F Rechtsomkeerd na nieuws over aftreden van Gadaffi PTT moet 90 miljoen bijdragen aan staat Voor 20 mille aan schilderijen gestolen Arrestant na Vijf mensen bij G T B v< in Lod weg naar vri| ET Wlffi Zweedse jongen in Vondelpark beroofd Levenslang voor drie Arabieren eten van lamp ontsnapt Mini-buit bij overval op pompstation Dr. M. Ruppert vice-voorzitter Raad van State r A o explosie ernstig gewond Russische sonde op Mars En dit Ulster geteisterd door reeks bomaanslagen ll ild II vluchteling JANBROEK vaco de autobandenspeciahst bovag ©Klapper/ ANDERE RECHTSVORM IN DE MAAK BRITSE SOLDATEN OP JACHT NAAR GUERRILLA’S MAANDAG 23 JULI 19K 2 Wegens mislukte bomaanslag Moordgolf Toespraak „r zegg maa en e het verc was lich; Port met een tere, trein laten aanrukken om de over weg in de weg tussen de Libische grens en Cairo te blokkeren. Hieuw165x13w SmfiORDEL 0A«>M fOn-OPEL-BMW BENGASI (Reuter en UPI) Kolonel Gaddafi’s eenheidskruis- vaarders zijn van hun vol geestdrift begonnen mars voor volledige een heid met Egypte enigszins ont goocheld naar de Libische haven stad Bengasi teruggekeerd om te horen waarom hun leider is afge treden. Volgens de kolonel heeft hij dat gedaan om elk obstakel dat een vereniging met het Arabische broe derland in de weg zou kunnen staan weg te nemen. Een argument dat kennelijk weinig indruk heeft gemaakt op de Egyptische presi dent Sadat, die Gaddafi in enigs zins scherpe bewoordingen ver zocht zijn kruisvaarders terug te roepen. Hij moest tenslotte een 1 b l k B' a Libiërs ontgoocheld naar huis (Van onze parlemehtsredactie) verkapte belastingverhoging ADVERTENTIE Het drietal werd in juli vorig jaar gearresteerd en bleek in het bezit van explosieven te zijn. Hun poging de bom tot ontploffing te brengen was mislukt doordat de ontsteking weigerde. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt zw. bew. regen onbewolkt zw. bew. regen mist 18 18 19 18 19 17 18 20 18 20 29 22 47 Intussen zat in het hoofdkwartier ko lonel Gaddafi gebogen over de toespraak van vandaag, een belangrijke datum op de Arabische kalender, omdat op 23 juli Afgelopen donderdag werd de Russiche lancering naar Mars al aankgeondigd door de voorzitter van de Britse In terplanetaire Vereniging, Kenneth W. Gatland, die in het begin van dit jaar in Moskou met ruimtevaartdeskundi gen heeft gesproken. Volgens Gatland zouden Russen zowel televisiecamer’s als instrumenten een zachte landing op de planeet willen laten maken. De Mars-4 is naar Tass heeft meege deeld zaterdagavond gelanceerd. Er werd niet bij gezegd waar, maar de Russische ruimtevluchten gaan bijna altijd van start in de steppen van Kazakhstan nabij Baikonoer. De Russiche sonde heeft zes maanden nodig om Mars te bereiken. De af- AMSTERDAM. Met een bloedende kaak, waarin zich een vijf centimeter lange snede bevond, is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 18-jarige Zweed uit Kungsonen het politiebureau van het Leidseplein binnengelopen. Hij was kort tevoren in het Vondelpark van zijn geld (200 Duitse marken) en een kampmes beroofd. In kom van Boet Boei zegd looft later zanii met beid lang die H< van gens roen Dooi vorii Hoet waa bied mee: D? heef aam heef wen Sala eind tussi LOD. (UPI) Een militaire recht bank in de Israëlische stad Lod heeft gisteren drie Arabische bewoners van het bezette gebied op de westelijke oever van de Jordaan veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens een vorig jaar door hen gedane poging in een drukke straat in Jeruzalem een bom te laten ontploffen. Zij werden ook schul dig verklaard aan lidmaatschap van een verboden organisatie, de guerrilla-orga- nisatie El Fatah. w zw zw zzw zw o zw n o zzw wzw 9 10 10 11 11 13 10 11 13 10 4 24 20 14 12 10 12 13 10 12 15 12 10 10 13 17 16 10 18 12 11 22 12 10 18 18 15 24 ken van de strijd, is thans gestegen tot 855. AMSTERDAM WEST N00RD 00STZUID HAARHM PURMLRINO-KA7W9K HILVERSUM D Dee nov een uitg gaai men plaa kusl Esb; afvE Esb; ten Dl allee ook Ang in t Ang men van aan hebt land paté jewi KR( miss met alt Pe zien brar had< het rend pate tair< met weg toen In 8up< Vati ter cord P; sied' de j alise „Ve raai weti part ren K trië gen vrij lant gem ken kozi se, ten waa 8 9 6 1 4 2 5 1 1 3 0 0 0 1 0 6 2 0.2 2 1 0 16 1 1 0 0 o 9 0 11 0.6 0 0 24 0 0 0 0 CALAIS Vijf Nederlanders, leden van twee gezinnen die op vakantie wa ren, zijn zaterdag bij een explosie ge volgd door brand ernstig gewond, toen zij in een voormalige Duitse bunker op Kaap Blanc Nez bij Calais naar hout zochten om een vlot te bouwen en daarbij een lucifer aanstaken. Van de vijf slachtoffers zijn drie kinderen er het ernstigst aan toe. Zij zijn overge bracht naar een ziekenhuis in Rqsel. De andere twee zijn in Calais opgenomen. Echter niet deze trein maar het aftre den van Gaddafi, dat voor de zo geest driftig gestarte betogers die een in bloed geschreven oproep tot eenheid met zich voerden als een donderslag bij heldere hemel kwam, kon hen tot het aanvaar den van de terugtocht bewegen. De ruim één jaar oude Paul van de Heiden is gisteren in een sloot achter de pastorie in Scherpenzeel verdronken. Het kind ontsnapte even aan de aandacht van een tante, die oppaste omdat zijn ouders naar de kerk waren. De vader is predikant in Scherpenzeel. schreven petitie in ontvangst genomen van een delegatie van Libiërs. Het docu ment werd door de delegatie overhan digd nadat de meesten van de duizenden deelnemers aan de tocht naar Libië waren teruggekeerd. Na het document te hebben gelezen, schudde president Sadat de 21 Libiërs de hand en omhelsde hij hen. Het kabinet-Biesheuvel had van de PTT 87 miljoen gulden ontvangen als bijdrage in de verwachte tekorten van het thans lopende begrotingsjaar. In de Tweede Kamer was hierop nogal wat kritiek geult omdat bij de vaststelling van het bedrag vooral was uitgegaan van wat het kabinet meende nodig te hebben, minder van wat de PTT als redelijk voorkwam met het oog op zijn investeringen. Mede hierdoor zou de „verrastet” PTT tariefverhoging nodig hebben, zodat de bijdrage van de PTT in BELFAST. (AP) In Ulster zijn gis terochtend vroeg twee mensen bij een reeks bomaanslagen omgekomen nadat Engelse soldaten Belfast ondersteboven hadden gekeerd op jacht naar guerrilla strijders die hadden gezworen paniek te zaaien. Alle bommen ontploften in ste den in het graafschap Down rond de geteisterde hoofdstad van Ulster die za terdag bij het aanbreken van de dag door meer dan vijfduizend militairen was afgegrendeld, zo meldt het hoofd kwartier van het Engelse leger in Bel fast. Ook in Tripoli liet men zich gisteren niet onbetuigd. Duizenden betogers trok ken door de straten om te eisen dat Gaddafi aan de macht blijft. Zij kondig den aan een hongerstaking te beginnen die zal duren totdat Gaddafi zijn ontslag ongedaan heeft gemaakt. De betogers lieten dit vergezeld gaan van het dreige ment dat als Gaddafi niet aan de macht blijft „het volk in staat is om ernstige stappen te nemen waarvoor de geschie denis Gaddafi verantwoordelijk zal stel len”. Wat het dreigement precies inhoudt werd niet duidelijk. In Cairo heeft de Egyptische president Sadat zaterdag toch een met bloed ge- 1952 koning Faroek van Egypte door de revolutie aan de kant werd gezet. De inbreker moet via de binnentuin van het museum door een bovenlicht het gebouw zin binnengedrongen. De directie van het Bonnefantenmuseum, provinciaal museum voor kunst en oud heden, heeft de diefstal, die in de nacht van zondag op maandag 16 juli is gepleegd, eerst zaterdag „om tactische redenen” bekend gemaakt, zo werd ge zegd. De PTT verwachtte dat deze bijdrage eenmalig zou zijn, maar, zo vernamen w(j van minister Westerterp, aangeno men mag worden dat bij de afronding van de begrotingsbesprekingen in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag is besloten dat van de PTT opnieuw een bijdrage zal worden verlangd. Staatse cretaris Van Hulten, onder wie de PTT- zaken ressorteren, en die vorige week verklaarde „het zou me zeer verbazen als de PTT niet hoeft bij te dragen”, motiveerde het besluit met de mede deling: „Elk kabinet zoekt naar midde len. In principe blijven zowel de 87 miljoen van vorig jaar als de 90 van nu bezit van de PTT, zodat de bijdragen op een bepaald moment ook weer kunnen terugvloeien. Maar dat gebeurt waar schijnlijk nooit”. DEN HAAG. Dr. M. Ruppert zal worden genoemd tot vice-voorzitter van de Raad van State. Dit is gisteravond in officiële kring in Den Haag bevestigd. Dr. Ruppert is reeds lid van de Raad van State. Tot lid van de Raad van State zullen eveneens worden benoemd: drs. J. Aarden, oud-fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, het PvdA- Kamerlid mr. Th. van Lier (Tweede Kamer) en prof. mr. Van der Hoeven, hoogleraar in Amsterdam. Amsterdam licht bew. licht bew. licht bew. regenbui zw. bew. regenbui wnw onbewolkt half bew. zw. bew. zw. bew. mist onbewolkt zw. bew. zw. bew zw. bew. licht bew. regen zw. bew. half bew. onbewolkt half bew. zw. bew. uur 17.27 uur De heer Van Hulten is intussen wel van plan „hard te gaan trekken” aan de status van de PTT. Bij een andere rechtsvorm hoeft het bedrijf niet langer bij de overheid geld te lenen voor zijn investeringen maar kan dat juist op de vrije kapitaalmarkt gaan doen. „Door de merkwaardige structuur van de PTT moet het bedrijf zijn investeringen op lange termijn, vooral nodig voor de telefoon, plannen op grond van de in komsten van het lopende jaar. Econo misch gezien is dat een onzinnige situa tie, dat doet geen enkel bedrijf meer”, aldus de heer Van Hulten. Het Wantijpaviljoen in Dordrecht dat veel voor bruiloften en partijen werd gebruikt, is zaterdagochtend vroeg afgebrand. De brand ontstond om kwart voor vier, twintig minuten nadat de laatste gasten waren vertrokken. De brand werd opgemerkt door een voorbij ganger, die van zijn werk naar huis ging. De schade zou in de honderddui zenden lopen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De 61-jarige drs. Ruppert komt voort uit de christelijke vakbeweging. Politiek behoort hij tot de Anti-Revolutionaire Partij. Hij had een groot aandeel in de vorming van het nu regerende kabinet- Den Uyl. Dr. Ruppert was voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond van 1947 tot 1959 en lid van de Eerste Kamer van 1954 tot 1959. In 1959 volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van State. De Vrije Universlteit in Amster dam verleende hem in 1970 het eredoc toraat op grond van zijn publikaties over het sociale vraagstuk. Enkele andere functies van de heer Ruppert: lid van de raad van beheer van de Internationale Arbeidsorganisatie (1956-1959), curator van de universlteit in Utrecht (1963-1972), lid van de Stich ting van de Arbeid, van de Sociaal- Economische Raad en commissaris van de KLM. Weer in binnen- en buitenland MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft een ruimeteschip naar Mars ge lanceerd. Dit heeft het persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. Het ruimteschip, de Mars-4, zal volgens Tass de onderzoekingen op Mars voortzetten. De vorige Russische sonde werd op 28 mei 1971 gelanceerd. Na een zachte landing op de rode planeet heeft deze sonde slechts 20 seconden gewerkt en bijna niet te ontcijferen televisiebeelden van de oppervlakte van Mars naar de aarde doorgezonden. DEN HAAG. Het kabinet wil dat de PTT een bijdrage levert van 90 miljoen gulden aan de rijksbegroting van 1974. Het vorige kabinet had de PTT, die overigens als staatsbedrijf uiter aard geen vennootschapsbelasting be taalt, een schatplicht van 87 miljoen gulden opgelegd. Intussen wordt op het departement van Verkeer en Waterstaat hard gewerkt aan een wetsontwerp, waardoor de PTT zijn zo vurig verlang de „andere rechtsvorm” krijgt. De opzet is vrijwel zeker een privaat-rechterlijke bedrijfsvorm, vergelijkbaar met die van de NV Staatsmijnen. De DDR heeft zaterdag de 18-jarige Oostduitser Klaus Gomert (links) laten vertrekken om wiens mislukte vlucht poging twee dagen tevoren bij de Ber- lijnse muur een hevige controverse tus sen Oost- en West-Berlijn was ontstaan. Westberlijnse politiemannen hadden ge meld te hebben gezien hoe in de nacht van donderdag op vrijdag in het ooste lijk stadsdeel na vijftien schoten een blijkbaar levenloze persoon werd ge fotografeerd. Vrijdagavond toonde de Oostduitse televisie Klaus Gomert als de betrokken vluchteling om te bewijzen dat bij het incident niemand werd ge wond. stand naar de rode planeet bedraagt 460 miljoen kilometer. De Mars-4 is zaterdag om 22.31 uur Moskou-tijd gelanceerd. De sonde werd door een kunstmaan in een baan naar Mars gebracht, aldus Tass. Volgens Gatland zal de Mars-4 wellicht voor 9 augustus door een tweede of wellncht zelfs een derde ruimteschip worden gevolgd. Kenneth Gatland, voorzitter van het Britse interplane tair genootschap, verklaarde tijdens zijn besprekingen met Russische ge leerden te hebben vernomen dat zij hopen televisiecamera’s en research- apparatuur op Mars te brengen. „Ze hebben woord gehouden”, aldus een verbitterde officier. De beide mensen zijn kennelijk omge komen toen zij in een auto zaten in Newcastle, een stad aan de kust op ongeveer 45 kilometer ten zuidoosten van Belfast. Een burger is ernstig ge wond geraakt, zo meldt het Engelse leger. In een snoepwinkel in Newcastle ont plofte ook een bom. Twee andere explo sies vernielden gebouwen in Downpa- Stenson werd van achteren aangeval len, verklaarde hij. Hij poogde zich met zijn mes te verweren, met als enig resultaat, dat hij er zelf mee m zijn kaak werd gestoken. De dader is spoor loos. Volgens de Zweed was het een jongeman van omstreeks 20 jaar, moge lijk een Italiaan of een Fransman. Het is niet duidelijk wie de serie bommen in Ulster heeft geplaatst. Maar de grootscheepse operatie in Belfast van zaterdag is ingeschreven door dreigemen ten van groepen desperado’s waarvan naar men aanneemt deel uitmaken de voorlo pige radicale vleugel van het IRA en de Ulster Freedom Fighters, een fanatieke groep protestantse extremisten. Zij wa ren een golf van moorden en bomaan slagen van plan. Het offensief van het IRA volgde op de arrestatie zaterdag van achttien IRA-leiders, onder wie de 24-jarige commandant van de brigade Belfast, Gerry Adams. In de Ierse republiek hebben recher cheurs een inval gedaan in een huis in Dublin en ten minste vijf mensen, onder wie twee vrouwen, opgepakt. Naar ver luidt waren zij allen aktivisten van het voorlopige IRA. Er waren geen vooraan staande guerrillastrijders bij. De politie confisqueerde bij de inval verscheidene pistolen. In bussen, taxi’s, personenauto’s en vrachtwagens keerde het naar schatting 40.000 Libiërs tellende legioen gedesilfi- sioneerd terug naar Bengasi. In het moderne sportstadion van deze stad zal kolonel Gaddafi, zo heeft hij beloogd, de massa vandaag de redenen van zijn ontslag proberen duidelijk te maken. De Revolutionaire Raad, het opperste leidende orgaan in het land, heeft zijn voorzitter Gaddafi al te kennen gegeven dat hij niet zomaar eigenmachtig over zijn aftreden mag beslissen, aangezien hij door het volk is aangesteld en alleen het volk hem kan ontslaan van zijn verplichtingen. Deze zienswijze werd gisteren onder woorden gebracht door premier Abdel- Salem Jalloed, die in hemdsmouwen op het dak van een militair wachtlokaal voor het hoofdkwartier van de Revoluti onaire Raad in Bengasi klom en daar een toespraak hield waarin hij zei dat men kolonel Gaddafi niet zal laten gaan. De menigte reageerde hierop met het rit misch geroep van „Met bloed, met ziel en de godsdienst, o Jalloed”. AMSTERDAM. Een 29-jarige Joe goslavische arrestant is zondag aan de Amsterdamse politie ontsnapt na het eten van een gloeilamp. Toen hij naar een ziekenhuis werd vervoerd ontkwam hij. De man heeft de gloeilamp ongemerkt uit het toilet meegenomen op het poli tiebureau aan het Leidseplein. Agenten troffen hem glas kauwend in zijn cel aan. Op dat moment was alleen nog de koperen fitting over. De arrestant had een verwonding aan de arm, die hij blijkbaar had opgelopen bij het stuk slaan van de lamp. „Wij hadden het niet nodig geoordeeld hem te bewaken1’, aldus een ziegsman van de politie, „omdat hij geen ernstig misdrijf op zijn kerfstok had, en alleen maar ter beschikking zou worden ge steld van de vreemdelingendienst.” De man was gearresteerd op verden king van valsheid in geschrifte met aankoopnota’s van rekenmachines, waar van de herkomst uiterst dubieus was. Uit het Huis van Bewaring in Rotter dam is zaterdagmiddag een 29-jarige Ca nadees, die sinds januari werd vastge houden in afwachting van zijn uitleve ring aan Canada, ontsnapt. Hij is spoor loos. Het ongeluk heeft zich als volgt vol trokken. Twee Nederlandse gezinnen, de families Roos uit Hoensbroek en Du mont uit Kerkrade, waren zaterdag van de camping in Escalles, bij Calais, waar zij kampeerden, naar het strand gegaan. Het gezelschap bestond uit negen perso nen. Terwijl mevrouw Roos en mevrouw Dumont met andere leden van het ge zelschap op het strand bleven ging de heer Roos met zijn 12-jarige zoon Kees, zijn 6-jarig zoontje Hans en zijn tienja rig dochtertje Marjo, samen met twee kinderen uit de bunker te werken. Met de jarige André en de 10-jarige Peter, de duinen in óm hout voor een vlotje te zoeken. Zij vonden daar een opening die toegang gaf tot een kleine bunker. Toen de heer Roos een lucifer aanstak om de duistere ruimte te inspecteren volgden een ontploffing en een steekvlam, dte de kleding van de heer Roos en de kinde ren in brand deed vliegen. Doordat het geluid van de ontploffing in de kleine ruimte werd gedempt, merkte buiten niemand er iets van. Hoewel ernstig gewond wist de heer Roos zich met de kindere uit de bunker te werken- Met de kleine Peter Dumont wankelde hij twee honderd meter in de richting van een boerderij, waar hij ineenzakte. Ook de andere slachtoffertjes konden niet ver der meer, behalve de slechts lichtgewon de Marjo, die de boerderij wist te berei ken en daar alarm sloeg. Zaterdag is in Zutphen de rookloze dag gehouden. „Na tien jaar vechten heb ik eindelijk mijn doel bereikt: een dag ''zonder rook”, aldus dr. L- Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmina- fonds. Duizenden vertoonden zich in de binnenstad zonder sigaar, sigaret of pijp. De enkelingen, die ook die ene dag het roken niet konden laten, lieten zich gewillig in het schandblok slaan. MAASTRICHT. Uit het Bonnefan- tenmuseum in Maastricht zijn twee ze- ventiende-eeuwse schilderijen gestolen. Het zijn een winterlandschap van Jan Griffier en een stilleven van C. de Bryer, waarvan de waarde wordt ge schat op 20.000. Het ene schilderij be vond zich op de parterreverdieping van het museum, het andere op de eerste verdieping in de schilderijenafdeling, waar zich ook werken bevinden van Rubens en Breughel die de inbreker heeft laten hangen. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen zw. bew. Lissabon c....^.. -- Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Madrid -- Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casablanca licht bew. Istanboel Las Palmas onbewolkt Tunis trick, ook een stad aan de kust op 30 kilojneter ten zuidoosten van Belfast waar de belangrijkste renbaan van Ul ster herhaaldelijk door bommen van het IRA is beschadigd. Ook in Dundrum, vlak bij Downpa trick, ontplofte een bom. En in de voor namelijk katholieke stad Newry aan de grens met de Ierse republiek, ontdekten militairen een zesde bom. Deze werd onklaar gemaakt. De politie heeft gistermorgen vroeg in de buurt van een protestantse wijk van Belfast het lijk van een man gevonden die door drie schoten was gedood. Ver moedelijk was het het slachtoffer van de secretarische terreurstrijd tussen ka tholieken en protestanten. Zaterdagavond was in de buurt van Belfast een auto in de lucht gevlogen. Hierbij werden een jongeman en een meisje gedood. Zij hadden vermoedelijk in de auto een bom vervoerd die voortij dig was afgegaan. Een voorbijganger werd door de ontploffing ernstig ge wond. In Noord-Ierland zijn dit jaar al 174 mensen als gevolg van gewelddaden omgekomen. Het totaal, sinds het uitbre- wzw wzw wnw zw windstil 16 wnw 34 windstil 27 23 22 17 22 20 19 19 24 21 19 19 windstil 30 windstil 39 windstil 30 w 17 nnw 30 windstil 21 wzw 21 o 29 windstil 21 zzo 17 windstil 25 ozo w w EINDHOVEN. In de nacht van za terdag op zondag heeft even na het middernachtelijk uur in Eindhoven een onbekend gebleven jongeman 230 gulden buitgemaakt bij een overval op een benzinestation. De overvaller, die gewapend was met een luchtdrukpistool, eiste van de 17- jarige pompbediende aanvankelijk de sleutel van een kluis, waarin het meren deel van de avondverdienste was gelegd. Deze sleutel was echter niet in het kantoor aanwezig. Daarop nam de over valler genoegen met het papiergeld uit de tas van de bediende en verdween te voet. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Tamelijk koel, plaatselijk een bui en later meer zon. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: 0 tot 4 graden onder normaal. Maxi mum temperatuur: 1 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot 29 juli: minimum 15, maximum 20 graden. WERKRAPPORTEN zw zw zw zw zw half bew. DINSDAG 24 JULI Hoog water 9.30 uur en 22.03 Laag water 9.30 uur en 5.00 uur en DINSDAG 24 JULI Zon op 4.49 uur onder 20.43 uur Maan op 23.51 uur onder 15.40 uur feite een was. De nationale vlootdagen van vrijdag tot en met zondag in Den Helder hebben een recordaantal van tachtigduizend bezoekers getrokken. Trekpleisters waren onder meer het vlaggeschip van de marine, de „Zeven Provinciën”, rondvaarten door de haven, demonstraties van de Marine Lucht vaartdienst en het optreden van het korps mariniers. - 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2