Vijftien miljoen namen van ex-gevangenen in opsporingscentrale Geen afspraken Antillen over defensie wegen Geen graan-cao in Rotterdam RS) ZE EN Bomen Verpleegtehuis Grafiet en stank Dierenasiel VRIJDAG 20 JULI '1973 Simpel verzoek Dit woord: RONSELAAR Dit woord: SNEUVELEN .695,— 5EAÜ rANAF 98.* «ijzen gen! TEER Resultaten 'fr Puzzel w ufe w» Oorlog laat Rode Kruis niet los 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 8 8 9 9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 PUZZEL NUMMER 29 ADVERTENTIE ADVERTENTIE OPLOSSING PUZZEL NUMMER 28: HORIZONTAAL: 1. echo; 4. zwart; 7. ADVERTENTIE LEZERS 22 jaar, sch aan 1-822454 A. J. Cornet, haarlem ADVERTENTIE D. SPIERENBURG, IJmuiden waarschijnlijk H. WIKKEL, Amsterdam. MEVR. G. STEENBAKKER-RUITER IJmuiden kaart van Jan Jansen. Geboortedatum klopt, naam van vader ook, adres van destijds eveneens. letaalde bestaat MIDDEN: muziekdrama; kiezel; vaar tuig; werpstrik; af; zuidvrucht; roof- diertje; feest; gil; houten beenverlen- ging; interest; muziekinstrument; bloem; ferm; muziekterm. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Oplossingen welke per post worden ingezonden s.v.p. als volgt adres seren: DAMIATE PERS B.V., Postbus 18, IJmuiden. De werknemers bij de GEM en Sea port blijven (voorlopig) vallen onder de voor de hele Amsterdamse en Rotter damse haven geldende cao-stukgoedbe- drijf. De werknemers hebben zich vooral verzet tegen dat deel van de concept- cao, waarin de werktijden worden gere geld. Het aanvaarden van een aparte graan-cao zou hebben betekend dat de werknemers van de GEM en Seaport veel meer nachtdiensten zouden moeten verrichten. (Van onze correspondent) GENEVE. Oorlogen eindigen nooit met het ondertekenen van een wapenstilstandsverdrag. Zij blijven doorvreten in de levens van hon derdduizenden individuen. Op som migen hebben zij voor altijd het stempel gedrukt van lichamelijk of geestelijke invaliditeit, op andere de sporen van verdriet en angst om het lot van familieleden, die nooit zijn teruggekeerd en van wie geen enkel levensteken meer is vernomen. De belangrijkste belemmeringen op de Nederlandse wegen, volgens verkeersin formatie van rijkspolitie en ANWB, z(jn: Leiden-AIphen aan den Rijn-Bode- graven In de editie van 11 juli las ik dat het Haarlems dierenasiel, waar ik donateur van ben, in financiële nood verkeert, organiseren in een omgeving waar Dat men hiervoor een papieractie moet toch zoveel rijkdom heerst vind ik be schamend. Het blijkt dat Jan in drie verschillen de kampen heeft gezeten en dat hij op 4 maart 1945 spoorloos is verdwenen. Aan de hand van de registers wordt nage gaan wie met Jansen in het kamp heb ben gezeten. Er gaan brieven uit naar de betrokkenen. Vele komen onbestelbaar retour omdat het adres niet meer klopt. Dan wordt de Nationale Rode Kruisor ganisatie, in dit geval dus het Neder landse Rode Kruis, ingeschakeld. Er wordt gecorrespondeerd en er wor den vraaggesprekken gehouden. En op een gegeven moment loopt het spoor volkomen dood. Maar de centrale houdt de aanvraag open. En dan, na jaren en jaren, komt Jan zelf op de gedachte, dat zijn zuster de oorlog misschien toch heeft overleefd. Na enkele vergeefse persoonlijke po gingen schrijft hij aan het Rode Kruis, dat het verzoek doorgeeft aan de centra le in Genève. Bij de kaart van Jan Jansen zit het al wat vergeelde docu ment dat de aanvraag van twintig jaar geleden van zijn zuster behelst. Simpel. Doodeenvoudig. Een en een is twee, zeggen ze dan in Genève. Een schijnbaar hopeloos geval is toch opgelost. Zo eenvoudig als dit voorbeeld zijn de opsporingsgevallen doorgaans niet. Zeker niet als Jan Jansen officieel Johannes vlak; 11. leo; 12. ora; 13. slok; 15. nu; 18. me; 18. soms; 19. graad; 21. eland; 23. oma; 24. Ate; 26. Leida; 28. anode; 31. marge; 32. s.r.i.; 34. lever; 35. leger; 39. mud; 41. opera; 44. staar; 46. opleg; 48. and; 49. uit; 51. ander; 53. klerk; 56. stug; 58. r.o.; 59. op; 60. alom; 62. eel; 63. ido; 64. raam; 65. Iduna; 66. spek. VERTICAAL: 1. Eist; 2. cel; 3. hoog; 5. woud; 6. Rome; 8. lood; 9. arm; 10. kast; 14. kroeg; 15. naad; 17. elan; 18. snede; 20. amie; 22. atol; 25. emelt; 26. Ir.; 27. as; 28. ai; 29. e.v.; 30. kraag; 33. reu; 36. G.S.; 37. etang; 38. rand; 39. mr.; 40. do; 41. oloe; 42. Petra; 43. eg; 45. ader; 47. pulp; 50. Aser; 51. aula; 52. rood; 53. koon; 54. klip; 55. amok; 57. tea; 61. ode. In Genève staat een gebouw, waar geprobeerd wordt de verlorengegane contacten te herstellen. Het is The Cen tral Tracing Agency, ofte wel de Opspo ringscentrale van het Rode Kruis. In antwoord op vragen van het Twee- de-Kamerlid Van der Spek (P.S.P.) ont kennen beide bewindslieden dat er met de Verenigde Staten overleg zou zijn geweest over samenwerking met de An tillen op het gebied van de defensie. De beide ministers bevestigen de mening van het Kamerlid dat het niet juist zou zijn dat er in de huidige staatkundige verhouding van Nederland met Surina me en de Antillen door ons land afspra ken worden gemaakt met derde staten, zeker wanneer dit de defensie van deze landen betreft. In het antwoord wordt meegedeeld dat kennis is genomen van de uitlatin gen van de Antilliaanse premier, de heer Isa, dat Nederland heeft voorgesteld de defensie van de Antillen na de onafhan kelijkheid te leggen in Venezolaanse handen. Op de vraag van het Kamerlid of dit ook de mening is van de Neder landse regering wordt een ontkennend antwoord gegeven. Het artikel over hoogovenstof en - stank met de uitspraken van de heer De Jong sprak mij sterk aan. Ook voor mij is al hetgeen Hoogovens over deze streek uitstrooit en -blaast een voortdurende ergernis, die het woongenot voor mijn gezin in onze woning in Zeewijk te vaak verziekt. Wat mij, ik ben pas twee jaar IJmuidenaar, steeds sterker verbaast is, dat in deze streek nauwelijks protesten klinken. Waarom maakt de IJmonder zo weinig gebruik van de mogelijkheid, stank- en vuiloverlast te melden. Er is een meldnummer: op het Stadhuis-Vel- sen (19000 vragne naar de heer Van der Vlies) of bij Openbare Werken Velsen (19126, toestel 14) ’s avonds bij de politie (19019). Klachten worden gaarne in ont vangst genomen. Overigens, in uw arti keltje wordt dit ook genoemd: u kunt ook Hoogovens zelf bellen. Zeker doen, dacht ik, elke keer als we weer gezwa veld worden, al is dit meer bij de duivel te biecht gaan. Bel in elk qeval ook het stadhuis. Wat meer druk op Hoogovens om ernst te maken met beperking van deze vervuiling zou geen kwaad kunnen, of deze nu wel of niet schadelijk is. Een simpel verzoek van de naaste familie: „Weet u ook de verblijfplaats van Jan Jansen, die in 1944 bij Arnhem gevangen werd genomen en naar Duits land gebracht”, zet het opsporingsappa raat in beweging. ROTTERDAM. Er komen geen on- derhandelingen over een aparte graan- cao voor de Rotterdamse haven. De werknemers van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) en Seaport Termi nal (elevator personeel) hebben zich uit gesproken tegen het openen van onder- handelingen over een graan-cao door de drie vervoersbonden en de directies van de twee bedrijven. DEN HAAG. De ministers voor Defensie en voor Surinaamse en Neder- lands-Antilliaanse zaken hebben de Tweede Kamer meegedeeld dat met geen enkele staat afspraken zijn gemaakt over de defensie van Suriname en de Nederlandse Antillen. Per maand worden nog 400 gevallen uit de Tweede Wereldoorlog in behande ling genomen. Indien mogelijk worden ze in Genève uitgezocht en anders gedis tribueerd over de nationale organisaties. Alleen al de sectie opsporingen van het Nederlandse Rode Kruis kreeg vorig jaar 281 verzoeken te behandelen, waar van er 213 met een positief resultaat konden worden afgesloten. In 61 geval len liep het spoor dood, 5 verzoeken werden doorgegeven aan andere instan ties. Links en rechts in het diagram komen woorden van vijf letters, de laatste let ters van de woorden links en de eerste letters van de woorden rechts vormen het begin en het einde van de middelste woorden. Hiervan staat de omschrijving echter niet in de juiste volgorde. Als men de puzzel op de juiste wijze heeft ingevuld, kan men in de cirkels van boven naar beneden de naam lezen van een beroep. Welk beroep is dat? LINKS: 1. luister; 2. niet fraai; 3. bosgod; 4. voedsel; 5. gek; 6. voorschrift; 7. klepper; 8. begin; 9. lust; 10. vergel ding; 11. roofdier; 12. buigzaam; 13. midden, half; 14. krachtig; 15. schoeisel. RECHTS: 1. huidopening; 2. ruim; 3. keurtroep; 4. onzin; 5. woede; 6. uit bouw; 7. opdracht; 8. platvis; 9. halswer vel; 10. hijswerktuig; 11. inhoudsmaat; 12. schermwapen; 13. deel van het jaar; 14. platte vierkante steen; 15. tevergeef- se. Misschien is Jan Jansen uit het kamp gevlucht en heeft hij zich verborgen op een boerderij in Joego-Slavië, waar hij met de dochter des huizes is getrouwd en een gezin heeft gesticht zonder ooit contact te zoeken met zijn enige zuster, die hij dood waant. Er is inderdaad een blijkt te heten en zijn naam met twee s’en in plaats van één wordt geschreven. Bij de Opsporingscentrale zijn ze er in de loop der jaren achter gekomen, dat de naam Jan zo’n 160 verschillende ver sies heeft. De officiële Johannes kan bijvoorbeeld als roepnaam hebben: Jo, Joop, Johan, Hans, Hannes, Jan, Jantje en noem maar op. De achternamen heb ben soortgelijke verschillen. Ronselaar en ronselen zijn woorden waarvan de betekenis wel bekend is, maar de afkomst niet. Die ligt volko men in het duister. Wij kennen ron selen dialectisch voor: ruilen, kwan selen, maar de gewone algemene be tekenis is: pressen, door het geven van geld mensen overhalen dienst te nemen als soldaat of matroos. Meest al gebeurt dit met geweld of met list, bijvoorbeeld door het slachtoffer te laten tekenen. De man die ronselt is de ronselaar, ook wel zielverkoper genaamd. Nu bestaat er dialectisch, bijvoorbeeld in het Zaans een werk woord ronselen, afgeleid van rons: rad in een raderwerk. Ronselen is dan ook ronddraaien, schudden. Het betekenisverschil tussen dit ronselen en ronselen pressen is zo groot, dat beide woorden waarschijnlijk niet verwant zijn. In de krant van 18 juli heb ik met verbazing het relaas gelezen over het te bouwen verpleegtehuis in Driehuis. Waarom willen deze heren géén ver pleegtehuis in hun omgeving en wel in Beeckestijn of IJmuiden? Ik denk dat deze heren zich niet realiseren hoe wij in IJmuiden wonen. Als ik door mijn ramen kijk, zie ik huizen dichtgespijkerd met planken en aan de achterzijde van mijn woning kijk ik uit op alleen maar muren. Wat moeten wij dan? Wij willen ook geen fluor en het wordt ons toch opgedrongen. Jan-met-de-pet moet alles maar nemen. Het gaat altijd maar om geld en grote huizen- Mogen de zieken en invaliden ook nog een beetje genie ten? Beter een tehuis voor zieken als een chemische fabriek of een flat of duiventil waarin de mensen als in vogel kooitjes zitten. Naar mijn mening kun nen de protesterende heren beter een brief sturen naar het provinciaal bestuur om te protesteren tegen fluor, uitlaat gassen en de gifpoel waarmee wie iede re dag geconfronteerd worden en die brief dan voorzien van hun handteke ningen. Gezondheid is niet met geld te betalen en wat heb je dan aan een mooi huis en een rustig plekje? Laat men liever aan ons leefklimaat, ons natuur behoud en onze gezondheid denken. Dat is meer waard dan een mooi huis. Of denken de na-oorlogse mensen alleen maar aan zichzelf. De zieken hebben toch zeker ook recht op nog een beetje leven. Men kan beter alles doen om van Nederland een schone poel te maken dan een gifpoel. Laten de heren hier eens over nadenken en laten wij blij zijn, dat er ziekenhuizen zijn, die menig een nodig kan hébben. Zelfgemaakt. Dat is een dik j| en kleurig magazine vol suggesties en aanwijzingen voor het zelf maken |l van allerlei gezellige zomerse dingen. jij Een hangmat, bolderwagen of jjj vouwkrukje; stelten, stoeipoppen, barbecues, strandtassen en nog veel s meer. Verder patronen voor truitjes, rokken, bikini’s en andere strandkleding. Plus allerhande tips voor vakantie en weekend: spelletjes voor regenachtige dagen, hoe overleven de planten de vakantie, fototips, barbecuerecepten etc. Gewoon te veel om op te noemen, 76 pagina’s dik, een vakantiepretboek om snel in huis te halen. Het ligt voor f 6.95 bij kiosk en boekhandel. In de Frans-Duitse oorlog van 1870- 1871 al is deze centrale begonnen met het registreren van de door beide partij en gemaakte krijgsgevangenen, zodat aan de familieleden kon worden bericht waar hun mannen zich bevonden. Dat werk heeft zich steeds meer ontwikkeld. Oorspronkelijk immers was het Rode Kruis er voor hulp aan gewonden van beide partijen op het slagveld. Naast de hulp aan gewonden groeide langzamer hand ook de hulp aan krijgsgevangenen. Het Rode Kruis inspecteerde de kampen, kreeg lijsten met namen en gegevens en verwittigde de regeringen. Het maakte ook correspondentie tussen familie en gevangenen mogelijk. Nog steeds wordt er tientallen malen per maand een beroep gedaan op de archieven van de Opsporingscentrale door mensen, die tijdens de Eerste We reldoorlog krijgsgevangen waren en die om een of andere reden daarvan een bewijs moeten overleggen. Vaak gaat dat om het recht op een uitkering of een pensioen. In elk geval: de centrale heeft die gegevens. Om precies te zijn 45 miljoen, die op 15 miljoen mensen be trekking hebben. Weer vijf bomen .voor de bijl, door aardgaslekkages. Er zijn er volgens Haarlems Dagblad van 16 juli al 500 gegaan en binnenkort zijn er nog 200 aan de beurt. Wethouder Voskuilen zei in mei ’71 na een oriëntatiereis door de Verenigde Staten, waarvan hij geschokt was teruggekeerd: „We moeten ons groen met hand en tand verdedigen”. Hij zei dat de reis je blik als bestuurder van een grote stad verruimde. De gevoelser varingen van die twee weken zouden zijn recreatiebeleid zeker gaan beïnvloe den. In New York had hij bijna geen groen gezien. Van een ander beleid na mei ’71 merkte ondergetekende niet veel, met circa 700 bomen minder. De leidin gen moeten worden vernieuwd door de lekkages, en wij kunnen zeker weer meer betalen voor ons aardgas. Intussen sterven de bomen die wij zo broodnodig hebben. Eindeloos lange gangen herbergen ar chieven met namen van miljoenen oor- logsgevangenen. A. Booij, 5.00: J. IJmuiden; 10.00: L. G. Cornelisse, lepenstraat 28, Haarlem; ƒ7,50: Mevr. Wesselius-v. ’t Hof, Meerweg 86, Bennebroek; 5.00: P. B. van Rijswijk, Parkstraat 10, Haarlem. Tot de geslaagde speuracties behoorde het geval van een 45-jarige mijnwerker, die als jongen van 17 jaar in 1944 in Polen door de Duitsers werd opgepakt en naar Duitsland weggevoerd. Zijn moeder kwam in een concentratiekamp terecht en werd nog enkele keren naar andere kampen verplaatst. Pogingen van beide kanten contact te zoeken misluk ten steeds tot de moeder het opnieuw probeerde en het Rode Kruis haar nu 45-jarige zoon in Limburg op het spoor kwam. In deze zaak betrof het een burger- genterneerde, waarmee het Rode Kruis tijdens de Tweede Wereldoorlog officieel gen bemoeiingen mocht hebben. De oude conventie sprak immers van militaire krijgsgevangenen. De mensonterende omstandigheden, waaronder miljoenen burgers moesten verkeren brachten het Rode Kruis na de oorlog in actie om ook bij burgergeïn- terneerden tijdens oorlogstijd toegang te verkrijgen. Dat lukte in 1949 toen de vierde conventie door een groot aantal regeringen werd aangenomen. Deze con ventie regelt de bescherming van civiele gevangenen in tijden van oorlog. Het is een stap op de goede weg, maar het Rode Kruis is er nog niet tevreden mee. Immers, behalve de civiele gevangenen in tijden van oorlog zijn er ook de politieke gevangenen, die in kampen verblijven zonder dat er van een oorlog sprake is. Wegens werkzaamheden zullen op deze rijksweg van maandag 07.00 uur tot vrijdag 16.00 uur stremmingen kunnen ontstaan aangezien op een aantal plaat sen afzettingen van een gedeelte van de rijstrook zullen plaatsvinden. Het ver keer wordt ter plaatse van de afgezette rijstrookgedeelten door middel van ver keerslichten geregedl ook ’s nachts. Klaverblad Oudenrijn In verband met vernieuwingswerk- zaamheden aan het centraal viaduct van het Klaverblad Oudenrijn moet het ver keer uit beide richtingen op het wegvak Vianen-Amsterdam rekening houden met een snelheidsbeperking van 70 km per uur alsmede een inhaalverbod voor vrachtauto’s ter hoogte van dit Klaver blad. Hierdoor zal vooral tijdens de spitsuren filevorming en vertraging ont staan. Het verkeer uit de richting ’s-Hertognebosch krijgt één rijstrook op de hoofdrijbaan en één rijstrook op de rij baan voor het tegemoetkomende verkeer door middel van een doorsteek in de middenberm. Deze laatste rijstrook is voor vrachtwagens verboden. Rijksweg Den Haag-Rotterdam Wegens werkzaamheden op de Hoorn brug te Rijswijk moet het verkeer reke ning houden met filevorming en vertra ging aangezien tijdens de werkzaamhe den het verkeer wisselend over de hoofdrijbanen en de parallelwegen wordt gëleid. Er zal dan voor het ver keer uit de richting Rotterdam en Am sterdam op de hoofdrijbaan (banen) van de Hoornbrug een breedtebeperking zijn van 2.00 meter. Het verkeer wordt van 12 juni t/m 3 augustus 1973 geadviseerd deze brug zoveel mogelijk te mijden. Rijksweg Gorinchem-Breda In verband met herstelwerkzaamheden aan de rij-ijzers van de brug over de Merwede zal voor elk van de verkeers- richtingen slechts één rijstrook beschik baar zijn. Ter plaatse zullen de bekende ver keersmaatregelen gelden- maximum snelheid 70 km/uru en algemeen inhaal verbod. De werkzaamheden duren tot half oktober 1973. Er zijn in het Nederlands vele werkwoorden die uitgaan op -elen en op -eren en die oorspronkelijk betekenden dat de werking door een verwant werkwoord genoemd, her haaldelijk voorkwam. Zo is wiegelen: herhaaldelijk wiegen, schuifelen is: herhaaldelijk schuiven en bibberen: herhaaldelijk beven. Soms is echter dat karakter van herhaaldelijk iets doen verdwenen, bijvoorbeeld in sneuvelen, dat naast sneven staat. Nu betekent sneven eigenlijk: struikelen. Marnix zegt ergens in zijn psalmbe rijming: opdat mijn voeten nergens sneven. Van struikelen gaat sneven betekenen: vallen en vandaar: omko men, sterven. Sneuvelen is dus eigen lijk: herhaaldelijk vallen, maar wij gebruiken het werkwoord voor: in de strijd omkomen. Ook van vallende bomen zegt men het. Prijswinnaars puzzel nummer 28: 10.00: Mevr. Barentsen, Orionweg 522, IJmuiden; 7,50: Mevr. Ahornstraat 48, IJmuiden; Pais, Pegasusstraat 55,

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15