op zet tegen het bewind van de socia listische Baathpartij. Een volledige Unie tussen Egypte en Libië, waar van het gevolg een toeneming van de zeggenschap van Gadaffi zou zijn, brengt de bestaande Federatie van Arabische Republieken inge- vaar, zo meent Damascus. De voor zichtige tactiek van Sadat moest nu ook het verscherpen van de inter- Arabische tegenstellingen afwen den. Met de mars is ook dat twijfelachtig geworden. In Damascus zijn intus sen de besprekingen tussen de poli tieke partijen van Egypte en Syrië afgebroken teneinde de mars een halt toe te roepen. VRIJDAG 20 JULI water 6.22 uur en water 2.14 uur en LA PAZ. (AP) Het Opperste Ge rechtshof van Bolivia heeft een verzoek in overweging genomen van de regering van Peru voor de uitlevering van Klaus Altmann, die beschuldigd wordt van oorlogsmisdaden in Lyon, als een voor malig Duits officier onder de naam van Klaus Barbie. >*i t z 1 I L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2