Ex-minister wees Watergate-inbraakplannen niet van de hand Aartsbisschop houdt op met P hongerstaking '5 Amerikanen zijn gek op aarde van Populariteit Labour Party Rumor krijgt ie vertrouwen van Senaat Steun voor Berkhof in Zuid-Afrika Wienand ontkent omkoping t Verkiezingsstrijd Suriname sterk omhoog „Heimat” „Ik gaf Steiner geen 50.000 mark voor stem” ■f Bevrijding in ging niet door It ©Klapper/ j WWaanbieding 560X15TUB. ra JAN^BROEK vaco dé autobandenspecialist bovaq MMl JUWELENDIEFSTAL IN TOULOUSE DONDERDAG 19 JULI 1973 Voor Israëlisch parlement In een maand tien percent Frankrijk tekent verdrag Prestige Campagnes voor kernwapenvrije zone ft* - IÉ» 3 Larue spreekt Mitchell tegen (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) les lat (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze correspondent) JD ADVERTENTIE AMSTERDAM WESTNOORDOOST-ZUID BONN (Reuter). Kanselier Wil ly Brandts voornaamste partijsecre taris Karl Wienand heeft nadrukke lijk ontkend dat hij een lid van de oppositie heeft omgekocht tijdens het voor de Ostpolitik zo belangrijke vertrouwensvotum van vorig jaar in de Bondsdag. eboot 1 van *n n« ening voedt vincie atting leide- laten. nmen nog hoe ivzee- ■r 120 ruroa, wor- het gesprek ging toen voornamelijk over de kansen die de Ostverdragen in de Bondsdag zouden maken. schafte en aan zijn broekriem hing, om voortdurend klein geld bij de hand te hebben voor zijn talloze gesprekken. Volgens het instituut Gallup is de voornaamste reden van deze ommezwaai te zoeken in de prijzen en de kosten van levensonderhoud. Bij het onderzoek was de vraag ge steld welke partij men zou steunen als er morgen verkiezingen werden gehou den. De Conservatieven zouden volgens de analyse van de peiling de steun van 35W percent van de kiezers krijgen en Labour 45 percent. Tevens is de popula riteit van Labourleider Harold Wilson gegroeid ten koste van die van de Con servatieve premier Edward Heath. kost- ekers rmde at op s in aan i ge- Ge- rzoek lering Klaus van voor- van I me- olaats ndijk deren s. Na 'rouw srver- Am- al op nder- veest, aan- ont- reeds Alt- kkel. her- Altr leemt lie in iroor- andse liepen ijheid werd s zich i" te de ch rt- he en P- P- an tig is- 11- rië en oor- Vere- tjacht nning tuiten geva- loven, ht al haar en in iet er 'nblik ieder men. a- ge ir- an ou tie ;e- ir- nu n- Hoofdredacteur Richard waarschuwt, dat de bladen in het Zuidafrikaans wel bereid zijn om de regering in beginsel te blijven steunen, maar dat zij geen steun kunnen verlenen aan „politieke blunders en vergissingen of aan administratieve stommiteiten”. LONDEN (Reuter). De populariteit van de in de oppositie zijnde Britse Labour Party is in een maand bijna vertienvoudigd, zo blijkt uit de uitslag van een vandaag gepubliceerde opinie peiling. In juni stonden de socialisten nog maar een percent op de conservatie ven voor, maar in juli bleek hun voor sprong tot negeneneenhalf percent te zijn gegroeid. Ook in de drie kerken van Nederland se oorsprong (de Nederduits Gerefor meerde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Nederduitse Hervormde Kerk) be treurt men dat prof. Berkhof de toegang werd geweigerd, zonder dat hiervoor re denen werden opgegeven. Het nieuwe kabinet kan ook in de Kamer rekenen op een ruime meerder heid. De volksvertegenwoordiging zal naar verwacht wordt morgen een motie van vertrouwen in stemming brengen. De nieuwe regering heeft zich ten doel gesteld om de inflatie, die nu 18 percent bedraagt, af te remmen en de steeds zwakker wondende lire te schragen. In deze kringen wordt erop gewezen dat' prof. Berkhof goede contacten on derhoudt met het koningshuis. Volgens anderen is dit juist een extra-argument om hem een visum te weigeren, omdat hij de koningin indertijd zou hebben aangeraden om een gift te schenken aan het anti-racismefonds van de Wereld raad van Kerken. Koningin Juliana heeft dit later ook gedaan. Deze schandalen zijn koren op de molen van de politieke partijen in Suriname, die nu al met hun verkie- JOHANNESBURG (Reuter). De weigering door de Zuidafrikaanse regering van een visum aan de bekende Nederlandse theoloog prof. dr. H. Berkhof heeft in Zuid- Afrika zelf van meerdere zjjden kritiek ontmoet. Het meest onverwacht was de kritiek van hoofdredacteur Dirk Richard in het Zuidafrikaanse dagblad „Vaderland”. Het blad vraagt zich af: „Is het voldoende reden om iemand een visum te weigeren, omdat hjj kritisch staat tegenover Zuid-Afrika, temeer als hij in aanzien staat in zjjn eigen land en wordt beschouwd als gezaghebbende inzake Zuid-Afrika?” Algemeen hoopte men dat degenen die het beleid van Pengel veroordeel den, het beter zouden doen, wanneer zij de macht in handen zouden heb ben. Het viel echter bitter tegen met deze PNP, die na de val van Pengel samen met de Verenigde Hindoes- taanse Partij (VHP) de regering van Suriname vormde. Er werd veel meer „geregeld” dan in de dagen van Pen gel, en er werden meer dure buiten- PARAMARIBO. Op 19 november gaan de Surinamers naar de stembus. Volgens vele kiezers had dit al eerder moeten gebeuren, omdat het duidelijk is dat het parlement niet langer een weerspie geling van het Surinaamse volk vormt. Vooral de Progressieve Na tionale Partij (PNP), die zes van de dertien ministerszetels bezet, heeft bij het Surinaamse publiek veel aan goodwill verloren. JERUZALEM. (UPI) De Grieks-ka- tholieke aartsbisschop van Galilea heeft zijn driedaagse hongerstaking beëindigd. Hij vindt dat hij al succes heeft behaald bij het wijzen van de Israëlische rege ring op haar plichten ten aanzien van de Arabieren die 25 jaar geleden uit twee dorpen aan de Libanese grens werden geëvacueerd. Zo vertelde hij hoe hij dagenlang met ongeveer 300.000 gulden in bruin pakpa pier, als een lunchpaket onder zijn arm door Washington liep, en het geld niet kwijt kon raken bij de hem aangewezen contactpersonen. Iedere keer moest hij zich dan weer naar een openbare tele fooncel begeven om zijn opdrachtgever Herbert Kalmbach, toen Nixons privé- advocaat, in Californië op te bellen voor nieuwe instructies. Het opbellen vanuit deze cellen werd tenslotte zo’n probleem dat hij zich een wisselgeldteller aan- ROME. (AF) De Italiaanse Senaat heeft gisteren zijn eerste vertrouwensvo tum uitgesproken over de nieuwe cen- trum-linkse coalitieregering van premier Mariano Rumor, die zich als voornaam ste taak heeft gesteld het land op te heffen uit een van de ernstigste naoor logse economische recessies. Rumor kreeg een comfortabele stemmenmeer derheid van 190 tegen 120. De vereiste meerderheid is 156 stemmen. Maar in een kruisverhoor van drie uur herhaalde Wienand nadrukkelijk dat hij die bewuste dag geen voet in zijn bureau had gezet. Hij erkende wel dat hij Steiner een maand eerder had ont moet in het huis van de Bauchle in Zuidwest-Duitsland. Op dat moment had de CDU echter nog niet besloten een motie van wantrouwen in te dienen en Twee blanco-stemmen de ene van Steiner en de andere van een onbekende CDU-afgevaardigde, redden op 27 april 1972 de links-liberale regeringscoalitie van de ondergang waardoor de weg werd vrijgemaakt voor de ratificatie van de verdragen van Bonn met Warschau en Moskou. Geld was uitsluitend indirect aan de orde geweest toen zij het hadden over de vergoedingen die Erich Mende en andere FDP-leden mogelijk hadden ge had voor het verlaten van de regerings coalitie en het zich aansluiten bij de CDU-CSU. De ondervraging van Wienand wordt vandaag voortgezet. Ulasewicz, die over dit aspect van zijn activiteiten in de toekomst nog uitvoerig gehoord zal worden in de tweede fase van de Senaatsverhoren, werd gisteren echter voornamelijk aan de tand gevoeld over zijn rol als de koerier, die de zwijggelden moest toespelen aan de ge arresteerde inbrekers. Zijn relaas produ ceerde een soort galgenhumor, die ver schillende keren tot lachbuien van de aanwezigen in de Senaatszaal leidde. bureau en overhandigde hem een enve lop met 50.000 mark in biljetten van 1000. Een poging van het IRA om een aantal leden van de organisatie die gevangen zitten in de gevangenis van Mountjoy te bevrijden, werd gisteren verijdeld. Een patrouille bewakers arriveerde ter plekke voordat de „ontzetters” in actie konden komen. Zij namen de vlucht met achterlating van touwen en touwladders. Deze partij werd enkele jaren gele den opgericht door enkele mensen die het sterk persoonlijke bewind van minister-president Pengel de rug hadden toegekeerd. Men beschuldigde Pengel vooral van het benoemen van partijgenoten en vrienden op belang rijke posten. Indien deze personen over de nodige kennis en ervaring zouden hebben beschikt, had men met dit „regelen”, zoafs dat in Suri name wordt genoemd, vrede gehad, maar vaak waren het niet de meest bekwamen die in deze gunsten moch ten delen. Steiner vertelde de commissie vorige week dat hij na het verliezen van zijn parlementaire zetel vorig jaar september een betaalde geheime agent voor de DDR was geworden.De 50.000 mark die hem waren betaald waren naar zijn zeggen echter niet afkomstig van de DDR of elders van het Oostblok. Een paar uur na de belangrijke stemming in april 1972 riep Wienand hem naar zijn werking zette, na aandringen van Char les Colson. Colson was toen één van president Nixons adviseurs, en op het ogenblik één van diens felste verdedi gers. Colson heeft echter ontkend iets van het plan afgeweten te hebben, en zegt daarover vrijwillig al een leugentest te hebben ondergaan die dat bewijst. Voordat Larue gistermiddag aan bod kwam, hoorde de Senaatscommissie An thony Ulasewicz, de gepensioneerde poli tieagent uit N ew York, die door het Witte Huis werd aangenomen om in het geheim belastende gegevens te verzame len over de „vijanden” van de regering dat wil zeggen voornamelijk politici die het Witte Huis niet aanstonden. Deze gegevens bestonden uit inlichtingen over het seksuele leven van deze politici, hun drink- en uitgaansgewoonten, financiële manipulaties, en hun huiselijke omstan digheden. MEXICO CITY. Frankrijk heeft een in 1967 opgesteld verdrag onderte kend waarbij Latijns-Amerika tot kern wapenvrije zone is verklaard. De onder- tekeningsplechtigheid in Mexico City vond plaats op het moment dat de Fransen zich voorbereiden op het nemen van een nieuwe serie kernproeven in de Stille Oceaan. China en de Sovjet-Unie zijn de enige twee kernmachten die het verdrag nog moeten ondertekenen, maar ze hebben aangekondigd dat ze het zullen doen. op de vuurpijl was wel de arrestatie dezer dagen van een vooraanstaand lid van de Progressieve Nationale Partij op verdenking van het aanne men van steekpenningen op grote schaal. Het betrof hier geknoei met terreinen die aan de overheid toebe horen. In Suriname bestaat het ge bruik dat overheidsgronden niet wor den uitgegeven. Deze uitgifte ge schiedt gratis; men is slechts ver plicht jaarlijks een bepaalde vergoe ding aan de Surinaamse overheid te betalen. De gearresteerde politicus ontving grote bedragen voor het verhandelen van deze overheidspercelen. Hij ver leende zijn tussenkomst bij de toe kenning van het erfpachtsrecht; de terreinen werden naderhand ver kocht, soms aan grote maatschappijen voor het opzetten van kantoren, en de winst werd gedeeld door degenen die bevoorrecht waren om van de Surinaamse overheid een perceel in erfpacht te verkrijgen. In het bulletin van de ex-stakers, dat thans als dagblad verschijnt, wa ren dergelijke praktijken vaker gesig naleerd, maar de overheid vond het niet nodig een onderzoek in te stel len. WASHINGTON. Er zijn nu drie onder ede af gelegde tegenstrijdige versies van het kritieke moment dat de plannen voor de Watergate-in- braak al of niet werden goedgekeurd. Jeb Magruder, tweede man van de herverkiezingscommissie, die heeft verklaard dat ex-minister John Mit chell, die toen de verkiezingscampagne leidde, er zijn goedkeuring aan gaf. Mitchell zelf heeft dat ontkend en gezegd dat hij niets meer van dat plan wilde horen. Gisteren verklaarde Frederick Larue echter dat Mit chell op die bewuste bijeenkomst geen beslissing nam, en het plan ook niet van de hand wees. Larue verklaarde echter ook dat het mogelijk was dat Magruder het inbraak- plan van de spion Gordon Liddy in Daarna werd het uitdelen van de fondsen overgenomen door Larue die op dit punt een volledige bekentenis heeft afgelegd. Larue vertelde verder dat Gor don Liddy, die nu ook in de gevangenis zit en die het inbraakplan ontwierp en uitvoerde, op een bijeenkomst kort na het mislukken van de inbraak, had ge zegd dat hij nooit iets zou loslaten over de achtergronden van de inbraak. Liddy stelde zelfs voor om zich op een af te spreken straathoek te laten vermoorden. Het was een van zijn suggesties waar dan niet op ingegaan werd. Na een aantal mislukte pogingen maakte hij tenslotte een afspraak met de advocaat van de gearresteerde spion Howard Hunt, om het geld (300.000 gul den) op te halen in een telefooncel waar het door hem was neergelegd. Later werd Hunts vrouw (die later omkwam bij een vliegtuigongeluk in Chicago waarbij 30.000 gulden in haar handtas werd gevonden) ingeschakeld. Een andere methode werd nog weer later toegepast, waarbij Larue envelop pen met geld in ontvangst nam die door Ulasewicz op de vensterbank van een motel tegenover het Watergate-complex waren klaargelegd. Bij alle gesprekken die Ulasewicz voerde werd gesproken over „het manuscript en de toneelspe lers” waarmee de opzet van de distri butie van de zwijggelden en de gearres teerde inbrekers werden bedoeld. In to taal transporteerde Ulasewicz bijna drie kwart miljoen gulden naar aangewezen contactpersonen. Pas toen mevrouw Hunt stèeds meer bedragen ging vragen stelde Ulasewicz Kalmbach op een geheime ontmoeting in Californië voor ermee op te houden. Kalmbach had blijkbaar dezelfde con clusie bereikt, ook al zou hij blijven volhouden niet geweten te hebben dat de fondsen niet voor zoals hij zei, „hu manitaire doeleinden” (voor de advoca ten en de familie van de inbrekers) werden gebruikt, maar voor het afkopen van de inbrekers. TOULOUSE. Twee gewapende bandieten hebben gisteravond een juwe- lierswinkel in Toulouse overvallen en zijn er met juwelen ter waarde van meer dan één miljoen frank vandoor gegaan/ Een der rovers werd door een voorbijganger overmeesterd en gearres teerd. Daarbij ging zijn geweer af, waar bij twee voorbijgangers licht werden gewond. De tweede rover vluchtte met de buit in een auto. zingscampagnes begonnen zijn. De feilen van de huidige Surinaamse re gering worden breed uitgemeten, en het grote publiek raakt ervan over tuigd dat vele Surinamers zich verrij ken ten koste van de gemeenschap waarin zij leven en werken. Alle drie waren aanwezig in de huis kamer in Florida toen het plan ter sprake werd gebracht. Larue, die later een belangrijke rol zou spelen in de Het prestige van de Surinaamse regering kreeg een gevoelige tik door de massale staking van ontevreden leraren, onderwijzers en ander perso neel in overheidsdienst. Maar de klap Het zeer regeringsgezinde dagblad „Die Burger” laat een heel ander geluid ho ren. Het noemt prof. Berkhof iemand met zeer sterke kritiek op Zuid-Afrika, die de Zuidafrikaanse blanken als „blan ke terroristen” getypeerd zou hebben. Ook wijst het blad erop dat de Neder lands hervormde hoogleraar lid is van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, dat financiële steun ver leent aan bevrijdingsbewegingen in zui delijk Afrika. Bij de opening van de studiedagen van het „Dogmatisch Werkgezelschap van Stellenbosch”, waar prof. Berkhof enkele gastcolleges zou geven, heeft prof. D. A. Heyns een brief van de Leidse hoogle raar voorgelezen, waarin deze zijn diepe teleurstelling over de weigering van het visum uitspreekt. Prof. Berkhof schrijft het een bijzon der veeg teken te vinden dat Zuid- Afrika nu nog moeilijker visa verstrekt dan voorheen. Volgens Berkhof wordt door deze verscherpte maatregelen de dialoog over Zuid-Afrika tussen perso nen van verschillende opvattingen steeds meer bemoeilijkt. Vooral de partijen die tot de lin kervleugel in de Surinaamse politiek behoren, zijn thans bezig om zich samen te bundelen. Zo heeft de orga nisatie van ambtenaren in Suriname dezer dagen bekendgemaakt, dat zij bij de komende verkiezingen zal sa menwerken met de Partij Nationalis tische Republiek van de advocaat Bruma en met een afgesplitste vleu gel van de Verenigde Hindoestaanse Partijen, onder leiding van de huis arts Hirasingh. Deze combinatie wordt door velen gezien als een begin van de doorbraak van de etnische polarisatie in Suriname. Ook de communisten in Suriname hebben deze week verklaard dat zij aan de verkiezingen zullen deelne men. Er bestaan in Suriname thans verschillende communistische cellen, waarvan de leden gemiddeld onge veer 20 jaar oud zijn. Eén van deze groeperingen heeft enkele weken ge leden de Communistische Partij Suri name opgericht. De communisten hebben echter weinig kans om ook maar één zetel in het parlement te veroveren, omdat de kiesgerechtigde leeftijd in Suriname wettelijk is vast gesteld op 21 jaar. landse reizen gemaakt dan Pengel ooit op zijn naam geboekt had. Niet alleen ministers vertrokken maar al te vaak naar de buitenlandse hoofdsteden, ook statenvoorzitter Lachmon was slechts zelden in Suri name te bekennen. Daarbij bleek dat de Statenvoorzitter, die ook juridisch adviseur is van enkele grote maat schappijen in Suriname, verschillende dienstreizen naar het buitenland maakte om de belangen van zijn maatschappijen te behartigen. Een dergelijke opeenstapeling van macht was juist een doorn in het oog van deze Statenvoorzitter in de dagen toen minister-president Pengel Suri name als zijn persoonlijk eigendom beheerde. In zijn getuigenis voor de parlemen taire commissie van onderzoek in Bonn zei Wienand gisteren dat hij weliswaar het betrokken oppositielid, Julius Stei ner, heeft ontmoet en dat zij bespraken wat een parlementaire zetel in geld waard zou zijn. Maar hij ontkende de beschuldiging die Steiner vorige week ten overstaan van de commissie deed dat hij hem (Steiner) 50.000 mark had be taald als beloning voor zijn blaneo-stem over de door oppositieleider Rainer Bar- zel ingediende motie van wantrouwen tegen de regering-Brandt. BONN. Een Westduitse zakenman uit Frankfort probeert zijn Heimat per ons aan Amerika te verkopen. Hij biedt voormalige Duitsers in de VS zakjes echte vaderlandse aarde aan en is blijkbaar niet ’s werelds grootste zot, want de eerste bestellingen zijn al binnen. Rüdiger Thöne, een hoteleigenaar, plaatste in een Duitstalige Amerikaan se krant de advertentie waarin hij zijn waar aanbiedt: „Geliefde Duitse Heimat-aarde in uw huis, dicht uij bw geliefden, dicht bij uw hart”. Hij ge looft dat met Heimat-gevoel nog altijd een kaptaal te verdienen is. De aanbieding wordt voor ex-Duitsers, die naar een bloemetje met geboorte grond voor het raam snakken, extra interessant gemaakt door Thöne’s voorbereiding. De 32-jarige - aardever- koper biedt gewone grond uit de Tau- nus aan (100 gram voor vijf dollar), maar ook uit „Midden-Duitsland” (DDR) voor negen dollar en zelfs „Ostsand” uit de Poolse en Tsjechische provincies die eens bij het Duitse Rijk hoorden. Dat laatste voor 14,50 dollar per ons. „Ostsand,” krijgt Thöne, naar zijn zeg gen, van hotelgasten die het op zijn verzoek meebrengen. „Doe wat gene raties geleden uw voorvaderen deden: breng Heimat-aarde in uw huis”, aldus zijn advertentie. Die voorvaderen lie pen het gevoelloos met hun vuile laarzen naar binnen, dat natuurlijk wel. Aartsbisschop Joseph Raya was in hongerstaking gegaan tegenover het ge bouw van het Israëlische parlement (Knesset). Kort voordat hij zijn actie beëindigde liep hij met ongeveer 200 van de dorpelingen naar het kantoor van premier Golda Meir om zijn eisen kracht bij te zetten maar hij kreeg de premier niet te zien. Israëlische troepen evacueerden de Arabieren in 1948 uit Ikrit en Birim. „Om veiligheidsredenen” hebben ze sindsdien geen toestemming gekregen naar hun woonplaatsen terug te keren. Sinds enkele jaren is de aartsbisschop hun grote pleitbezorger. distributie van zwijggelden voor de ge arresteerde inbrekers, verklaarde dat Mitchell hem vroeg wat hij van het inbraakplan dacht. Volgens Larue zou hij daarop geantwoord hebben dat het hem, gezien de risico’s, de moeite niet waard leek. JKRtett-.Sba. feL --

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3