Ziekenhuizen in Umond-noord kiezen voor regio Haarlem ttm vishal „PARKEERSITUATIE IN VELSEN NOG ALTIJD GUNSTIG” ..HUISVESTING ZEI ONS MAAR OP HET WOONWAGENKAMP TE GAAN STAAN...” a s Kostenaspect noopt RKZ-bestuur tot uiterste zorgvuldigheid 4 5 V R IJ D A G 2 0 JULI IJMUIDER COURANT 19 73 Gemakkelijk Nieuwbouw 1 (Van een onzer verslaggevers) Nog niet urgent Binnenvaartschip Haarlem Sociaal rapport Op industrieterrein IJMUIDEN Enige weken geleden lieten wij in deze krant de heer Ab Schong uit de Lange Nieuwstraat in IJmuiden nogal uitvoerig aan het woord over de vele moeilijkheden, welke er voor hem aan het strandbe- zoek waren verbonden. Zijn echtgenote is namelijk invalide en moet daar om geregeld in een rolstoel worden meegenomen. Van de toen door hem uitgesproken wensen is er inmiddels al een in vervulling gegaan, doordat in opdracht van Rijkswaterstaat op de boulevard enige parkeerplaatsen voor auto’s van invaliden werden gereserveerd. Een en ander is hier door middel van de bekende borden aangegeven. IJMUIDEN. „Gisteren konden we het niet meer uithouden. We waren het allebei meer dan zat. Twee jaar lang lopen we nou wer kelijk van kastje naar de muur en krijgen we overal een afwijzend of vaag antwoord. Wat moetje dan, je moet toch wonen”? zegt Carla Post, 23 jaar en sinds woensdag samen met haar 24-jarige man Jacobus en dochtertje Monique (3 jaar) illegaal bewoonster van het parkeerterrein achter de sportzaal Zeewijk. Ten einde raad is het gezin Post daar met een sta-caravan naartoe getrok ken. Omdat ze gewoon niet meer wisten wat ze moesten beginnen, zegt Carla. Geen ontheffing voor invaliden straat straat (Van een onzer verslaggeefsters) te (Van een medewerker) 44-36,20, IJmuider gezin kampeert uit woningnood lijgens- eopend cpositie tus van 8 uur. rstraat, lag van fspraak (behal- van 10 Velsen- bezoe- 17 uur; st park tie van letshuis an Jan elgroep 62 jr., C. van M. de e van: eduwe 67 jr., broer van m’n man aan tefel Op den duur gaat dat vervelen, je licht, niks. Licht hadden we omdat we toen waxinelichtejes hadden gekocht en water haalden we in jerrycans steeds bij kennissen”. Maar dat willen we helemaal niet. Daar voel ik me helemaal niet veilig. Maar goed, we zijn toen naar Sociale Zaken geweest. De man die we daar toen te Bij navraag bij de verkeerspolitie in Haarlem is ons gebleken dat dergelijke parkeerontheffingen in Haarlem inder daad worden verleend, doch slechts „bij mondjesmaat” en alleen voor invaliden die zelf hun auto besturen. Zo nodig wordt hierbij nog dokteradvies gevraagd. Narvik; mouth. In 1972 werden, evenals in het vorige verslagjaar, de werkzaamheden van re- VELSEN. Programma van de bei- aardbespeling op zaterdag 21 juli van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscarillon in Velsen. Beiaardier H. de Ligt. SchelJ- lensdag 9.30 tot bij P. 02510- J 29-21, Aan 21.15 u.t Cats). ,.De 1.15 U.t an der ninga- r-M. I. :ins. -Blom, z., M. Molen- ehake- iek, d., H. ge- 2zien orns zes zich sep- door volle lillen zijn Ver- and- nge- geld Mo- het Het ngen aien. een imer iting H. M. Schot- lar, H. ter, A, C. L Schaf- A. L. Ver- W. M. >y, w. an den Berge I Cen- .eopend ran 9.30 De heer Schong: „Het is me al meer malen gebeurd dat ik hier met m’n auto kwam aanrijden, juist op het moment dat een niet-invalide automobilsit bezig was de voor ons nog enige beschikbare plaats in te nemen. Wanneer ik hem er dan op attent maakte dat hij in feite in ks van uur en 17 uur tien in i tot 22 Eén keer, zo vertelt ze, werd hun een woning door Volkshuisvesting aangebo den. „Dat was ’s maandags vlak nadat we met die binnenvaartschuit waren ver- trokken. Toen moeten ze van huisves ting bij de heibak gestaan hebben met een woning voor ons. Terwijl ze wisten dat we de vrijdag daarvoor zouden ver trekken. Daar gelooft Carla niet in. Zij is alleen thuis met haar dochtertje en twee honden als we haar bezoekn. Haar man is werken. „Twee weken geleden waren we met Intussen wacht het gezin Post af. In hun caravan op een plaats waarvan ze weten dat ze er niet mogen staan. Zon der electrisch licht en zonder een water- aansluiting natuurlijk. De ijskast en de fraai uitgevoerde radio doen het niet. Er kan geen enkel electrisch apparaat ge bruikt worden. Alleen een klein teveetje staat aangesloten op een twaalfvolts ac cu. Die hebben ze teleen van vrienden. „Ik heb hier wel al een politieauto rond zien rijden, maar tot nu toe hebben ze nog niets gedaan”, zegt Carla Post op donderdagmiddag, als ze er precies een etmaal staan. Een zonder een dergelijk bewijs kan de heer Schong nu eenmaal niemand van zijn gelijk overtuigen. Hij heeft daarom zelf maar een bordje vervaar digd waar de aanduiding „invalide” op is aangebracht, maar een dergeljjk „eigen fabrikaat' kan uiteraard geen enkele rechtsgeldigheid worden toegekend. Met betrekking tot de kostenstijging in de gezondheidszorg, reeds jarenlang een bron van zorg voor regenten en directie, wordt in het jaarverslag be treurd dat de overheid het het publiek niet duidelijk maakt dat „hoe efficiënt de gezondheidszorg ook wordt georgani seerd, een maximale dienstverlening on betaalbaar en een betaalbare dienstver lening niet maximaal zal zijn.” Waarmee regenten en directie maar willen zeggen, at indien zij om overigens zeer be grijpelijke redenen de kostenontwik keling in de gezondheidszorg ter wille van andere bestedingen willen afrem men, aan een vermoedelijk toenemend aantal patiënten de medische e n ver pleegkundig maximale zorg zal moeten worden onthouden, óók nadat ondoelma tige, kostenverslindende uitwassen zijn verdwenen.” Weliswaar wordt een dergelijk proces verbaal ongetwijfeld weer ongedaan ge maakt, maar dan moet de heer Schong zich daarvoor speciaal naar het politie bureau begeven. Daarom heeft hij zich al dikwijls afgevraagd waarom er in andere plaatsen wel en in Velsen geen ontheffingen worden verleend. Carla Post haalt haar dochtertje, dat in haar bedje in een miniscuul kamertje ligt te huilen, naar de keurig ingerichte woonkamer, waar de kleine Monique verlegen dicht tegen haar moeder aan kruipt. Carla gaat verder: „In het begin heb ben we met deze caravan op een cam- „Een eerste stap in de goede richting”, meent de heer Schong, hoewel hij met deze oplossing nog lang niet tevreden is. Want het is hem dikwijls opgevallen dat deze gereserveerde plaatsen vooral bij drukke dagen geregeld worden ingeno men door automobilisten die hier geen enkel recht op kunnen laten gelden. En in feite heeft de heer Schong zichzelf ook bij deze categotie ingedeeld, omdat in Velsen volgens hem nog altijd geen parkeerontheffingen voor invaliden wor den afgegeven. Inbraak. Terwijl de bewoners op vakantie waren, is gisteren ingebroken in een woning aan de Velsense Minister van Houtenlaan. In het gehele huis wer den kasten en laden doorzocht. De poli tie kon echter niet vaststellen of er iets vermist werd. Door dit alles is de heer Schong zelf ook enigszins huiverig een dergelijke parkeerplaats in te nemen, omdat hij immers geen enkel officieel ontheffings- bewijs op zijn voorruit kan aanbrengen. Hij loopt daardoor namelijk steeds het risico van een bekeuring, omdat de hier surveillerende politie evenmin kan waarnemen dat hij niet in overtreding is. In de komende maanden zullen vooral de voltooiing van de nieuwbouw en de daarmee samenhangende reorganisatie voor regenten en directie van het zie kenhuis centraal staan. Voorts is drin gend behoefte a an uitbreiding van het behandelhuis en zal veel aandacht wor den geschonken aan de plaats die het ziekenhuis in de gezondheidszorg in de (sub)regio gaat innemen. Nog sterker dan voorheen zal in de toekomst het kostenaspect van alle ambities het zie kenhuisbestuur tot uiterste zorgvuldig heid nopen: voor de economie in het medisch en verpleegkundig denken zal een grotere plaats moeten worden inge ruimd. Door dit alles ziet de hoofd-inspecteur onder de huidige omstandigheden geen kans de heer Schong voor een parkeer- ontheffing in aanmerking te laten ko men. De verkeerspolitie is hem reeds zoveel mogelijk terwille geweest, door het gemeentebestuur enige tijd geleden te adviseren een N.P.-strook voor zijn woning aan de Lange Nieuwstraat te laten aanbrengen, hetgeen inmiddels dan ook is geschied. Overigens heeft een dergelijke reservering geen enkele rechtsgeldigheid, zodat tegen hier toch IJMUIDEN. Donderdag arriveerden in IJmuiden: Magdalena, Rotterdam; Georges Lezer en Ponton Malus 1, Rot terdam; Zaanstroom, Felixstowe; Hal- cience, Londen; Munte, Aberdeen; Emi nence, Antwerpe, IJmuiden; San Remo, Rotterdam; Putnat, Bremerhaven; Rolf Behrmann, Londen; Blatence, Batterden; Pamir, Tillbury; Sleppco 1, Hamburg, IJmuiden; Lord, Stettin; Anita Von Bar gen Flixborough; Botnia, New Castle, IJmuiden; Kirsten Frank, Fowey; Sud- fjord, Dordrecht, IJmuiden; Martha Frie- secke, Poole, Velsen; Autobahn, Vigo; Utilitas, Constantza; Helena Oldendorff, IJmuiden; Apollo 1, Teigne- rdag It in”. dag 20 Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Abbotsfort, Felixstowe; Sylvia 5, Flixbo rough; Chanteney, Lorient, IJmuiden; Rio San Juan, Rio de Janeiro; Fred Everard, Erith; Hilvarenbeek, Hamina; Mi' SSi genten en directie grotendeels bepaald door de realisering van het beddenhuis, dat naar verwachting eind dit jaar in gebruik zal kunnen worden genomen. Het overlijden van de heer W. Bakker, gedurende bijna dertien jaren lid van het college van regenten van het RKZ, betekende voor het ziekenhuis in „een periode, waarin bezinning op de functie van het ziekenhuis en de plaats die het in de zich snel ontwikkelende gezond heidszorg dient in te nemen, meer dan in vorige jaren de aandacht vroeg” een gevoelig verlies. BEVERWIJK. Het Rode Kruiszie kenhuis Beverwijk en het Heemskerkse St. Jozefziekenhuis hebben beiden beslo ten zich aan te sluiten bij de Stichting Samenwerkende Haarlemse Ziekenhui zen. In het zojuist verschenen jaarver slag over 1972 van het Rode Kruiszie kenhuis, waarin van de nog dit jaar te formeren regiokeuze gewag wordt gemaakt, spreken regenten en directie van het Beverwijkse ziekenhuis hun vol doening uit over deze eensluidende voor keur, die voor een gunstige ontwikkeling van de gezondheidszorg in de IJmond- Noord van groot belang wordt geacht. op een oude heibak gewoond, een schip met een ijzeren hok er op. Dat mochten we lenen van Stolk van N.V. De Bran ding. We waren er even mee gered, maar het was eigenlijk vreselijk. We hadden helemaal niks, geen water en parkerende automobilisten geen maatre gelen kunnen worden genomen. Tenslotte werd ons nog door de heer Wijnstroom meegedeeld dat in het nieu we plan „Zeebad” ook tien voor invali den gereserveerde parkeerplaatsen zullen worden opgenomen. Zij zijn bedoeld als uitkijkpost, waar de invaliden dan tel kens een half uur van het panorama kunnen genieten. De nieuwbouw van het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis nadert met rasse schreden zijn voltooiing: Tot nog toe is men er steeds in geslaagd de oor spronkelijke bouwkostenraming niet overschrijden. ping in Purmerend gestaan. We zouden daar ook water en licht krijgen, maar er is nooit iets aangesloten. Telkens als we er om vroegen zei de baas van die camping dat het nog even duurde. De ene keer zei hij ja, de andere keer weer nee. Je wist dus nooit waar je aan toe was. Tot oktober hebben we daar ge staan. Daarna zijn we weer naar IJmui den gekomen, we zijn hier altijd inge schreven geweest, zolang we getrouwd zijn, en hier kondert we een plaatsje krijgen op het terrein van de machine fabriek Lacoma in de Ampèrestraat, op het industrieterrein. Daar mochten we staan en we kregen ook electrisch licht en water. Via kennissen zijn we aan die standplaats gekomen”. Nu gaat de fabriek naast Lacoma, waaraan het lapje grond waarop de caravan van het gezin Post stond grenst, uitbreiden. Dat betekent dat de caravan geheel ingesloten zou komen te staan tussen het zich steeds hoger opstapelend metaal van Lacoma en de nieuwbouw. Aan een kant zou de caravan dan nog een een stuk weiland grenzen, maar daar mag de familie Post van de eige naar niet meer overheen, zo vertelt Car la Post. Volgens Woonruimteverdeling in Vel sen klopt ook dat. Het sociaal rapport is er ontvangen en volgende week zal zich daarover een commissie van advies een uit burgers samengestelde commis sie buigen. De urgentie zal, volgens Woonruimteverdeling, tegen andere ur- gentiegevallen afgewogen moeten wor den. De uiteindelijke beslissing ligt dan bij Burgemeester en Wethouders. Georges Letzer. Vlissingen; Brandon, Antwerpen; Granit, Flixborough; Sea gull, Gothenborg; Levern, Londen; Me mel, Dagenham; Vilsandi, Bremen; Sa rno, Harlingen; Aardenburgh, Gent; Rus sell H Green, Libië; Halcience, Londen; Pericles, Barbados; Zaanstroom, Felix stowe; Uno, Randers, IJmuiden; Canis, Rotterdam; Helmuth Feldmann, Norre- suntiby; Mette Skou, Aarhus; Germania, Great Yarmouth; Susanne Schulte, Nar vik, IJmuiden: Capella, Fowey; Bern- hard S, Risö; Georgina V Everard, Lon den; Blatence, Londen; Trojan service, Cont Plat. Vrijdag gearriveerd: Tor Belgia, Go thenborg; Troup Head, Bremen; Gele Tulp, Bremen, IJmuiden; Caracas, Ant werpen; Adrastus, Le Havre. Vrijdag vertrokken: Seine Lloyd. Me dan; Chaterina Loenberg, Rotterdam; Norma, Antwerpen; Eemland, Recife. spreken kregen, zei meteen: Ik ben net vijf minuten geleden opgebeld door Huisvesting. Jullie zijn nog lang niet aan HaveiteMfisoo Het echtpaar Post trouwde twee jaar geleden en ging toen inwonen bij de ouders Post in IJmuiden. Met hun doch tertje hebben ze daar ongeveer 4 maan den gewoond. „Toen ging dat gewoon niet meer”, C?gt Carla, „we hadden daar alleen een klein slaapkamertje en we aten gewoon met m’n schoonouders en nog een 1- - - mee. Op den duur gaat dat vervelen, je wilt ook wel eens zelfstandig zijn en dan komt er steeds meer ruzie. Dus moesten we weg”. „Ongeveer vier weken hebben we toen z’n drieën bij Huisvesting en toen stuur den ze ons naar Sociale Zaken”, vertelt ze verder. „Die zoeken wel onderdak voor u, zeiden ze. Maar daar gaat het niet om. We hebben hier nu wel onder dak als noodoplossing. We hoeven niet in een pension. Dat is geen oplossing. Huisvesting raadde ons ook aan maar op het woonwagenkamp te gaan staan. Regenten en directie achten het in deze van groot belang, dat zowel de medische als de verpleegkundige staf zich in het verleden steeds zeer beschei den in hun wensen hebben opgesteld en dat, door de inspanning val alle zieken huismedewerkers, in 1972 een gunstige verhouding tussen de kosten en de ver leende diensten kon worden bereikt. Regenten en directie van het RKZ zouden het in dit verband nuttig achten, wanneer met name de Nationale Zieken huisraad via de publiciteitsmedia duide lijk zou maken, dat „de stijgende kosten van de gezondheidszorg in de eerste plaats zijn veroorzaakt door een sterke verhoging van de kwaliteit en dat, ook bij een optimale bedrijfsvoering, de keu ze zal moeten worden gemaakt tussen auto’s en auto-analyzers, tussen kunst manen en kunstnieren.” Overigens stel len regenten en directie in het jaarver slag dat bij het ontbreken van verant woorde normen in 1972 een genuanceerd gezondheidszorgbeleid niet mogelijk was. Hoofd-inspecteur A. J. Wijnstroom meent dergelijke gevallen gemakkelijk te kunnen ophelderen, eenvoudig omdat door het betreffende ministerie eenmaal is bepaald dat gereserveerde parkeer plaatsen slechts kunnen worden bestemd voor invaliden die zelf hun auto bestu ren. Men is daarbij dus kennelijk van de overtuiging uitgegaan dat een niet-ge- handicapte automobilist, na zijn invalide passagier te hebben afgezet, in staat moet worden geacht zelf een parkeer plaats op te zoeken. De reden dat men in Velsen nog niet tot het uitgeven van parkeerontheffin gen is overgegaan moet volgens de hoofd-inspecteur worden toegeschreven aan de omstandigheid dat het parkeren in deze gemeente tot dusver weinig moeilijkheden heeft opgeleverd. Zelfs in de omgeving van de winkelstraten is hier nog altijd wel een plaatsje te vin den, zulks in tegenstelling tot steden als Amsterdam en Haarlem, waar dergelijke ontheffingen wel worden verleend. Al meent de heer Wijnstroom dan ook te weten dat deze uiterst spaarzaam wor den uitgegeven. de beurt! Woensdag moesten we terug komen. Ik ben geweest, maar ze wisten nog niets. Een mevrouw daar zou er werk van maken”. 1. Preludium II H. v.d. Gheijn; 2. Fuga M. v.d. Gheijn; 3. a. Bigandon J. Ph Ramean, b. Gavotte F. J. Gossec, c. Gavotte P. G. Martini; 4. Serenade Jos Hayden; 5. Improvisatie H. de Ligt; 6. Boerendansen W. F. Siep; 7. a. Barcarol le J. Offenbach, b. Humoreske A. Dvo rak, c. Berceuse A. Ilynsky; 8. Geschich- ten aus dem Wienerwald Joh. Strauss. IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd in IJmuiden aangevoerd: 2350 kg tong. 91 kisten tarbot en griet, 242 kisten kabeljauw, 291 kisten schelvis, 135 kisten wijting, 1077 kisten schol, 59 kisten schar, 705 kisten haring, 30 kisten ma kreel, 18 kisten varia. Prijzen in guldens: Per 1 kg: gr. tong 10.18-9.43, grm. tong 10.10-9.49. kim. tong 11.55-10.53, tong één 13.43-11.86 tong twee 10.53-10.00, tarbot 8.49-8.00, heilbot 7.01-5.11. Per 50 kg: tarbot 292-214, griet 172- 100, kabeljauw één 150, kabeljauw twee 200-155, kabeljauw drie 165-113, kabel jauw vier 160-98, kabeljauw vijf 95-65, schelvis één 155, schelvis twee 110, schelvis drie 90-62. schelvis vier 74-44, schol één 100-78, schol twee 95-78, schol drie 124-75, schol vier 90-51, schar 84-21, wijting drie 79-45, wijting vier 45-39, makreel één 96,20-90,00. Makreel drie haring 48.80-25,50, rode poon 152-130, poontje 29-21, schartong 47, tongschar 101. Aan de donderdag markt werden de volgende besommingen gemaakt: GO 26 10.680, KW 29 31.960, 55 20.460. 87 3.620, 150 24.400, SCH 171 f 16.900, IJM 11 ƒ38.130; 23 1.470, 36 f 11.400, UK 56 ƒ4.220, 70 2.680, 245 ƒ5.350, VD 9 ƒ930, 15 1.190, 25 1.720, 89 1.970, WR 71 f 1.480. SPANVIS SERS: UK 135 en UK 145 ƒ7.170, 196 en 234 f 8.700. Ze vertelt hoe zij en haar man steeds door de gemeente zwierven om te kijken of er niet ergens iets bewoonbaars leeg stond. „Toen kwamen we in de vissers- haven een binnenvaartschip tegen. Dat lag daar aan de kade en we bekeken het eens ja, wat moet je? en we dachten, nou daar zouden we best op kunnen wonen. Wij de eigenaar opge scharreld. Die zocht juist een mannetje om als knecht op dat schip te komen werken. Mijn man ging toen bij hem in dienst en we konden op dat schip komen wonen. Met dat schip hebben we een half jaar lang van Den Helder naar Alkmaar gevaren om maar te kunnen wonen en mijn man moest zand laden en lossen. Maar we woonden toen gratis en daardoor konden we in elk geval lekker sparen”. Dat spaargeld hebben ze inmiddels besteed. Vorig jaar april kochten ze de sta-caravan, die ze nu op het parkeer terrein aan de Planetenweg geplatst hebben. Daarin wonen ze nu al ander half jaar bijna. Krap maar in elk geval droog. Dat is volgens de gemeentelijk dienst voor Sociale Zaken wel gebeurd. Men vertelde onze krant daar dat er over woningperikelen van de familie Post een sociaal rapport naar de gemeentelijke dienst voor Volkshuisvesting gestuurd is. „De gemeente is bezig. Maar wanneer ze een woning krijgen, dat mag Joost we ten. De laatste berichten zijn dat ze nog niet op de urgentielijst staan”, aldus Sociale Zaken in Velsen. Carla Post en haar driejarig dochtertje Monique voor hun stacaravan op de parkeerplaats aan de Planetenweg. Ook hond Blacky poseerde. Naast de caravan heeft de familie Post nog een waakhond aan de lijn, die onmiddellijk aanslaat wanneer iemand hun onderkomen nadert. overtreding was, werd mij onmiddelijk naar het bewijs gevraagd waar ik mijn recht op deze plaats kon laten gelden. En als ik dan het door mij vervaardigde bordje laat zien, wordt er prompt gerea geerd met een „dat bewijst niks, zo’n bordje kan iedereen wel maken”. Een maal kon ik zelfs een pak op m’n donder krijgen”. :i- I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5