TOM OKKER HAD VIJF SETS NODIG NATTE BAAN WERKTE IN VOORDEEL GIMENO Betty Stöve: Dollars vóór kampioenschap Wereldrecords Ehrhardt en Stecher in titelstrijd DDR Recordrace van dames-acht Francorchamps eiste weer doden s Hoofddorp lootte tegen Heerenveen DUBBELE SPORTTOTO Lottocijfers F Israel weer geopereerd ZANDVOORT0JULI DE GRAND PRIX IS TERUG aanvang 14.30 uur JL X n Oostduitse explosies op sprint- en hordennummers Zwem jeugd verslaat West-Duitsland 11 23 JULI 1973 (Van onze sportredactie) Teder kussen Doorbraken Ml 2 3 1 Matra IKI jfKODAG a». aanvang voorprogramma 12 uur training; vrijdag 12.30-1730 uur en zaterdag 10-17.30 uur trü« HILVERSUM Een paar antwoorden van de hoofdrolspelers in de finale van het Melkhuisje maakten méér duidelijk over de verschillende posities van winnaar Tom Okker en Andreas Gimeno dan hun vier uur durende partij tennis. De 35-jarige Spanjaard vertelde gretig over de twee tennisparken in Barcelona waar hij zich eigenaar van mag noemen, terwijl de enige Nederlandse beroepsspeler liet weten dat maandag morgen het vliegtuig gereed stond om hem naar de Verenigde Staten te brengen, waar hij morgen al weer in Washington moet aantreden. Een verschil dat op het gravel nauwelijks waarneembaar was geweest. Gimeno ging in de lange vijfsetter voornamelijk ten onder omdat de zes jaartjes extra teveel van zijn energie hadden gevergd. k V PIETER MUL (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE dkte ;oed ater mes, het title 5 7 9 8 deze zeer paar de nde- veel Nauwelijks twintig minuten later deed zich in de bocht van Combes een tweede ongeval voor. De Italiaan Mario Larini (Alfa Romeo) raakte de macht over het stuur kwijt en sloeg een paar maal over de kop. In een weiland kwam de Alfa Renate Stecher gaat over de eindstreep in de wereldrecordtijd van 22.1 op de 200 meter. de game wat resulteerde in dubbele setwinst van 64. De belangrijke vierde set leverde een aantal schitterende ral ly’s op maar daarnaast onbegrijpelijke missers. Drie maal veroverden de door gewinterde profs eikaars opslag (Okker maakte in dit spel twee van zijn vier dubbele fouten) zodat de beslissing in een „tie-break” moest vallen. Een perti nente fout van een lijnrechter bracht Okker zo van zijn stuk dat hij kansloos met 71 verloor alhoewel Gimeno zeer lankmoedig akkoord ging met een „let”. De noodzakelijke vijfde set nam meer dan een uur in beslag omdat de regen herhaaldelijk tot onderbreken dwong. Gimeno: „Ik was toen al moe en dat in en uit lopen heeft me geen goed gedaan. Maar feit is dat Tom goed heeft ge speeld”. Bij een 33 stand durfde Okker na de tweede hervatting wat meer risico te nemen. Hij won drie spellen op rij waarvan de laatste twee op love. De Amerikaanse atleet Rod Milburn heeft gisteren tijdens wedstrijden in Sie na zijn eigen wereldrecord op de 110 meter horden geëvenaard met een tijd van 13.1 seconde. Milburn liep deze tijd voor de eerste keer op 6 juli jl. in Zürich. Stand Europees kampioenschap toer- wagens: 1. BMW 70 pnt; 2. Ford 63 pnt. jan- n in :ate- erg- eest na hij dien 1OU- 7 4 5 3 5 0 5 5 4 5 3 1 aei- sry; ker, jaap ver- en >pen een 1 in toch in is naar zo’n hij Hij tiek inde i de stuk rrel. de was val- men een V de Ge- asse iter- an- voor ssel, die den aar- H. etta 6 l 4 l 4 l 3 Atvidabrg—D«n Haag AIK—PSV FayanoordSt. Etienne NitraAmsterdam HannoverWinterthur Slovan Br.-—Duisburg HerthaMalmo Zurich—Slavia NorrkOpingNancy Schalke '04Standard Kickers OffenbachWiela KopenhagenInnsbruck Eintracht Br.Vejle TepliceNaestved St. EtienneStandard Kickers O.Kopenhagen WislaSW Innsbruck NitraEintracht Br. SalzburgOesters L NykOpingPolonia GrasshoppersCUF Lugano—Voest Djurgarden—Teplice NaestvedKlagenfurt PoloniaPesters NykOpingSalzburg Hoe gering de heren gisteren uit el- ka'ar lagen blijkt ondermeer uit het feit dat Okker het minimale aantal games, benodigd voor het wegslepen van de hoofdprijs van zesduizend dollar, vero verde: 26 van de vijftig die er werden verspeeld. HILVERSUM. Betty Stöve zal half augustus niet verschijnen op de Nederlandse kampioenschappen. Dat besluit stond al vast voordat zij za terdag aantrad tegen de koele Helga Masthoff. De als nummer één ge plaatste Duitse moet verbaasd hebben gestaan over het spel van de Neder landse die vóór de finale weinig bril jants aan den volke had laten zien. De Nederlandse heren-atletiekploeg heeft zich zaterdag in Cwmbran de meerdere getoond van- Wales. De eind uitslag van de eendaagse wedstrijd was 113 tegen 109 punten. Na de overwinning in de zes-uursrace van Watkins Glen (VS) is de Franse, zwaar door de overheid gesubsidieerde fabriek Matra praktisch zeker van het merkenwereldkampioenschap. Zelfs als titelverdediger Ferrari op 21 oktober in Buenos Aires de laatste wedstrijd van het seizoen wint, behoeft Matra daar alleen nog een vijfde plaats te behalen. De winnaars van Watkins Glenn, Henri Pescarolo en Gerard Larrouse, kregen na afloop van de race te horen dat zij onderscheiden waren met het legioen van eer. Pescarolo voorzag dit eerbewijs van passend commentaar: „Wij rijden voor Frankrijk, Matra en onszelf.” Nederlands* jeugd-zwemploeg, lichting 1960 en jon ger, een De gelegenheidsploeg, waarvan de Ne- reus-Orca-equipe die titelhoudster werd in de vier met stuurvrouw de basis vormde, heeft evenwel in de finale felle strijd moeten leveren met de DDS-Argo- Triton-ploeg. Hierin was onder meer de winnende DDS-ploeg van het nummer dubbel vier opgenomen. Ella Hoogendoorn van de Rotterdam se atletiekvereniging PAC heeft op de sintelbaan Ookmeer in Amsterdam een nationale vijfkamp voor dames gewon nen. De wedstrijd gold als selectie voor een plaats in de Nederlandse ploeg, die in augustus in Reykjavik uitkomt in de voorronde van het toernooi om de Euro pacup. Zeker van hun plaats zijn natio naal recordhoudster Mieke van Wissen (4440 punten), die in Amsterdam niet meedeed, Ella Hoogendoorn en Rola van Klaveren. Voor de vierde plaats in de ploeg zijn kandidaat Ria Ahlers (gisteren 3732), Mieke van Doorn (3718) en Junio- re Mirjam van Laar, die niet minder dan 3902 punten haalde. 4 4 4 0 idea >eij- tot het FC een Ni- DEN HAAG. De cijfers van de Westduitse lotto van dit weekeinde zijn: 20, 21, 24, 30, 31, 46. Zusatzzahl: 2. Olympia-Gewinnzahl: 0596. Okker al drie keer winnaar van deze Internationale Tenniskampioenschappen van Nederland, zoals „het Melkhuisje” voluit heet besloot de set met een dubbele fout. Gimeno zorgde op dat ogenblik voor een van de weinige ontspannende mo menten door het applaus van het pu bliek en Tom Okker zelf te beantwoor den door het racket tussen zijn benen te klemmen en een overwinningsteken met zijn armen te maken. Ook met kreten als „wat een prachtige bal” als hij in het net sloeg en met het teder kussen van de netband (toen de bal aan de voor hem goede kant neerviel) kreeg hij de drieduizend bezoekers op zijn hand. Daarnaast demonstreerde Gimeno voort durend dat een gevorderde leeftijd ook zo zijn voordeel heeft. Zijn gevoel voor de bal bracht hem vaak al in de richting van de plek waar zijn tegenstander de bal ging neerleggen, op die manier een geringere snelheid goedmakend. Goed oplopend en vollerend drukte hij Tom Okker volledig naar achteren. Als de Nederlander de moed had aan het net te verschijnen werd hij vaak te kijk gezet omdat de sportieve Gimeno sublieme passeerslagen van zijn racket losliet. Twee doorbraken op Okekrs weinig overtuigende service waren voldoende voor winst met 62 in het openingsspel. Het derde wereldrecord van Dresden kwam op naam van Annelie Ehrhardt, die op de 100 meter horden zichzelf verbeterde van 12.5 tot 12.3. Beste we- reld-seizoenprestaties werden geboekt door Monika Zehrt (400 meter in 51.6) en Angela Schmalfeld (6.76 meter ver springen). Drie Nederlandse ploegen zullen van 23 tot en met 26 augustus deelnemen aan de strijd om de Europese roeikampi- oenschappen voor dames in Moskou. Op advies van de technische adviescommis sie dames heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond de nationale kampioenen in de vier-met- stuurvrouw, de dubbelvier en de dub- beltwee ingeschreven voor het toernooi in Rusland. De Nederlandse ploeg be staat uit vier-met-stuurvrouwNereus- Orca (L. Vosmaer, H. Borrias, M. Steen man, L. de Graaff, M. Kraayenhof) coach Ellen Lugten, dubbelvier: DDS (G. j. Jongeneelen, C. M. WehrmeijerlJonge- neelen, A. A. van der Velden, M. C. von Stein, K. Jongeneelen) coach: Bruno van der Meer. Dubbeltwee: Ric (A. Brasik Vissers-H. Klaasse), coach: Leo Oosten dorp. Chef d’equipe: Wil Lippitswacht. DORTMUND De Ook later in de partij moest het initiatief doorgaans van de Spanjaard komen Okker had de schrik goed te pakken en mepte doorgaans ver over zijn opponent en diens speelhelft heen. De volgende sets forceerde Tennis Tom beide malen een doorbraak in de negen tot stilstand. Larini werd per helicopter naar een ziekenhuis gebracht. Hij lag zondagavond nog in een coma. Ander half uur later ging de Belg Hubert Raus met zijn BMW 2002 op precies dezelfde plaats over de kop. Hij liep een gebro ken ruggegraat op. Het circuit van 'Francorchamps is het snelste ter wereld, wijlen Jo Siffert (Zwitserland) is recordhouder met een gemiddelde snelheid van 260,8 km-uur. Hij reed toen in een Porsche 917 k. De Formule-l-coureurs weigeren al sinds drie jaar om op Francorchamps te rij den. Zij vinden dat de veiligheidsmaat regelen geen gelijke tred houden met de toegenomen snelheid van de auto’s. De laatste jaren is de Belgische Grand Prix gehouden in Nijvel of in Zolder. Het regende bijna de hele dag in Wales, met als gevolg dat de prestaties op de loopnummers een tamelijk infe rieur karakter droegen. Bert de Jager won zowel de 100 als de 200 meter in tijden a Ia Renate Stecher, een bewijs hoezeer de omstandigheden tegenzaten. Toch is voor verscheidene Nederlandse atleten de trip niet geheel zinloos ge weest, gezien het sneuvelen van een behoorlijk aantal persoonlijke records. Frank Nusse noteerde er een op de 400 meter: 48.1 seconde, Roelof Veld beën- digde de 3000 meter steeple chase sneller dan ooit (8.49.2) en Johan Bode sprong 2.01 meter hoog (eerste). Ook de discus werpers Harryq Zitsen (55.40 meter) en Rob Hermans (52.32) boekten de beste prestatie van hun loopbaan. Bevredigend waren voorts de prestaties op de langere loopnummers: Haico Scharn won de 1500 meter in 3.47.1, Jos Hermans de 5000 meter in 14.03.8 en Piet Vonck de 10.000 meter in 30.01.6. ROTTERDAM Rinus Israël staat voorlopig buitenspel. De Feyenoorder, die vorige week zaterdag in de intertoto- wedstrijd tegen Schalke ’04 zijn rech terknie verdraaide werd zondag opgeno men in het Sint Clara-Ziekenhuis in Rotterdam. Een meniscusblessure maakt vandaag een operatie noodzakelijk. Vorig jaar maakte Israël een soortgelijk geval mee. Hij heeft toen aanvankelijk door gespeeld, zodat het genezingsproces meer tijd vergde. Nu de aard van de blessure tijdig is onderkend, schatten de behan delende artsen dat de verdediger over zes weken de training zal kunnen hervatten. DEN HAAG. Gisteren is de loting verricht voor de eerste ronde van het voetbaltoernooi om de KNVB-beker, waarvoor de wedstrijden op zondag 26 augustus worden gespeeld. Alleen de za- terdagkampioenen IJsselmeervogels en Noordwijk werken hun duels op de dag ervoor af. De eredivisieclubs komen er pas in de tweede ronde bij. Het resultaat van de loting was als volgt: TOP Veendam; Labor Wagenin- gen; Hoogeveen Vitesse; Almania FSC; Hoofddorp Heerenveen; IJssel meervogels PEC Zwolle; Noordwijk Helmond Sport; Xerxes Heracles; Volendam De Volewijckers; FC Den Bosch SC Cambuur; Excelsior Eindhoven; FC VVV—SW; Fortuna VI. SC Amersfoort; FC DordrechtWillem II. SPA. Voor Toine Hezemans en Die ter Quester, die op zeer fraaie wijze in hun BMW naar de overwining snelden, is het triest maar de 24-uurrace van Francorchamps 1973 zal in de geschiede nis niet in de eerste plaats met hun namen verbonden blijven. De race werd namelijk overschaduwd door de dood van twee coureurs, de Westduitser Peter Joisten (ploeggenoot van Hezemans) en de Fransman Roger Dubos. Daarnaast gebeurden er nog twee ernstige ongeluk ken. De tragedie van Francorchamps had plaats rond het middernachtelijk uur, toen de wedstrijd acht uur oud was. Peter Joisten in een BMW-Alpina, die op dat moment achter Hezemans/- Quester op de tweede plaats lag, miste een bocht. De wagen caramboleerde van de vangrail tegen de Alfa Romeo van Roger Dubos. De Nederlander Huub Vermeulen en de Fransman Claude Bal- lot-Lena boorden hun Opel Commodore en Alfa vervolgens in de twee elkaar omstrengelende wrakken, waarin Joisten en Dubos toen vermoedelük al waren gestorven. Vermeulen en Ballot-Lena bleven vrijwel ongedeerd. Wedstrijdtechnisch: is de 24-uursrace een triomf geworden voor BMW. Van start tot finish heeft er steeds een BMW aan de leiding gereden. Eerst was dat de wagen van Muir/Joisten, daarna van He- zemans/Quester, daarna van Amon/Stuck en tenslotte weer die van Hezemans/- Quester. Na het ongeluk van Joisten en nadat Amon/Stuck had opgegeven, werd de tweede plaats ingenomen door de Ford Capri van de Westduits-Engelse combinatie Mass/Fitzpatrick. Deze vorm de echter geen bedreiging voor de lei dende BMW en finishte tenslotte met een achterstand van twaalf ronden. De Westduitse atletiekkampioen- schappen, die het afgelopen weekeinde in Berlijn werden gehouden, hebben niet de gebruikelijke prestatie-hausse opgele verd. Bij de heren overtuigden alleen Honz met een 400 meter in 45.6 en de werpers Reichenbach (20.51 kogel, nationaal record Hennig (63.06 discus) en Riehm (73.98 kogelslingeren). Bij de da mes imponeerde Annelie Wilden met haar 400 metertijd van 52.7. Heide Ro- sendahl beleefde haar laatste Westduitse kampioenschappen. De wereldrecord- houdster verspringen (6.84 meter) kon geen afscheid nemen met een titel: zij verloor met 6.25 tegen 6.44 meter van Eddy Trocha. AMSTERDAM Het slotnummer van de achten van de Nederlandse roei- kampioenschappen voor dames heeft za terdag laat in de middag een verwachte zege opgeleverd voor de Nereus-Orca- Amstel-combinatie, die in de serie het uit 1972 daterende nationale baanrecord al ruim vier seconden scherper had gesteld. De voormalige Haarlemmer had zich trouwens heel wat moeite kunnen be sparen als hij in de vierde set op de juiste manier zou hebben toegeslagen. Met een voorsprong van twee sets tegen een en 54 in de vierde pakte hij twee match points. „Andrés en ik dachten allebei dat het gebeurd was. Hij ging toen ontspannen een balletje slaan, de dwang was totaal verdwenen. Prompt slaat hij vier „winners”, waaronder een schitterende back hand-return en een even fantastische lob, en de stand was weer gelijk”. DRESDEN. De Oostduitse atlete Renate Stecher heeft zaterdag tijdens de nationale kampioenschappen van haar land het wereldrecord op de 200 meter dames verbeterd en gebracht op 22.1 seconden. Het oude record stond al op haar naam en op die van de Formosaan- se Chi Chang met 22.4. Vrijdag verbeter de Renate Stecher reeds het wereldre cord op de 100 meter tot 10.8. Gisteren verbeterde Annelie Ehrhardt het we reldrecord 100 meter horden dames. Zij bracht het op 12.3 seconden. Het oude record was 12,5 seconden en was in handen van de Australische Pamela Ryan-Kilborn en Annelie Ehrhardt. De dubbele krachtexplosie van Renate Stecher heeft een nieuw tijdperk in het Tom Okker had op de natgeregende baan (buien dwongen de organisatie het aanvangsuur van de finale anderhalf uur te verschuiven) aanzienlijk meer moeite met de lange pezige Spanjaard dan verwacht mocht worden. Vanzelf sprekend was de trage baan (Okker: „Dat is leuk tegen Ashe of Smith, niet tegen Gimeno”) een factor in ztfn na deel, een omstandigheid die door Gimeno bekwaam werd uitgebuit. damessprinten ingeluid. Er moet in zo verre een voorbehoud worden gemaakt, dat de tijden van Stecher met de hand zijn opgenomen, hetgeen ten opzichte van de electrische registratie een voor deel schijnt in te houden van tweetiende seconde. Maar toch is de Oostduitse (23) momenteel van eenzame klasse. Op de kortste sprintafstand heeft zij als enige tot dusver de 11-secondengrens doorbro ken met twee keer 10.9 en een keer 10..8 Op de 200 meter verbeterde zij met naar liefst drietiende seconden de wereldtop- tijd. Het was in Dresden de snelste 200 meter dames die ooit is gelopen: Doris Maletzki noteerde als tweede 22.3 en Petra Kandarr als derde 22.4. Bij de heren liep Hans-Jürgen Bombach de zelfde afstand in 20.2, een tijd die ook gemaakt werd door Siegfried Schenke. In de halve finales van de 100 meter noteerde Bombach als twaalfde Europe aan na Armin Hary een tijd van 10 seconden rond. De vermoeide Andres verloor in vier minuten set en partij zijn tweede plaats was nog altijd goed voor vierdui zend dollar. Hoezeer de stadgenoot zich had gegeven Volledig geconcentreerd retourneert Tom Okker een van de vele lastige ballen van de Spanjaard Gimeno. heeft dit weekeinde in Dortmund overtuigende zege geboekt op West- Duitsland: 137 tegen 115 punten. Na de eerste dag was de stand 6561. Vooral de vrije slag-zwemsters Anne- lies Maas (de Rijn) en Kari Ran (Zian- Vitesse) waren voortreffelijk op dreef. Annelies Maas won zowel de 400 als de 800 meter vrije slag in het 25-meterbad in 4.41,5 en 9.31,4. Kari Ran was in beide gevallen tweede in 4.43,2 en 9.31,6. Zij is nog een jaar jonger dan Annelies Maas, die op de 100 meter vrij een tijd liet afdrukken van 1.02,9. Linda Faber (VZC- Ritmeester) won de 100 meter vlinder slag in 1.09,3. In een enerverende strijd werd Nereus- Ocra-Amstel nationaal kampioen in de nieuwe nationale recordtijd van 3 min 7,8 sec. De DDS-Argo-Triton-formatie had voor de duizend meter 0,2 seconde langer nodig. Uitslag: 1. Hezemans/Quester (Ned- Wdl) BMW 3,0 cs 4422,980 km (184, 290 km/uur); 2. Mass/Fitzpatrick (Wdl-GB) Ford Capri RS 2600 4207,577 km; 3. Tricot/Haxhe (Bel) Opel Commodore 4091,861 km; 4. Laurent/Pedro (Fra-Bel) BMW 3,0 cs 4037,386 km; 5. Wauters/Po- lak (Bel) Opel Commodore 4035,28 km; 6. Vermeulen/Hingst/Frankenhout (Ned) Opel Commodore 3938,440 km. van Michels bleek later op de avond in de finale herendubbel. Met Munoz knokte hij zich naar een 64 en 41 voorsprong tegen de combinatie Molina-Stone (die zaterdag in de halve finale enkel door Okker werd uitgescha keld). De Columbiaan en de Australiër maakten daarna een uitgekiend gebruik van de beperkte weerstand van de opge brande Gimeno. Met 76 en 64 gingen de Spanjaarden de boot in. De 28-jarige Betty slaagde er plots klaps in de bal in de uiterste hoeken te drijven en dat vaak in een hoog tempo. Vorige week nog versloeg de Duitse Evonne Goolagong en op het Melkhuisje gaven weinigen de als tweede genoteerde Stöve een kans. Masthoff zei na afloop veel last te hebben gehad van een recente blessu re maar dat was geen toereikende verontschuldiging voor de nadrukke lijke ineenstorting in de tweede set. Met 7-5 en 6-2 prolongeerde Betty haar vorig jaar behaalde titel en dat bracht tweeduizend dollar in het laatje. Dat de hoofdprijs voor de heren drie keer groter was stak haar be hoorlijk. „Een onrechtvaardige zaak waar wij iets aan gaan doen”, meen de zij, net als haar collega Billie Jean King. Betty, die de komende tijd in Ame rika dollars gaat verdienen, won sa men met de Duitse het damesdubbel door de combinatie Trudy Walhof/- Brigitte Cuypers (Zuid Afrika) met 6- 2 en 7-6 achter zich te houden. In het gemengd dubbel bleek zij met Robert Maud niet opgewassen tegen Tine Zwaan en Geoff Masters (1-6, 4-6). V

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11