NEGEN MINISTERS BEREIKEN COMPROMIS Peron ziek Mogelijk zondag proef Franse Zeldzame arend op Schiermonnikoog kernbom Geen devaluatie meer van dollar Vervalsingen ook in Prins Bernhard toekomst mogelijk Sadat wil in 1 licht gewond bij aanrijding Damco ontslaat 41 werknemers Mersa praten met Libiërs gezonken Twee jongens opgehaald van Remeiland Ontvoerders van Getty willen vinger sturen Röntgenologen in verzet tegen ontslag Trawler uit Umuiden DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 4 Het woord is aan... AMERIKAANSE REGERIN: Verder in de krant HET WEER IUR See morris before you buy w (Van onze redacteur in Brussel) Compromis Trappen lopen Onderminister Volcker: Buien Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s op de gehele kollektie dames- en heren-suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. VRIJDAG 20 JULI 1973 63e jaargang nummer 217 Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 3 3 5 4 7 7 9 11 11 13 15 15 17, 19 Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 15 Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, Medische diensten Economie Beurs Kunst A. Radio en tv Strips Toerisme Schrijvende lezers Puzzel Sport BUENOS AIRES (UPI) Juan Peron, ex-president en naar mag worden aangenomen ook de nieuwe president van Argentinië, is ziek. Volgens de Argentijnse minister van Sociale Zaken, José Lopez Rega, is Peron de laatste tijd niet in het openbaar verschenen, omdat zijn artsen zich daartegen verzetten. DANKZIJ NOODVUUR Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel.10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. id. 10519. Bemanning gered NI I I 0 n IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Korting Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. jaar ƒ106,20. Losse nummers 40 cent. Aanzet tot milieubeleid EEG Amerikaanse —De 'en onder tot het KNMI AAN HET STRAND ai J KORTING"' I s of maak heer de ing. salaris, U ■isie extra *se werk- e en flinke Het resultaat van hun overleg bete kent volgens minister Irene Vorrink een totale omwenteling in het Europees den ken, daar naast het economisch uitgangs punt van de EEG nu een milieucompo- Het heeft de milieuministers de afge lopen nacht veertien uur vergaderen ge kost om eindelijk de grondslagen voor een gezamenlijk beleid te kunnen leg gen. nent op hetzelfde niveau in het leven is geroepen. Hoewel de ministers het al betrekke lijk spoedig eens konden worden over de feitelijke inhoud van hun actieprogram ma, ontstond ern toch een meningsver schil van betekenis tussen de Franse en de Nederlandse delegatie met steun van de andere acht lidstaten. Reden: Frankrijk wilde een actiepro gramma ter bescherming van het milieu opstellen, waarin de voornaamste be voegdheden bij de nationale wetgevers zouden blijven liggen en de EEG dus ook geen maatregelen zou kunnen af dwingen. Het is y^oral van belang dat de lidsta ten nu verplicht zijn om hun natiionale milieuplannen bij de Europese Commis sie aan te melden om die de gelegenheid te geven met eigen voorstellen op Euro pese schaal te komen. Op die manier kunnen vooruitstrevende landen, zoals Nederland, de langzame staten tot acti viteit dwingen. van de Hij zei dat de Amerikaanse regering van mening is dat de koersveranderin- gne van februari over het geheel geno men voldoende waren om orde op mo netaire zaken te stellen. Om de wissel koersen stabiel te krijgen is het zijns inziens in de eerste plaats nodig de inflatie in de Verenigde Staten de kop in te drukken. AARLEM CAIRO (AFP, Reuter en UPI). De voorhoede van de naar schatting 30.000 Libiërs die sinds woensdag op weg zijn naar Cairo om president Sadat er toe te bewegen de vereniging tussen Egypte en Libië op 1 september een feit te doen worden, is vanmorgen in Mersa Matruh aangekomen. PORTO ERCOLE. Prins Bernahrd is gisteren licht gewond geraakt toen zijn Ferrari, waarin hij reed in de buurt van zijn vakantieverblijfplaats Porto Er- cole in Italië, een aanrijding had met een Italiaanse personenwagen. De prins liep enkele schaafwonden op. De 21- jarige bestuurder van de andere auto, Roberto Presenti, werd volgens de poli tie ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de weg van Porto Ercole naar Orbetello. De geheimgehouden 3.630 bombarde menten vonden plaats in een periode toen de Verenigde Staten officieel nog de neutraliteit van Cambodja erkenden. Pentagon-woordvoerder Friedheim verklaarde dat de opdracht tot geheim houding kwam van de toenmalige minis ter van Defensie Melvin Laird en van generaal Earl Wheeler, toen voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven. Ze lieten het aan hun ondergeschikten over een methode voor de geheimhou ding te bedenken. Daartoe was, aldus Friedheim, een „dubbele boekhouding” opgezet: een accuraat verslag was in bezit van de luchtmacht en een vervalst KOPENHAGEN (AP). De IJmui- dense trawler „Lucia Hendrika”, de YM 49, is gisteren op 31 zeemijlen uit de westkust van Jutland gezonken, zo deelt de Deense reddingsdienst mee. De drie opvarenden, de IJmuidense schipper Bas van de Ree en de beman ningsleden Henk Ebbinger en Huib de Jager, zijn gered. Ze zijn gisteravond aan boord van een Deense trawler de vissershaven Hvide Sande binnengeko men. Over de toedracht van het ongeluk is alleen bekend dat het niet om een aanvaring gaat. Van alle bewindslieden heeft minister Vorrink ongetwijfeld de grootste inspan ningen voor dit resultaat geleverd: zij heeft last van claustrofobie en kon daarom niet met de lift naar de 14e etage van het gebouw, waar de verga deringen plaatsvinden. Vergezeld van haar chauffeur en een veiligheidsambte- naar heeft zij alle trappen op gelopen. Nederland, vooral door West-Duitsland bijgestaan, handhaafde de opvatting dat zo’n actieprogramma alleen zin heeft als de EEG over doorslaggevende bevoegd heden gaat beschikken op basis van ministerraadsbesluiten. In plaats van een resolutie van de raad, wilden de Fransen niet meer dan een verklaring van de lidstaten zelf. WASHINGTON. Het is onmogelijk dat de dollar verder in waarde wordt verlaagd. Dit heeft de Amerikaanse on derminister van Financiën voor Mone taire Zaken. Paul A. Volcker, gisteren tegenover de subcommissie voor het bankwezen van het Huis van Afgevaar digden verklaard. een onmiddellijke hoorzitting door het con gres. Dit is de zondag in een boom op Schier monnikoog gevonden arendachtige vo gel, die nu bij jachtopziener Van der Wal verblijft. De voor Europa zeer zeldzame arend komt waarschijnlijk uit Azië. De vleugelspanwijdte van het dier, hier samen met zijn nieuwe baas, is 1 meter 55. De vogel is 56 centimeter lang. In die brief protesteren tien Neder landse groeperingen tegen het Frans» plan. Het zijn in alfabetische volgorde Centrum voor Geweldloze Weerbaarheid Federatie van Kerk en Vrede en ds Doopsgezinde Vredesgroep, het Interker- lijk Vredesberaad, Milieu-Komitee Ne derland, de PSP, Pax Christi Nederland de PPR, Sjaloom, het Verbond van We tenschappelijke Onderzoekers en d< werkgroep „Smeedt de Zwaarden to' Ploegijzers”. Bij sommigen is liefde het gevolg van een overvloedige maaltijd. Volcker bleek verder van mening dat aanbod van goud op de vrije markt door het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en centrale banken tot een daling van de goudprijs zou kunnen bijdragen. Op de wisselmarkt in Frankfort is de koers van de dollar gisteren tot het hoogste peil van deze week gestegen door steunaankopen van de Westduitse centrale bank. ZANDVOORT/NOORDWIJK. 19-jarige Zandvoorter Cor Molenaar en de 19-jarige Amsterdammer Martin Westerman hebben twee nachten door gebracht op het Remeiland dat enkele kilometers voor Noordwijk in zee ligt. Vanmorgen om vijf uur zijn ze opge haald met de reddingboot Kurt Carlsen uit Noordwijk. De politie in de badplaats kreeg van nacht een melding binnen dat er licht was waargenomen op het Remeiland. Bovendien was bekend dat twee jongens uit Zandvoort werden vermist. Onmid dellijk werd de reddingboot erop af gestuurd. De boot kon door de slechte weersomstandigheden de eerste uren niet bij het eiland komen, maar om vijf uur lukte het de jongens aan boord te halen. Ze vertelden woensdagochtend met hun motorvlet uit Zandvoort vertrokken te zijn. Ze voeren naar het Remeiland en gingen er op verkenning. Er stond een hijskraan die ze aan het draaien kregen en even later kwamen ze op het idee hun vlet op te takelen. Halverwege de hijspartij gleed de boot echter uit de touwen en viel terug in zee, die de boot meevoerde. Het duo zag zich plotseling afgesneden van de bewoonde wereld. Gisteren verzamelden ze al het hout dat ze op het eiland konden vinden en staken een groot 1 vuur aan. Dat werd hun redding. r Vannacht in Noordwijk teruggekeerd kregen ze op het politiebureau kleren en een warme maaltijd, die de avonturiers zich bijzonder goed lieten smaken. ROME. (UPI) De ontvoerders van Paul Getty, de gelijknamige kleinzoon van één van 's werelds rijkste mannen, hebben zijn moeder gezegd bereid te zijn haar een vinger van Paul te sturen om te bewijzen dat zij hem vasthouden. Het dreigement zou dinsdag telefo nisch zijn gedaan en later per brief zijn herhaald. Men heeft tot nog toe steeds gedacht dat de 17-jarige Paul de ontvoering zelf in scène had gezet om aan geld te komen. ROTTERDAM. De Damco-scheep- vaartmaatschappij (Rijnvaart) zal in verband met een reorganisatie 41 man nelijke personeelsleden ontslaan (acht percent van het totale bestand). Een deel van deze werknemers kan waarschijnlijk aan het werk bij „be vriende ondernemingen”. Voor de overi gen is in overleg met de vakbonden een afvloeiingsregeling opgesteld. De reorganisatie omvat het afstoten van economisch verouderde vaartuigen, sleepboten, sleepschepen en enkele mo torschepen. Damco is door de snelle ontwikkeling van de Rijnvaart met on der meer duwschepen in een ongunstige concurrentiepositie gekomen. Volgens de politie heeft een mede- inzittende van de auto van de prins geen letsel opgelopen. Roberto Presenti, een elektricien uit Orbetello, kreeg een sche- delbasisfractuur. Hij ligt in een coma. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst werd de auto van de prins door de Italiaanse auto aangereden, terwijl de prins rustig in een file reed. zegd dat Peron griep had. EINDHOVEN. De twee röntgenolo gen in het Eindhovense Sint Josephzie- kenhuis, die donderdag door de zieken fondsen als medewerkers zijn ontslagen wegens het schrijven van enkele tonnen te hoge rekeningen, gaan in verweer tegen deze maatregel. Eén van de specialisten liet dat giste ren doorschemeren. Meer wilde hij over zijn verdediging niet zeggen. De beide specialisten hebben een juridisch advi seur in de arm genomen. „Stuur de jagers „Van Galen” en „Lim burg”, die zich op het ogenblik in de Perzische Golf bevinden, door naar de Stille Oceaan ter ondersteuning van on der meer het Nieuwzeelandse protest tegen de voorgenomen ontploffing van de Franse kernbom bij het atol Mururoa’ zo luidt een verzoek dat vervat is is een brief aan de ministerraad. Nixons adviseur Henry Kissinger noemde de vervalsing van documenten „betreurenswaardig”. In een telefoonge sprek met de „New York Times” zei hij dat het Witte Huis geen opdracht tot de vervalsing heeft gegeven en daar ook niet van op de hoogte was. De zaak kwam aan het rollen toen een vroegere majoor bij de luchtmacht, Hal Knight, begin deze week onthulde dat zijn meerderen hem hadden opge dragen sommige rapporten te vervalsen en andere te verbranden. De bombar dementen op Cambodja, bedoeld om uit wijkplaatsen van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront te vernietigen, werden geboekt als bombardementen op Zuid- Vietnam om een verklaring te kunnen geven voor het verbruik van brandstof en bommen. De Pentagon-woordvoerder verklaarde dat dergelijke dingen waarschijnlijk ook zijn gebeurd onder het bewind van pre sident Johnson. Het uiteindelijke compromis hand haaft een groot deel van de Europese bevoegdheden, maar geeft ook de lidsta ten nog wel eigen bevoegdheden, zij het onder controle van de Europese minis terraad. Vandaar dat minister Vorrink een Franse nederlaag signaleerde. WELLINGTON. (AFP) Uit door gaans goedingelichte bron in Papeete op Tahiti Is vernomen dat de Franse kern proef is uitgesteld „in verband met de weersomstandigheden”. Men zou de proef nu overmorgen willen houden. rapport werd toegestuurd aan het con gres”. Friedheim zei dat deze gang van zaken „achteraf bekeken niet erg verstandig was geweest”, maar hij sloot de moge lijkheid niet uit dat ook in de toekomst documenten vervalst zullen worden in buitengewone situaties. Zowel Laird als Wheeler hebben tegen over de „New York Times” ontkend dat ze iets afwisten van het vervalste rapport. Het congres zal nu waarschijnlijk een diepgaand onderzoek naar deze kwestie eisen. Het democratische parlementslid Ha rold Hughes zei dat hij zou aandringen op het aftreden van elke officier, die verantwoordelijk was voor het besluit vervalste informatie voor te leggen aan Volgens Rega krijgt Peron elke dag bezoek van een hartspecialist. Hij heeft de afgelopen 24 dagen zijn huis niet ver laten. Officieel is niets over de ziekte van Peron bekendgemaakt. In juni, kort na zijn terugkeer in Argentinië, werd ge- Depressie bij noordwest-Enge- land trekt langzaam in de rich ting van Londen. Ook morgen aanvoer van onstabiele lucht met enkele buien en een vrij krach tige zuidwestenwind. In de mid dag 18 tot 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten ook tijdens het weekeinde onstabiel en zeer gematigd strandweer. WASHINGTON (Reuter). Het Con gres en het Amerikaanse ministerie van Defensie zijn in een ernstig conflict gewikkeld over de vervalsing van docu menten door het Pentagon om bombar dementen op Cambodja geheim te hou den. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie onthulde gisteravond dat de „sociale veiligheidsprocedures voor rapportage” over bombardementen door B-52’s in 1969 en 1970 waren geno men „in opdracht en onder leiding van Washington". Verwachting van zaterdagavond BRUSSEL De negen landen van de EEG hebben gisteren be sloten dat het milieu in Europa niet verder mag worden vervuild dan nu het geval is. Daarmee is de eer ste aanzet gegeven tot een Euro pees milieubeleid, waarvoor de Europese Commissie als uitvoerend orgaan van de EEG binnen negen maanden een reeks ministerraads besluiten moet gaan voorbereiden op basis van het beginsel dat de vervuiler betaalt. Nabij Tokio is een groep Japanners een zitstaking begonnen uit protest tegen de voorgenomen Franse kernproeven. De actie gaat uit van de „zeven samoerai, die tegen kernwapens zijn”. Tot dit zevental behoort een vrouw uit Hiro- sjima (midden) en twee boeddhistische priesters (links). De demonstratie eindigt zondagmorgen. Op de achtergrond het schip „de gelukkige draak”, waarvan de bemanning in 1954 besmet raakte door radio-actieve stof, afkomstig van een kernproef in de Stille Oceaan. Perioden met buien, maar ook nu en dan zon. Matige tot krachtige wind uit zuid west tot zuid. Minimum temperaturen ongeveer 12, maxima morgen rond 20 gra den. het Congres. Hij drong aan op Nicholas Chamfort:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1