op Cairo” gaat Sadat te ver Krantenstaking HET EUROPESE MILIEU in Griekenland opgeschort Wegens mislukte marine-opstand Processen op komst in Griekenland toelaten als Argentinië voelt zich geïsoleerd overvallen: buit acht ton Amnesty in bres voor Sacharov Enthousiaste „mars immigranten” I achtergrond „Gastarbeiders wil „Nai" Duitse postauto Griekse junta horen 1 ONDERZOEK NAAR NIET-BLANKE ARBEIDERS '■-it 3 ZATERDAG 21 JULI 1973 Incident (Van onze redacteur in Montevideo) Progressief COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN MONTEVIDEO De staatsgreep in Uruguay, de mislukte aanval door een tankbataljon op het paleis van president Allende in Chili en de nauwe betrekkingen tussen het Banzer-regime in Bolivia en het Braziliaanse Itamaraty (zoals het ministerie van buitenlandse zaken in Rio de Janeiro heet) hebben in de Argentijnse pers en in het parlement geleid tot de alarmkreet: „Wij zijn geïsoleerd”. Het spook van het „Noordamerikaanse imperialisme” en het „Braziliaanse sub-imperialisme” waart weer rond. „Welkom” Diplomaat 15* t voeren, i bom et de De bosbranden die sinds donderdag op veertien verschillende plaatsen op Corsica woeden hebben tot dusver meer dan vierduizend hectare bos verwoest Het optreden van de Uruguayaanse president J. M. Bordaberry, die het parlement heeft ontbonden en ver vangen door een door hem benoemde staatsraad, is scherp anti-communis- tisch. ATHENE (DPA). De vakbond van journalisten in Athene heeft gisteren de staking bij vjjf kranten in de Griekse hoofdstad opgeschort. Het besluit is ge nomen „in het belang van de voorlich ting van het publiek over het referen dum van 29 juli”. De onderhandelingen met de drie uitgevers van de v(jf bladen over de geëiste loonsverhoging van 30 percent worden voortgezet. De bladen waren vier dagen niet verschenen. In Athene wordt met apanning uitge keken naar 29 juli, de dag waarop het referendum zal worden gehouden. Over al in de stad, zoals hier voor het Monu- Naar schatting tweeduizend voertuigen reden gisterochtend de grens met Egypte over. Het enige incident dat zich hierbij voordeed was dat een Libische grond- schuiver vier houten douanehuisjes te gen de grond reed en een stenen huisje beschadigde. Langs de weg stonden au to’s met tot de tanden gewapende Egyp tische politiemannen, die echter niet in grepen. Libische federatie eisen, een eis die vol ledig door hun president Gadafi wordt gesteund. Toen de kleurrijke stoet, met vlaggen en spandoeken, luid toeterend bij Mersa Matroeh arriveerde, werden de Libiërs begroet door honderden vakantiegangers, velen in badpak, die in de handen klap ten en riepen: „Welkom, Libische broe ders, welkom in ons vaderland Egypte”. „Eenheid, eenheid met onze Egyptische broeders”, riepen de demonstranten te rug. dracht van de rechter een gerechtelijk onderzoek worden gedaan. mid- derd, aan- van egen van iars. biet sten Regi- d ge- onha- let de Üder» (IRA) at en wacht i ver- httien WH DAG W DAG land moe- 1 of heeft ver- mt. van i ge- De !S. teren Ij oen igese >rga- In Mersa Matroeh waren talrijke ten ten neergezet en voorzieningen getroffen om de Libiërs te ontvangen, die een in bloed geschreven document met zich voeren waarin zij de onmiddellijke uit roeping van een volledige Egyptisch- i De ideologische grens in dit deel van Zuid-Amerika wordt duidelijk gedemonstreerd door het feit dat de presidenten van Argentinië en van Chili waarschijnlijk zullen deelnemen aan de conferentie van niet-gebonden landen in september in Algiers. Vrij wel alle andere Zuidamerikaanse lan den, behalve Mexico en Guyana en misschien ook Peru, zijn hier niet vertegenwoordigd. cusa tot ambassadeur in Montevideo hebben benoemd. In de huidige situatie ziet het er voor het Europees milieu dan ook, vierkant gezegd, somber uit. Voor Nederland geldt dat, tengevolge van zijn kwetsbare ligging aan de riviermondingen en zijn klimatologische positie, nog in sterkere mate. Het kan op eigen gelegenheid natuurlijk erg veel doen aan zuiverings- maatregelen, maar ten koste van zulke hoge financiële offers dat zijn produktie ondragelijk duur wordt. Zo ziet men dat in een gemeenschap als de Europese, die rust op louter economische basis, het gevaar opduikt dat de partners elkander uit de markt kunnen drukken door mid delen die niets met economisch zelfbe houd te maken hebben, maar die be schikbaar zijn door de afwezigheid van solidariteit. DEN HAAG De Nederlandse rege ring is reeds geruime tijd bezig met een onderzoek naar de omstandigheden waaronder niet-blanke werknemers bij Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika werken. Dit heeft de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, drs. Schmelzer, in een gisteren gepubliceerde brief aan de Tweede Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken meegedeeld. Egypte houdt Libiërs tegen ligt de situatie precies zo. België zal er niet op mogen rekenen dat Frankrijk dure zuiveringsmaatreglen neemt omdat Franse afval in rivieren of de lucht het Belgische milieu besmeurt Nederland zal niet kunnen voorkomen dat België de rook en het gifgas van zijn chemi sche industrie over ons land laat drijven omdat anders het Belgische produkt te duur zou worden voor de concurrentie- markt. Egypte en Libië zijn het in beginsel eens over een fusie, maar beide landen verschillen sterk van mening over de termijn waarbinnen deze verwezenlijkt moet worden. President Sadat wil een geleidelijke eenwording, als waarborg te gen voortijdige mislukking. Gadafi daar entegen heeft bij het overleg dat hij onlangs in Cairo voerde koppig vastge houden aan een volledige unie op korte termijn. Egyptische autoriteiten en de pers hebben zich de laatste tijd opval lend duidelijk uitgesproken over het verschil in de politieke stelsels van de twee landen ment voor de Onbekende Soldaat, han gen affiches met daarop het woord „Nai", wat in nieuw-Grieks „ja” bete kent. DEN HAAG. De Westeuropese af delingen van Amnesty International hebben hun „scherpe afkeuring” uitge sproken over voornemens de Russische kernfysicus prof. Andrej Sacharov te straffen in verband met zijn openhartige uitlatingen over het functioneren van het politieke systeem in de Sovjet-Unie. In een gezamenlijke verklaring zeggen de Franse, Westduitse, Britse, Neder landse en Belgische afdelingen van Am nesty International dat de Sovjet-Unie rekening moet houden met de vrijheid van meningsuiting, die in de grondwet van de USSR is vastgelegd. Dit zou een positieve invloed hebben op het interna tionale politieke klimaat, zodat oner meer NAVO-landen met politieke ge vangenen onder druk gezet kunnen wor den om deze vrij te laten. ondertekende met de Braziliaanse president Emilio Garrastazu Medici een verdrag dat voorziet in de bouw van de grootste waterkrachtcentrale ter wereld in de Panama, de rivier waarvan ook Argentinië afhankelijk is Het resultaat van de besprekingen in Brussel is uiteraard beter dan niets, maar het is nauwelijks van belang voor de urgentie der Europese vuilbestrijding. Europa ma gniet vuiler worden dan het al is, dat vormde eigenlijk de gezamen lijke uitspraak van de ministers, maar hoe zij dat willen bereiken en welke middelen daarop korte termijn voor be schikbaar zullen zijn is het onbesproken „vers twee”. Op economisch gebied heeft de Ge meenschap voornamelijk bereikt dat een zekere coöridnatie ten koste van enorm veel financiële lasten vorm kreeg in diverse verdragen. Wat het milieu be treft wacht de volken van de Gemeen schap hetzelfde: enorme offers, een on geremde inflatie inbegrepen, zullen de betaling vormen van alle maatregelen die op het gebied van de milieubescher ming worden genomen. De milieumaat regelen zullen de produktieprijzen bin nen de Gemeenschap nog hoger opdrij ven en het resuitaat van die milieube scherming zal slechts pover zijn. Want de landen van de Europese Gemeen schap vormen nog allerminst een confe deratie en het souvereine belang speelt nog altijd een beslissende rol, ook in de toch al zo lang in construktie zijnde economische „eenheid”. Op milieugebied Een volledige unie, door Gadafi een „verloren paradijs” genoemd, zal een Hof van Eden naar Libisch model zijn, waar volkscomité’s de dienst uitmaken en dieven worden gestraft met het af hakken van een hand. Voor een land als Egypte staat een dergelijke „volksrevo- lutie” gelijk met anarchie, zo menen waarnemers. •/Z: •;;x<:X4-x->^x^->>ïS>z->>x Dat blijkt uit de uitschakeling van de overkoepelende vakorganisatie CNT, die door getrouwen van Mos kou werd geleid en het arrestatiebe vel tegen 51 arbeidsleiders. Ook be langrijke linkse politici van de tradi tionele partijen zijn geëmigreerd of gearresteerd. In Uruguay is de macht overgeno men door een groep officieren, die meer voelen voor het Braziliaanse anti-communistische en pro-oligar- chische „ontwikkelingsmodel” dan dat Tegelijk met het rapport verstrekte het persbureau van de Griekse regering een uittreksel uit de verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken Awe- rof over de betrekkingen tussen Kara manlis en ex-koning Konstantijn. Het rapport zegt dat de samenzweer ders van plan waren eind mei zoveel mogelijk marineschepen te laten uitva ren, verscheidene eilanden te bezetten en de haven van Piraeus te blokkeren. De regering moest daardoor gedwongen worden de macht over te dragen aan een regering onder Konstantinos Kara manlis, die met terugkeer van koning Konstantijn uit ballingschap zou worden gevormd en binnen redelijke tijd verkie zingen zou laten houden. ATHENE (DPA). In verband met de marine-samenzwering van eind mei in Griekenland zullen 76 mensen, onder wie oud-ministers Evangelos Averoff, Petros Garoufalias en Christophoros Stratos alsmede de vice-admiraal Kon stantinos Engolfopoulos voor een militai re rechtbank moeten verschijnen. hoge Egyptische autoriteiten waren naar deze plaats gekomen om met de Libiërs te praten, maar deze antwoordden: „Wij danken onze Egyptische broeders voor de ontvangst, maar we zijn op weg naar Cairo”. De militaire rechter in Athene heeft gisteren een rapport over het vooron derzoek gepubliceerd. Daarin worden 61 actieve marine-officieren, vier actieve officieren van de luchtmacht, vier voor malige hoge officieren en zeven burgers in beschuldiging gesteld. Twee actieve officieren worden wegens gebrek aan bewijs niet vervolgd. WOLFSBURG, (AFP). Twee man nen hebben gisteren in het Westduitse Wolfsburg een postauto beroofd van een bedrag ter waarde van 800.000 gulden. Volgens de chauffeur van de wagen, een 26-jarige student, vond de overval plaats toen hij ging ontbijten. Hij had de auto voor het postkantoor geparkeerd en had nog gecontroleerd of de deuren goed gesloten waren Bij zijn terugkeer waren zij echter open en waren de geld zakken verdwenen. Er hangt ons trouwens al een le vensgroot gevaar boven het hoofd in de vorm van een olieraffinaderij bij Luik, op het gebied van de gemeente Ternaai- en, die het zuiden en zuidwesten van Nederland heel wat smog en smurrie zal bezorgen. De Nederlandse regering is op het ogenblik bezig alles in het werk te stellen wat de bouw van deze raffinaderij zou kunnen voorkomen, maar de Belgi sche plannen en afspraken zijn al in een zo ver gevorderd stadium dat er weinig meer aan te doen zal zijn. Ten hoogste kan nog bereikt worden dat de nieuwe chemische onderneming zich houdt aan eventueel met spoed door de Gemeen schap uitgevaardigde voorschriften tot afvalzuivering. Maar de normen moeten nog worden opgesteld en het is aan Frankrijk te wijten dat die normen waarschijnlijk niet eens aan de gemeen- schaplanden dwingend kunnen worden opgelegd. Nederland kan wel wraak ne men door de Belgen faciliteiten te ont houden ten aanzien van de Antwerpse zeeverbinding en bepaalde waterkunst- werken niet uit te voeren die die ver binding ten goede zouden komen, maar zoiets kan men toch moeilijk een „Euro pees beleid” noemen - Naar de in Parijs levende oud-premier Konstantinos Karamanlis, de balling-po- liticus Nikitas Venizelos, oud-admiraal A. Rosakis, de oud-commandant van de „Velos”, Nikolaos Pappas en 13 andere voortvluchtige officieren moet in op- Siracusa is actief betrokken ge weest bij vele interventies in de La- tijns-Amerikaanse staten. Deze be noeming wordt gezien als een stap om te verzekeren dat de Braziliaanse l(jn zegeviert boven de Peruviaanse. De mislukte tankaanval in Chiil was een zo zinloze onderneming dat het te ver gaat hierachter de CIA te vermoeden, zoals in Argentinië is ge zegd. Zelfs de aanhangers van Allen de hoort men evenmin over vermeen de Braziliaanse invloeden. Anders is de situatie in Bolivia. Het staat buiten twijfel dat Brazilië be langrijke steun heeft gegeven aan kolonel Banzer, die het links-georiën- teerde regime van president Torres enkele jaren geleden uit het zadel lichtte. Ten slotte heeft president Stroess- ner van Paraguay laten zien dat hij snel een eind wil maken aan de jarenlange afhankelijkheid van zijn land van Argentinië. Hoezeer presi dent Campora van Argentinië ook heeft geprobeerd Stroessner er van af te houden, de Paraguayaanse dictator Amnesty International vreest dat prof. Andrej Sacharov gevangen gezet zal worden of in een psychiatrische inrich ting terecht komt. Het Russische persbu reau Tass heeft Sacharov beschuldigd dat „al zijn activiteiten om de reactio naire pers te voorzien van anti-Sovjet laster ingegeven worden door de wens zijn eigen land door de modder te ha len”. Dat wijst er op, zo stellen deze afdelingen van Amnesty International, dat men overweegt hem gevangen te nemen en te veroordelen onder artikel 190-1 van het Strafwetboek van de Rus sische Republiek, waarin op de zo gede finieerde daden een maximum straf staat van drie jaar. Drie van de betrokken bladen staan kritisch tegenover het door de regering uitgeschreven referendum over de Grondwet voor de nieuwe republiek. Vooral Frankrijk werkt aan de verho ging van die solidariteit zeer traag mee. Dat is geen verdachtmaking, maar een conclusie die voortkomt uit ervaringen. Als voorbeeld mag gelden dat dit land altijd weigert ook maar iets van zijn souvereine beslissingsrechten op te ge ven, een „apartheid” die het dit week einde waarschijnlijk met een daveren de klap zal bevestigen als de Franse waterstofbom boven het Pacific-eilandje Mururoa ontploft, tot grote wrevel van de rest van Europa en de wereld. MERSA MATROEH (Reuter, UPI, AFP en AP) Een gemotoriseerde karavaan van veertigduizend Libiërs, die zich niets aantrekken van de voorschriften van de Egyptische autoriteiten, hebben gisteren hun de monstratieve tocht naar Cairo voortgezet om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een volledig samengaan met Egypte. Zij werden buiten Mersa Matroeh echter tegenhouden doordat Egyptische oproerpolitie de hoofd weg had geblokkeerd door er een trein dwars overheen te zetten. Dat ge beurde bij Foeka, waar een spoorlijn tussen Alexandrië en Libië de hoofd weg passeert. Egyptische autoriteiten begonnen onmiddellijk met her nieuwde kracht te pogen de Libiërs te overreden om terug te keren naar Mersa Matroeh, waar talrijke tenten waren neergezet om hen te ont vangen. Intussen begint de „broederlijke toon" tussen Cairo en Tripoli ietwat vals te klinken. President Sadat van Egypte, die de totale unie met Libië nou niet direct van vandaag op morgen verwezenlijkt wenst te zien, stuurde gisteren een krie- gelijk telegram naar Tripoli, waarin hij zegt dat de Libische regering tussenbeide moet komen om de mars op Cairo tot staan te brengen, anders zijn de gevol gen „geheel voor de verantwoording van de Libische leiders”. De Egyptenaren gingen tot het blok keren van de weg over toen hun pogin gen om de Libiërs te overreden hun mars in Mersa Matroeh te beëindigen geen resultaat bleken te hebben. De Egyptenaren hadden het, in het vooruit zicht dat hun hoofdstad door tienduizen den demonstrerende Libiërs overstroomd zou worden, allemaal bliksemsnel gere geld. In Mersa Matroeh zou een twee daagse „dialoog” over de verenigings- plannen kunnen plaatsvinden. Talrijke van de sociaal-revolutionaire lijn die het leger in Peru volgt. Uruguay is als men uitgaat van zogenaamde ideologische grenzen in de Brazili aanse invloedssfeer gekomen. Dat be tekent dat het moeizame evenwicht in het zogenaamde La Plata-bekken een gebied van drie miljoen vier kante kilometer met een bevolking van zestig miljoen mensen verder ten gunste van Brazilië is verschoven De beschuldiging als zou het Noordamerikaanse imperialisme de hand hebben gehad in de ontwikke ling in Uruguay is niet gegrond. Wel is het juist dat de Verenigde Staten na de machtsgreep van Bordaberry de bekende diplomaat Ernest V. Sira- Alle theorie ten spijt beschikt de Euro pese Gemeenschap nog steeds niet over een praktische oplossing van het probleem der snel toenemende lucht- en water vervuiling in geheel West-Europa. Ter wijl Europese ministers een half etmaal lang zaten te vergaderen in Brussel over een gezamenlijk milieuprogramma, wa ren de Europese rivieren en de Europese lucht weer vuiler geworden dan ze wa ren. En al bereikten die Europese minis ters dan overeenstemming over het feit dat er noodzakelijk iets moest worden ondernomen tegen het milieubederf in de landen van de gemeenschap, iets concreets en gezamenlijks kwam in Brussel niet van de grond. Frankrijk zorgde voor een feitelijke mislukking van de conferentie door de bevoegdheid van de gemeenschapsautoriteit op het gebied van milieubeschermende en mi- lieuzuiverende maatregelen te beknotten, zoals het in het verleden ook vaas gezorgd heeft voor mislukking van eco nomische conferenties door star vast te houden aan de souvereine, nationale be slissingsrechten. Volgens de samenzweerders zouden zeven torpedobootjagers, twee of drie duikboten en twaalf andere marinesche pen aan de opstand deelnemen. Hoe fel ook de strijd is die de aanhangers van Allende en de Chi leense christen-democraten ook de laatsten zijn naar Latijns- Amerikaanse maatstaven gerekend tamelijk progressief. EINDHOVEN „Hoewel de Neder landse regering in haar nota buitenland se werknemers verklaart dat Nederland geen immigratieland is, moet, gezien het feit dat de helft van de Marokkanen en een derde van de Turken en Spanjaar den langer dan vijf jaar in Nederland zijn, geconcludeerd worden dat Neder land in feite wél een immigratieland is. Genoemde buitenlanders beschikken over het algemeen over een permanente verblijfsvergunning. Het verdient dan ook aanbeveling hen als immigranten te accepteren, huizen voor hen ter beschik king te stellen en daardoor de mogelijk heid te openen hun echtgenotes te laten overkomen. Werkeloosheid moet niet aangegrepen worden als een gelegen heid tot het beëindigen van de verblijfs vergunning.” Dit is een van de conclusies van een enquête door de werkgroep gastarbeiders van de Stichting Integratie, ingesteld onder de in de agglomeratie Eindhoven werkzame gastarbeiders. Uit de enquête is gebleken dat de informatie, waarover de gastarbeider be schikt, over het algemeen gering is. Vol gens de werkgroep komt dit omdtat informatie over het algemeen slecht aangepast wordt gegeven. Men pleit dan ook voor het geven van voorlichting per onderwerp door middel van een recla- me-achtig beleid in de vorm van stic kers, vlugschriften of via de buitenlands- talige uitzendingen op de televisie. Men kan dus zeggen dat zowel in Argentinië als in Chili een meerder heid is te vinden voor een gematigd progressief beleid. Daartegenover stu ren de andere buurlanden van Ar gentinië en Chili (Bolivia, Paraqua en Uruquay) aan op de Braziliaanse koers. Als men de vooruitgang ten bate van de Europese milieuzuiverheid zou moe ten concretiseren aan de hand van de ter conferentie bereikte resultaten, dan zou die moeten worden omschreven als „gelijkschakeling van milieubelangen met de economische belangen”. Met an dere woorden, net op dezelfde manier als de Europese Gemeenschap worstelt met het moeilijke patroon van het eco nomische Europese breiwerkje, zal zij gaan worstelen met s de binnen haar grondgebied optredende milieuproble men.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3