Jongeman vloog Protesten uit gehele wereld na ontploffing van bom uit de bocht: n Jongelui reden gestolen auto onder trein Jamaica stuurt Amerikaanse ambassadeur weg t voor President geeft banden niet vrij Senegal Nixons populariteit naar dieptepunt Nederlandse missionarissen Portugees Angola Indianenhoofd in Chicago gearresteerd Jongeren willen Fundamentele rechten van mens vaak niet toegepast Rassenrei op Amerikaans Boeroendi voorbij Deens afval in Atlantische Oceaan Geschil tussen Tanzanië en vliegdekschip op slag dood „Peron nu” „Ook massamoord in Voedsel OPPOSITIELEIDERS IN URUGUAY VRIJGELATEN INTERNATIONAAL CONGRES VAN JURISTEN: Filmacteur Bruce Lee overleden AUTO BOTST OP LUCHTBALLON MAANDAG 23 3 JULI 1973 2 Bezetting Wounded Knee Frankrijk neemt kernproef toch ging k Deze uitslag vormt een schril contrast voort ilitiek inaire in de jinet- a het van Serste ■olgde 1 van ister- edoc- katies heer eheer lisatie rsiteit Stich- ciaal- i van recht rtijen vroeg :wart t de De >rotj- hu.il ddui- )rand - van Den van kken. het teven aven, ncht- het Deze normen zijn in vele landen een facade. Zij stellen het geweten gerust van hen voor wie deze situatie gunstig is en verbergen voor de internationale en ook nationale openbare mening de aantasting van de menselijke waardig heid. risten, die zich bezighouden met de vergelijking van de rechtssystemen in de verschillende landen. Het congres is gehouden in de Vrije Universiteit in Amsterdam, er namen tientallen deel nemers uit totaal 22 landen deel. De voorzitter van de Blancopartij, ka- pitein-ter-zee b.d. Murdoch en drie an dere gepensioneerde officieren die lid zijn van het Frente Amplio van opposi tiegroeperingen, zitten nog steeds gevan gen. Bellecourt was op 24 mei in Cheyenne in Wyoming in staat van beschuldiging gesteld voor deelneming aan de Indianen opstand van Wounded Knee. met de 68 percent die Nixons politiek in januari van dit jaar, na de onderteke ning van het bestandsakkoord in Viet nam, boekte. De opiniepeiling is twee weken gele den gehouden, kort nadat de voormalig juridisch adviseur van het Witte Huis, John Dean voor de Senaatscommissie getuigde dat de president wist van de pogingen de inbraak- en afluisteraffaire in de doofpot te doen verdwijnen. kloze i heb i dag isma, nina- in de pijp- g het zich in de ;r de Het lacht zijn er is t zal r van nd in stigd. Raad van >emd: r van 'vdA- veede >even, rage men :eno- ding de rdag een itse- >TT- veek azen sen”, iede- dde- e 87 n nu n op nnen vaar wel n de idere inger zijn p de >r de PTT n op de in- :ono- itua- ieer”, In Washington zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken dat de Amerikaanse regering kennis nam van de Franse proef maar geen kritiek bood. Hij zei dat het Amerikaan- WELLINGTON (Reuter, AFP en AP) Frankrijk heeft zaterdagavond zijn eerste kernproef van de huidige reeks boven het atol Mururoa in de Stille Oceaan gehouden. Een woordvoerder van het Nieuwzeelandse mi nisterie van Defensie deelde dit mee. Het nieuws van de explosie werd naar Wellington geseind door het Nieuwzeelandse fregat Otago dat met minister Fraser Coleman aan boord uit protest tegen de proef naar het betrokken gebied was gevaren. De Otago bevond zich op 12 mijl afstand van het atol. KINGSTON. (AFP) De Amerikaan se ambassadeur op Jamaica, Vincent de Roulet, is tot ongewenst persoon ver klaard door de regering van Jamaica. Het rapport, dat is gebaseerd op een beschrijving van de individuele rech ten van de mens in landen als Frank rijk, Polen, Joegoslavië, Zaire, Grie kenland en Roemenië, concludeert verder dat in de meeste van deze landen de staatsorganen ernaar streven de normen van de indivuele rechtbe- scherming te respecteren en erop toe zien dat ze ook door anderen worden gerespecteerd. Overige onderwerpen waren het vreem delingenbeleid, de consumentenrech ten, het juridisch systeem dat het recht op wonen beschermt, het ar beidsrecht en de juridische aspecten van de macht die het individu heeft in de moderne, democratische samen leving. „Wij staan niet langer geïsoleerd”, zei hij bij zijn aankomst in Chicago. „Het lot van de Amerikaanse Indianen is gemeengoed van de wereld geworden. Wij hebben bijdragen gekregen uit en comi tés ter verdediging van de Indianen opgericht in Frankrijk, België, Denemar ken. Duitsland, Italië, Engeland en Zwe den”. CHICAGO. (AFP) Het hoofd van de Amerikaanse Indiaanse Beweging AIM, Vernon Bellecourt, is gisteren bij aankomst uit Europa in Chicago gear resteerd en op borgtocht van 10.000 dollar voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Aldus een conclusie in één van de rapporten die deze week is besproken op een internationaal congres van ju- Premier Michael Manley verklaarde dat het besluit daartoe was genomen na verklaringen die Roulet voor de sub commissie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den had afgelegd. Hij zou toen hebben verklaard een akkoord met de autoritei ten van Jamaica te hebben gesloten volgens hetwelk deze beloofd hadden de nationalisatie van bauxietmijnen niet te maken tot een verkiezingsthema. In ruil daarvoor zouden de Verenigde Staten „niet deelnemen” aan het politieke leven op het eiland. Manley ontkende dat een dergelijke overeenkomst was gesleten. De Franse proef werd gehouden in weerwil van wereldwijde protesten, met name van Australië en Nieuw Zeeland, die de zaak aanhangig had gemaakt bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. In een interview met het weekblad Time heeft de voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor Waterga te, Sam Ervin, gezegd dat de commissie president Nixon als schuldig zal be schouwen, als hij weigert de bandopna men van zjjn gesprekken in het Witte Huis ter beschikking van de commissie te stellen. Pater Pijnenburg vertelde hoe hij ge zien had dat het dorp in Kibashi in brand stond. De Portugese miiltairen hadden hun kamp op vijftig meter van het dorp opgeslagen. Er werd voortdu rend geschoten. De volgende dag hoorde pater Pijnenburg dat de Portugese mili tairen een massagraf hadden gedolven met behulp van materiaal om nieuwe wegen aan te leggen. Van het dorp was toen niet veel meer over. WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse marine heeft gisteren bevestigd dat zich vorige week aan boord van het vliegdekschip Franklin D. Roosevelt tij dens manoeuvres in het Caraïbische ge bied een rassenrei heeft voorgedaan. Als gevolg van de rel waren enkele marinemannen licht gewond, aldus een verklaring van het Pentagon, en hadden officieren van het vliegdekschip een vijftigtal zwarte bemanningsleden ge hoord ter bespreking van klachten. Wat deze behelsden werd er niet aan toege voegd. Ongeveer tien percent van de 3900 opvarenden van de Franklin D. Roose velt is zwart. „Maar er dient nog veel te worden ver wezenlijkt”, zo staat in het rapport, „en het is de taak van wetgevers, rechters, advocaten en andere juristen de juridische middelen te verschaffen om een volwaardige bescherming van de fundamentele rechten van het indi vidu tot stand te brengen,” MONTEVIDEO. (AFP) Vijf ex-par- lementariërs van de oppositiepartij „Blanco” in Uruguay die op 9 juli waren gearresteerd na de staatsgreep van presi dent Bordaberry en het leger, zijn giste ren in vrijheid gesteld, zo werd uit aan de Blancopartij verwante kringen verno men. BRUMMEN. Drie Haagse jongelui zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag met een in hun woonplaats gestolen auto op een spoorwegovergang in Brum- men door een trein aangereden. De overweg was beveiligd met knipperlich ten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor HONGKONG. Vrijdag is in Hong kong op 32-jarige leeftijd overleden de Chinese filmacteur Bruce Lee, die de laatste tijd optrad in geweldfilms die „oosterse westerns” worden genoemd, zoals „Big Boss” en „Fists of Fury”. Voordat hij in 1971 in Hongkong be gon te filmen, trad Bruce Lee in Ameri ka in televisiefilms op en gaf hij les in oosterse vechttechnieken. Hij laat een Zweedse vrouw en twee kinderen ach ter. WASHINGTON. (Reuter en AFP) Terwijl president Nixon bezig is met de formulering van zijn antwoord aan de Senaatscommissie die het Watergate- schandaal onderzoekt en waarin hij na genoeg zeker zal weigeren de commissie ook maar een stukje af te staan van de geluidsbanden die op het schandaal be trekking hebben is zjjn populariteit bij het Amerikaanse volk tot een record- dieptepunt gedaald. Volgens een opinie onderzoek van het instituut Gallup keurt 49 percent van de ondervraagden het optreden van de president af. Veer tig percent kon zich er wel mee vereni gen. AMSTERDAM rechten van meel erkend staten van de wereld, maar ongelukki gerwijs kan men ook vaststellen dat deze rechten niet worden toegepast dolr rechtbanken, noch worden geres pecteerd door andere organen van de openbare macht. Dit ook al zijn die algemene rechtsnormen, bijna altijd met een grondwettelijk karakter, op gesteld met het doel de vrijheid, de gelijkheid voor de wet, de sociale gelijkheid en de rechtsbescherming vast te leggen. mogendheden op te houden met het nemen van proeven en serieus te onder handelen om te komen tot beëindiging van alle proeven. Een woordvoerder van het Foreign Office in Londen heeft te kennen gege ven dat er geen officieel commentaar zal worden gegeven. Daarentegen heeft de Britse Labour-oppositie een commu niqué uitgegeven, waarin op de Franse regering een beroep wordt gedaan, het besluit van het Internationaal Gerechts hof in Den Haag te eerbiedigen en onmiddellijk de proeven te beëindigen. De Australische premier, Gough Whit- lam, heeft de Franse kernproef een daad genoemd die het veronachtzamen van het internationaal recht en het welzijn van de rh'rrcn in het ,"c’' - c' Het Zweedse ministerie van Buiten landse d"4. een b^-oan on alle „Ik zal de president ervan in kennis stellen dat de commissie hem schuldig oordeelt”,zei Ervin. „Er is geen sprake van een vreemde en theoretische ruzie tussen twee regeringstakken. Ook is het geen heksenjacht. Waar het in het con flict over de bandopnamen om gaat is dat de controverse speelt met de essen tiële begrippen van recht en openbaar vertrouwen in de regering en, meer op het persoonlijke vlak, in Richard Nixon”. FIJN A ART. Ballonvaarster Nini Boesman is vrijdagavond met haar bal lon in aanvaring gekomen met een auto. Dat gebeurde op de Stoofdijk in Fij- naart. Mevrouw Boesman, die opgeste gen was vanaf het vliegveld Seppe, wil de daar landen omdat ze bang was met de heteluchtballon terecht te komen in de bossen in de omgeving. Toen zij haar mand bijna aan de grond had gezet, werd zij aangereden door een wagen. Mevrouw Boesman werd uit de mand geslingerd en kwam op het wegdek terecht. Zij liep geen noemenswaardige verwondingen op. kunnen overwinnen. De militairen wor den er in getraind om mensen af te maken”, aldus pater Verdijk. Beiden doen een beroep op de parle mentariërs die naar Mozambique gaan zich eerst goed te laten voorlichten on der andere door missionarissen. „De Por tugese autoriteiten zullen alleen dat la ten zien wat gezien mag worden en de inlandse bevolking zal niets durven zeg gen uit vrees voor represaillemaatrege len”, aldus de twee missionarissen. BUENOS AIRES. Dertigduizend jonge volgelingen van oud-president Ju an Peron van Argentinië zijn zaterdag naar zijn huis in de omgeving van Buenor Aires gemarcheerd om hem te vragen onmiddellijk, zonder verkiezin gen, het presidentschap te aanvaarden. In een communiqué na een bijeen komst van president Moboetoe Sese Seko van Zaire en Michel Micombero van Boeroendi staat dat de regering van Boeroendi schadevergoeding heeft toege zegd. „De drie staatshoofden hebben be loofd dergelijke incidenten niet meer te laten voorkomen. De regering van Tan zanië belooft de normale betrekkingen met Boeroendi te herstellen.” (Havenar beiders in Tanzanië hebben drie weken lang de handel van Boeroendi geboycot, die voor 85 percent via Tanzanië loopt). Het communiqué maakt geen melding van de oorzaak van het probleem, vol gens Tanzanië de stammenstrijd in Boe roendi tussen de Toetsi’s en Hoetoe’s, Door deze stammenstrijd zijn sinds april vorig jaar meer dan 40.000 gevlichte Hoetoe’s Tanzanië binnengekomen, waarvan een kwart nog in de grensge bieden vertoeft. Er zouden in Boeroendi meer dan 150.000 mensen zijn gedood. De jongemannen gingen er in een taxi van door, maar kwamen, nieuwsgierig als zij waren, later toch nog even kijken naar het verwijderen van hun vervoer middel vanonder het treinstel. Zij wer den toen aangehouden. AMERONGEN. De 24-jarige G. J. Markus uit Veenendaal is in de nacht van zaterdag op zondag bij een ver keersongeluk bij Amerongen om het leven gekomen. Hij vloog met zijn auto uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. De jongeman was op slag dood. De 3-jarige Henk Oosterbaan uit En schede is zaterdagavond in Meppel, waar hij logeerde, spelenderwijs de straat opgerend en door een auto aangereden. Het jongetje overleed la ter in een ziekenhuis. M. van de Weijer uit Deume is zondag omgekomen toen hij op zijn fiets linksaf sloeg en werd aangereden door een auto. Deze auto reed vervolgens tegen een boom. De drie inzittenden zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De 16-jarige R. van Leven uit Ouder kerk aan de Amstel is zaterdagavond omgekomen toen hij op zijn brommer plotseling naar links zwenkte. Hij werd door een achterop komende auto aangereden. De 66-jarige J W. Kuypers uit Hees wij k-Din ter is, toen hij zaterdagavond in zijn woonplaats stond te kijken naar de gevolgen van een juist ge beurd ongeval, zelf door een auto aangereden. Hij verloor hierbij het leven. Op 23 september zullen presidentsver kiezingen worden gehouden na het af treden van Hector Campora die slechts zeven weken staatshoofd was. Verwacht wordt dat de onlangs uit ballingschap in Spanje naar Argentinië teruggekeerde voormalige dictator de verkiezingen zal winnen, maar de peronistische jeugdor ganisatie wil het proces versneld zien. Onder het toeziend oog van een sterke politiemacht riepen de duizenden „Peron, president, onmiddellijk”. Zij riepen ook vijandige leuzen tegen twee naaste mede werkers van Peron, privé-secretaris en minister van sociaal welzijn José Lopez Rega en de secretaris-generaal van het algemeen vakverbond, José Rucci. De jongeren achten hen contra-revolutio- nair” en verantwoordelijk voor de ern stige botsingen toen generaal Peron vo rige maand uit Spanje terugkeerde. Daarbij werden 24 mensen gedood en ruim 300 gewond bij het uitbreken van schietpartijen onder de wachtende me nigte. Stille Oceaan, demonstreert. Een dergelij ke daad door de regering van Frankrijk is een verraad aan zijn traditie van respect voor de wet. De woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat Japan de Franse kernproef „zeer betreurt.” Japan heeft Frankrijk verscheidene malen gevraagd de proef niet te laten doorgaan, maar heeft hier op nooit antwoord gekregen, aldus de woordvoerder. Hij zei dat zijn land ook tegen de vroegere Franse proefnemingen heeft geprotesteerd en verder tegen alle kernproeven is. De Japanse regering zal zich opnieuw tot Parijs wenden in de hoop dat Frankrijk onmiddellijk een einde maakt aan de proeven in De Sille Zw’dzee. „De Portugezen kunnen nu wel weer zeggen dat het dorp niet bestaan heeft, maar ik heb het met eigen ogen gezien en er zijn ook nog andere ooggetuigen in het leven”. Pater Pijnenburg vermeldde verder dat hij bij een ander dorp dat was platgebrand stukken van menselijke lichamen had zien liggen. Hij heeft ook Portugese militaire vrachtwagens vol met negers af en aan zien rijden naar een brug boven een rivier waar ze terecht gesteld werden. Indertijd heeft pater Pijnenburg zijn superieuren hierover ingelicht. Dat het Vaticaan niet heeft ingegrepen wijt pa ter Pijnenbur ondermeer aan het Con cordaat. Pater Verdijk vertelde hoe twee mis- siedorpen werden platgebrand waarna de grond met graafmachines werd geëg aliseerd om alle sporen uit te wissen. „Verschillende Portugese militairen raakten door deze gebeurtenissen in ge wetensnood. Een commandant van de paratroepen vertelde mij dat de militai ren al bij de training geleerd wordt hoe ze hun afkeer om iemand te doden DEN HAAG. Portugal begaat niet alleen wandaden in Mozambique maar ook in de grootste kolonie in Afrika Angola. Bij de beschieting van een eerst in brand gestoken dorp in Kibashi in Angola zouden 130 mensen zijn omgeko men, een aanval op twee missiedorpen van Italiaanse paters Capucijnen zou aan nog eens zestig mensen het leven hebben gekost. Dit zeiden twee Neder landse missionarissen, pater Verdijk en pater Pijnenburg, die jaren in Angola gewerkt hebben, gistermiddag in de KRO-radiorubriek „Kruispunt”. Beide missionarissen hebben zich in verband met dit Portugese optreden in Angola alt hun missiegebied teruggetrokken. Dit is al de derde plaats die door de Deense autoriteiten is aangewezen. In november van het vorig jaar had men een plaats in de buurt van Helgoland uitgekozen maar dit plan kon niet door gaan wegens felle Duitse protesten. Toen men daarna het oog liet vallen op een plaats in de Noordzee ter hoogte van de kust van Jutland kwamen de vissers van Esbjerg in opstand. Ze blokkeerden de afvaltanker Grindal in de haven van Esbjerg en dwongen de Deense autoritei ten zo een derde keuze te maken. KOPENHAGEN. (DPA) Het indus triële afval dat bij de produktie van geneesmiddelen in het Deense Grindsted vrijkomt zal in de toekomst in de At lantische Oceaan worden gedumpt. Vol gens de Deense minister van Milieuza ken Jens Kampmann is een plaats uitge kozen 230 mijl ten westen van de Fran se, 220 ten zuiden van de Ierse en 200 ten noordwesten van de Spaanse kust waar de oceaan 4800 meter diep is. se standpunt bekend is. „Wij zouden willen dat ieder het verdrag tot verbod van kernproeven in de atmosfeer zou tekenen.” Van de kernmogendheden hebben Frankrijk en China het verdrag niet getekend. Uit Senegal is de reparatieploeg vafi de Koninklijke Luchtmacht teruggekeerd met de tweede Troopship. Het eerder gezonden toestel was zoals bekend de fect geraakt tijdens een aanrijding met een ander vliegtuig. Terwijl het eerste toestel gerepareerd werd vloog het tweede met voedsel en veevoer naar verscheidene plaatsen in het binnenland van Senegal. Óverigens moest de beman ning het toestel steeds zelf uitladen om dat geen personeel ter plaatse aanwezig was. Van Franse zijde is officieel niets meegedeeld over de kernproef. Dat is in 1972 ook niet gebeurd. Men bewaart het stilzwijgen over de kracht van de proef en de resultaten. Aan het einde van de reeks proeven, die in principe in septem ber zal eindigen, zal de regering naar van gezaghebbende zijde is vernomen, een officiële mededeling doen. Op de Otago werd de kracht van de ontplof fing op 5 kiloton geschat. Na het bekend worden van de kern proef braken overal protesten los. Pre mier Norman Kirk van Nieuw-Zeeland verklaarde dat het nieuws van de Fran se kernproef in de Stille Oceaan met diepe verontwaardiging in het land is ontvangen. Hij gaf te kennen dat een sterk protest zou worden ingediend bij de Franse regering. Frankrijk, aldus de premier, voldoet niet aan zijn verplichtingen als lid van de Verenigde Naties en negeert de groter wordende golf van publieke opinie die voor stopzetting van de kernproeven is. DAR ES SALAAM. Boeroendi heeft toegegeven dat het op 29 juni een aanval op grondgebied van Tanzanië heeft ondernomen waarbij tien burgers werden gedood. Dit is zondag in Dar Es Salaam bekendgemaakt. Hiermee is een eind gekomen aan drie weken spanning tussen beide landen. De fundamentele de mens zjjn for- in bjjna alle rechts- De deelnemers aan het congres hebben zich verder onder meer bezig gehou den met vergelijking van de verschil lende regels omtrent de preventieve hechtenis in Janden als V^pst-Duits- land, Joego-Slavië, Polen, Finland, Hongarije, Nederland, Frankrijk, Tsje- cho-Slowakije, Spanje en Italië. Als gunstig punt voor de socialistische landen kwam tevoorschijn dat men in die landen zijn baan niet kan verlie zen tijdens preventieve hechtenis. Ook voor gevangenisstraffen bij kleinere misdaden garandeert de wet de wetso vertreder na het uitzitten van zijn straf terugkeer in zijn oude functie. r

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3